Džo Baidens, foto no arhīva

Baidena komada ir vilku bars

67
(atjaunots 15:23 07.12.2020)
Baidena komanda atbalsta "gudrā spēka" pieeju un intervenci. Pretrunas tajā iespējamas vien detaļās, lēmumi tiks pieņemti ātri un efektīvi, bez iekšējām domstarpībām. Viņi "ies uz priekšu kā vilku bars".

Pēdējie divi štati no sešiem strīdīgajiem, - Arizona un Viskonsina – apstiprinājuši un sertificējuši Džozefa Baidena uzvaru. Trampa štābs cieš sakāves vienā tiesas procesā pēc otra. Perspektīvas novest lietas līdz Augstākajai tiesai nav lielas – to atzīst pat Donalds Tramps. Viņš plāno pieteikt savu kandidatūru 2024. gada prezidenta vēlēšanām 20. janvārī – Džo Baidena inaugurācijas dienā. Tas patiešām ir aizejošā prezidenta stilā – pacensties sabojāt svētkus oponentam, portālā RIA Novosti stāsta Veronika Krašeņņikova.

Pa to laiku jaunievēlētais prezidents veido komandu. Starp jaunajiem kadriem mūs pārsvarā interesē drošības aparāts. Tajā Baidens ir sapulcējis jaunus un kompetentus domubiedrus. Viņi veido saliedētu komandu. Trampa prezidentūras laikā viņi kopā izstrādāja politiskos lēmumus Amerikas jaunās drošības pētījumu centrā (Center for a New American Security, CNAS) – Baidena aktīvākajā kadru rezervē. Kopīgiem spēkiem viņi arī naudu nopelnīja: valsts sekretārs Entonijs Blinkens un viena no galvenajām aizsardzības minsitra posteņa kandidātēm Mišela Flornoja kopā izveidoja WestExec Advisors. Stratēģisko konsultāciju kompānija piedāvā klientiem "nepārspējamus sakarus aizsardzības, ārpolitikas, izlūkošanas, ekonomikas, kiberdrošības, datu konfidencialitātes un stratēģisko komunikāciju jomās". Īsāk sakot, tirgo sakarus un ietekmi. Lobiji.

Valsts sekretārs Entonijs Blinkens jaunībā mācījies elitārā skolā Parīzē – tas palīdzēs sarunās ar frančiem un transatlantiskās partnerības atjaunošanā. Baidens jutīsies komfortabli ar Blinkenu - viņš bija Baidena padomnieks nacionālās drošības jautājumos viceprezidentūras gados (2009.-2013.) un ieņēma prezidenta Obamas vietnieka palīga posteni. Līdz šim Blinkens ir bijis ideāls funkcionārs un palīgs, ne politiķis, prot uzklausīt šefu un dot to, kas viņam vajadzīgs noteiktajā situācijā. Taču tagad viņš pirmo reizi iznāks zem klajas debess – valsts sekretāram piešķirta zināma autonomija.

Tomēr Entonija Blinkena panākumi darbā agrākajā administrācijā ir visnotaļ pieticīgi. Viņš izstrādāja sankcijas pret Krieviju Krimas dēļ, tomēr nevar uzrādīt "gabalos saplosītu" Krievijas ekonomiku. Viņš ir viens no Sīrijas stratēģijas autoriem, tomēr var tikai novērot Bašara Asada un Krievijas uzvaru. Savukārt Lībijā, šķiet, uzvar visi, tikai ne Vašingtona.

Nacionālā izlūkdienesta direktora vietu pirmo reizi ieņems sieviete – 51 gadu vecā Evrila Heinsa, 2013.-2015. gg. viņa bija CIP direktora vietniece, līdz Obamas administrācijas darbības noslēgumam – padomnieka vietniece nacionālās drošības jautājumos. Viņas spilgto dzīves ceļu jau aprakstīja žurnāls "Newsweek" 2013. gadā ar virsrakstu "Vismazāk ticams, ka viņa būtu spiegs".

Bioķīmiķa un mākslinieces meita Evrila Heinsa no 12 gadu vecuma kopa slimo māti. Sieviete nomira, kad meitai bija 16. Vecākajās klasēs meitene aizrāvās ar tehniku un piepelnījās autodarbnīcā. Pēc skolas devās uz Japānu un saņēma brūno jostu džudo. Studēja fiziku Čikāgas universitātē, brīvdienās iemīlējās lidošanas instruktorā. Kopīgiem spēkiem viņi atjaunoja vecu divmotoru lidmašīnu "Cessna" un tajā devās uz Eiropu. Virs jūras lidmašīnu pārklāja ledus, abi dzinēji noslāpa, un jaunieši tikai brīnumainā kārtā nolaidās Ņūfaundlendas salas piekrastē. Apmetušies Baltimorā, dzīvesbiedri izsolē nopirka ēku bīstamā priekšpilsētā, kurā agrāk bija bārs, bordelis un narkomānu perēklis. Pārdeva lidmašīnu, ēkā iekārtoja grāmatnīcu un kafejnīcu, kas izpelnījās tādus panākumus, kas banka ieteica viņiem veidot tamlīdzīgu iestāžu tīklu.

Viņas biogrāfijā psihologs saskatīs tieksmi pēc avantūrām un riska, spēku pārvarēt sarežģītas situācijas un sameklēt izeju no strupceļa. Darbam izlūkdienestā un politikā piemērotas īpašības.

1998. gadā Heinsu ieinteresēja starptautiskās tiesības, un viņa iestājās Džordžtaunas universitātē. 2003. gadā sāka darbu ASV Valsts departamenta juridiskajā ofisā, un pēc tam strauji kāpa pa karjeras kāpnēm: jau 2010. gadā viņa Obamas administrācijā kļuva par prezidenta padomnieka nacionālās drošības jautājumos vietnieku un Nacionālās drošības padomes juristu. Viņas kolēģis no padomes Bendžamins Roudss teica: "Viņa ir pats jaukākais cilvēks no visiem, ko mēs jebkad esam satikuši."

"Jaukā" Evrila Heinsa ir liela speciāliste militārā spēka pielietojuma juridiskajos aspektos, piemēram, dronu triecienu jautājumā – šos jautājumus nodrošināja tieši viņa.

Talantīgs cilvēks ir arī padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džeiks Sallivans. Daudz pieredzējušais diplomāts Ričards Holbruks stāstīja, ka viņam ir izredzes ieņemt valsts sekretāra vietu. Hilarija Klintone (Džeiks bija viņas "labā roka" Valsts departamentā un prezidenta kampaņas laikā) viņā saskatīja pat nākamā prezidenta iedīgļus. Bils Klintons reiz ieteicās dzīvesbiedrei: ja Džeiks vēl sākšot arī saksofonu spēlēt, viņam būs iemesls nopietnām bažām.

Sallivans ir Džozefa Nao "gudrā spēka" koncepcijas piekritējs. Kolēģi stāsta, ka viņš esot atbalstījis "ASV aktīvāku dalību jautājumu risināšanā" un "atbildes pasākumus, kas ietvertu militāro elementu". Sīrijā – "agri aicināja apbruņot dumpiniekus", Ukrainā – apbruņot ukraiņu karavīrus.

"Atsakieties no cinisma. Atsakieties no pašpārliecības. Un neesiet draņķi," tādi bija Sallivana ceļavārdi Minesotas universitātes absolventiem. Arī viņu kolēģi uzskata par patīkamu personību.

Starp citu, Džeika Sallivana dzīvesbiedre Megija Gudlandere bija Jēlas universitātes studente, kur viņš lasīja lekcijas. Viņi apprecējās 2015. gadā, ceremonijā piedalījās Hilarija Klintone. Arī Megija strādāja Amerikas jaunās drošības centrā, viņa ir ASV Gaisa spēku izlūkošanas leitnante rezervē. Spriežot pēc foto, valdzinoša leitnante.

Pārmantojamības simbols jaunajā administrācijā – Džons Kerijs. Viņš nodarbosies ar demokrātiem un pasaulei svarīgajiem klimata jautājumiem. Teicama loma politikas patriarham.

Neliela aizķeršanās iznākusi ar aizsardzības ministra posteni, lai arī pirms nedēļas šķita, ka galvenā pretendente uz šo posteni Mišela Flornija ātri gūs vispārēju atbalstu. Baraka Obamas prezidentūras laikā viņa bija aizsardzības ministra vietniece politikas jautājumos – "Pentagona smadzenes", un viņas stratēģija – militārisms ar uzpūstiem muskuļiem. Tomēr, šķiet, traucē tie paši lobēšanas līgumi, pie kuriem Flornojas kundze aktīvi strādāja WestExec Advisors kopā ar Entoniju Blinkenu, jo kampaņas laikā Džo Baidens apsolīja, ka nežēlos lobētājus. Pie tam, dažs labs Vašingtonā uzskata, ka komandā valda pārāk liela vienprātība, nenāktu par ļaunu arī atšķirīgi viedokli.

Protams, visas kandidatūras vēl jāapstiprina Senātā, ko patlaban kontrolē republikāņi.

Ko visi šie "jaukie un patīkamie" cilvēki gatavo, piemēram, Krievijai?

Viņi visi atbalsta "gudrā spēka" pieeju un intervenci. Tā ir jau saliedēta komanda, pretrunas tajā iespējamas tikai dažās detaļās. Vienprātības apstākļos lēmumu pieņemšana būs ātra un efektīva, bez iekšējām domstarpībām. Viņi "ies uz priekšu kā vilku bars" – tā saliedēto agresiju raksturoja kāds zinošs analītiķis.

Pirmkārt, Krievijas aspektā pletīsies plašumā Krievijas iekšējo lietu kritika. Otrkārt, aktivizēsies "mīkstais spēks" pēcpadomju telpā. Ukrainā tas papildinās "stingro" militāro spēku, ko turp virzīja Trampa administrācija. Treškārt, Vašingtona sāks aktīvu vardarbīgu spēli reģionos, kur tās intereses saduras ar Krieviju, piemēram, Tuvajos Austrumos, tiks izmantoti militārie līdzekļi.

Pagaidām iespējama tikai viena divpusējās mijiedarbības tēma – bruņojuma kontrole, no starptautiskajām tēmām – kodoldarījums ar Irānu. Tomēr līdz ar demokrātu administrāciju iespējama Krievijas-ASV attiecību klasisko jautājumu atgriešanās, lai arī jaunā spriedzes līmenī.

Galu galā tuvākos četrus gadus var gaidīt aktīvu konkurenci ar vadāmu spriedzi. Tās ir vienīgās normālās attiecības starp Krieviju un Ameriku, ja Krievija stingri saglabā savas pozīcijas.

67
Tagi:
Džo Baidens, ASV, prezidenta vēlēšanas
Pēc temata
Desmit sievietes, pieci krāsainie un gejs. Kas veido Baidena komandu
Baidens sola daudzpusīgu pieeju attiecībās ar Krieviju
Kā ASV iedzīvotāji sagaidīja ziņas par Baidena uzvaru
Putins paskaidroja, kāpēc neapsveica Džo Baidenu ar uzvaru vēlēšanās
Su-27

Maitasputnu mednieki: PSRS un Krievijas labākie iznīcinātāji

27
(atjaunots 16:50 25.01.2021)
Ātri, veikli, nāvējoši – nu jau vairāk nekā gadsimtu iznīcinātāji ir ļoti svarīgi kaujas laukā, bieži vien tie spēj ietekmēt veselas militārās operācijas rezultātu.

Pirmo sērijveida iznīcinātāju Krievijā S-16 uzbūvēja 1915. gada 25. janvārī. Tas bija paredzēts bumbvedēja "Ilya Muromets" eskortam un aizsardzībai. Šodien iznīcinātāju klases funkcijas ir manāmi paplašinājušās – tie iekaro pārsvaru gaisā un efektīvi strādā pa zemes virsmu. Par PSRS un Krievijas gaisa kauju karaļiem portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Leģendārie frontinieki

Padomju iznīcinātāji izpelnījās slavu Lielā Tēvijas kara gados. Virzuļu La-7 pirmo reizi pacēlās gaisā 1944. gada janvārī un nepilna gada laikā tas ar pilnām tiesībām jau tika dēvēts par vienu no labākajiem iznīcinātājiem Otrā pasaules kara laikā.

La-7 raksturīga īpatnība bija dzinēja dzesēšana ar gaisu, kas būtiski uzlaboja mašīnas drošību un dzīvotspēju. Atšķirībā no saviem brāļiem ar eļļas dzesētāju, jaunā lidmašīna neuzliesmoja kā lāpa pēc mazākā trāpījuma motora tilpnē. Konstruktori būtiski uzlaboja aerodinamiku un, pateicoties spārna metāliskajām garensijām, samazināja lidmašīnas kopējo svaru.

Salīdzinājumā ar priekšgājēju – La-5FN – iznīcinātājs La-7 bija ātrāks, straujāk pacēlās gaisā, tam bija augstāki praktiskie griesti. Lielā augstumā tas spēja sasniegt līdz 680 km/h ātrumu, pie zemes – līdz 600 km/h. Tas bija veikls un labi bruņots ar trim 20 mm lielgabaliem, nesa gandrīz 200 km bumbu.

Истребитель ЛА-7. На этой машине трижды Герой Советского Союза И.Н. Кожедуб завершил войну и сбил 17 фашистских самолетов, о чем свидетельствуют звездочки на фюзеляже
© Sputnik / Игорь Михалев
Iznīcinātājs La-7

Padomju meistari uzreiz iemīļoja jauno mašīnu – pazīstamais lidotājs Ivans Kožedubs pie La-7 stūres notrieca 17 vācu lidmašīnas, pat turboreaktīvo Messerschmitt-262.

Vēl viens izcils padomju iznīcinātājs ir nopelniem bagātais frontinieks Jak-3. Tā bija viena no plašāk sastopamajām lidmašīnām Lielā Tēvijas kara gados – kopš 1944. gada no konveijera nonākuši aptuveni pieci tūkstoši mašīnu.

Konstruktori pacentās padarīt lidmašīnu maksimāli vieglu – spārna garensijas bija izgatavotas ne no koka, kā agrāk, bet gan no viegla dūralumīnija. Pie tam manāmi saruka konsoļu platība un atvēziens. Jak-3 svēra tikai mazliet vairāk kā 2,5 tonnas. Tāpēc tas bija vienkāršak vadāms un ļoti ātrs.

Истребитель ЯК-3
© Sputnik / РИА Новости
Iznīcinātājs Jak-3.

Vieglie "Jaki" bieži iznīcinīja uzvaras pār smagākajām vācu mašīnām – veiklie lidaparāti ļāva padomju meistariem ātri nonākt pretinieka astē un notriekt tos.

Korejas kara varoņi

Līdz ar reaktīvās ēras sākumu PSRS Gaisa kara spēki saņēma vieglo iznīcinātāju MiG-15. Lidmašīnai bija bezšuvju korpuss ar hermētisku kabīni, viena spārna garensija un pilnībā ievelkama šasija. Turboreaktīvais dzinējs ļāva iznīcinātājam sasniegt gandrīz 1100 km/h.

MiG-15 bija bruņots ar vienu 37 mm un diviem 23 mm lielgabaliem, zem spārniem varēja piekārt divas aviācijas bumbas vai papildu degvielas tvernes. Jaunā MiG pirmās kaujas sākās Korejas karā, kur tā galvenais sāncensis bija F-86 Sabre. Dažu aktīvas karadarbības gadu laikā padomju lidotāji notrieca divkārt vairāk "amerikāņu" – 650 F-86 pret 340 zaudētiem MiG-15. Turklāt padomju lidotāji notrieca arī vairākus desmitus gaisa cietokšņu B-29.

Советский истребитель МИГ-15 на церемонии открытия Армейских международных игр - 2016 в подмосковной Кубинке
© Sputnik / Евгений Биятов
Iznīcinātājs MiG-15

MiG-15 bija viplašāk ražotais padomju iznīcinātājs – laisti klajā vairāk nekā 11 tūkstoši lidaparātu, vēl vairākus tūkstošus samontēja pēc licencēm Čehoslovākijā un Polijā. Tos saņēma visas Varšavas līguma valstis, Ķīna, KTDR un Tuvo Austrumu valstis. MiG-15 bija gandrīz četrdesmit valstu bruņojumā.

Smagais MiG

50. gados aviokonstruktori sāka darbu pie smagajiem iznīcinātājiem-pārtvērējiem, lai stātos pretī amerikāņu virsskaņas bumbvedējiem. Karavīriem steidzami bija vajadzīgs vadāmo raķešu nesējs, kas varētu lielā attālumā identificēt un panākt virsskaņas B-58, XB-70 Valkyrie un izlūkus SR-71 Blackbird ar ātrumu līdz 3 Mahiem.

Американский самолет-шпион SR-71 Blackbird
© AP Photo / ITSUO INOUYE
SR-71

Šo darbu uzdeva Mikojana konstruktoru birojam. Izstrādātājiem vajadzēja radīt ļoti izturīgus materiālus fizelāžai, kas izturētu milzīgu termodinamisko slodzi virsskaņas ātrumā. Korpusu izstrādāja no augsti leģēta tērauda, siltumizturīgiem alumīnija un titāna kausējumiem.

MiG-25 pacelšanās masa pārsniedza 35 tonnas, tāpēc nepieciešamā ātruma sasniegšanai bija vajadzīgs atbilstošs dzinējs. MiG saņēma divus turboreaktīvos R15B-300 ar vairāk nekā 11 tūkstošu spēka kilogramu vilkmi.

MiG-25 bija izcilas īpašības, lidmašīna kardināli atšķīrās no  citiem iznīcinātājiem. Piemēram, šajā lidmašīnā uzstādīts lidojuma augstuma pasaules rekords – gandrīz 30 tūkstoši metru ar 2 tonnu kravu. MiG-25 bija pirmais sērijveida iznīcinātājs pasaulē, kas ilgu laiku spēja uzturēt 3000 km/h ātrumu. 

Истребитель МиГ-25 РБ
© Sputnik / Леся Полякова
MiG-25

70. gadu sākumā, neskatoties uz vairākām katastrofām izmēģinājumos, lidmašīna tika pieņemta bruņojumā. Tā nokalpoja Krievijas armijā līdz 90. gadu vidum, tika piegādāta Irākai, Sīrijai, Lībijai un Ēģiptei. MiG piedalījies vairākos lielos bruņotos konfliktos Tuvajos Austrumos.

"Sukhoi" saime

Darbu pie 4. paaudzes daudzfunkcionālā iznīcinātāja padomju konstruktori sāka 70. gadu sākumā. Tolaik ASV jau bija gatavs viņu F-15. Padomju konstruktori lielā mērā bija spiesti orientēties uz to. Ceturtās paaudzes kara lidmašīnas bija piemērotas ne tikai cīņām gaisā, bet arī darbam pret objektiem uz zemes un ūdens. Galvenais bruņojums – tālā darbības rādiusa raķetes un aviobumbas. Risināmie uzdevumi – gaisa mērķu meklēšana un pārtveršana, izlūkošana, galveno spēku piesegšana, bumbvedēju vadīšana. Pie tam iznīcinātājam vajadzīgs vērā ņemams darbības rādiuss, tam jābūt veiklam un ātram.

Darbu pie aviācijas sistēmas sāka Sukhoi konstruktoru biroja speciālisti. Jaunā smagā frontes iznīcinātāja projektu apstiprināja 1976. gadā. To iedēvēja par Su-27. Jaunais lidaparāts bija vienlīdz efektīvs gan tuvcīņā, gan lielā attālumā. Īpaši Su-27 vajadzībām izstrādāja turborekatīvos dzinējus AL-31F ar milzīgu potenciālu tālākai modernizācijai. Starp citu, to modifikācijas vēl aizvien izmanto Su-33, Su -30, Su -34 un Su -35.

Su-27 vēl joprojām ir rekordists vairākās kategorijās. Tas uzstādījis rekordu pacelšanās ātruma ziņā – 3 kilometru augstumu tas sasniedza 25 sekunžu laikā. 1989. gadā iznīcinātājs pirmo reizi izpildīja jaunu augstākās pilotāžas figūru – dinamisko bremzēšanu, ko lidotāji iedēvējuši par "Pugačova kobru".

Истребитель Су-27 на стратегических командно-штабных учениях Кавказ-2020
© Photo Пресс-служба Минобороны РФ
Su-27
27
Tagi:
iznīcinātājs, gaisa kara spēki, Lielais Tēvijas karš, PSRS, Krievija
Pēc temata
Publicēts iznīcinātāju MiG-31 lidojuma stratosfērā video ieraksts
"Kaut kam gatavojas": kāpēc ASV pārkrāsojušas lidmašīnas Krievijas GKS krāsās
Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23
Krievijas AM parādīja iznīcinātāju Su-35S gaisa cīņu
FIM-92 Stinger

"Sitīsim krievus vājā vietā": ko plāno NATO

75
(atjaunots 14:28 24.01.2021)
Militārā kontingenta pieaugums, armijas infrastruktūras būvdarbi un tālāka starptautiskā konsolidācija – 2021. gadā NATO pastiprinās spiedienu pret Krievijas rietumu robežām.

Maijā un jūnijā alianse organizēs lielākos manevrus kopš aukstā kara laikiem – Defender Europe 2021. Tām sekos atbilde – tikpat plašas Krievijas un Baltkrievijas kopīgās mācības "Rietumi 2021", kas ieplānotas septembrī. Ar ko tas viss var beigties? Par to portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Cīņas lauks – Eiropa

Tāpat kā iepriekš, "Defender Europe 2021", izspēlēs aizsardzības un uzbrukuma darbības Austrumeiropā un Baltijā. Mācību scenārijs paredz, ka NATO spēkiem vajag uzbrukt Kaļiņingradas apgabalam, bloķēt Krievijas rietumu apgabalus un atvairīt "plašu krievu uzbrukumu". Atšķirībā no agrākajiem manevriem, 2021. gadā īpaša uzmanība tiks pievērsta nevis Austrumeiropai, bet Dienvideiropai. Manevri ieplānoti Melnkalnē, Kosovā un Albānijā. Bulgārijā un Rumānijā notiks PGA mācības un "zeme-zeme" tipa raķešu mācības. Savukārt Ungārija būs "kara" dziļās aizmugures lomā.

Американская военная техника перед переброской в Европу для участия в учениях Defender Europe 2020
Amerikāņu militārā tehnika pirms pārvietošanas uz Eiropu – uz mācībām DEFENDER Europe 20

Amerikāņi pārvietos uz Eiropu vērā ņemamus spēkus, arī 1. kavalērijas un 82. gaisa desanta divīzijas vienības. Atlantijas okeānu šķērsos simtiem dažādu kara tehnikas vienību. Bez tam no Floridas tiks pārvietota 53. kājnieku brigāde. Iespējams, pēc mācībām amerikāņi atkal "piemirsīs" daļu bruņojuma Eiropā, kā tas jau gadījies ne vienu reizi vien. Speciālisti uzskata, ka ar tādām metodēm Pentagons gadu no gada audzē uzbrukuma iespējas reģionā.

Atbildei uz "Defender Europe 2021" Krievija un Baltkrievija septembrī organizēs manevrus "Rietumi 2021". Iepriekš Baltkrievijas aizsardzības ministrs Viktors Hreņins pastāstīja, ka kopīgās mācības ļaus izmēģināt apvienoto trieciena vienību kopīgo darbību jaunās metodes urbanizētā apvidū", kā arī novērtēt bruņojuma un tehnikas jauno un modernizēto paraugu efektivitāti. Minskā uzsvēra, ka stratēģiskie manevri atspoguļo Baltkrievijas un Krievijas stabilās sabiedroto attiecības un aizsardzības resoru vienprātību jautājumā par Sabiedroto valstu militāro drošību".

Spēka demonstrācija

Abas puses neizmantoja ierastos diplomātiskos izteikumus par to, ka manevri nav vērsti pret kādu valsti vai militāro bloku. NATO spēku iecere izspēlēt uzbrukumu Kaļiņingradai un Krievijas karavīru gatavošanās cīņām pilsētā skaidri liecina, kas un pret ko gatavojas karot. Protams, plaša bruņota konflikta risks ir neliels, tomēr reāls.

Speciālisti uzskata, ka NATO darbības 2021. gadā tieši ietekmēs varas maiņa ASV. Donalda Trampa prezidentūras laikā Ziemeļatlantijas bloka vienotība jūtami pavājinājās. Baltā nama saimnieks neslēpa, ka viņam tuvākas ir amerikāņu intereses, pat pieļāva iespēju izstāties no alianses. Tādi izteikumi ļoti satrauca Eiropu, no jauna sākās sarunas par ES armiju. Acīmredzot, jaunais prezidents centīsies visu labot. 

"Krievijas un NATO attiecības šogad pasliktināsies, - uzskata Ģeopolitisko problēmu akadēmijas viceprezidents Konstantins Sivkovs. – Baidens vēlas atjaunot un mobilizēt aliansi. Šim nolūkam vajadzīgs ārējais ienaidnieks. Krievija šai lomai ir lieliski piemērota, jo Ķīna ir pārāk tālu. Ārējā ienaidnieka tēls Vašingtonai vajadzīgs arī tāpēc, ka tai vajag konsolidēt amerikāņu sabiedrību."

Nopelnīt naudu

Tomēr eksperti uzskata, ka patiesībā NATO nav nepārprotami agresīvu pret Krieviju. Alianses tālāka paplašināšanās amerikāņiem dod iespēju nopelnīt naudu un spēcīgāk piesaistīt sev Eiropu. Vašingtona atgriezīsies "pirmstrampa" ērā un pastiprinās iejaukšanos Vecās pasaules darīšanās.

Пресс-служба Минобороны РФ

"Man šķiet, ka 2021. gadā NATO nodemonstrēts, kā no militāras organizācijas pārvēršas par tādu globālu korporāciju, - konstatēja politologs Sergejs Sudakovs. – Alianses galvenā problēma – finansējums – vēl joprojām ir aktuāla. Tas, kurš maksā, pasūta mūziku. Divas trešdaļas budžeta nodrošina ASV, un tas nevienam nav noslēpums. Mēs visi labi zinām, ka izdevumi jau pārsnieguši triljonu dolāru. Pārsvarā par to jāpateicas Vašingtonai. Eiropas valstis paļaujas uz piegādēm no ASV – līdz pat sausajām uzturdevām. Tas uztur amerikāņu kolosālo aizsardzības budžetu – korporācijas, kas strādā NATO interesēs, pelna milzu naudu."

Eksperts piezīmēja, ka Ziemeļatlantijas alianses rīcība jau tagad atgādina naudas pārlikšanu no vienas kabatas otrā. Vašingtona piešķir NATO līdzekļus, sabiedrotie par tiem iepērk amerikāņu tehniku un bruņojumu. Viss, loks ir noslēgts. Baidena prezidentūras laikā Eiropa ASV acīs būs viens no galvenajiem militārās produkcijas noieta tirgiem. Tātad gaidāmi Krievijai naidīgi izteikumi no okeāna viņa krasta. Tomēr lielākā daļa speciālistu ir pārliecināti: diezin vai Vašingtona un Brisele uzdrīkstēsies pa īstam pārbaudīt otrās pasaulē spēcīgākās armijas izturību.

 

75
Tagi:
Krievija, NATO
Pēc temata
"Esam atraduši iespēju apspēlēt Krieviju". Pie kā ķēries Pentagons
"Rietumi to uzskata par galveno apdraudējumu". Krievijas flotē nomainīsies flagmanis
"Čipu implantē smadzenēs": kā ASV armija gatavo kiborgkareivjus
"Uzņem tikai dažus": kā tiek trenētas labākās speciālo uzdevumu vienības
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

0
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

0
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās