ASV armijas karavīri. Foto no arhīva

"Tagad viss būs citādi": kāpēc Baidens ļauj transpersonām dienēt armijā

87
(atjaunots 16:20 10.02.2021)
Ar vienu no pirmajiem rīkojumiem ASV jaunais prezidents Džo Baidens atcēla sava priekšgājēja Donalda Trampa aizliegumu transpersonām dienēt Bruņotajos spēkos.

Tagad amerikāņi pēc dzimuma maiņas līdz ar citiem seksuālo minoritāšu pārstāvjiem varēs netraucēti ņemt rokā ieročus, portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Sens stāsts

Seksuālo minoritāšu problēma amerikāņu armijā radās salīdzinoši nesen – pēdējos gadu desmitos. Agrāk kutelīgo jautājumu risināja gluži vienkārši: par homoseksuālismu aizdomās turētos karavīrus vienkārši bez liekām runām norakstīja un atņēma visus pabalstus un pensijas.

60. gadu vidū amerikāņiem ar netradicionālu orientāciju diagnosticēja "uzvedības traucējumus". Viņus kategoriski atteicās pielaist pie kara dienesta. Dažiem tas tīri labi patika. Jaunieši izlikās par homoseksuālistiem, to pat uzskatīja par ērtu iespēju "nosačkot" armiju Vjetnamas kara laikā.

Tomēr bija arī pietiekami daudz LGBT pārstāvju, kuri sapņoja par uzplečiem. Par aizlieguma atcelšanu nopietni domāja jau Bila Klintona administrācija. 1993. gadā pieņēma likumu "Nejautā, nesaki" – tas paredzēja, ka geji var dienēt, ja neatklāj savas noslieces. Arī komandieriem aizliedza noskaidrot padoto seksuālo orientāciju.

2010. gadā, Baraka Obamas prezidentūras laikā likumu atcēla – lieta tāda, ka Pentagons vairs neuzskatīja homoseksualitāti par psihiskiem traucējumiem. Nekādu ierobežojumu gejiem un lesbietēm. Vēlāk – arī transpersonām, proti, cilvēkiem, kuri kaut kādu apsvērumu dēļ mainījuši dzimumu.

Donads Tramps vispirms ķērās pie transpersonām un 2017. gadā aizliedza viņiem dienēt armijā. Rīkojumā bija paskaidrots, ka kareivjiem ar diagnozi "dzimuma disforija" vajadzīga īpaša medicīniskā aprūpe: zāles un ķirurģiska iejaukšanās, bet tas negatīvi ietekmē valsts aizsardzības spējas.

Dienestā jau pieņemtās transpersonas (dažādas aplēses liecināja, ka viņu skaits sasniedz apmēram sešus tūkstošus) atstāja, tomēr jaunus vairs nepieņēma. Tas radīja vētrainas diskusijas un protestus.

Sabiedriskie darbinieki un LGBT karavīri vērsās tiesās, Trampa iniciatīvu bloķēja, un Pentagons atlika aizliegumu uz nenoteiktu laiku.

Vienlaikus iniciēja pētījumus, veidoja ekspertu komisijas un izstrādāja metodes transpersonu "nesāpīgai" izslēgšanai no armijas. Galu galā rīkojums stājās spēkā tikai 2019. gadā. Toreiz Tramps paziņoja, ka lēmums pieņemts "pēc ilgām konsultācijām ar armijas vadību un militārajiem ekspertiem".

"ASV valdība nepieņems armijā transseksuāļus nevienā postenī, - teica prezidents. – Mūsu armijai ir jāpievēršas satriecošām uzvarām, to nevar apgrūtināt ar milzīgiem medicīniskajiem izdevumiem un haosu, ko transpersonas neizbēgami radīs militārajā dienestā."

Politiskās spēles

Tomēr pēc Džo Baidena nākšanas pie varas seksuālo minoritāšu, arī transpersonu armijas dzīve nokārtojas. Trampa aizliegums bija spēkā nepilnu gadu – jaunais Baltā nama saimnieks nesen parakstīja izpildrakstu, kas paredz, ka "katram amerikānim, kurš ir derīgs dienestam ASV Bruņotajos spēkos, uz to ir tiesības". 

Vašingtona uzskata, ka dzimums nevar radīt šķēršļus armijas dienestam, jo Amerikas spēks slēpjas daudzveidībā. Pēc Militāri politisko pētījumu centra vadošā eksperta Vitālija Kabernika domām, Baidena lēmums pārsvarā ir imidža gājiens.

"Mēģinājumi koķetēt ar elektorātu te ir sekundāri, - viņš konstatēja sarunā ar RIA Novosti. – Tikai nedaudzi izmantos jaunās iespējas un pārsvarā – ne jau ar mērķi demonstrēt patriotismu, lai arī tā to prezentēs, - bet gan kā sociālo liftu, ko nodrošina ASV armija: dotācijas augstākajai izglītībai vai priekšrocības karjerai valsts dienestā."

Eksperts atzīmēja, ka Baidena elektorātu pārsvarā veido nevis tie, kas atbalsta dzimumu inkluzivitāti un LBGT tiesības, bet gan tie, kas balso pret Trampu, tāpēc diezin vai jaunais rīkojums būtiski cels jaunā prezidenta popularitāte.

"Tik radikāli soļi īpašu atbalstu neradīs, tomēr diezin vai liks arī novērsties no viņa, - ir pārliecināts Kaberniks. – Te svarīgāks ir mediju efekts un skaļi izteikumi par līdztiesību. Elektorāls risks ir minimāls. Baidena vēlētāju vidū radikālo konservatoru nemaz nav tik daudz."

Amerikāņu analītiķu jaunākie pētījumi rāda, ka tagad aktīvajā dienestā un rezervē ir aptuveni desmit tūkstoši karavīru-transpersonu.

Pie tam viņi minimāli ietekmē vienību cīņasspēju un saliedētību. Budžetam transpersonas neko daudz vairāk nemaksā, lai arī viņiem vajadzīgi noteikti medikamenti un ķirurģiskas operācijas, kas pienākas uz valsts rēķina.

Kauns atzīties

Savukārt Militāri tehniskās biedrības vadītājs Aleksejs Migaļins uzskata, ka no militārā viedokļa transpersonu pielaišana dienestam ir absolūti neattaisnots solis, kas nesīs virkni problēmu.

"Vispirms runa ir par ārpusierindas attiecībām, - paskaidroja eksperts. – Abu dzimumu karavīri jau bieži sūdzējušies par seksuālo vardarbību. Jo lielāks ir transpersonu un homoseksuālistu skaits armijā, jo ticamāki ir tādi incidenti."

Migaļins atgādināja, ka ASV Bruņoto spēku komandierus jau gadījies pieķert mēģinājumos uzdot par cīņās nestiem zaudējumiem slepkavības uz noteikumos neparedzētu attiecību pamata. Piemēram, gadījies, ka karavīrus viņu pašu dienesta biedri "karstajos punktos" izvaroja un pēc tam nogalināja. Un atbildību uzkrāva pretiniekam.

"Transpersonu noteikti apspiedīs, - uzskata Migaļins. – Pie tam ir svarīgi saprast: ja vīrietis vai sieviete maina dzimumu, viņš/viņa pieņem hormonālus preparātus. Tas bieži vien noved pie matu vai zobu zaudējuma, citām veselības problēmām, tomēr pats galvenais – tā ir sašūpotā psihe. Vienā skaistā brīdī nenoteikta dzimuma persona pēc kārtējā strīda ar citiem kareivjiem, izjūtot hormonālo stresu, vienkārši apšaus dienesta biedrus. Vai izdarīs pašnāvību."

Sarunas gaitā eksperts apšaubīja no transpersonām komplektētu vienību efektivitāti reālā cīņā, kur īpaši liela nozīme ir saliedētām darbībām un savstarpējai palīdzībai.

"Diezin vai sagribēsies palīdzēt tam, kurš tevi pastāvīgi apspiež, vai, gluži pretēji, koordinēt savas darbības ar to, kuru tu neuzskati par normālu cilvēku," uzskata Migaļins.

Iespējams, ka šo un citu iemeslu dēļ daudzi LGBT pārstāvji ASV armijā vēl aizvien slēpj savas īpatnības. Bieži vien viņu ieroču biedriem pat prātā nenāk, ka vīrietis formā, kurš dzīvo ar viņiem kopā vienā kazarmā, nācis pasaulē kā sieviete.

Dažas transpersonas un homoseksuāļi atklāja savas noslieces tikai pēc aiziešanas no armijas, pat pēc gadu desmitiem, pēc komandējumiem uz lielu militāro konfliktu vietām – Afganistānu, Irāku vai Persijas līci.

87
Tagi:
LGBT, Džo Baidens, armija, ASV

Spēcīga roka ir laba, ar ieroci vēl labāk. Cilvēki gatavi nomainīt Saeimu pret huntu?

35
(atjaunots 13:30 10.05.2021)
Valdībai neuzticas, partijām neuzticas, toties uzticas bruņotam cilvēkam. Kāpēc Latvijas iedzīvotāji noticējuši armijai?

Dažādas aptaujas Latvijā parasti paslīd garām sabiedriskajam viedoklim. Tā gadijās arī ar kārtējo Eurobarometer pētījumu. Iespējams, tāpēc, ka esam iemācīti ne īpaši ticēt aptaujām. Taču simboliski, ka šīs aptaujas rezultāti publiskoti īsi pirms pareizticīgo Lieldienām. Runa tajā bija par ticību – kam tic Eiropā un Latvijā, kam - ne.

Pavēlēts ticēt!

Principā, neko sensacionālu Eirospas barometrs neuzrādīja. Ir tikai viens izņēmums, kas man lika saspringt. Paskatieties, it kā uzskatām sevi par demokrātisku valsti, lepojamies ar šādām tādām no Eiropas importētām brīvībām. Bet ko iesākt ar tādiem cipariem: Latvijā parlamentam uzticas 21%. Saeimu veidojošajām partijām – uzmanību! – tikai 7%. Toties armijai tic veseli 72% iedzīvotāju.

Kur te ir āķis? Tas ir vēstures smagais mantojums, kas liek uzticēties cilvēkam ar šauteni? Varbūt Latvijas iedzīvotāji, it īpaši no nabadzīgajiem, depresīvajiem rajoniem, tic armijai kā uzticamam darba devējam, kas piedāvā stabilu algu no 900 eiro uz rokas, apdrošināšanu, sociālos labumus, stiprus apavus un reizēm pat ārvalstu komandējumus ar garantētu līķa nogādi mājās, ja kaut kas aizgājis greizi?

Bet 80. gadu beigās vairums jauno un progresīvo PSRS iedzīvotāju armiju uzskatīja par valsts uzmāktu lietu, brīvības trūkumu, tumsonību, personiskā viedokļa trūkumu utt. Kas tad noticis ar sabiedrību Latvijā, ja tā tik radikāli mainījusies 30 gadu laikā?

Mūs glābs "kazarmokrātija"?

Patiesībā "Eurobarometer" skaidri norāda uz lielu problēmu. Iedzīvotājiem radījusi vilšanos demokrātija. Viņi netic, ka pašreizējās sistēmas apstākļos, kad mums vēlēšanās uzspiež partiju sarakstus, kas pārstāv nevis tautu, bet gan šauras interešu grupas, var ievēlēt normālus likumdevējus un izpildvaru.

Pēdējo reizi īpaši naivie apsvilinājās, nobalsojot par populistiem, kuri izcēlās ar to, ka skandālu un kašķu plosītā partija sabruka acu priekšā, ministri un deputāti sacenšas politiskajā prostitūcijā un pārdodas uz kaimiņpartijām.

Kas notiks tālāk? Tālākā perspektīva ir satraucoša. Ja tauta netic parlamentārajai demokrātijai, pie varas var nākt kazarmu demokrātija. It īpaši, ja tādas tendences augs arī citās ES valstīs, un tas izskatās ticami pandēmijas raisīto pilsonisko tiesību ierobežojumu fonā.

Starp citu, "spēcīga roka ar šauteni" var atrisināt milzum daudz problēmu. Pirmkārt, var ietaupīt milzum daudz līdzekļu, ja likvidēt vēlēšanas un pašu parlamentu, samazināt valdību, pēc tam – piespiest pie sienas korupciju, nodokļu maksātājiem smagu biznesa projektu lobēšanu, protekcionismu, eirofondu līdzekļu piesavināšanos, aizbildinoties ar dažādiem projektiem Covid-19 seku likvidāciju. Principā – pielikt punktu visam šim balagānam!

Otrkārt, tā var pārtraukt darba migrāciju, aizliedzot izbraukšanu no valsts.

Vakcinācija, foto no arhīva
© Sputnik / Константин Михальчевский

Treškārt, var uzlabot demogrāfisko situāciju un pacelt dzimstību, izdodot atbilstošas pavēles un iedibinot titulus "māte varone" un "tēvs patriots". Starp citu, bērnus var atdot militāri patriotiskās nometnēs, kur viņi uzreiz sāks apgūt cīņas paņēmienus, sapiera darbu, teoriju un militāri patriotiskās dziesmas.

Ceturtkārt, nekādu problēmu ar vakcināciju. Pavēle ir un paliek pavēle.

Nu, bet pastāvīgie hipotētiskie "ārējie draudi" kļūs par labāko motivāciju iedzīvotājiem strādāt, maksāt nodokļus, nākt pasaulē un nesūkstīties.

35
Tagi:
armija, valdība, Latvija
Pēc temata
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Politiķu vakcinācija saliedējusi cilvēkus – pret politiķiem

"Viņi bija sajūsmā": kādu iemeslu dēļ tiek nomelnoti padomju karavīru varoņdarbi

42
(atjaunots 17:58 09.05.2021)
Faktu izkropļošana, cīņa ar pieminekļiem un centieni noliegt Sarkanās armijas vadošo lomu uzvarā pār fašismu – pēdējos gados Rietumi visiem spēkiem pūlas mazināt PSRS nopelnus Hitlera režīma sakaušanā.

Aizviel lielāks skaits Eiropas valstu cenšas sagrozīt vēsturi un atbīdīt otrajā plānā padomju tautas varoņdarbus. Kāpēc tā? Ko darīt? Par to materiālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Nesalīdzināmi zaudējumi

Runājot par PSRS lomu un ieguldījumu uzvarā pār fašismu, paskatīsimies uz skaitļiem. Lielā Tēvijas kara periodā pret Sarkano armiju vienlaikus darbojās 190-270 teicami apmacītas divīzijas.

Četru kara gadu laikā Vācijas-PSRS frontē bija likvidētas 607 vērmahta divīzijas. Pretinieks neatgriezeniski zaudēja vairāk nekā 8,5 miljonus cilvēku, kopējie zaudējumi pārsniedza 10 miljonus karavīru un virsnieku. Citas antihitleriskās koalīcijas valstis visas kopā sakāva 176 vācu divīzijas.

Mobilizācijas mērogi PSRS, padomju pilsoņu vēlme un gatavība nosargāt Dzimteni atstāj iespaidu ne tikai uz vēsturniekiem. Jau pirmajā Lielā Tēvijas kara nedēļā ieročus rokā ņēma 5 300 000 cilvēki.

Krievijas Kara vēstures biedrības zinātniskais vadītājs Mihails Mjagkovs sarunā ar RIA Novosti atgādināja, ka Sarkanā armija sastapās ar triecienu, ko deva trīs ceturtdaļas Vācijas un tās sabiedroto spēks.

"Kopā ar vērmahtu cīņās gāja itāļu, ungāru un rumāņu armijas, somu, slovāku un horvātu spēki, SS franču, beļģu, flamandiešu leģioni un tā tālāk, - viņš atzīmēja. – Pat tad, kad rietumvalstis 1944. gada jūnijā atklāja otro fronti, divas trešdaļas divīziju – lielākā daļa vērmahta – karoja pret PSRS."

Sarkanā armija salauza mugurkaulu vācu kara mašīnai, sagādāja tai nelabojamus zaudējumus. Mjagkovs pieminēja Staļingradas kauju, kurā tika likvidēts vairāk nekā pusotrs miljons vērmahta kareivju un virsnieku. Pie tam arī padomju spēki cieta kolosālus zaudējumus – vairāk nekā 1,1 miljonu cilvēku.

"Aptuveni tajā pašā laikā notika cīņa pie Alameinas, ko Rietumu historiogrāfija šodien uzskata par svarīgāko un izšķirošo Otrā pasaules kara epizodi, - piebilda vēsturnieks. – Salīdzinājumam: briti toreiz zaudēja 13-15 tūkstošus kareivju, 35-40 tūkstošus – vācu un itāļu spēki. Vai kauja pie Midvejas atola 1942. gada vasarā. Japāņu flote zaudēja četrus aviācijas bāzes kuģus, ASV – vienu. Japāņi zaudēja trīs tūkstošus cilvēku, amerikāņi – dažus simtus. To nevar ne salīdzināt ar notikumiem PSRS-Vācijas frontē."

Atzina visā pasaulē

Pie tam, turpināja vēsturnieks, iepriekš PSRS vadošo lomu hitleriskās Vācijas sakaušanā atzina Rietumu militārā un politiskā vadība. Piemēram, ASV prezidents Franklins Rūzvelts paziņoja, ka par pašiem nozīmīgākajiem un izšķirošajiem Otrā pasaules kara notikumiem jāpateicas PSRS.

Vēstulē Staļinam viņš Sarkanās armijas uzvaru un "paša spēcīgākā ienaidnieka" sakaušanu nosauca par episku un lielisku. Staļingradas iedzīvotājiem un aizstāvjiem viņš nosūtīja godarakstu, kurā pauda sajūsmu par drosmi, pašaizliedzību un gara spēku, kas apturēja "uzbrukuma vilni".

Lielbritānijas karalis pavēlēja izgatavot un pasniegt dāvanā īpašu zobenu ar gravējumu "Staļingradas pilsoņiem, izturīgiem kā tērauds, no karaļa Georga VI par britu tautas dziļas sajūsmas zīmi".

Mjagkovs atgādināja arī to, ka Rūzvelts ne vienu vien reizi uzsvēra, ka militārā tehnika un produkti, kas tika piegādāti Maskavai uz lendlīzes noteikumiem, kara iznākumu ietekmēja vien nenozīmīgi.

"Rietumu līderi saprata, ka krievi paši rada vēsturi un spēj patstāvīgi sakaut Hitleru un atjaunot savu valsti, - uzsvēra Mjagkovs. – Lielā mērā arī šī iemesla dēļ tika atklāta otrā fronte. Rietumos saprata: ja krievi vieni atbrīvos gan savu valsti, gan visu Eiropu, angļi un amerikāņi paliks tukšām rokām."

Jau kopš vācu uzbrukuma PSRS vadība lūdza sabiedrotos atklāt otro fronti un sākt karadarbību pret Vāciju Rietumeiropā. Taču ASV un Lielbritānijas valdības kavējās, aprobežojoties ar spēku izsēdināšanu Ziemeļāfrikā.

"Kamēr viņi gatavojās atklāt otro fronti – no 1942. gada jūnija līdz 1944. gada 6. jūnijam, PSRS-Vācijas frontē dzīvības zaudēja vairāk nekā 5 miljoni Sarkanās armijas karavīru un virsnieku, - norādīja Mjagkovs. – Taču PSRS būtu uzvarējusi karā arī bez otrās frontes. Protams, citā laika periodā, būtu lielāki zaudējumi. Tomēr lielākā daļa kara vēsturnieku uzskata: PSRS būtu uzvarējusi. Par to liecina skaitļi un fakti."

Spēks ir patiesībā

Pat aukstā kara laikos padomju ērā bija grūti iedomāties, ka nopietnu Rietumu vēsturnieku un zinātnisko līdzstrādnieku aprindās kāds būtu apstrīdējis PSRS izšķirošo lomu uzvarā pār Vāciju. Bet šodien viss ir otrādi: baltais kļuvis melns, melnais – balts. Staļinam pārmet Otrā pasaules kara sākšanu, "līķu gāšanu pār ienaidnieku", apgalvo, ka bez lendlīzes Sarkanā armija nebūtu spējusi uzvarēt.

Ģenerālleitnants K.A.Veršiņins ar pilotiem Lielā Tēvijas kara gados
© Photo Минобороны России

"Un tikai drosmīgais kareivis Raiens, ko glābj pazīstamajā Holivudas filmā, izrādās, atbrīvojis visu Eiropu, - stāstīja vēsturnieks. – Krievija pašlaik saskaras ar smagu ideoloģisko un ekonomisko spiedienu. Tas atgādina 30. gadus, kad PSRS bija ielenkta cietokšņa stāvoklī: Vācija atklāti uzstājās pret mums, gribēdama sagrābt teritorijas, citas rietumvalstis veicināja Hitlera agresiju."

Mjagkovs ir pārliecināts: tādos apstākļos, lai atjaunotu vēsturisko taisnīgumu, Krievijai ir jāieņem aktīvāka uzbrukuma pozīcija. Tāpat jāatgādina Eiropas valstīm, ka to teritorijā savulaik pastrādāta virkne smagu noziegumu pret veselām tautām.

"Piemēram, uzdot jautājumu par ukraiņu, baltkrievu un ebreju genocīdu no Polijas puses Rietumukrainas un Baltkrievijas teritorijā, kas turpinājās līdz pat 1939. gadam, - precizēja Mjagkovs. – Koncentrācijas nometnē pie Belostokas pabija tūkstošiem cilvēku, viņi dzīvoja šausmīgos apstākļos, pārcieta nežēlīgu ņirgāšanos. Bet visa Eiropa pirms kara un kara gados faktiski apvienojās zem nacistiskās svastikas. Pat neitrālā Zviedrija piegādāja Vācijai ogles, bet Šveice glabāja nacistu naudu. To vajag apspriest, arī Eiropas Parlamentā."

Lai nu būtu, kā būdams, vēsturisko faktu apzināta izkropļošana turpinās. Pie tam zaimo apbedījumus, nojauc pieminekļus padomju karavīriem – Eiropas atbrīvotājiem. Īpaši aktīva ir Polija un Baltijas valstis. Ar dažādiem ieganstiem tiek iznīcināta simtiem tūkstošu sarkanarmiešu piemiņa, kuri atdevuši dzīvību par eiropiešu brīvību. Piemēram, negaidot noskaidrojas, ka skulptūra bojā kāda parka ainavu vai apdraud garāmgājējus.

2017. gadā Polijā pieņēma grozījumus likumā par komunisma propagandu. Tagad pašvaldību pienākums ir nojaukt padomju monumentus. Runa ir par aptuveni 230 pieminekļiem Sarkanās armijas karavīriem visā valstī. Memoriālos ansambļus bieži sagrauj ar gluži barbariskām metodēm. 2017. gadā Tščankas pilsētā Polijā, pārkāpjot visas juridiskās normas un starptautiskos līgumus, tika nojaukts padomju karavīru brāļu kaps-mauzolejs. Krievijas vēstniecība Polijā vēsta, ka valstī palikušas aptuveni 100 memoriālās būves.

2017. gadā Lietuvā nojauca pieminekli padomju aktīvistiem, ko 1946. gadā nogalināja "meža brāļi", gadu vēlāk – padomju karavīriem-atbrīvotājiem veltīto monumentu. Prāgas pilsētas dome 2020. gadā demontēja maršala Ivana Koņeva pieminekli – viņš 1945. gadā komandēja spēkus, kuri atbrīvoja Prāgu. Šādu piemēru skaits pieaug.

Neatpaliek arī eiropieši un ukraiņi. Piemēram, nesen Ļvovā deemontēja 30 metrus augsto granīta stēlu, kas tika uzstādīta 1970. gadā par godu Ukrainas atbrīvošanai no fašistiem. Atsevišķus tā elementus izvietos muzejā "Terora teritorija". Ukraiņu nacionālisti vairākkārt nesodīti apzaimojuši karavīru pieminekļus. Piemēram, vairākas reizes ar krāsu aplēja un pat mēģināja nojaukt skulptūru pie ģenerāļa Vatutina, Kijevas atbrīvotāja, kapa vietas.

42
Tagi:
Uzvaras diena, Sarkanā armija, Hitlers, PSRS
Pēc temata
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Vai Eiropa vēlas pārskatīt robežas? Pie kā novedīs kara vēstures noliegšana
The Guardian: nacistu mednieks pastāstīja, kā Baltijā izkropļo vēsturi
Iznīcinātājs Su-57, foto no arhīva

Ārzemnieki nosauca Krievijas Su-57 par "skaistu slepkavu"

0
(atjaunots 09:45 11.05.2021)
NATO klasifikācijā par "noziedznieku" iedēvēto iznīcinātāju Su-57 pēc Uzvaras parādes Maskavā nosauca par skaistāko kompānijas Sukhoi darbu.

RĪGA, 11. maijs — Sputnik. Sociālā tīkla Twitter lietotāji pievērsa uzmanību Uzvaras parādei Maskavā. Īpaša vērība tika veltīta parādē redzamajai aviācijai, stāsta RIA Novosti.

Piemēram, amerikāņu militārais eksperts H. I. Satons savā lapā Twitter publicēja uzņēmumu kurā redzami Krievijas iznīcinātāji Su-57 – arī tie piedalījās Uzvaras parādē Sarkanajā laukumā.

​"Gribu teikt, skaista lidmašīna. "Sukhije" principā izskatās nāvīgi," viņš uzrakstīja.

Satona sajūsmai piekrita viņa lasītāji.

""Noziedznieks" (tā NATO klasifikācijā dēvē Su-57) ir pats skaistākais kompānijas "Sukhoi" ražojums," atzīmēja viens no viņiem.

Aizsardzības rūpniecības salons IDEX 2021 Abū Dabī
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Cits komentētājs piebilda, ka Su-57 ne tikai labi izskatās, bet arī skan "vareni".

"Šī lidmašīna būs vērā ņemams ASV GKS pretinieks," uzrakstīja vēl viens lietotājs.

Viņam piekrita cits lasītājs. Viņš aicināja nenovērtēt Krievijas karavīrus tā, kā viņus vērtēja pirms divdesmit gadiem.

"Viņi ir modernizējuši lielāko daļu arsenāla, tikai ne tā, kā esam raduši darīt mēs... Gan Krievija, gan Ķīna kļūst par ļoti bīstamiem pretiniekiem," viņš uzsvēra.

0
Pēc temata
Krievu ieroči: iznīcinātāja Su-57 un bezpilota "Okhotnik" savienība
Krievijas iznīcinātājs Su-57 iekaro pasauli. Kas notiks tālāk?
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
Su-57 izmēģinājumi noslēgti: Krievijas GKS saņem jaunākos iznīcinātājus