Latvija izsvītrojusi sevi no Krievijas un NVS "augstākās biznesa līgas"

126
(atjaunots 09:13 09.02.2021)
Finanšu sektora tīrīšanas gaitā Latvijā ir izlidojusi no pasaules biznesa arēnas. Šķiet, tagad no iespējamajiem partneriem visā pasaulē tai palicis tikai viens variants – Vatikāns.

Un tad vēl tas dīvainais gadījums "Dinamo Rīga" – kanādiešu leģionārs Džordans Murrejs atlaists no komandas, it kā par to, ka nozadzis nūju sāncensim – Omskas "Avangard" sportistam Iļjam Kovaļčukam. Nē, tas nu vairs nekur neder. Gluži pretēji, kanādieti vajadzēja apbalvot – viņš taču atbruņoja pretinieka uzbrucēju, demoralizēja pirms izšķirošās divkaujas. Varbūt Kovaļčuka nūja hokejistu acīs ir gluži kā Stradivāri vijole mūziķiem. Varbūt tā pati raida ripu vārtos.

Romas pāvests hokeju nespēlē

Par ko es īsti runāju? Lieta tāda, ka Latvijā sākusies vētraina diskusija par grozījumiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, saskaņā ar kuriem tagad Latvijā uzņēmuma vadītājam vajadzīga reputācija vismaz kā Romas pāvestam.

Bizness tomēr ir tuvāks hokejam, nekā baznīcai vai šaham. Pamēģiniet iedomāties: aizsargs sūdzas par pretinieku, kurš iesitis vārtus: "Lūdzu, neieskaitiet, viņš, mani apspēlējot, izmantoja māņu manevru!" "Ko? Kādas šausmas! Tas nav pieļaujams!" Vai: "Viņš izmantoja pret mani spēka paņēmienu." "Viņi aizvietoja vārtsargu ar sesto lauka spēlētāju". Nu, un tā tālāk.

Un tad? Kāds tad hokejs jums vispār vajadzīgs? Kad visi spēlētāji sēž uz soda soliņa un vārtsargi snauž savos vārtos?

Izskatās, ka tāpat pie mums būs ar biznesu. Ja uzņēmuma saimniekam, pēc kontrolējošo iestāžu viedokļa, ir savi grēciņi, viņa biznesu itin mierīgi var ekspropriēt, kontus – iesaldēt. Tas ir ne tikai "iekšējās lietošanas" likums, bet arī "ārēja pielietojuma", skar arī starptautisko arēnu – grozījumu pieņemšana vēl vairāk sabiedēs ārzemju kapitālistus-investorus, kurus jau tāpat biedē valsts finanšu sektora tīrīšana.

Bet eksports un imports? Redziet, arī ārvalstu partneriem jābūt kristāltīriem Latvijas likuma un amerikāņu tiesnešu – finanšu sektora uzraugu – priekšā.

Vai tad likumu izdomājuši idioti?

Daudzi nacionāli noskaņoti bāleliņi uzskata, ka "Dinamo Rīga" nevadzētu spēlēt Kontinentālajā hokeja līgā. Sak, kontinents nav pareizais. "Krievijas maigais spēks", bet hokeju spēlē īsti vīri (aizvēsturiskie dzimumu stereotipi), arī tādi puiši, kā Putins un Lukašenko. Starp citu, vai varat iedomāties Levitu vai Kariņu uz slidām ar nūju rokās? Man nepadodas.

Tātad, ja minētie grozījumi tiks apstiprināti, Latvija principā vairs nevarēs spēlēt Krievijas un NVS valstu "augstākajā biznesa līgā". To aptver pat Nacionālās apvienības politiķi. Nesen, likumprojektam veltītajās debaktēs NA deputāts Aleksandrs Kiršteins teica, ka tādā redakcijā likums automātiski svītros jebkādas eksporta iespējas uz NVS valstīm, stāstīja NRA.

"Vai Kazahijā, Uzbekijā ir kaut viens cilvēks, kas pēc Eiropas Savienības standartiem ir godīgs? – viņš uzdeva filozofisku jautājumu. – Man dažreiz liekas, ka šos likumus sacer kaut kādi idioti! Šajās valstīs ir klanu sabiedrība. Ukrainā, Uzbekijā, Krievijā. Un jūs stāstāt, ka tur ir iespējams kaut ko nokontrolēt! Kāda Latvijai vispār daļa, kāda reputācija kādam ir Kazahstānā?" Turklāt banku skandāli liecina, ka reputācijas problēmas ir atrodamas arī teju visās Eiropas valstīs un tādā gadījumā vienīgā valsts, ar kuru drīkstēs strādāt Latvijas uzņēmēji, būs Vatikāns. Nu varbūt arī Somija un Norvēģija, kam banku skandāli gājuši secen. Absurds!" bija sašutis Kiršteins.

Tātad, ja kādam ir sveču rūpnīcija – laipni lūdzam Vatikānā. Tomēr šķiet, viņiem tur sveču vietā jau sen ir lampiņas. Toties aiz Latvijas biznesa vārdiem diemžēl, šķiet, iedegsies vairs ne lampiņa, kas liecina par kārtējo gar ausīm palaisto ripu – piebeigto tranzītu vai traumēto banku sektoru... iedegsies īsta svecīte.

126
Tagi:
Finanses, bankas
Pēc temata
Ienaidnieks pie vārtiem: bankas atteicās apkalpot vietējās aizsardzības kompānijas
Beneficiārs – lācis: kādus pārsteigumus sagādā banku piesardzība
"Sajūta pazemojoša": banka pieprasīja bijušajai ministrei paskaidrot naudas izcelsmi
Finansists: Latvijai laiks aizmirst ārzonas un atsaukt atmiņā šprotu zvejas metodes
ES karogs, foto no arhīva

Mandāts tāds pašķībs. Eiropas Parlaments teju nepieteica karu Krievijai

41
(atjaunots 00:36 05.05.2021)
Tabakijiem nekad un ne par ko nav kauns, tomēr šitie laikam jūtas aizskarti. Satrakojās tā, ka būtu pieteikuši karu Krievijai un pieprasītu uzreiz mest kodolbumbu, ja vien tikai varētu.

Tomēr ir labi, ka viņiem tāds Eiropas Parlaments ir, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans. Stāsta, ka saimniecībā, pat vienotā Eiropas saimniecībā tāda struktūra ir bezjēdzīga, spēj tikai negatīvu atmosfēru radīt. Bet tomēr katrās mājās, arī vienotajās Eiropas mājās jābūt tādai koplietošanas telpai – dzīvei neder, bet bez tās neiztikt, citādi dzīvoklī būs bēda. Tautā saukta par "miskasti".

Pieklājīgi ļaudis no tās cenšas turēties tālāk, lai nenosmērētos. Taču arī tā palīdz radīt zināmu iespaidu. Galu galā, tā taču dod priekšstatu par to, ko kurš ēd, kas kuram ir. Tikai EP viņi visbiežāk izmet tikai Krievijai veltītās negatīvās jūtas.

Gadās valstis, kas neizmet, kas labprāt padalās savējās, jo dzimtajās mājās lieliski jūtas pat ar visiem šiem "labumiem". Viņi pat paši no tām pārtiek.

Vienkārši viņiem ir par daudz. Tādas valstis, neskatoties uz sīkajiem izmēriem, ienes lauvas tiesu kopējā mucā.

Bet tiem, kuri uzskata sevi par respektabliem un baltos cimdus nemaz nevelk nost, tāpat kaut kur jānogrūž savi mentālie gruži. Vārdu sakot, iestāde smird tā, ka nevar saprast, kur viņiem beidzas sanitārā zona un sākas lietderīgā platība. Viss ir saputrojies. Pareizi – sen nav tīrīts, tāpēc iet pāri malām.

Atslēgt Krieviju no starptautiskās maksājumu sistēmas. Apturēt "Ziemeļu straumi 2". Atteikties no Krievijas ogļūdeņražiem. Izraidīt diplomātus no ES. Aizliegt krieviem pārvietoties pa Eiropu.

Ja tik varētu, viņi būtu pieteikuši Krievijai karu un pieprasījuši uzreiz nomest atombumbu. Satrakojās tā, ka pat trakais rusofobs Borels bija spiests atgādināt, kurš viņiem tur ir galvenais diplomātijā. Lika lietā visas prasmes, lai maigi, neaizskarot sev līdzīgo jūtas un smalkās dvēseles stīgas, pat ne pierunātu nestrēbt karstu, bet atvainotos par viņu ierobežotajām pilnvarām. Ek, lai paliek pilnvaras, vienkārši par aprobežotību.

Piemēram ņemsim Krievijas atslēgšanu no SWIFT, sākoties agresijai pret Ukrainu. Tas taču pieder pie kategorijas "ja nu man vēl iepatiksies". Ja tas ir viss, ko spēj Rietumi, ceļš uz Kijevu ir vaļā, var nolemt Maskava, - klīst runas, ka tā jau katram gadījumam pārbauda maksājumu instrumenta aizvietotāju. Tomēr arī šo punktu rezolūcijā ierakstīja.

Tabakijiem nekad un ne par ko nav kauns, tomēr šitie laikam jūtas aizskarti. Nolēma pierādīt Putinam, ka arī kaut ko jēdz no angļu literatūras, un uz viņa Kiplingu var atbildēt ar savu SVIFTu. Iznāk, ka nevar.

Ja runa ir par finanšu sistēmu SWIFT, jāsaka, ka tā viņiem nepieder, un lai to izslēgtu Krievijai, viņiem tas mandāts tāds pašķībs. Starp citu, tas attiecas arī uz "Ziemeļu straumes 2"apturēšanu. Ja runa ir par Džonatanu Sviftu, neizskatās, ka viņi būtu lasījuši viņa darbus. Skaidrs taču, ka ne jau viņi visā šajā stāstā ir Gulivers. Tur bija tā – jo platāka piere un lielāks augums, jo dusmīgāki liliputi.

Bet miskasti viņiem tomēr vajadzētu iztīrīt. Pēc parlamentārisma tur nu nemaz neož.

41
Tagi:
Krievija, Austrumeiropa, Eiropa
Pēc temata
Ilga spēle: kāpēc Krievijai ir vairāk trumpju konfliktā ar Rietumiem?
Sergejs Lavrovs: attiecības ar ASV būtu normālas, ja tas būtu atkarīgs vienīgi no mums
Eiropas Savienība uzskata, ka tai ir tiesības atbildēt uz Krievijas sankcijām
Eksperts skaidro Čehijas uzvedību attiecībā uz Krieviju
ASV karavīri pie desanta mašīnas M2 Bradley

"Viss ir sagatavots triecienam": Pentagons meklē iespējas piekļūt Kaļiņingradai

54
(atjaunots 00:09 05.05.2021)
Pentagons savelk pie Krievijas rietumu robežām pastiprinātas operatīvās grupas – tas mēģina piekļūt Kaļiņingradas anklāvam, kur Maskava, pēc Rietumu domām, radījusi "piekļuves lieguma zonu".

ASV turpina audzēt militāro klātbūtni pie Krievijas robežām – tuvāko mēnešu laikā Pentagons saformēs divas jaunas vienības Eiropā "Kremļa agresijas apturēšanai". Vašingtona cer, ka daudzdomēnu operatīvā grupa (Multi-DomainTask Force, MDTF) un trieciena vadības štābs karadarbības teātrī (Theater Fires Command, TFK) dāvās NATO izšķirošās priekšrocības potenciālā bruņotajā konfliktā ar Krieviju. Par to galvenajiem uzdevumiem – RIA Novosti autora Andreja Koca materiālā.

Iekļūt aizliegtajā zonā

Amerikāņu ģenerāļi atzīst: Krievijai pie rietumu robežām ir skaitlisks pārsvars pār NATO bloku, un tā spēj īsā laikā savilkt reģionā daudz lielākus spēkus, turklāt ir daudz labāk sagatavojusies bruņotam konfliktam. Īpašas bažas Ziemeļatlantijas aliansei rada Kaļiņingradas anklāvs. Skan apgalvojumi, ka Maskava te radījusi vienu no "piekļuves lieguma zonām" (Anti-Access/AreaDenial, A2/AD).

Ar šo terminu ASV apzīmē teritoriju, kas droši aizsargāta no ārējas iejaukšanās ar spēcīgu PGA sistēmu, pretkuģu raķetēm, tālās darbības krasta un operatīvi taktiskajiem trieciena kompleksiem, kā arī mūsdienīgiem radioelektroniskās cīņas (REC) līdzekļiem. Sadursmes gadījumā Rietumu armijas, aviācija un flote šajā zonā cietīs neattaisnojami lielus zaudējumus, uzskata NATO.

Kaļiņingradas A2/AD izdosies apspiest tikai gadījumā, ja alianse izmantos visu savu potenciālu, bet Krievija atteiksies no taktiskajiem kodolieročiem. Taču operācijā iesaistītās valstis cietīs kolosālus dzīvā spēka un tehnikas zaudējumus.

Tāpēc amerikāņi nolēmuši rīkoties citādi: viņi jau vairākus gadus strādā pie relatīvi nelielām vienībām – daudzdomēnu operatīvajām grupām, kas paredzētas "piekļuves lieguma zonu" uzlaušanai. Formējumu sastāvs un skaits ir atkarīgs no militāro operāciju mērogiem un karadarbības teātra īpatnībām. To galvenais trieciena spēks – zalves uguns sistēmas, precīzās raķetes, perspektīvā – hiperskaņas ieroči.

"Eiropas daudzdomēnu operatīvo grupu veidos lauka artilērija, tālās darbības raķetes, sarežģīta PGA un PRA sistēma, izlūkošanas vienības, REC, kiberdrošības un kosmisko sakaru speciālisti, - precizēja ASV Sauszemes spēki Eiropā. – Jaunā grupējuma izvēršana būtiski uzlabos mūsu iespējas strādāt visos domēnos (vidēs) un apvienot NATO valstu militāro spēku."

Nākotnes grupējumi

Draudu periodā MDTF nodarbosies ar izlūkošanu visa Eiropā izvērstā NATO grupējuma interesēs: fiksēs pretinieka PGA pozīcijas, spēku dislokācijas vietas, kara tehnikas pārvietošanās maršrutus. Vienlaikus operatīvā grupa ķersies pie diversijām kibertelpā, sāks "slāpēt" sakaru un kontroles līdzekļus. Nākamais solis – trieciens militārās infrastruktūras svarīgākajiem objektiem.

© Sputnik / Sergey Melkonov

Eiropas MDTF atbalstam tiks izvērsts īpašs uguns kontroles štābs – analītikas un komandcentrs, kas nosprauž potenciālos mērķus. Vienības darbinieki nepārtraukti sekos pretinieka spēku kustībai ar bezpilota lidaparātu un kosmisko satelītu palīdzību un notēmēs trieciena līdzekļus – tālās darbības raķetes un artilērijas kompleksus. ASV Sauszemes spēku Eiropā komandieris, ģenerālis Kristofers Kavoli pastāstīja, ka TFC kļūs par "daudzdomēnu operāciju galveno elementu lielos konfliktos".

Pentagons uzsvēra, ka abu grupējumu personālsastāvs – apmēram 500 cilvēki – jau ir apmācīts un gatavs sākt militāro uzdevumu izpildi. Domājams, MDTF stāsies ierindā septembrī, TFC – mēnesi vēlāk. TFC pārvietos uz Visbādenes bāzi Vācijā. Daudzdomēnu operatīvās grupas pastāvīgās dislokācijas vieta pagaidām nav zināma.

Pirmā MDTF tika saformēta 2018. gadā. Uz tās bāzes izmēģina perspektīvos taktiskos un tehniskos risinājumus, ko izmantos citi grupējumi. Tā iekļauta ASV Sauszemes spēkos Klusajā okeānā (US Army Pacific) un piedalījās lielajās starptautiskajās jūras kara mācībās RIMPAC-2018. Līdztekus MDTF Eiropā, šogad amerikāņi plāno dislocēt papildu grupu Klusā okeāna reģionā un vēl vienu – Arktikā.

Krievijas atbilde

NATO valstu nesenie gatavošanās darbi nepalika nepamanīti Krievijā. Valsts aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu, nesen, uzstājoties KDLO dalībvalstu Aizsardzības ministru padomes sēdē, pastāstīja, ka Maskava uzmanīgi vēro alianses spēku pārvietošanos pie Krievijas robežām.

"Militārā riska pieaugumu veicina ASV un NATO darbības Eiropas reģionā ar mērķi uzlabot spēku cīņas gatavību un pastiprināt klātbūtni, - viņš konstatēja. – Tiek modernizēta militārā infrastruktūra, aug operatīvās un cīņas gatavības intensitāte, īstenojas ASV koncepcija "četri pa trīsdesmit".

Armijas ģenerāļa pieminētā koncepcija "četri pa trīsdesmit" paredz 30 NATO bataljonu, 30 takstiskās aviācijas eskadriļu un 30 kara kuģu izvēršanu Austrumeiropā 30 dienu laikā. Bruņota konflikta apstākļos ar Krieviju grupējums atbalstīs NATO ātrās reaģēšanas spēkus un pārvarēs plaisas pretinieka aizsardzībā, ko iecirtīs MDTF, TFC un citas alianses avangarda vienības.

Tomēr Krievijai ir iespējas atbildēt uz NATO agresīvajām darbībām. Šoigu atgādināja, ka Maskava organizēja Rietumu un Dienvidu kara apgabalu spēku kaujas gatavības pēkšņo pārbaudi. Īsā laikā pie valsts rietumu robežām tika nogādātas divas armijas un trīs Gaisa desanta spēku vienības.

Pēc mācībām šo spēcīgo grupējumu nogādāja pastāvīgās dislokācijas punktos. Taču Krievija nodemonstrēja Ziemeļatlantijas aliansei: tā spēj daudz ātrāk reaģēt uz draudiem un sagatavoties karam, nekā domāja Rietumi.

54
Tagi:
NATO, ieroči, Krievija, Kaļiņingrada, Pentagons
Pēc temata
Krievijas ĀM komentēja ASV plānus paplašināt PRA sistēmu
"Kreiserus vajadzēs norakstīt": ASV izlēmušas par kara izdevumiem
"Jāsarūpē zārki": ASV vērtē liela kara cenu
Aizklapēt Ameriku ciet. Kāpēc ASV nolaiž dzelzs priekškaru
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, foto no arhīva

"Mūs ar sankcijām pa galvu?" Lukašenko sola problēmas Eiropas Savienībai

0
(atjaunots 00:51 06.05.2021)
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko devis rīkojumu sagatavot atskaiti par ES projektiem un uzņēmumiem valsts teritorijā.

RĪGA, 6. maijs - Sputnik. Ja Eiropas Savienība vēlas problēmas, ko sagādās sankcijas pret Minsku, viņi tās saņems, paziņoja Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko apspriedē ar premjerministru Romānu Golovčenko, kas bija veltīta ekonomikas jautājumiem.

Sputnik Baltkrievija pastāstīja, ka par vienu no aktuālākajām problēmām Baltkrievijas prezidents uzskata centienus iebiedēt valsts vadību ar sankcijām. Viņš uzsvēra: to nevar atstāt bez atbildes.

"Es te neko neklāstīšu, nepaudīšu nekādus viedokļus, vienkārši teikšu, lai jums būtu skaidrs: ja eiropieši vēlas problēmas pie sevis sakarā ar šīm sankcijām, viņi tās dabūs. Neko vairāk neteikšu. Laiks rādīs," noteica Lukašenko.

Prezidents lūdza valdības vadītāju sniegt viņam informāciju par Eiropas lielākajiem projektiem un uzņēmumiem Baltkrievijas teritorijā.

"Paskatīsimies, kā viņi strādā. Tomēr galvenais – nekas nedrīkst palikt bez atbildes," uzsvēra prezidents.

Baltkrievijas valsts vadītājs atzīmēja, ka vienmēr lauza galvu par to, kam tās sankcijas vajadzīgas un kādiem nolūkiem.

"Paklausieties, mēs aizsargājam savu valsti. Gan mēs ar jums, gan visa tauta, mēs gribam dzīvot savā valstī, mēs to aizstāvam. Kā, par to mums ar sankcijām pa galvu? Tāpēc ir jāatbild," konstatēja Lukašenko.

Viņš deva uzdevumu valdībai un Ārlietu ministrijai novērtēt Rietumu humanitāro programmu darbu Baltkrievijas teritorijā.

"Tās nekomerciālās organizācijas, ārvalstu aģenti, dažādi bandīti, kas te aptīra tautu un tā tālāk... Mēs vienojāmies gan par šo organizāciju, gan plašsaziņas līdzekļu atkārtotu reģistrāciju," atgādināja Lukašenko.

Viņi tur Baltkrieviju "īsā pavadā un sāk pastāvīgi, kad viņiem iegribas, pavadu raustīt", piebilda prezidents.

Minskas un Rietumu attiecības krasi pasliktinājās pēc prezidenta vēlēšanām 2020. gadā, kad vesela virkne rietumvalstu neatzina balsojumu par brīvu un demokrātisku, bet Lukašenko – par ievēlētu prezidentu. Pērn Eiropas Savienība apstiprināja trīs sankciju paketes pret virkni Baltkrievijas uzņēmumu un amatpersonu, - Briseles ieskatā tie ir atbildīgi par it kā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu falsifikāciju, kā arī par vardarbību pret protesta akciju dalībniekiem.

Savukārt Minska apstiprināja simetriskus atbildes pasākumus.

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 2020. gada augustā uzvarēja Lukašenko – saskaņā ar republikas Centrālās vēlēšanu komisijas datiem, viņu atbalstīja 80,1% vēlētāju. Opozīcija klāstīja, ka uzvarējusi Tihanovska, un nodibināja koordinācijas padomi varas nodošanai. Šī iemesla dēļ Ģenerālprokuratūra ierosināja lietu par aicinājumiem sagrābt varu, virkne opozicionāru aizturēti, citi pametuši Baltkrieviju.

Līdztekus ES sankcijas pret Baltkrievijas vadību ieviesa Lielbritānija un ASV. Baltijas valstis sastādīja pašas savus sankciju sarakstus pret Baltkrievijas augstākajām amatpersonām un apliecināja, ka esot gatavas uzņemt valdības darbību dēļ cietušos baltkrievus. Lukašenko savukārt paskaidroja, ka risinās problēmu ekonomiski un deva rīkojumi izvērtēt iespējas pārvirzīt tranzītu uz Krievijas ostām. Atbilstošu vienošanos Maskava un Minska parakstīja februārī.

Aprīlī Baltkrievijas valdības preses dienests ziņoja, ka apstiprināts atbildes pasākumu saraksts uz Rietumu sankcijām. Melnajā sarakstā iekļautas čehu "Škoda Auto", vācu "Liqui Moly" un "Beiersdorf" preces. Saraksts būs spēkā sešus mēnešus.

0
Tagi:
sankcijas, Baltkrievija, Aleksandrs Lukašenko
Pēc temata
Baltkrievijas ārlietu ministrs kritizē opozīciju par aicinājumiem ieviest sankcijas
Baltkrievija ieviesusi atbildes sankcijas pret Eiropas Savienību
Krievija pievienojusies Baltkrievijas sankcijām pret Rietumiem
Lukašenko sarakstos nav iekļauts: ES vienojusies par sankcijām pret Baltkrieviju