Protesta akcija BLM atbalstam, foto no arhīva

Bet pie viņiem baltos linčo...

57
(atjaunots 23:59 11.03.2021)
Cīņa ar balto rasismu ASV jau sen pārvērtusies par tumsonīgu rasismu. Par tā upuriem kļūst baltie cilvēki.

Lielākajai daļai šo balto cilvēku pats aizvainojošākais šķiet fakts, na ne viņš pats, ne viņa senči nekad nav piedalījušies nēģeru "vēsturiskajā apspiešanā". Patiešām, kā var uzvelt vainu par melnādaino "gadsimtiem ilgu apspiešanu" poļu, ebreju vai itāļu pēctečiem? Tomēr Savienotajās Valstīs pat tāda nostādne novedīs pie apsūdzībām! Šaubas par to, ka baltie vainīgi melno ciešanās, nav pieļaujamas, portālā RIA Novosti stāsta Pāvels Daņiļins.

Nav nekāds brīnums, ka kompānija Coca-Cola iesaka saviem darbiniekiem būt "mazāk baltiem", lai "uzvarētu rasismu". Šim nolūkam organizēti korporatīvie treniņi, kuros darbinieki var iziet kursu "Cīņa ar rasismu" – tā gaitā klausītājiem mācīs būt "mazāk baltiem" un "mest izaicinājumu rasismam". Mācību organizētājiem ne prātā nenāk, ka ideja likt cilvēkam kaunēties no savas rases ir rasisma kvintesence.

Interesanti signāli skan no masu kultūras pasaules. Uz ekrāniem iznāk filma "Pīters Pens un Alise Brīnumzemē", kur Džeimsa Metjū Bārija un Lūisa Kerola galvenie varoņi ir simpātiski melnādainie bērni. Rodas jautājums: kāpēc ne? Ir tikai viens "bet". Jaunais politkorektums atbalsta, ja baltos personāžus tēlo melnādainie. Bet iedomāsimies, kas notiks, ja uz ekrāniem iznāks Nelsons Mandela, ko tēlos Mels Gibsons? Vai Mārtina Lutera Kinga runu "Mani ir sapnis" nolasīs Leonardo Di Kaprio?

Jā, tā vienkārši iznāks un teiks: "Man ir sapnis. Es sapņoju, ka pienāks diena, kad mani četri bērni dzīvos valstī, kur par viņiem spriedīs nevis pēc viņu ādas krāsas, bet gan saskaņā viņu personīgajām īpašībām." Tas taču ir kaut kas traks! Baltajiem nevar būt tādas pašas tiesības kā melnajiem, jo uz viņu pleciem gulstas "vēsturiskā vaina" un "atbildība par apspiešanu". Balto mēģinājumi pieprasīt sev vienādas tiesības nekur neder, vēl vairāk, tie neatbilst amerikāņu likumiem. Politikai Affirmative action, kas paredz privilēģijas un priekšrocības dažādu dzimumu, rases, seksuālās orientācijas pārstāvjiem, kas tiek pielietotas "līdztiesības sasniegšanai", apritējuši 60 gadi. "Pozitīvā diskriminācija" parādījās Džona Kenedija rīkojumā 1961. gada 6. martā.

60 gadu laikā amerikāņiem izdevies radīt sistēmu, kurā ir neizdevīgi, dažkārt pat bīstami būt baltajam heteroseksuālim. Joks par to, ka vakanto vietu saņems melnādaina lesbiete ar vienu kāju, sen vairs nav nekāds joks, tā ir realitāte. Pasaulē, kas cīnās ar koronavīrusu, izdomāts termins "jaunā normalitāte". Ziniet, amerikāņi tajā "jaunajā normalitātē" dzīvo jau vairākus desmitus gadu. Nav nekāds brīnums, ka "norma" šī jēdziena tradicionālajā izpratnē: stabila ģimene, laba veselība, dabiskas attiecības ar pretējo dzimumu, - ASV teju vai ir sabiedriski nosodāms dzīves veids.

Amerikāņu izklaides kompānija "Netflix" jau sen izpratusi trendu, un mēs ieraudzījām melnādainu grāfu Orlovu televīzijas seriālā par Krievijas imperatori. Protams, tur ir papilnam ironijas, tomēr... Toties Amerikas kinoakadēmijai joki nav ne prātā, un septembrī tā publicēja jaunos kritērijus "Oskara" nominācijai. Tagad nav svarīgs režisora, aktiera, komponista, kostīmu mākslinieka talants. Tagad ir svarīga atbilstība kritērijiem, kuru vidū ir obligātas prasības: galveno lomu vai vadošo otrā plāna lomu jātēlo vismaz vienam "krāsainajam" aktierim, vismaz 30% aktieru jāpieder pie kaut kādām "minoritātēm", tāpat kā vismaz divu radošo vadošo amatu ieņēmējiem. Pozitīvā diskriminācija visā tās krāšņumā. Kino darbinieki rūgti joko: drīz vien filmā par baltajiem lāčiem būs stāsts par grizliju.

Tomēr rasu jautājumā joki nav pieļaujami. Nekādu joku vai smieklu. Baltais nacionālists no Austrālijas ar lietotājvārdu CatboyKami, kurš atļāvās pasmieties par sabiedrisko kustību BLM, tika bloķēts visur. Viņu "izgrieza" visur, kur varēja. Totāla bloķēšana un aizliegums lietot vārdus, indīgus, tomēr ne pretlikumīgus, - tas, starp citu, ļoti atgādina to, kā savulaik baltie izturējās pret pirmajiem abolicionistiem – melnādaino tiesību aizstāvjiem.

Pēc tam sākās vēl trakākas lietas. YouTube mākslīgais intelekts nobloķēja šaha videoblogera Antonio Radiča kanālu, jo komentāros bieži skanēja vārdi "melnie", "baltie", "uzbrukums" un "draudi". Te nu patiešām trūkst vārdu.

Neliekuļotu šoku rada stāsts par trim skolēniem no Kalifornijas. Sv. Franciska skolā izcēlās skandāls par fotogrāfiju, kas tapusi 2017. gadā. Puspliki puikas nosmērēja sejas ar ogļu gēlu ādas tīrīšanai un nofotografējās tādā paskatā. Kas tad tur liels? Bet te, pēc vairākiem gadiem, skolas vadība ieraudzīja fotogrāfiju un pieprasīja, lai bērni brīvprātīgi pamestu skolu par melnādaino apvainošanu! Pat zēnu skaidrojumus – viens no viņiem cieš no ādas slimības, biņa draugi noziedušies ar gēlu solidaritātes labad – skolas direktore ignorēja. Vēl vairāk – viņa apsolīja vecākiem, ka, bērniem pametot skolu, viņa zēnus aizmirsīs, taču vārdu neturēja: sieviete nosūtīja ziņu par mazgadīgajiem "baltajiem rasistiem" uz visām pilsētas skolām. Tādu ņirgāšanos vecāki neizturēja un iesūdzēja skolu tiesā. Diezin vai no tā kaut kas iznāks.

Kampaņa BLM, kas savas politiskās izcelsmes ziņā bija vērsta pret Trampu (tagad tas jau visiem ir zināms), jau sen ir kļuvusi par mūsdienu ASV ideoloģiju. Tā ir politiski motivēta, to atbalsta viens noteikts spēks – ASV Demokrātiskā partija. Visi mediji (lielāko daļu lielo plašsaziņas līdzekļu Amerikā uzrauga demokrāti, daži no tiem vienkārši pieder demokrātiem) strādā unisonā – kaut kas tāds nav ne sapņos rādījies pat padomju cenzūrai. Viņi būtu zaļi no skaudības, redzot, cik draudzīgi amerikāņu žurnālisti propagandē elitei vajadzīgās vērtības.

Cenzūra un "cīņa ar meliem" – lūk, kam tagad pievērsušies aizokeāna propagandisti. Par meliem dēvē visu, kas neatbilst "partijas līnijai". Pārkāpumi vēlēšanās? Meli! Ir pierādījumi? Tik un tā meli! Prezidents Baidens reiz nosauca melnādaino mēru par "nigeru"? Meli! Ir videoieraksts? Nospļauties par videoierakstu, skaidrs, ka meli! Google labāk zināms, ko tur runājis Baidens. Bet ko iesākt ar piezīmi, kurā tas pats Baidens apliecina, ka melnādaino pielaišana koledžām var "tās pārvērst par džungļiem"? Nu tie noteikti ir meli, apgalvo Google. Jā, avīžraksta ekrānuzņēmums liecina par pretējo. Bet Baidena runas ierakstu un raksta ekrānuzņēmumus sekmīgi bloķē visur, kur tos saskata amerikāņu lieliskā cenzora acs...

Skaties uz notiekošo okeāna viņā krastā un nesaproti, ko domāt. It kā jau amerikāņi strauji grimst degradācijas akacī. Varbūt tas nemaz nav tik slikti, ko? Tomēr, zinot, kā Vašingtonai patīk uzspiest savu dzīves veidu citiem, arī ar vardarbīgām metodēm, gribot negribot rodas doma: kas notiks, kad amerikāņu politkorektums un "pozitīvā diskriminācija" pavisam piespiedīs pie sienas baltos cilvēkus? Tā pati Eiropa tomēr pazemīgi (izņemot Ungāriju un Poliju – tās reizēm sāk spārdīties) seko amerikāņu kultūras un ideoloģiskās politikas fārvaterā. Kurš rindā ir nākamais?

57
Tagi:
diskriminācija, ASV, rasisms
Pēc temata
ASV ierosināts novākt Vašingtona un Kolumba pieminekļus rasisma dēļ
"Tas saplosīs ASV gabalos": pusi bijušās lielvalsts dabūs sieviete
ASV superierocis pavērsts pret pašu pilsoņiem. Kas no tā iznācis?
"Krievi to panākuši": vispasaules totalitārā lielvalsts ir gatava
Arktika

"Gaidām tehniku augustā": amerikāņi gatavojas izsēsties Arktikā

20
(atjaunots 15:00 16.04.2021)
ASV cenšas panākt Krievijas Arktikā. Nesen Sauszemes spēki noslēdza līgumu ar koncernu "Oshkosh Defense" sadarbībā ar Singapūras kompāniju "ST Engineering" un "BAE Systems" par militārās tehniskas izstrādi darbam aiz Polārā loka.

Noskaidrojies, ka amerikāņiem vienkarši nav mūsdienīgu tamlīdzīga tipa mašīnu, esošās ir pamatīgi novecojušas. Komandieri cer, ka izdosies izmēģināt jaunumus jau augustā. Kas par tiem zināms? Par to portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Uzbūvēt līdz jūnijam

Arktika met nopietnu izaicinājumu jebkurai armijai. Zema temperatūra, ledus torosi, dreifējoši ledāji, nekādas infrastruktūras, apgrūtināta loģistika, ilga polārā nakts – tas viss nopietni apgrūtina liela armijas grupējuma izvēršanu.

Korvete Gremjaščij, foto no arhīva
Пресс-служба Минобороны РФ

Aukstā kara laikos ASV, atšķirībā no PSRS, neveltīja reģionam pienācīgu uzmanību, tāpēc tagad Pentagona rīcībā ir viens vienīgs darbspējīgs ledlauzis "Polar Star". Krievijai – vairāk nekā 40 šī tipa kuģi. Piedevām amerikāņiem Arktikā faktiski nav armijas bāzu.

Trūkst tehnikas sauszemes spēku vajadzībām, kas varētu pārvadāt kravas un kareivjus smagajos polārajos apstākļos. Vienīgie piemērotie vilcēji-visurgājēji ir zviedru divposmu kāpurķēžu Bandvagn 206, pieņemti bruņojumā ar apzīmējumu Small Unit Support Vehicle (SUSV, mazā vienību atbalsta mašīna). Taču pirmās šī tipa mašīnas nonākušas no konveijera pirms 40 gadiem un jau sen neatbilst prasībām.

Armija nolēmusi atjaunot arktiskās tehnikas parku un izsludinājusi konkursu programmas ColdWeather, All-Terrain Vehicle (CATV, auksta klimata visurgājējs) ietvaros. Pentagons gatavs perspektīvā vilcēja izstrādei, būvei un izmēģinājumiem iztērēt 6,6 miljonus dolāru 2021. finanšu gadā un 9,25 miljonus – 110 CATV iegādei.

Vēlāk parku paplašinās līdz 163 visurgājējiem. Prototipus gaida apmēram 14. jūnijā. No augusta līdz decembra beigām – izmēģinājumi Aļaskā. Uzvarētāju izvēlēsies 2022. finanšu gadā.

Četri varianti

Sagaidāmi četri CATV modeļi. Vispārējā pielietojuma visurgājējam jāuzņem vismaz deviņi kareivji, neskaitot vadītāju, kā arī jāizvieto iekārtas un krājumi trim dienām autonoma darba.

Sanitārais variants ar medicīnas iekārtām paredzēts diviem mediķiem, diviem gulošiem un četriem viegli ievainotiem pacientiem. Komandiera mašīna saņems mūsdienīgus sakaru un vadības līdzekļus. Kravas masīna – lielgabarīta militāro iekārtu pārvietošanai lielā attālumā.

"Šīs mašīnas spēs risināt plaša spektra uzdevumus ekstremāli zemas temperatūras apstākļos citai tehnikai nepārvaramā apvidū, - žurnālistiem stāstīja par CATV programmu atbildīgais ASV armijas virsnieks Tims Godets. – Tām bez grūtībām jāpārvietojas pa ledu, jāpārvar ūdens šķēršļi, viegli jāuzbrauc pa nogāzi, jābūt vienkārši apkalpojamām un ekonomiskām no degvielas patēriņa viedokļa."

Konkursa dalībnieki izmanto agrākos izstrādājumus. "Oshkosh" un "ST Engineering" izvēlējās divposmu vilcēju "Bronco 3". To vairāk nekā 20 gadus izmanto britu armija, kas piedalījās karadarbībā Afganistānā.

"Bronco 3" ir pret lodēm paredzētas bruņas, ložmetēja pamatne, V-veida dibens, kas mazina kaitējumu mīnas sprādzienā. Mašīna pārvar ūdens šķēršļus ar 5 km/h ātrumu.

"BAE Systems" piedāvās jaunumu uz divposmu vilcēja "Beowulf" bāzes, kas lielā mērā līdzinās "Bronco 3" un SUSV, tikai tam ir lielāka kravas nestspēja.

Panākt Krieviju

Pirms mēneša publicētajā "Arktiskajā stratēģijā" amerikaņi atklāti stāstīja par vēlmi pabīdīt malā reģionā Maskavu un Pekinu. Pentagonam īpašas raizes sagādā Krievija, kam ir lielākā ledlaužu flote pasaulē, armijas bāzu tīkls ziemeļu platuma grados un plašs tehnikas arsenāls, kas spēj bez pilnveidošanas strādāt ekstremāla sala apstākļos.

Uzvaras parādēs pastāvīgi piedalās Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmu arktiskās modifikācijas: neliela darbības rādiusa zenītraķešu komplekss "Tor-M2DT", zenītraķešu-lielgabala "Pancir-SA" un speciālās sagādes mašīnas.

Gandrīz visa arktiskajam reģionam paredzētā sauszemes tehnika samontēta uz divposmu kāpurķēžu visurgājēju DT-30 "Vityaz" bāzes, ko nebiedē pat bargākais sals (līdz -55 grādiem). Dažas modifikācijas var pārvarēt ūdens šķēršļus – ledus pastāvīgās blīvēšanās apstākļos  Ziemeļpolā šis faktors būtiski palielina mašīnu mobilitāti. Jaunie "Pancir" un "Tor" sedz tālā darbības rādiusa zenītraķešu sistēmu S-400 dislokācijas rajonus, kas tiek izvērsti Arktikā kopš 2015. gada.

Unikāls arsenāls ir arī pirmajai Sauszemes spēku arktiskajai vienībai – 80. atsevišķajai motorizēto strēlnieku brigādei, kas dislocēta Alakurti ciemā Murmanskas apgabalā. Pret salu noturīgie kājnieki apgūst īpašas pārgājības mašīnas, kas pārvietojas uz riteņem ar milzīgām zemspiediena riepām. Tādas mašīnas par šķēršļotu apvidu pārvar, nesamazinot ātrumu. Turklāt 80. brigādes kājniekiem ir pilna pievada kravas mašīnas "Ural" un KAMAZ, adaptētas ekstremālam salam, sniega visurgājēji TTM-1901 "Berkut" ar apkurināmu kabiti, kuteri uz gaisa spilvena. Piedevām – suņu un briežu pajūgi.

Lielā Tēvijas kara gados pajūgiem bija milzīga loma Polārā loka aizsardzībā. Ar tiem piegādāja munīciju un karavīrus. Dzīvnieki izies tur, kur tehnika padosies. Turklāt arktiskās brigādes vajadzībām izstrādā sepciālas tanku, kājnieku mašīnu un helikopteru modifikācijas, piemēram, Mi-8MTŠ-VA ar spēkiekārtas galveno agregātu apsildīšanas sistēmu.

20
Tagi:
agresija, bruņojums, Arktika, Krievija, ASV
Pēc temata
"Šausmīgs stāvoklis": NI salīdzināja ledlaužus ASV un Krievijā
"Iepriekš jau bija pazīmes": kāpēc amerikāņu kājnieki izsēžas Ziemeļos
"Neatstāsim krieviem nekādas izredzes": ASV pārvieto bruņojumu uz Norvēģiju
"Atklāti draudi Krievijai": ko Pentagons steigšus būvē Aļaskā
Donald Cook

Britu Typhoon Rumānijā palīdzēs ASV kuģiem viļņot Melno jūru

23
(atjaunots 14:56 16.04.2021)
ASV JKS eskadras kuģi Roosevelt un Donald Cook ar aviācijas atbalsta grupu – sešiem britu iznīcinātājiem steidz uz kārtējo "sardzi" Melnajā jūrā, aizbildinoties ar "Krievijas militāro aktivitāti pie Ukrainas robežām". Krievija gatavo atbildi.

"Arleigh Burke" tipa eskadras kuģi "Roosevelt" un "Donald Cook" ar spārnotajām raķetēm "Tomahawk" pildīs uzdevumus Melnās jūras akvatorijā līdz 4.-5. maijam. Misijas atbalstam Lielbritānija nosūtījusi uz Rumāniju sešus daudzfunkcionālos iznīcinātājus Eurofighter Typhoon, kas spēj uzņemt lielā darbības rādiusa precīzās spārnotās raķetes "Storm Shadow" (tās paredzētas aizsargātu komandpunktu likvidācijai). Vašingtonas un Londonas mērķis – "Krievijas agresijas" savaldīšana pret Ukrainu. Piedevām, domājams, uz Ukrainu dosies līdz 100 britu kājnieku, vēsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

UBS vēsta, ka Ukrainas un Lielbritānijas komandu štāba mācībās "Cossack mace 2021" piedalīsies vairāk nekā 1000 karavīri no piecām NATO valstīm. manevri veltīti "agresorvalsts" bruņoto spēku masveidīga uzbrukuma atvairīšanai Ukrainas teritorijā.

13. aprīlī ASV Kongress ziņoja, ka uz Vāciju tiks nosūtīts papildu militārais kontingents – 500 karavīri un nākotnē Eiropā ieradīsies daudzfunkcionālie iznīcinātāji-bumbvedēji F-35. Viss – Krievijas "savaldīšanai".

Pagaidām nav zināms, kādi kuģi tiks izmantoti Melnajā jūrā ASV armijas plašajās mācībās "Defender Europe 21", tomēr četras gaisa desanta operācijas ar 7000 karavīru dalību maija vidū notiks Bulgārijas un Rumānijas teritorijā. ASV JKS atbalsts ir prognozējams.

Zem "Defender Europe 21" karogiem maijā sapulcēsies 30 tūkstoši kareivju no 26 valstīm. Krievija ir spiesta adekvāti reaģet uz acīmredzamiem faktiem un reāliem draudiem.

Krievu "šautuve"

Visus ASV un NATO kuģus, kas ieradušies Melnajā jūrā, pastāvīgi pavada Krievijas Melnās jūras flotes spēki un līdzekļi. Tā ir aksioma. Krievija ir gatava divu eskadras kuģu vizītei un Rumānijā dislocētās NATO aviācijas vienības pieaugumam. 

Melnās jūras gaisa telpā sākušāš vērienīgas mācības – tajās iestaistītas KF Dienvidu kara apgabala aviācijas un MJF jūras aviācijas armādas. Frontes bumbvedēji Su-24M un Su-34, daudzfunkcionālie iznīcinātāji Su-27SM un Su-30SM izspēlē raķešu palaišanu un uzlidojumus mērķiem jūrā minimālā augstumā, MJF kuģu piesegšanu un pavadīšanu to kaujas uzdevumos. Ar katru jaunu uzdevumu mainās taktiskais fons, domājamā pretinieka grupējuma sastāvs. Jebkuri nopietni manevri nozīmē fantastiski daudzas dimensijas, desmitiem tūktošu speciālistu kaujas posteņos caurām diennaktīm ir cīņas gatavībā, paredzēts nepārprotams tehnoloģisks un militārs pārspēks vai otrādi. Neatkarīgi no gadalaika, militārās mācības no īsta kara atšķiras tikai ar to, ka cilvēki neiet bojā.

Aprīlī uz operatīvajiem aerodromiem pārvietota, proti, izkliedēta Gaisa kosmisko spēku un pretgaisa aizsardzības apvienību operatīvi taktiskā aviācija militārās stabilitātes uzlabošanai. Kontroles pasākumi aptver visus DKA bruņotos spēkus. To mērķis – celt cīņas un operatīvās gatavības līmeni, ņemot vērā sarežģīto situāciju atbildības zonā.

Līdztekus Krievijas flotes aviācijai, kuģiem un zemūdenēm Melnās jūras akvatoriju kontrolē (spēj to "cauršaut") krasta raķešu kompleksi "Bal" un "Bastion", debesis skenē PGA sistēmas S-400 "Triumf". Rietumu eksperti norāda uz Krievijas totālo militāro pārspēku reģionā un secina: Melnā jūra ir krievu "šautuve", ASV JKS kuģi tajā – viegli sasniedzami mērķi.

"Miglaini" partneri

13. aprīlī Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs paziņoja, ka ASV ir Krievijas pretinieks, jo dara visu iespējamo, lai kaitētu Maskavas stāvoklim pasaulē – ASV un NATO apzināti mudina Kijevu uz konfrontāciju ar KF. 14. aprīlī Krievijas Drošības padomes sekretārs Nikolajs Patruševs paziņoja, ka teroraktu draudi Krievijas Krimas teritorijā saglabājas, ņemot vērā "ASV un to kontrolētā NATO bloka destruktīvo darbību". Protams, tamlīdzīga "savaldīšana" Maskavu neapmierina, un, kamēr "partneri" neatgriezīsies objektīvajā realitātē, Krievija stingri un konsekventi aizstāvēs savas nacionālās intereses.

Kā alianses "partneris ar paplašinātām iespējām" Ukraina 2021. gadā ieplānojusi astoņas kopīgas militārās mācības netālu no Krimas. Tajās būs iesaistīti 11 tūkstoši ārvalstu karavīru.

© Sputnik / Алексей Витвицкий

Krievija atbild. Valsts Bruņoto spēku darbības pēdējās divās nedēļās – ātruma ziņā aliansei nesasniedzama divu armiju un trīs gaisa desanta divīziju pārvietošana uz rietumu robežām – tas cita starpā ir arī signāls Vašingtonai un Briselei. Amerikāņi saskaitījuši (no tālienes, ar bezpilota lidaparātiem) 87 tūkstošus karavīru, 18 operatīvi taktiskos kompleksus "Iskander M", 1100 tankus, 2600 bruņumašīnas, 1170 stobra artilērijas vienības, 400 zalves uguns sistēmas.

Taču pagaidām Krievijas pusē ir pat Montrē konvencija, kas nopietni ierobežo kopējo tonnāžu (ne vairāk kā 45 tūkst. tonnu) un uzturēšanās laiku Melnajā jūrā (ne vairāk kā trīs nedēļas) pie šī reģiona nepiederošo valstu kara kuģiem. Jāpiebilst, ka amerikāņu eskadras kuģu "Roosevelt" un "Donald Cook" kopējā tonnāža ir nepilni 20 tūkstoši tonnu.

23
Tagi:
agresija, aizsardzība, Krievija, NATO, ASV
Pēc temata
Trieciena arsenāls. Kādus jaunumus Krievijas armija saņems 2021. gadā
Melnajā jūrā atkal "likvidēts" ASV eskadras kuģis. Kas notiks tālāk?
Krievijas ĀM: Savienoto Valstu manevri Melnajā jūrā apdraud mieru
"Viņi jau pārvieto kuģus un lidmašīnas": kas notiek Melnajā jūrā
Tautiešu lietu komitejas priekšsēdētājs Leonīds Kalašņikovs, foto no arhīva

Ir iedarbīga metode: KF politiķis paskaidroja, aizsargāt žurnālistu tiesības Latvijā

0
(atjaunots 00:14 17.04.2021)
Vēršanās starptautiskajās organizācijās par žurnālistu vajāšanu nav efektīva, jo to bloķē rusofobais vairākums. Pavisam citāti ir ekonomiskie instrumenti, uzskata Tautiešu lietu komitejas priekšsēdētājs Leonīds Kalašņikovs.

RĪGA, 17. aprīlis — Sputnik. Krievijai vajadzētu ierobežot ekonomisko sadarbību ar Baltijas valstīm, uzskata Krievijas Valsts domes komitejas Neatkarīgo valstu sadraudzības, Eirāzijas integrācijas un sakaru ar tautiešiem jautājumos priekšsēdētājs

Leonīds Kalašņikovs. Šo viedokli viņš pauda Baltnews, komentējot Sputnik un Baltnews ārštata autoru vajāšanu Latvijā.
Iepriekš vēstīts, ka Latvijas Valsts drošības dienests izsaucis uz nopratināšanu vēl piecus norādīto portālu ārštata autorus lietā par ES sankciju iespējamu pārkāpumu. KF uzskata aizdomas par izdomātām.

Kalašņikovs ir pārliecināts, ka Krievijai vajag aktīvāk atbalstīt tautiešus.

"Mēs esam sākuši ierobežotu ekonomiskās attiecības (ar Baltijas valstīm – red.) tikai pēdējos gados, kad vairs nebija citas izejas. Man šķiet, tas ir viens no ceļiem, kas vislabāk ietekmējis un ietekmē šīs valstis," uzskata deputāts.

Pēc viņa domām, aicinājumi dažādās starptautiskās struktūrās bieži nav efektīvi, jo saskaras ar rusofobā vairākuma pretdarbību. Kalašņikovam pašam ir ilggadēja darba pieredze EPPA, un ne vienu vien reizi gadījies redzēt, kā Krievijas aicinājumus bloķē, turklāt "pirmā vijole" bija tieši Baltijas valstīm.

"Aicinājumi ir vajadzīgi? Jā. Vajag vērsties? Jā. Taču pie tam pats labākais ir vienkārši pārtraukt jebkādas ekonomiskas attiecības ar viņiem," piebilda deputāts.

Komentējot situāciju Latvijā un citās Baltijas valstīs, viņš atsauca atmiņā vācu priestera Martina Nīmellera vārdus par fašistisko Vāciju: "Kad atnāca pēc komunistiem, mēs klusējām. Kad atnāca pēc ebrejiem, mēs arī klusējām. Kad atnāca pēc mums, vairs nebija, kam klusēt." Ilustrējot šo situāciju, viņš pieminēja Lietuvas opozicionāra Aļģirda Palecka lietu, ko tiesāja par izteikumiem par uzbrukumu Viļņas televīzijas tornim 1991. gada 13. janvārī – viņa viedoklis nesakrita ar valdības oficiālo traktējumu.

"Tad valdība neizdomāja neko labāk, ka iesēdināt viņu cietumā par viņa vārdiem, jo viņi izdomāja staļinisma, komunisma noliegšanu un tā tālāk. Ar tādiem pantiem viņi kuru katru varētu saukt pie atbildības. Turklāt iepriekš viņi vispirms aizliedza komunistisko, pēc tam – arī padomju simboliku," teica Kalašņikovs un piebilda, – tagad pa šo pašu ceļu iet Ukraina.

"Atgriežoties pie vācu priestera vārdiem: tagad nonākuši pie žurnālistiem. Patiešām, to dara, lai nebūtu neviena, kam runāt. Ja kāds, vismaz piesedzoties ar žurnālista profesiju, vēl kaut ko varēja teikt, tad rīt tas vairs nebūs iespējams," uzskata deputāts.

VDD iniciēja atbilstošo kriminālprocesu 2020. gada janvārī, kad tika bloķēti Krievijas portālu Latvijā dzīvojošo autoru konti bankās. Runa ir par iespējamu Krimināllikuma 84. panta 1. daļas pārkāpumu. Par to paredzētais sods – brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem.

2020. gada decembrī septiņiem Sputnik un Baltnews autoriem tika piešķirts aizdomās turamo statuss, viņu mājās notika kratīšana, konfiscēti elektroniskie informācijas nesēji un banku kartes.

Latvijas specdienesti uzskata, ka sadarbība ar Sputnik un Baltnews ir nelikumīga, jo šie portāli strādā mediju holdinga "Rossija segodņa" struktūrā. Holdingu vada Dmitrijs Kiseļovs, pret kuru Eiropas Savienība ieviesusi individuālas sankcijas. Taču – Krievija to jau vairākkārt norādījusi – nav iespējams attiecināt pret Kiseļovu vērstās individuālās sankcijas uz visu organizāciju, ko viņš vada. Paši aizdomās turamie uzskata, ka kriminālprocess ir daļa Latvijas valdošās elites centienu slēgt alternatīvās informācijas avotus un vērsties ar spiedienu pret krievvalodīgo kopienu.

Krievijas Ārlietu ministrija asi nosodīja VDD darbības. Diplomāti uzskata tās par demokrātiskas sabiedrības pamatu – mediju un viedokļu brīvības – graušanas kliedzošu piemēru.

0
Tagi:
Latvija, žurnālistu vajāšana, žurnālists
Pēc temata
Represijas pret žurnālistiem Latvijā: VDD tur aizdomās vēl piecus
Savējos nepametam: Kas nostājies Latvijā aizturēto žurnālistu pusē
Žurnālistu vajāšana: Rietumi apskaudīs Baltijas panākumus
Ģenerālprokuratūra atteicās slēgt krimināllietu pret Latvijas žurnālisti