Rokudzelži

Apsūdzēts spiegošanā: Lietuvā sacerēta lieta pret pasaules tautu taisno mazdēlu

87
(atjaunots 15:40 07.01.2021)
Uzvaras dienas svētku organizēšana Klaipēdā un – pats galvenais! – sadarbība ar Krievijas "Atmiņas fondu" devusi lietuviešu specdienestiem iemeslu turēt aizdomās par spiegošanu KF labā Lietuvas pilsoni, kura vectētiņš un vecmāmiņa glāba ebrejus nacistu okupācijas gados.

Baltijas valstīs turpinās "krievu spiegu" medības. Tās kārtējais upuris – Lietuvas pilsonis Aleksejs Greičuss no Klaipēdas. Pērn viņam izvirzīta apsūdzība saskaņā ar pantu "Spiegošana", kas paredz brīvības atņemšanu uz laiku no 3 līdz 15 gadiem. Patlaban viņš ir mājas arestā.

Kara atbalsis

Aleksejs Greičuss ir Baltijas jauniešu asociācijas "Juvenis" vadītājs. Tā nodibināta 2012. gadā. Galvenais darbības virziens – pasākumu organizācija un grāmatu izdošana par cilvēkiem, kas piedalījās cīņā pret nacismu 1941.-1945. gg.

Alekseja ģimenē ir epizode, kas, iespējams, nospraudusi viņa interešu loku. Kara gados viņa vectētiņš un vecmāmiņa Jonass un Mariona Greičusi slēpa savās mājās ebreju tautības skolotātu Sāru Kantoru. Kāds kaimiņš nosūdzēja viņus, mājās ieradās nacisti – vācieši un viņu vietējie līdzskrējēji. Sāra un Greičusu ģimene izglābās vien brīnumainā kārtā – nacisti nepievērsa uzmanību nelielai salmu kaudzei, kurā skolotāja paspēja noslēpties.

Sāra Kantora izdzīvoja – sieviete aizgāja mūžībā 90. gados. Viņas dēls dzīvo Izraēlā. Jonasam un Marionai Greičusiem piešķirts augstais "pasaules tautu taisno" nosaukums, viņu vārdi iemūžināti Atmiņas kalnā Jeruzalemē.

Slepenais aģents

2016. gada novembrī "Juvenis", ko vada Aleksejs Greičus, vienojās par sadarbību ar Krievijas organizāciju "Uzvaras fonds." Fonds oficiāli reģistrēts Krievijā, tā rekvizīti ir publiski pieejami. Greičuss sazinājās ar fonda pārstāvi Kaļiņingradā Pjotru Taraškēviču.

Taču Lietuvas Valsts drošības departaments (VDD), kas ierosināja lietu pret Greičusu, apgalvo, ka nekāda "Uzvaras fonda", ka tā esot fiktīva organizācija, Krievijas Federālā drošības dienesta aizsegs. Bet Pjotru Taraškēviču patiesībā saucot par Pjotru Čaginu, un viņš esot FDD darbinieks.

Šīs ziņās neesmu smēlies no kaut kādiem slepeniem avotiem – tas minēts VDD publiskajā pārskatā. Piedevām tur stāstīts, kādiem tieši nolūkiem Taraškēvičs-Čagins esot piešķīris naudu: Starptautiskajai Fašistisko koncentrācijas nometņu gūstekļu atbrīvošanas dienai veltīts koncerts Viļņā, Uzvaras dienas svētki Klaipēdā un Šauļos utt. Visi šie pasākumi interpretēti kā FDD mēģinājums popularizēt Lietuvā Krievijas "maigo spēku".

Tāpat VDD pārskata autori apgalvo, ka Taraškēvičs-Čagins mēģinājis spiegot Lietuvas teritorijā: vācis ziņas par Krievijas tautiešu stāvokli, politisko situāciju dažādās Lietuvas pilsētās, par dažām konkrētām personām. Tomēr galā nāk optimistisks slēdziens: "Čagina izlūkošansa darbība Lietuvā bija nesekmīga".

Greičusu apsūdz par to, ka viņš, sazinoties ar Čaginu, ar nodomu sekmējis "Lietuvai nedraudzīgu" darbību.

Biedējošā abreviatūra

Kas uzreiz pievērš uzmanība un rada spēcīgas aizdomas par to, ka lieta ir safabricēta? Trīs burti – FDD. To pastāvīgi piemin kontekstā ar vārdiem "izlūkošana" un "izlūkošanas darbība".

Lieta tāda, ka FDD nenodarbojas ar izlūkošanu aiz Krievijas robežām. Šim nolūkam pastāv citas organizācijas – Ārējās izlūkošanas dienests (ĀID) un "Ģenerālštāba Galvenā pārvalde" (labāk pazīstama ar veco nosaukumu – Galvenā izlūkošanas pārvalde).

Skaidrs, ka izņēmumi noteikti ir. Domājams, savā antiteroristiskajā darbībā FDD ir pilnvarota savervēt aģentus ārvalstīs. Taču Greičus gadījums nepārprotami pie šīs kategorijas nepieder.

Kompetences sadale ir ļoti svarīgs aspekts valsts pārvaldes sistēmā. Staļina laikā kāda valsts dienesta iziešana ārpus savām pilnvarām tika interpretēta kā sazvērestība un ļoti stingri sodīta, līdz pat augstākajam soda mēŗam. Tagad tikumi ir mīkstāki, tomēr ir grūti iedomāties, ka pēkšņi viens specdienests sāk nodarboties ar tam neraksturīgām lietām.  

Domājams, Lietuvas likumsargi, īpaši nepūloties iedziļināties niansēs, vienkārši izmantojuši abreviatūru "FDD" – tā ir labāk pazīstama un "biedējoša". Tādas paši bērnudārza līmeņa kļūmes bija spiegu procesos Latvijā (dzelzceļnieka Krasnopjorova lieta) un Igaunijā. Tas nozīmē, ka VDD nav nekādas ticamas informācijas, lieta, tā sakot, ir sašūta uz ātru roku.

"Noziedzīgi" sakari

Taču, pieņemsim, FDD slepenās viltības un intrigas patiešām ir. Un tad? Aleksejs Greičuss nav nodevis ārvalstij nekādus valsts noslēpumus: viņam nebija tādas piekļuves, tāds pārkāpums nemaz nav inkriminēts. Viņš legāli sadarbojās ar Krievijā oficiāli reģistrētu sabiedrisku organizāciju.

Ja Lietuvas specdienesti uzskata "Uzvaras fonda" vai jebkuras citas Krievijas organizācijas darbību par naidīgu attiecībā pret Lietuvu, tiem ir jāpublicē tādu organizāciju saraksts. Lai Lietuvas pilsoņi zinātu, ar ko var sadarboties, no kā mukt kā no uguns, lai nedabūtu "spiega" statusu. Taču tāda saraksta nav.

Latvijā situācija ir līdzīga. Apsūdzības, kas izvirzītas Jurijam Aleksejevam, Aleksandram Gapoņenko, žurnālistiem, kas sadarbojās ar "Rossija segodņa", pēc būtības, ir būvētas līdzīgi, lai arī mūs neapsūdz par

87
Tagi:
Lietuva, spiegs
Pēc temata
Pietiek ņirgāties par pensionāru: Rīgā notiks pikets Oļega Buraka aizstāvībai
Latvijas pilsonim piespriests cietumsods par spiegošanu Luganskā
Rusofobijas un spiegu mānijas upuris. Apsūdzība prasa "spiegam" 15 gadus cietumā

"Par to nerunā": ko ASV pieprasīja par palīdzību lendlīzes ietvaros

19
(atjaunots 09:45 16.05.2021)
Lidmašīnas, tanki, vilcieni, kuģi, bruņojums un pārtika – Otrā pasaules kara gados ASV piegādāja militāro produkciju PSRS lendlīzes ietvaros.

1945. gada augustā Maskava lūdza pagarināt programmu, lai paātrinātu drupās gulošās valsts atjaunošanu, tomēr Vašingtona pieprasīja vispirms apmaksāt čeku. Kā un ar ko norēķinājās Padomju Savienība? Par to portālā RIA Novosti pastāstīja Nikolajs Protopopovs.

Preces, nevis dzīvības

Lendlīzes likumu ASV pieņēma 1941. gada martā kā vienu no nacionālās drošības pasākumiem. Tolaik valsts nepiedalījās nekādās karadarbībās saskaņā ar spēkā esošo aktu par neitralitāti. Viņi varēja sabiedrotajiem sniegt vienīgi ekonomisku palīdzību. Bruņojumu, pārtiku un izejvielas piegādāja saskaņā ar zināmiem noteikumiem. Piemēram, amerikāņi neņēma naudu par kaujās zaudētajiem ieročiem. Pēc kara tika apmaksāts vienīgi saglabātais īpašums, piemērots civilajiem mērķiem. Militārā tehnika un bruņojums atgriezās ASV.

Palīdzības mērogi atšķīrās, sarunā ar RIA Novosti pastāstīja Krievijas Kara vēstures biedrības zinātniskais direktors Mihails Mjagkovs. Kara gados PSRS saņēma preces par kopsummu aptuveni 11 miljardu dolāru vērtībā. Lielbritānija – par trīsdesmit miljardiem.

"Tomēr PSRS nesa galveno nastu Otrā pasaules kara laikā, - atgādināja Mjagkovs. – Daudzi amerikāņu vēsturnieki raksta par "demokrātijas arsenālu" Amerikas personā vai materiālo ieguldījumu karadarbībā. Taču Sarkanā armija atvilka uz sevis trīs ceturtdaļas visu ienaidnieka spēku, lēja asinis, un man šķiet amorāli salīdzināt tehnikas un dažādu preču piegādes ar karavīru dzīvībām."

Pie tam, pēc viņa domām, lendlīze vispār nebūtu bijusi vajadzīga, ja ASV nebūtu kavējušās ar otro fronti un būtu to atklājušas jau 1942. gadā, kā solīja.

Высадка американских военных на десантном корабле на нормандский пляж Омаха во Франции. 6 июня 1944 года
Public domain
ASV karavīru desants Omahas pludmalē Normandijā, Francijā, 1944. gada 6. jūnijs

"Lendlīze paātrināja Sarkanās armijas virzību tikai kara noslēguma posmā, - paskaidroja vēsturnieks. – Bet 1941., 1942. gadā, līdz pat Staļingradas kaujai, kamēr bijām spiesti atkāpties valsts dziļumā, zaudējot milzu teritorijas, maizes zemes, rūpnīcas, miljoniem vienību bruņojuma un tehnikas, - šajā periodā saņemti tikai 7% piegāžu."

Tātad lūzuma punktu karā ar hitlerisko Vāciju PSRS panāca ar saviem spēkiem un ieročiem. Kad kļuva skaidrs, ka vācieši neuzvarēs, lendlīze sāka darboties pa īstam.

Ienesīga lieta

Lendlīze nebija nekāda dāvana – PSRS godprātīgi maksāja, pat pirmajos, pašos smagākajos Lielā Tēvijas kara gados. Bieži vien – zeltā. Par to liecina stāsts par kreiseri "Edinburga", kas pārveda 465 zelta stieņus no Padomju Savienības uz Lielbritāniju.

1942. gada aprīlī kuģim uzbruka vācu zemūdene – divas torpēdas izsita kreiseri no ierindas. Briti nespēja to nogādāt ostā, taču negribēja arī atdot vērtīgo kravu vāciešiem. Tāpēc kuģi nogremdēja. Gandrīz 40 gadus vēlāk, 1981. gadā privātas kompānijas ūdenslīdēji no 250 metru dziļuma pacēla 5129 kilogramus zelta. Maskava norēķinājās arī ar citiem resursiem – puses organizēja tā saucamo pretējo lendlīzi.

"PSRS piegādāja ASV un Lielbritānijai 300 tūkstošus tonnu hroma rūdas, 32 tūkstošus tonnu mangāna rūdas, platīnu, zeltu, būvkokus un daudz ko citu, - uzskaitīja Mjagkovs. – Piedevām PSRS sniedza sabiedrotajiem izlūkošanas informāciju par vācu tehniku un bruņojumu, cīņas pieredzi frontē un jauna bruņojuma pielietošanu. Sakari ar amerikāņu un britu kara misijām Maskavā bija regulāras un auglīgas."

Daži amerikāņi Otro pasaules karu sauca "good war" ("labs karš"), atgādināja vēsturnieks. Tas ir saprotams: rūpniecība ASV 1941.-45. gg. pieauga vairāk nekā divkārt, pēckara gados strauji auga iedzīvotāju patēriņa izdevumi, vidējā alga, faktiski pazuda bezdarbs. Lielā mērā pateicoties Otrajam pasaules karam, ieskaitot lendlīzi, amerikāņi pārvarēja Lielās depresijas sekas.

Precīzi līdz pat pogai

Aplēsts, ka lendlīze sastāda apmēram 4% valstī kara gados saražotā bruņojuma, materālu, iekārtu, pārtikas produktu.

Десантная баржа с американскими легкими танками МЗ Стюарт, поставляемые по ленд-лизу, направляются в район высадки морского десанта Станичка- Южная Озерейка.
© Sputnik / Александр Соколенко
Desanta barža ar amerikāņu vieglajiem tankiem M3, kas tika piegādāti saskaņā ar lendlīzes līgumu, dodas uz jūras desanta izsēšanās rajonu

PSRS no sabiedrotajiem saņēma vairāk nekā 11 tūkstošus lidmašīnu, apmēram 12 tūkstošus tanku, 13 tūkstošus zenīta un prettanku kompleksu. Īpaši svarīgas bija automašīnu, pārsvarā – kravas automašīnu Studebaker (427 tūkstoši).

"Pārsteidz, cik akurāti sabiedrotie visu uzskaitīja, - atzīmēja Mjagkovs. – Piemēram, dokumentēts, ka uz PSRS sabiedrotie nosūtījuši 257 723 498 pogas. Kopumā lendlīze ir tikai maza daļiņa no visa tā, ko Padomju Savienība ražoja pati: simtiem tūkstošu tanku un lidmašīnu, zenītlielgabalu, lielgabalu, miljoniem vienību šaujamieroču, mīnu un granātu. Protams, lendlīzei bija nozīme, it īpaši pārtikas precēm. Taču galveno produkciju frontei ražoja padomju strādnieki un zemnieki."

Грузовые автомобили Студебекер, приготовлены для отправки на фронт. Резерв Ставки Верховного главнокомандования. Район г. Можайска.
© Sputnik / Борис Антонов
Kravas automašīnas Studebaker, gatavas doties uz fronti. Virspavēlnieka štāba rezerve Možaiskas rajonā

Pēc kara amerikāņi piestādīja solīdu rēķinu. Sagrautā valsts, zaudējusi desmitiem miljonu pilsoņu, bija parādā sabiedrotajam 2,6 miljardus dolāru. Mazliet vēlāk summu samazināja līdz 1,3 miljardiem ar 2,3% gadā. Bet visiem pārējiem lendlīzes programmas dalībniekiem amerikāņi un briti parādus atlaida.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Staļins finansiālās prasības noraidīja – viņš paziņoja, ka PSRS pilnā mērā nomaksājusi lendlīzes parādus asinīm. Šo jautājumu cilāja arī vēlāk. 1972. gadā Maskava un Vašingtona vienojās par 722 miljoniem ar nomaksu līdz 2001. gadam. Taču amerikāņi saņēma vien 48 miljonus – PSRS pārtrauca maksājumus sakarā ar Džeksona-Venika diskriminējošā grozījuma pieņemšanu, kas ierobežoja tirdzniecību PSRS un vairākām citām valstīm.

Pārrunas 1990. gadā atsāka Mihails Gorbačovs un Džordžs Bušs. Maskava uzņēmās saistību samaksāt 674 kmiljonus līdz 2030. gadam. Pēc PSRS sabrukuma visi parādi nonāca uz Krievijas pleciem, un lendlīzes parādu sadalīja starp Parīzes kluba dalībniekiem. 2006. gadā Maskava pilnā mērā norēķinājās ar šo organizāciju.

19
Tagi:
Otrais pasaules karš, PSRS, ASV
Pēc temata
Operācija "Neiedomājamais". Kā sabiedrotie gribēja uzbrukt PSRS uzreiz pēc Uzvaras
Vladimirs Putins: Lielās Uzvaras 75. gadadiena: mēs esam atbildīgi par pagātni un nākotni
KF vēstnieks ASV: Krievija neļaus aizmirst PSRS uzvaru pār fašismu
Amerikāņu veterāns aicinājis nemazināt PSRS lomu Otrajā pasaules karā

Benzīna trūkums ASV ir Krievijas vaina? Jaunas apsūdzības no Savienotajām Valstīm

24
(atjaunots 12:36 15.05.2021)
Visi ceļi ved uz Krieviju. arī tagad, izmeklējot grupas "DarkSide" hakeru uzbrukumu lielākajam degvielas cauruļvadu operatoram ASV – "Colonial Pipeline", Vašingtona sameklējusi "krievu pēdas".

Vispirms Džo Baidens apliecina, ka iespējama "zināma Krievijas atbildība", konstatēja radio Sputnik autore Svetlana Holodnova. Pēc tam Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki brīfingā atkārto gandrīz to pašu, tiesa, paskaidrojot, ka īpaši apmācīti dienesti vēl izmeklē situāciju un nav pierādījumu tam, ka incidentā iesaistīta Krievijas vadība. Tomēr "DarkSide" lokācija ir viena vienīga - KF.

No vienas puses, jāpievērš uzmanība tam, ka šoreiz neskan pārsteidzīgas apsūdzības – tas Vašingtonai ir raksturīgi. Šajā gadījumā ASV administrācijas pārstāvji atklāti norāda, ka izmeklēšana turpinās un ticamu slēdzienu vēl nav.

No otras puses, nevar izslēgt, ka, iespējams, kaut kur kuluāros starp Ovālo kabinetu un visām pārējām Baltā nama telpām jau nopietni pārdomā: vai neieviest sankcijas pret Krieviju par hakeru darbību? Turklāt kiberuzbrukums nodarījis lielu kaitējumu: cauruļvada darbu, saskaņā ar prognozēm atjaunos nedēļas beigās, bet sistēma nefunkcionē no 7. maija.

Piemēram, šī iemesla dēļ Ziemeļkarolīnā ieviests ārkārtas stāvoklis, tāpat kā Floridā, cilvēki panikā metās pirkt benzīnu. Rezultātā daudzas DUS stāv tukšas nākas steidzami organizēt transporta piegādes, degvielas cenas būtiski pieaugušas. Protams, varasiestādes pūlas mierināt iedzīvotājus, aicina neizspiest DUS līdz pēdējam pilienam, bet vai tad viņus kāds klausīs?

Tādā situācijā ASV politiķiem būtu ļoti izdevīgi pavērst tautas dusmas pret ārējo ienaidnieku, turklāt abstrakti hakeri neder. Toties ierastā "ļaunā Krievija" ir itin labi piemērota.

Starp citu, grupa "DarkSide" publiski, teju vai "oficiāli" atvainojās par traucējumiem cauruļvada "Colonial Pipeline" darbā: sak, nevienam neesot gribējuši kaitēt, haosu sarīkot neplānoja – tikai nopelnīt. Un apsolīja turpmāk rūpīgāk izraudzīties uzbrukuma mērķus. Ļoti mīļi, tikai absolūti bezjēdzīgi, jo kaitējums ir milzīgs. Būtu labāl palīdzējuši atjaunot sabojāto, nevis publicējuši nevajadzīgas atvainošanās.

Bet bēdīgi slaveno "krievu pēdu" jautājumā varam būt droši: jau tuvākās dienas parādīs, ko lems ASV: agresīci pasliktināt attiecības ar Krieviju, ieviešot jaunas sankcijas un izsludinot boikotus, vai adekvāti novērtēt situāciju un lāpīt caurumus savās informācijas sistēmās, kuru vājo vietu dēļ kuru katru brīdī var "nobrukt" vitāli svarīga infrastruktūra.

24
Tagi:
degviela, hakeri, kiberuzbrukums, Krievija, ASV
Pēc temata
Kremlis komentēja ziņas par ASV iespējamo kiberuzbrukumu
Moka "krievu troļļi": Lielbritānija aicina visus nogurdinošai cīņai
ASV gāzīs pār Krieviju neredzamu atriebību

Piemaskavā par video latviešu valodā ierosināta lieta par nacisma reabilitēšanu

0
(atjaunots 17:10 16.05.2021)
Krievijas Izmeklēšanas komitejas Maskavas apgabala Galvenās izmeklēšanas pārvaldes Volokolamskas izmeklēsanas nodaļa ierosinājusi krimināllietu par sociālajā tīklā publicētu video ierakstu, kas sagroza PSRS lomu Lielajā Tēvijas karā.

RĪGA, 16. maijs — Sputnik. Maskavas apgabala Volokolamskā ierosinata krimināllieta par nacisma reabilitāciju. Interneta lietotājs vienā no sociālajiem tīkliem publicējis video ierakstu latviešu valodā, kas satur fašisma propagandu, liecina informācija Krievijas Izmeklēšanas komitejas (IK) Maskavas apgabala Galvenās izmeklēšanas pārvaldes (GIP) vietnē.

Saskaņā ar izmeklēšanas datiem, ieraksts publicēts sociālajā tīklā pērnā gada 16. martā. ieraksts sagroza faktus par Otro pasaules karu un satur fašisma propagandu – to apstiprinājusi psiholoģiskā un lingvistiskā tiesu ekspertīze.

"Tādējādi izplatītas nepārprotami melīgas ziņas par PSRS darbību Otrā pasaules kara gados. Pie tam lietotājs precīzi zināja, ka šo video brīvā piekļuvē var noskatīties sociālā tīka lietotāji," teikts paziņojumā.

Par šo faktu ierosināta krimināllieta par nacisma reabilitāciju saskaņā ar Krievijas Kriminālkodeksa 354.1 panta 1. daļu.

Patlavan izmeklētāji veic nopratināšanas un citas darbības ar mērķi identificēt lietotāju, kas publicējis video ierakstu.

0
Tagi:
nacisma glorifikācija, Vēsture, Lielais Tēvijas karš, PSRS, Krievija
Pēc temata
"Putins brīdinājis sāncenšus". Ko citu valstu mediji rakstīja par Uzvaras parādi
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Savienotajās Valstīs pūlas pierādīt, ka visus pasaules karus sākuši krievi
The Guardian: nacistu mednieks pastāstīja, kā Baltijā izkropļo vēsturi