Covid-19

Rietumi ir apjēguši: Covid-19 ir Hitlers, tātad laiks aliansei ar Krieviju

111
(atjaunots 16:21 13.01.2021)
Ļoti interesanti: mūsu acu priekšā Rietumos pilnībā mainās attieksme pret Krievijas sasniegumiem Covid-19 profilaksei paredzēto vakcīnu izstrādes jomā.

Pēdējās dienās ietekmīgākajos izdevumos veseliem bariem parādās publikācijas, kuru autori apgalvo: krievu vakcīna nemaz nav tik slikta, vēl vairāk, tā, domājams, ir itin efektīva, portālā RIA Novosti konstatēja Irina Alksnis.

Un tas viss notiek pēc mēnešiem ilgas tendences: rietumvalstu oficiozie izdevumi pilnā sparā ņirgājās "Maskava vispār neko nespēj radīt", pēc tam tos pārņēma bažas par ārkārtīgi īsā laikā izstrādātā un bez nepieciešamajiem izmēģinājumiem apgrozījumā laistā Krievijas preparāta "Sputnik V" risku. Fakts, ka darbs pie visām vakcīnām pret koronavīrusu, arī Rietumu laboratorijās, rit pēc paātrinātas procedūras, protams, nevienu nemulsināja.

Taču aģentūra Bloomberg pēkšņi laida klajā materiālu, kurā žurnālists Sems Fazelijs uzskaitīja iemeslus, kas ļauj uzticēties "Sputnik V".

Soli tālāk spēra avīzes New York Times korespondents Maskavā Endrjū Krāmers. Viņš ne tikai uzlielīja Krievijas preparātu un nosauca to par "īstenu sasniegumu", bet arī pats vakcinējās un pievērsa uzmanību vakcinācijas procesa organizācijas augstajam līmenim un vieglajai piekļuvei tam.

Pavisam pārsteidzošs raksts nāca klajā britu žurnālā Spectator, kam iemeslu deva ziņa par Vladimira Putina un Angelas Merkeles telefona sarunu – valstu vadītāji apsprieda iespēju ražot "Sputnik V" Vācijā. Materiāla autors salīdzināja Covid-19 ar Hitleru un paskaidroja: ja jau toreiz – gandrīz pirms 80 gadiem – Rietumi Čērčila un Rūzvelta personā apvienojās ar Staļinu pret kopīgo ienaidnieku, nebūtu nekas briesmīgs, ja tagad valstis ietu pa to pašu ceļu.

Te, protams, ir grūti noturēties un nepasmīnēt par Rietumu "partneru" loģiku un īpatnējo atmiņu – viņi ilgus gadus centīgi iegalvo savai auditorijai propagandiskos melus "Staļins nav labāks par Hitleru, PSRS vienlīdzīgā mērā ar Trešo reihu ir atbildīga par Otro pasaules karu", tomēr, nonākuši strupceļā, ātri vien atceras, kā bija patiesībā.

Šķiet, arī tagad Rietumi ir strupceļā.

Pirms dažām dienām Lielbritānijas vēstniece ASV Kārena Pīrsa nāca klajā ar skandalozu, tomēr zināmā mērā godīgu paziņojumu: viņa teica, ka Krievija un Ķīna nedrīkst būt uzvarētājas koronavīrusa pandēmijā.

Diplomāte runāja ne tikai par vakcīnu, par to, kurš preparāts būs labāks un tiks izstrādāts ātrāks. Covid-19 epidēmija pārbauda dažādu sabiedriskās dzīves sfēru un valstu pārvaldes aparātu stabilitāti un efektivitāti.

Par bēdīgi slaveno "uzvaru" pār koronavīrusu var uzskatit nevis tā iznīcināšanu (tas nav iespējams – tagad cilvēcei būs ar to jāsadzīvo), bet gan dzīves normalizāciju – ar minimāliem ierobežojumiem pilsoņiem un slīkstošām veselības aprūpes sistēmām.

Katrai valstij ir savas īpatnības cīņā ar epidēmiju. Kā zināms, Ķīna izvēlējās stingru, tomēr individuālu pasākumu ceļu. Burtiski pirms dažām dienām tur uz stingru, nedēļu ilgu karantīnu slēdza divas pilsētas (kopējais iedzīvotāju skaits tajās – apmēram 18 miljoni iedzīvotāju), jo tajās konstatēti 137 Covid-19 gadījumi un 197 bezsimptomu nesēji. Toties visa pārējā valsts – pusotrs miljards iedzīvotāju turpina relatīvi parastu dzīvi.

Krievijai ir savas fineses, kuru deļ veselības aprūpes sistēma tiek galā ar slodzi, vakcinēto skaits pārsniedzis miljonu. Arī saslimstības statistika pēdējās dienās iedveš optimismu, lai arī, protams, būtu pāragri priecāties – jāpagaida, kas notiks pēc Jaungada brīvdienām.

Lai nu būtu, kā būdams, Rietumos klājas daudz ļaunāk. ASV iekšpolitiskā haosa dēļ jautājums par epidēmijas apkarošanu pagaidām atkāpies otrajā plānā, bet Eiropā tas pašlaik ir pats sāpīgākais aspekts.

Vissmagākā situācija ir Lielbritānijā, kuras valdība izšķīrās par lokdaunu valstī, kura noteikumi līdzinās pavasarī lemtajam. Kontinentā situācija ir vien mazliet labāka – ierobežojumi plešas plašumā, valdības prognozē, ka tuvākās nedēļas būs pašas smagākās, un draud ar bargiem sodiem pārkāpējiem.

Jā, vakcinācija tur ir sākusies, tomēr ar to saistītas pārlieku daudzas vilšanās un bažas. Process nenorit ātri, jo vakcīnu ražošanas un piegādes tempi fiziski neļauj apmierināt pieprasījumu. Ap pašiem preparātiem veidojies visnotaļ negatīvs informācijas fons – gan ziņas par vakcinēto pēkšņajiem nāves gadījumiem (protams, saikne starp notikumiem nav apstiprināta), un ziņas par vakcīnu īpatnībām, kas pašas par sevi apgrūtina un bremzē visu procesu. Piemēram, rietumvalstīs plašāk pieejamās Pfizer un BioNTec vakcīnas jāglabā temperatūrā zem -70 grādiem pēc Celsija skalas (salīdzinājumam: "Sputnik V" jāuzglabā -18 grādu temperatūrā).

Vēl ir arī milzīgs sabiedriskais nogurums un neapmierinātība. Iespējams, te meklējama valdību lielākā problēma.

Ļoti daiļrunīgs ir Vācijas piemērs, kas visu aizvadīto gadu demonstrēja sekmīgu darbu krīzes apstākļos. Valdība strādāja pārliecinoši un enerģiski. Tās rīcībā esošie resursi ļāva ātri atrisināt problēmas. Vācijas veselības aprūpes sistēma sekmīgi izturēja pārbaudi, tur nebija gultasvietu un MPV aparātu deficīta, un kontinenta bagātākā un attīstītākā ekonomika spēja izvērst spēcīgu sociālā atbalsta programmu.

Izskatās, ka viss ir lieliski. Ar vienu vienīgu izņēmumu: VFR sabiedrības neapmierinātība ar valsts politiku pandēmijas apstākļos ir plašākā un aktīvākā, un cita starpā izpaužas vērienīgās manifestācijās, ko policija ir spiesta izgaiņāt ar ūdensmetējiem.

Rezultātā tagad visa federālā valdība, zemju valdības un Angela Merkele nonākusi bezizejā. No vienas puses, viņi spiest saglabāt izolāciju, jo ik dienas saņem pārskatus, kas liecina par situācijas pasliktināšanos un prasa ārkārtas pasākumu atbalstu. No otras puses, vācieši aizvien vairāk niknojas par vispārējiem ierobežojumiem, sēdēšanu mājās un sabojātajiem Ziemassvētkiem. Vairs nelīdz nekādi argumenti, ka tas viss notiekot viņu pašu labad.

Līdzīgs noskaņojums pastiprinās arī citās valstīs. Kāpēc "nebrīvā" Krievija un Ķīna elastīgi strādā pie ierobežojumiem, lai pēc iespējas labāk saglabātu pilsoņiem ierasto dzīvesveidu, bet demokrātijas etalons – Eiropa tik vien spēj, kā ieslēgt mājās un aizliegt? Kāpēc Maskavai un Pekinai izdevās izstrādāt vakcīnas un mierīgi sākt masveida vakcināciju, bet Rietumos teju vai katru dienu izceļas skandāli ap potēm? Par ko cilvēki maksā tos milzīgos nodokļus?

PVO galvenā mītne Ženēvā, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Ziniet, tāds noskaņojums ir bīstams.

Pēdējie gadi vairākkārt pierādījuši Rietumiem, ka tehnoloģijām, kas palīdz viņiem manipulēt ar sabiedrisko viedokli, ir savas robežas, un tās var atslēgties pašā nepiemērotākajā brīdī un nest neprognozējamas un ļoti nepatīkamas sekas.

Pasaulē augošās turbulences apstākļos kontrole ir vitāli svarīga. Tai pašai Vācijas valdošajai elitei tagad likme ir daudz lielāka, nekā kārtējo vēlēšanu rezultāti.

Nav nekāds brīnums, ka sadarbība ar Maskavu vakcīnas ražošanas jomā vairs nav kategoriski nepieņemama Eiropai – tagad tas ir pietiekami izdevīgs risinājums, lai to kārtīgi apdomātu.

111
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Rietumi
Pēc temata
Kāpēc Latvijas izredzes nodrošināt kolektīvo imunitāti pret Covid-19 nav lielas
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
Prēmija par pandēmiju: Covid-19 kā zelta lietus līst pār ierēdņiem
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Su-27

Maitasputnu mednieki: PSRS un Krievijas labākie iznīcinātāji

17
(atjaunots 16:50 25.01.2021)
Ātri, veikli, nāvējoši – nu jau vairāk nekā gadsimtu iznīcinātāji ir ļoti svarīgi kaujas laukā, bieži vien tie spēj ietekmēt veselas militārās operācijas rezultātu.

Pirmo sērijveida iznīcinātāju Krievijā S-16 uzbūvēja 1915. gada 25. janvārī. Tas bija paredzēts bumbvedēja "Ilya Muromets" eskortam un aizsardzībai. Šodien iznīcinātāju klases funkcijas ir manāmi paplašinājušās – tie iekaro pārsvaru gaisā un efektīvi strādā pa zemes virsmu. Par PSRS un Krievijas gaisa kauju karaļiem portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Leģendārie frontinieki

Padomju iznīcinātāji izpelnījās slavu Lielā Tēvijas kara gados. Virzuļu La-7 pirmo reizi pacēlās gaisā 1944. gada janvārī un nepilna gada laikā tas ar pilnām tiesībām jau tika dēvēts par vienu no labākajiem iznīcinātājiem Otrā pasaules kara laikā.

La-7 raksturīga īpatnība bija dzinēja dzesēšana ar gaisu, kas būtiski uzlaboja mašīnas drošību un dzīvotspēju. Atšķirībā no saviem brāļiem ar eļļas dzesētāju, jaunā lidmašīna neuzliesmoja kā lāpa pēc mazākā trāpījuma motora tilpnē. Konstruktori būtiski uzlaboja aerodinamiku un, pateicoties spārna metāliskajām garensijām, samazināja lidmašīnas kopējo svaru.

Salīdzinājumā ar priekšgājēju – La-5FN – iznīcinātājs La-7 bija ātrāks, straujāk pacēlās gaisā, tam bija augstāki praktiskie griesti. Lielā augstumā tas spēja sasniegt līdz 680 km/h ātrumu, pie zemes – līdz 600 km/h. Tas bija veikls un labi bruņots ar trim 20 mm lielgabaliem, nesa gandrīz 200 km bumbu.

Истребитель ЛА-7. На этой машине трижды Герой Советского Союза И.Н. Кожедуб завершил войну и сбил 17 фашистских самолетов, о чем свидетельствуют звездочки на фюзеляже
© Sputnik / Игорь Михалев
Iznīcinātājs La-7

Padomju meistari uzreiz iemīļoja jauno mašīnu – pazīstamais lidotājs Ivans Kožedubs pie La-7 stūres notrieca 17 vācu lidmašīnas, pat turboreaktīvo Messerschmitt-262.

Vēl viens izcils padomju iznīcinātājs ir nopelniem bagātais frontinieks Jak-3. Tā bija viena no plašāk sastopamajām lidmašīnām Lielā Tēvijas kara gados – kopš 1944. gada no konveijera nonākuši aptuveni pieci tūkstoši mašīnu.

Konstruktori pacentās padarīt lidmašīnu maksimāli vieglu – spārna garensijas bija izgatavotas ne no koka, kā agrāk, bet gan no viegla dūralumīnija. Pie tam manāmi saruka konsoļu platība un atvēziens. Jak-3 svēra tikai mazliet vairāk kā 2,5 tonnas. Tāpēc tas bija vienkāršak vadāms un ļoti ātrs.

Истребитель ЯК-3
© Sputnik / РИА Новости
Iznīcinātājs Jak-3.

Vieglie "Jaki" bieži iznīcinīja uzvaras pār smagākajām vācu mašīnām – veiklie lidaparāti ļāva padomju meistariem ātri nonākt pretinieka astē un notriekt tos.

Korejas kara varoņi

Līdz ar reaktīvās ēras sākumu PSRS Gaisa kara spēki saņēma vieglo iznīcinātāju MiG-15. Lidmašīnai bija bezšuvju korpuss ar hermētisku kabīni, viena spārna garensija un pilnībā ievelkama šasija. Turboreaktīvais dzinējs ļāva iznīcinātājam sasniegt gandrīz 1100 km/h.

MiG-15 bija bruņots ar vienu 37 mm un diviem 23 mm lielgabaliem, zem spārniem varēja piekārt divas aviācijas bumbas vai papildu degvielas tvernes. Jaunā MiG pirmās kaujas sākās Korejas karā, kur tā galvenais sāncensis bija F-86 Sabre. Dažu aktīvas karadarbības gadu laikā padomju lidotāji notrieca divkārt vairāk "amerikāņu" – 650 F-86 pret 340 zaudētiem MiG-15. Turklāt padomju lidotāji notrieca arī vairākus desmitus gaisa cietokšņu B-29.

Советский истребитель МИГ-15 на церемонии открытия Армейских международных игр - 2016 в подмосковной Кубинке
© Sputnik / Евгений Биятов
Iznīcinātājs MiG-15

MiG-15 bija viplašāk ražotais padomju iznīcinātājs – laisti klajā vairāk nekā 11 tūkstoši lidaparātu, vēl vairākus tūkstošus samontēja pēc licencēm Čehoslovākijā un Polijā. Tos saņēma visas Varšavas līguma valstis, Ķīna, KTDR un Tuvo Austrumu valstis. MiG-15 bija gandrīz četrdesmit valstu bruņojumā.

Smagais MiG

50. gados aviokonstruktori sāka darbu pie smagajiem iznīcinātājiem-pārtvērējiem, lai stātos pretī amerikāņu virsskaņas bumbvedējiem. Karavīriem steidzami bija vajadzīgs vadāmo raķešu nesējs, kas varētu lielā attālumā identificēt un panākt virsskaņas B-58, XB-70 Valkyrie un izlūkus SR-71 Blackbird ar ātrumu līdz 3 Mahiem.

Американский самолет-шпион SR-71 Blackbird
© AP Photo / ITSUO INOUYE
SR-71

Šo darbu uzdeva Mikojana konstruktoru birojam. Izstrādātājiem vajadzēja radīt ļoti izturīgus materiālus fizelāžai, kas izturētu milzīgu termodinamisko slodzi virsskaņas ātrumā. Korpusu izstrādāja no augsti leģēta tērauda, siltumizturīgiem alumīnija un titāna kausējumiem.

MiG-25 pacelšanās masa pārsniedza 35 tonnas, tāpēc nepieciešamā ātruma sasniegšanai bija vajadzīgs atbilstošs dzinējs. MiG saņēma divus turboreaktīvos R15B-300 ar vairāk nekā 11 tūkstošu spēka kilogramu vilkmi.

MiG-25 bija izcilas īpašības, lidmašīna kardināli atšķīrās no  citiem iznīcinātājiem. Piemēram, šajā lidmašīnā uzstādīts lidojuma augstuma pasaules rekords – gandrīz 30 tūkstoši metru ar 2 tonnu kravu. MiG-25 bija pirmais sērijveida iznīcinātājs pasaulē, kas ilgu laiku spēja uzturēt 3000 km/h ātrumu. 

Истребитель МиГ-25 РБ
© Sputnik / Леся Полякова
MiG-25

70. gadu sākumā, neskatoties uz vairākām katastrofām izmēģinājumos, lidmašīna tika pieņemta bruņojumā. Tā nokalpoja Krievijas armijā līdz 90. gadu vidum, tika piegādāta Irākai, Sīrijai, Lībijai un Ēģiptei. MiG piedalījies vairākos lielos bruņotos konfliktos Tuvajos Austrumos.

"Sukhoi" saime

Darbu pie 4. paaudzes daudzfunkcionālā iznīcinātāja padomju konstruktori sāka 70. gadu sākumā. Tolaik ASV jau bija gatavs viņu F-15. Padomju konstruktori lielā mērā bija spiesti orientēties uz to. Ceturtās paaudzes kara lidmašīnas bija piemērotas ne tikai cīņām gaisā, bet arī darbam pret objektiem uz zemes un ūdens. Galvenais bruņojums – tālā darbības rādiusa raķetes un aviobumbas. Risināmie uzdevumi – gaisa mērķu meklēšana un pārtveršana, izlūkošana, galveno spēku piesegšana, bumbvedēju vadīšana. Pie tam iznīcinātājam vajadzīgs vērā ņemams darbības rādiuss, tam jābūt veiklam un ātram.

Darbu pie aviācijas sistēmas sāka Sukhoi konstruktoru biroja speciālisti. Jaunā smagā frontes iznīcinātāja projektu apstiprināja 1976. gadā. To iedēvēja par Su-27. Jaunais lidaparāts bija vienlīdz efektīvs gan tuvcīņā, gan lielā attālumā. Īpaši Su-27 vajadzībām izstrādāja turborekatīvos dzinējus AL-31F ar milzīgu potenciālu tālākai modernizācijai. Starp citu, to modifikācijas vēl aizvien izmanto Su-33, Su -30, Su -34 un Su -35.

Su-27 vēl joprojām ir rekordists vairākās kategorijās. Tas uzstādījis rekordu pacelšanās ātruma ziņā – 3 kilometru augstumu tas sasniedza 25 sekunžu laikā. 1989. gadā iznīcinātājs pirmo reizi izpildīja jaunu augstākās pilotāžas figūru – dinamisko bremzēšanu, ko lidotāji iedēvējuši par "Pugačova kobru".

Истребитель Су-27 на стратегических командно-штабных учениях Кавказ-2020
© Photo Пресс-служба Минобороны РФ
Su-27
17
Tagi:
iznīcinātājs, gaisa kara spēki, Lielais Tēvijas karš, PSRS, Krievija
Pēc temata
Publicēts iznīcinātāju MiG-31 lidojuma stratosfērā video ieraksts
"Kaut kam gatavojas": kāpēc ASV pārkrāsojušas lidmašīnas Krievijas GKS krāsās
Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23
Krievijas AM parādīja iznīcinātāju Su-35S gaisa cīņu
FIM-92 Stinger

"Sitīsim krievus vājā vietā": ko plāno NATO

70
(atjaunots 14:28 24.01.2021)
Militārā kontingenta pieaugums, armijas infrastruktūras būvdarbi un tālāka starptautiskā konsolidācija – 2021. gadā NATO pastiprinās spiedienu pret Krievijas rietumu robežām.

Maijā un jūnijā alianse organizēs lielākos manevrus kopš aukstā kara laikiem – Defender Europe 2021. Tām sekos atbilde – tikpat plašas Krievijas un Baltkrievijas kopīgās mācības "Rietumi 2021", kas ieplānotas septembrī. Ar ko tas viss var beigties? Par to portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Cīņas lauks – Eiropa

Tāpat kā iepriekš, "Defender Europe 2021", izspēlēs aizsardzības un uzbrukuma darbības Austrumeiropā un Baltijā. Mācību scenārijs paredz, ka NATO spēkiem vajag uzbrukt Kaļiņingradas apgabalam, bloķēt Krievijas rietumu apgabalus un atvairīt "plašu krievu uzbrukumu". Atšķirībā no agrākajiem manevriem, 2021. gadā īpaša uzmanība tiks pievērsta nevis Austrumeiropai, bet Dienvideiropai. Manevri ieplānoti Melnkalnē, Kosovā un Albānijā. Bulgārijā un Rumānijā notiks PGA mācības un "zeme-zeme" tipa raķešu mācības. Savukārt Ungārija būs "kara" dziļās aizmugures lomā.

Американская военная техника перед переброской в Европу для участия в учениях Defender Europe 2020
Amerikāņu militārā tehnika pirms pārvietošanas uz Eiropu – uz mācībām DEFENDER Europe 20

Amerikāņi pārvietos uz Eiropu vērā ņemamus spēkus, arī 1. kavalērijas un 82. gaisa desanta divīzijas vienības. Atlantijas okeānu šķērsos simtiem dažādu kara tehnikas vienību. Bez tam no Floridas tiks pārvietota 53. kājnieku brigāde. Iespējams, pēc mācībām amerikāņi atkal "piemirsīs" daļu bruņojuma Eiropā, kā tas jau gadījies ne vienu reizi vien. Speciālisti uzskata, ka ar tādām metodēm Pentagons gadu no gada audzē uzbrukuma iespējas reģionā.

Atbildei uz "Defender Europe 2021" Krievija un Baltkrievija septembrī organizēs manevrus "Rietumi 2021". Iepriekš Baltkrievijas aizsardzības ministrs Viktors Hreņins pastāstīja, ka kopīgās mācības ļaus izmēģināt apvienoto trieciena vienību kopīgo darbību jaunās metodes urbanizētā apvidū", kā arī novērtēt bruņojuma un tehnikas jauno un modernizēto paraugu efektivitāti. Minskā uzsvēra, ka stratēģiskie manevri atspoguļo Baltkrievijas un Krievijas stabilās sabiedroto attiecības un aizsardzības resoru vienprātību jautājumā par Sabiedroto valstu militāro drošību".

Spēka demonstrācija

Abas puses neizmantoja ierastos diplomātiskos izteikumus par to, ka manevri nav vērsti pret kādu valsti vai militāro bloku. NATO spēku iecere izspēlēt uzbrukumu Kaļiņingradai un Krievijas karavīru gatavošanās cīņām pilsētā skaidri liecina, kas un pret ko gatavojas karot. Protams, plaša bruņota konflikta risks ir neliels, tomēr reāls.

Speciālisti uzskata, ka NATO darbības 2021. gadā tieši ietekmēs varas maiņa ASV. Donalda Trampa prezidentūras laikā Ziemeļatlantijas bloka vienotība jūtami pavājinājās. Baltā nama saimnieks neslēpa, ka viņam tuvākas ir amerikāņu intereses, pat pieļāva iespēju izstāties no alianses. Tādi izteikumi ļoti satrauca Eiropu, no jauna sākās sarunas par ES armiju. Acīmredzot, jaunais prezidents centīsies visu labot. 

"Krievijas un NATO attiecības šogad pasliktināsies, - uzskata Ģeopolitisko problēmu akadēmijas viceprezidents Konstantins Sivkovs. – Baidens vēlas atjaunot un mobilizēt aliansi. Šim nolūkam vajadzīgs ārējais ienaidnieks. Krievija šai lomai ir lieliski piemērota, jo Ķīna ir pārāk tālu. Ārējā ienaidnieka tēls Vašingtonai vajadzīgs arī tāpēc, ka tai vajag konsolidēt amerikāņu sabiedrību."

Nopelnīt naudu

Tomēr eksperti uzskata, ka patiesībā NATO nav nepārprotami agresīvu pret Krieviju. Alianses tālāka paplašināšanās amerikāņiem dod iespēju nopelnīt naudu un spēcīgāk piesaistīt sev Eiropu. Vašingtona atgriezīsies "pirmstrampa" ērā un pastiprinās iejaukšanos Vecās pasaules darīšanās.

Пресс-служба Минобороны РФ

"Man šķiet, ka 2021. gadā NATO nodemonstrēts, kā no militāras organizācijas pārvēršas par tādu globālu korporāciju, - konstatēja politologs Sergejs Sudakovs. – Alianses galvenā problēma – finansējums – vēl joprojām ir aktuāla. Tas, kurš maksā, pasūta mūziku. Divas trešdaļas budžeta nodrošina ASV, un tas nevienam nav noslēpums. Mēs visi labi zinām, ka izdevumi jau pārsnieguši triljonu dolāru. Pārsvarā par to jāpateicas Vašingtonai. Eiropas valstis paļaujas uz piegādēm no ASV – līdz pat sausajām uzturdevām. Tas uztur amerikāņu kolosālo aizsardzības budžetu – korporācijas, kas strādā NATO interesēs, pelna milzu naudu."

Eksperts piezīmēja, ka Ziemeļatlantijas alianses rīcība jau tagad atgādina naudas pārlikšanu no vienas kabatas otrā. Vašingtona piešķir NATO līdzekļus, sabiedrotie par tiem iepērk amerikāņu tehniku un bruņojumu. Viss, loks ir noslēgts. Baidena prezidentūras laikā Eiropa ASV acīs būs viens no galvenajiem militārās produkcijas noieta tirgiem. Tātad gaidāmi Krievijai naidīgi izteikumi no okeāna viņa krasta. Tomēr lielākā daļa speciālistu ir pārliecināti: diezin vai Vašingtona un Brisele uzdrīkstēsies pa īstam pārbaudīt otrās pasaulē spēcīgākās armijas izturību.

 

70
Tagi:
Krievija, NATO
Pēc temata
"Esam atraduši iespēju apspēlēt Krieviju". Pie kā ķēries Pentagons
"Rietumi to uzskata par galveno apdraudējumu". Krievijas flotē nomainīsies flagmanis
"Čipu implantē smadzenēs": kā ASV armija gatavo kiborgkareivjus
"Uzņem tikai dažus": kā tiek trenētas labākās speciālo uzdevumu vienības

Mīnus 50C: sasalušās Jakutskas dzīve

0
(atjaunots 10:47 26.01.2021)
Jakutskā iestājās anomāls aukstums: termometra stabiņš noslīdēja līdz -50 un pat zemāk, kā izskatās sasalusi pilsēta, skatieties fotolentē.

Vienās pilsētās par anomāli aukstu tiek uzskatīta temperatūra -30, citās kolapsu izraisa pat temperatūras pazemināšanos zem nulles.

Jakutskai anomāls aukstums sākas ar -50C, un tas pašlaik iestājās pilsētā.

Republikas Saha Ārkārtas situācijas ministrijas Galvenā pārvalde tādos apstākļos iesaka izvēlēties nepiegulošu apģērbu, kas veicina normālu asins cirkulāciju. Tāpat jāierobežo alkohola lietošana. Dodoties ceļā, labāk informēt ģimeni un tuviniekus, uz kurieni jūs braucat un kad plānojat ierasties galamērķī.

Sasilšana līdz -43C gaidāma Jakutskā darba nedēļas beigās.

Paskatieties, kā izskatās anomāls sals, Sputnik fotolentē.

0
 • © Sputnik / Andrei Sorokin

  Apsniguši koki Jakutskā

 • © Sputnik / Andrei Sorokin

  Vīrietis demonstrē viedtālruni ar informāciju par laikapstākļiem Jakutskā

 • © Sputnik / Andrei Sorokin

  Vietējais iedzīvotājs Jakutskas tirgū

 • © Sputnik / Andrei Sorokin

  Elektropārvades līnijas Jakutskā

 • © Sputnik / Andrei Sorokin

  Zivju tirgotājs Jakutskas tirgū

 • © Sputnik / Andrei Sorokin

  Vietējie iedzīvotāji Jakutskas tirgū

 • © Sputnik / Andrei Sorokin

  Apsniguši koki Jakutskā

 • © Sputnik / Andrei Sorokin

  Sieviete izved suni pastaigā Jakutskā

 • © Sputnik / Andrei Sorokin

  Apsniguši velosipēdi Jakutskas ielās

 • © Sputnik / Andrei Sorokin

  Saulriets Jakutskā