Pretraķešu aizsardzības sistēmas jaunās raķetes izmēģinājumi Sarišagana poligonā Kazahstānā

"Pa ādu dabūs visi": ko ASV slēpj aiz vārdiem par "Krievijas draudiem"

103
(atjaunots 16:25 25.12.2020)
Satelītu grupējumu likvidācija, PRA sistēmas neitralizācija un triecieni pa Zemi no kosmosa – ASV atkal apsūdz Krieviju par mērķtiecīgu Zemes tuvējās orbītas militarizāciju.

Pentagons apgalvo, ka Maskavas nesen izmēģinātais pretaķešu lādiņš paredzēts nevis kodolraķešu pārtveršanai, bet gan satelītu neitralizēšanai. Pie tam amerikāņi klusē par savu orbitālo bruņojumu. Starp citu, izstrādes ir plašas. Par Rietumu gatavošanos "zvaigžņu karu" kurināšanai portālā RIA Novosti pastāstīja Nikolajs Protopopovs.

Aizsardzības sistēma

"Sargi" – tā tagad oficiāli dēvē ASV Kosmosa spēku karavīrus – regulāri stāsta par pretsatelītu raķešu izmēģinājumiem Krievijā. Pēdējo reizi ASV Aizsardzības ministrija par tiem ziņoja aprīlī. Kopumā Vašingtona informējusi par astoņiem "pret satelītiem paredzētas" sistēmas izmēģinājumiem Krievijā.

Министерство обороны РФ

Acīmredzot, amerikāņi runā par pretraķešu un kosmiskās aizsardzības sistēmu "A-235 "Nudol", kam Pentagons piešķīris indeksu PL-19. Tas ir viens no Krievijas aizsardzības rūpniecības kompleksa slepenākajiem izstrādājumiem.

Plānots, ka "Nudol" aizvietos pretraķešu aizsardzības sistēmu A-135 "Amur", kas piesedz Maskavu un Centrālo rūpniecības rajonu. Jaunā pretraķešu lādiņa izmēģinājumi sākās 2014. gadā Pļeseckas poligonā. A-235 galvenie mērķi ir starpkontinentālo ballistisko raķešu šāviņi. Darbības rādiuss – vairāk nekā pusotrs tūkstotis kilometru. Pārtvērēju ātrums sasniedz 10 Mahus.

"Nudol" šāviņi iekļauti kosmisko raķešu kategorijā. Acīmredzot, šī iemesla dēļ amerikāņi apsūdz Krieviju par kosmosa militarizāciju - it kā PL-19, ko ASV dēvē par tiešās pārtveršanas pretsatelītu raķeti, paredzēta, lai likvidētu tikai komunikāciju satelītus, orbitālo fotouzņēmumu aparātus un citus kosmiskos objektus. Pēc amerikāņu militārpersonu domām, tas būtiski ierobežo viņu iespējas Zemes tuvējā orbītā.

Vladimirs Putins
© Sputnik / Михаил Климентьев

Militārais eksperts Aleksejs Ļeonkovs uzskata, ka ASV ir noraizējušās pret šo pretraķešu lādiņu, jo īsti neaptver tā šāviņa darbības principu.

"Viņiem ir zināms, ka iepriekšējai sistēmai A-135 bija kodoltermiskais šāviņš, kas spēj atvairīt ballistisko raķešu masveida uzbrukumu, - paskaidroja Ļeonkovs. – "Nudol" ir mūsdienīgāka, spēj sasniegt mērķi aptuveni 1600 kilometru augstumā. Mēs nesniedzam informāciju par tā šāviņu, tāpēc amerikāņi uzskata, ka tas ir kodoltermiskais šāviņš. Es pieļauju tādu iespēju: ASV globālā trieciena koncepcija paredz raķešu masveida pielietošanu, un pret to vajadzīgas sistēmas ar kodolšāviņiem."

Globālais tīkls

Amerikāņi, slēpjoties aiz saviem uzbrukumiem Krievijai, paši aktīvi gatavojas karadarbībai orbītā. Ne velti viņi visiem spēkiem cenšas aizkavēt starptautisko pārrunu procesu par bruņojuma kontroli kosmiskajā telpā, ko ierosinājusi Maskava un Pekina.

Atbildot uz draudiem, ko it kā radot Krievija un Ķīna, Pentagons izstrādājis veselu "Aizsardzības stratēģiju kosmosā". Pamatideja: ieņemt un kontrolēt Zemes tuvo orbītu, lai iegūtu stratēģisku pārsvaru. Pēc stratēģijas autoru domām, tas pavērs jaunas iespējas militāro operāciju plānošanā un īstenošanā.

Pagaidām amerikāņu galvenais ierocis orbītā ir satelīti. Pēdējā laikā Pentagons tiem piešķir milzu uzmanību – aktīvi izstrādā kosmiskos aparātus gan aizsardzībai, gan uzbrukumam.

Amerikāņi izvietojuši kosmosā galvenos bruņoto spēku vadības, sakaru un izlūkošanas līdzekļus. Pat pieticīgas aplēses rāda, ka patlaban viņiem orbītā ir apmēram tūkstotis aparātu. Pie tam tuvākajā laikā ASV plāno sākt nelielu un lētu satelītu sērijveida ražošanu un palaišanu. Piemēram, izskanējušas ziņas par Perspektīvo pētījumu aģentūras BARPA programmu Blackjack – tās ietvaros plānots palaist orbītā vairākus simtus vienotā tīklā saslēgtu mazgabarīta aparātu. Pentagons var izmantot tos PRA sistēmā, kā arī platjoslas sakariem vai navigācijai.

Līdz šim nav skaidri zināms, kādiem nolūkiem paredzēts minišatls X-37B, kas spēj ilgi uzturēties orbītā. Nesenajā izmēģinājuma lidojumā aparāts pavadīja kosmosā vairāk nekā divus gadus. Vieni speciālisti ir pārliecināti, ka X-37B nes mazgabarītu izlūkošanas satelītus, ko var izlaist virs noteikta planētas punkta. Citi apgalvo, ka šatls izmēģina kosmisko pārtvērēju tehnoloģijas.

Triecieni no kosmosa

Nav ne mazāko šaubu: nav vairs tālu diena, kad Pentagons izvietos orbītā īstus trieciena ieročus, aizbildinoties ar to pašu "Krievijas un Ķīnas agresiju kosmosā".

To apstiprina arī pretsatelītu līdzekļu sekmīgie izmēģinājumi. Piemēram, 80. gadu vidū iznīcinātāja F-15 palaistā raķete ASM-135 ASAT 555 km augstumā notrieca zinātnisko satelītu Solwind. Savukārt 2008. gadā jūras bāzes pretraķešu lādiņš SM-3 iznīcināja militāro satelītu USA-193  250 kilometru augstumā.

Ļeonkovs atzīmēja, ka pēdējos gados amerikāņus nodarbina divu veidu kosmiskais bruņojums: kinētiskais un enerģētiskais. Pirmais paredzēt ballistisko un hiperskaņas raķešu likvidācijai. Piemēram, Multiple Kill Vehicle — nelielu pārtvērēju nesējs. Tas var uzņemt 6-20 satelītus-šāviņus.

"Kad tas reģistrē ballistisko raķešu startu, mākslīgais intelekts patstāvīgi pieņem lēmumu par uzbrukumu, pārtvērēji startē un likvidē mērķus. Turklāt ar atbilstošām korekcijām šo ieroci iespējams izmantot uzbrukumam objektiem uz Zemes," precizēja eksperts.

Jāpiebilst, ka amerikāņu inženieri pilnā sparā strādā arī pie enerģētiskā ieroča – kosmiska ķīmiskā lāzera ar 8 MW jaudu. Projekts tiek īstenots programmas Space-based Lazer ietvaros. Plānots palaist orbītā aptuveni divus desmitus šādu iekārtu.

Domāts, ka lāzeri pārtvers ballistiskās un hiperskaņas raķetes, tomēr labvēlīgos apstākļos tie varēs iznīcināt arī stacionāros objektus uz Zemes.

103
Tagi:
draudi, Krievija, ASV, aizsardzība
Arktika

"Gaidām tehniku augustā": amerikāņi gatavojas izsēsties Arktikā

18
(atjaunots 15:00 16.04.2021)
ASV cenšas panākt Krievijas Arktikā. Nesen Sauszemes spēki noslēdza līgumu ar koncernu "Oshkosh Defense" sadarbībā ar Singapūras kompāniju "ST Engineering" un "BAE Systems" par militārās tehniskas izstrādi darbam aiz Polārā loka.

Noskaidrojies, ka amerikāņiem vienkarši nav mūsdienīgu tamlīdzīga tipa mašīnu, esošās ir pamatīgi novecojušas. Komandieri cer, ka izdosies izmēģināt jaunumus jau augustā. Kas par tiem zināms? Par to portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Uzbūvēt līdz jūnijam

Arktika met nopietnu izaicinājumu jebkurai armijai. Zema temperatūra, ledus torosi, dreifējoši ledāji, nekādas infrastruktūras, apgrūtināta loģistika, ilga polārā nakts – tas viss nopietni apgrūtina liela armijas grupējuma izvēršanu.

Korvete Gremjaščij, foto no arhīva
Пресс-служба Минобороны РФ

Aukstā kara laikos ASV, atšķirībā no PSRS, neveltīja reģionam pienācīgu uzmanību, tāpēc tagad Pentagona rīcībā ir viens vienīgs darbspējīgs ledlauzis "Polar Star". Krievijai – vairāk nekā 40 šī tipa kuģi. Piedevām amerikāņiem Arktikā faktiski nav armijas bāzu.

Trūkst tehnikas sauszemes spēku vajadzībām, kas varētu pārvadāt kravas un kareivjus smagajos polārajos apstākļos. Vienīgie piemērotie vilcēji-visurgājēji ir zviedru divposmu kāpurķēžu Bandvagn 206, pieņemti bruņojumā ar apzīmējumu Small Unit Support Vehicle (SUSV, mazā vienību atbalsta mašīna). Taču pirmās šī tipa mašīnas nonākušas no konveijera pirms 40 gadiem un jau sen neatbilst prasībām.

Armija nolēmusi atjaunot arktiskās tehnikas parku un izsludinājusi konkursu programmas ColdWeather, All-Terrain Vehicle (CATV, auksta klimata visurgājējs) ietvaros. Pentagons gatavs perspektīvā vilcēja izstrādei, būvei un izmēģinājumiem iztērēt 6,6 miljonus dolāru 2021. finanšu gadā un 9,25 miljonus – 110 CATV iegādei.

Vēlāk parku paplašinās līdz 163 visurgājējiem. Prototipus gaida apmēram 14. jūnijā. No augusta līdz decembra beigām – izmēģinājumi Aļaskā. Uzvarētāju izvēlēsies 2022. finanšu gadā.

Četri varianti

Sagaidāmi četri CATV modeļi. Vispārējā pielietojuma visurgājējam jāuzņem vismaz deviņi kareivji, neskaitot vadītāju, kā arī jāizvieto iekārtas un krājumi trim dienām autonoma darba.

Sanitārais variants ar medicīnas iekārtām paredzēts diviem mediķiem, diviem gulošiem un četriem viegli ievainotiem pacientiem. Komandiera mašīna saņems mūsdienīgus sakaru un vadības līdzekļus. Kravas masīna – lielgabarīta militāro iekārtu pārvietošanai lielā attālumā.

"Šīs mašīnas spēs risināt plaša spektra uzdevumus ekstremāli zemas temperatūras apstākļos citai tehnikai nepārvaramā apvidū, - žurnālistiem stāstīja par CATV programmu atbildīgais ASV armijas virsnieks Tims Godets. – Tām bez grūtībām jāpārvietojas pa ledu, jāpārvar ūdens šķēršļi, viegli jāuzbrauc pa nogāzi, jābūt vienkārši apkalpojamām un ekonomiskām no degvielas patēriņa viedokļa."

Konkursa dalībnieki izmanto agrākos izstrādājumus. "Oshkosh" un "ST Engineering" izvēlējās divposmu vilcēju "Bronco 3". To vairāk nekā 20 gadus izmanto britu armija, kas piedalījās karadarbībā Afganistānā.

"Bronco 3" ir pret lodēm paredzētas bruņas, ložmetēja pamatne, V-veida dibens, kas mazina kaitējumu mīnas sprādzienā. Mašīna pārvar ūdens šķēršļus ar 5 km/h ātrumu.

"BAE Systems" piedāvās jaunumu uz divposmu vilcēja "Beowulf" bāzes, kas lielā mērā līdzinās "Bronco 3" un SUSV, tikai tam ir lielāka kravas nestspēja.

Panākt Krieviju

Pirms mēneša publicētajā "Arktiskajā stratēģijā" amerikaņi atklāti stāstīja par vēlmi pabīdīt malā reģionā Maskavu un Pekinu. Pentagonam īpašas raizes sagādā Krievija, kam ir lielākā ledlaužu flote pasaulē, armijas bāzu tīkls ziemeļu platuma grados un plašs tehnikas arsenāls, kas spēj bez pilnveidošanas strādāt ekstremāla sala apstākļos.

Uzvaras parādēs pastāvīgi piedalās Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmu arktiskās modifikācijas: neliela darbības rādiusa zenītraķešu komplekss "Tor-M2DT", zenītraķešu-lielgabala "Pancir-SA" un speciālās sagādes mašīnas.

Gandrīz visa arktiskajam reģionam paredzētā sauszemes tehnika samontēta uz divposmu kāpurķēžu visurgājēju DT-30 "Vityaz" bāzes, ko nebiedē pat bargākais sals (līdz -55 grādiem). Dažas modifikācijas var pārvarēt ūdens šķēršļus – ledus pastāvīgās blīvēšanās apstākļos  Ziemeļpolā šis faktors būtiski palielina mašīnu mobilitāti. Jaunie "Pancir" un "Tor" sedz tālā darbības rādiusa zenītraķešu sistēmu S-400 dislokācijas rajonus, kas tiek izvērsti Arktikā kopš 2015. gada.

Unikāls arsenāls ir arī pirmajai Sauszemes spēku arktiskajai vienībai – 80. atsevišķajai motorizēto strēlnieku brigādei, kas dislocēta Alakurti ciemā Murmanskas apgabalā. Pret salu noturīgie kājnieki apgūst īpašas pārgājības mašīnas, kas pārvietojas uz riteņem ar milzīgām zemspiediena riepām. Tādas mašīnas par šķēršļotu apvidu pārvar, nesamazinot ātrumu. Turklāt 80. brigādes kājniekiem ir pilna pievada kravas mašīnas "Ural" un KAMAZ, adaptētas ekstremālam salam, sniega visurgājēji TTM-1901 "Berkut" ar apkurināmu kabiti, kuteri uz gaisa spilvena. Piedevām – suņu un briežu pajūgi.

Lielā Tēvijas kara gados pajūgiem bija milzīga loma Polārā loka aizsardzībā. Ar tiem piegādāja munīciju un karavīrus. Dzīvnieki izies tur, kur tehnika padosies. Turklāt arktiskās brigādes vajadzībām izstrādā sepciālas tanku, kājnieku mašīnu un helikopteru modifikācijas, piemēram, Mi-8MTŠ-VA ar spēkiekārtas galveno agregātu apsildīšanas sistēmu.

18
Tagi:
agresija, bruņojums, Arktika, Krievija, ASV
Pēc temata
"Šausmīgs stāvoklis": NI salīdzināja ledlaužus ASV un Krievijā
"Iepriekš jau bija pazīmes": kāpēc amerikāņu kājnieki izsēžas Ziemeļos
"Neatstāsim krieviem nekādas izredzes": ASV pārvieto bruņojumu uz Norvēģiju
"Atklāti draudi Krievijai": ko Pentagons steigšus būvē Aļaskā
Donald Cook

Britu Typhoon Rumānijā palīdzēs ASV kuģiem viļņot Melno jūru

19
(atjaunots 14:56 16.04.2021)
ASV JKS eskadras kuģi Roosevelt un Donald Cook ar aviācijas atbalsta grupu – sešiem britu iznīcinātājiem steidz uz kārtējo "sardzi" Melnajā jūrā, aizbildinoties ar "Krievijas militāro aktivitāti pie Ukrainas robežām". Krievija gatavo atbildi.

"Arleigh Burke" tipa eskadras kuģi "Roosevelt" un "Donald Cook" ar spārnotajām raķetēm "Tomahawk" pildīs uzdevumus Melnās jūras akvatorijā līdz 4.-5. maijam. Misijas atbalstam Lielbritānija nosūtījusi uz Rumāniju sešus daudzfunkcionālos iznīcinātājus Eurofighter Typhoon, kas spēj uzņemt lielā darbības rādiusa precīzās spārnotās raķetes "Storm Shadow" (tās paredzētas aizsargātu komandpunktu likvidācijai). Vašingtonas un Londonas mērķis – "Krievijas agresijas" savaldīšana pret Ukrainu. Piedevām, domājams, uz Ukrainu dosies līdz 100 britu kājnieku, vēsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

UBS vēsta, ka Ukrainas un Lielbritānijas komandu štāba mācībās "Cossack mace 2021" piedalīsies vairāk nekā 1000 karavīri no piecām NATO valstīm. manevri veltīti "agresorvalsts" bruņoto spēku masveidīga uzbrukuma atvairīšanai Ukrainas teritorijā.

13. aprīlī ASV Kongress ziņoja, ka uz Vāciju tiks nosūtīts papildu militārais kontingents – 500 karavīri un nākotnē Eiropā ieradīsies daudzfunkcionālie iznīcinātāji-bumbvedēji F-35. Viss – Krievijas "savaldīšanai".

Pagaidām nav zināms, kādi kuģi tiks izmantoti Melnajā jūrā ASV armijas plašajās mācībās "Defender Europe 21", tomēr četras gaisa desanta operācijas ar 7000 karavīru dalību maija vidū notiks Bulgārijas un Rumānijas teritorijā. ASV JKS atbalsts ir prognozējams.

Zem "Defender Europe 21" karogiem maijā sapulcēsies 30 tūkstoši kareivju no 26 valstīm. Krievija ir spiesta adekvāti reaģet uz acīmredzamiem faktiem un reāliem draudiem.

Krievu "šautuve"

Visus ASV un NATO kuģus, kas ieradušies Melnajā jūrā, pastāvīgi pavada Krievijas Melnās jūras flotes spēki un līdzekļi. Tā ir aksioma. Krievija ir gatava divu eskadras kuģu vizītei un Rumānijā dislocētās NATO aviācijas vienības pieaugumam. 

Melnās jūras gaisa telpā sākušāš vērienīgas mācības – tajās iestaistītas KF Dienvidu kara apgabala aviācijas un MJF jūras aviācijas armādas. Frontes bumbvedēji Su-24M un Su-34, daudzfunkcionālie iznīcinātāji Su-27SM un Su-30SM izspēlē raķešu palaišanu un uzlidojumus mērķiem jūrā minimālā augstumā, MJF kuģu piesegšanu un pavadīšanu to kaujas uzdevumos. Ar katru jaunu uzdevumu mainās taktiskais fons, domājamā pretinieka grupējuma sastāvs. Jebkuri nopietni manevri nozīmē fantastiski daudzas dimensijas, desmitiem tūktošu speciālistu kaujas posteņos caurām diennaktīm ir cīņas gatavībā, paredzēts nepārprotams tehnoloģisks un militārs pārspēks vai otrādi. Neatkarīgi no gadalaika, militārās mācības no īsta kara atšķiras tikai ar to, ka cilvēki neiet bojā.

Aprīlī uz operatīvajiem aerodromiem pārvietota, proti, izkliedēta Gaisa kosmisko spēku un pretgaisa aizsardzības apvienību operatīvi taktiskā aviācija militārās stabilitātes uzlabošanai. Kontroles pasākumi aptver visus DKA bruņotos spēkus. To mērķis – celt cīņas un operatīvās gatavības līmeni, ņemot vērā sarežģīto situāciju atbildības zonā.

Līdztekus Krievijas flotes aviācijai, kuģiem un zemūdenēm Melnās jūras akvatoriju kontrolē (spēj to "cauršaut") krasta raķešu kompleksi "Bal" un "Bastion", debesis skenē PGA sistēmas S-400 "Triumf". Rietumu eksperti norāda uz Krievijas totālo militāro pārspēku reģionā un secina: Melnā jūra ir krievu "šautuve", ASV JKS kuģi tajā – viegli sasniedzami mērķi.

"Miglaini" partneri

13. aprīlī Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs paziņoja, ka ASV ir Krievijas pretinieks, jo dara visu iespējamo, lai kaitētu Maskavas stāvoklim pasaulē – ASV un NATO apzināti mudina Kijevu uz konfrontāciju ar KF. 14. aprīlī Krievijas Drošības padomes sekretārs Nikolajs Patruševs paziņoja, ka teroraktu draudi Krievijas Krimas teritorijā saglabājas, ņemot vērā "ASV un to kontrolētā NATO bloka destruktīvo darbību". Protams, tamlīdzīga "savaldīšana" Maskavu neapmierina, un, kamēr "partneri" neatgriezīsies objektīvajā realitātē, Krievija stingri un konsekventi aizstāvēs savas nacionālās intereses.

Kā alianses "partneris ar paplašinātām iespējām" Ukraina 2021. gadā ieplānojusi astoņas kopīgas militārās mācības netālu no Krimas. Tajās būs iesaistīti 11 tūkstoši ārvalstu karavīru.

© Sputnik / Алексей Витвицкий

Krievija atbild. Valsts Bruņoto spēku darbības pēdējās divās nedēļās – ātruma ziņā aliansei nesasniedzama divu armiju un trīs gaisa desanta divīziju pārvietošana uz rietumu robežām – tas cita starpā ir arī signāls Vašingtonai un Briselei. Amerikāņi saskaitījuši (no tālienes, ar bezpilota lidaparātiem) 87 tūkstošus karavīru, 18 operatīvi taktiskos kompleksus "Iskander M", 1100 tankus, 2600 bruņumašīnas, 1170 stobra artilērijas vienības, 400 zalves uguns sistēmas.

Taču pagaidām Krievijas pusē ir pat Montrē konvencija, kas nopietni ierobežo kopējo tonnāžu (ne vairāk kā 45 tūkst. tonnu) un uzturēšanās laiku Melnajā jūrā (ne vairāk kā trīs nedēļas) pie šī reģiona nepiederošo valstu kara kuģiem. Jāpiebilst, ka amerikāņu eskadras kuģu "Roosevelt" un "Donald Cook" kopējā tonnāža ir nepilni 20 tūkstoši tonnu.

19
Tagi:
agresija, aizsardzība, Krievija, NATO, ASV
Pēc temata
Trieciena arsenāls. Kādus jaunumus Krievijas armija saņems 2021. gadā
Melnajā jūrā atkal "likvidēts" ASV eskadras kuģis. Kas notiks tālāk?
Krievijas ĀM: Savienoto Valstu manevri Melnajā jūrā apdraud mieru
"Viņi jau pārvieto kuģus un lidmašīnas": kas notiek Melnajā jūrā

Fjodors Lukjanovs: Donbasa liktenis ir izlemts

0
(atjaunots 23:49 16.04.2021)
Kanāla "Baltie un pūkaini" jaunais izlaidums: viesos – žurnāla "Rossija v globalnoi politike" galvenais redaktors, Ekonomikas augstskolas pasniedzējs Fjodors Lukjanovs. Par pasaules aizkulišu noslēpumiem viņam zināms viss.

YouTube kanāls #БИП ("Baltie un pūkainie") aprunājās ar žurnāla "Rossija v globalnoi politike" galveno redaktoru, Ekonomikas augstskolas pasniedzēju Fjodoru Lukjanovu par protestiem, Baltkrieviju, Lukašenko un Turcijas ambīcijām. Vai Maskava prot mainīt režīmus? Vai Krievijai vajadzīgs Donbass? Kurš ir labāks – Čaikovskis vai Morgenšterns, Mihalkovs vai Naišulers? Par to un daudz ko citu – "Balto un pūkaino" jaunajā izlaidumā.

0
Tagi:
Ukraina, Donbass