Smadzeņu modelis, foto no arhīva

Zinātnieki pierādījuši, ka koronavīruss bojā smadzenes. Kādas ir sekas?

208
(atjaunots 20:12 18.12.2020)
Uhaņā atklājās, ka 36,4% no 214 Covid-19 pacientiem fiksēti krampji, encefalopātija, encefalīts, Gijēna-Barē un Millera-Fišera sindromi.

Starp smagajiem slimniekiem tamlīdzīgu gadījumu ir vairāk – 45,5%. Trešajai daļai pazūd ožas un garšas sajūtas, sāp galva, vērojams nogurums, nelabums un vemšana. Viens no raksturīgākajiem simptomiem ir aizmiglota apziņa. Pie tam dažos gadījumos neiroloģiskais stāvoklis iestājas jau pēc izveseļošanās. Tas liecina, ka koronavīruss skar smadzenes. Par to portālā RIA Novosti pastāstīja Tatjana Pičugina.

Iekaisuma marķieri

"Atzīmēju kognitīvo funkciju zināmu pasliktināšanos: grūti koncentrēties, esmu sācis aizmirst daudzas lietas, dažkārt – patiešām svarīgas, un tas biedē, periodiski rodas miglaina sajūta galvā," savā lapā Facebook pastāstīja Burdenko vārdā nosauktā Galvenā kara klīniskā hospitāļa Sirds un asinsvadu ķirurģijas centra kardioķirurgs Aleksejs Fjodorovs, kurš pirms mēneša izslimoja Covid-19. Ožas sajūta viņam atgriezusies tikai daļēji. Virkne komentētāju atklāja tādu pašu problēmu.

Ziņas par dažādām neiroloģiskām un mentālām problēmām koronavīrusa infekcijas slimniekiem ir uzkrājušās kopš paša epidēmijas sākuma. Acīmredzot, vīruss ir iekļuvis smadzenēs, tomēr nebija saprotams, pa kādiem ceļiem tas notika un kādi bojājumi rezultātā nodarīti.

Aprīlī Trikāzas pilsētas Džovanni Paniko slimnīcas (Itālija) speciālists Džuzepe de Santiss vienā no zinātniskajiem žurnāliem publicēja apskatu par smadzeņu iekaisuma marķieriem Covid-19 infekcijas apstākļos. Saskaņā ar agrāk saņemtajiem datiem, koronavīrusi spēj inficēt centrālo nervu sistēmu (CNS), kā rezultātā iestājas imūnsistēmas atbilde, rakstīja zinātnieks.

Santiss izteica pieņēmumu, ka SARS-CoV-2 iekļūst caur ožas sīpolu – smadzeņu iecirkni, kas atbild par smaržu uztveri, – un sasniedz smadzeņu stumbru, nogalinot neironus. Molekulas – iekaisuma priekšgājēji (citokīni) var izraisīt vētrainu organisma reakciju – citokīnu vētru – un bojāt smadzenes. Tāpēc, pēc Santisa domām, ārstiem jābūt gataviem saskarties ar stāvokļa pasliktināšanos Covid-19 pacientiem ar ožas zudumu.

Vīruss uzbrūk neironiem

Tolaik liels zinātnieku kolektīvs no Ķīnas eksperimentāli, izmantojot šūnu kultūras, pierādīja, ka jaunais koronavīruss spēj inficēt neironus. Tālākajos eksperimentos zinātnieki konstatēja, ka SARS-CoV-2 bojā kāmju ožas sīpola šūnas, un receptors ACE2, kas ielaiž infekciju organismā, aktīvi sintezējas smadzeņu centrā, kas atbild par kustību funkciju, apvalka pakauša un deniņu mediālajā krokā.

Kā to pārbaudīt uz cilvēku dzīvajiem neironiem? Pētnieki paņēma pieauguša cilvēka šūnas, ķīmiski tās atjaunināja, bet pēc tam izaudzēja no tām neironus, pareizāk sakot, veselus organoīdus, ko itin labi var izmantot smadzeņu adekvāta modeļa lomā. Tos inficēja ar SARS-CoV-2 un – salīdzinājumam – ar SARS-CoV, atipiskās pneimonijas ierosinātāju, kas izraisīja epidēmiju Dienvidaustrumāzijā 2002.-2003. gg. Izrādījās, ka jaunais koronavīruss inficē organoīdus un replicējas tajos, pie tam pa taisno iekļūst galvas smadzeņu apvalka šūnās. Ar to izskaidrojams ožas un garšas sajūtu zudums, kā arī citi neiroloģiskie simptomi Covid-19 pacientiem.

Vēl vairāk, vīruss inficē arī smadzeņu cilmes šūnas, bet tas jau nozīmē, ka, iekļūstot slimnieka ožas sīpolā, kur atrodas neironālo cilmes šūnu populācija, vīruss sabojā arī tās. Pēc tam oža atgriežas tikai pēc zināma laika un tikai daļēji.

Zinātnieki atrod vīrusa RNS smadzenēs

Tomēr tie ir netieši dati. Kā pārliecināties, vai koronavīruss iekļuvis smadzenēs. Zinātnieki Vācijā veikuši plašu nervu audu pēcnāves pētījumu, kurā izmantoti paraugi no vairākām smadzeņu zonām un gļotāda no deguna dobuma 33 ar Covid-19 mirušiem pacientiem 30-98 gadu vecuma grupā. Dažiem viņu vidū jau slimības laikā tika konstatēta aizmiglota saziņa, galvaskausa asinsizplūdumi, galvas sāpes, uzvedības pārmaiņās, asa cerebrālā išēmija.

No visiem paraugiem lielākais daudzums vīrusa RNS un olbaltumvielas (to vīruss izmanto, lai pieķertos šūnas membrānai) daudzums tika konstatēts deguna dobuma gļotādā. "Tas apliecina, ka SARS-CoV-2 var to izmantot kā ieejas vārtus smadzenēs," medicīniskā universitātes kompleksa "Charite" preses dienestam paziņoja profesors Frenks Hepners, viens no pētījuma vadītājiem.

Acīmredzot, vīruss izplatās no deguna dobuma pa netālajiem ožas nerviem, lai arī iespējami arī citi ceļi, piemēram, asinis. Tomēr zinātnieki uzsver, ka viņi analizējuši audus, ko ņēmuši no mirušajiem pacientiem ar smagu slimības gaitu, kam bija nepieciešama plaušu mākslīga ventilācija. Attiecināt pētījumu rezultātus uz pacientiem ar vieglu un vidēji smagu slimības gaitu vajadzētu pārdomāti.

208
Tagi:
zinātnieki, koronavīruss

Benzīna trūkums ASV ir Krievijas vaina? Jaunas apsūdzības no Savienotajām Valstīm

16
(atjaunots 12:36 15.05.2021)
Visi ceļi ved uz Krieviju. arī tagad, izmeklējot grupas "DarkSide" hakeru uzbrukumu lielākajam degvielas cauruļvadu operatoram ASV – "Colonial Pipeline", Vašingtona sameklējusi "krievu pēdas".

Vispirms Džo Baidens apliecina, ka iespējama "zināma Krievijas atbildība", konstatēja radio Sputnik autore Svetlana Holodnova. Pēc tam Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki brīfingā atkārto gandrīz to pašu, tiesa, paskaidrojot, ka īpaši apmācīti dienesti vēl izmeklē situāciju un nav pierādījumu tam, ka incidentā iesaistīta Krievijas vadība. Tomēr "DarkSide" lokācija ir viena vienīga - KF.

No vienas puses, jāpievērš uzmanība tam, ka šoreiz neskan pārsteidzīgas apsūdzības – tas Vašingtonai ir raksturīgi. Šajā gadījumā ASV administrācijas pārstāvji atklāti norāda, ka izmeklēšana turpinās un ticamu slēdzienu vēl nav.

No otras puses, nevar izslēgt, ka, iespējams, kaut kur kuluāros starp Ovālo kabinetu un visām pārējām Baltā nama telpām jau nopietni pārdomā: vai neieviest sankcijas pret Krieviju par hakeru darbību? Turklāt kiberuzbrukums nodarījis lielu kaitējumu: cauruļvada darbu, saskaņā ar prognozēm atjaunos nedēļas beigās, bet sistēma nefunkcionē no 7. maija.

Piemēram, šī iemesla dēļ Ziemeļkarolīnā ieviests ārkārtas stāvoklis, tāpat kā Floridā, cilvēki panikā metās pirkt benzīnu. Rezultātā daudzas DUS stāv tukšas nākas steidzami organizēt transporta piegādes, degvielas cenas būtiski pieaugušas. Protams, varasiestādes pūlas mierināt iedzīvotājus, aicina neizspiest DUS līdz pēdējam pilienam, bet vai tad viņus kāds klausīs?

Tādā situācijā ASV politiķiem būtu ļoti izdevīgi pavērst tautas dusmas pret ārējo ienaidnieku, turklāt abstrakti hakeri neder. Toties ierastā "ļaunā Krievija" ir itin labi piemērota.

Starp citu, grupa "DarkSide" publiski, teju vai "oficiāli" atvainojās par traucējumiem cauruļvada "Colonial Pipeline" darbā: sak, nevienam neesot gribējuši kaitēt, haosu sarīkot neplānoja – tikai nopelnīt. Un apsolīja turpmāk rūpīgāk izraudzīties uzbrukuma mērķus. Ļoti mīļi, tikai absolūti bezjēdzīgi, jo kaitējums ir milzīgs. Būtu labāl palīdzējuši atjaunot sabojāto, nevis publicējuši nevajadzīgas atvainošanās.

Bet bēdīgi slaveno "krievu pēdu" jautājumā varam būt droši: jau tuvākās dienas parādīs, ko lems ASV: agresīci pasliktināt attiecības ar Krieviju, ieviešot jaunas sankcijas un izsludinot boikotus, vai adekvāti novērtēt situāciju un lāpīt caurumus savās informācijas sistēmās, kuru vājo vietu dēļ kuru katru brīdī var "nobrukt" vitāli svarīga infrastruktūra.

16
Tagi:
degviela, hakeri, kiberuzbrukums, Krievija, ASV
Pēc temata
Kremlis komentēja ziņas par ASV iespējamo kiberuzbrukumu
Moka "krievu troļļi": Lielbritānija aicina visus nogurdinošai cīņai
ASV gāzīs pār Krieviju neredzamu atriebību
Ziemeļu straume 2

Apglabāt miljardiem eiro. Vai "Ziemeļu straumi 2" pabeigs līdz oktobrim?

42
(atjaunots 11:52 14.05.2021)
Nav iespējams izjaukt efektīvu ekonomisku ilgtermiņa sadarbību tūlītēju politisku pretenziju dēļ, kā to vēlētos ASV. Nekā personīga, tikai bizness.

Kaislības ap "Ziemeļu straumi 2" nerimst, Valsts departaments turpina draudēt Eiropai ar sankcijām. Lai gan Vecajā pasaulē apzinās Krievijas gāzes nepieciešamību, gaidāmās vēlēšanas Vācijā var būtiski ietekmēt projekta perspektīvas. Un tas nozīmē, ka ir būvdarbi jāpabeidz pēc iespējas ātrāk. Par to, kad pārgriezīs sarkano lenti, lasiet Irīnas Badamajevas materiālā RIA Novosti vietnē.

Paspēt līdz bundestāga vēlēšanām

Gāzesvadu pabeigs līdz 26. septembrim, paziņojis Krievijas vēstnieks Vācijā Sergejs Ņečajevs. "Ja laikapstākļi uzlabosies, mēs virzīsimies ātrāk," viņš piebilda. Palikuši vien simts kilometri cauruļu.

Pēc vēlēšanām spēcīgas pozīcijas Bundestāgā var ieņemt "zaļie", bet viņi šo projektu, maigi sakot, neatbalsta. Piemēram, 3. maijā vācu dabas aizsardzības nevalstiskā organizācija (NABU) iesniedza prasību Hamburgas administratīvajā tiesā. Ekologi uzskata, ka "Ziemeļu straume 2" radīs kaitējumu Baltijas jūrai.

Turklāt drīz vien Krievijas projektam lojālā Angela Merkele atstās kanclera amatu. Kas nāks pie varas, pagaidām nav skaidrs. Bet uz spēles likta ļoti liela nauda.

"Jautājums ir tāds, vai mēs gribam apglabāt jūras dibenā desmit miljardus eiro. Lēmums jāpieņem Eiropai," uzsver Sergejs Ņečajevs.

ES viedokļi jau sen ir sadalījušies. Gāzesvads šķērso Vācijas, Somijas, Zviedrijas un Dānijas teritoriālos ūdeņus. Pirmās trīs valstis diezgan ātri piekrita celtniecībai. Pretojās tikai Kopenhāgena, taču beigās piekāpās. Toties Čehija, Polija, Ungārija, Slovākija, Rumānija, Horvātija kategoriski iebilda. Nemaz nerunājot par Ukrainu. Neviena no tām nevēlas zaudēt tranzītvalsts statusu.

Vārdu sakot, Varšava pauda gatavību iztikt bez Krievijas degvielas no 2022. gada, kad beidzas līgums ar "Gazprom". Poļi rēķinās ar Ziemeļjūrā būvēto gāzesvadu "Baltic Pipe". Pārējais ir aizokeāna sašķidrinātā dabasgāze (SDG), ko amerikāņi ir gatavi piegādāt eiropiešiem.

Par spīti sankcijām

Divu cauruļvadu kopējā jauda ir 55 miljardi kubikmetru gadā. Maršruta garums ir 1234 kilometri.

Būvniecība tika apturēta 2019. gada decembrī – Šveices darbu veicējs Allseas ASV sankciju draudu varā izveda savus cauruļvada izbūves kuģus no Baltijas jūras. Pēc gada darbs atsākās. Taču Vašingtona joprojām cenšas kavēt projektu.

ASV aizsardzības budžetā 2021. gadam atkal paplašināti ierobežojumus. Valsts departaments iebiedē Eiropas uzņēmumus. Līdz 2021. gada februārim "Ziemeļu straumi 2" pametuši 18 dalībnieki no ES.

Tomēr Eiropā apzinās projekta nozīmi enerģētisās drošības kontekstā. Arī Kremlī uzsver, ka partneri grasās pabeigt "Ziemeļu straumes 2" izbūvi.

Vācijas valdība vairākkārt to apstiprinājusi, it īpaši 4. maijā Vācijas ārlietu ministrs Haiko Māss "G7" ārlietu ministru sanāksmē Londonā. Lieta ir tāda, ka Vācija atsakās no ogļu un atomenerģētikas. Lai pēc iespējas vieglāk pārietu uz atjaunojamiem avotiem, valstij nepieciešams vairāk gāzes.

Vēlāk, 11. maijā, partijas "Alternatīva Vācijai" līdzpriekšsēdētājs Tino Krupalla atgādināja: "Kā suverēnai valstij mums ir jāatbalsta biznesa attiecības ar daudzām valstīm." Un atzīmēja, ka gāzesvada izbūves pabeigšana ir izdevīga gan Vācijai, gan Krievijai.

"Nav iespējams izjaukt efektīvu ekonomisku ilgtermiņa sadarbību tūlītēju politisku pretenziju dēļ, kā to vēlētos ASV. Nekā personīga, tikai bizness," uzskata Maksims Čerņajevs, Krievijas Tautu daudzības universitātes Ekonomikas fakultātes docents.

Tomēr ir nopietns iemesls šaubīties, ka sarkano lentīti pārgriezīs jau septembra beigās.

"Šķērsļi nav tikai juridiski un politiski — darbi virzas lēni. No 19. aprīļa līdz 10. maijam izbūvēti 3,1 kilometri. No 1. līdz 19. aprīlim — 8,6. Tātad 40 dienās – 11,7 kilometri jeb vidēji 300 metri dienā. Tas nozīmē, ka būs nepieciešami 11 mēneši," stāsta informatīvi analītiskā centra TeleTrade galvenais ekonomists Marks Goihmans.

Tomēr to, ka projektu neizdosies apturēt, šķiet, apzinājušies pat tā sīvi pretinieki (kaut arī nav ar to samierinājušies). Ļaunākajā gadījumā, lai apietu jaunās sankcijas, var strādāt caur meitasuzņēmumiem. Protams, tas prasīs vairāk laika, bet, kā mēdz teikt "lēnāk brauksi, tālāk tiksi".

42
Tagi:
Ziemeļu straume 2
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Krievija un ASV sadala Eiropas tirgu: kas uzpilda gāzes krātuves
Skatīsies uz "Maskavas uzvedību". Vai vācieši apturēs "Ziemeļu straumi 2"
Divas paketes un šitais. ASV sūta pret "Ziemeļu straumi 2" Amosu-iznīcinātāju
Atlikuši 120 km: "Akademik Cherskiy" izbūvē "Ziemeļu straumi 2" Dānijas ūdeņos
 Saber Strike

"Swift Response 21" Igaunijā: mācības beigušās, amerikāņi palikuši

0
(atjaunots 07:55 16.05.2021)
Daļa amerikāņu karavīru, kas piedalījās macībās "Swift Response", paliks Igaunijā līdz nākamajiem manevriem.

RĪGA, 16. maijs – Sputnik. 14. maijā Igaunijā noslēgušās militārās mācības "Swift Response 21", kas turpinājās divas nedēļas ASV vadībā, vēsta Sputnik Meedia.

Lielākā daļa amerikāņu kareivju, kas piedalījās mācībās, atgriezīsies bāzē Ziemeļkarolīnā. Taču dažas vienības līdz ar ekipējumu palikušas Igaunijā līdz Aizsardzības spēku mācībām "Pavasara vētra", vēsta Igaunijas Aizsardzības ministrijas preses dienests.

Mācību "Swift Response" gaitā Igaunijā tika izspēlēts sabiedroto desants. Manevros piedalījās aptuveni 2 tūkstoši kareivju no ASV un Lielbritānijas, kuri izspēlēja valsts aizsardzības variantus krīzes situācijā.

""Swift Response 21" Igaunijā ir noslēgušās, bet "Defender Europe" turpināsies citās valstīs. Mums mācības ar sabiedrotajiem bija labs treniņš pirms "Pavasara vētras", kas nupat jau sāksies," paziņoja mācību vadītājs no Igaunijas puses, ģenerālmajors Indreks Sirels.

Gan desants, gan degvielas uzpilde

Mācības "Swift Response 21" sākā 5. maijā ar ZRK šaušanas mācībām – Aizsardzīas spēku centrālajā poligonā tika palaist vairāk neka divi desmiti raķešu no pieciem raķešu kompleksiem.

6. maija naktī aptuveni 700 desantnieki, 3 kaujas mašīnas un 2 artilērijas iekārtas sekmīgi piezemējās un iesaistījās mācību kaujā.

 Manevri noslēdzās ar šaušanas mācībām Igaunijas Aizsardzības spēku Centrālajā poligonā.

"Pasākumi aizritēja sekmigi. Mums kopā ar sabiedrotajiem izdevās izspēlēt svarīgus aizsardzības elementus. Daži no tiem tika izpildīti pirmo reizi," precizēja Indreks Sirels.

Mācību svarīgs elements bija operatīvā degvielas uzpilde transporta lidmašīnām, kas ieradās Igaunijas aviobāzē no ASV. Tās varēja izlidot mājup jau dažas stundas vēlāk. Līdz šim Emari aviobāzē ne reizi nav vienlaikus uzturējušas 9 kaujas lidmašīnas un apmēram 20 helikopteri.

""Swift Response 21" kļuva par praksi, kas ļāva saprast, cik ātri mēs varam nogādāt Igaunijā savus sabiedrotos draudu gadijumā. Mēs nospraudām jomas, kurās kaut ko iespējams nākotnē izdarīt vēl efektīvāk," atzīmēja Indrejs Sirels.

Manevri "Swift Response" ir mācību "Defender Europe" daļa – tās ir lielākās Eiropas teritorijā pēdējo 25 gadu laikā. Manevri notiek vienlaikus 16 Eiropas valstīs. Tajos kopumā iesaistīti 28 tūkstoši karavīru.

Krievija brīdina NATO par augsto aktivitāti

Tik plašas NATO mācības Krievijas robežu tiešā tuvumā, protams, radījušas satraukumu Maskavā – ASV un to partneri uzskata Krieviju par "potenciālo pretinieku".

Alianse jau vairākkārt norādījusi, ka militārā spēka audzēšana pie Krievijas robežām palīdzēšot apturēt mītiskos "Krievijas draudus", kā arī stiprināšot visas Eiropas drošību.

Krievija tādus spriedelējumus uzskata par absurdu, turklāt Maskava uz pastāvīgajiem aicinājumiem apspriest problēmas saņem nemainīgu NATO vadības atteikumu.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs konstatēja, ka ar fantāzijām par "Krievijas draudiem" alianse vienkārši attaisno bloka pastāvēšanu, kopš zaudēts "ideālais ienaidnieks" - PSRS.

0
Tagi:
militārās mācības, NATO, Igaunija
Pēc temata
Uz krievu lielgabalu dārdiem NATO Baltijā atbild ar karantīnu
Krievijā atbildēja uz Ukrainas un NATO spēku gatavošanos karam Krimā
"NATO roku darbs": kas sācies pie Krievijas robežām