Klusā okeāna flotes korvete Sovershenniy

Trieciena arsenāls. Kādus jaunumus Krievijas armija saņems 2021. gadā

84
(atjaunots 12:08 04.01.2021)
Kuģi un zemūdenes, pretgaisa aizsardzības sistēmas, lidmašīnas un starpkontinentālās raķetes – šogad Krievijas armija saņems gandrīz 3,5 tūkstošus jaunas tehnikas vienību.

Bruņojuma iepirkšanai un modernizācijai tiks atvēlētas divas trešdaļas militārā budžeta. Par interesantākajiem paraugiem portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Flotes atjaunošana

Jūras kara flotes vajadzībām paredzēto kuģu būves tempi joprojām pieaug: 2021. gadā JKF saņems 32 kuģus. Floti papildinās divas "Borey A" klases stratēģiskās atomzemūdenes. Kreiseri "Knaz Oleg" un "Generalissimus Suvorov" ar ballistiskajām raķetēm "Bulava" radītas saskaņā uzlabotu projektu – no agrākajiem "Borey" tās ir grūtāk pamanāmas, tām pilnveidoti vadības līdzekļi, sakaru un hidroakustikas sistēmas, ekipāžai nodrošināti ērtāki sadzīves apstākļi.

Krievijas Ziemeļu flote saņems pirmo projekta 636.3 "Varshavyanka" dīzeļelektrisko zemūdeni. Sešas šī tipa zemūdenes, kas tiek uzskatītas par klusākajām pasaulē, tagad izmanto Melnās jūras flote, vēl sešas tuvākajos gados saņems Klusā okeāna flote.

Piedevām šogad Klusā okeāna flote gaida korvetes "Rezkiy" un "Retiviy". JKF jau ir seši šīs sērijas vimpeļi, un jūrnieki tos vērtē ļoti atzinīgi. Augustā Aizsardzības ministrija noslēdza vēl vienu līgumu par sešu kuģu iepirkumu.

© Sputnik / Алексей Даничев
Korvetes "Retiviy" nolaišana ūdenī Sanktpēterburgā

Korvetes nodrošinātas ar astoņām starta iekārtām "Uran" ar pretkuģu raķetēm X-35. Katrai no tām ir 145 kg šāviņš, tā sasniedz mērķi vairāk nekā 250 kilometru attālmā. Pie tam tā paša projekta modernizētie kuģi varēs uzņemt spārnotās raķetes "Kalibr".

Papildināsies mazo raķešu kuģu rindas. Kuģu būvētāji nodos flotei vēl vienu "Buyan M", kas arī bruņots ar universālo raķešu kompleksu "Kalibr NK". Astoņi tādi "mazuļi" tagad strādā Melnajā, Baltijas un Kaspijas jūrās. Valsts izmēģinājumus turpina "Grayvoron". "Buyan", kuru tonnāža sasniedz tikai 950 tonnas, ne vienu vien reizi demonstrējuši efektivitāti reālos kaujas apstākļos – tie apšaudīja teroristu objektus Sīrijas kampaņas laikā.

JKF pastiprinās vēl viens "kalibrētais" mazo raķešu kuģu projekts – "Karakurt". Tos saņems Baltijas un Melnās jūras flotes. "Karakurt" ar 800 tonnu tonnāžu paredzēti darbam tuvākajā jūras zonā. Līdz ar "Kalibru" tie bruņoti ar 76,2 mm lielgabalu AK-176MA un divām 30mm automātiskajām zenītiekārtām AK-630M. Nākamie MRK saņem ZRK "Pancir ME".

© Sputnik / Александр Гальперин
Pirmā sērijveida mazā raķešu kuģa "Taifun" nolaišana ūdenī

Globālā savaldīšana

Stratēģiskie raķešu spēki saņems 13 raķešu kompleksus ar starpkontinentālajiem "Yars" un hiperskaņas "Avangard". Pie tam tiks pabeigta tiem paredzētā infrastruktūra Kozeļskā, Jasnajā, Užurā, Novosibirskā un Joškarolā.

Ar mobilajiem "Yars" jau pārabruņotas piecas raķešu divīzijas. Pirmais pulks ar "Avangardiem" sāka kaujas dežūru jau 2019. gadā.

Aizsardzības ministrija pievērsusi uzmanību arī stratēģiskās raķetes "Sarmat" pieņemšanai bruņotajos spēkos. Perspektīvā kompleksa izmēģinājumiem pat radīsies speciāls poligons netālu no Severojeņisejskas ciema. Šī programma sasniegusi noslēguma stadiju: "Sarmat" piegādes stratēģiskajiem raķešu spēkiem ieplānotas 2022. gadā.

© Photo Министерство обороны РФ
Ballistiskās raķetes "Sarmat" izmēģinājumi

Iepriekš AM atklāja dažas jaunā kompleksa īpašības: 200 tonnas smagā raķete var nogādāt desmit tonnas lietderīgās kravas 18 tūkstošu kilometru attālumā. Lādiņš – sadalāms ar individuālā tēmējuma blokiem.

Lidmašīnas un helikopteri

Sāksies modernizēto iznīcinātāju-bumbvedēju Su-34M sērijveida piegādes. Patlaban GKS ir vairāk nekā simts šo lidaparātu. Daļu nolēma papildināt pēc militārās ekspluatācijas Sīrijā. Modernizētās mašīnas varēs nest jaunus aviācijas trieciena līdzekļi, tās aprīkos ar mūsdienīgām radioelektroniskās cīņas iekārtām, mūsdienīgu avioniku. Su-34M tiks nomainīti tēmēkļi, sakaru līdzekļi un radari. Speciālisti vērtē, ka iespēju ziņā modernizētais Su-34M divkārt apsteigs savu priekšgājēju.

© Sputnik / Нина Падалко
Iznīcinātājs-bumbvedējs Su-34

Bez tam GKS šogad gaida arī atjaunotos stratēģiskos bumbvedējus Tu-160M. Dziļās modernizācijas ietvaros raķešnesēji saņems mūsdienīgu pilotāžas un navigācijas iekārtu, sakaru un vadības sistēmas, radiolokācijas staciju, radioloelektroniskās pretdarbības kompleksu. Rezultātā būtiski uzlabojusies lidmašīnas efektivitāte, darbības rādiuss palielinājies par tūkstoš kilometriem.

Īpaša uzmanība veltīta helikopteriem. 2021. gadā Krievijas BS saņems desmit transporta-kaujas Mi-8AMTŠ-VN ar pilnveidotu vadāmo ieroču kompleksu. Atšķirībā no agrākajiem modeļiem, šī lidaparāta kabīni aizsargā titāna bruņas, transporta nodaļu sedz vieglās aramīda bruņas. Rezultātā Mi-8 kļuvis par daudzfunkcionālu mašīnu uzbrukuma, trieciena un desanta-transporta uzdevumu izpildei.

Учения спецназа Росгвардии по беспарашютному десантированию
© Sputnik / Сергей Пятаков
Transporta-trieciena helikopteris Mi-8AMTŠ "Terminator"

Mi-8AMTŠ-VN pirmās iemēģinās armijas aviācijas brigādes, kas strādā Gaisa desanta spēka interesēs. Helikopteris jau iedēvēts par "lidojošo desanta bruņumašīnu": tas spēj pārvietot desantu un nodrošināt efektīvu atbalstu, arī ar precīzajām raķetēm.

Līdz 2020. gada beigām armija saņēma 18 modernizētos trieciena helikopterus Mi-28NM no simt pasūtītajiem. Modernizētajam "nakts medniekam" palielināts mērķa identifikācijas attālums, tas ir grūtāk pamanāms, jaudīgāks, saņēmis precīzo raķešu bruņojumu. Arī stūrmanim tagad ir lidaparāta vadības instrumenti – līdz ar pastiprinātajām bruņām un lāzera aizsardzības kompleksu šis faktors nopietni uzlabo helikoptera dzīvotspēju kaujā.

Pretraķešu "lietussargs"

Armija saņems jaunās paaudzes sistēmas S-500 "Prometei" pirmās zenītraķetes. ZRS sērijveida ražošana sāksies 2025. gadā, pagaidām armija un rūpniecība pārbauda sistēmu valsts izmēģinājumos.

Viena no "Prometei" īpatnībām ir tā, ka līdztekus aerodinamisko mērķu pārtveršanai, tas spēj notriekt ballistiskās starpkontinentālās raķetes un hiperskaņas lidaparātus. Pie tam S-500 sasniedz objektus simtiem kilometru attālumā no Zemes, proti, strādā kosmosā. Atklātie dati liecina, ka S-500 darbības rādiuss sasniedz 600 km. S-500 vienatnē identificē un vienlaikus apšauda desmitiem mērķu, kas pārvietojas ar 7 km/sek. ātrumu.

Vēl viens jaunums – zenītraķešu sistēma S-350 "Vityaz". Pirmie tās paraugi nonāca bruņotajos spēkos 2019. gadā. AM pasūtīja vēl četrus komplektus. Tos piegādās 2021. un 2023. gadā. Starp pirmajiem jaunās ZRS saņems Hakasijā un Krasnojarskas novadā dislocētie pulki, kuru rīcībā patlaban ir sistēmas S-300PS.

Atgādināsim, ka "Vityaz" nomainīs visnotaļ efektīvo, taču nu jau "padzīvojušo" S-300. Sistēmu S-350 veido pašgājējiekārta, visu rakursu radars ar telpas elektronisko skenēšanu un komandpunkts. Munīcija – divu tipu vidēja darbības rādiusa raķetes.

Зенитный ракетный комплекс С-350 Витязь, архивное фото
© Sputnik / Рамиль Ситдиков
Zenītraķešu komplekss S-350 "Vityaz", foto no arhīva

Pirmās paredzētas aerodinamisko un ballistisko objektu likvidācijai 120 km attālumā. Otrās likvidē zemu lidojošus objektus – spārnotās raķetes, bezpilota lidaparātus, planējošos blokus līdz 15 km attālumā. S-350 izceļas ar paplašinātu munīcijas komplektu: vienā divizionā ir vairāk nekā 140 raķetes, divreiz vairāk nekā S-300PS. Viens "Vityaz" vienlaikus apšauda līdz 16 objektus, pie tam tas izmaksā daudz mazāk nekā ZRS S-400 "Triumf".

Krievijas GKS līdz 2027. gadam saņems 12 S-350 divizionus. Tie būtiski palielinās efektivitāti cīņā ar spārnotajām raķetēm.

84
Tagi:
ieroči, armija
Pēc temata
"Viņi ir tik stipri, kā vēl nekad": NATO novērtēja Krievijas armijas spēku
"Miežagrauds NATO": Krima paslēpta zem neredzama kupola
Krievu ieroči: 2020. gada provizoriskie rezultāti
"Liels solis uz priekšu": Krievija iemēģina jaunu tanku kaujas taktiku
Su-27

Maitasputnu mednieki: PSRS un Krievijas labākie iznīcinātāji

27
(atjaunots 16:50 25.01.2021)
Ātri, veikli, nāvējoši – nu jau vairāk nekā gadsimtu iznīcinātāji ir ļoti svarīgi kaujas laukā, bieži vien tie spēj ietekmēt veselas militārās operācijas rezultātu.

Pirmo sērijveida iznīcinātāju Krievijā S-16 uzbūvēja 1915. gada 25. janvārī. Tas bija paredzēts bumbvedēja "Ilya Muromets" eskortam un aizsardzībai. Šodien iznīcinātāju klases funkcijas ir manāmi paplašinājušās – tie iekaro pārsvaru gaisā un efektīvi strādā pa zemes virsmu. Par PSRS un Krievijas gaisa kauju karaļiem portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Leģendārie frontinieki

Padomju iznīcinātāji izpelnījās slavu Lielā Tēvijas kara gados. Virzuļu La-7 pirmo reizi pacēlās gaisā 1944. gada janvārī un nepilna gada laikā tas ar pilnām tiesībām jau tika dēvēts par vienu no labākajiem iznīcinātājiem Otrā pasaules kara laikā.

La-7 raksturīga īpatnība bija dzinēja dzesēšana ar gaisu, kas būtiski uzlaboja mašīnas drošību un dzīvotspēju. Atšķirībā no saviem brāļiem ar eļļas dzesētāju, jaunā lidmašīna neuzliesmoja kā lāpa pēc mazākā trāpījuma motora tilpnē. Konstruktori būtiski uzlaboja aerodinamiku un, pateicoties spārna metāliskajām garensijām, samazināja lidmašīnas kopējo svaru.

Salīdzinājumā ar priekšgājēju – La-5FN – iznīcinātājs La-7 bija ātrāks, straujāk pacēlās gaisā, tam bija augstāki praktiskie griesti. Lielā augstumā tas spēja sasniegt līdz 680 km/h ātrumu, pie zemes – līdz 600 km/h. Tas bija veikls un labi bruņots ar trim 20 mm lielgabaliem, nesa gandrīz 200 km bumbu.

Истребитель ЛА-7. На этой машине трижды Герой Советского Союза И.Н. Кожедуб завершил войну и сбил 17 фашистских самолетов, о чем свидетельствуют звездочки на фюзеляже
© Sputnik / Игорь Михалев
Iznīcinātājs La-7

Padomju meistari uzreiz iemīļoja jauno mašīnu – pazīstamais lidotājs Ivans Kožedubs pie La-7 stūres notrieca 17 vācu lidmašīnas, pat turboreaktīvo Messerschmitt-262.

Vēl viens izcils padomju iznīcinātājs ir nopelniem bagātais frontinieks Jak-3. Tā bija viena no plašāk sastopamajām lidmašīnām Lielā Tēvijas kara gados – kopš 1944. gada no konveijera nonākuši aptuveni pieci tūkstoši mašīnu.

Konstruktori pacentās padarīt lidmašīnu maksimāli vieglu – spārna garensijas bija izgatavotas ne no koka, kā agrāk, bet gan no viegla dūralumīnija. Pie tam manāmi saruka konsoļu platība un atvēziens. Jak-3 svēra tikai mazliet vairāk kā 2,5 tonnas. Tāpēc tas bija vienkāršak vadāms un ļoti ātrs.

Истребитель ЯК-3
© Sputnik / РИА Новости
Iznīcinātājs Jak-3.

Vieglie "Jaki" bieži iznīcinīja uzvaras pār smagākajām vācu mašīnām – veiklie lidaparāti ļāva padomju meistariem ātri nonākt pretinieka astē un notriekt tos.

Korejas kara varoņi

Līdz ar reaktīvās ēras sākumu PSRS Gaisa kara spēki saņēma vieglo iznīcinātāju MiG-15. Lidmašīnai bija bezšuvju korpuss ar hermētisku kabīni, viena spārna garensija un pilnībā ievelkama šasija. Turboreaktīvais dzinējs ļāva iznīcinātājam sasniegt gandrīz 1100 km/h.

MiG-15 bija bruņots ar vienu 37 mm un diviem 23 mm lielgabaliem, zem spārniem varēja piekārt divas aviācijas bumbas vai papildu degvielas tvernes. Jaunā MiG pirmās kaujas sākās Korejas karā, kur tā galvenais sāncensis bija F-86 Sabre. Dažu aktīvas karadarbības gadu laikā padomju lidotāji notrieca divkārt vairāk "amerikāņu" – 650 F-86 pret 340 zaudētiem MiG-15. Turklāt padomju lidotāji notrieca arī vairākus desmitus gaisa cietokšņu B-29.

Советский истребитель МИГ-15 на церемонии открытия Армейских международных игр - 2016 в подмосковной Кубинке
© Sputnik / Евгений Биятов
Iznīcinātājs MiG-15

MiG-15 bija viplašāk ražotais padomju iznīcinātājs – laisti klajā vairāk nekā 11 tūkstoši lidaparātu, vēl vairākus tūkstošus samontēja pēc licencēm Čehoslovākijā un Polijā. Tos saņēma visas Varšavas līguma valstis, Ķīna, KTDR un Tuvo Austrumu valstis. MiG-15 bija gandrīz četrdesmit valstu bruņojumā.

Smagais MiG

50. gados aviokonstruktori sāka darbu pie smagajiem iznīcinātājiem-pārtvērējiem, lai stātos pretī amerikāņu virsskaņas bumbvedējiem. Karavīriem steidzami bija vajadzīgs vadāmo raķešu nesējs, kas varētu lielā attālumā identificēt un panākt virsskaņas B-58, XB-70 Valkyrie un izlūkus SR-71 Blackbird ar ātrumu līdz 3 Mahiem.

Американский самолет-шпион SR-71 Blackbird
© AP Photo / ITSUO INOUYE
SR-71

Šo darbu uzdeva Mikojana konstruktoru birojam. Izstrādātājiem vajadzēja radīt ļoti izturīgus materiālus fizelāžai, kas izturētu milzīgu termodinamisko slodzi virsskaņas ātrumā. Korpusu izstrādāja no augsti leģēta tērauda, siltumizturīgiem alumīnija un titāna kausējumiem.

MiG-25 pacelšanās masa pārsniedza 35 tonnas, tāpēc nepieciešamā ātruma sasniegšanai bija vajadzīgs atbilstošs dzinējs. MiG saņēma divus turboreaktīvos R15B-300 ar vairāk nekā 11 tūkstošu spēka kilogramu vilkmi.

MiG-25 bija izcilas īpašības, lidmašīna kardināli atšķīrās no  citiem iznīcinātājiem. Piemēram, šajā lidmašīnā uzstādīts lidojuma augstuma pasaules rekords – gandrīz 30 tūkstoši metru ar 2 tonnu kravu. MiG-25 bija pirmais sērijveida iznīcinātājs pasaulē, kas ilgu laiku spēja uzturēt 3000 km/h ātrumu. 

Истребитель МиГ-25 РБ
© Sputnik / Леся Полякова
MiG-25

70. gadu sākumā, neskatoties uz vairākām katastrofām izmēģinājumos, lidmašīna tika pieņemta bruņojumā. Tā nokalpoja Krievijas armijā līdz 90. gadu vidum, tika piegādāta Irākai, Sīrijai, Lībijai un Ēģiptei. MiG piedalījies vairākos lielos bruņotos konfliktos Tuvajos Austrumos.

"Sukhoi" saime

Darbu pie 4. paaudzes daudzfunkcionālā iznīcinātāja padomju konstruktori sāka 70. gadu sākumā. Tolaik ASV jau bija gatavs viņu F-15. Padomju konstruktori lielā mērā bija spiesti orientēties uz to. Ceturtās paaudzes kara lidmašīnas bija piemērotas ne tikai cīņām gaisā, bet arī darbam pret objektiem uz zemes un ūdens. Galvenais bruņojums – tālā darbības rādiusa raķetes un aviobumbas. Risināmie uzdevumi – gaisa mērķu meklēšana un pārtveršana, izlūkošana, galveno spēku piesegšana, bumbvedēju vadīšana. Pie tam iznīcinātājam vajadzīgs vērā ņemams darbības rādiuss, tam jābūt veiklam un ātram.

Darbu pie aviācijas sistēmas sāka Sukhoi konstruktoru biroja speciālisti. Jaunā smagā frontes iznīcinātāja projektu apstiprināja 1976. gadā. To iedēvēja par Su-27. Jaunais lidaparāts bija vienlīdz efektīvs gan tuvcīņā, gan lielā attālumā. Īpaši Su-27 vajadzībām izstrādāja turborekatīvos dzinējus AL-31F ar milzīgu potenciālu tālākai modernizācijai. Starp citu, to modifikācijas vēl aizvien izmanto Su-33, Su -30, Su -34 un Su -35.

Su-27 vēl joprojām ir rekordists vairākās kategorijās. Tas uzstādījis rekordu pacelšanās ātruma ziņā – 3 kilometru augstumu tas sasniedza 25 sekunžu laikā. 1989. gadā iznīcinātājs pirmo reizi izpildīja jaunu augstākās pilotāžas figūru – dinamisko bremzēšanu, ko lidotāji iedēvējuši par "Pugačova kobru".

Истребитель Су-27 на стратегических командно-штабных учениях Кавказ-2020
© Photo Пресс-служба Минобороны РФ
Su-27
27
Tagi:
iznīcinātājs, gaisa kara spēki, Lielais Tēvijas karš, PSRS, Krievija
Pēc temata
Publicēts iznīcinātāju MiG-31 lidojuma stratosfērā video ieraksts
"Kaut kam gatavojas": kāpēc ASV pārkrāsojušas lidmašīnas Krievijas GKS krāsās
Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23
Krievijas AM parādīja iznīcinātāju Su-35S gaisa cīņu
FIM-92 Stinger

"Sitīsim krievus vājā vietā": ko plāno NATO

75
(atjaunots 14:28 24.01.2021)
Militārā kontingenta pieaugums, armijas infrastruktūras būvdarbi un tālāka starptautiskā konsolidācija – 2021. gadā NATO pastiprinās spiedienu pret Krievijas rietumu robežām.

Maijā un jūnijā alianse organizēs lielākos manevrus kopš aukstā kara laikiem – Defender Europe 2021. Tām sekos atbilde – tikpat plašas Krievijas un Baltkrievijas kopīgās mācības "Rietumi 2021", kas ieplānotas septembrī. Ar ko tas viss var beigties? Par to portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Cīņas lauks – Eiropa

Tāpat kā iepriekš, "Defender Europe 2021", izspēlēs aizsardzības un uzbrukuma darbības Austrumeiropā un Baltijā. Mācību scenārijs paredz, ka NATO spēkiem vajag uzbrukt Kaļiņingradas apgabalam, bloķēt Krievijas rietumu apgabalus un atvairīt "plašu krievu uzbrukumu". Atšķirībā no agrākajiem manevriem, 2021. gadā īpaša uzmanība tiks pievērsta nevis Austrumeiropai, bet Dienvideiropai. Manevri ieplānoti Melnkalnē, Kosovā un Albānijā. Bulgārijā un Rumānijā notiks PGA mācības un "zeme-zeme" tipa raķešu mācības. Savukārt Ungārija būs "kara" dziļās aizmugures lomā.

Американская военная техника перед переброской в Европу для участия в учениях Defender Europe 2020
Amerikāņu militārā tehnika pirms pārvietošanas uz Eiropu – uz mācībām DEFENDER Europe 20

Amerikāņi pārvietos uz Eiropu vērā ņemamus spēkus, arī 1. kavalērijas un 82. gaisa desanta divīzijas vienības. Atlantijas okeānu šķērsos simtiem dažādu kara tehnikas vienību. Bez tam no Floridas tiks pārvietota 53. kājnieku brigāde. Iespējams, pēc mācībām amerikāņi atkal "piemirsīs" daļu bruņojuma Eiropā, kā tas jau gadījies ne vienu reizi vien. Speciālisti uzskata, ka ar tādām metodēm Pentagons gadu no gada audzē uzbrukuma iespējas reģionā.

Atbildei uz "Defender Europe 2021" Krievija un Baltkrievija septembrī organizēs manevrus "Rietumi 2021". Iepriekš Baltkrievijas aizsardzības ministrs Viktors Hreņins pastāstīja, ka kopīgās mācības ļaus izmēģināt apvienoto trieciena vienību kopīgo darbību jaunās metodes urbanizētā apvidū", kā arī novērtēt bruņojuma un tehnikas jauno un modernizēto paraugu efektivitāti. Minskā uzsvēra, ka stratēģiskie manevri atspoguļo Baltkrievijas un Krievijas stabilās sabiedroto attiecības un aizsardzības resoru vienprātību jautājumā par Sabiedroto valstu militāro drošību".

Spēka demonstrācija

Abas puses neizmantoja ierastos diplomātiskos izteikumus par to, ka manevri nav vērsti pret kādu valsti vai militāro bloku. NATO spēku iecere izspēlēt uzbrukumu Kaļiņingradai un Krievijas karavīru gatavošanās cīņām pilsētā skaidri liecina, kas un pret ko gatavojas karot. Protams, plaša bruņota konflikta risks ir neliels, tomēr reāls.

Speciālisti uzskata, ka NATO darbības 2021. gadā tieši ietekmēs varas maiņa ASV. Donalda Trampa prezidentūras laikā Ziemeļatlantijas bloka vienotība jūtami pavājinājās. Baltā nama saimnieks neslēpa, ka viņam tuvākas ir amerikāņu intereses, pat pieļāva iespēju izstāties no alianses. Tādi izteikumi ļoti satrauca Eiropu, no jauna sākās sarunas par ES armiju. Acīmredzot, jaunais prezidents centīsies visu labot. 

"Krievijas un NATO attiecības šogad pasliktināsies, - uzskata Ģeopolitisko problēmu akadēmijas viceprezidents Konstantins Sivkovs. – Baidens vēlas atjaunot un mobilizēt aliansi. Šim nolūkam vajadzīgs ārējais ienaidnieks. Krievija šai lomai ir lieliski piemērota, jo Ķīna ir pārāk tālu. Ārējā ienaidnieka tēls Vašingtonai vajadzīgs arī tāpēc, ka tai vajag konsolidēt amerikāņu sabiedrību."

Nopelnīt naudu

Tomēr eksperti uzskata, ka patiesībā NATO nav nepārprotami agresīvu pret Krieviju. Alianses tālāka paplašināšanās amerikāņiem dod iespēju nopelnīt naudu un spēcīgāk piesaistīt sev Eiropu. Vašingtona atgriezīsies "pirmstrampa" ērā un pastiprinās iejaukšanos Vecās pasaules darīšanās.

Пресс-служба Минобороны РФ

"Man šķiet, ka 2021. gadā NATO nodemonstrēts, kā no militāras organizācijas pārvēršas par tādu globālu korporāciju, - konstatēja politologs Sergejs Sudakovs. – Alianses galvenā problēma – finansējums – vēl joprojām ir aktuāla. Tas, kurš maksā, pasūta mūziku. Divas trešdaļas budžeta nodrošina ASV, un tas nevienam nav noslēpums. Mēs visi labi zinām, ka izdevumi jau pārsnieguši triljonu dolāru. Pārsvarā par to jāpateicas Vašingtonai. Eiropas valstis paļaujas uz piegādēm no ASV – līdz pat sausajām uzturdevām. Tas uztur amerikāņu kolosālo aizsardzības budžetu – korporācijas, kas strādā NATO interesēs, pelna milzu naudu."

Eksperts piezīmēja, ka Ziemeļatlantijas alianses rīcība jau tagad atgādina naudas pārlikšanu no vienas kabatas otrā. Vašingtona piešķir NATO līdzekļus, sabiedrotie par tiem iepērk amerikāņu tehniku un bruņojumu. Viss, loks ir noslēgts. Baidena prezidentūras laikā Eiropa ASV acīs būs viens no galvenajiem militārās produkcijas noieta tirgiem. Tātad gaidāmi Krievijai naidīgi izteikumi no okeāna viņa krasta. Tomēr lielākā daļa speciālistu ir pārliecināti: diezin vai Vašingtona un Brisele uzdrīkstēsies pa īstam pārbaudīt otrās pasaulē spēcīgākās armijas izturību.

 

75
Tagi:
Krievija, NATO
Pēc temata
"Esam atraduši iespēju apspēlēt Krieviju". Pie kā ķēries Pentagons
"Rietumi to uzskata par galveno apdraudējumu". Krievijas flotē nomainīsies flagmanis
"Čipu implantē smadzenēs": kā ASV armija gatavo kiborgkareivjus
"Uzņem tikai dažus": kā tiek trenētas labākās speciālo uzdevumu vienības
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

0
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

0
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās