Darbs pie datora, foto no arhīva

Beigas spēlītēm krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu

68
(atjaunots 22:13 24.12.2020)
Aizvadītajā nedēļas nogalē svinētajai Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta simtgadei veltītais labākais apsveikums, neapšaubāmi, nācis no ASV.

Jau divas nedēļas amerikāņu politiķi un mediji spriež par Krievijas "asimetrisko uzvaru" pār ASV, ko tā izcīnījusi, pateicoties "neredzētajam ĀID hakeru uzbrukumam, kura darba metodes ir vienas no labākajām visā pasaulē". Par "krievu hakeru" bezprecendenta soļiem ASV stāsta Pjotrs Akopovs portālā RIA Novosti.

Atzīmē, ka "Krievijas nesenās operācijas mērogs un skarbums" pārsteiguši pat dažus pieredzējušus ekspertus, bet Trampa bijušais padomnieks iekšējās drošības jautājumos Tomass Bosserts sarunā ar The New York Times aprakstīja notiekošo kā īstu katastrofu:

"Notiekošā uzbrukuma mērogus ir grūti novērtēt. (..) Kaitnieciskais kods kompānijas "Solar Winds" programmatūrā tika iefiltrēts martā un atradās tur līdz jūnijam. Kaitniecisko atjauninājumu varēja lejupielādēt 18 000 organizāciju, tostarp federālās valdības neslepenie tīkli un vairāk nekā 425 kompānijas no saraksta Fortune 500. (..) 6-9 mēnešus krieviem bija piekļuve daudziem svarīgiem un slepeniem tīkliem. ĀID noteikti izmantoja šo piekļuvi, lai iegūtu administratīvo kontroli pār tīkliem, ko tas uzskata par prioritārajiem darbības objektiem. Šajos objektos hakeri jau sen šķērsojuši ieejas punktu, sajaukuši pēdas un, kā saka speciālisti, ieguvuši "stabilu piekļuvi". Tātad viņiem ir iespēja iekļūt tīklos un vadīt tos tā, ka viņus ir grūti identificēt un izdzēst.

Nāksies strādāt gadiem ilgi, lai noteikti noskaidrotu, kādus tīklus krievi vada, kādos tie vienkārši iekļuvuši. (..) Mums jāpieņem, ka Krievija kontrolē visus tās uzlauztos tīklus, un jārīkojas atbilstoši. Tomēr nav skaidrs, ko krievi plāno darīt tālāk. Iegūto piekļuvi iespējams izmantot ne tikai spiegošanas mērķiem. Reālu un šķietamu kontroli pār tik lielu skaitu svarīgu tīklu viegli iespējams izmantot, lai grautu sabiedrisko un patērētāju uzticību datiem, rakstiskai saziņai un pakalpojumiem. Tīklos, ko kontrolē krievi, viņi var iznīcināt vai mainīt datus, var izlikties par citiem cilvēkiem. Ja viņi spēs negatīvi ietekmēt un nodarboties ar dezinformāciju (tās ir Krievijas izturēšanās raksturīgas īpatnības), viegli var pastiprināties iekšējā un ģeopolitiskā spriedze."

Ko iesākt nabaga neaizsargātajām amerikāņu varasiestādēm? Bosserts stāsta, ka seku likvidācija ilgs gadiem:

"Ja arī mēs divkāršosim darba tempus ar "Solar Winds" programmām, pat ja vēl nav par vēlu ķerties pie nodzēšanas, situācija būs šausmīga vēl ļoti ilgu laiku.

Tikai seku likvidācija un atjaunošana vien prasīs kolosālu darbu. Vajadzēs atsevišķi nomainīt veselas datoru, tīkla programmatūras un serveru grupas plašos valsts un korporatīvajos tīklos. Tomēr valsts svarīgākajiem tīkliem vajadzēs kaut kā turpināt darbu, lai arī mēs nezinām, kādā mērā krievi tajos iespiedušies un kādā mērā krievi mūs kontrolē ar šo tīklu starpniecību. Vajadzēs noteikti visu pārtaisīt un no nulles veidot jaunus tīklus, pie tam izolēt no uzlauztajiem tīkliem."

Avīzei The New York Times un Bosertam jau piebalso simtiem mediju un politiķu pulks, piemēram, valsts sekretārs Maiks Pompeo apgalvo: "Tagad mēs varam diezgan skaidri teikt, ka šajā akcijā piedalījušies tieši krievi," un iekļauj Krieviju ASV ienaidnieku sarakstā, lai arī prezidents Tramps pauž šaubas par Maskavas vainu – viņš tur aizdomās Ķīnu. Taču nav svarīgi, kas uzlauzis programmas, ko izmanto tūkstošiem amerikāņu ierēdņu (arī izlūkdienestu darbinieki). Pateicoties tik nopietnai reklāmas kamapaņai, visi būs droši – to pastrādājuši krievi, pie tam Baidena topošā administrācija jau gatavo sankcijas par šo "viltīgo uzbrukumu".

Tātad Krievija tagad būs spiesta sadzīvot ar kibersuperlielvalsts statusu, piedevām statusam "valsts, kas ievēl ASV prezidentus". Nu jau vairs pat nav ne mazākās nozīmes atspēkot murgus par Krievijas iespaidu 2016. gada vēlēšanās, – tie tapuši par amerikāņu politikas un masu apziņas elementu, un tagadējais "krievu uzbrukums" ir tikai toreizējās paranojas atvasinājums.

Jā, "Vašingtonas purvā" nepaspēja vēl nopriecāties par uzvaru pār "Putina marioneti" Trampu, kad noskaidrojās, ka tagad "krievi mūs kontrolē" jau tīklos, lai arī mēs nezinām, ko viņi nospēruši. Patiesībā neviens neko nav zadzis, pareizāk sakot, hakeri uzlauzuši hakerus. Jā, notiekošā pamatā ir fakts, ka noticis uzbrukums hakeru programmām, ne velti pirmā par incidentu ziņoja kiberdrošības nozarē strādājoša nozīmīga kompānija ar daiļrunīgu nosaukumu FireEye ("Ugunīgā acs").

Five Eyes ("Piecas acis") — tā saucas piecu anglosakšu valstu (ASV, Lielbritānijas, Kanādas, Austrālijas un Jaunzēlandes) izlūkdienestu alianse. Pat ne alianse – Eduards Snoudens to visai precīzi nosauca par "pārnacionālu izlūkošanas organizāciju, kas nepakļaujas zināmiem savu valstu likumiem".

Tātad uzlauztas programmas firmā ar līdzīgu nosaukumu. Acīmredzot, tas noticis jau pirms "ĀID hakeri" pamanījās iespraust savus kodus tīklu administrēšanai izmantotajos "Solar Winds" atjauninājumos. Kas tad īsti notika ar kompāniju "FireEye", kuras klientu vidū ir amerikāņu specdienesti?

"FireEye paziņoja, ka valsts labā strādājoši hakeri nozaguši daļu ārkārtīgi vērtīgu līdzekļu, kas paredzēti kļūmju meklēšanai klientu, tostarp arī federālajai valdībai piederošajās sistēmās. "FireEye" klienti, kuru vidū ir Iekšējās drošības ministrija un izlūkdienesti, noalgojuši kompāniju savu sistēmu izsmalcinātai, tomēr noderīgai pārbaudes uzlaušanai. Kompānija šiem nolūkiem izmanto plašu datubāzi, kurā iekļauti dažādi visā pasaulē savākti paņēmieni. Tai ir "sarkanā komanda", kas imitē īstus hakerus un ar savu instrumentu palīdzību meklē "caurumus" tīklu drošībā. Tātad hakeri, kas nozaguši FireEye instrumentus, papildināja ar tiem savu arsenālu."

Re, kas par lietu – vieni hakeri uzlauzuši otrus! Bet tā taču ir parasta prakse, arī specdienestu līmenī. To atzīst arī nepolitizēti amerikāņu eksperti kiberdrošības jautājumos, piemēram, Tomass Rīds no Džona Hopkinsa universitātes:

"Cilvēki, kuri uzskata, ka tas ir politiski izdevīgi, melš niekus. Notikušo nevar saukt par uzbrukumu – tā izskatās izlūkošanas datu vākšana. Šis darbs Krievijai izdodas ļoti labi, iespējams, labāk, nekā mēs domājām, taču mēs darām to pašu. Tā ir lieliski īstenota spiegošanas kampaņa, tomēr reālais jautājums ir sekojošs: kāpēc bija vajadzīgi deviņi mēneši, lai to atklātu? Kāpēc neviena ASV valdības aģentūra neieraudzīja plaisu? Prātīgāk būtu padomāt par to."

Protams, Rīds neuzskata, ka pie amerikāņu specdienestu akluma būtu vainīgs "krievu aģents" Tramps, toties pārējie gan nonāk pie tāda slēdziena. Pat tie, kas Trampu atklāti neapsūdz. Piemēram, viņa bijusī padomniece Krievijas jautājumos Fiona Hilla lielu daļu vainas uzveļ "toksiskajai starppartiju politikai" un tam, ka "prezidents pievērsies savām interesēm un nodarījis ļaunu cilvēkiem, kam vajadzēja parūpēties par šo sistēmu drošību". Tātad Tramps ir vainīgs tik un tā – neļāva speciālistiem mierīgi strādāt, atvairīt krievu draudus:

"Visa tā mūsu iekšējā cīņa, pastāvīgā cilvēku atlaišana, uzmācīgā ideja par to, ka Krievijas iejaukšanās vēlēšanās ir mistifikācija, augstais korupcijas, radu būšanas un nekompetences līmenis Trampa tuvākajā lokā. Tas viss situāciju neuzlaboja. (..) Atbildība jāuzņemas arī otrai pusei. Dēvējot Trampu par neleģitīmu, par Putina ievēlētu, demokrāti piespieda viņu aizsargāties."

Tātad problēma nav tas, ka pret Trampu izveidojās visīstākā specdienestu un "dziļvalsts" sazvērestība. Nē, pēc Hillas domām, viss ir gluži pretēji, problēma ir tā, ka ASV prezidents Maskavas iejaukšanos spītīgi uzskatīja par viņa ienaidnieku izdomātu mistifikāciju. Ja būtu piekritis, ka tā bijusi (starp citu, jau no 2017. gada vidus viņš ar to pat nestrīdējās, saprata, ka pats sev dara ļaunu), tagad ar "Piecu acu" drošību viss būtu kārtībā!

Jāpiebilst gan, ka Hilla vismaz pūlas uzlikt atbildību gan Trampam, gan viņa pretiniekiem, toties konsekventie aizejošā prezidenta un Krievijas apkarotāji nekādi nespēj apstāties un no pašreizējā stāsta izdara tīri apdullinošus slēdzienus. "Krievija uzlauzusi ne tikai mūsu datorsistēmas, tā uzlauzusi mūsu apziņu," rakstā The Washington Post apgalvo pazīstamais politiskais analītiķis Farids Zakarija:

Hakeris
© Sputnik / Владимир Трефилов

"Krievijas metodes ļoti līdzinās Trampa propagandas stratēģijai. (..) Apzināti vai ne, Tramps tomēr izmanto Krievijas modeli, kuras pamatā likts princips: agri vai vēlu cilvēki sāk ticēt, ka vienu un to pašu ziņu izdzird vairākas reizes no dažādiem avotiem, pie tam nav svarīgi, cik angažēti ir šie avoti. Domājams, pandēmija veicinājusi dezinformācijas izmantošanas efektivitātes izaugsmi. Sociāli izolētie un no sabiedrības pārsvarā nogrieztie amerikāņi tagad vēl lielākā mērā pakļauti teorijām, kas apstiprina viņu ideoloģisko pārliecību. Pats pārsteidzošākais fakts 2020. gadā nebūt nebija tas, ka Tramps mēģināja apstrīdēt vēlēšanu rezultātus. Daudzi prognozēja, ka viņš to mēģinās. Pārsteidzošākais bija tas, ka, saskaņā ar aptauju rezultātiem, 60 miljoni amerikāņu patiešām tic viņa izteikumiem un melīgajiem skaidrojumiem, uz kā tie balstīti. Problēmu rada nevis tas, ka Krievija uzlauzusi amerikāņu datorsistēmas, bet gan tas, ka tai, acīmredzot, izdevies uzlauzt mūsu apziņu."

Krievi kontrolē nevis Trampu vai pat amerikāņu izlūkdienestu datortīklus, bet gan amerikāņu apziņu. Dīvaini tikai, ka Zakarija runā tikai par 60 miljoniem – par 40% nobalsojušo amerikāņu vēlētāju. Kā tad ir ar pārējiem? Tiem, kuri netic Trampa stāstam par mahinācijām vēlēšanās. Vai tad viņi nav Krievijas izlūkdienesta marionetes? Ja jau ĀID uzlauzis amerikāņu apziņu, tad jau noteikti uzlauzti ir visi un uzreiz. Nevajag ķēpāties! To vislabāk apstiprina pats Farida Zakarija raksts.

68
Tagi:
ASV, izlūkdienesti, Krievija, hakeri
Ziemeļu straume 2

Apglabāt miljardiem eiro. Vai "Ziemeļu straumi 2" pabeigs līdz oktobrim?

18
(atjaunots 11:52 14.05.2021)
Nav iespējams izjaukt efektīvu ekonomisku ilgtermiņa sadarbību tūlītēju politisku pretenziju dēļ, kā to vēlētos ASV. Nekā personīga, tikai bizness.

Kaislības ap "Ziemeļu straumi 2" nerimst, Valsts departaments turpina draudēt Eiropai ar sankcijām. Lai gan Vecajā pasaulē apzinās Krievijas gāzes nepieciešamību, gaidāmās vēlēšanas Vācijā var būtiski ietekmēt projekta perspektīvas. Un tas nozīmē, ka ir būvdarbi jāpabeidz pēc iespējas ātrāk. Par to, kad pārgriezīs sarkano lenti, lasiet Irīnas Badamajevas materiālā RIA Novosti vietnē.

Paspēt līdz bundestāga vēlēšanām

Gāzesvadu pabeigs līdz 26. septembrim, paziņojis Krievijas vēstnieks Vācijā Sergejs Ņečajevs. "Ja laikapstākļi uzlabosies, mēs virzīsimies ātrāk," viņš piebilda. Palikuši vien simts kilometri cauruļu.

Pēc vēlēšanām spēcīgas pozīcijas Bundestāgā var ieņemt "zaļie", bet viņi šo projektu, maigi sakot, neatbalsta. Piemēram, 3. maijā vācu dabas aizsardzības nevalstiskā organizācija (NABU) iesniedza prasību Hamburgas administratīvajā tiesā. Ekologi uzskata, ka "Ziemeļu straume 2" radīs kaitējumu Baltijas jūrai.

Turklāt drīz vien Krievijas projektam lojālā Angela Merkele atstās kanclera amatu. Kas nāks pie varas, pagaidām nav skaidrs. Bet uz spēles likta ļoti liela nauda.

"Jautājums ir tāds, vai mēs gribam apglabāt jūras dibenā desmit miljardus eiro. Lēmums jāpieņem Eiropai," uzsver Sergejs Ņečajevs.

ES viedokļi jau sen ir sadalījušies. Gāzesvads šķērso Vācijas, Somijas, Zviedrijas un Dānijas teritoriālos ūdeņus. Pirmās trīs valstis diezgan ātri piekrita celtniecībai. Pretojās tikai Kopenhāgena, taču beigās piekāpās. Toties Čehija, Polija, Ungārija, Slovākija, Rumānija, Horvātija kategoriski iebilda. Nemaz nerunājot par Ukrainu. Neviena no tām nevēlas zaudēt tranzītvalsts statusu.

Vārdu sakot, Varšava pauda gatavību iztikt bez Krievijas degvielas no 2022. gada, kad beidzas līgums ar "Gazprom". Poļi rēķinās ar Ziemeļjūrā būvēto gāzesvadu "Baltic Pipe". Pārējais ir aizokeāna sašķidrinātā dabasgāze (SDG), ko amerikāņi ir gatavi piegādāt eiropiešiem.

Par spīti sankcijām

Divu cauruļvadu kopējā jauda ir 55 miljardi kubikmetru gadā. Maršruta garums ir 1234 kilometri.

Būvniecība tika apturēta 2019. gada decembrī – Šveices darbu veicējs Allseas ASV sankciju draudu varā izveda savus cauruļvada izbūves kuģus no Baltijas jūras. Pēc gada darbs atsākās. Taču Vašingtona joprojām cenšas kavēt projektu.

ASV aizsardzības budžetā 2021. gadam atkal paplašināti ierobežojumus. Valsts departaments iebiedē Eiropas uzņēmumus. Līdz 2021. gada februārim "Ziemeļu straumi 2" pametuši 18 dalībnieki no ES.

Tomēr Eiropā apzinās projekta nozīmi enerģētisās drošības kontekstā. Arī Kremlī uzsver, ka partneri grasās pabeigt "Ziemeļu straumes 2" izbūvi.

Vācijas valdība vairākkārt to apstiprinājusi, it īpaši 4. maijā Vācijas ārlietu ministrs Haiko Māss "G7" ārlietu ministru sanāksmē Londonā. Lieta ir tāda, ka Vācija atsakās no ogļu un atomenerģētikas. Lai pēc iespējas vieglāk pārietu uz atjaunojamiem avotiem, valstij nepieciešams vairāk gāzes.

Vēlāk, 11. maijā, partijas "Alternatīva Vācijai" līdzpriekšsēdētājs Tino Krupalla atgādināja: "Kā suverēnai valstij mums ir jāatbalsta biznesa attiecības ar daudzām valstīm." Un atzīmēja, ka gāzesvada izbūves pabeigšana ir izdevīga gan Vācijai, gan Krievijai.

"Nav iespējams izjaukt efektīvu ekonomisku ilgtermiņa sadarbību tūlītēju politisku pretenziju dēļ, kā to vēlētos ASV. Nekā personīga, tikai bizness," uzskata Maksims Čerņajevs, Krievijas Tautu daudzības universitātes Ekonomikas fakultātes docents.

Tomēr ir nopietns iemesls šaubīties, ka sarkano lentīti pārgriezīs jau septembra beigās.

"Šķērsļi nav tikai juridiski un politiski — darbi virzas lēni. No 19. aprīļa līdz 10. maijam izbūvēti 3,1 kilometri. No 1. līdz 19. aprīlim — 8,6. Tātad 40 dienās – 11,7 kilometri jeb vidēji 300 metri dienā. Tas nozīmē, ka būs nepieciešami 11 mēneši," stāsta informatīvi analītiskā centra TeleTrade galvenais ekonomists Marks Goihmans.

Tomēr to, ka projektu neizdosies apturēt, šķiet, apzinājušies pat tā sīvi pretinieki (kaut arī nav ar to samierinājušies). Ļaunākajā gadījumā, lai apietu jaunās sankcijas, var strādāt caur meitasuzņēmumiem. Protams, tas prasīs vairāk laika, bet, kā mēdz teikt "lēnāk brauksi, tālāk tiksi".

18
Tagi:
Ziemeļu straume 2
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Krievija un ASV sadala Eiropas tirgu: kas uzpilda gāzes krātuves
Skatīsies uz "Maskavas uzvedību". Vai vācieši apturēs "Ziemeļu straumi 2"
Divas paketes un šitais. ASV sūta pret "Ziemeļu straumi 2" Amosu-iznīcinātāju
Atlikuši 120 km: "Akademik Cherskiy" izbūvē "Ziemeļu straumi 2" Dānijas ūdeņos

Amerikāņiem pietrūkst naudas degvielai: vainīgi krievi

59
(atjaunots 10:05 13.05.2021)
Laikam tas izklausās kā slikts joks, bet Amerikā atkal atrasti krievu hakeri. Šoreiz viņi esot apturējuši naftas vadu "Colonial Pipeline", kas stiepjas no Teksasas līdz Ņujorkai un piegādā vairāk nekā 2,5 miljonus barelu dienā.

Saskaņā ar datiem, ko nenosauktie FIB avoti nopludinājuši Associated Press, kāda ļaunprātīga datorprogramma piespiedusi "Colonial Pipeline" īpašniekus apturēt naftas piegādi. Stāsta, ka patlaban hakeri tirgojas par izpirkuma naudu ar uzņēmuma vadību. Pēdējās trīs dienas naftas vads faktiski nedarbojas, tāpēc benzīns kļūst arvien dārgāks. Situāciju skaidro Viktorija Ņikiforova RIA Novosti portālā.

Demokrātiskās partijas televīzijas kanāls "CNN" izplatīja versiju, saskaņā ar kuru kiberuzbrukumu īstenoja hakeri no "Darkside" grupējuma, un šis grupējums ir saistīts - jā, protams, jūs uzminējāt – ar krieviem.

Vai ir pierādījumi? Kā nu ne! "Darkside" tulkojumā nozīmē "tumšā puse", un kas dzīvo demokrātiskās pasaules tumšajā pusē? Protams, krievi. "Darkside" ir sava oficiālā vietne un kontakti, ko izmanto amerikāņu žurnālisti, cenšoties ar to sazināties. Kas tie tādi par hakeriem, kam ir sava vietne un kontaktu dati? Laikam tāda ir tā noslēpumainā krievu dvēsele.

© Sputnik / Владимир Трефилов

Galvenais "pierādījums" ir tas, ka "tumšie hakeri" nestrādāja postpadomju telpā. Saskaņā ar šādu loģiku, ja kāds hakeris neuzlauž, piemēram, Luksemburgas kompāniju, tad viņš noteikti dzīvo Luksemburgā. Diemžēl amerikāņu partneri jau sen necenšas pamatot savus argumentus.

Patiesībā pasaciņas par hakeriem ir domātas Baidena ēras nepatīkamās ekonomiskās realitātes attaisnošanai. Lieta tāda, ka Trampa prezidentūras laikā benzīns valstī vidēji maksāja divus dolārus par galonu (aptuveni pusdolārs litrā). Šodien galona cenas pieaugušas līdz trīsarpus - četriem dolāriem. Kalifornijas štatā galona cena pārliecinoši tuvojas pieciem dolāriem. Tas nozīmē, ka ierindas kalifornietim benzīns izmaksā nedaudz vairāk par vienu eiro.

Nesaprašanas ar "Colonial Pipeline" (vispār nav svarīgi, kas tur tiešām noticis) kļūs par lielisku attaisnojumu turpmākajam degvielas cenu pieaugumam. Nav grūti paredzēt, pie kā tas novedīs. Braucienu, pārvadājumu sadārdzināšanas, cenu kāpums praktiski visās jomās - no aviobiļetēm līdz pārtikai. Īsāk sakot, nāks gaismā inflācija, ko amerikāņi agrāk centušies iedzīt akcijās un nekustamajos īpašumos.

Īpaši pikanti ir tas, ka krīze ir pašu rokām taisīta. Knapi iebraucis Baltajā namā, Baidens ierobežoja slānekļa naftas ieguvi, slēdza naftas vada "Keystone XL" projektu, apsolīja ieguldīt zaļajā enerģētikā. Tā ieguvei neizdevies atgriezties pirmskrīzes līmenī.

Plāni iznīcināt krievu naftas ieguvējus, krasi samazinot melnā zelta cenas, panākumiem nav vainagojušies. Par spīti plānam, 2020. gadā pašiznīcinājās vien amerikāņu slānekļa naftas ražotāji. Tagad, pandēmijai rimstoties, pieprasījums pēc degvielas pieaug, valstī sākas atvaļinājumu sezona, bet nodrošināt pieprasījumu nav iespējams. Nav brīnums, ka degvielas cenas uzlido līdz debesīm.

Civilizētajās valstīs pastāv dažādi finanšu instrumenti degvielas cenu bremzēšanai. Krievija, piemēram, daudzus gadus veiksmīgi izmanto bremzēšanas mehānismu un var lepoties ar zemākajām degvielas cenām pasaulē.

Bet progresīvajās Savienotajās Valstīs izvēlas īstenot Grētas Tūnbergas sapņus: amerikāņi sēž mājās, jo viņiem nav naudas degvielai, nelido atvaļinājumā, jo biļete izmaksās pārāk dārgi, un audzē zaļumus uz palodzes, jo ēdiens maksā traku naudu.

Tādu zaļo dienas kārtību visiem spēkiem lobē Demokrātu partija. Pirms gada, kad naftas ieguve nokrita līdz vēsturiskajam minimumam, Aleksandrija Okasio-Kortesa savā tviterī uzrakstīja: "Šis jums noteikti patiks. Fosilās naftas ieguvē iestājies strukturālais kritums..."

Tolaik ieguves rūpniecībā cilvēki zaudēja darbu, bankrotēja lieli un mazi uzņēmumi, un drīz kongresmene bija spiesta šo tvītu izdzēst. Taču internets visu atceras: amerikāņu naftas rūpniecības iznīcināšana ir Demokrātu partijas sponsoru-oligarhu mērķis.

Uzreiz pēc kiberuzbrukuma "Colonial Pipeline" biržas analītiķi ieteica klientiem iegādāties interneta gigantu akcijas, kas specializējas kiberdrošības jomā. Viena šāda milža CEO — Ēriks Šmits no Google — šodien ir īsts Baltā nama pelēkais kardināls, kas virza savus cilvēkus uz vairāk vai mazāk ievērojamiem amatiem.

Amerikāņu oligarhiem, kuriem pieder digitālās korporācijas, ir izdevīgi izpostīt amerikāņu naftas ražotājus. Tas, ka tiem līdzi bez iztikas paliek miljoniem ierindas pilsoņu, ir korporatīvā ekonomiskā kara "blakuszaudējumi". "Ciparnieki" pret ieguves rūpniecību, elektromobiļi pret benzīna dzinējiem, sojas gaļas ražotāji pret lopkopību. Par karadarbības teātri kļuvusi Amerikas Savienoto Valstu teritorija, bet visās pasaules katastrofās Vašingtona vainos krievus.

Protams, klaji meli nav labākais prologs Krievijas prezidenta un Baltā nama saimnieka sarunām. Taču to var mēģināt izmantot spiedienam. "Mums būs saruna, es plānoju tikties ar prezidentu Putinu, - nesen paziņoja Džo Baidens. - Pagaidām mūsu specdienesti nav atraduši pierādījumu Krievijas saistībai (ar kiberuzbrukumu "Colonial Pipeline"), tomēr ir pierādījumi, ka izspiedējprogramma atrodas Krievijā. Viņiem (krieviem) nāksies atbildēt..."

"Krievu hakeri" sen jau ir kļuvuši par memu, ko amerikāņu varas iestādes velk dienas gaismā ikreiz, kad viņiem kaut kas iet greizi. Par ko tik neapsūdzēja viltīgos krievu programmētājus! Gan par Demokrātiskās partijas datoru uzlaušanu, gan par bezgalīgu iejaukšanos vēlēšanās, gan par kļūmēm amerikāņu valsts iestāžu datortīklos pagājušā gada decembrī, un tagad - par dārgu benzīnu. Pa šo laiku tā arī nav bijis uzradīts neviens reāls hakeris, neviens pierādījums.

Tikmēr tieši šajos gados ASV kļuva par absolūtu pasaules līderi datornoziedzībā. Amerikāņi ir pazīstamāko kiberuzbrukumu autori pēdējo desmitgažu laikā. Daži no šiem uzbrukumiem izskatījās kā pilnvērtīga militārā diversija. Piemēram, datorvīruss "Stuxnet", kas kritiski apdraudēja Irānas infrastruktūru.

Krievija pastāvīgi piedāvā Savienotajām Valstīm uzsākt darbu starptautiskās kiberdrošības nodrošināšanā. Taču katru reizi amerikāņi atsakās, jo viņiem arī būs jāspēlē pēc noteikumiem. Daudz vieglāk uzlikt vainu par valsts sabrukumu un pilsoņu nabadzību uz visuresošajām krievu hakeriem.

59
Tagi:
degviela, kiberuzbrukums, Krievija, ASV
Pēc temata
Te karsts, te auksts: kā amerikāņi ar klimata kārti groza pasauli
Stratēģiskais konkurents – tas, kuram viss izdodas. Bet tev – ne
"Krievu hakeri", Saakašvili un Tramps: Rietumu paranojai nav ne gala, ne malas
 Tallink

Prāmja maršrutā Rīga-Stokholma šogad nebūs

0
(atjaunots 19:30 14.05.2021)
Iespējams, šogad tiks atsākta kuģu satiksme starp Rīgu un Helsinkiem, taču maršrutā Rīga-Stokholma tā netiks nodrošināta.

RĪGA, 14. maijs — Sputnik. Igaunijas prāmju operators "Tallink Grupp" šogad nenodrošinās pārvadājumus maršrutā Rīga-Stokholma, ziņo Mixnews.lv.

Kā skaidroja "Tallink Grupp", tas galvenokārt ir saistīts ar esošajiem ceļošanas ierobežojumiem abās valstīs. Pandēmijas dēļ apturētie regulārie reisi starp Latvijas un Zviedrijas galvaspilsētām pagaidām nav atjaunoti, veikti tikai speciālie reisi.

Kas attiecas uz Rīga-Helsinki maršruta atsākšanu, uzņēmums cer uz epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, kā arī abu valstu valdību lēmumiem par ceļošanas ierobežojumiem.

"Lēmumiem būtu jābūt skaidriem līdz jūnija sākumam, citādi maršruta Helsinki-Rīga atjaunošana šovasar varētu būt ļoti sarežģīta," uzskata "Tallink Grupp" pārstāvji.

Satiksmi starp Rīgu un Stokholmu "Tallink Grupp" aizsāka 2006. gadā. No 2014. gada augusta kursē viens prāmis – 1989. gadā būvētā "Isabelle". 2016. gada decembrī tam pievienojās prāmis "Romantika", kas būvēts 2002. gadā.

0
Tagi:
prāmis
Pēc temata
Uzreiz pēc prāmjiem Tallink zaudē savas viesnīcas: Rīgā slēgs vēl vienu viesnīcu