ASV izveidojusies katastrofa cilvēktiesību jomā

78
(atjaunots 16:30 08.02.2021)
Triumfējošā demokrātija izrēķinājusies ar vārda brīvību un nolēmusi iet vēl tālāk. Patlaban režīms ASV pārkāpj cilvēktiesības dažādās jomās.

Paskatīsimies, piemēram, uz prezidenta Baidena svaigo rīkojumu par "cīņu ar diskrimināciju pēc dzimumu identitātes un seksuālās orientācijas pazīmes". Tas atklāti diskriminē amerikāņu sievietes. Rīkojums paredz, ka visām izglītojošajām iestādēm ar federālo finansējumu ir jāpiedāvā iespējas transpersonām nodarboties ar sportu atbilstoši viņu pašu priekšstatiem par savu dzimumu, portālā RIA Novosti stāsta Viktorija Ņikiforova.

Īsāk sakot, jebkurš puika var paziņot, ka, pēc būtības, viņš ir meitene. Kopš šī brīža viņš var sacensties ar meitenēm visos sporta veidos un, pats par sevi saprotams, uzvarēt. Galu galā, pat kreisajiem politiķiem pagaidām nav izdevies atcelt vīriešu un sieviešu fizisko iespēju atšķirības.

Jāpatur prātā, ka sports skolās un universitātēs ASV – tas nav nekāds interešu pulciņš. Šķiet, tas ir otrais vislabāk strādājošais sociālais lifts valstī – uzreiz pēc armijas. Panākumi sportā ļauj iestāties prestižā universitātē, saņemt stipendiju, sameklēt labi apmaksātu darbu, nonākt lielajā sportā. Tāpēc konkurence ir nopietna. Par uzvarām pārsvarā cīnās bērni no trūcīgām ģimenēm, viņus atbalsta ambiciozi vecāki, un kaislības sit varen augstu vilni.

Jau iepriekš ir skaidrs, kā parastās skolās strādās Baidena rīkojums. Puikas masveidā sevi pasludinās par meitenēm, pieteiksies viņu komandās, izcīnīs uzvaras un dabūs ceļazīmes uz valsts labākajām universitātēm. Tādi gadījumi jau ir bijuši. Pērn meiteņu vecāki no Konektikuras iesūdzēja tiesā pusaudžus, kuri uzvarēja viņu meitas skriešanās sacensībās. Tomēr prasītāju izredzes ir apšaubāmas. Negodīgās konkurences dēļ sieviešu sports zaudēs jebkādu jēgu.

Vienlaikus transpersonas ieguvušas tiesības izmantot sieviešu inftrastruktūru – tualetes, dušas telpas, ģērbtuves. Un kā tur jutīsies "bioloģiskās sievietes" – tā tad pieņemts viņas dēvēt kreisajā jaunvalodā?

"Ja sieviete sūdzēsies, ka vīrietis nolaidis bikses viņas acu priekšā darba vietā, kreisie tūlīt kliegs "Me Too!" un vīrieti likvidēs, - sprieda amerikāņu feministe Nataša Čārta. – Ja vīrietis, kurš sevi sauc par sievieti, nolaidīs bikses viņas prieksā sieviešu ģērbtuvē fitnesa klubā un viņa iedrīkstēsies pasūdzēties, par to iznīcinās sievieti. Kā tas vispār nākas?"

Pie tam ASV ir liels skaits izglītības iestāžu – gan koledžas, gan universitātes, gan arī labošanas darbu iestādes. Kontingents tajās ir dažāds, un dažbrīd – arī pieaugušie. Tur sievietēm draud tiešas fiziskas briesmas no vīriešiem, kuri kaut kādu apsvērumu dēļ paziņojuši, ka maina dzimumu.

2017. gadā britu feministes sarēķināja, ka cietumos Apvienotajā Karalistē ir apmēram 125 transpersonas. Puse – par smagiem seksuāliem noziegumiem. Ceturtā daļa – par nepilngadīgo izvarošanu. Šie noziedznieki paziņojuši, ka pēkšņi sajutuši sevī sievieti, un pieprasīja pārvest viņus uz sieviešu nodaļu. Feministēm izdevās pierādīt, ka tāda kaimiņu būšana sagādās "smagu un neparastu sodu" ieslodzītajām sievietēm, un process piebremzējās. Tagad tas pats, tikai lielākā mērogā izvēršas ASV.

Redziet, mūsdienu transpersonām nemaz nevajag organizēt kaut kādas reālas operācijas vai izšķirties par ķīmisko kastrāciju. Uzdot tādu jautājumu – tas ir absolūts tabu, diskriminācija. Mūsdienu amerikānim pietiek uzvilkt kleitu, un viņš jau izmanto visas sieviešu privilēģijas, kas viņam nez kāpēc ievajadzējušās.

Pret Baidena rīkojumu iebilda pat geju, lesbiešu un biseksuāļu alianse. Tomēr izskatās, ka triumfējošās demokrātijas mašīna vairs nav apturama. Paradoksālā kārtā demokrāti vajā tos, ko it kā apņēmušies aizstāvēt. Piemēram, kustība "Black lives matter" pieķerta absolūti nekaunīgās antisemītiskās izdarībās, par ko civilizētās valstīs pienākas soda nauda un brīvības atņemšana.

Kaujinieciskās transpersonas regulāri uzbrūk feministēm, un neviens īpaši feministes neaizstāv.

ASV Iekšējās drošības ministrijas nesenais lēmums uz simt dienām apturējis nelegālo migrantu deportāciju. Resors atklāti pārkāpis amerikāņu tiesīas uz drošību – nelegāļi plaši iejaukti narkotiku trafikā un organizētajā noziedzībā. Viņu dēļ īpaši cieš pierobežas štatu iedzīvotāji.

Jā, Teksasas štata ģenerālprokurors apstrīdēja Baidena administrācijas lēmumu un rekordātri – nepilnas nedēļas laikā – izcīnīja uzvaru. Trampa ieceltais tiesnesis Drjū Tiptons atcēla federālās valdības rīkojumu. Tomēr citu štatu iedzīvotāji atstāti savam liktenim.

Šajā fonā nevienu vairs nepārsteidz plašās represijas pret politiskajiem disidentiem. Lai arī protestu dalībnieki 6. janvārī Kapitolijā izturējās miermīlīgi un nevienu neapšaudīja, tagad pret viņiem ierosinātas krimināllietas saskaņā ar pašiem smagākajiem pantiem. Dažu apsūdz par dumpi un valsts nodevību, citu – par Kongresa spīkeres Nensijas Pelosi slepkavības organizāciju.

Nevīstošā Hilarija Klintone visus eksprezidenta Trampa piekritējus nosauca par "iekšējiem teroristiem". Savā slejā Washington Post viņa iesaka mainīt valsts un štatu likumus tā, lai tie būtu pielāgoti cīņai pret "baltajiem supremasistiem".

Aizraujošā rakstā žurnālā Forbes draud iznīcināt to firmu reputāciju, kas uzdrošināsies pieņemt darbā bijušā prezidenta piekritējus: "Tikai pamēģiniet pieņemt darbā kādu no tiem asprāšiem-trampistiem, un "Forbes" paziņos, ka viss, ko stāsta jūsu kompānija, ir meli... Vai gribat, lai pats ietekmīgākais biznesa izdevums jūs uzskatītu par dezinformācijas perēkli? Uz priekšu, noalgojiet."

Vecākais un inteliģentākais žurnāls The Atlantic lauza galvu par jautājumu "Ko mums iesākt ar trampistiem?" Atbilde ir vienkārša – autors iesaka varasiestādēm atrast un uz ilgu laiku iesēdināt cietumā visus protestu dalībniekus – "no sportiskiem puišiem līdz vecmāmuļām, kas taisīja pašiņus".

"Baidena režīms" – tā Trampa piekritēji šodien dēvē ASV federālo varu – pārkāpj sieviešu, balto normālo vīriešu, ebreju tiesības. Regulāri vajā politiskos disidentus. Tas viss ir skaidrs.

Nav skaidrs kas cits. Kur ir saliedētais tiesībsargu koris? Kur slavenā Amnesty International? Kur ir pasaules sabiedrības dusmas un mītiņi vajāto minoritāšu atbalstam? Atbildes nav.

78
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Padodies vai mirsti: Trampa piekritējus gaida krievu liktenis
Politkorektuma rezultāti: sarunas virtuvē un lokomotīvītes-transpersonas
Jaunums – bezdzimuma lelles. Kā cīnīties ar transpersonu uzbrukumu
Bērnu bezdzimuma audzināšana soļo Latvijas virzienā? Jauns trends Eiropā un ASV
Ziemeļu straume 2

PEESA jums, nevis gāzi. ASV draud Eiropai ar stāsta beigām

25
(atjaunots 11:59 27.02.2021)
Likums "Par Eiropas enerģētiskās drošības aizsardzību" ir jauns solis ASV sankciju karā. Pat ne vārds, - abreviatūra. Tomēr tā ir simboliskāka un, starp citu, daiļrunīgāka nekā vārdi.

Par ASV un "Ziemeļu straumes 2" attiecībām, šķiet, nevar apgalvot, ka tās precīzi atbilst paradigmai par suni, kas rej, un karavānu, kas iet, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans. Nu, vismaz tāpēc, ka konkrētais suns tomēr kož, bet daži Krievijas partneri Eiropā ļoti bīstas no suņiem, tāpēc mūk pa galvu, pa kaklu.

Tā arī vācu pārapdrošināšanas kompānija "Munich Re Syndicate" nolēma nodrošināties un, nepaskaidrojot iemeslus, paziņoja – tālāk viņi līdzi neies. Tātad karavāna drīzāk gan nevis iet, bet laužas cauri ērkšķiem un cīnās par tālāko ceļu. Tomēr tā jau ir Dānijas ūdeņos, līdz Vācijai vairs palicis tīrais sīkums.

Koncerna Naftogaz Ukraini vadītājs Andrejs Koboļevs, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Максименко

Tāpēc jau Vašingtona nemet pie malas centienus spraust sprunguļus "Fortūnas" ritenī. Krievijas cauruļvadu izbūves kuģis amerikāņu acīs kļuvis par to pašu sprādziena bedri, kurā var palaist vēl vienu šāviņu. Nav jau nekas grūts, nekādas īpašas iemaņas neprasa. Kuģis ir visu acu priekšā – viens pats karotājs. Tramps sita, sita, nenosita. Tagad Baidens mēģina pierādīt, ka arī viņš ir tāds pats jeņķis kā Tramps.

Tikai Tramps pret "Ziemeļu straumi 2" lika lietā likumu "Par pretestību Amerikas pretiniekiem ar sankciju starpniecību", saīsināti – CAATSA, bet Baidens – likumu "Par Eiropas enerģētiskās drošības aizsardzību". Tas ir jauns solis sankciju karā. Pat ne vārds, - abreviatūra. Tomēr tā ir simboliskāka un, starp citu, daiļrunīgāka nekā vārdi – PEESA jums, nevis gāze no Krievijas. Lūk, kā varam interpretēt ASV rūpes par Eiropu.

Tiem eiropiešiem, kuri kaut ko nav sapratuši, Valsts departamenta pārstāvis Neds Praiss atklāti piedraudēja, ka punkts vēl nav pielikts stāstā tikai tāpēc, ka ASV to pietur ārkārtas gadījumam. "Nepieciešamības gadījumā mēs bez svārstīšanās spersim papildu soļus pret šo projektu," un žurnālisti neuzzināja, kas tur būs tālāk.

Kad Praisu lūdza prezicēt, no kāda tieši viedokļa - "ģeopolitiskā, ekonomiskā vai morālā" - "Ziemeļu straume" nepatīk Vašingtonai, politiķis tūlīt attrauca: "Mēs runājam par ģeopolitiku, jo esam noraizējušies par Krievijas ietekmi uz mūsu sabiedrotajiem un partneriem Eiropā."

Lūk, kur tas kvankšķis aprakts. Rej, rok un pavisam ierokas zemē. Jā, divreiz padomāt un paklusēt – tas nav domāts amerikāņu diplomātiem. Bet Psaki jau ir Baltajā namā. Viņa gan uzreiz attaptu, ka no trim piedāvātajiem variantiem piemērotākais ir ceturtais – "man vajag pakonsultēties ofisā".

Bet tagadējais Valsts departamenta pārstāvis klāja vaļā visu, kas sakrājies uz sirds. Viena vienīga ģeopolitika. Viņiem jau nav ekonomisku pretenziju pret Krievijas gāzesvadu. Varbūt tikai tā, ka tam nav nekāda sakara ar ekonomiku. Ar morāli nekāda sakara nav viņiem pašiem. Viņiem svarīgākais – saglabāt ietekmi.

25
Tagi:
Ziemeļu straume 2, gāze, Eiropa, ASV
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
"Acīmredzama viltība": Vācijas un ASV strīda par "ZS 2" jaunais posms
Medvedevs: "Ziemeļu straumi 2" uzbūvēs, ja Vācija nepadosies ASV spiedienam
ASV pārrēķinājušās: Novaks paziņoja, ka "Ziemeļu straume 2" ir gandrīz gatava
"Pielikts punkts". Kāpēc Berlīne atteikusies apspriest "Ziemeļu straumi 2" ar ASV

"Viņi jau pārvieto kuģus un lidmašīnas": kas notiek Melnajā jūrā

22
(atjaunots 11:46 27.02.2021)
Eskadras kuģi, izlūkošanas un stratēģiskā aviācija, plašas mācības ar sabiedrotajiem – NATO joprojām paplašina militāro klātbūtni Melnās jūras reģionā.

Organizācijas vadība apgalvo, ka tie esot piespiedu soļi, it kā "Krievijas augošās aktivitātes dēļ". Pie tam, plānojot operācijas, Rietumu ģenerāļi un admirāļi aizvien biežāk izmanto ukraiņu atbalstu, kuri gatavi darīt visu, lai tikai pietuvotos aliansei, portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Aizbildņi no NATO

Nesen NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs atklāti paziņoja, ka bloks "būtiski paplašinājis klātbūtni pie savām austrumu robežām, ieskaitot Baltijas un Melnās jūras reģionus", kā arī izteica mājienu par to, ka vajadzētu palielināt izdevumus "aizsardzībai un savaldīšanai".

Attaisnojot papildspēku savilkšanu Melnās jūras reģionā, viņš uzsvēra, ka Krievijas Jūras kara flote it kā esot paplašinājusi militāro klātbūtni "pēc Krimas nelikumīgās aneksijas". Turklāt NATO vadītājs apdomīgi noklusēja faktu, ka Krievijas kuģi un lidmašīnas izpilda vienīgi aizsardzības manevrus.

"Tikai pēdējo triju nedēļu laikā vien trīs ASV JKF kuģi uzturējās Melnajā jūrā, - nesen atzīmēja Stoltenbergs. – Cita starpā notika arī mācības ar Ukrainas JKS."

Šodien Ukraina ir NATO galvenais sabiedrotais reģionā. Kijeva par to, protams, ļoti priecājas un augstu vērtē alianses kuģu manevrus Melnajā jūrā. Ukrainas valdība neskumst arī par svešu armiju pastāvīgas klātbūtnes perspektīvu valsts teritorijā.

2021. gadā ieplānotas vairākas plašas Ukrainas un NATO vienību kopīgas mācības. Ukrainā šajā kontekstā pat pieņemts likums par ārvalstu bruņoto spēku pielaišanu valstī. Gada laikā valstī notiks astoņi daudznacionālie manevri, kuros tiks iesaistīti 11 tūkstoši ārvalstu kareivju – amerikāņi, poļi, rumāņi un briti.

ASV karavīri Ukrainas un NATO valstu kopīgo mācību Rapid Trident-2020 atklāšanas ceremonijā Javoras poligonā Ļvovas apgabalā

Lai iztaptu aizbildņiem, ukraiņu politiķi ieteicka izmantot Krimas gaisa telpu alianses gaisa operācijām. Piemēram, Ukrainas infrastruktūras ministrs Vladislavs Kriklijs vēlas piešķirt NATO spēku, iekārtu un kravu transportēšanai Simferopoles lidojumu informācijas rajonu, kurā, pēc Kijevas klasifikācijas, iekļauts Hersonas apgabals, Krimas pussala un Melnās jūras centrālā daļa. Piedevām ukraiņi cer uz NATO atbalstu gaisa situācijas monitoringā gar Krievijas robežu.

Atgādināsim, ka 2014. gadā Augstākā rada apstiprināja grozījumus likumdošanā un atteicās no valsts ārpusbloku statusa. 2016. gadā Kijeva apstiprināja papildu grozījumus, kas paredzēja: viens no valsts ārpolitiskajiem mērķiem ir iestāšanās NATO. Tomēr ukraiņus neuzņem aliansē, lai arī atzina par kandidātiem. Ukrainai ir NATO partnera statuss ar paplašinātām iespējām.

Amerikāņu karavīri mācībās Ukrainā

Agresija bez pamata

NATO un - jo īpaši – ASV jau sen aktīvi strādā Melnajā jūrā. Pēc Krimas atgriešanās Krievijas sastāvā 2014. gadā amerikāņu kuģi, izlūkošanas lidmašīnas un bezpilota lidaparāti regulāri tuvojas Krievijas robežām, aizbildinoties ar "drošības apsvērumiem un aizsardzības klātbūtnes pastiprināšanos". Lai arī Maskava ne vienu vien reizi ir atgādinājusi, ka neplāno nekādus uzbrukumus.

NATO izmanto katru iespēju, lai nosūtītu uz Melno jūru kara kuģus. ASV eskadras kuģi, bruņoti ar spārnotajām raķetēm "Tomahawk" un pretraķešu sistēmas Aegis elementiem, te ir pastāvīgi viesi. Pēc Ukrainas JKS provokācijas Kerčas šaurumā amerikāņi parādās aizvien biežāk. 2019. gadā ASV kuģi Melnajā jūrā iegāja astoņas reizes. Ekipāžas uzlaboja mijiedarbības iemaņas, piedalījās kopīgos treniņos ar ukraiņu jūrniekiem.

Krievijas Ģenerālštābs fiksējis arī Pentagona stratēģiskās aviācijas lidojumu augošo skaitu pie Krievijas robežām. Gaisa kosmiskie spēki vairākkārt fiksējuši "stratēģus" B-52 un gaisā to pārtveršanai pacēlās iznīcinātāji. Melnās jūras debesīs parādījušies veseli lidmašīnu posmi – amerikaņi nekautrīgi un atklāti izspēlē triecienus objektiem Krimā.

ASV GKS lidmašīna un pretbateriju cīņas radiolokācijas kompleksi Daņiila Galicka vārdā nosauktajā lidostā

Vēl vairāk, septembrī Kijeva pirmo reizi ielaida savā gaisa telpā ASV stratēģiskos bumbvedējus. Trīs "stratēģi" mācībās izspēlēja mijiedarbību ar Ukrainas iznīcinātājiem. B-52 ielidoja Volīnijas apgabalā no Polijas puses, šķērsoja Rovenas un Žitomiras apgabalu un galvaspilsētas gaisa telpu. Pēc tam – virs Hersonas un Melitopoles uz ziemeļiem no Krimas, pēc tam pusotru stundu riņķoja debesīs uz ziemeļaustrumiem no Geničeskas gar Azovas jūras krastu.

Toreiz Krievijas GKS komandieris Sergejs Surovikins atzīmēja NATO aviācijas bezprecedenta aktivitāti Melnās jūras gaisa telpā un informēja, ka izlūkošanas lidmašīnu lidojumu skaits reģionā pieaudzis par 40%, Krimas pussalas tuvumā – par 60%. Pie tam vienlaikus debesīs atradušās līdz piecas NATO lidmašīnas tikai 15 km attālumā no Krievijas robežas.

ASV GKS izlūkošanas lidmašīna RC-135 un degvielas uzpildes lidmašīna КС-135 Melnās jūras gaisa telpā. 2020. gada 26. jūnijs

Neieņemams cietoksnis

Krievijas JKF un GKS ir spiesti katru reizi reaģēt uz svešajiem kuģiem un lidmašīnām to atbildības zonās. No aizsardzības bruņojuma viedokļa Krima patlaban ir viens no vislabāk aizsargātajiem valsts reģioniem. Jebkādi mēģinājumi nelikumīgi šķērsot valsts robežu no gaisa vai jūrā tiek stingri neitralizēti.

Pussalu no gaisa piesedz 31. PGA divīzija, bruņota ar zenītraķešu sistēmām S-300 un S-400. Pārkāpēju pārveršanai Džankojas, Belbekas un Gvardeiskoje aerodromos pastāvīgā kaujas gatavībā dežurē iznīcinātāji Su-27 un Su-30, bumbvedēji Su-24 un trieciennieki Su-25.

Starp citu, nesen Krimas lidotāji atkal praktiski nodemonstrēja savas iespējas. Amerikāņu jūrnieki publicēja tīmeklī video ierakstu, kurā Su-24 Melnajā jūrā nelielā augstumā tuvojas eskadras kuģim "Donald Cook". Lai arī Rietumu mediji mēģināja noniecināt Su-24 iespējas un norādīja, ka tas esot novecojis, publicētie uzņēmumi skaidri liecina – situācijai saasinoties, diezin vai eskadras kuģis būtu palicis virs ūdens.

Bez tam pēdējo gadu laikā arī Melnās jūras flote ir manāmi atjaunojusies. Ik gadus tā saņem mūsdienīgus kuģus, zemūdenes un sagādes kuģus.

Su-24 lidojums līdzās ASV JKS eskadras kuģim "Donald Cook". Kadrs no video ieraksta

Par pussalas piekrastes aizsardzību atbild Melnās jūras flotes 22. armijas korpusa Krasta spēku vienības. To galvenais bruņojums – kompleksi "Bal" un "Bastion" ar spārnotajām raķetēm, kas spēj likvidēt virsūdens objektus līdz 500 km attālumā.

Uz sauszemes strādā 129. atsevišķā krasta aizsardzības brigāde, dislocēta starp Simferopoli un Aluštu. Tās galvenais trieciena spēks – modernizētie tantki T-72B3.

Perekopas joslu kontrolē 8. atsevišķais artilērijas pulks, bruņots ar 152 mm haubicēm "Msta S" zalves uguns reaktīvajām sistēmām "Tornago G" un prettanku kompleksiem "Hrizantema".

22
Tagi:
Krievija, NATO
Pēc temata
"Tas visu sagraus": kā Pentagons plāno "savaldīt" Krieviju
Diplomāts paskaidroja, kādi NATO soļi demonstrē Krievijai naidīgo noskaņojumu
Krievijā komentēja ASV paniku par "vienotību ar NATO" un "graušanu"
Uzmanība pievērsta Krimai. Kā NATO pārveidojas Baidena laikā
Zoologs Oss Arutjuņans

Zoologs Oss Arutjuņans pastāstīja par Trusīšu zemi un "Arktikas saimniekiem"

0
(atjaunots 12:13 27.02.2021)
Zoologs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem.

Zoologs, producents, televīzijas raidījumu vadītājs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem. Intervijā Olgai Cinskai, ko publicēja portāls RIA Novosti, viņš pastāstīja par dažādu dzīvnieku nosaukumu izcelsmi, kāpēc Spāniju dēvē par Trusīšu zemi, kā arī par vārda "Arktika" nozīmi.

- Visu bērnību pavadīju ar Džeralda Darela, Igora Akimuškina un Daianas Fosijas grāmatām. Mājās mums bija plaša bibliotēka – to kolekcionēja vecāki. Tajā bija ļoti daudz grāmatu par dzīvniekiem. Sešu vai septiņu gadu vecumā es lasīju šos autorus un, manuprāt, būtu bijis dīvaini, ja es neiemīļotu dzīvniekus. Es tos iemīļoju tā, ka jau toreiz nolēmu saistīt ar viņiem savu dzīvi. Tā es kļuvu par zoologu.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans ar pundurpinčeru

Mūsu ģimenē dzīvo pundurpinčers un leoparga gekons.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Pundurpinčers

Tā ir ķirzaka, par ko ļoti viegli parūpēties, toties tā katru dienu iepriecina ar savu "firmas" smaidu.

Mani vienmēr ir interesējusi paleolingvistika – zinātne, kas pēta migrāciju un valodas attīstību. Tā cieši saistīta ar to, kā cilvēks ceļoja, iepazina jaunas zemes. Viņam līdzi migrēja arī valoda.

Ierodoties kādā jaunā vietā, cilvēks sastapa jaunus dzīvniekus.

To nosaukumi izrādījās "aizlienēti" no šīs konkrētās vietas. Tātad iespējams izsekot, kā dzīvnieks "ceļojis"  no vienas tautas pie otras.

Klasisks piemērs – lācis.

Tas ir draudīgākais un lielākais plēsonis kopš paleolīta laikiem. Senā indoeiropiešu valodā lāci sauc "ark". Valodu migrācijas laikā nosaukums mainījās. Krievzemē parādījās "медведь" – medus zinātājs, meža ļaunais gars, ko labāk lieku reizi nepieminēt. Taču pie tam saglabājās Arktika – "lāču zeme". No šī vārda cēlies arī zvaigznes nosaukums – Arkturs, kas atrodama Lielā Lāča zvaigznājā.

Pie tam daži dzīvnieki "nēsā" nepareizus ģeogrāfiskos nosaukumus.

Pats amizantākais piemērs ir čehu papagailis (viļņainā papagailīša paveids). Tam nav nekāda sakara ar Čehiju. Šī suga radusies Lielbritānijā, tomēr importēta caur Čehiju.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Austrālijas aitu suns ausijs patiesībā nemaz nav cēlies Austrālijā.

Tā ir Amerikā cēlusies suņu suga, parādījusies, krustojot Bernes suņus un basku aitu suņus, ko savukārt ieveda no Austrālijas.

Akvārija zivtiņa – Odesas barbuss ir cēlusies no Mjanmas (Birmas).

Taču to ieveda caur Odesas ostu.

Bulgārijas pipari nemaz nav radušies Bulgārijā.

To dzimtene ir Amerika. Vispirms tos ieveda Portugālē, pēc tam – Turcijā. Tikai vēlāk tas nokļuva saulainajā Bulgārijā.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Starp citu, pastāv pat ar veselu valsti saistīts kuriozs. Senos laikos feniķieši ieradās pie Pirenejas pussalas krastiem. Tur viņi ieraudzīja milzum daudz trušu. Šos grauzējus feniķieši dēvēja par "španim". "I-španim" feniķiešu valodā – "Trušu krasts".

Tā Spānija kļuva par Trušu zemi. Tomēr jāpiebilst, ka tie nemaz nebija truši – tie bija damani, trušiem mazliet līdzīgi grauzēji no Āfrikas.

0
Tagi:
dzīvnieki, Arktika
Pēc temata
Ezītis tīģera ādā
Labāk pie ziemeļbriežiem, nekā pie Latvijas govīm: kur pazuduši veterinārārsti
Tīģeris Georgs Putins un viņa dakteris
Dienvidpolā atrasta vairāk nekā 100 gadus veca glezna