Lāča pakalpojums: kāpēc Krievijai nav izdevīga pārlieku dārga nafta

66
(atjaunots 12:04 23.03.2021)
Līdz ar pavasara iestāšanos melnā zelta cenas strauji pieauga virs 70 dolāriem un tikpat strauji nokritās. Izejvielas kļuva lētākas, ņemot vērā vakcinācijas problēmas Eiropā. °

Tirgus dalībnieki ir noraizējušies par to, ka pasaules ekonomikas atjaunošanās tempi kritīsies līdz ar naftas produktu, it īpaši benzīna pieprasījumu. Par to, kā tas ietekmēs Krievijas ekonomiku, portālā RIA Novosti stāsta Irina Badmajeva.

Pēc pieauguma – lejupslīde. Un otrādi

Naftas šūpoles iešūpojas. Ogļūdeņražu tirgus ir pārkarsis: pieaugumu nomainījis kritums. Mēneša sākumā Brent maksāja vairāk nekā 70 dolārus – gluži kā 2020. gada janvārī, pirms pandēmijas.

Tomēr marta vidu kritās līdz 62. Savukārt WTI, kas sasniedza 2018. gada maksimumu, kritās līdz 59.

Lieta tāda, ka vakcinācija Eiropā nenorit kā plānots. Daudzas valstis, arī Vācija, Francija un Itālija apturējušas AstraZeneca preparāta lietošanu blakus parādību dēļ.

Tas var nobremzē pasaules ekonomikas, tātad – arī degvielas pieprasījuma atjaunošanos. Tāpēc cenas krītas.

Tiesa, situācija tirgū ir visnotaļ labvēlīga, uzskata Krievijas Ekonomikas universitātes Rūpniecības ekonomikas katedras docents Oļegs Kaļenovs. "Optimismu rada pieredze, kas uzkrāta cīņā ar koronavīrusu. Turklāt aug ražošanas apjomi, transports atgriežas pie ierastā darba režīma," viņš atzīmēja.

Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (SEA) pirmo reizi pusgada laikā palielinājusi prognozes naftas jomā. Analītiķi uzskata, ka pieprasījums pasaulē sasniegs 96,5 miljonus barelu diennaktī (2020. gada rezultāts – 91 miljons). Pirmajā ceturksnī patēriņa pieaugumu veicināja anomālais sals Eiropā, Āzijas ziemeļos un ASV. Rezultātā no amerikāņu piegādēm uz laiku izkrita gandrīz 3,5 miljoni barelu dienā.

Taču OPEC+ nolēma nesasteigt ieguves palielināšanu aprīlī. Izņēmums ir tikai Krievija un Kazahstāna, kam ļauts palielināt ieguvi par 130 tūkstošiem un 20 tūkstošiem barelu dienā. KF vicepremjers Aleksandrs Novaks konstatēja, ka Krievijai tas ir svarīgi, jo valstī sācies sezonālais pieprasījums. Runa pārsvarā ir par iekšējo tirgu.

Papildu degvielas apjomu eksports nav plānots, to novirzīs vienīgi pašmāju patērētājiem, lai apturētu benzīna cenu pieaugumu.

Kopējiem spēkiem pacelt cenas

Saūda Arābija saglabā savus brīvprātīgos ierobežojumus – miljonu barelu dienā. Zaudējumus kompensēs "īstajā brīdī", atbilstoši situācijai tirgū, paskaidroja karalistes enerģētikas ministrs Abdulazizs ben Salmans.

Starp citu, šogad OPEC+ ir izcili disciplinēta. "Janvāri ierobežoja ieguvi par 7,4 miljoniem barelu dienā. To izpildīja par 103%. Februārī – par 112%, saskaņā ar SEA datiem. Nav nekāds brīnums, ka cenas pieauga," konstatēja Krievijas Tautu draudzības universitātes Ekonomikas fakultātes docents Maksims Čerņajevs.

Atjaunojas arī degvielas pieprasījums Ķīnā, Indijā, kā arī Eiropā, kur rūpnieciskās aktivitātes rādītāji marta sākumā sasniedza 2018. gada līmeni. Savu artavu iegulda arī gaidāmās amerikāņu investīcijas ekonomikā – gandrīz divi triljoni dolāru. Patērētāji sāks tērēt vairāk, augs preču transportēšanai vajadzīgā benzīna pieprasījums.

Turklāt SEA cer uz vērienīgu un sekmīgu vakcināciju, kas solīs saslimšanas sarukumu un karantīnas pasākumu vājināšanu. Rezultātā eksperti cer, ka 2020. gadā sabrukušais naftas pieprasījums pieaugs par 60%. Tikai pie pirmskrīzes rādītājiem izdosies atgriezties vien pēc diviem gadiem, uzskata SEA.

Tāpēc aģentūras analītiķi netic kārtējam cenu superciklam – tirgus diezin vai demonstrēs krasu un stabilu pieaugumu.

Lāča pakalpojums

Naftas daudzums glabātavās visā pasaulē vēl aizvien ir pietiekams. Vēl vairāk, daži eksportētāji plāno palielināt piegādes. Piemēram, tirgū atgriezusies Lībija. Valstī no jauna darbu atsākuši pilsoņu kara laikā bojātie infrastrukturas objekti. Turklāt Lībija ir atbrīvota no OPEC+ darījuma. Kopš oktobra valsts iegūst vairāk nekā miljonu barelu naftas diennaktī. Tuvākajos mēnešos tiks sākta naftas atradņu izstrāde valsts centrālajā daļā un rietumos. Reanimēs vairākus 2015. gadā slēgtus objektus. Tas satrauc tirgus dalībniekus. OPEC ir nobažījusies par iespējamu pārdaudzuma krīzi.

Turklāt cenas var ietekmēt arī slānekļa industrijas atjaunošanās ASV.

Tomēr apstākļos, kad pieaugumu nomaina lejupslīde, cenas gūst izredzes uz ilgu laiku iekļauties augstākā koridorā. Pēc kāpuma līdz 75 dolāriem un krituma cenas nostiprināsies 63-68 dolāru diapazonā, iespējams, uz neilgu laiku nolaižoties līdz 60. Vēl nesen ieguvējvalstis par to varēja tikai sapņot. Arī Krievija.

Tomēr cenas pat zem 60 dolāriem Krievijas ekonomikai nav bīstamas. "Ļoti augstas cenas pozitīvi ietekmē budžetu un naftas nozares darbinieku ienākumus, kuri līdz ar to atbalstīs citu pašmāju ražotāju peļņu. No otras puses, naftas ieguves un pārstrādes superrentabilitāte var mazināt lielo rūpnieku vēlmi investēt kapitālu jebkādos ar izejvielu ieguvi nesaistītos projektos, ieskaitot IT un augstās tehnoloģijas," paskaidroja informatīvi analītiskā centra "TeleTrade" vadošais ekonomists Pjotrs Puškarovs.

Ja naftas kompānijas netiks bremzētas ar nodokļiem, dārgas izejvielas spēj sniegt lāča pakalpojumu – palēnināt ekonomikas diversifikāciju.

2021. gada budžetā iekļautā Urals naftas cena ir 43,3 dolāri. "Ja būs mazāk, budžets cietīs zaudējumus. Optimālais diapazons veido 43,3-80, lai saglabātu budžeta aizpildījumu un neizprovocētu OPEC+ neiekļāutās valstis palielināt ieguvi," stāsta Maksims Čerņajevs. Vienlaikus Krievijas eksportētā nafta jau divas nedēļas no vietas Eiropā tiek stabili pārdota par vairāk nekā 65 dolāriem. Iepriekš tāda situācija bija vērojama 2020. gada janvārī.

66
Tagi:
nafta, Krievija
Pēc temata
Pretējs efekts: savu sankciju dēļ ASV nobijušās par dolāra likteni
Vienreizējas perspektīvas: kādas naftas cenas gaidāmas šogad
Cik ilgi vēl pieaugs naftas cenas
Krievija un Baltkrievija saskaņojusi naftas produktu pārkraušanas apjomu Krievijas ostās
Patruļas kuģis Strazh ar kuģa un zemūdenes funkcijām, foto no arhīva

Neredzamā patruļa: Krievijā izstrādāts nirstošais kuģis

2
(atjaunots 00:56 17.04.2021)
Krievijas kuģubūves zinātniskais un tehnoloģiskais līmenis ļauj atjautīgi risināt konstruktīvas problēmas.

Patruļas kuģis "Strazh" ar kuģa un zemūdenes funkcijām var pārsteigt dažādu valstu speciālistus. Jaunais kuģis tiks eksportēts ar nosaukumu BOSS (Border and Offshore Submersible Sentry), stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Jūras tehnikas centrālais konstruktoru birojs "Rubin" iepazīstināja ar iegremdējama patruļu kuģa "Strazh" projektu. Tajā apvienotas zemūdenes un kuģa priekšrocības. Relatīvi zema cena un izmēri, izcilas tehniskās īpašības, tradicionāli augsta drošība, iespēja uzņemt plašu raķešu un torpēdu bruņojuma klāstu (vai zinātniskās iekārtas) padara BOSS pievilcīgu daudzām valstīm ar nelielu militāro budžetu.

KB "Rubin" ir viens no līderiem zemūdeņu projektēšanas jomā pasaulē un vadošais konstruktoru birojs Krievijā zemūdens kuģu būves jomā ar 120 gadu pieredzi zemūdeņu un dažādu aparātu izstrādē (ieskaitot civilo tehniku).

Ārēji BOSS atgādina 613. projekta dīzeļelektrisko zemūdeni – konstruktīvi veiksmīgu aparātu, vienu no masveidīgākajiem un labāk pārdotajiem pasaulē (arī to izstrādājis "Rubin"). Iegremdējamā kuģa tehniskās īpašības ir līdzīgas: garums – 60-70 metri, atbilstoši komplektācijai, tonnāža – apmēram 1000 tonnas, ekipāža – 42 cilvēki. To var aprīkot ar vadāmajām raķetēm, torpēdām, bezpilota lidaparātiem, artilērijas iekārtām un mazizmēra peldlīdzekļiem. Izvēloties ieroču sistēmas, iekārtas un aprīkojumu, KB "Rubin" pievērsās pārbaudītajiem mūsdienu zemūdeņu, kuģu un lidmašīnu sērijveida paraugiem.

Jaunā patruļas "nautili" domājamie mērķi zem ūdens un virs ūdens var būt tehnoloģiski attīstīta pretinieka kara kuģi un krasta objekti, kā arī sliktāk ekipēti pirāti, kontrabandisti, malumednieki. Kuģi iespējams efektīvi izmantot izlūkošanas vai zinātniski pētnieciskām vajadzībām.

NATO galvassāpes

Ja vēlaties izprast jaunā kuģa iespēju un uzdevumu spektru, nāksies paskatīties uz 613. projektu (NATO klasifikācijā – "Whiskey"). Kā līnijšautene vienkāršā un uzticamā zemūdene bija 76 metrus gara, 6,6 m plata, ūdensizspaids – 1347 tonnas, varēja pārvietoties ar ātrumu līdz 18,5 mezgliem līdz 200 m dziļumā.

Maksimālais darbības attālums virs ūdens – 8500 jūdzes (vairāk nekā 15 tūkst. km). Galvenais bruņojums: seši 533 mm torpēdu aparāti (četri priekšdaļā un divi – aizmugurē), pie tam torpēdas bija iespējams aprīkot arī ar kodolšāviņiem (komplekts – 12 torpēdas vai 22 mīnas). Autonoms darbs – 30 diennaktis. Ekipāža – 52 cilvēki.

Korvete Gremjaščij, foto no arhīva
Пресс-служба Минобороны РФ

613. projekts tika izstrādāts kā torpēdu zemūdene, tomēr bija uzbūvētas sešas modificētas zemūdenes ar raķešu bruņojumu – aiz kabīnes starpsienas divos izturīgos konteineros atradās spārnotās raķetes P-5 ar darbības rādiusu aptuveni 300 km (šaušanai virs ūdens, krasta objektu apšaudei).

613. projekta zemūdeņu sērijveida būvē plaši izmantota plūsmas-sekciju metode, automātiskā metināšana un šuvju rentgenogrāfiskā kontrole. Padomju flote saņēma vienu jaunu zemūdeni piecu dienu laikā. Septiņu gadu laikā (1950.-1957.) bija uzbūvētas 215 vidējas tonnāžas dīzeļelektriskās zemūdenes, kas varēja vienlīdz efektīvi palaist torpēdas, veikt izlūkošanu, nomīnēt rajonu, veikt operatīvo un pozīciju dienestu pretinieka dislokācijas rajonos. Par projekta dzīvotspēju liecina fakts, ka 613. projekta zemūdenes kalpoja līdz PSRS norietam, tātad gandrīz 40 gadus (1990. gadā Melnās jūras flotē ierindā bija 18 zemūdenes).

Daudzfunkcionālās 613. projekta zemūdenes tika plaši piegādātas ārvalstīm (apmēram 40 vienības) – Bulgārijas, Kubas, Indonēzijas, Ēģiptes, Sīrijas, KTDR, Polijas jūras kara spēkiem. Ķīnai nodeva tehnisko dokumentāciju, un Šanhajā un Haņkou tika nolaistas ūdenī vairāk nekā 20 zemūdenes.

Protams, jaunais ienirstošais patruļu kuģis mantojis 613. projekta galvenās īpašības – izturību, drošību un efektivitāti. Tomēr BOSS ir izcili tehnoloģisks XXI gadsimta lolojums ar kvalitatīvi jaunu, spēcīgāku bruņojumu, sakaru, navigācijas un hidroakustikas līdzekļiem.

Potenciāls

Klasiskā patrulēšana jūrā nozīmē kuģu un zemūdeņu ilgstošu patrulēšanu noteiktajā rajonā pastāvīgā gatavībā iziet kaujas pozīcijās un sākt triecienu pretinieka kuģiem vai sauszemes objektiem. ir tāds diplomātisks izteiciens - "karoga demonstrācija", taču notiekošā būtību tas nemaina, patruļas kuģis tālu no dzimtajiem krastiem vienmēr pilda kaujas uzdevumu pastāvīgā gatavībā raķešu, artilērijas vai torpēdu triecienam. Tāpēc Krievijas atbilde uz amerikāņu eskadras kuģu parādīšanos pie krastiem Melnajā, Bēringa vai Japāņu jūrā vienmēr ir visnotaļ skarba.

Nesen vēl Krievijas JKF akvatorijas patrulēja sardzes kuģi, NATO jūras spēkos – eskorta eskadras kuģi, fregates, korvetes un piekrastes zonas kuģi. Grūti likt vienlīdzības zīmi starp tradicionālajiem kuģiem un ienirt spējīgo BOSS (tā nolūkiem vajadzēs papildināt militārā pielietojuma taktiku). Jaunā kuģa ekspluatācijas īpatnības ļauj apgalvot, ka KB "Rubin" ir izstrādājis hibrīdzemūdeni.

Zemūdens patruļas ļauj slepus novērot pretinieku, robežpārkāpējus vai kontrabantistus, nodrošināt pēkšņu triecienu vai reaģēt uz draudiem. Dzīlēs vienkāršāk ir attālināties no pretinieka pārspēka, tur nebiedē nekāda vētra. Virsūdens iespējas ir bonuss ekipāžai, kas var reisā elpot svaigu gaisu, nevis reģenerācijas produktu (kā klasiskajās zemūdenēs). Ienirstošajam patruļas kuģim ir daudz plašākas iespējas veikt zinātniskos šelfa pētījumus. Piedevām BOSS var kļūt par relatīvi ne īpaši dārgu mācību "klasi" ekipāžas un krasta infrastruktūras sagatavošanai, ņemot vērā nacionālo zemūdens spēku attīstību un pieredzes paplašināšanu.

2
Tagi:
zemūdenes, Krievijas Jūras kara flote, Krievija
Pēc temata
"Tās nav atrodamas": Krievija būvē jaunus raķešu nesējus
ASV un NATO satrauc Krievijas kara flotes klātbūtne Atlantijā
NATO meklē no radariem pazudušu Krievijas zemūdeni Vidusjūrā
Arktika

"Gaidām tehniku augustā": amerikāņi gatavojas izsēsties Arktikā

20
(atjaunots 15:00 16.04.2021)
ASV cenšas panākt Krievijas Arktikā. Nesen Sauszemes spēki noslēdza līgumu ar koncernu "Oshkosh Defense" sadarbībā ar Singapūras kompāniju "ST Engineering" un "BAE Systems" par militārās tehniskas izstrādi darbam aiz Polārā loka.

Noskaidrojies, ka amerikāņiem vienkarši nav mūsdienīgu tamlīdzīga tipa mašīnu, esošās ir pamatīgi novecojušas. Komandieri cer, ka izdosies izmēģināt jaunumus jau augustā. Kas par tiem zināms? Par to portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Uzbūvēt līdz jūnijam

Arktika met nopietnu izaicinājumu jebkurai armijai. Zema temperatūra, ledus torosi, dreifējoši ledāji, nekādas infrastruktūras, apgrūtināta loģistika, ilga polārā nakts – tas viss nopietni apgrūtina liela armijas grupējuma izvēršanu.

Korvete Gremjaščij, foto no arhīva
Пресс-служба Минобороны РФ

Aukstā kara laikos ASV, atšķirībā no PSRS, neveltīja reģionam pienācīgu uzmanību, tāpēc tagad Pentagona rīcībā ir viens vienīgs darbspējīgs ledlauzis "Polar Star". Krievijai – vairāk nekā 40 šī tipa kuģi. Piedevām amerikāņiem Arktikā faktiski nav armijas bāzu.

Trūkst tehnikas sauszemes spēku vajadzībām, kas varētu pārvadāt kravas un kareivjus smagajos polārajos apstākļos. Vienīgie piemērotie vilcēji-visurgājēji ir zviedru divposmu kāpurķēžu Bandvagn 206, pieņemti bruņojumā ar apzīmējumu Small Unit Support Vehicle (SUSV, mazā vienību atbalsta mašīna). Taču pirmās šī tipa mašīnas nonākušas no konveijera pirms 40 gadiem un jau sen neatbilst prasībām.

Armija nolēmusi atjaunot arktiskās tehnikas parku un izsludinājusi konkursu programmas ColdWeather, All-Terrain Vehicle (CATV, auksta klimata visurgājējs) ietvaros. Pentagons gatavs perspektīvā vilcēja izstrādei, būvei un izmēģinājumiem iztērēt 6,6 miljonus dolāru 2021. finanšu gadā un 9,25 miljonus – 110 CATV iegādei.

Vēlāk parku paplašinās līdz 163 visurgājējiem. Prototipus gaida apmēram 14. jūnijā. No augusta līdz decembra beigām – izmēģinājumi Aļaskā. Uzvarētāju izvēlēsies 2022. finanšu gadā.

Četri varianti

Sagaidāmi četri CATV modeļi. Vispārējā pielietojuma visurgājējam jāuzņem vismaz deviņi kareivji, neskaitot vadītāju, kā arī jāizvieto iekārtas un krājumi trim dienām autonoma darba.

Sanitārais variants ar medicīnas iekārtām paredzēts diviem mediķiem, diviem gulošiem un četriem viegli ievainotiem pacientiem. Komandiera mašīna saņems mūsdienīgus sakaru un vadības līdzekļus. Kravas masīna – lielgabarīta militāro iekārtu pārvietošanai lielā attālumā.

"Šīs mašīnas spēs risināt plaša spektra uzdevumus ekstremāli zemas temperatūras apstākļos citai tehnikai nepārvaramā apvidū, - žurnālistiem stāstīja par CATV programmu atbildīgais ASV armijas virsnieks Tims Godets. – Tām bez grūtībām jāpārvietojas pa ledu, jāpārvar ūdens šķēršļi, viegli jāuzbrauc pa nogāzi, jābūt vienkārši apkalpojamām un ekonomiskām no degvielas patēriņa viedokļa."

Konkursa dalībnieki izmanto agrākos izstrādājumus. "Oshkosh" un "ST Engineering" izvēlējās divposmu vilcēju "Bronco 3". To vairāk nekā 20 gadus izmanto britu armija, kas piedalījās karadarbībā Afganistānā.

"Bronco 3" ir pret lodēm paredzētas bruņas, ložmetēja pamatne, V-veida dibens, kas mazina kaitējumu mīnas sprādzienā. Mašīna pārvar ūdens šķēršļus ar 5 km/h ātrumu.

"BAE Systems" piedāvās jaunumu uz divposmu vilcēja "Beowulf" bāzes, kas lielā mērā līdzinās "Bronco 3" un SUSV, tikai tam ir lielāka kravas nestspēja.

Panākt Krieviju

Pirms mēneša publicētajā "Arktiskajā stratēģijā" amerikaņi atklāti stāstīja par vēlmi pabīdīt malā reģionā Maskavu un Pekinu. Pentagonam īpašas raizes sagādā Krievija, kam ir lielākā ledlaužu flote pasaulē, armijas bāzu tīkls ziemeļu platuma grados un plašs tehnikas arsenāls, kas spēj bez pilnveidošanas strādāt ekstremāla sala apstākļos.

Uzvaras parādēs pastāvīgi piedalās Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmu arktiskās modifikācijas: neliela darbības rādiusa zenītraķešu komplekss "Tor-M2DT", zenītraķešu-lielgabala "Pancir-SA" un speciālās sagādes mašīnas.

Gandrīz visa arktiskajam reģionam paredzētā sauszemes tehnika samontēta uz divposmu kāpurķēžu visurgājēju DT-30 "Vityaz" bāzes, ko nebiedē pat bargākais sals (līdz -55 grādiem). Dažas modifikācijas var pārvarēt ūdens šķēršļus – ledus pastāvīgās blīvēšanās apstākļos  Ziemeļpolā šis faktors būtiski palielina mašīnu mobilitāti. Jaunie "Pancir" un "Tor" sedz tālā darbības rādiusa zenītraķešu sistēmu S-400 dislokācijas rajonus, kas tiek izvērsti Arktikā kopš 2015. gada.

Unikāls arsenāls ir arī pirmajai Sauszemes spēku arktiskajai vienībai – 80. atsevišķajai motorizēto strēlnieku brigādei, kas dislocēta Alakurti ciemā Murmanskas apgabalā. Pret salu noturīgie kājnieki apgūst īpašas pārgājības mašīnas, kas pārvietojas uz riteņem ar milzīgām zemspiediena riepām. Tādas mašīnas par šķēršļotu apvidu pārvar, nesamazinot ātrumu. Turklāt 80. brigādes kājniekiem ir pilna pievada kravas mašīnas "Ural" un KAMAZ, adaptētas ekstremālam salam, sniega visurgājēji TTM-1901 "Berkut" ar apkurināmu kabiti, kuteri uz gaisa spilvena. Piedevām – suņu un briežu pajūgi.

Lielā Tēvijas kara gados pajūgiem bija milzīga loma Polārā loka aizsardzībā. Ar tiem piegādāja munīciju un karavīrus. Dzīvnieki izies tur, kur tehnika padosies. Turklāt arktiskās brigādes vajadzībām izstrādā sepciālas tanku, kājnieku mašīnu un helikopteru modifikācijas, piemēram, Mi-8MTŠ-VA ar spēkiekārtas galveno agregātu apsildīšanas sistēmu.

20
Tagi:
agresija, bruņojums, Arktika, Krievija, ASV
Pēc temata
"Šausmīgs stāvoklis": NI salīdzināja ledlaužus ASV un Krievijā
"Iepriekš jau bija pazīmes": kāpēc amerikāņu kājnieki izsēžas Ziemeļos
"Neatstāsim krieviem nekādas izredzes": ASV pārvieto bruņojumu uz Norvēģiju
"Atklāti draudi Krievijai": ko Pentagons steigšus būvē Aļaskā