Ziemassvētku stāsts Dikensa garā. Izrādās, Latvijā ir savs Salatētis

48
(atjaunots 12:49 10.01.2021)
Nāksies sarūgtināt visus, kuri uzskata: Latvijā visu lemj partijas komiteja no Vašingtonas. Izrādās, vēlme ietaupīt sociālo budžetu ir tik spēcīga, ka vietējā sociālās apdrošināšanas aģentūra pat ASV pilsoņus pūlas atstāt bez likumīgās pensijas.

Cilvēkiem, kuri ilgus gadus nav dzīvojuši Latvijā, ir ļoti grūti saņemt tās pensiju. Labi, ka ir tiesībsargi, gatavi palīdzēt grūtā brīdī. Krievvalodīgajai ASV pilsonei, kura godīgi strādājusi Latvijas labā, tāda Salatēva lomā bija Vladimirs Buzajevs, portālam Baltnews pastāstīja Aleksandrs Giļmans.

Agrāk man ne sapņos nerādījās, ka nāksies sēsties pie Ziemassvētku stāsta, kā īstam Čārlzam Dikensam vai Nikolajam Ļeskovam. Reizēm gan dzīve pati lemj mūsu vietā, un brīnums – labā uzvara pār ļauno notiek Ziemassvētku priekšvakarā.

Ievadam pastāstīšu, kas tā tāda ir – pensija mūsdienu izpratnē. Katrs strādājošais maksā sociālo nodokli. Faktiski tas nav nodoklis, tā cilvēks pērk apdrošināšanu. Ja iestājies apdrošināšanas gadījums – slimība, invaliditāte, bezdarbs, no šiem līdzekļiem tev maksās pabalstu.

No minētajām nelaimēm var izvairīties, tikai no vecuma neizbēgsi. Tāpēc mums visiem paredzēta pensija. Principā, no jebkuras nopelnītas summas katrā pasaules malā.

Tikai Latvija mēģina naudiņu piesavināties un maksāt vienīgi savējiem. Mēs visi atceramies, cik ilgi nepilsoņiem neņēma vērā darba stāžu aiz valsts robežām. Tiesībsargs, Latvijas cilvēktiesību komitejas priekšsēdētājs Vladimirs Buzajevs iznīcinīja uzvaru Eiropas cilvēktiesību tiesā Andrejevas kundzes lietā pret Latviju. Viņa saņēma kompensāciju, bet likums netika grozīts.

Jā, Latvija parakstīja līgumus par savstarpēju stāža ieskaiti ar Krieviju, Ukrainu un Baltkrieviju. Attiecības ar Igauniju un Lietuvu regulē ES likumdošana. Tāpēc lielākajai daļai upuru problēma atrisinājās.

Savukārt sūdzības no cilvēkiem, kam nav ieskaitīts stāžs citās republikās, gaida savu kārtu ECT. Sūdzību sastādījis Buzajevs.

Runa jau nav tikai par bijušajiem PSRS pilsoņiem. Pasaule kļuvusi globāla, cilvēki pārvācas no vienas valsts uz otru. Pienāk laiks, kad cilvēks pieprasa Dzimtenei – maksā ragā! Vai tad velti esmu strādājis vaiga sviedros?

Bet Dzimtene mēģina izvairīties no parādu nomaksas. Tagad man nāksies sarūgtināt visus, kuri uzskata: Latvijā visu lemj partijas komiteja no Vašingtonas.

Izrādās, vēlme ietaupīt sociālo budžetu ir tik spēcīga, ka vietējā sociālās apdrošināšanas aģentūra pat ASV pilsoņus pūlas atstāt bez likumīgās pensijas.

Tagad pastāstīšu, kas par lietu

Man ir draugs Ediks. Pareizāk sakot, tā viņu sauca pirms vairāk nekā piecdesmit gadiem, kad skolā sadraudzējāmies. Tagad viņš ir ASV pilsonis Edvards, tomēr mēs laiku pa laikam tiekamies šur un tur.

Kad viņš sasniedza pensijas gadus, noskaidrojās, ka savā padomju dzīvē viņš paspējis pastrādāt veselās četrās republikās, visur pa mazdrusciņai un būs gana bezjēdzīgi izsist sīko pensiju katrā no tām.

Bet viņa sieva Nadja pirms emigrācijas 1989. gadā paspēja nopelnīt pensijai vajadzīgo stāžu Latvijā. Kārtējo reizi atbraukusi uz Rīgu, viņa sāka noformēt pensiju, ierēdņi viņas iesniegumu pēkšņi noraidīja.

Lieta tāda, ka Pensiju likums pauž: uz pensiju var pretendēt tikai Latvijas iedzīvotāji. Izklausās neloģiski, jo jaun nākamajā dienā pēc pensijas saņemšanas cilvēks var aizbraukt un joprojām saņemt pensiju. Šķiet, reiz kāds šo diskriminējošo normu sekmīgi apstrīdēs Satversmes tiesā.

Tomēr Nadjas pusē bija izņēmums. Latvija jau 1992. gadā noslēdza līgumu ar ASV par pensijām tiem, kuri tās nopelnījuši vienā valstī, bet tagad dzīvo otrā. Līdz pat 2014. gadam pensijas emigrantiem rūpīgi aprēķināja un izmaksāja. Un turpina izmaksāt.

Mani pilnvarojuši vairāki paziņas no ASV, kam palīdzu nokārtot viņu pensiju lietas. Nadjas pensijas vecums iestājās 2016. gadā, un viņai atteica.

Izrādās, 2014. gadā Labklājības ministrija laida klajā cirkulāru, kas pauda: notikusi kļūda. 22 gadus līgums interpretēts nepareizi, patiesībā tas nevienam nekādas saistības neuzliek. Ierēdņi pat atsaucās uz kaut kādu pārrunu protokolu ar kaut kādiem amerikāņu ierēdņiem no sociālās nodrošināšanas sistēmas.

Nadja pažēlojās man, es – savam draugam Buzajevam. Nolēmām tiesāties, tomēr vispirms – uzzināt no pirmavota, kā tur patiesībā ir. ASV konsule, kas risina sociālos jautājumus, pieklājīgi pastāstīja, ka ASV rūpīgi pilda savas līgumsaistības.

Pa rokai pagadījās liecinieks – Rīgā dzīvo žurnālists Juris Kaža, repatriants no ASV.

Es viņam visu izstāstīju, un žurnālists sadusmojās: "Es pavisam nesen sasniedzu amerikāņu pensijas vecumu un saņēmu konsula vēstuli – viņa to atgādināja un piedāvāja palīdzību pensijas noformēšanā, ja pašam grūti. Bet mūsējie to vien domā, kā cilvēkiem sabojāt dzīvi!"

Jurim vienmēr jūk, kuri viņam ir "mūsējie" – bijušie vai tagadējie.

Drosmīgie suverēnie sociālās apdrošināšanas ierēdņi ignorēja kolēģu praksi. Viņi pastāvēja pie sava, pat pieķerti krāpšanā: izrādās, pārrunas ar ASV pārstāvi esot attiekušās tikai uz pensiju apgādnieka zaudēšanas gadījumā – šajā jomā normatīvie akti ir pavisam citi.

Sākās tiesas. Mēs pieprasījām, lai Kaža tiesā liecinātu, lūgumu noraidīja, noteica procesu neklātienē, katram gadījumam pārcēla uz Rēzekni. Tā Nadja un Buzajevs zaudēja gan pirmajā instancē, gan apelācijā. Pie tam tiesas atkārtoja ministrijas argumentus un ignorēja mūsējos.

Trešā instance – Augstākās tiesas Senāts. Tur ir milzīga rinda, nācās gaidīt divarpus gadus pēc sūdzības iesniegšanas. Lielāko daļu sūdzību Senāts noraida uzreiz. Toties mūsējo nolēma izskatīt pēc būtības.

Novembrī Vladimirs saņēma par lietas izskatīšanu atbildīgā tiesneša Andra Guļāna (kādreizējais Latvijas Augstākās tiesas priekšsēdētājs, nekāda nieka lieta) pieprasījuma kopiju, ko viņš nosūtīja vairākām ministrijām – vai mēs atzīstam līgumu ar ASV? Zināmus traucēkļus varēja atrast: tālaika tracī līgumu aizmirsa ratificēt.

Ministrijas neatbildēja pa vienai. Jautājumu izvirzīja valdības sēdē. Tā nu atnāca paša premjera Krišjāņa Kariņa parakstīta atbilde: līgums darbojas.

Pikanta nianse: Kariņš ir ieinteresēta persona. Viņam ir darba stāžs gan latvijā, gan ASV. Ja nu pēkšņi pensijas vecums pienāks Dzimtenē? Kā saņemt Latvijā nopelnīto? Cilvēks parūpējās par sevi.

Viss pārējais jau bija vienkārši

Tā nu 23. decembrī Buzajevs saņēma Ziemassvētku dāvanu: kasācijas instance atcēla agrāko lēmumu. Tas ir jāpārskata, un tiesai nav izvēles.

Tātad saskaņā ar Latvijas un ASV divpusējo līgumu ASV pilsonim ir tiesības pieprasīt pensiju, pie tam neuzturoties Latvijas teritorijā – tā lēmis Senāts.

Vārdu sakot, paies vēl daži mēneši, un Nadja kļūs par vienu no Latvijas pensionāriem. Nekādas pārdabiskas bagātības viņa nedabūs – apmēram simtu mēnesī. Tomēr ar to pietiks, lai reizi pāris gados kopā ar vīru apciemotu Rīgu un jautri tiktos ar draugiem, kuru vidū tagad ir arī Vladimirs Buzajevs.

Šajā Ziemassvētku stāstā Buzajevam tikusi Salatēta loma ne tikai tāpēc, ka lēmums nācis pirms Ziemassvētkiem. Par tāda mēroga pakalpojumiem profesionāls jurists būtu pieprasījis honorāru, kas krietni pārsniegtu potenciālo pensiju pat līdz ļoti ilga mūža beigām.

Bet Vladimirs nepaprasīja ne kapeikas – tik nesavtīgi Salatēti gadās ne tikai pasakās.

Ak jā, mazliet samānījos gan: Ediks mūs abus kārtīgi uzcienāja lieliskajā krogā "9 grādi", kas bija iekārtots padomju nostalģijas stilā. Par to sieva viņu kārtīgi sarāja – viņa centās nepieļaut dzeršanu, ciemojoties dzimtenē.

Tātad tagad vienīgā skumjā nots šajā laimīgajā stāstā ir atmiņas par to, ka "9 grādi" diemžēl ir slēgts uz visiem laikiem.

Tāpēc Jaunajā gadā jānovēl nākamais brīnums: lai atkal durvis vērtu jaukais restorāns, kurā mēs kļuvām jaunāki par 30 gadiem un kurp iesim, kad būsim saņēmuši Nadjas pensiju. Par to Buzajevs diemžēl vairs nevarēs parūpēties.

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

48
Tagi:
pensija, Latvija, ASV
Pēc temata
Iznāca "kā vienmēr": viltīgā pensiju indeksācija
Valsts kļūda: cilvēks ar invaliditāti aizstāvēja tiesības uz pensiju Augstākajā tiesā
 COVID-19

"Bīstama blakusparādība": vakcīna pret Covid-19 sagrauj sabiedrību Latvijā

16
(atjaunots 08:44 19.01.2021)
Vakcinēties pret koronavīrusu vai nē - tas ir jautājums, kas rūp visiem Latvijas iedzīvotājiem. Būtu labi, ja kāda slavenība parādītu piemēru citiem. Bet pagaidām tas nenotiek. Kas par lietu?

Briesmīga lieta ir tā vakcīna pret koronavīrusu. Latvijā ar to potējies vien retais, bet komplikācijas jau spraucas laukā pa visām malām. Pasaulē, sak, notiek "vakcīnu karš". Var jau būt, ka tas notiek arī Latvijā, tomēr tas ir pilsonisks karš: sabiedrība ir sadalījusies divās grupās – tie kas plāno vakcinēsies un tie, kas neplāno.

Izskatās, viņi kaut ko zina...

Jaunais veselības ministrs Daniels Pavļuts ziņo par gatavību vakcinēt 10 000 cilvēku nedēļā. Pēc viņa aicinājuma ar sagatavotām šļircēm jau stāv aptiekāri, veterinārārsti un zobārsti. Taču tauta rindā pēc vakcīnas nestājas. Sak, kādam ir jāparāda piemērs un jāvakcinējas pirmajam. - Kam? Protams, mediķiem, jo, ja viņi visi (nedod Dievs!) saslimst, nebūs neviena, kam mūs ārstēt un vakcinēt.

Bet te sanāk sviests. Cilvēki uzskata, ka ārstiem, kuri reiz kaut ko mācījušies medicīnas institūtā, vajadzētu būt pašiem apzinīgākajiem. Sak, viņi jau nu gan zina: ja vakcīna arī nav droša par 100%, tad vismaz tas ir mazākais no ļaunumiem. Bet ārsti nesteidzas vakcinēties. Tā ir labākā vakcīnas antireklāma: varbūt viņi kaut ko zina. Jo viņi saprot, ko tas nozīmē.

Romāns Meļņiks Dienā vispār piedāvā visus mediķus vakcinēt piespiedu kārtā. Ne velti premjerministrs Krišjānis Kariņš gribēja vakcinēšanas procesā iesaistīt armiju. Un jau atkal nūja ar diviem galiem. Baumo, ka Vācija pārvilina Latvijas ārstus un māsas – aicina braukt uz Minheni un Frankfurti, solot trīs vai četras reizes lielāku algu. Tāpēc nebūtu prātīgi piespiest mediķus – ja nu aizbēgs?

Nē, neizskatās vis, ka mediķi vienotā vilnī dosies vakcinēties un aizraus mūs visus līdzi.

Vai premjers visiem ir piemērs?

Kas varētu būt nākamais? Saeimā tika ierosināts vakcinēties jaunajam veselības ministram Pavļutam, lai uzmundrinātu tautu. Atkal – nemaz tik vienkārši nav. Tas ir vienīgais cilvēks Latvijā, kurš piekrita šajos grūtajos laikos kļūt par veselības ministru un atbildīgo par vakcinācijas procesu. Grēkāžus vajadzētu pietaupīt.

Varbūt tad prezidents un premjerministrs? Arī viņi ir gabalkrava. Sociālajos tīklos piedāvā upurēt Saeimas deputātus. Loģiski gan. Kalpot savai tautai (un zinātnei), - vai tas nav katra tautas kalpa sapnis? Nē?

Lieta tāda, ka no šīs tautas tik un tā nesagaidīsi nedz atzinību, nedz pateicību. Tik un tā pūlis apsūdzēs deputātus, kuri vakcinējušies ārpus rindas, atstumjot malā sirmgalvjus. Vienīgā iespēja izpelnīties deputātem pēcnācēju pateicību - gadījumā, ja vakcīna pienācīgi nedarbosies (nedod Dievs). Tad mums paradīsies "100 mocekļu panteons", kuri upurēja sevi un izglāba pārējos iedzīvotājus. Viņu portreti rotās mācību grāmatas skolās. Stāsta gan, ka arī mācību grāmatu drīz vairs nebūs.

Bet pagaidām vakcīna diemžēl nav saliedējusi sabiedrību, gluži pretēji — sašķēla. Pēc pēdējās aptaujas datiem, tikai 34% respondentu paziņoja, ka viņi vakcinētos pret Covid-19, kad vakcīna būs pieejama. 49% iedzīvotāju norādīja, ka nevakcinēsies, bet 17% nolēma vēl padomāt. Tikai 22% respondentu, kuriem ir bērni vecumā līdz 18 gadiem, norāda, ka viņi plāno vakcinēt savu bērnu. Vairāk nekā puse jeb 58% iedzīvotāju norādīja, ka neplāno vakcinēt bērnus. Tas nozīmē, ka Latvijas iedzīvotāji vēlas, lai viņiem būtu mazbērni.

"Vakcīnpesimistu" uzmanību noteikti piesaistījis fakts, ka visiem vakcinētajiem pirms injekcijas lika parakstīt papīru par to, ka viņi esot informēti par iespējamām blakusparādībām, un uzņemas atbildību.

Gatavi stāvēt rindā un maksāt!

No otras puses, latviešu sociālajos tīklos (tur mīt gados jaunākā iedzīvotāju daļa) ir papilnam neizpratnes mocītu ļaužu, kuri gatavi jau rīt skriet pēc vakcīnas, gatavi par to pat samaksāt.

Īpaši apņēmīgie jau grib vilkt mugurā balto halātu un izlikties par mediķiem, lai iegūtu iekāroto injekciju. Daudzi piekrīt tam, ka ir jāizstrādā rindas algoritms: ja ārsts nevēlēsies, tad vakcīna tiks pensionāram. Ja pensionārs atteiksies, tad jaunākam cilvēkam.

Taču varbūt tas ir labi, ka nav ažiotāžas vakcinēšanas punktos. Ja visi mediķi, visi policisti, skolotāji un ierēdņi, ugunsdzēsēji, kā arī pārējie iedzīvotāji vēlētos vakcinēties, tad visiem vienkārši nepietiktu vakcīnu. Atgādinām, ka pagaidām Latvija ir iegādājusies niecīgu preparāta daudzumu, pat salīdzinot ar kaimiņu Lietuvu un Igauniju, turklāt ir iespējamas problēmas ar tā uzglabāšanu un loģistiku.

16
Tagi:
vakcinācija, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Latvijā saņēmusi pirmās "Moderna" vakcīnas
Briselē pastāstīja par pārrunām par Krievijas vakcīnu "Sputnik V"
"Sputnik V" nokļuvusi līdz Āfrikai. Kāpēc Krievijas vakcīna pelnījusi uzticību?
Rietumi ir apjēguši: Covid-19 ir Hitlers, tātad laiks aliansei ar Krieviju
Zenītraķešu komplekss S-400 Triumf, foto no arhīva

Krievijas sistēmas S-400 "iekaro" vēl vienu valsti. Kas gaidāms nākotnē?

40
(atjaunots 11:41 18.01.2021)
Krievijā ražoto zenītraķešu sistēmu S-400 miermīlīgā ekspansija pārņem jaunas Eirāzijas valstis. Pēc Ķīnas, Turcijas un Indijas arī Baltkrievija plāno apbruņot ar "Triumf" Gaisa spēkus un pretgaisa aizsardzības sistēmu.

Sistēmu S-400 iepirkuma procesu sākusi Irāka, Katara un Maroka (Āfrikas ziemeļrietumi). ZRS S-400 sekmīgi izplatās, pateicoties savām unikālajām īpatnībām, kam nav tuvu analogu, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Baltkrievijas Gaisa kara spēku un pretgaisa aizsardzības spēku komandieris ģenerālmajors Igors Golubs nesen informēja par PGA vienību gaidāmo pārapbruņošanu ar jaunākajām sistēmām S-400 "Triumf", kas piedevām izstrādātas, speciāli ņemot vērā ASV Gaisa spēku piektās paaudzes iznīcinātāju F-22 un F-35 iespējas (NATO plāno dislocēt simtiem F-35 Eiropā).

Līdztekus armijā turpinās pirmslīguma darbs – karavīri apgūst zenītraķešu-lielgabala kompleksu "Pancir S". Noslēgti kontrakti par daudzfunkcionālo trieciena helikopteru MI-35 un iznīcinātāju Su-30SM otrās partijas piegādēm. 2021. gadā Baltkrievijas BS saņems jaunos radarus "Protivnik G" un "Vostok". Iepriekš gaisa telpas apsardzi Baranoviču rajonā uzņēmās jaunais Krievijā ražotais S-diapazona trašu radiolokācijas komplekss "Sopka 2". Rietumu sankciju un ekonomisko grūtību dēļ Krievija kļuvusi par bruņojuma piegādātāju Baltkrievijai bez alternatīvām.

Baltkrievijas debesis kļūst par nepārvaramu robežu jebkuram agresoram. GKS un PGA vienības mācās risināt uzdevumus sarežģītākajos apstākļos, ņemot vērā Sīrijā, Lībijā un Kalnu Karabahā gūto pieredzi par pretinieka raķešu un bezpilota lidaparātu pielietošanu.

Optimistiska dinamika

Aktīvā militāri tehniskā sadarbība ar Krieviju stiprina piecdesmit pasaules valstu, tostarp – arī NVS valstu drošību un suverenitāti. Ārvalstu speciālisti uzskata, ka Krievijā ražotās kara lidmašīnas un PGA sistēmas ir efektīvākie aizsardzības instrumenti.

Zenītraķešu sistēmas S-400 "Triumf" pirmā pasūtīja Ķīna. Ziņas par Krievijas un Ķīnas līgumu par divu ZES S-400 pulka komplektu iepirkumu parādījās 2014. gada novembrī. Komplekts ietver mobilo komandpunktu, divus starta iekārtu divizionus, radiolokācijas stacijas un vairāk nekā 120 jaunās divu tipu vadāmās zenītraķetes. S-400 izmēģinājumi Ķīnā sekmīgi aizritēja 2018. gada decembrī – aptuveni 250 km attālumā šāviņi likvidēja ballistisko mērķi, kas pārvietojās ar 3000 m/sek. ātrumu. Sistēmu S-400 otro pulka komplektu Ķīna saņēma 2019. gada decembrī. Ķīnas speciālisti uzskata, ka Krievijas "Triumf" galvenā priekšrocība ir darbības rādiuss līdz 400 km (to nespēj neviena "zeme-gaiss" tipa raķešu sistēma pasaulē), spēju likvidēt pretinieka tālās darbības radiolokācijas lidmašīnas, novēršot informācijas noplūdi karadarbības laikā un spiegošanu lielā attālumā. Sistēmas S-400 ļauj droši kontrolēt ĶTR perifēriju un strīdīgos rajonus.

Lockheed Martin F-35 Lightning II
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Krievija un Turcija vienojās par ZRS S-400 "Triumf" piegādēm 2017. gadā, līguma cena – 2,5 miljardi dolāru. Līgums radīja nopietnu krīzi ASV un Turcijas attiecībās. Vašingtona piedraudēja ar sankcijām un Turcijas izslēgšanu no amerikāņu iznīcinātāju F-35 ražošanas programmas – valsts pieprasīja atteikties no darījuma un iegādāties tikai amerikāņu kompleksus Patriot. Ankara neizpildīja ASV ultimatīvās prasības, un 2019. gada vasarā saņēma četrus ZRS S-400 divizionus (pirmo komplektu).

Turcija plāno iegādāties vēl vienu komplektu un veidot drošāko un mūsdienīgāko PGA sistēmu svarīgu objektu aizsardzībai valstī. Ankaras apkaimē izvērstā sistēma S-300 izmēģinājumu gaitā fiksēta iznīcinātāju F-16 Fighting Falcon pie RLS darbības zonas robežas – 600 km attālumā. Tātad kaujas dežūras režīmā, kad mērķu reģistrācija un likvidācija notiek automātiski. "Triumf" spēs likvidēt F-16 Fighting Falcon 400 kilometru attālumā no Ankaras. Principiāla vienošanās par ZRS S-400 otrā komplekta piegādēm Turcijai tika panākta 2020. gada jūnijā.

2018. gada oktobrī Indija parakstīja līgumu 5,43 miljardu dolāru vērtībā par piecu S-400 pulka komplektu piegādēm. Deli ir noskaņota apņēmīgi, neskatoties uz  ASV neredzēto spiedienu. Izdevums "The Times of India" pastāstīja, ka Krievijas "Triumf" tiks dislocēti Indijas rietumu, ziemeļu un austrumu reģionos (ņemot vērā Ķīnas un Pakistānsa radīto draudu spektru) un radīs īstu revolūciju valsts PGA. Līdz janvāra beigām 100 speciālisti no Indijas – pirmā grupa – ieradīsies Krievijā, lai apgūtu ZRS S-400 ekspluatāciju un militāro pielietojumu. Pirmo "Triumf" pulka komplektu Indija plāno pieņemt bruņojumā 2021. gada beigās. Visus piecus ZRS S-400 pulka komplektus Krievija plāno piegādāt līdz 2025. gadam.

Triumfālas perspektīvas

Pārrunas par "Triumf" iegādi sākusi Maroka, Katara, Irāka. Iepriekš par Krievijas ZRS iegādes iespējām interesējās Alžīra, Vjetnama, Ēģipte, Saūda Arābija un citi – kopā vairāk nekā 12 valstis.

Pieprasījums ārvalstīs pārsniedz eksportētāja piedāvājumu (prioritāte tomēr ir Krievijas Gaisa kosmiskajiem spēkiem). Lai arī saskaņā ar Likumu par pretestību ASV pretiniekiem ar sankciju starpniecību (to prezidents Donalds Tramps parakstīja 2017. gada augustā), pret šīm valstīm iespējamas sankcijas, tās nemulsina valstis, kas vēlas saņemt labāko lielā darbības rādiusa PGA sistēmu pasaulē.

Sistēmas "Triumf" maina pasauli. Ja ZRS S-400 iegādāsies, piemēram, Irāna, ASV aviācijas bāzes kuģi Persijas līča zonā kļūs par absolūti bezjēdzīgām spēļmantiņām. Vašingtonai noteikti nāksies koriģēt pasaules uzskatu un pārvērtēt savu stilu dialogā ar Irānu. Tas jau notiek Irākā.

ASV vēstniecība un armijas bāzes Irākā nereti saskaras ar raķešu apšaudēm. Amerikāņu zenītraķešu kompleksi nespēja atvairīt raķešu uzbrukumus.  Reaktīvie lādiņi regulāri sprāgst Bagdādes "zaļajā zonā", tāpēc ASV bija spiestas evakuēt lielāko daļu diplomātiskās pārstāvniecības personāla un iznomāt no irākiešiem Krievijas ZRLK "Pancir S".

Tomēr atgriezīsimies pie ZRS S-400. "Triumf" ir svarīgas priekšrocības – RLS panorāmas redzesloks un iespēja elastīgi izmantot četru tipu raķetes (veidot vairāku līmeņu PGA). Dažādu tipu raķetes ļauj efektīvi likvidēt hiperskaņas mērķus, kara aviāciju, dronus, spārnotās, taktiskās un ballistiskās raķetes visā pieejamajā augstuma diapazonā – no 5 metriem līdz 30 kilometriem un attālumā no 400 km līdz 2 km. Vienā "Triumf" baterijā var būt līdz 72 notēmētas raķetes, tā var apšaudīt līdz 36 mērķus, kuru ātrums sasniedz 4800 m/sek. Sistēma S-400 spēj integrēt dažādu tipu ZRK (S-300, Pancir S1, Tor M1) un vadīt dažāda darbības rādiusa PGA līdzekļu tīklu jebkādos radioelektroniskās pretdarbības apstākļos.

Jāpiebilst, ka jau 2021. gadā Krievijas bruņotie spēki saņems mūsdienīgo sistēmu S-500, kas gatava karam līdz 200 km augstumā. Krievijas partneriem laiks atkal stāties rindā.

40
Tagi:
krievu ierocis, Krievija, S-400
Pēc temata
"Rietumi to uzskata par galveno apdraudējumu". Krievijas flotē nomainīsies flagmanis
Maketi pa ādu nesados. ASV armija iznīcinājusi it kā S-400 un it kā Su-34
S-400 "Triumf" darbībā: interesants ieraksts no izmēģinājumiem
Trieciena arsenāls. Kādus jaunumus Krievijas armija saņems 2021. gadā
Navigācija, foto no arhīva

Uz darbu var, pie ciemiņiem gan nē: kurp var doties vienā automašīnā

0
(atjaunots 09:01 19.01.2021)
Covid-19 ierobežojumi un "komandanta stunda" brīvdienās paliek spēkā līdz 25. janvārim.

RĪGA, 19. janvāris - Sputnik. Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks paskaidroja noteikumus, kas regulē pārvietošanos ar vienu automašīnu dažādu mājsaimniecību pasažieriem un naudas sodu piemērošanas kārtību, "Rīga Tv24" raidījumā.

Pēc Ruka vārdiem, policijai ir tiesības apturēt automašīnu, un pārbaudīt, cik daudzu mājsaimniecību pasažieri tajā atrodas.

Policijas vadītājs atgādināja, ka divu mājsaimniecību pārstāvju atrašanas vienā mašīnā tiks uzskatīta, kā sanāksme. Naudas sods par šādu pārkāpumu ir līdz 2 000 eiro, jo tagad ir spēkā aizliegums rīkot sapulces. Viņš paskaidroja, ka runa ir par vairāku mājsaimniecību locekļu braucieniem vienā automobilī bez attaisnojoša iemesla, piemēram, pie ciemiņiem vai uz veikalu.

Tomēr ir izņēmumi, viņš piebilda.

"Izņēmums, kurā dažādu mājsaimniecību pasažieriem ir atļauts pārvietoties ar vienu automašīnu, ir veicot un pildot savus darba pienākumus. Proti, cilvēki no divām vai vairākām mājsaimniecībām var pārvietoties vienā automašīnā uz darbu vai no tā, vai veikt darba pienākumus," skaidro Ruks.

Tāpat vienā mašīnā var pārvietoties cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ja runa ir par pamatotiem braucieniem, piemēram, ja cilvēks jānogādā pie ārsta bet radinieki nedzīvo kopā.

Valsts policijas priekšnieks uzsvēra, ka, ja divi cilvēki dzīvo kopā, bet viņiem ir atšķiras deklarētās adreses, policija viņus nesodīs, ja viņi brauks vienā mašīnā.

"Valsts policija joprojām balstās uz faktiskās kopdzīves principu. Tādējādi kopdzīve vienā mājsaimniecībā nenozīmē deklarēšanos vienā mājsaimniecībā, runa ir tikai par kopdzīvi," sacīja Ruks.

Viņš piebilda, ka nav nepieciešams meklēt noteikumos trūkumus, ir vērts saprast, ka tie tika ieviesti tikai ar vienu mērķi - novērst Covid-19 izplatīšanos.

0
Tagi:
ierobežojumi, automašīnas, darbs, koronavīruss
Pēc temata
Preces, ko aizliegts tirgot brīvdienās, pieejamas internetā
Prēmija par pandēmiju: Covid-19 kā zelta lietus līst pār ierēdņiem
Cīņa ar Covid-19 Benija Hila šovu stilā: Ušakovs par to, kāpēc cilvēki netic vakcīnai
Nopirkt šnabi ir vienkāršāk nekā grāmatu: cilvēku attiecības ar alkoholu