Jaungada vilciens Maskavas metropolitēnā, foto no arhīva

Krievija atzīta par otru spēcīgāko perspektīvo ekonomiku

90
(atjaunots 22:29 23.12.2020)
Bloomberg analītiķi ierindojuši Krieviju otrajā vietā attīstošos valstu reitingā ar labām ekonomiskajām perspektīvām.

Sarakstu noslēdz Ķīna. Tiesa, daudzi eksperti nav tik optimistiski noskaņoti. Par to, kādus ieteikumus izaugsmes paātrināšanai sniedz analītiķi, portālā RIA Novosti stāsta Nataļja Dembinska.

Plašas iespējas

Reitinga sastādītāji ņēmuši vērā 11 ekonomiskās un finansiālās stabilitātes rādītājus, tostarp IKP izaugsmes prognozi, valsts parāda apjomu, valūtas rezerves, reālo procentu likmi. Pēc būtības, pētījums rāda, kurš visātrāk atjēgsies pēc pašreizējās koronavīrusa krīzes.

Saraksta augšgalā ir Taizeme, pateicoties iespaidīgām rezervēm un labām investīciju pozīcijām (starpība starp valsts ārējiem finansiāliem aktīviem un saistībām) – 8% IKP. Pie tam Taizemē gandrīz nav nekādu karantīnas ierobežojumu.

"Spriežot pēc dažādiem Bloomberg izpētītajiem rādītājiem, daudzas valstis ar veidojošos tirgus ekonomiku spēs kompensēt zaudējumus," norāda pētījuma autori. Savukārt reitinga līderiem, uzsvēra eksperti, ir lielākās izredzes "pārspēt cerības".

Krievijai atzīmēts uzticams budžeta profils un laba investīciju pozīcija – 30% pret IKP.

Pie tam Krievijai ir minimāls valsts parāds – 14% no IKP. Analītiķi norādīja arī uz nepietiekami novērtēto rubli – nacionālajai valūtai ir liels nostiprināšanās potenciāls. Kopā ar Poliju un Meksiku Krievija iekļauta valstu trijniekā, kurās lielākā daļa investoru negaida inflācijas pieaugumu nākamgad.

Reitingā iekļautas 17 valstis. Pēdējā vietā – Ķīna. Lai arī, saskaņā ar prognozēm, Ķīna izvairīsies no recesijas 2020. gadā, vienīgā starp lielākajām pasaules ekonomikām. Sagaidāms pieaugums par 2,3%. Tomēr, analītiķi norāda, ainu bojā augstais parādu slogs un pieticīgās valūtas rezerves.

"Stabilas valsts rezerves un relatīvi neliels valsts parāds ir svarīgs sasniegums. Bez tā krīze būtu smagāka. 1998. gadā mūsu ekonomika atguvās vairāk nekā gadu, naudas nebija, budžetā bija deficīts. Tagad mēs esam stabilāki, saskaroties ar ārēju krīzi. Pateicoties pašizolācijas kursam, mēs krītam lēnāk, tomēr arī ātri augt neizdodas," pētījuma rezultātus komentēja Krievijas un Āzijas rūpniecības savienības prezidents Vitālijs Mankevičs.

Eksperts uzsvēra, ka optimistisko noskaņojumu balsta cerības uz ralliju izejvielu tirgū 2020.-2023. gg. Domājams, ka nafta, gāze, ogles un metāli – Krievijas eksporta galvenie punkti – kļūs dārgāki. Līdz ar devalvēto rubli tas ļaus būtiski pastiprināt tekošo operāciju saldo.

Bloomberg prognozē, ka 2021. gadā Krievijas ekonomika pieaugs par 3%. Valsts Ekonomiskās attīstības ministrija vērtē, ka izaugsme sasniegs 3,3%.

Stabils reitings

Starptautiskā reitingu aģentūra Moody’s prognozē Krievijai IKP izaugsmi nākamgad par 2,3%. Pieaugums atjaunotajā prognozē nav liels: iepriekšējā prognoze, ko aģentūra publicēja augustā, deva tikai mazliet vairāk kā 2% pēc 5,5% liela kritiena 2020. gadā.

Moody’s vecākais kredītu analītiķis Evans Volmans atzīmēja, ka pandēmijas sekas ekonomikā līdz ar izdevumiem antikrīzes programmām radīs nopietnu budžeta deficītu un tuvākajos gados tiek prognozēta pakāpeniska budžeta konsolidācija.

"Rezultātā Krievijas valsts parāds pieaugs līdz 20% IKP līdz 2021. gada beigām no 13,9% 2019. gadā," uzskata Volmans. Tomēr arī Moody’s uzsvēra, kas tas ir ļoti mērens rādītājs salīdzinājumā ar citām valstīm šajā pašā reitinga kategorijā.

Pēc Moody’s domām, Krievijas kredīta līmenis ir "Baa3/stabils". To nodrošina spēcīgs valsts līdzsvars, ekonomikas mērogs, kā arī spēcīga ārējā norēķinu pozīcija.

Tomēr Moody’s pieminēja arī vairākus negatīvus faktorus, kas ierobežojot ekonomikas izaugsmes potenciālu.

"Vāja likuma virsvadība, korupcijas kontrole un valsts dominēšana atbiedē privātos investorus un ierobežo diversifikācijas darbu, - raksta analītiķi. – Krievijas eksports, tāpat kā valsts ienākumi vēl joprojām lielā mērā pieder pie naftas un gāzes sektora." Pie tam neviens nav atcēlis ģeopolitiskos un sankciju riskus.

Ir potenciāls

Situāciju Krievijā izanalizējusi arī Pasaules Banka. Tā piedāvāja virkni pasākumu ekonomiskās izaugsmes paātrināšanai. Bankas eksperti ieraudzījuši potenciālu darbā globālajās tirdzniecības ķēdītēs un pievienotās vērtības radīšanā. Tomēr, pēc viņu domām, vajadzīgas pārmaiņas, lai šīs iespējas īstenotu.

Pirmkārt, vajagot reformēt tirdzniecības politiku: mīkstināt un daļēji izbeigt importa aizvietošanu, samazināt importa nodevas. Pasaules Bankai šādi soļi šķiet neviennozīmīgi: produktu embargo rezultātā iekšējās pārtikas produktu cenas esot pieaugušas, bet ražošanas apjoms nav pietiekami pieaudzis. Tas nozīmē, ka zaudējumus sedzot patērētāji.

Ekonomisti iesaka stiprināt arī pakalpojumu nozari – nodrošināt kompāniju konkurētspējīgu piekļuvi finanšu resursiem, paplašināt ārvalstu firmu dalību un īpašu uzmanību veltīt cilvēku kapitālam.

Visbeidzot, PB analītiķi iesaka Krievijai radīt nacionālo institūtu ārvalstu investīciju veicināšanai un pastiprināt investoru tiesību aizsardzību.

90
Tagi:
ekonomika, Krievija, Bloomberg
Pēc temata
Par NATO, grēkiem un specdienestiem. Kādus jaunumus atklāja Putins
Sliktāk par vidējo Eiropā: pamata optimismam Latvijas ekonomikā nav
Lielā izpārdošana: Krievija novērsusies no ASV valsts parāda
Eiropa pārdzīvos epidēmiju. Bet kā būs ar Eiropas Savienību?
ASV karavīrs, foto no arhīva

"Fīrera fani": ko neonacisti sarīkojuši amerikāņu armijā

3
(atjaunots 13:11 18.04.2021)
Iebiedēšanas akcijas, atklāts rasisms un uzbrukumi valdībai – Pentagons ir nopietni noraizējies par ekstrēmisma pieaugumu armijā.

Pārskats liecina, ka ASV Bruņotajos spēkos strauji aug radikāli noskaņotu karavīru skaits – viņi apdraud valdību un civiliedzīvotājus. Komandieri pagaidām nespēj atrisināt problēmu. Par to, pie kā tas viss var novest, portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Problēma Nr. 1

Bruņotajos spēkos esošo precīzu radikāļu skaitu pārskata autori nav minējuši, tomēr uzsver, ka aktīvā dienesta karavīrus ļoti augstu vērtē ekstrēmiskie grupējumi, jo viņu pieredzei un zināšanām ir liela nozīme tā saucamo militāro operāciju panākumiem pret pašu valsts iedzīvotājiem.

Jau desmitiem reižu karavīri un virsnieki turēti aizdomās vai apsūdzēti par sakariem ar ekstrēmistiem. Piemēram, 2018. gadā policija aizturēja Nacionālās gvardes kareivi – neonacistiska grupējuma locekli. Viņš ne tikai bija aizliegtās organizācijas rindās, bet arī nodarbojās ar sprāgstvielu nelegālu noietu un glabāšanu. Gvardam piesprieda brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem. Viņa domubiedri plānoja pārveidot esošo sabiedrisko sistēmu par labu "baltajai rasei". Izstrādāja vairāku uzbrukumu scenārijus un pastrādāja piecas slepkavības. Ekstrēmisti plānoja nodarīt bojājumus ūdens apgādes un elektropadeves sistēmās vairākās ASV pilsētās. Līdz izformēšanai 2020. gadā grupējumā bija aptuveni 80 aktīvi biedri. 2018. gadā varasiestādes aizturēja Bruņoto spēku veterānu, kurš trenēja nacistisko grupējumu – viņš mācīja radikāļus šaut, apieties ar šaujamieročiem un tuvcīņā. Bijušais karavīrs ieteica organizācijas locekļiem dienēt armijā, lai iegūtu speciālās iemaņas un izmantot tās vardarbīgās akcijās pret ASV valdību.

Vēl vienā ekstrēmiskā organizācijā, kas izrādījās populāra amerikāņu karavīru vidū, apmēram 500 locekļi. Dibinātājs – bijušais jūras kājnieks. Tās locekļi, karavīri, propagandē radikālu ideoloģiju dienesta biedru vidū, lasa "lekcijas" studentiem. Mērķis – rasu segregācija un labāka pasaule baltajiem. Līdzekļi – cita starpā arī legāla iespiešanās ASV politiskajā sistēmā, mediju pārstāvju vervēšana. Organizācijas locekļi sazinās sociālajos tīklos un slēgtajās tērzētavās, cenšoties ievērot konspirāciju. Zināms, ka grupējuma filiāles darbojas 36 štatos.

Īpašas pazīmes

Par ekstrēmisma problēmu armijā sākās runas, kad vairāki desmiti bijušo un aktīvā dienestā esošo karavīru tika apsūdzēti par dalību nekārtībās Kapitolija pakalnā 6. janvārī. FIB klasificēja uzbrukumu Kongresam kā iekšējo terorismu.

Nav nemaz tik vienkārši identificēt ekstrēmistus bruņotajos spēkos. Rasisti, nacionālisti rūpīgi slēpj savus uzskatus un plānus atklāj vienīgi pārbaudītiem cilvēkiem. Lai atpazītu viens otru, viņi nēsā apģērbu ar noteiktiem logotipiem vai tetovējumus, kas nezinošiem cilvēkiem nerada nekādas aizdomas. Piemēram, kāda neonacistiska grupējuma locekļi uz apakšdelma tetovē grozītu Trešā reiha divīziju emblēmu.

Vēl nopietnāka armijas ekstrēmisma problēma ir vientuļie fanātiķi. Viņi neatšķiras no sabiedrības, tomēr pieturas pie ekstrēmiskiem un rasistiskiem uzskatiem, apmeklē nacionālistu forumus un sapulces, aģitē internetā.

Piemēram, tā saucamie boogaloo boys gatavojas otrajam pilsoņu karam un valdības gāšanai. "Bugalo" bruņojas, iegādājas munīciju un ekipējumu, daudziem ir veseli šaujamieroču arsenāli. Viņi mācās izdzīvot ekstremālos apstākļos, apgūst tuvcīņu un karadarbības taktiku.

Dažus šāda veida ekstrēmistus – veterānus un aktīvā dienesta kareivjus – policija arestējusi par melnādaino slepkavībām, sprāgstvielu glabāšanu un pat slepenas informācijas nodošanu teroristiem par armijas vienību dislokāciju un uzdevumiem.

Viņi ies līdz galam

Ekstrēmisms amerikāņu armijā ir sens stāsts. Daudzi radikāļi savas idejas ir īstenojuši vai bijuši pavisam tuvu mērķim.

Piemēram, bijušais jūras kājnieks, pēc tam – Krasta apsardzes leitnants Kristofers Pols Hesons smēlās iedvesmu norvēģa Andersa Breivika teroraktā. Viņš sapņoja pārvērst visus ASV ziemeļrietumus par reģionu tikai baltajiem. Šim nolūkam viņš plānoja likvidēt gandrīz visus Zemes iedzīvotājus. Ekstrēmistam piederēja milzīgs daudzums ieroču – viņa mājās atrasti desmitiem automātisko šauteņu, skrotenes un pistoles. Viņš izstrādāja arī bioloģisko uzbrukumu plānus – iecerēja izplatīt spāņu gripas, mēra un Sibīrijas mēra vīrusus.

2009. gadā Huda fortā kara psihiatrs majors Nidals Maliks Hasans nošāva 13 un ievainoja 30 dienesta biedrus. Palestīnas izcelsmes mediķis bija musulmanis un kritizēja ASV armijas militārās operācijas pret viņa ticības biedriem. Kad sabruka cerības uz to, ka Baraks Obama izvedīs bruņoto kontingentu no Irākas un Afganistānas, Hasans izdarīja asiņainu teroraktu medicīnas centrā, kur karavīri izgāja medicīnisko komisiju pirms komandējumiem uz Tuvajiem Austrumiem.

Daži nokļūst radikālo islāmisko grupējumu ietekmē. Piemēram, ASV armijas seržants Akaika Kengs, kurš dienēja Irākā un Afganistānā, mēģināja nodot islāmistiem dienesta biedru personas datus un informāciju par gaisa telpas kontroles sistēmu, instrukcijas par karavīru apmācības metodēm un dažādu tehnisko dokumentāciju. Noskaidrojās, ka viņš jau sešus gadus, pat būdams kara dienestā, atbalstīja teroristu idejas.

Neskatoties uz aizliegumu piedalīties radikālās kustībās, ir ļoti sarežģīti atlaist no ASV armijas ekstrēmistiski noskaņotu karavīru. Šī iemesla dēļ Pentagonam atliek tikai atsijāt radikāļus karadienesta atlasē. Rūpīgākas pārbaudes vajadzībām plānots izstrādāt papildu testus un piesaistīt specdienestus.

3
Tagi:
neonacisms, Krievija, aizsardzība, drošība, Pentagons, ASV
Aviācijas bāzes kuģis Harry Truman

"Vairāk nepavilksim": ko ASV nolēmušas darīt ar saviem aviācijas bāzes kuģiem

10
(atjaunots 23:36 17.04.2021)
Baidena administrācija atgriezusies pie jautājuma par aviācijas bāzes kuģa "USS Harry S. Truman" pirmstermiņa norakstīšanu.

Kuģim vajadzētu kalpot vēl vismaz 25 gadus, taču, domājams, metāllūžņos to sagriezīs daudz ātrāk. Tiesa, asas diskusijas ap amerikāņu aviācijas bāzes kuģiem rodas jau ilgu laiku. Par to, kā lemj "demokrātijas simbolu" likteni, portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Uzbrūk pašam svētākajam

Arī Donalda Trampa laikā izskanēja ierosinājums norakstīt "USS Harry S. Truman" budžeta līdzekļu ekonomijas labad, taču viņš to noraidīja. Patiešām, kuģis nolaists ūdenī 1998. gadā, viņam vēl ilgi jākalpo.

Toties iniciatīvu atbalstīja Aizsardzības ministrijas un Jūras spēku amatpersonas. Ja norakstīt "Trūmenu" 25 gadus pirms noteiktā termiņa, atbrīvosies miljardiem dolāru, kas atvēlēti tā apkalpošanai un kodoldegvielas uzpildei reaktorā. Šos līdzekļus var novirzīt perspektīva bruņojuma – zemūdens un virsūdens bezpilota aparātu, precīzo uzbrukuma ieroču izstrādei un iepirkumam, kā arī jaunās klases "Ford" aviācijas bāzes kuģu būvdarbiem.

Kongress ideju uztvēra naidīgi. Viens no argumentiem: ja norakstīt "USS Harry S. Truman" 2020. gadu vidū, līdz 2050. gadam Jūras spēkiem paliks tikai deviņi šīs klases kuģi, bet flotei vajadzīgi 11. Lielākā daļa kongresmeņu ir pārliecināti: "peldošie aerodromi" ir ASV stratēģiska priekšrocība pār potenciālajiem pretiniekiem, ar to palīdzību iespējams kontrolēt visu Pasaules okeānu.

Vēl agrāk, 2014. gadā, Baraka Obamas prezidentūras laikā izskanēja ierosinājums norakstīt USS George Washington. Arī toreiz iniciatīvu noraidīja.

Daži militārie eksperti tomēr uzskata, ka aviācijas bāzes kuģi strauji zaudē spēku apstākļos, kad ASV domājamie pretinieki uzņem bruņojumā aizvien lielāku skaitu precīzo raķešu sistēmu, arī hiperskaņas bruņojumu. Piemēram, amerikāņi ir noraizējušies par tālā darbības rādiusa pretkuģu raķešu parādīšanos Ķīnas bruņojumā – to darbības rādiuss ir tūkstoš jūras jūdzes.

Sena problēma

Strīdi par aviācijas bāzes kuģa "USS Harry S. Truman" turpinājās arī pēc administrācijas nomaiņas. Daudzi vēl aizvien iebilst pret priekšlaicīgu norakstīšanu. Pārlieku lieli līdzekļi ieguldīti šajā kuģī, lai norakstītu to ekspluatācijas cikla vidū, uzskata Kongresā. Tāpat parlamentārieši norāda, ka tāda iniciatīva neatbilst ASV JS attīstības programmai un kuģu skaita palielināšanai par vairākiem simtiem vienību. Lieta tāda, ka bijušais aizsardzības ministrs Marks Espers īsi pirms atstādināšanas paspēja iepazīstināt ar atjaunoto plānu līdz 2045. gadam – tas paredz, ka flotes sastāvā līdz šim laikam jābūt vismaz 500 kuģiem.

"Ikviens mēģinājums atlikt "Ford" klases aviācijas bāzes kuģu iepirkumu vai "Nimitz" klases kuģu tehniskās apkalpošanas termiņus ir stratēģiski un finansiāli bezatbildīgi un, neapšaubāmi, saskarsies ar tādu pašu pretestību ka 2014. gadā," norādīja Pārstāvju palātas loceklis Robs Vitmans.

Patiesībā stratēģija Battle Force 2045 paredz jauno "Virginia" klases zemūdeņu celtniecības tempu pieaugumu. Plānots, ka to skaits sasniegs 80. Tāpat uzmanība pievērsta dažādu tipu bezpilota aparātiem, kas daļēji aizvietos raķešu eskadras kuģiem un izlūkošanas kuģiem.

Pentagona galvassāpes

Kongresmeņi pat atbalsta aviācijas bāzes kuģu skaita palielināšanu un atsaucas uz "Ķīnas draudiem". Piemēram, senators Rodžers Vikers debatēs uzdeva jautājumu, vai ar 11 kuģiem pietiks, lai savaldītu Ķīnu Klusajā okeānā, vienlaikus strādājot Tuvajos Austrumos un citos Pasaules okeāna rajonos.

Militārpersonas kongresmeņus mierina. ASV operāciju Klusā okeāna reģionā komandieris admirālis Džons Akilino apliecināja, ka aviācijas bāzes kuģi tiks galā, ja vien, protams, neradīsies papildu grūtības.

Aviācijas bāzes kuģu floti – 11 vienības – apstiprināja 2007. gada jūras kara stratēģijas ietvaros. Bija plānots, ka šie kuģi būs vajadzīgi tikai divos karadarbības teātros – Klusā okeāna rietumu daļā un Persijas līcī. Tagad ASV sagādā raizes Krievijas Jūras kara flotes straujā pastiprināšanās Vidusjūrā un Atlantijas ziemeļos.

Vienlaikus admirāļi aizvien biežāk ziņo par nopietnām tehniskām problēmām, kas saistītas ar aviācijas bāzes kuģiem, un to apkalpošanai nepieciešamo izdevumu pieaugumu. Piemēram, 2019. gadā ASV austrumu piekrastē cīņas spējīgs ir vienīgi "USS Dwight D. Eisenhower". Pārējie tiek modernizēti vai nonākuši kapitālajā remontā, savukārt "USS Harry S. Truman" no ierindas izgājusi elektropadeves sistēma.

Neveicas arī ar jauno "peldošo aerodromu" būvi. Pirmo nākamās paaudzes aviācijas bāzes kuģi "USS Gerald R. Ford" nevar savest kārtībā jau vairāk nekā 15 gadus. Kuģa būve sākās 2005. gadā, nolaida ūdenī 2013. gadā un plānoja gadu vēlāk sākt tā pilnvērtīgu ekspluatāciju. Tomēr nekavējoties tika konstatēta virkne defektu konstrukcijā. Tie ir ļoti nopietni – tos novērst nav izdevies vēl aizvien.

10
Tagi:
Aizsardzības ministrija, Pentagons, aviācijas bāzes kuģis, ASV
Pēc temata
Krievijas admirāļi: ASV aviācijas bāzeskuģi nevarēs ienākt Baltijas jūrā
Trejzobja trieciens. Kāpēc NATO mācības var dārgi izmaksāt Eiropai
ASV aviācijas bāzes kuģis USS Harry S. Truman iegājis Vidusjūrā
ASV atjaunojušas floti Krievijas "savaldīšanai" Ziemeļatlantijā