"Pasaule mainīsies": Krievijas armija karos tuvākajos gados

123
(atjaunots 10:20 18.02.2021)
KF Aizsardzības ministrija ik gadus pasūta tūkstošiem mūsdienīgās militārās tehnikas vienību, pastāvīgi turpinās bruņojuma izstrāde un pilnveidošana.

Jau netālā nākotnē karavīri saņems unikālus ieročus, kuru pamatā ir citādi fizikas principi, it kā izkāpuši no fantastiskām filmām. Par interesantākajiem un visvairāk gaidītajiem jaunumiem portālā RIA Novosti pastāstīja Nikolajs Protopopovs.

Gaisa armāda

Tālās pārtveršanas perspektīvais aviācijas komplekss (TP PAK) nomainīs virsskaņas pārtvērēju MiG-31. Darbs pie šī projekta sākās 2017. gadā. Konstruktori piedāvā vairākus TP PAK variantus, tomēr jau tagad ir skaidrs, ka lidmašīna būs ātrāka un izveicīgāka, ar plašākām iespējām kaujā.

Absolūti jauna militārā aviācijas kompleksa izstrāde nav ātrs process. Eksperti vērtē, ka TP PAK būs vajadzīgi vēl vismaz desmit gadi. Aptuveni tolaik noslēgsies MiG-31 ekspluatācijas cikls.

Perspektīvais pārtvērējs saņems jaunākās radioelektroniskās iekārtas, lielāko daļu lidaparāta vadības uzdevumu uzņemsies mākslīgais intelekts. Pie tam lidmašīna varēs uzņemt lielāku bruņojuma kravu, būs vieglāka un nemanāmāka radariem, pateicoties kompozītajiem materiāliem.

Vēl viena nākotnes lidmašīna – tālās aviācijas perspektīvais aviācijas komplekss (TA PAK), ar ko plānots aizvietot stratēģiskos bumbvedējus Tu-95 un Tu-160, kā arī tālos Tu-22M3.

Decembra beigās izskanēja ziņa, ka jaunā raķešnesēja dzinēja pirmais izmēģinājumu paraugs jau izgatavots un tiek montēts. Paralēli top vēl vairākas spēkiekārtas. Tās pārbaudīs stendos un lidojošās laboratorijas sastāvā.

Tālās pārtveršanas perspektīvā aviācijas kompleksa (TP PAK, "Izstrādājums 80") skice

TA PAK izgatavo pēc "lidojošā spārna" shēmas ar stealth tehnoloģijām. Zināms, ka "stratēģis" varēs atrasties gaisā līdz 30 stundas un pārvarēt desmitiem tūkstošu kilometru. Pagaidām nav izlemts, vai raķešnesējs būs virsskaņas lidaparāts, tomēr skaidrs, ka tas saņems mūsdienīgu radioelektroniku.

Jāpiebilst, ka jau pirms pilotējamiem lidaparātiem GKS plāno saņemt smagos trieciena bezpilota lidaparātus. Jaunais drons S-70 "Okhotnik" jau veicis vairākus lidojumus, arī kā iznīcinātājs-pārtvērējs. Pie tam aparāts strādāja ciešā saiknē ar 5. paaudzes iznīcinātāju Su-57. 2021. gadā ieplānotas raķešu palaišanas mācības  pa gaisa mērķiem. "Okhotnik" piegādes BS ieplānotas jau 2024. gadā.

© Photo Министерство обороны РФ
Jaunais trieciena bezpilota lidaparāts "Okhotnik" piedalījās kopīgā lidojumā ar Su-57

"Poseidona" ceļš

Viens no visvairāk gaidītajiem izstrādājumiem Krievijas JKF ir zemūdens aparāts "Poseidon". Projekts rada nopietnas bažas ASV, jo līdz ar šī bezpilota aparāta uzņemšanu bruņojumā viņu spēcīgā pretraķešu aizsardzība varētu izrādīties absolūti bezjēdzīga.

Pēc ierašanās noteiktā Pasaules okeāna rajonā drons pamet atomzemūdeni un dodas autonomā reisā. Tam ir atomenerģijas spēkiekārta, tāpēc darbības rādiuss nav ierobežots. Maršruts nav prognozējams. Zem ūdens "Poseidon" pārvietojas daudz ātrāk nekā zemūdenes un var ienirt vairāk nekā kilometra dziļumā. Drons nes konvencionālo vai kodolādiņu. Tas var strādāt gan pret lieliem pretinieka kuģiem, gan piekrastē. Lādiņš, kura jauda, pēc ekspertu vērtējuma sasniedz 100 kilotonnas, nodarīs nelabojamu kaitējumu jebkurai piekrastes valstij.

Iepriekš Krievijas Aizsardzības ministrija vēstīja, ka JKF organizē "Poseidona" nesēja – atomzemūdenes "Belgorod" izmēģinājumus. Tā būvēta kā spārnoto raķešu nesējs, tomēr pēc tam modificēta atbilstoši dronu vajadzībām. Ziņas par to, kad "Poseidon" tiks pieņemts bruņojumā, netiek sniegtas, tomēr iepriekš informācijas avots aizsardzības rūpniecības kompleksā atklāja aģentūrai RIA Novosti, ka nesēja izmēģinājumi turpināsies līdz 2021. gada beigām, pēc tam to sagatavos nodošanai JKF.

© Photo Пресс-служба Минобороны РФ
Kompleksa "Poseidon" izmēģinājumi poligonā

Vēl viens liels projekts, kas tiek īstenots JKF interesēs, ir piektās paaudzes daudzfunkcionālās atomzemūdenes "Haski". To galvenais uzdevums – pretestība amerikāņu stratēģiskajām "Ohio" un "Columbia" klases zemūdenēm un aviācijas bāzes grupām. Paredzēti divi šī tipa zemūdeņu varianti – bruņoti ar pretzemūdeņu spārnotajām raķetēm "Kalibr" un hiperskaņas pretkuģu "Cirkon".

Eksperti vērtē, ka sērijas flagmaņa būvdarbi sāksies 2025. gadā, pie tam tiks ņemta vērā projektos "Yasen" un "Borey M" gūtā pieredze.

No "Burevestnik" līdz "Prometei"

Interesanti ir arī sasniegumi raķešu nozarē.

Piemēram, noslēdzas darbs pie smagās starpkontinentālās ballistiskās raķetes RS-28 "Sarmat" projekta, kas aizvietos spēcīgāko kodolkompleksu pasaulē – R-36M2 "Voevoda". Plānots, ka komplekss sāks kaujas dežūras 2022. gadā.

"Sarmat" galvenā īpatnība – iespēja izdarīt triecienu ne tikai pāri Ziemeļpolam, bet arī Dienvidpolam. Darbības rādiuss – 18 tūkstoši kilometru. 200 tonnas smagā raķete var nogādāt citā kontinentā 15 lādiņus ar 750 kilotonnu jaudu katru. Pie tam SBR saņems arī jauno hiperskaņas planējošo bloku "Avangard". Eksperti uzskata, ka RS-28 spēs uzņemt četrus ātrgaitas "glaiderus".

Atgādināsim, ka "Avangard" jau tiek ekspluatēts. Pirmais pulks sācis dežūru Orenburgas apgabalā 2019. gadā. Tā nesēji ir SBR UR-100N, kas spēj uzņemt tikai vienu bloku. Pateicoties lielajam ātrumam – 25 tukstoši km/h – "Avangard" ir gandrīz neaizniedzami mūsdienu PRA sistēmām. Pie tam bloks manevrē, un ir neiespējami prognozēt tā trajektoriju.

Vēl viens stratēģiskais nākotnes komplekss ir "Burevestnik". Tā ir zemu lidojoša spārnotā raķete ar kodoliekārtu, tātad – ar neierobežotu darbības attālumu. Iespējams izstrādāt tai maršrutu, kas ļaus izvairīties no visiem PRA rajoniem.

© Photo Министерство обороны РФ
Spārnotā raķete ar kodoldzinēju "Burevestnik"

Pretgaisa aizsardzības spēkus papildinās perspektīvā zenītraķešu sistēma S-500 "Prometei". Patlaban norit sistēmas valsts izmēģinājumi, sērijveida ražošana un piegāde bruņotajos spēkos ieplānota tuvāko gadu laikā. S-500 darbības rādiuss – apmēram 600 kilometri. "Prometei" risina gan pretgaisa, gan pretraķešu aizsardzības uzdevumus, spēj pārtvert mērķus pat kosmosā. Vienlaikus apšauda desmitiem objektu, kas pārvietojas ar ātrumu līdz 7 km/sek.

Bez tam Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmu nostiprinās unikālais lāzera komplekss "Peresvet". Principiāli jaunais komplekss paredzēt satelītu un bezpilota lidaparātu neitralizācijai, raķešu aparatūras un lidmašīnu vai helikopteru pilotu ietekmēšanai. No 2018. gada decembra "Peresvet" sācis izmēģinājuma dežūru un tiek izmantots pārvietojamo raķešu kompleksu piesegšanai.

Jāpiebilst, ka tas nav vienīgais kaujas lāzers, ko plānots nodot Krievijas Bruņotajiem spēkiem. Decembra nogalē aizsardzības ministra vietnieks Aleksejs Krivoručko pastāstīja, ka tiek izstrādāti arī citi kompleksi cīņai ar droniem, kā arī pretinieka optiski elektroniskajiem un radio elektroniskajiem līdzekļiem.

© Photo Министерство обороны РФ
Militārais lāzera komplekss "Peresvet"
123
Tagi:
aizsardzība, militārā tehnika
Pēc temata
"Sitīsim krievus vājā vietā": ko plāno NATO
Baltkrievijas armijas jaunās iespējas: "Sopka 2" redz debesis virs Rīgas
Forbes: ASV jāgatavojas ļaunākajam karā ar Krieviju
Mediji nosaukuši "kaujas lauku" ASV un Krievijas iespējamā karā

Jēkabpilī barbariski sagrauts karavīru memoriāls. atbildēs Krievija?

15
(atjaunots 07:17 27.02.2021)
Krievija varētu ierosināt krimināllietu par padomju pieminekļa sagraušanu Jēkabpilī saskaņā ar KF Kriminālkodeksa grozījumiem, ko pērn apstiprināja prezidents Vladimirs Putins.

Jēkabpilī barbariski sagrauts padomju karavīru memoriāls. 23. februārī iedzīvotāji nolika ziedus pie memoriāla, bet nākamās dienas rītā kontatēja, ka no postamenta pazudis lielgabals. Ziedi izmētāti, redzamas traktora pēdas.

Piemineklis – lielgabals Rīgas ielā Jēkabpilī – bija uzstādīts brāļu kapos, kur apglabāti artilērijas gvardes ģenerālmajors Sergejs Petrovičs Kuprijanovs, gvardes pulkvedis Gavriils Kuprijanovičs Šarikalovs un Sahabutdins Galautdinovičs Gazejevs. Visi trīs gājuši bojā cīņās par pilsētas atbrīvošanu no hitleriešiem 1944. gada augustā.

Aizdomas par vandālismu krīt uz Nacionālās apvienības piekritējiem. Iepriekš ultralabējo vadība publiski nosodīja Jēkabpils pašvaldības nodomu atvēlēt 20 tūkstošus eiro memoriāla labiekārtošanai. Toreiz Nacionālās apvienības pārstāvji apgalvoja, ka tas esot nepieņemami, jo atbalstot padomju režīmu un ideoloģiju.

Jau pēc incidenta Jēkabpilī Saeimas deputāts no NA Jānis Dombrava sociālajos tīklos gavilēja par to, ka lielgabala vairs neesot un vēlējās pateikties tiem, kuri darbojušies "apņēmīgi". Tātad valdības koalīcijā strādājošā partija uzņēmusies politisko atbildību par vandālisma aktu.

Krievija var ierosināt krimināllietu

Jēkabpils policija meklē incidenta lieciniekus, taču nav skaidrs, vai ierosināta krimināllieta. Gadījums ir skandalozs, jo pieminekli aizsargā 1994. gadā parakstītais Krievijas un Latvijas valdību līgums. Tā 13. pants uzdod Latvijai nodrošināt šādu memoriālo būvju un apbedījumu kopšanu un labiekārtošanu, kā arī saglabāšanu.

Ja Latvija ignorē savas starptautiskās saistības, Krievijai ir tiesības ierosināt krimināllietu uz savu likumu pamata. 2020. gada 7. aprīlī Krievijas prezidents parakstīja Kriminālkodeksa grozījumus, saskaņā ar kuriem kriminālvajāšana paredzēta par Krievijas Federācijas teritorijā vai aiz tās robežām esošo Tēvijas aizsardzībā boja gājušo piemiņas iemūžināšanai veltīto karavīru apbedījumu, pieminekļu, stellu, obelisku, citu memoriālo būvju vai objektu iznīcināšana vai sabojāšana ar mērķi kaitēt tādu objektu vēsturiskajai un kultūras nozīmei.

Teksts liecina, ka runa ir par memoriālu un apbedījumu aizsardzību ne tikai Krievijā, bet arī aiz tās robežām. Formulējumi "kuri gājuši bojā, aizsargājot Tēviju vai tās intereses", "aizsargājuši Tēviju vai tās intereses" norāda, ka Krievija uzņemas rūpes par memoriālajām būvēm, kas veltītas tiem, kuri karojuši aiz Krievijas robežām.

Meklē "traktoristu"

Skeptiķi iebildīs: kā Krievijas tiesībsargājošās iestādes var veikt izmeklēšanu, maigi sakot, nedraudzīgas valsts teritorijā? Atbildēšu: šim nolūkam pastāv Eiropas konvencija par savstarpēju tiesisko palīdzību krimināllietās, ko parakstījusi arī Krievija un Latvija.

Turklāt vēl joprojām darbojas Krievijas un Latvijas līgums par tiesisko palīdzību un tiesiskajām attiecībām civilajās, ģimenes un krimināllietās. Cita starpā tas paredz, piemēram, liecinieku un ekspertu izsaukšanu no otras valsts. Ir jāizmanto šī līguma noteikumi.

Jēkabpils nav liela pilsēta, tikai 22 tūkstoši cilvēku. Nu, bet tādu, kam ir traktors, ir vēl mazāk. Nav jau jābūt Šerlokam Holmsam, lai veiktu kvalitatīvu izmeklēšanu un atrastu vainīgos. Vandāļi ir jāsoda. Citādi tie agri vai vēlu nonāks arī līdz Rīgas Atbrīvotājiem veltītajam piemineklim.

15
Tagi:
piemineklis, Otrais pasaules karš
Pēc temata
Padomju lidotāju kapi līdzās NATO aerodromam
Polijā pieprasa pārtraukt padomju pieminekļu nojaukšanu
Viļņas mērija pieprasa nojaukt pieminekli Sarkanās armijas karavīriem
 F-35

Gausa aviokatastrofa: pār iznīcinātājiem F-35 atkal sabiezē mākoņi

24
(atjaunots 16:25 26.02.2021)
"Neredzamā" F-35 projekta hronisko neveiksmju fonā īpaši optimistisks izskatās Krievijas iznīcinātāja Su-57 tehnoloģiskais izrāviens: amerikāņi ir spiesti atzīt krievu ieroču pārākumu.

Daudzfunkcionālajam iznīcinātājam-bumbvedējam F-35 Lightning II bija jākļūst par augsti tehnoloģisku simbolu amerikāņu izcilībai un militārajam spēkam, taču patiesībā "Zibens" iezīmēja ASV militārās rūpniecības kompleksa galējās iespējas, un tagad mēs vērojam "piektās paaudzes" neredzamās lidmašīnas gauso katastrofu.

Divas trešdaļas amerikāņu F-35 parka nespēj izpildīt lidojumus dzinēja problēmu dēļ. Lidmašīnai ir virkne nopietnu konstruktīvo trūkumu, tā nav pārvarējusi Pentagona noteiktos izmēģinājumus un vēl līdz šim nav apstiprināta tā masveida ražošana. Patlaban ASV GKS ir gatavi atteikties no F-35 par labu vienkāršākajam 4+ paaudzes iznīcinātājam F-16.

Lockheed Martin F-35 Lightning II
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Sākumā Pentagonā ierosināja samazināt F-35A pasūtījumu vairāk nekā par 40% - no 1763 līdz 1050 lidaparātiem. Vienlaikus ASV GKS izvērtē iespējas iepirkt novecojošo, toties uzticamo F-16 Fighting Falcon. Piespiedu manevrs.  

ASV Gaisa kara spēki ekspluatē iznīcinātāju-bumbvedēju F-35 vairāk nekā piecus gadus, tomēr hroniski cieš tā zemās gatavības pakāpes un daudzi atdeves problēmu dēļ. Iepriekš aizsardzības ministra vietniece Elena Lorda paziņoja, ka lidojumiem gatavi 36% iznīcinātāju F-35 Lightning, pārējās mašīnas "funkcionē tikai daļēji".

Kaujas gatavību pārsvarā nosaka "nelabojamie" konstruktīvie trūkumi, kas ved pie stealth pārseguma, korpusa, dzinēja, navigācijas un pilota dzīvības nodrošināšanas sistēmu fiziska sabrukuma.

Amerikāņu sabiedrotie un partneri, kas sapirkuši F-35 par aptuveni 100 miljoniem dolāru gabalā (Lielbritānija, Norvēģija, Izraēla, Itālija, Singapūra, Dienvidkoreja, Japāna), ir pievilti – lidmašīna neatbilst 5. paaudzes parametriem, līdz cīņas gatavībai, tātad – savu uzdevumu izpildei – tam vēl ir ļoti tālu. Paradoksālā rinda pēc ASV militārās rūpniecības kompleksa izstrādājuma nezūd. Apvienotie Arābu Emirāti nesen noslēdza līgumu par pussimta F-35 piegādi. Izraēla plāno palielināt "Zibeņu" parku līdz trim eskadriļām (40 lidmašīnām). To var pamatot tikai ar slēptu maksu "par draudzību" ar ASV.

Dzinējs F135 – pats spēcīgākais neveiksminieks

Iepriekš izskanēja ziņas par to, ka iznīcinātāja stealth seguma un korpusa bojājumiem virsskaņas ātrumā, par pastāvīgiem traucējumiem ar skābekļa padevi pilotiem un programmatūras kļūmēm. Inženieri pūlas novērst trūkumus ekspluatācijas gaitā, tomēr kritiskās problēmas aug kā sniega lavīna.

ASV GKS iznīcinātājs F-35 saņēmis dzinēju F135, ko amerikāņi uzskata par "pašu spēcīgāku no visiem, ko izmanto jebkurš iznīcinātājs pasaulē". Tomēr tas ir F-35 zemās atdeves galvenais iemesls: turbīnas lāpstiņu virsmas seguma pārkaršanas rezultātā lāpstiņas saplaisā, un dzinējs priekšlaicīgi iziet no ierindas.

Kaprīzajam F135 vajadzīga bieža tehniskā apkalpe, tas būtiski palielina lidmašīnas ekspluatācijas izmaksas. Salīdzinājumam: viena stunda F-35 lidojuma izmaksā 31 tūkstoti dolāru, stunda "večuka" F-16 lidojuma – nepilnus 8 tūkstošus. Starp citu, F135 rezerves dzinējus kompānija Pratt & Whitney ražo nepietiekamā skaitā, pat mierlaika apstākļos. Ja rīt sāksies karš, debesīs pacelsies trešā daļa F-35, vēlāk to skaits ar katru dienu saruks – pat ne pretinieka PGA darbības dēļ, vienkārši metāla noguruma rezultātā.

Arī F-16 laiks mainīt

Lai saglabātu cīņasspēju, ASV Gaisa spēki ir spiesti plānot F-35 skaita samazināšanu un aizvietot tos ar modernizētajiem iznīcinātājiem F-16 Fighting Falcon (tie pieņemti bruņojumā 1979. gadā, patlaban Gaisa spēki izmanto 790 šī tipa iznīcinātājus).

Daudzfunkcionālā vieglā 4. paaudzes iznīcinātāja F-16 maksimālā pacelšanās masa – 21,8 tonnas, tas spēj nest līdz 7,7 toonnas avopbumbu un raķešu uz 9 piekares mezgliem. Cīņas rādiuss – 1700 km, maksimālais ātrums – 2200 km/h. Tā nav slikta mašīna reģionālajiem konfliktiem, taču nav labi spert soli atpakaļ no "piektās paaudzes" – tehnoloģiska degradācija. Pentagons meklē kompromisus.

GKS štāba priekšnieks ģenerālis Čārlzs K. Brauns, jaunākais, iebilda pret "antikvariāta" (F-16) iepirkumu un aicināja izstrādāt absolūti jaunas klases vieglos vienmotora iznīcinātājus – lētāk un vienkāršāk nekā F-35, bet modernāk nekā F-16. Brauns nosauca tos par "ceturtās ar pusi paaudzes vai piektās mīnus paaudzes" mašīnām. ASV GKS sākuši pētījumu programmu, lai novērtētu, cik lietderīgi būtu aizvietot iznīcinātājus F-16 Fighting Falcon ar jaunām kara lidmašīnām. Pētījums tiks noslēgts līdz 2023. finanšu gada sākumam.

Problēmu sarežģī tas, ka F-35 ir vienīgais Rietumu pasaulē ražotais "piektās paaudzes" iznīcinātājs. Boeing ražotie 4. paaudzes iznīcinātāji F-15 un F-18, kas nosacīti konkurē ar to, nākuši no aukstā kara ēras laikiem un morāli novecojuši. ASV sabiedrotie Eiropā neuzņemas pašmāju 5. paaudzes iznīcinātāja izstrādi. Lielbritānija, Polija, Beļģija un Itālija bezcerīgi iegulda līdzekļus amerikāņu F-35 iepirkumos.

Izdevumi Lightning izstrādei pārsnieguši 400 miljardus dolaru, taču izrādījies, ka tas ir tikai sākums nacionālo budžetu līdzekļu neracionālās izšķiešanas procesā. ASV Senāta Bruņoto spēku komitejā F-35 nosauca par "hrestomātijas cienīgu piemēru... aizsardzības iepirkumu salauztajai sistēmai", bet pazīstamais politiķis (pagātnē arī viņš pats bija pilots), nelaiķa Džons Makeins, taisnīgi konstatēja: "F-35 programmas rekordlielie rādītāji vienlaikus bija skandāls un traģēdija no izmaksu, grafiku un atdeves viedokļa."

"Zibens" vēl ilgi pārbaudīs ASV un to sabiedroto GKS pacietību. Nāksies paciest F-35 dārgās "kaprīzes".

"Neredzamā" F-35 projekta hronisko neveiksmju fonā īpaši optimistisks izskatās Krievijas iznīcinātāja Su-57 tehnoloģiskais izrāviens – tas sekmīgi lido un pirmais pasaulē starp īstās piektās paaudzes iznīcinātājiem apgūst hiperskaņas raķetes.

Amerikāņi ir spiesti atzīt krievu ieroču pārākumu.

24
Pēc temata
Amerikāņu F-35 jaunas grūtības – sadursme ar degvielas uzpildītāju
Nelaimīgie "Zibeņi". Kāpēc F-35 joprojām ir pats neveiksmīgākais iznīcinātājs
ASV nosauca galveno NATO ieroci pret Krieviju
"Plāni ir izjaukti": kāpēc ASV jaunākie iznīcinātāji karam neder
Vladimirs Šapovalovs

Vārda brīvība Latvijā: politologs konstatēja patvaļīgu pārkāpumu

0
(atjaunots 08:47 27.02.2021)
Visu aizvadīto gadu Krievijas mediju un krievvalodīgo žurnālistu tiesību pārkāpumi Latvijā, Lietuvā un Igaunijā ritēja nepārtraukti.

RĪGA, 27. februāris – Sputnik. Baltijas valstis tradicionāli demonstrē lielu skaitu Krievijas pilsoņu un tautiešu tiesību pārkāpumu, teikts Maskavas Cilvēktiesību biroja pārskatā, kas tika sagatavots tīmekļa konferences ietvaros starptautiskajā ziņu aģentūrā "Rossija segodņa".

Visu 2020. gadu Latvija, Lietuva un Igaunija demonstrēja plašāko Krievijas pilsoņu un krievvalodīgo iedzīvotāju tiesību pārkāpumu spektru, informēja Maskavas Pedagoģijas valsts universitātes Vēstures un politikas institūta direktora vietnieks. Krievijas Politiskās zinātnes asociācijas valdes loceklis Vladimirs Šapovalovs.

"Tā ir etniskā un valodas diskriminācija un visi iespējamie žurnālistu tiesību pārkāpumi – liels skaits dažādu noziegumu. Aizvadītais gads šajā ziņā izrādījās bagāts – no janvāra līdz decembrim plauka un ziedēja patvaļīgi vārda un informācijas brīvības, Krievijas žurnālistu tiesību pārkāpumi," konstatēja Šapovalovs.

Politologs atgādināja agrāko gadu notikumus. Piemēram, janvārī varasiestāžu spiediena dēļ tika pārtraukts Sputnik darbs Igaunijā. Februārī Latvijā un Igaunijā notika sinhronas kratīšanas mediju holdingā BMA. Martā, holdings bija spiests faktiski pārtraukt savu darbību.

"Jūnijā Latvijas Saeima pastiprināja spiedienu pret raidījumiem krievu valodā, tāpēc rudenī lielākie Latvijas kanāli faktiski svītroja krievu valodu no savas aprades. Vasarā Latvija aizliedza septiņu grupas RT telekanālu apraidi, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes vadītājs Ivars Āboliņš aicināja Eiropas Savienības valstis sekot Latvijas piemēram. Uz viņa vārdiem nekavējoties atsaucās Lietuva, aizliedzot piecus RT kanālus," atzīmēja Šapovalovs.

Marija Butina
© Sputnik / Виталий Белоусов

Eksperts uzsvēra, ka decembrī Latvija pēc telekanālu slēgšanas pārgāja pie krievvalodīgo žurnālistu aizturēšanām – pret septiņiem cilvēkiem sākta kriminālvajāšana.

Iepriekš Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, uzstājoties ANO Cilvēktiesību padomes sēdē, konstatēja: krievvalodīgo iedzīvotāju diskriminēšana Baltijā un Ukrainā rada aizvien lielākas Krievijas bažas. Valsts valodas aizsardzību nevar pavadīt represijas pret mazākumtautībām, Lavrovs uzsvēra.

Maskavas Cilvēktiesību birojs ierosināja atbalstīt centienus veidot starptautisko tiesībsargājošo organizāciju, kuras mērķis būs aizsargāt Krievijas pilsoņus un tautiešus ārvalstīs, piemēram, Baltijas valstīs un Ukrainā.

Шаповалов: Латвия разнузданно нарушает свободу слова
0
Tagi:
žurnālistu vajāšana, krievvalodīgie, mediji
Pēc temata
Sputnik Igaunija bijušie žurnālisti nodibinājuši neatkarīgu izdevumu
Savējos nepametam: Marijas Butinas projektam ir lapa tīmeklī
"ES neder tiesneša lomā": EP deputāte atgādina cilvēktiesību pārkāpumus Latvijā
Latvija liegusi Krievijas žurnālistam Vladimiram Solovjovam ieceļot valstī