B-21 Raider

"Kodoluzlidotājs". Vai Krievijai ir bīstams ASV jaunais bumbvedējs

81
(atjaunots 16:35 10.01.2021)
Korporācija Northrop Grumman strādā pie stratēģiskā bumbvedēja B-21 Raider pirmā parauga, stāstīja ASV Gaisa kara spēku ministra pienākumu izpildītājs Metjū Donovans.

Stealth tehnoloģijas, iespējas nest jebkāda tipa aviācijas bruņojumu un miljardiem dolāru, kas iztērēti lidaparāta izstrādei, - ASV sākta jaunā stratēģiskā bumbvedēja B-21 Raider pirmā eksemplāra montāža. Pentagons informē, ka perspektīvais bumbvedējs pacels GKS absolūti jaunā līmenī. Par amerikāņu "uzbrucēju" portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Neredzamais spēks

Par to, ka korporācija Northrop Grumman sākusi darbu pie stratēģiskā bumbvedēja B-21 Raider pirmā parauga, nesen paziņoja ASV Gaisa kara spēku ministra pienākumu izpildītājs Metjū Donovans. Ražotne izvērsta ASV GKS rūpnīcā Palmdeilā (Kalifornija), turpat, kur tapa iepriekšējās paaudzes stratēģiskie bumbvedēji B-2 Spirit.

Donovans pastāstīja, ka jaunais bumbvedējs kļūs par nozīmīgu Gaisa spēku elementu to modernizācijas ietvaros, kā arī palīdzēs mainīt spēles noteikumus un uzvarēt mūsdienīgā kaujā. B-21 pirmais lidojums ieplānots 2021.gada decembrī – lidmašīna tiks pārvietota no montāžas laukuma uz Evdardsas aviobāzi 35 kilometru attālumā no rūpnīcas. Tur notiks lidaparāta izmēģinājumi un pilotu apmācība.

Pentagons cer, ka lidmašīna nonāks bruņoto spēku rīcībā 2020.gadu vidū – runa ir par simt mašīnām, kas nomainīs novecojušos B-52 Stratofortress un B-2 Spirit. Raider izstrādes un ražošanas kontrakta kopējā summa – aptuveni 55 miljardi dolāru, tātad katra lidmašīna ASV budžetam izmaksās vismaz 550 miljonus.

Dārga rotaļlieta

Pagaidām atklātos avotos informācijas par jauno stratēģisko bumbvedēju ir maz – lielākā daļa tā īpašību tiek slēptas. Par kārtējo "stratēģi" amerikāņi sāka domāt 2000.gadu vidū, kad gaisa spēkos jau bija milzum modernais un "neredzamais" B-2 Spirit.

Tolaik darbu sāka vairākas programmas ar mērķi radīt perspektīvu bumbvedēju, taču dažādu iemeslu dēļ tika slēgtas. 2000.gadu beigās parādījās koncepcija par smago Long Range Strike Bomber, kas spēj nest kodoltermisko bruņojumu. Īpaša uzmanība tika pievērsta lidmašīnas cenai, jo Pentagons nevēlējās vēlreiz "apdedzināties" ar cenu, kā tas notika gadījumā ar B-2.

Lockheed Martin F-35 Lightning II
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Uz aukstā kara gados izstrādāto bumbvedēju B-2 Spirit tika liktas lielas cerības. Aprēķini liecina: lai pārvarētu padomju parauga pretgaisa aizsarszības sistēmu un veiktu uzbrukumu pa objektiem pretinieka teritorijas dzīlēs, bija nepieciešami 32 standarta iznīcinātāji-bumbvedēji F-16 vai divi grūti saskatāmi B-2 Spirit.

Tādu aplēšu iedvesmoti, kongresmeņi deva piekrišanu lidaparāta izstrādei. Taču radās problēmas. Arī pretgaisa aizsardzības sistēmas netāvēja uz vietas, un laikā, kad tika sākta B-2 ražošana, tas nebūt vairs nebija tik "neredzams". Tomēr programmas slēgšanas galvenais iemesls bija citāds – milzīgi izdevumi pat no amerikāņu viedokļa.

B-2 Spirit ir visdārgākā sērijveida lidmašīna aviācijas vēsturē. Viena mašīna, ieskaitot zinātniski pētnieciskos un konstruktora darbus, izmaksāja vairāk nekā divus miljardus dolāru. Desmit gadu laikā GKS saņēma tikai 21 mazpamanāmo lidmašīnu, lai arī programma paredzēja vairāk nekā 130 B-2 piegādi.

Ārkārtīgi lielas ir arī lidaparātu apkalpošanas izmaksas. Piemēram, B-2 gabāšanai nācās iekārtot speciālus angārus ar īpašu mikroklimatu, citādi lidmašīnas segums zaudēja radioviļņu absorbcijas īpašības. Protams, tas būtiski ierobežoja bumbvedēju pielietojuma iespējas. Vēl viens būtisks trūkums: B-2 varēja uzņemt tikai bumbas. Spārnotās raķetes tika saņemtas pēc modernizācijas.

Tomēr B-2 Spirit tika izmantots. Kaujas kristības notika uzlidojumos Dienvidslāvijai 1999.gadā. Vēlāk tās izmantoja uzlidojumos Irākā. Afganistānā un Lībijā. Tomēr "neredzamību" nodemonstrēt neizdevās – valstīs, kam tas uzbruka, PGA sistēmas nebija īpaši spēcīgas. Ņemot vērā sarežģītības līmeni un ekspluatācijas izmaksas, B-2 efektivitāte tuvojās nullei – daudz izdevīgāk bija izmantot parastos bumbvedējus.

Nolietota koncepcija

Spriežot pēc esošās informācijas, perspektīvā lidmašīna lielā mērā līdzināsies priekšgājējam. Zināms, ka bumbvedēju B-21 Raider, tāpat kā B-2, būvē pēc "lidojošā spārna" shēmas, galvenā aizsardzība no pretinieka raķetēm – tā pati neredzamība pretinieka radaros, pateicoties plašam stealth tehnoloģiju pielietojumam. Pentagons apgalvo, ka B-21 varēs pārvarēt un nemanāmi šķērsot jebkuru mūsdienu pretgaisa aizsardzības sistēmu pasaulē.

Raider ir zemskaņas ātruma lidmašīna, var nest gan kodolieročus, gan konvencionālo bruņojumu. Tā rīcībā ir liela darbības attāluma spārnotās raķetes ar kodolgalviņām Long-Range Stand-Off (LRSO), kas izceļas ar zemu pamanāmību. Pie tam lidmašīnas bumbu lūkās izvietos modernizētas aviācijas kodolbumbas B61-12. Spārnotās raķetes – pretgaisa aizsardzības iznīcināšanai, bumbas – pretinieka militārajiem objektiem un infrastruktūrai. Ir arī konvencionālie ieroči – "gaiss-zeme" tipa palielināta darbības rādiusa spārnotās raķetes JASSM-ER un brīvā kritiena bumbas GBU-31, aprīkotas ar tēmēšanas sistēmu JDAM. Tāpat kā B-2, "Raider" varēs izdarīt triecienu ar amerikāņu spēcīgāko pretbunkuru bumbu GBU-57 – tā ir 30 tonnas smaga un pirms sprādziena spēj iegrimt zemē līdz 60 metru dziļumā.

Lai nu būtu kā būdams, runāt par sērijveida ražošanu pagaidām būtu pāragri. Nav izslēgts, ka arī gaisa spēku rīcībā lidaparāts nonāks vēlāk nekā plānots, ņemot vērā militārā budžeta iespējamā sarukuma dēļ vai sakarā ar domstarpībām Kongresā. Pagaidām ASV Gaisa spēku stratēģiskās aviācijas galvenais spēks ir bumbvedēji B-52H Stratofortress, kas nonākuši dienestā pirms vairāk nekā piecdesmit gadiem. Amerikāņi nesteidz norakstīt šos aukstā kara artefaktus metāllūžņos, gluži pretēji, viņi tos aktīvi izmanto. Piemēram, vairāki B-52 tika nogādāti Eiropā, turklāt pēdējā laikā to lidojumi Krievijas robežu tuvumā kļuvuši daudz biežāki.

81
Tagi:
Pentagons, aviācija, Krievija, ASV
Pēc temata
Neprātīgs plāns: ar ko Baltijai draud amerikāņu "Globālais pērkons"
Nelidojošie cietokšņi: ASV stratēģiskajā aviācijā iestājusies smaga krīze
Eksperts: amerikāņu bumbvedēji – viegls mērķis Krievijas S-400
 COVID-19

"Bīstama blakusparādība": vakcīna pret Covid-19 sagrauj sabiedrību Latvijā

14
(atjaunots 08:44 19.01.2021)
Vakcinēties pret koronavīrusu vai nē - tas ir jautājums, kas rūp visiem Latvijas iedzīvotājiem. Būtu labi, ja kāda slavenība parādītu piemēru citiem. Bet pagaidām tas nenotiek. Kas par lietu?

Briesmīga lieta ir tā vakcīna pret koronavīrusu. Latvijā ar to potējies vien retais, bet komplikācijas jau spraucas laukā pa visām malām. Pasaulē, sak, notiek "vakcīnu karš". Var jau būt, ka tas notiek arī Latvijā, tomēr tas ir pilsonisks karš: sabiedrība ir sadalījusies divās grupās – tie kas plāno vakcinēsies un tie, kas neplāno.

Izskatās, viņi kaut ko zina...

Jaunais veselības ministrs Daniels Pavļuts ziņo par gatavību vakcinēt 10 000 cilvēku nedēļā. Pēc viņa aicinājuma ar sagatavotām šļircēm jau stāv aptiekāri, veterinārārsti un zobārsti. Taču tauta rindā pēc vakcīnas nestājas. Sak, kādam ir jāparāda piemērs un jāvakcinējas pirmajam. - Kam? Protams, mediķiem, jo, ja viņi visi (nedod Dievs!) saslimst, nebūs neviena, kam mūs ārstēt un vakcinēt.

Bet te sanāk sviests. Cilvēki uzskata, ka ārstiem, kuri reiz kaut ko mācījušies medicīnas institūtā, vajadzētu būt pašiem apzinīgākajiem. Sak, viņi jau nu gan zina: ja vakcīna arī nav droša par 100%, tad vismaz tas ir mazākais no ļaunumiem. Bet ārsti nesteidzas vakcinēties. Tā ir labākā vakcīnas antireklāma: varbūt viņi kaut ko zina. Jo viņi saprot, ko tas nozīmē.

Romāns Meļņiks Dienā vispār piedāvā visus mediķus vakcinēt piespiedu kārtā. Ne velti premjerministrs Krišjānis Kariņš gribēja vakcinēšanas procesā iesaistīt armiju. Un jau atkal nūja ar diviem galiem. Baumo, ka Vācija pārvilina Latvijas ārstus un māsas – aicina braukt uz Minheni un Frankfurti, solot trīs vai četras reizes lielāku algu. Tāpēc nebūtu prātīgi piespiest mediķus – ja nu aizbēgs?

Nē, neizskatās vis, ka mediķi vienotā vilnī dosies vakcinēties un aizraus mūs visus līdzi.

Vai premjers visiem ir piemērs?

Kas varētu būt nākamais? Saeimā tika ierosināts vakcinēties jaunajam veselības ministram Pavļutam, lai uzmundrinātu tautu. Atkal – nemaz tik vienkārši nav. Tas ir vienīgais cilvēks Latvijā, kurš piekrita šajos grūtajos laikos kļūt par veselības ministru un atbildīgo par vakcinācijas procesu. Grēkāžus vajadzētu pietaupīt.

Varbūt tad prezidents un premjerministrs? Arī viņi ir gabalkrava. Sociālajos tīklos piedāvā upurēt Saeimas deputātus. Loģiski gan. Kalpot savai tautai (un zinātnei), - vai tas nav katra tautas kalpa sapnis? Nē?

Lieta tāda, ka no šīs tautas tik un tā nesagaidīsi nedz atzinību, nedz pateicību. Tik un tā pūlis apsūdzēs deputātus, kuri vakcinējušies ārpus rindas, atstumjot malā sirmgalvjus. Vienīgā iespēja izpelnīties deputātem pēcnācēju pateicību - gadījumā, ja vakcīna pienācīgi nedarbosies (nedod Dievs). Tad mums paradīsies "100 mocekļu panteons", kuri upurēja sevi un izglāba pārējos iedzīvotājus. Viņu portreti rotās mācību grāmatas skolās. Stāsta gan, ka arī mācību grāmatu drīz vairs nebūs.

Bet pagaidām vakcīna diemžēl nav saliedējusi sabiedrību, gluži pretēji — sašķēla. Pēc pēdējās aptaujas datiem, tikai 34% respondentu paziņoja, ka viņi vakcinētos pret Covid-19, kad vakcīna būs pieejama. 49% iedzīvotāju norādīja, ka nevakcinēsies, bet 17% nolēma vēl padomāt. Tikai 22% respondentu, kuriem ir bērni vecumā līdz 18 gadiem, norāda, ka viņi plāno vakcinēt savu bērnu. Vairāk nekā puse jeb 58% iedzīvotāju norādīja, ka neplāno vakcinēt bērnus. Tas nozīmē, ka Latvijas iedzīvotāji vēlas, lai viņiem būtu mazbērni.

"Vakcīnpesimistu" uzmanību noteikti piesaistījis fakts, ka visiem vakcinētajiem pirms injekcijas lika parakstīt papīru par to, ka viņi esot informēti par iespējamām blakusparādībām, un uzņemas atbildību.

Gatavi stāvēt rindā un maksāt!

No otras puses, latviešu sociālajos tīklos (tur mīt gados jaunākā iedzīvotāju daļa) ir papilnam neizpratnes mocītu ļaužu, kuri gatavi jau rīt skriet pēc vakcīnas, gatavi par to pat samaksāt.

Īpaši apņēmīgie jau grib vilkt mugurā balto halātu un izlikties par mediķiem, lai iegūtu iekāroto injekciju. Daudzi piekrīt tam, ka ir jāizstrādā rindas algoritms: ja ārsts nevēlēsies, tad vakcīna tiks pensionāram. Ja pensionārs atteiksies, tad jaunākam cilvēkam.

Taču varbūt tas ir labi, ka nav ažiotāžas vakcinēšanas punktos. Ja visi mediķi, visi policisti, skolotāji un ierēdņi, ugunsdzēsēji, kā arī pārējie iedzīvotāji vēlētos vakcinēties, tad visiem vienkārši nepietiktu vakcīnu. Atgādinām, ka pagaidām Latvija ir iegādājusies niecīgu preparāta daudzumu, pat salīdzinot ar kaimiņu Lietuvu un Igauniju, turklāt ir iespējamas problēmas ar tā uzglabāšanu un loģistiku.

14
Tagi:
vakcinācija, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Latvijā saņēmusi pirmās "Moderna" vakcīnas
Briselē pastāstīja par pārrunām par Krievijas vakcīnu "Sputnik V"
"Sputnik V" nokļuvusi līdz Āfrikai. Kāpēc Krievijas vakcīna pelnījusi uzticību?
Rietumi ir apjēguši: Covid-19 ir Hitlers, tātad laiks aliansei ar Krieviju
Zenītraķešu komplekss S-400 Triumf, foto no arhīva

Krievijas sistēmas S-400 "iekaro" vēl vienu valsti. Kas gaidāms nākotnē?

37
(atjaunots 11:41 18.01.2021)
Krievijā ražoto zenītraķešu sistēmu S-400 miermīlīgā ekspansija pārņem jaunas Eirāzijas valstis. Pēc Ķīnas, Turcijas un Indijas arī Baltkrievija plāno apbruņot ar "Triumf" Gaisa spēkus un pretgaisa aizsardzības sistēmu.

Sistēmu S-400 iepirkuma procesu sākusi Irāka, Katara un Maroka (Āfrikas ziemeļrietumi). ZRS S-400 sekmīgi izplatās, pateicoties savām unikālajām īpatnībām, kam nav tuvu analogu, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Baltkrievijas Gaisa kara spēku un pretgaisa aizsardzības spēku komandieris ģenerālmajors Igors Golubs nesen informēja par PGA vienību gaidāmo pārapbruņošanu ar jaunākajām sistēmām S-400 "Triumf", kas piedevām izstrādātas, speciāli ņemot vērā ASV Gaisa spēku piektās paaudzes iznīcinātāju F-22 un F-35 iespējas (NATO plāno dislocēt simtiem F-35 Eiropā).

Līdztekus armijā turpinās pirmslīguma darbs – karavīri apgūst zenītraķešu-lielgabala kompleksu "Pancir S". Noslēgti kontrakti par daudzfunkcionālo trieciena helikopteru MI-35 un iznīcinātāju Su-30SM otrās partijas piegādēm. 2021. gadā Baltkrievijas BS saņems jaunos radarus "Protivnik G" un "Vostok". Iepriekš gaisa telpas apsardzi Baranoviču rajonā uzņēmās jaunais Krievijā ražotais S-diapazona trašu radiolokācijas komplekss "Sopka 2". Rietumu sankciju un ekonomisko grūtību dēļ Krievija kļuvusi par bruņojuma piegādātāju Baltkrievijai bez alternatīvām.

Baltkrievijas debesis kļūst par nepārvaramu robežu jebkuram agresoram. GKS un PGA vienības mācās risināt uzdevumus sarežģītākajos apstākļos, ņemot vērā Sīrijā, Lībijā un Kalnu Karabahā gūto pieredzi par pretinieka raķešu un bezpilota lidaparātu pielietošanu.

Optimistiska dinamika

Aktīvā militāri tehniskā sadarbība ar Krieviju stiprina piecdesmit pasaules valstu, tostarp – arī NVS valstu drošību un suverenitāti. Ārvalstu speciālisti uzskata, ka Krievijā ražotās kara lidmašīnas un PGA sistēmas ir efektīvākie aizsardzības instrumenti.

Zenītraķešu sistēmas S-400 "Triumf" pirmā pasūtīja Ķīna. Ziņas par Krievijas un Ķīnas līgumu par divu ZES S-400 pulka komplektu iepirkumu parādījās 2014. gada novembrī. Komplekts ietver mobilo komandpunktu, divus starta iekārtu divizionus, radiolokācijas stacijas un vairāk nekā 120 jaunās divu tipu vadāmās zenītraķetes. S-400 izmēģinājumi Ķīnā sekmīgi aizritēja 2018. gada decembrī – aptuveni 250 km attālumā šāviņi likvidēja ballistisko mērķi, kas pārvietojās ar 3000 m/sek. ātrumu. Sistēmu S-400 otro pulka komplektu Ķīna saņēma 2019. gada decembrī. Ķīnas speciālisti uzskata, ka Krievijas "Triumf" galvenā priekšrocība ir darbības rādiuss līdz 400 km (to nespēj neviena "zeme-gaiss" tipa raķešu sistēma pasaulē), spēju likvidēt pretinieka tālās darbības radiolokācijas lidmašīnas, novēršot informācijas noplūdi karadarbības laikā un spiegošanu lielā attālumā. Sistēmas S-400 ļauj droši kontrolēt ĶTR perifēriju un strīdīgos rajonus.

Lockheed Martin F-35 Lightning II
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Krievija un Turcija vienojās par ZRS S-400 "Triumf" piegādēm 2017. gadā, līguma cena – 2,5 miljardi dolāru. Līgums radīja nopietnu krīzi ASV un Turcijas attiecībās. Vašingtona piedraudēja ar sankcijām un Turcijas izslēgšanu no amerikāņu iznīcinātāju F-35 ražošanas programmas – valsts pieprasīja atteikties no darījuma un iegādāties tikai amerikāņu kompleksus Patriot. Ankara neizpildīja ASV ultimatīvās prasības, un 2019. gada vasarā saņēma četrus ZRS S-400 divizionus (pirmo komplektu).

Turcija plāno iegādāties vēl vienu komplektu un veidot drošāko un mūsdienīgāko PGA sistēmu svarīgu objektu aizsardzībai valstī. Ankaras apkaimē izvērstā sistēma S-300 izmēģinājumu gaitā fiksēta iznīcinātāju F-16 Fighting Falcon pie RLS darbības zonas robežas – 600 km attālumā. Tātad kaujas dežūras režīmā, kad mērķu reģistrācija un likvidācija notiek automātiski. "Triumf" spēs likvidēt F-16 Fighting Falcon 400 kilometru attālumā no Ankaras. Principiāla vienošanās par ZRS S-400 otrā komplekta piegādēm Turcijai tika panākta 2020. gada jūnijā.

2018. gada oktobrī Indija parakstīja līgumu 5,43 miljardu dolāru vērtībā par piecu S-400 pulka komplektu piegādēm. Deli ir noskaņota apņēmīgi, neskatoties uz  ASV neredzēto spiedienu. Izdevums "The Times of India" pastāstīja, ka Krievijas "Triumf" tiks dislocēti Indijas rietumu, ziemeļu un austrumu reģionos (ņemot vērā Ķīnas un Pakistānsa radīto draudu spektru) un radīs īstu revolūciju valsts PGA. Līdz janvāra beigām 100 speciālisti no Indijas – pirmā grupa – ieradīsies Krievijā, lai apgūtu ZRS S-400 ekspluatāciju un militāro pielietojumu. Pirmo "Triumf" pulka komplektu Indija plāno pieņemt bruņojumā 2021. gada beigās. Visus piecus ZRS S-400 pulka komplektus Krievija plāno piegādāt līdz 2025. gadam.

Triumfālas perspektīvas

Pārrunas par "Triumf" iegādi sākusi Maroka, Katara, Irāka. Iepriekš par Krievijas ZRS iegādes iespējām interesējās Alžīra, Vjetnama, Ēģipte, Saūda Arābija un citi – kopā vairāk nekā 12 valstis.

Pieprasījums ārvalstīs pārsniedz eksportētāja piedāvājumu (prioritāte tomēr ir Krievijas Gaisa kosmiskajiem spēkiem). Lai arī saskaņā ar Likumu par pretestību ASV pretiniekiem ar sankciju starpniecību (to prezidents Donalds Tramps parakstīja 2017. gada augustā), pret šīm valstīm iespējamas sankcijas, tās nemulsina valstis, kas vēlas saņemt labāko lielā darbības rādiusa PGA sistēmu pasaulē.

Sistēmas "Triumf" maina pasauli. Ja ZRS S-400 iegādāsies, piemēram, Irāna, ASV aviācijas bāzes kuģi Persijas līča zonā kļūs par absolūti bezjēdzīgām spēļmantiņām. Vašingtonai noteikti nāksies koriģēt pasaules uzskatu un pārvērtēt savu stilu dialogā ar Irānu. Tas jau notiek Irākā.

ASV vēstniecība un armijas bāzes Irākā nereti saskaras ar raķešu apšaudēm. Amerikāņu zenītraķešu kompleksi nespēja atvairīt raķešu uzbrukumus.  Reaktīvie lādiņi regulāri sprāgst Bagdādes "zaļajā zonā", tāpēc ASV bija spiestas evakuēt lielāko daļu diplomātiskās pārstāvniecības personāla un iznomāt no irākiešiem Krievijas ZRLK "Pancir S".

Tomēr atgriezīsimies pie ZRS S-400. "Triumf" ir svarīgas priekšrocības – RLS panorāmas redzesloks un iespēja elastīgi izmantot četru tipu raķetes (veidot vairāku līmeņu PGA). Dažādu tipu raķetes ļauj efektīvi likvidēt hiperskaņas mērķus, kara aviāciju, dronus, spārnotās, taktiskās un ballistiskās raķetes visā pieejamajā augstuma diapazonā – no 5 metriem līdz 30 kilometriem un attālumā no 400 km līdz 2 km. Vienā "Triumf" baterijā var būt līdz 72 notēmētas raķetes, tā var apšaudīt līdz 36 mērķus, kuru ātrums sasniedz 4800 m/sek. Sistēma S-400 spēj integrēt dažādu tipu ZRK (S-300, Pancir S1, Tor M1) un vadīt dažāda darbības rādiusa PGA līdzekļu tīklu jebkādos radioelektroniskās pretdarbības apstākļos.

Jāpiebilst, ka jau 2021. gadā Krievijas bruņotie spēki saņems mūsdienīgo sistēmu S-500, kas gatava karam līdz 200 km augstumā. Krievijas partneriem laiks atkal stāties rindā.

37
Tagi:
krievu ierocis, Krievija, S-400
Pēc temata
"Rietumi to uzskata par galveno apdraudējumu". Krievijas flotē nomainīsies flagmanis
Maketi pa ādu nesados. ASV armija iznīcinājusi it kā S-400 un it kā Su-34
S-400 "Triumf" darbībā: interesants ieraksts no izmēģinājumiem
Trieciena arsenāls. Kādus jaunumus Krievijas armija saņems 2021. gadā
Navigācija, foto no arhīva

Uz darbu var, pie ciemiņiem gan nē: kurp var doties vienā automašīnā

0
(atjaunots 09:01 19.01.2021)
Covid-19 ierobežojumi un "komandanta stunda" brīvdienās paliek spēkā līdz 25. janvārim.

RĪGA, 19. janvāris - Sputnik. Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks paskaidroja noteikumus, kas regulē pārvietošanos ar vienu automašīnu dažādu mājsaimniecību pasažieriem un naudas sodu piemērošanas kārtību, "Rīga Tv24" raidījumā.

Pēc Ruka vārdiem, policijai ir tiesības apturēt automašīnu, un pārbaudīt, cik daudzu mājsaimniecību pasažieri tajā atrodas.

Policijas vadītājs atgādināja, ka divu mājsaimniecību pārstāvju atrašanas vienā mašīnā tiks uzskatīta, kā sanāksme. Naudas sods par šādu pārkāpumu ir līdz 2 000 eiro, jo tagad ir spēkā aizliegums rīkot sapulces. Viņš paskaidroja, ka runa ir par vairāku mājsaimniecību locekļu braucieniem vienā automobilī bez attaisnojoša iemesla, piemēram, pie ciemiņiem vai uz veikalu.

Tomēr ir izņēmumi, viņš piebilda.

"Izņēmums, kurā dažādu mājsaimniecību pasažieriem ir atļauts pārvietoties ar vienu automašīnu, ir veicot un pildot savus darba pienākumus. Proti, cilvēki no divām vai vairākām mājsaimniecībām var pārvietoties vienā automašīnā uz darbu vai no tā, vai veikt darba pienākumus," skaidro Ruks.

Tāpat vienā mašīnā var pārvietoties cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ja runa ir par pamatotiem braucieniem, piemēram, ja cilvēks jānogādā pie ārsta bet radinieki nedzīvo kopā.

Valsts policijas priekšnieks uzsvēra, ka, ja divi cilvēki dzīvo kopā, bet viņiem ir atšķiras deklarētās adreses, policija viņus nesodīs, ja viņi brauks vienā mašīnā.

"Valsts policija joprojām balstās uz faktiskās kopdzīves principu. Tādējādi kopdzīve vienā mājsaimniecībā nenozīmē deklarēšanos vienā mājsaimniecībā, runa ir tikai par kopdzīvi," sacīja Ruks.

Viņš piebilda, ka nav nepieciešams meklēt noteikumos trūkumus, ir vērts saprast, ka tie tika ieviesti tikai ar vienu mērķi - novērst Covid-19 izplatīšanos.

0
Tagi:
ierobežojumi, automašīnas, darbs, koronavīruss
Pēc temata
Preces, ko aizliegts tirgot brīvdienās, pieejamas internetā
Prēmija par pandēmiju: Covid-19 kā zelta lietus līst pār ierēdņiem
Cīņa ar Covid-19 Benija Hila šovu stilā: Ušakovs par to, kāpēc cilvēki netic vakcīnai
Nopirkt šnabi ir vienkāršāk nekā grāmatu: cilvēku attiecības ar alkoholu