ASV armijas karavīrs, foto no arhīva

"Kļuvuši par mērķi": kāpēc ASV bruņotie spēki bēg no okupētajām valstīm

86
(atjaunots 22:56 05.12.2020)
Simtiem tūkstošu upuru, sagrautas pilsētas un vāji slēpts civiliedzīvotāju naids – Pentagons izved lielāko daļu kontingenta no okupētās Afganistānas un Irākas.

Ilgajos kara gados viņi nav spējuši sasniegt nospraustos mērķus un atnesuši šīm valstīm vien haosu. Kāpēc tagad amerikāņi metuši pie malas iesākto un bēg. Par to portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Neīstenoti plāni

Lēmumu par kontingentu izvešanu Vašingtona pieņēma jau pavasarī. Pagaidām Afganistānā atstāti 8,5 tūkstoši karavīru un virsnieku, bet līdz oktobra beigām kontingentu samazinās līdz 4,5 tūkstošiem.

Tāds ir ASV valdības un radikālās kustības "Taliban" miera līguma rezultāts. Dokuments paredz, ka amerikāņiem 14 mēnešu laikā jāizvāc karavīri no piecām armijas bāzēm. Savukārt talibi apsolīja atbrīvot Afganistānu no teroristiem.

Šis ir ilgākais karš ASV vēsturē. Amerikaņu spēki iebruka valstī 2001. gadā, drīz vien pēc 11. septembra teroraktiem. Kampaņas mērķis – cīņa ar starptautisko terorismu un talibiem, kuri slēpa "Al Kaida" (teroristisks grupējums, aizliegts vairākās pasaules valstīs) vadoņus. Kontingents pieauga, līdz sasniedza 110 tūkstošus. 19 gadus ilgajā karā amerikāņi zaudējuši vairāk nekā 2300 kareivjus, aptuveni 20 tūkstoši guvuši ievainojumus.

Cietuši arī civiliedzīvotāji. Ik gadus kļūdainu uzlidojumu rezultātā iet bojā simtiem afgāņu. Piemēram, 2019. gadā Pentagons atzinis vairāk nekā simtu upuru civiliedzīvotāju vidū. Tomēr analītiķi uzskata, ka oficiālie dati ir tāli no patiesības: bojāgājušo ir daudz vairāk.

Gadījies, ka bezpilota lidaparāti noslaucīja no zemes virsas vairākas apdzīvotās vietas vienā rāvienā. Piemēram, 2009. gadā amerikāņi iznīcināja divus ciemus Farahas provincē. Gāja bojā 150 cilvēki. Tomēr, piezīmēja Krievijas Militāro zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis Sergejs Sudakovs, nekādi manāmi panākumi cīņā ar teroristiem nav gūti.

Amerikāņu instruktoru pulks nespēja kvalitatīvi apmācīt afgāņu armiju, kas cīnījās pret terorismu. Lai arī valstij tiek piegādāti ieroči un tehnika miljardiem dolāru vērtībā, uzbūvēti desmitiem mācību centru, afgāņi nav iemācījušies karot. Viņu zaudējumi ir milzīgi: pēdējo piecu gadu laikā – vairāk nekā desmit tūkstoši karavīru un virsnieku.

Nebāz degunu citu darīšanās

"Operācijas rezultātus Donalds Tramps apkopoja jau 2016. gada priekšvēlēšanu kampaņas gaitā, - Sudakovs atzīmēja sarunā ar RIA Novosti. – Viņš to nosauca par absolūti "bezjēdzīgiem kariem", kas prasa kolosālus izdevumus no budžeta. Prezidents runāja par septiņiem triljoniem, bet eksperti aplēsa, ka gandrīz piecarpus triljonus ASV izšķiedušas karos, kuros uzvaru nav izcīnījušas."

Pēc eksperta domām, pats galvenais ir nevis valstī dislocēto karavīru skaits, bet gan operācijas rezultāti. Amerikāņi nav spējuši stabilizēt reģionu un tikt galā ar daudzajiem teroristiskajiem grupējumiem. Jā, Donalda Trampa prezidentūras laikā ASV nav noticis neviens teroraksts. Tomēr maksa par šo "drošību" ir pastāvīgi un lieli zaudējumi armijas rindās.

Amerikāņi nekad nepametīs Afganistānu pilnībā – valstī paliks privātās militārās kompānijas.

"Viņi turpinās risināt prakstiskos uzdevumus, - paskaidroja Sudakovs. – Aiziet no valsts – tas nozīmē atvērt robežas teroristiem un zaudēt izlūkošanas informācijas avotus, pārvilkt krustu visam, kas veidots gadiem ilgi. Amerikāņiem ir vienalga, kā terorisms izplatās pēcpadomju teritorijā vai Eiropā. Viņiem ir jāaizsargā sava teritorija. un PMK turpinās cīņu šajā frontē."

Tikpat slikti klājas arī Irākā, kur amerikāņi iebruka 2003. gadā, aizbildinoties ar ķīmisko ieroču likvidēšanu. Toreiz Vašingtona apsūdzēja prezidentu Sadamu Huseinu par atbalstu "Al Kaidai".

Rietumu koalīcija iznīcināja Irākas armiju jau mēneša laikā. Ķīmiskos ieročus neatrada, tomēr izsludināja Huseina medības. Viņš slēpās aptuveni pusgadu, bet galu galā iekrita. Irākas līderi tiesāja un pakāra. Šķita, ka mērķis ir sasniegts. Tomēr viss tikai sākās. Valstī uzliesmoja nežēlīgs reliģiskais pilsoņu karš. Šiītu un sunnītu domstarpību dēļ sākās asinsizliešana, gāja bojā tūkstošiem civiliedzīvotāju.

Amerikāņi vēroja notiekošo no savām nocietinātajām armijas bāzēm un mēģināja regulēt situāciju ar stratēģijas "Lielais vilnis" palīdzību.

Kārtības uzturēšanai uz Irāku tika pārvietoti vēl vairāk nekā 20 tūkstoši kareivju. Tomēr starpkonfesionālais slaktiņš turpinājās. Turklāt, atbildot uz augošo militāro klātbūtni, sarosījās vietējie dumpinieki – viņi apšaudīja amerikāņu objektus, notrieca helikopterus, organizēja teroraktus. Irākieši gāja bojā tūkstošiem. Pieauga zaudējumi arī amerikāņu armijas rindās.

"Yankee, go home!"

Patlaban Irākā uzturas aptuveni pieci tūkstoši ASV kareivju. Donalds Tramps apsolīja samazināt kontingentu līdz trim tūkstošiem. Krievijas Ekonomikas augstskolas Orientālisma skolas vecākais pasniedzējs Andrejs Čuprigins paskaidroja, ka amerikāņu karavīri un virsnieki šajā valstī nejūtas omulīgi.

"Pēdējā laikā, it īpaši pēc Irānas ģenerāļa Kasema Suleimani slepkavības Bagdādē amerikāņu situācija Irākā nav īpaši laba, - atzīmēja eksperts. – Tur regulāri uzspridzina konvojus, ar raķetēm apšauda amerikāņu spēku dislokācijas vietas. Tas nepalielina vēlmi palikt tādos rajonos ar mērķi uz muguras."

2003. gadā nospraustos uzdevumus amerikāņiem izpildīt nav izdevies. Piemēram, viņiem neizdevās izplatīt Irākā demokrātijas un liberālisma idejas, kas jau "klibo" arī pašās Savienotajās Valstīs.

Hmerimimas aviobāze
© Sputnik / Дмитрий Виноградов

Patiesībā Irāka ir pārvērtusies par kārtējo karsto punktu. Eksperti vērtē, ka amerikāņu okupācijas gados valstī gājuši bojā 200-300 tūkstoši cilvēku.

"Šodien Irākas iedzīvotājiem rūp tikai viens: izdzīvot, apģērbties un paēst, sarūpēt jumtu virs galvas tajos trakajos ekonomiskajos apstākļos, kādos viņi dzīvo jau 17 gadus, - konstatēja Čuprigins. – Viņus neko daudz neinteresē, vai amerikāņi tur vispār ir. Aizvien spēcīgāks ir negatīvais noskaņojums, tā sakot, "yankee, go home". Tas ir saprotams: ar ieročiem apkārušos puišu pastāvīgā klātbūtne kaitina."

Liela daļa aptaujāto ekspertu ir vienisprātis: neskatoties uz militārās klātbūtnes ierobežošanu, diezin vai Vašingtona pilnībā pametīs procesus Tuvajos Austrumos. Vienkārši izvēlēsies miermīlīgāku taktiku.

Pēc Čuprigina domām, daudz kas liecina par to, ka Tramps nopietni pārdomā, vai militāra iejaukšanās trešo valstu lietās ir pareiza.

86
Tagi:
Irāka, Afganistāna, Pentagons, ASV
Pēc temata
Līdz ar karu Irākā sākās Amerikas sakāve. Kā tas notika?
"Yankee go home!": kas sācies Sīrijā
"Tas sācies nesen": kāpēc ASV armijas karavīri nogalina viens otru
Situācija Luganskā, foto no arhīva

Kas un kāpēc provocē Krieviju ar runām par Ukrainas iekļaušanu NATO

4
(atjaunots 23:58 10.04.2021)
Pēc savas būtības Ukraina nav subjekts – tas ir objekts, par kuru notiek cīņa starp Krieviju un Rietumiem. Rietumi cenšas atņemt Krievijai tās teritorijas nozīmīgu daļu un sarīkot lielu ģeopolitisko robežu pārdali.

Kara gaidu, proti, "Krievijas uzbrukuma" kurināšana Donbasā nav galvenā Kijevas provokācija. Daudz bīstamāks ir tas, ko otrdien teica Vladimirs Zeļenskis:

"Mēs tiecamies reformēt mūsu armiju un aizsardzības sektoru, bet ar vienām reformām nevar apturēt Krieviju. NATO ir vienīgais ceļš kara beigām Donbasā. NATO dalības rīcības plāns (DRP) kļūs par īstu signālu Krievijai."

To Ukrainas prezidents teica NATO ģenerālsekretāram Stoltenbergam, to viņš arī atkārtoja tajā pašā dienā sarunā ar Lielbritānijas un Kanādas premjeriem. Zeļenskis vēlas, lai DRP tiktu ierakstīti konkrēti integrācijas soļi un iestāšanās termiņi NATO, turklāt visai saspiesti. Viņa premjerministrs nesen teica, ka Ukraina var pievienoties aliansei (arī ES) piecu vai sešu gadu laikā. Alianses valstu publiska reakcija uz Zeļenska vārdiem bija prognozējama - Vašingtonā izskanēja vispārēji vārdi par to, ka viņi ir "par", bet lēmums jāpieņem visām NATO valstīm (tas ir "nē"), bet Berlīnē paziņoja: lai gan "Ukrainai ir tiesības brīvi izvēlēties savas politiskās vajadzības, bet turpmākie soļi pretī dalībai patlaban nav paredzēti".

Vai tad Zeļenskis tiešām tic, ka Ukrainu pieņems Ziemeļatlantijas aliansē? Jā, un tas ir spriedums Ukrainas eksistencei.

Jo Ukraina nevar būt NATO dalībvalsts. Jā, Ukrainas valsts, kas pēc PSRS sabrukuma izveidojās Krievijas vēsturiskajā teritorijā, vienkārši nevar būt Ziemeļatlantijas alianses daļa, ko radījuši anglosakši pēc Otrā pasaules kara konfrontācijai ar PSRS. Ukraiņu elite var to gribēt, daļa cilvēku (pat liela daļa) var tādu soli atbalstīt, bet tas nav iespējams un tā nebūs. Kāpēc? Jo NATO mērķis pēc būtības ir Krievijas apturēšana (vienalga, kādā veidā tā pastāv), bet Ukraina ir vēsturiskā Krievijas daļa.

Taču Ukrainu cenšas pārveidot par antiKrieviju, kāpēc tad tā nevarētu būt Krievijas pretinieku barā?

Pēc savas būtības Ukraina nav subjekts – tā ir objekts, par kuru notiek cīņa starp Krieviju un Rietumiem. Rietumi cenšas atņemt Krievijai tās teritorijas nozīmīgu daļu un sarīkot lielāko ģeopolitisko robežu pārdali, atstumt Krieviju uz austrumiem. Krievijai gan Ukrainas orientācija ir neapspriežams jautājums: valsts vienkārši nevar pieļaut tās zudumu – tā ir Krievijas valstiskuma sākotne un pamats. Pagaidu sadalījums divās valstīs (tā jau bijis vēsturē) ir pārvarams, bet atlantizācija, proti, Ukrainas iekļaušana svešā ģeopolitiskajā telpā, turklāt ne tikai eiropeiskajā (tas ir, Krievijai reizēm naidīga, reizēm vienkārši nedraudzīga), bet atlantiskajā (naidīga pēc savas būtības), Krievijai ir absolūti nepieņemama. Un krievu civilizācijai, kurā neapšaubāmi ietilpst arī mazkrievi, pat tie, ko patlaban Ukrainā uztver ukraiņu tautas formā.

Tātad jautājums par Ukrainas ģeopolitisko piederību pieder pie Krievijas un Rietumu attiecību jomas, turklāt Krievijai tas ir neapstrīdams, bet Rietumu nostāja nav tik principiāla. Ne vārdos, - patiesībā.

Vai Rietumi ir gatavi reālai cīņai ar Krieviju par Ukrainu? Nē, viņiem uz kārts liktas citas vērtības. Turklāt tas attiecas uz abām Rietumu daļām – gan anglosakšiem, gan eiropiešiem (proti, vāciešiem). Protams, gribētos ne tikai atdalīt Ukrainu no Krievijas uz visiem laikiem, bet arī pārvilināt Ukrainu savā nometnē, padarīt to par savas vēsturiskās telpas elementu, iekļaut savā ģeopolitiskā projekta robežās. Taču šim nolūkam Rietumiem nāksies ne tikai uzvarēt Krieviju (kas, starp citu, nav iespējams — taču tā jau ir atsevišķa raksta tēma), — būs jāizdara tālejoša vēsturiska izvēle.

Rietumiem būs jāizdara stratēģiska likme uz naidīgām attiecībām ar Krieviju, proti, uz to, ka sagrābjot Ukrainu, tie pārvērtīs Krieviju par atklāti naidīgu valsti. Ne tādu, kā to tagad tēlo informācijas karos, bet par reāli naidīgu. Krievi nekad nesamierināsies ar "krievu pilsētu mātes" zaudēšanu, tātad visa Rietumu it īpaši Eiropas turpmākā dzīve un ģeopolitiskās plānošanas stratēģija kopumā būs pakļauta šim vienkāršajam faktam. "Krievi vienmēr nāk pēc savas naudas. Un, kad viņi atnāks, neceriet uz jūsu parakstītājiem jezuītiskiem līgumiem, kas it kā jūs attaisno," Oto fon Bismarks to nekad nav teicis (tāpat kā frāzi "Krievijas varenību var sagraut, tikai atdalot Ukrainu"), toties kanclers ir uzrakstījis ļoti skaidri:

"Pat veiksmīgākais kara iznākums nekad nenovedīs pie Krievijas sabrukuma, kas turas uz miljoniem krievu grieķu konfesijas ticīgo. Viņi, pat starptautisko līgumu dēļ sadalīti, tikpat ātri atkal apvienosies gluži kā dzīvsudraba pilieni. Šī nesagraujama krievu nācijas valsts ir stipra ar savu klimatu, saviem mērogiem un savu pieticību, kā arī tāpēc, ka apzinās nepieciešamību pastāvīgi aizsargāt savas robežas. Šī valsts pat pēc pilnīgas sakāves būs mūsu pašu radīts, pretinieks kas atmaksāt."

Kurš Rietumos grib paspēlēties ar krievu revanšu? Kurš Rietumos tic reālai Ukrainas nolaupīšanai, tās atlantizācijai? Tikai pavisam naivi cilvēki, kuri nezina vēsturi, tie, kam nospļauties par Eiropu, tie, kas apzināti vēlas sarīdīt krievus un eiropiešus. Vai ir tādi atlantiskajā elitē? Protams, bet pat mūsdienu elites pamatmasa (ieskaitot stratēģiski domājošos analītiķus) saprot, cik bīstama avantūra ir Ukrainas atlantizācijas ideja. Bīstama pašai Eiropai jebkurā tās veidā — gan Eiropas Savienības, gan patstāvīgo valstu formātā.

Kopumā – pagaidām – veiksmīga vienotas Eiropas izbūve, protams, zināmā mērā ietekmējusi Eiropas elites realitātes sajūtu. Uzticīgie atlantisti patiešām noticējuši, ka viss atkarīgs vienīgi no vienoto Rietumu gribas un spēka, un var aizmirst vēsturiskās mācības un neņemt vērā kaimiņu civilizācijas. Pat atklājot atlantiskā (anglosakšu) globalizācijas projekta krīzi, otra Eiropas elites daļa tic spējām saglabāt kontroli pār eirointegrāciju - nošķirot to no anglosakšiem un izveidojot pašpietiekamu Eiropas cietoksni.

Bet pat tāda patstāvīga vienotā Eiropa (ja tā kādā brīnumainā veidā pārspēs centrbēdzes tendences un pilnībā pakļaus savai gribai nacionālās valstis) nevar atļauties atteikties no attiecībām ar savu galveno kaimiņu, Krieviju, kur nu vēl naidīgas attiecības ar to. Dzīties pakaļ Ukrainai, lai zaudētu vienotu Eiropu? Līdz tādam žilbinošas alkatības līmenim eiropieši tomēr nav tikuši.

Krima
© Sputnik / Константин Михальчевский

Kas tad viņiem atliek? Cerība uz to, ka Krievija ar laiku kļūs vājāka, tajā sāksies jukas, un tad tai noteikti nebūs spēka ķerties klāt Ukrainas jautājumam. Tad patiešām varētu paņemt "nezaļežnuju" savā militāri politiskajā paspārnē. Tikai šī cerība ar katru gadu kļūst vājāka. Piedevām Eiropas un Krievijas attīstības tendences, tāpat kā globālā situācija padara tādus aprēķinus arvien spocīgākus.

Tāpēc nekādu reālu plānu iekļaut Ukrainu NATO eiropiešiem, protams, nav, tāpat kā nav vēlmes kaitināt Krieviju pat ar runām par tādu tēmu. Taču tos, kuri ir gatavi paķircināt krievus ar spriedelējumiem par Ukrainas iekļaušanu Ziemeļatlantijas aliansē, pašiem eiropiešiem būtu uzskata par reāliem un ļoti bīstamiem provokatoriem.

4
Tagi:
ASV, Vladimirs Zeļenskis, NATO, Krievija, Ukraina
Pēc temata
Apdomājieties! Krievija uzstājīgi iesaka NATO un Ukrainai neplānot karu
"Tā ir mūsu atbilde Krievijai": par ko NATO pārvērš Ukrainas armiju
Ukraina iestājas NATO? Vai ukraiņi kļūs par placdarmu iebrukumam Krievijā
Latvija sveic Ukrainu ar integrāciju, eksperti uzskata, ka tā neredzēs NATO 20 gadus
Poseidon

Krievijas "Pastardienas torpēdu" nesējs iziet Klusajā okeānā

24
(atjaunots 16:42 10.04.2021)
NATO valstu mēģinājumi sarunāties ar Krievijas Federāciju no spēka pozīcijas, pats par sevi saprotams, saskaras ar stingru pretestību.

ASV armijas provokatīvā klātbūtne pe Krievijas rietumu robežām "atbalsojas" pie Savienoto Valstu rietumu – Klusā okeāna robežam. Par to "partneriem atgādina" eksperimentālā zemūdene "Belkgorod" un kodoltermiskais "Poseidon", konstatēja militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

5. aprīlī informācijas avots militārās rūpniecības kompleksā pastāstīja, ka jūras bezpilota aparātu "Poseidon" nesējs – eksperimentālā atomzemūdene "Belgorod" jau "dūmo", tas ir, palaists tās reaktors. Līdz septembrim tā noslēgs izmēģinājumus un sāks darbu okeānā. Norit izmēģinājumi piestātnē, proti, tiek pārbaudīta kuģa būve, iekārtu montāža un regulējums, galvenā energoiekārta ar slodzi, dzīvības saglabāšanas un drošības sistēmas.

"Poseidon" nesēja pastāvīgā dislokācijas vieta būs viena no bāzēm Klusajā okeānā, pie tam eksperimentālā zemūdene varēs atrisināt uzdevumus jebkurā Pasaules okeāna punktā. Saskaņā ar pašreizējo valsts bruņojuma programmu Krievija uzbūvēs trīs šāda veida zemūdenes.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins par darbu pie sistēmas "Poseidon" pirmo reizi pastāstīja 2018. gadā ("Belgorod" tika nolaista ūdenī 2019. gada 23. aprīlī) un pievērsa uzmanību tās plašajam mērķu spektram – pretinieka aviācijas bāzes grupējumi, krasta nocietinājumi un infrastruktūra. Tolaik ASV amatpersonas atklāti noniecināja jauno ieroci, to uzskatīja par "tehniski sadomātu un neticamu". Tagad Valsts departaments pauž īpašas bažas par starpkontinentālās kodoltorpēdas 2M39 parādīšanos. "Partnerus" satrauc augošā Krievijas Jūras kara flote, kuras sastāvā (saskaņā ar Business Insider informāciju) tā ir aptuveni 360 kuģi, ieskaitot 59 zemūdenes (12 zemūdens kreiseri – ar ballistiskajām raķetēm).

Unikālas īpašības

Daudzfunkcionālā kodolzemūdene "Belgorod" ir 3. paaudzes projekta "Antey" eksperimentāla "reinkarnācija", īpaši pielāgota sistēmas "Poseidon" vajadzībām (agrāk "Antey" saņēma pretkuģu raķetes "Granit").

© Photo Министерство обороны РФ

"Poseidon" ir ļoti nopietns savaldīšanas instruments. Stratēģiskais starpkontinentālais dziļūdes aparāts ar atomenerģētisko iekārtu, spēj pārvietoties 1000 metru dziļumā līdz 10 tūkstošu kilometru attālumā, ātrums – 100 mezgli (vairāk nekā 185 km/h). Izmēģinājumi apstiprināja "neticamās" īpašības un darbības rādiusu. Autonomais "Poseidon" spēj pārvietoties visām domājamā pretinieka esošajām un perspektīvajām zemūdenēm, torpēdām un raķetēm nepieejamā dziļumā un ātrumā. Nav viegli sameklēt tādu "torpēdu" okeānā. Nelielā ātrumā tā pārvietojas gandrīz bez trokšņa (un pat hidroakustiskā kontakta apstākļos pretiniekam nav līdzekļu, ar ko "tikt klāt" bezpilota aparātām). Autonomā vadības sistēma ļauj reģistrēt un pārvarēt pretzemūdeņu robežas, citas aizsardzības sistēmas, garantē neievainojamību, precizitāti, neticamu trieciena efektu. Aparāts ir 24 metrus garš un aptuveni 1,6 m diametrā. To var aprīkot ar parasto vai megatonnas šāviņu. Tāds ierocis ir vienīgi Krievijai, un nevienai pasaules valstij nav aizsardzības no "Poseidon".

 Burevestnik
© Photo Министерство обороны РФ

Iepriekš kolektīvie Rietumi ar ASV priekšgalā mēģināja "nivelēt" Krievijas stratēģisko kodolspēku potenciālu ar NATO paplašināšanos uz austrumiem un globālās PRA sistēmas izveidi Austrumeiropā ar iespēju vēlāk izvietot uzbrukuma "Tomahawk"un citas vidēja darbības rādiusa raķetes netālu no Krievijas robežām (ar mērķi saīsināt lidojuma laiku). Starpkontinentālā sistēma "Poseidon" dāvā "partneriem" iespēju atgriezties daudzpolārās pasaules skarbajā realitātē, kur sods agresoram ir nenovēršams. Nav nekāds brīnums, ka "Pastardienas torpēda" satraukusi ASV stratēģisko vadību (STRATCOM) jau agrīnā izmēģinājumu stadijā, 2019. gada februārī. Debatēs Kongresā STRATCOM vadītājs Džons Haitens atzīmēja, ka "Poseidon" – principiāli jauna bruņojuma sistēma – neiekļaujas līguma NEW START ierobežojumos, un analogi ASV netiek izstrādāti. "Belgorod" ir pirmatklājēja. Starpkontinentālo bezpilota aparātu nesēju līniju atklās atomzemūdene "Habarovsk". Tās pamata īpašības ir aizslepenotas. Atklātos avotos pieejamie dati liecina, ka zemūdenei ir principiāli jauna atomenerģētiskā iekārta, tā var uzņemt līdz sešas bezpilota "Pastardienas torpēdas". Tonnāža – apmēram 10 tūkst. t., ātrums zem ūdens – līdz 32 mezgli, ieniršanas dziļums – 500 metri, autonoms darbs – 120 diennaktis, ekipāža – vismaz 100 cilvēki. Zemūdenes [korpuss atgādina jauno stratēģisko raķešnesēju "Borey".

Te jāpatur prārā, ka bezpilota aparāts spēj sasniegt ASV krasta līniju no jebkuras vietas ziemeļu puslodē, taču tiks izmantots vienīgi gadījumā, ja pret Krieviju vērsta agresija.

Atgādināšu: nevis Krievija, bet gan Savienotās Valstis ar sadomātu ieganstu izstājās no Līguma par vidēja un maza darbības rādiusa raķešu likvidācijas līguma, 2020. gadā palielināja militāro budžetu līdz 750 miljardiem dolāru (summa salīdzināma ar visu pārējo pasaules valstu aizsardzības izdevumiem). Krievijas daudzfunkcionālā okeāna sistēma ir brīdinājums "partneriem", asimetriska atbilde uz Pentagona un NATO trieciena potenciāla bīstamo koncentrāciju Austrumeiropā.

24
Tagi:
militārā tehnika, Krievija
Pēc temata
Krievija garantē: agresoram atmaksās dzelmes SBR "Skif"
Valsts departaments bīstas, ka Krievijas "Poseidon" spēs radīt kodolcunami
Krievu ieroči: 2020. gada provizoriskie rezultāti
Krievijas atbilde uz agresīvu politiku – ziņas par "Poseidonu" nesēju

Zinātnes brīnumi: pērtiķis ar čipu vada pingponga spēli ar domas spēku

0
(atjaunots 00:02 11.04.2021)
Ilona Maska dibinātā neirotehnoloģiskā kompānija Neuralink demonstrēja, kā pērtiķis ar smadzenēs iedzīvinātu čipu vada virtuālo spēli ar domas palīdzību.

Ilona Maska dibinātā neirotehnoloģiskā kompānija Neuralink no ASV, kas pievērsusies implantējamu neirodatora interfeisu izstrādei un ražošanai, parādīja, kā pērtiķis ar domas spēku vada virtuālu pingponga spēli, ko kompānijā nosauca par Monkey MindPong, vēsta RIA Novosti.

Pērtiķa Peidžera – šī video ieraksta galvenā varoņa - smadzeņu abās puslodēs iedzīvināts čips. Tagad, ar banānu smūtiju stimulēts, Peidžers spēlē datorspēles.

Neuralink paskaidroja, ka neironi smadzeņu zonā, kur iedzīvināts čips, regulē darbību uz ķepu ieplānotu kustību pamata. Piemēram, vieni var aktivizēties, kad Peidžers paceļ ķepu, citi – gan tas pavirza to pa labi.

Neironu rādītāji tiek ierakstīti, to aktivitāti noraida atšifrējošajam algoritmam, tāpēc parādās iespēja reālajā laikā prognozēt darbības, ko Peidžers gatavojas izpildīt.

Jau pēc dažas minūtes ilgas kalibrēšanas pētnieki var izmantot atšifrētāja datus, lai iemācītu Peidžeru kustināt kursoru, tikai tagad – bez kursorsviras.

Pērtiķis aiz ieraduma turpina kustināt no datora atslēgto kursorsviru, taču pie tam kursoru kontrolē "vienīgi ar atšifrētās neironu aktivitātes palīdzību".

Paskatieties, kā izskatās šis brīnums.

0
Tagi:
Ilons Masks
Pēc temata
Krimas safari parkā pērtiķi nosauca par godu iPhone 7
Ķīniešu zinātnieki demonstrējuši pirmos klonētos pērtiķus pasaulē