Eiropas Komisija

Eiropa veido "Nepatiesības ministriju" cīņai pret Krieviju

65
(atjaunots 16:09 09.12.2020)
Eiropa atkal draud Krievijai ar sankcijām, stingrām un nežēlīgām. Šoreiz par dezinformācijas izplatīšanu saistībā ar koronavīrusu.

Šī informācija izskanējusi Eiropas Komisijas ziņojumā ar daiļrunīgu nosaukumu "Darbību plāns demokrātijas jomā". Situāciju analizē Vladimirs Korņilovs portālā RIA Novosti.

 Šo dokumentu pagājušajā nedēļā Briselē prezentēja eirokomisāre tieslietu jautājumos Vera Jurova, paziņojot, ka turpmāk Krievijas un Ķīnas uzbrukumi Eiropas demokrātijai "nepaliks nesodīti", jo uz šā ziņojuma pamata nākamajam gadam tiek gatavotas likumdošanas iniciatīvas, kuru mērķis ir sodīt minētos "pārkāpējus".

Nav pirmā reize, kad oficiālās personas Rietumos apsūdz Krieviju par dezinformācijas izplatīšanu, kas graujot demokrātijas pamatus un kopējo Eiropas cīņu pret Covid-19 epidēmiju. Jau pavasarī Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs noplātīja rokas: "Kas attiecas uz Eiropas Ārpolitikas dienesta paziņojumiem par dezinformāciju, ko it kā izplatot mūsu valstis par visu, kas notiek ar koronavīrusu, uzskatu, ka tos komentēt nav korekti, jo nav uzrādīts neviens fakts, kas apliecinātu šādus apgalvojumus. Patiesībā mēs pat nelūdzam sniegt šos faktus. Mēs jau esam pieraduši, ka mūsu Rietumu kolēģi arvien biežāk un biežāk cenšas atrast kādus apvienojošus motīvus izdomās par Krievijas vai kāda cita veida draudiem."

Taču viena lieta ir dažādu ierēdņu izteikumi, pavisam cita – Eiropas Komisijas ziņojums, uz kura bāzes tiek gatavota likumdošanas iniciatīva. Tāpēc bija pat interesanti iepazīties ar pierādījumu bāzi par Krievijas grēkiem Eiropas priekšā. Taču izrādījās, ka vienīgais pierādījums "Krievijas un Ķīnas graujošam darbam" pret Eiropas pūlēm cīņā pret koronavīrusu ir Eiropas Savienības "East Stratcom Task Force" oficiālā "informatīvā specvienība", proti Eiropas Ārējās darbības dienesta oficiālā vienība, kas izveidota speciāli informatīvajam karam pret Krieviju.

Šī struktūra, kas savā resursā EUvsDisinfo apkopo "prokremļa dezinformācijas datu bāzi", jau vairākkārt pieķerta atklātos melos. Taču, kad tās "eksperti" aizgāja par tālu un nolēma bez pierādījumiem nosaukt par "prokremliskiem" Eiropas Savienības medijus, tāpat, kā viņi apsūdz Krievijas medijus, Nīderlandes parlamenta deputāti pat pieprasīja slēgt organizāciju. Kopš tā laika "informācijas speciālā vienība" mācību apguvusi un Rietumeiropas medijus cenšas neaiztikt. Taču metodes nav mainījušās: par Krieviju raksta tāpat kā līdz šim. Tātad apšaubāmās, Krievijai naidīgās struktūras pārskats ir vienīgais Krievijas "vainas" pierādījums, par ko jau tiek gatavotas jaunas sankcijas.

Eiropas Komisijas ziņojumā ir teikts, ka EUvsDisinfo bāzē jau ir "vairāk nekā 500 prokremļa dezinformācijas piemēri par Covid-19". Pati "informācijas speciālā vienība" ar lepnumu ziņo, ka tādu piemēru viņiem jau ir vairāk nekā 640. Viņi apgalvo, ka šī graujošā kampaņa nes savus augļus, radot draudus naiviem eiropiešiem. Apliecinājumam minēts sekojošs fakts: "trešdaļa Lielbritānijas pilsoņu tic, ka degvīnu var izmantot kā roku dezinfektoru". Degvīns (!) — kādi vēl vajadzīgi pierādījumi krievu vainai? Droši vien tikai viņi var iegalvot to britiem. Žēl, ka šie "speciālisti Krievijas jautājumos" nepublicē nekādas saites uz avotiem – nav zināms, kas tieši piedāvājis izmantot degvīnu ārīgai, nevis iekšķīgai lietošanai.

Pat ātra šīs datu bāzes analīze, ko Eiropas Komisija izmantoja kā pamatu oficiālajām apsūdzībām pret Krieviju, norāda, ka lielākoties tā sastāv no kāda personīgā viedokļa vai no resursiem, kuriem nav nekāda sakara ar mūsu valsti. Bet paša EUvsDisinfo secinājumi visbiežāk ir pilnīgi subjektīvi un nav saistīti ar realitāti.

Resursu dažkārt pat neuztrauc fakts, ka Krievijas valsts plašsaziņas līdzekļi kritizē viedokli, ko pats EUvsDisinfo dēvē par "prokremlisko ". Piemēram, Eiropas cīnītāji pret dezinformāciju atsaucas uz kaut kādu privātu YouTube kanālu, kas tiešām popularizē viedokli, ka par epidēmijas cēloni kļuva 5G-tehnoloģiju attīstība. Bet lieta tāda, ka minētais kanāls pastāvīgi uzbrūk Krievijas valsts televīzijai sakarā ar to, ka tā izsmej konspiroloģisko teoriju. Sekojot Eiropas melu atspēkotāju loģikai, Krievijas televīzijas kanāli cītīgi cīnās ar "prokremlisko" viedokli. Tikai EUvsDisinfo nez kāpēc pie tāda slēdzina nav nonācis.

"Viltus ziņu apkarotāju" galvenais paņēmiens ir vienkāršs: viņi paķer kāda eksperta viedokli Krievijas šovā un pasniedz to par Kremļa ļaunprātīgu plānu. Tas, ka tajā pašā šovā skan absolūti pretēji viedokļi, to skaits ir pat lielāks, vienkārši tiek ignorēts. Ja paņemsi pretējās puses citātu un uzdosi to par "Kremļa viedokli", iznāks pavisam cita aina.

Maskavas Kremlis
© Sputnik / Алексей Дружинин

Tomēr tādu dosjē autoru nekad nemulsina pretrunas viņa paša "pierādījumos". Piemēram, kādā ziņojumā par "Krievijas dezinformāciju attiecībā uz koronavīrusu" tā autori paziņoja, ka Krievijas valsts mediji "aizsargā Ķīnu no starptautiskās kritikas". Sava apgalvojuma apstiprinājumam, viņi sniedza saiti uz RIA Novosti ziņojumu ar Dmitrija Peskova citātu, kas noraida konspiroloģiskās teorijas par Covid-19 mākslīgo izcelsmi. Turklāt viena no galvenajām "apsūdzībām" pret Krieviju, kas pastāvīgi izskan visos EUvsDisinfo pārskatos, ir apgalvojums, ka vīrusa mākslīgās izcelsmes teorija ir "mūžīgs prokremļa dezinformācijas naratīvs". Tas nozīmē, ka arī Peskovs uzstājās pret "prokremļa naratīvu". Izskatās, ka Eiropas "informācijas speciālā vienība" ir vienīgā iestāde, kurai ir tiesības noteikt, ko Kremlis domā.

Lūk, vēl viens "Krievijas dezinformācijas" piemērs no Eiropas viltus ziņu apkarotājiem. Oktobrī viņi publicēja pieņēmumu ar norādi uz Krievijas medijiem, ka galu galā Ukrainas varas, atsakoties no Krievijas vakcīnas, iedzīvosies uz tās tālākpārdošanas no Eiropas pēc "Roterdama +" līdzīgās shēmas, kad Ukrainai piegādāja Krievijas gāzi, uzdodot to par gāzi no Eiropas. EUvsDisinfo apgāž šo pieņēmumu, taču slēpj no saviem lasītājiem (attiecīgi no Eiropas Komisijas) faktu, ka Krievijas mediji tikai citē pazīstamo ukraiņu blogeri Anatoliju Šariju un viņa interviju Ukrainas televīzijas kanālam. Acīmredzot "Krievijas viltus ziņu apkarotāji" uzskata, ka šādam "sīkumam" nav vērts pievērst uzmanību. Ja tomēr būtu par to ziņojuši – tad, pēc eirokomisāres Jurovas loģikas, sankcijas jāvērš arī pret Ukrainu.

No tādiem noklusējumiem, montāžas, faktu grozīšanas, atsauču uz pirmavotu neesamības un atklātām manipulācijām sastāv "Krievijas dezinformācijas datu bāze", kas kalpojusi par apsūdzību pret Krieviju pamatu Eiropas Komisijas ziņojumā. Turklāt lielākā East Stratcom Task Force ziņojumu daļa sastāv no nepierādītām apsūdzībām (lasi: viltus ziņām) pret Krievijas vakcīnu no koronavīrusa.

Eirokomisāre Jurova, piedraudot ar apņēmīgu rīcību cīņā pret Krievijas dezinformāciju, "nomierināja" Rietumu žurnālistus: "Mēs negrasāmies kļūt par "patiesības ministriju". Un uzreiz piebilda: "Jaunajām tehnoloģijām jākļūst par emancipācijas, nevis dezinformācijas instrumentu. Es negribu, lai vēlēšanas kļūtu par netīru metožu sacensībām. Mums pietiek ar Cambridge Analytica un referendumu par Brexit. To sacīdama, Eiropas ierēdne pati nodemonstrēja falsifikācijas piemēru, jo visi centieni apsūdzēt Krieviju iejaukšanos Brexit izrādījās nesekmīgi. Piemēram, nesen britu tiesa piespieda The Observer žurnālisti Kerolu Kadvalardu atvainoties kampaņas par izstāšanos no Eiropas Savienības sponsoram Āronam Benksam, kuru viņa vairākus gadus nepamatoti apsūdzēja "par darbu Kremļa labā". Kā redzat, eirokomisāri turpina izplatīt nepatiesu naratīvu par to, ka kāds iejaucies britu referendumā.

Tātad skaidri kļūst Jurovas vārdi: Eiropas Komisija tiešām negrasās izveidot "patiesības ministriju". Spriežot pēc netīrajām metodēm, ko pielieto ES oficiālā struktūrvienība savā pret Krieviju vērstajā kampaņā, var secināt, ka Brisele jau ir izveidojusi savu "nepatiesības ministriju". Pat Orvelam nekas tamlīdzīgs ne prātā neienāca.

65
Tagi:
sankcijas, viltus ziņas, Eiropas Komisija
Pēc temata
Krievijas FP apsūdzēja Lielbritāniju viltus informācijas izmantošanā situācijā ar RT
Vakcīna un pērtiķi: britu meli par "krievu viltus ziņām"
Su-27

Maitasputnu mednieki: PSRS un Krievijas labākie iznīcinātāji

17
(atjaunots 16:50 25.01.2021)
Ātri, veikli, nāvējoši – nu jau vairāk nekā gadsimtu iznīcinātāji ir ļoti svarīgi kaujas laukā, bieži vien tie spēj ietekmēt veselas militārās operācijas rezultātu.

Pirmo sērijveida iznīcinātāju Krievijā S-16 uzbūvēja 1915. gada 25. janvārī. Tas bija paredzēts bumbvedēja "Ilya Muromets" eskortam un aizsardzībai. Šodien iznīcinātāju klases funkcijas ir manāmi paplašinājušās – tie iekaro pārsvaru gaisā un efektīvi strādā pa zemes virsmu. Par PSRS un Krievijas gaisa kauju karaļiem portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Leģendārie frontinieki

Padomju iznīcinātāji izpelnījās slavu Lielā Tēvijas kara gados. Virzuļu La-7 pirmo reizi pacēlās gaisā 1944. gada janvārī un nepilna gada laikā tas ar pilnām tiesībām jau tika dēvēts par vienu no labākajiem iznīcinātājiem Otrā pasaules kara laikā.

La-7 raksturīga īpatnība bija dzinēja dzesēšana ar gaisu, kas būtiski uzlaboja mašīnas drošību un dzīvotspēju. Atšķirībā no saviem brāļiem ar eļļas dzesētāju, jaunā lidmašīna neuzliesmoja kā lāpa pēc mazākā trāpījuma motora tilpnē. Konstruktori būtiski uzlaboja aerodinamiku un, pateicoties spārna metāliskajām garensijām, samazināja lidmašīnas kopējo svaru.

Salīdzinājumā ar priekšgājēju – La-5FN – iznīcinātājs La-7 bija ātrāks, straujāk pacēlās gaisā, tam bija augstāki praktiskie griesti. Lielā augstumā tas spēja sasniegt līdz 680 km/h ātrumu, pie zemes – līdz 600 km/h. Tas bija veikls un labi bruņots ar trim 20 mm lielgabaliem, nesa gandrīz 200 km bumbu.

Истребитель ЛА-7. На этой машине трижды Герой Советского Союза И.Н. Кожедуб завершил войну и сбил 17 фашистских самолетов, о чем свидетельствуют звездочки на фюзеляже
© Sputnik / Игорь Михалев
Iznīcinātājs La-7

Padomju meistari uzreiz iemīļoja jauno mašīnu – pazīstamais lidotājs Ivans Kožedubs pie La-7 stūres notrieca 17 vācu lidmašīnas, pat turboreaktīvo Messerschmitt-262.

Vēl viens izcils padomju iznīcinātājs ir nopelniem bagātais frontinieks Jak-3. Tā bija viena no plašāk sastopamajām lidmašīnām Lielā Tēvijas kara gados – kopš 1944. gada no konveijera nonākuši aptuveni pieci tūkstoši mašīnu.

Konstruktori pacentās padarīt lidmašīnu maksimāli vieglu – spārna garensijas bija izgatavotas ne no koka, kā agrāk, bet gan no viegla dūralumīnija. Pie tam manāmi saruka konsoļu platība un atvēziens. Jak-3 svēra tikai mazliet vairāk kā 2,5 tonnas. Tāpēc tas bija vienkāršak vadāms un ļoti ātrs.

Истребитель ЯК-3
© Sputnik / РИА Новости
Iznīcinātājs Jak-3.

Vieglie "Jaki" bieži iznīcinīja uzvaras pār smagākajām vācu mašīnām – veiklie lidaparāti ļāva padomju meistariem ātri nonākt pretinieka astē un notriekt tos.

Korejas kara varoņi

Līdz ar reaktīvās ēras sākumu PSRS Gaisa kara spēki saņēma vieglo iznīcinātāju MiG-15. Lidmašīnai bija bezšuvju korpuss ar hermētisku kabīni, viena spārna garensija un pilnībā ievelkama šasija. Turboreaktīvais dzinējs ļāva iznīcinātājam sasniegt gandrīz 1100 km/h.

MiG-15 bija bruņots ar vienu 37 mm un diviem 23 mm lielgabaliem, zem spārniem varēja piekārt divas aviācijas bumbas vai papildu degvielas tvernes. Jaunā MiG pirmās kaujas sākās Korejas karā, kur tā galvenais sāncensis bija F-86 Sabre. Dažu aktīvas karadarbības gadu laikā padomju lidotāji notrieca divkārt vairāk "amerikāņu" – 650 F-86 pret 340 zaudētiem MiG-15. Turklāt padomju lidotāji notrieca arī vairākus desmitus gaisa cietokšņu B-29.

Советский истребитель МИГ-15 на церемонии открытия Армейских международных игр - 2016 в подмосковной Кубинке
© Sputnik / Евгений Биятов
Iznīcinātājs MiG-15

MiG-15 bija viplašāk ražotais padomju iznīcinātājs – laisti klajā vairāk nekā 11 tūkstoši lidaparātu, vēl vairākus tūkstošus samontēja pēc licencēm Čehoslovākijā un Polijā. Tos saņēma visas Varšavas līguma valstis, Ķīna, KTDR un Tuvo Austrumu valstis. MiG-15 bija gandrīz četrdesmit valstu bruņojumā.

Smagais MiG

50. gados aviokonstruktori sāka darbu pie smagajiem iznīcinātājiem-pārtvērējiem, lai stātos pretī amerikāņu virsskaņas bumbvedējiem. Karavīriem steidzami bija vajadzīgs vadāmo raķešu nesējs, kas varētu lielā attālumā identificēt un panākt virsskaņas B-58, XB-70 Valkyrie un izlūkus SR-71 Blackbird ar ātrumu līdz 3 Mahiem.

Американский самолет-шпион SR-71 Blackbird
© AP Photo / ITSUO INOUYE
SR-71

Šo darbu uzdeva Mikojana konstruktoru birojam. Izstrādātājiem vajadzēja radīt ļoti izturīgus materiālus fizelāžai, kas izturētu milzīgu termodinamisko slodzi virsskaņas ātrumā. Korpusu izstrādāja no augsti leģēta tērauda, siltumizturīgiem alumīnija un titāna kausējumiem.

MiG-25 pacelšanās masa pārsniedza 35 tonnas, tāpēc nepieciešamā ātruma sasniegšanai bija vajadzīgs atbilstošs dzinējs. MiG saņēma divus turboreaktīvos R15B-300 ar vairāk nekā 11 tūkstošu spēka kilogramu vilkmi.

MiG-25 bija izcilas īpašības, lidmašīna kardināli atšķīrās no  citiem iznīcinātājiem. Piemēram, šajā lidmašīnā uzstādīts lidojuma augstuma pasaules rekords – gandrīz 30 tūkstoši metru ar 2 tonnu kravu. MiG-25 bija pirmais sērijveida iznīcinātājs pasaulē, kas ilgu laiku spēja uzturēt 3000 km/h ātrumu. 

Истребитель МиГ-25 РБ
© Sputnik / Леся Полякова
MiG-25

70. gadu sākumā, neskatoties uz vairākām katastrofām izmēģinājumos, lidmašīna tika pieņemta bruņojumā. Tā nokalpoja Krievijas armijā līdz 90. gadu vidum, tika piegādāta Irākai, Sīrijai, Lībijai un Ēģiptei. MiG piedalījies vairākos lielos bruņotos konfliktos Tuvajos Austrumos.

"Sukhoi" saime

Darbu pie 4. paaudzes daudzfunkcionālā iznīcinātāja padomju konstruktori sāka 70. gadu sākumā. Tolaik ASV jau bija gatavs viņu F-15. Padomju konstruktori lielā mērā bija spiesti orientēties uz to. Ceturtās paaudzes kara lidmašīnas bija piemērotas ne tikai cīņām gaisā, bet arī darbam pret objektiem uz zemes un ūdens. Galvenais bruņojums – tālā darbības rādiusa raķetes un aviobumbas. Risināmie uzdevumi – gaisa mērķu meklēšana un pārtveršana, izlūkošana, galveno spēku piesegšana, bumbvedēju vadīšana. Pie tam iznīcinātājam vajadzīgs vērā ņemams darbības rādiuss, tam jābūt veiklam un ātram.

Darbu pie aviācijas sistēmas sāka Sukhoi konstruktoru biroja speciālisti. Jaunā smagā frontes iznīcinātāja projektu apstiprināja 1976. gadā. To iedēvēja par Su-27. Jaunais lidaparāts bija vienlīdz efektīvs gan tuvcīņā, gan lielā attālumā. Īpaši Su-27 vajadzībām izstrādāja turborekatīvos dzinējus AL-31F ar milzīgu potenciālu tālākai modernizācijai. Starp citu, to modifikācijas vēl aizvien izmanto Su-33, Su -30, Su -34 un Su -35.

Su-27 vēl joprojām ir rekordists vairākās kategorijās. Tas uzstādījis rekordu pacelšanās ātruma ziņā – 3 kilometru augstumu tas sasniedza 25 sekunžu laikā. 1989. gadā iznīcinātājs pirmo reizi izpildīja jaunu augstākās pilotāžas figūru – dinamisko bremzēšanu, ko lidotāji iedēvējuši par "Pugačova kobru".

Истребитель Су-27 на стратегических командно-штабных учениях Кавказ-2020
© Photo Пресс-служба Минобороны РФ
Su-27
17
Tagi:
iznīcinātājs, gaisa kara spēki, Lielais Tēvijas karš, PSRS, Krievija
Pēc temata
Publicēts iznīcinātāju MiG-31 lidojuma stratosfērā video ieraksts
"Kaut kam gatavojas": kāpēc ASV pārkrāsojušas lidmašīnas Krievijas GKS krāsās
Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23
Krievijas AM parādīja iznīcinātāju Su-35S gaisa cīņu
FIM-92 Stinger

"Sitīsim krievus vājā vietā": ko plāno NATO

70
(atjaunots 14:28 24.01.2021)
Militārā kontingenta pieaugums, armijas infrastruktūras būvdarbi un tālāka starptautiskā konsolidācija – 2021. gadā NATO pastiprinās spiedienu pret Krievijas rietumu robežām.

Maijā un jūnijā alianse organizēs lielākos manevrus kopš aukstā kara laikiem – Defender Europe 2021. Tām sekos atbilde – tikpat plašas Krievijas un Baltkrievijas kopīgās mācības "Rietumi 2021", kas ieplānotas septembrī. Ar ko tas viss var beigties? Par to portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Cīņas lauks – Eiropa

Tāpat kā iepriekš, "Defender Europe 2021", izspēlēs aizsardzības un uzbrukuma darbības Austrumeiropā un Baltijā. Mācību scenārijs paredz, ka NATO spēkiem vajag uzbrukt Kaļiņingradas apgabalam, bloķēt Krievijas rietumu apgabalus un atvairīt "plašu krievu uzbrukumu". Atšķirībā no agrākajiem manevriem, 2021. gadā īpaša uzmanība tiks pievērsta nevis Austrumeiropai, bet Dienvideiropai. Manevri ieplānoti Melnkalnē, Kosovā un Albānijā. Bulgārijā un Rumānijā notiks PGA mācības un "zeme-zeme" tipa raķešu mācības. Savukārt Ungārija būs "kara" dziļās aizmugures lomā.

Американская военная техника перед переброской в Европу для участия в учениях Defender Europe 2020
Amerikāņu militārā tehnika pirms pārvietošanas uz Eiropu – uz mācībām DEFENDER Europe 20

Amerikāņi pārvietos uz Eiropu vērā ņemamus spēkus, arī 1. kavalērijas un 82. gaisa desanta divīzijas vienības. Atlantijas okeānu šķērsos simtiem dažādu kara tehnikas vienību. Bez tam no Floridas tiks pārvietota 53. kājnieku brigāde. Iespējams, pēc mācībām amerikāņi atkal "piemirsīs" daļu bruņojuma Eiropā, kā tas jau gadījies ne vienu reizi vien. Speciālisti uzskata, ka ar tādām metodēm Pentagons gadu no gada audzē uzbrukuma iespējas reģionā.

Atbildei uz "Defender Europe 2021" Krievija un Baltkrievija septembrī organizēs manevrus "Rietumi 2021". Iepriekš Baltkrievijas aizsardzības ministrs Viktors Hreņins pastāstīja, ka kopīgās mācības ļaus izmēģināt apvienoto trieciena vienību kopīgo darbību jaunās metodes urbanizētā apvidū", kā arī novērtēt bruņojuma un tehnikas jauno un modernizēto paraugu efektivitāti. Minskā uzsvēra, ka stratēģiskie manevri atspoguļo Baltkrievijas un Krievijas stabilās sabiedroto attiecības un aizsardzības resoru vienprātību jautājumā par Sabiedroto valstu militāro drošību".

Spēka demonstrācija

Abas puses neizmantoja ierastos diplomātiskos izteikumus par to, ka manevri nav vērsti pret kādu valsti vai militāro bloku. NATO spēku iecere izspēlēt uzbrukumu Kaļiņingradai un Krievijas karavīru gatavošanās cīņām pilsētā skaidri liecina, kas un pret ko gatavojas karot. Protams, plaša bruņota konflikta risks ir neliels, tomēr reāls.

Speciālisti uzskata, ka NATO darbības 2021. gadā tieši ietekmēs varas maiņa ASV. Donalda Trampa prezidentūras laikā Ziemeļatlantijas bloka vienotība jūtami pavājinājās. Baltā nama saimnieks neslēpa, ka viņam tuvākas ir amerikāņu intereses, pat pieļāva iespēju izstāties no alianses. Tādi izteikumi ļoti satrauca Eiropu, no jauna sākās sarunas par ES armiju. Acīmredzot, jaunais prezidents centīsies visu labot. 

"Krievijas un NATO attiecības šogad pasliktināsies, - uzskata Ģeopolitisko problēmu akadēmijas viceprezidents Konstantins Sivkovs. – Baidens vēlas atjaunot un mobilizēt aliansi. Šim nolūkam vajadzīgs ārējais ienaidnieks. Krievija šai lomai ir lieliski piemērota, jo Ķīna ir pārāk tālu. Ārējā ienaidnieka tēls Vašingtonai vajadzīgs arī tāpēc, ka tai vajag konsolidēt amerikāņu sabiedrību."

Nopelnīt naudu

Tomēr eksperti uzskata, ka patiesībā NATO nav nepārprotami agresīvu pret Krieviju. Alianses tālāka paplašināšanās amerikāņiem dod iespēju nopelnīt naudu un spēcīgāk piesaistīt sev Eiropu. Vašingtona atgriezīsies "pirmstrampa" ērā un pastiprinās iejaukšanos Vecās pasaules darīšanās.

Пресс-служба Минобороны РФ

"Man šķiet, ka 2021. gadā NATO nodemonstrēts, kā no militāras organizācijas pārvēršas par tādu globālu korporāciju, - konstatēja politologs Sergejs Sudakovs. – Alianses galvenā problēma – finansējums – vēl joprojām ir aktuāla. Tas, kurš maksā, pasūta mūziku. Divas trešdaļas budžeta nodrošina ASV, un tas nevienam nav noslēpums. Mēs visi labi zinām, ka izdevumi jau pārsnieguši triljonu dolāru. Pārsvarā par to jāpateicas Vašingtonai. Eiropas valstis paļaujas uz piegādēm no ASV – līdz pat sausajām uzturdevām. Tas uztur amerikāņu kolosālo aizsardzības budžetu – korporācijas, kas strādā NATO interesēs, pelna milzu naudu."

Eksperts piezīmēja, ka Ziemeļatlantijas alianses rīcība jau tagad atgādina naudas pārlikšanu no vienas kabatas otrā. Vašingtona piešķir NATO līdzekļus, sabiedrotie par tiem iepērk amerikāņu tehniku un bruņojumu. Viss, loks ir noslēgts. Baidena prezidentūras laikā Eiropa ASV acīs būs viens no galvenajiem militārās produkcijas noieta tirgiem. Tātad gaidāmi Krievijai naidīgi izteikumi no okeāna viņa krasta. Tomēr lielākā daļa speciālistu ir pārliecināti: diezin vai Vašingtona un Brisele uzdrīkstēsies pa īstam pārbaudīt otrās pasaulē spēcīgākās armijas izturību.

 

70
Tagi:
Krievija, NATO
Pēc temata
"Esam atraduši iespēju apspēlēt Krieviju". Pie kā ķēries Pentagons
"Rietumi to uzskata par galveno apdraudējumu". Krievijas flotē nomainīsies flagmanis
"Čipu implantē smadzenēs": kā ASV armija gatavo kiborgkareivjus
"Uzņem tikai dažus": kā tiek trenētas labākās speciālo uzdevumu vienības
ASV Finanšu ministrijas ēka

Jaunajā sastāvā: ASV Finanšu ministrija ir gatava sagraut dolāru

0
(atjaunots 09:59 26.01.2021)
Ekonomistu prognozes nepriecē. Pēc bankas Citigroup vērtējumiem, demokrātu nākšana pie varas "nopietni palielinās" varbūtību kā 2021. gadā dolārs vājināsies par 20 procentiem.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik, Natālija Dembinska. Amerikāņu valūta ir nokritusi līdz divu gadu minimumam, spiediens pret to vēŗšas no vairākām pusēm. Finansisti uzskata, ka galu galā dolārs zaudēs pusi savas vērtības. Daudzējādā ziņā tas ir amerikāņu Finanšu ministrijas nopelns, kuru drīz vien vadīs bijusī Federālās rezervju sistēmas vadītāja Džaneta Jelena. Cik dziļš var būt kritums, lasiet RIA Novosti materiālā.

Zems ienesīgums

Decembra beigās dolāra indekss samazinājās par piecarpus procentiem. Investoriem dara raizes milzīgi ieguldījumi ASV ekonomikā tikko izdrukāto un ne ar ko nenodrošināto dolāru veidā.

Kopš jūnija naudas masas izaugsmes tempi ne reizi nav samazinājušies zem 22 procentiem gadā. tas ir visaugstākais rādītājs vēsturē.

Drukāšanas mašīna stimulēs inflāciju, bet FRS jau ir mainījusi mērķa vērtību: "vidēji divi procenti" (iepriekšējo "divu procentu" vietā). Tas ir izdarīts, lai nepaceltu bāzes likmi, ja inflācija pārsniegs prognozes. Tas nozīmē, ka regulators ir nodomājis saglabāt procentus tuvu nullei. Tas atbalstīs ekonomiku, bet negatīvi ietekmēs dolāru.

Zaudējot ienesīgumu no ieguldījumiem dolāru aktīvos, investori meklē citus, lai arī riskantākus variantus, uzrādīja Reuters valūtas stratēģu aptauja.

"Dolārs joprojām ir ievērojami pārvērtēts praktiski pēc visiem rādītājiem, un FRS naudas un kredītu politika to novērsīs," norāda Kits Džukss, Societe Generale valūtas stratēģijas vadītājs.

Jau novembrī eksperti brīdināja: ar jauno prezidentu Džo Baidenu amerikāņu valūtu gaida neizbēgams kritums. Demokrātu plānos ir papildu fiskālie stimuli un jaunā palīdzības pakete gandrīz trīs triljonu dolāru apjomā. Ilgtermiņā tas samazinās dolāru, jo pārvērtīsies par budžeta deficīta palielināšanos un to segšanai nepieciešamo ārējo aizņēmumu pieaugumu.

Arī vakcīnas izplatīšana negatīvi ietekmēs amerikāņu valūtu, jo, respektīvi, tā veicinās ekonomisko aktivitāti, tādējādi sagraujot argumentus par labu "drošākajam investoru patvērumam". Gada nogalē ziņu par vakcinācijām fonā dolārs uzrādīja lielāko gada lejupslīdi kopš 2017. gada.

Par piecdesmit procentiem

Ekonomistu prognozes nepriecē. Pēc bankas Citigroup vērtējumiem, demokrātu nākšana pie varas "nopietni palielinās" varbūtību kā 2021. gadā dolārs vājināsies par 20 procentiem. Līdzīgu scenāriju pareģo bijušais Morgan Stanley Asia padomes priekšsēdētājs Stīvens Ročs, norādot uz pieaugošo ASV budžeta deficītu un FRS politiku turēt tuvu nullei bāzes procentu likmes.

Jaungada vilciens Maskavas metropolitēnā, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Майшев

Vēl drūmāku nākotni prognozē pazīstamais finansists Džims Rikards. Viņš norāda, ka ASV galu galā būs jāķeras klāt parāda problēmai, un tās lēmums prasīs dolāra devalvāciju par 50 procentiem.

Tajā pašā laikā, prognozē ekonomists, zelts sadārdzināsies līdz 15 tūkstošiem dolāru par unci, sudrabs - līdz 100 dolāriem. Viņš skaidro, ka ASV ir pakļautas vairāku valstu spiedienam, kas metušas izaicinājumu amerikāņu virskundzībai starptautiskajā finanšu sistēmā. Pirmkārt, runa ir par Krieviju un Ķīnu. Maskava un Pekina iepērk daudz zelta, izspiežot dolāru no rezervēm.

"Pēdējo gadu laikā Krievija ir ievērojami palielinājusi zelta valūtas rezerves. Turklāt Maskavai ir ļoti neliels ārējais parāds. Krievu likme uz dārgmetāliem jau sen nav noslēpums, rublis ir ar zeltu nodrošinātāka valūta pasaulē," skaidro analītiķis.

Savām rokām

Baidena komanda ķeras pie darba. Tiek nomainīti visu ministriju vadītāji. Tā, Finanšu ministrijas krēslu uzticēs Federālās rezerves sistēmas bijušajai vadītājai Džanetai Jelenai, kura, Bloomberg atgādina, vairākkārt "reklamēja vājā dolāra priekšrocības amerikāņu eksportā".

Tas dara raizes ekonomistiem. "Būtu neprātīgi izlikties par aktīvu devalvacionistu, kuram nerūp dolāra liktenis," saka Lerijs Samerss, finanšu ministrs Klintona laikā un Nacionālās ekonomiskās padomes vadītājs Baraka Obamas prezidentūras laikā. Pēc Samersa vārdiem, "dolāra dominējošā loma pasaules finanšu sistēmā uzliek Valsts kasei atbildību par pienākumu rūpīgu izpildi".

Ieteikumu Jelenai deva arī Henks Polsons, bijušais ASV finanšu ministrs un bijušais Goldman Sachs ģenerāldirektors. "Procentu likmes sasniegušas vēsturisko minimumu, bet federālais parāds ir lielāks nekā jebkad pēc Otrā pasaules kara," uzsver ekonomists. Citādi dolārs agri vai vēlu pazaudēs savu vērtību. Vašingtona nespēs apkalpot savas saistības.

"Savienotās Valstis netiecas pēc vājākas valūtas, lai iegūtu konkurences priekšrocības, un mums ir jāpretojas citu valstu centieniem to izdarīt," apliecināja Finanšu ministrijas vadītājas amata kandidāte, uzstājoties Senāta Finanšu komitejā.

Tomēr nākamā finanšu ministre jau ir nākusi klajā ar skaļu paziņojumu, kas nesola neko labu amerikāņu valūtai: aicinājusi vērienīgai likviditātes ieplūdei ekonomikā. Investoriem tas ir signāls dolāra lejupslīdes tendencei ilgtermiņā, uzskata Bloomberg.

Jebkurā gadījumā ASV būs "jānomet" dolārs: tas ir svarīgi tirdzniecības deficīta samazināšanai. Un tas, iespējams, Baidenam ir vienīgais veids, kā atjaunot ekonomiku.

0
Tagi:
dolārs, Finanses, ASV
Pēc temata
Trumpis piedurknē: Ķīna gatava izpārdot ASV valsts parādu
Smags gadījums: ASV vēlas aizliegt pirkt Krievijas naftu
Gāzes krīze: ASV sagaida straujš SDG ražošanas kritums
Lielā izpārdošana: Krievija novērsusies no ASV valsts parāda