Turcijas karogs, foto no arhīva

Kāpēc Turcija ieved karavīrus Azerbaidžānā

52
(atjaunots 13:42 28.11.2020)
Turcijas spēku ievešana Azerbaidžānā, aizbildinoties ar centieniem saglabāt mieru atspoguļo Ankaras vēlmi audzēt militāri politisko ietekmi Dienvidkaukāzā un Kaspijas reģionā, stiprināt Turcijas pozīcijas visā starptautiskajā arēnā.

Ankarai ir globāli "tjurku pasaules" plāni. Perspektīvā iespējama turku interešu un spēka projekcija aiz Azerbaidžānas robežām – Kaspijas reģionā un Centrālāzijas valstīs. Šādiem mērķiem ar vienu gadu vien būs par maz. Mēs redzam kārtējo, austrumnieciski izsmalcināto posmu NATO klātbūtnes paplašināšanai pēcpadomju teritorijās, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

21. novembrī Turcijas nacionālās aizsardzības ministrs Hulusi Akars paziņoja, ka valsts sauszemes spēki noslēguši sagatavošanos un drīz vien valsts gaisa kara spēki viņus nogādās Azerbaidžānā. Politiķis uzrunā pieminēja arī "Turcijas līdera vietu starptautiskajā arēnā", ceļā pie kuras "Turcijas bruņotie spēki pārdzīvo vienu no saspringtākajiem periodiem republikas vēsturē".

Miernešu spēki
© Sputnik / Максим Блинов

Turcijas militārā kontingenta skaitliskais un kvalitatīvais sastāvs pagaidām ir miglā tīts. Jāpiebilst, ka Turcijas armijas vienības gandrīz pastāvīgi uzturas Azerbaidžānā – abu valstu militārās un militāri tehniskās sadarbības ietvaros. Diezin vai kārtējās virsnieku grupas dislokācijai darbam Krievijas un Turcijas centrā, kas kontrolēs uguns pārtraukšanu Kalnu Karabahā bija vajadzīgs prezidenta rīkojums un diskusija Turcijas parlamentā.

11. novembrī Ankara un Maskava parakstīja memorandu par pamiera kontroles centru. Šajā dokumentā nekas nav teikts par kopīgu miernešu spēku izveidi. Tomēr vēlāk Azerbaidžānas un Turcijas valstu vadītāji ne vienu reizi vien runāja par "kopīgu miernešu misiju", kurā piedalīsies Turcijas spēki.

Acīmredzot, Ankara un Baku ir ignorējušas Maskavas lūgumu neievest turku karavīrus "karstajā" reģionā. Turcijas sauszemes spēki Azerbaidžānā nepārprotami kaut kam gatavojas, ne tikai sadarbībai ar Krieviju stacionārajā monitoringa centrā.

Panākumu arbitrāžā

Turcijai nav stratēģisku iemeslu iniciēt plašu konfliktu ar Krieviju Dienvidkaukāzā (panākumi ir maz ticami, toties negatīvas sekas Ankarai – garantētas). Daudz efektīvāka un drošāka ir pakāpeniska iespiešanās reģionā ar ērtu ieganstu – divpusēja militāri tehniskā sadarbība ar Azerbaidžānu vai zem "miernešu misijas" karoga. No otras puses, Baku atbalsts var kļūt par maksu par Turcijas palīdzību bruņotajā konfliktā ar tālredzīgu domu.

Turcijas spēku darbības Kalnu Karabahā neparedz neviens līgums, arī ne Azerbaidžānas, Armēnijas un Krievijas trīspusējā vienošanās. Turku kareivju klātbūtne Azerbaidžānā juridiski noformēta post factum, jo saskaņā ar Krievijas autoritatīvo militāro ekspertu viedokli, no septembra beigām Azerbaidžānā bija dislocēti aptuveni 1500 turku karavīri. Padomnieku statusā turku ģenerāļi un virsnieki darbojas visā pārvaldes vertikālē – no Azerbaidžānas armijas Ģenerālštāba līdz pulku štābiem.

Ankaras viennozīmīgais militārais atbalsts Azerbaidžānai konfliktā absolūti neļauj Turcijas armijai pretendēt uz mierneša lomu Karabahā un jebkādu dalību saskarsmes līnijas kopīgajās patruļās. Tomēr varianti ir iespējami.

Faktiski Turcija jau stabili nostiprinājusies Azerbaidžānā. Turpmāk Turcijas spēki var gadiem ilgi atrasties Azerbaidžānas teritorijā uz divpusēju līgumu bāzes. Tas nepārkāps starptautisko tiesību normas, tomēr arī mieru negarantē. Tā kā neviena pasaules valsts nav atzinusi KKR suverenitāti, Baku un Ankarai var rasties visatļautības ilūzija arī attiecībā uz armēņu tautības iedzīvotājiem Kalnu Karabahā. Turcijas Ārlietu ministrija jau pieminējusi kaut kādas papildu "novērotāju vienības uz vietas". Bažas rada tas, ka nav saņemta informācija par proturciski noskaņoto Sīrijas kaujinieku izvešanu no Azerbaidžānas. Tādā situācijā ir svarīgi, lai "azerbaidžāņu brāļu panākumu arbitrāža" (ministra Hulusi Akara izteikums) nesagrozītu galvas par panākumiem.

Nākotnes aprises

Ankarai ir globāli "tjurku pasaules" plāni. Perspektīvā iespējama turku interešu un spēka projekcija aiz Azerbaidžānas robežām – Kaspijas reģionā un Centrālāzijas valstīs.

Turcijai ir pietiekami spēcīgi bruņotie spēki – 355 tūkstoši karavīru, vairāk nekā 2600 tanki, 270 daudzfunkcionālie iznīcinātāji F-16, godīgi nopelnīta 11. vieta Global Firepower vispasaules reitingā, pie tam valsts aktīvi paplašina lidmašīnu, bezpilota lidaparātu, raķešu, tanku ražošanu pašu mājās. Pagājušo 15 gadu laikā aizsardzības rūpniecības uzņēmumu skaits Turcijā pieaudzis no 56 līdz 1500, valdība kontrolē kara rūpniecības kompleksa programmas par summu, kas pārsniedz 75 miljardus dolāru. Ankara iepērk lielu apjomu bruņojuma ārvalstī. Turcijas Republikas aizsardzības budžets pārsniedz 18 miljardus – aptuveni 13% no 2020. gada budžeta kopējiem izdevumiem.

© Sputnik / Aram Nersesyan

Turcija aktīvi izmanto militāros instrumentus Sīrijas ziemeļos un Lībijā. Pretēji citu valstu interesēm tā pretendē uz vērā ņemamiem rajoniem Vidusjūrā (ogļūdeņražu ieguve). Tādējādi Azerbaidžāna (kam ir plašas naftas rezerves) kļūst par Turcijas noteiktās – ekspansīvās un agresīvās – ārpolitikas laukumu. Tāda "brāļošanās" ir bīstama arī tāpēc ka aiz Ankaras "muguras" vīd Ziemeļatlantijas alianse un tā klusām atbalsta Erdogana dumpi jebkurā ģeogrāfiskajā vietā.

Krievijas mierneši atjauno mieru un kārtību Kalnu Karabahā, bet Turcija mēģina radīt Azerbaidžānā kaut kādu militāro infrastruktūru un nostiprināt savas tiesības uz militāro iejaukšanos Dienvidkaukāza reģionā. Ankaras projektu Karabahā aptumšo tikai loģistika. Azerbaidžānai un Turcijai ir neliels kopīgas sauszemes robežas iecirknis pie Igdiras provinces un no "lielās Azerbaidžānas" visnotaļ izolētās Nahičevānas autonomās republikas. Bruņoto spēku, bruņojuma un krājumu piegādes ar GKS lidmašīnām (tas ir dārgs prieks) nāksies saskaņot ar Armēniju, Gruziju (ticamākais maršruts) vai Irānu. Jebkādos ģeopolitiskajos apstākļos Turcija būs spiesta ņemt vērā Krievijas stabilās pozīcijas Kaukāzā un Tuvajos Austrumos.

52
Tagi:
Kalnu Karabaha, bruņotie spēki, Azerbaidžāna, Turcija
Pēc temata
Mediji apraksta ASV izlūkdienesta galvenās kļūdas Karabahā
Mierneši Karabahā – Krievija atkal uzvēlusi plecos smago nastu
Kāpēc Rietumus neapmierina situācijas noregulēšana Kalnu Karabahā
Krievijas izlūkdienests ziņo: Rietumi cenšas izjaukt vienošanos par Kalnu Karabahu
 COVID-19

"Bīstama blakusparādība": vakcīna pret Covid-19 sagrauj sabiedrību Latvijā

6
(atjaunots 08:44 19.01.2021)
Vakcinēties pret koronavīrusu vai nē - tas ir jautājums, kas rūp visiem Latvijas iedzīvotājiem. Būtu labi, ja kāda slavenība parādītu piemēru citiem. Bet pagaidām tas nenotiek. Kas par lietu?

Briesmīga lieta ir tā vakcīna pret koronavīrusu. Latvijā ar to potējies vien retais, bet komplikācijas jau spraucas laukā pa visām malām. Pasaulē, sak, notiek "vakcīnu karš". Var jau būt, ka tas notiek arī Latvijā, tomēr tas ir pilsonisks karš: sabiedrība ir sadalījusies divās grupās – tie kas plāno vakcinēsies un tie, kas neplāno.

Izskatās, viņi kaut ko zina...

Jaunais veselības ministrs Daniels Pavļuts ziņo par gatavību vakcinēt 10 000 cilvēku nedēļā. Pēc viņa aicinājuma ar sagatavotām šļircēm jau stāv aptiekāri, veterinārārsti un zobārsti. Taču tauta rindā pēc vakcīnas nestājas. Sak, kādam ir jāparāda piemērs un jāvakcinējas pirmajam. - Kam? Protams, mediķiem, jo, ja viņi visi (nedod Dievs!) saslimst, nebūs neviena, kam mūs ārstēt un vakcinēt.

Bet te sanāk sviests. Cilvēki uzskata, ka ārstiem, kuri reiz kaut ko mācījušies medicīnas institūtā, vajadzētu būt pašiem apzinīgākajiem. Sak, viņi jau nu gan zina: ja vakcīna arī nav droša par 100%, tad vismaz tas ir mazākais no ļaunumiem. Bet ārsti nesteidzas vakcinēties. Tā ir labākā vakcīnas antireklāma: varbūt viņi kaut ko zina. Jo viņi saprot, ko tas nozīmē.

Romāns Meļņiks Dienā vispār piedāvā visus mediķus vakcinēt piespiedu kārtā. Ne velti premjerministrs Krišjānis Kariņš gribēja vakcinēšanas procesā iesaistīt armiju. Un jau atkal nūja ar diviem galiem. Baumo, ka Vācija pārvilina Latvijas ārstus un māsas – aicina braukt uz Minheni un Frankfurti, solot trīs vai četras reizes lielāku algu. Tāpēc nebūtu prātīgi piespiest mediķus – ja nu aizbēgs?

Nē, neizskatās vis, ka mediķi vienotā vilnī dosies vakcinēties un aizraus mūs visus līdzi.

Vai premjers visiem ir piemērs?

Kas varētu būt nākamais? Saeimā tika ierosināts vakcinēties jaunajam veselības ministram Pavļutam, lai uzmundrinātu tautu. Atkal – nemaz tik vienkārši nav. Tas ir vienīgais cilvēks Latvijā, kurš piekrita šajos grūtajos laikos kļūt par veselības ministru un atbildīgo par vakcinācijas procesu. Grēkāžus vajadzētu pietaupīt.

Varbūt tad prezidents un premjerministrs? Arī viņi ir gabalkrava. Sociālajos tīklos piedāvā upurēt Saeimas deputātus. Loģiski gan. Kalpot savai tautai (un zinātnei), - vai tas nav katra tautas kalpa sapnis? Nē?

Lieta tāda, ka no šīs tautas tik un tā nesagaidīsi nedz atzinību, nedz pateicību. Tik un tā pūlis apsūdzēs deputātus, kuri vakcinējušies ārpus rindas, atstumjot malā sirmgalvjus. Vienīgā iespēja izpelnīties deputātem pēcnācēju pateicību - gadījumā, ja vakcīna pienācīgi nedarbosies (nedod Dievs). Tad mums paradīsies "100 mocekļu panteons", kuri upurēja sevi un izglāba pārējos iedzīvotājus. Viņu portreti rotās mācību grāmatas skolās. Stāsta gan, ka arī mācību grāmatu drīz vairs nebūs.

Bet pagaidām vakcīna diemžēl nav saliedējusi sabiedrību, gluži pretēji — sašķēla. Pēc pēdējās aptaujas datiem, tikai 34% respondentu paziņoja, ka viņi vakcinētos pret Covid-19, kad vakcīna būs pieejama. 49% iedzīvotāju norādīja, ka nevakcinēsies, bet 17% nolēma vēl padomāt. Tikai 22% respondentu, kuriem ir bērni vecumā līdz 18 gadiem, norāda, ka viņi plāno vakcinēt savu bērnu. Vairāk nekā puse jeb 58% iedzīvotāju norādīja, ka neplāno vakcinēt bērnus. Tas nozīmē, ka Latvijas iedzīvotāji vēlas, lai viņiem būtu mazbērni.

"Vakcīnpesimistu" uzmanību noteikti piesaistījis fakts, ka visiem vakcinētajiem pirms injekcijas lika parakstīt papīru par to, ka viņi esot informēti par iespējamām blakusparādībām, un uzņemas atbildību.

Gatavi stāvēt rindā un maksāt!

No otras puses, latviešu sociālajos tīklos (tur mīt gados jaunākā iedzīvotāju daļa) ir papilnam neizpratnes mocītu ļaužu, kuri gatavi jau rīt skriet pēc vakcīnas, gatavi par to pat samaksāt.

Īpaši apņēmīgie jau grib vilkt mugurā balto halātu un izlikties par mediķiem, lai iegūtu iekāroto injekciju. Daudzi piekrīt tam, ka ir jāizstrādā rindas algoritms: ja ārsts nevēlēsies, tad vakcīna tiks pensionāram. Ja pensionārs atteiksies, tad jaunākam cilvēkam.

Taču varbūt tas ir labi, ka nav ažiotāžas vakcinēšanas punktos. Ja visi mediķi, visi policisti, skolotāji un ierēdņi, ugunsdzēsēji, kā arī pārējie iedzīvotāji vēlētos vakcinēties, tad visiem vienkārši nepietiktu vakcīnu. Atgādinām, ka pagaidām Latvija ir iegādājusies niecīgu preparāta daudzumu, pat salīdzinot ar kaimiņu Lietuvu un Igauniju, turklāt ir iespējamas problēmas ar tā uzglabāšanu un loģistiku.

6
Tagi:
vakcinācija, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Latvijā saņēmusi pirmās "Moderna" vakcīnas
Briselē pastāstīja par pārrunām par Krievijas vakcīnu "Sputnik V"
"Sputnik V" nokļuvusi līdz Āfrikai. Kāpēc Krievijas vakcīna pelnījusi uzticību?
Rietumi ir apjēguši: Covid-19 ir Hitlers, tātad laiks aliansei ar Krieviju
Zenītraķešu komplekss S-400 Triumf, foto no arhīva

Krievijas sistēmas S-400 "iekaro" vēl vienu valsti. Kas gaidāms nākotnē?

31
(atjaunots 11:41 18.01.2021)
Krievijā ražoto zenītraķešu sistēmu S-400 miermīlīgā ekspansija pārņem jaunas Eirāzijas valstis. Pēc Ķīnas, Turcijas un Indijas arī Baltkrievija plāno apbruņot ar "Triumf" Gaisa spēkus un pretgaisa aizsardzības sistēmu.

Sistēmu S-400 iepirkuma procesu sākusi Irāka, Katara un Maroka (Āfrikas ziemeļrietumi). ZRS S-400 sekmīgi izplatās, pateicoties savām unikālajām īpatnībām, kam nav tuvu analogu, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Baltkrievijas Gaisa kara spēku un pretgaisa aizsardzības spēku komandieris ģenerālmajors Igors Golubs nesen informēja par PGA vienību gaidāmo pārapbruņošanu ar jaunākajām sistēmām S-400 "Triumf", kas piedevām izstrādātas, speciāli ņemot vērā ASV Gaisa spēku piektās paaudzes iznīcinātāju F-22 un F-35 iespējas (NATO plāno dislocēt simtiem F-35 Eiropā).

Līdztekus armijā turpinās pirmslīguma darbs – karavīri apgūst zenītraķešu-lielgabala kompleksu "Pancir S". Noslēgti kontrakti par daudzfunkcionālo trieciena helikopteru MI-35 un iznīcinātāju Su-30SM otrās partijas piegādēm. 2021. gadā Baltkrievijas BS saņems jaunos radarus "Protivnik G" un "Vostok". Iepriekš gaisa telpas apsardzi Baranoviču rajonā uzņēmās jaunais Krievijā ražotais S-diapazona trašu radiolokācijas komplekss "Sopka 2". Rietumu sankciju un ekonomisko grūtību dēļ Krievija kļuvusi par bruņojuma piegādātāju Baltkrievijai bez alternatīvām.

Baltkrievijas debesis kļūst par nepārvaramu robežu jebkuram agresoram. GKS un PGA vienības mācās risināt uzdevumus sarežģītākajos apstākļos, ņemot vērā Sīrijā, Lībijā un Kalnu Karabahā gūto pieredzi par pretinieka raķešu un bezpilota lidaparātu pielietošanu.

Optimistiska dinamika

Aktīvā militāri tehniskā sadarbība ar Krieviju stiprina piecdesmit pasaules valstu, tostarp – arī NVS valstu drošību un suverenitāti. Ārvalstu speciālisti uzskata, ka Krievijā ražotās kara lidmašīnas un PGA sistēmas ir efektīvākie aizsardzības instrumenti.

Zenītraķešu sistēmas S-400 "Triumf" pirmā pasūtīja Ķīna. Ziņas par Krievijas un Ķīnas līgumu par divu ZES S-400 pulka komplektu iepirkumu parādījās 2014. gada novembrī. Komplekts ietver mobilo komandpunktu, divus starta iekārtu divizionus, radiolokācijas stacijas un vairāk nekā 120 jaunās divu tipu vadāmās zenītraķetes. S-400 izmēģinājumi Ķīnā sekmīgi aizritēja 2018. gada decembrī – aptuveni 250 km attālumā šāviņi likvidēja ballistisko mērķi, kas pārvietojās ar 3000 m/sek. ātrumu. Sistēmu S-400 otro pulka komplektu Ķīna saņēma 2019. gada decembrī. Ķīnas speciālisti uzskata, ka Krievijas "Triumf" galvenā priekšrocība ir darbības rādiuss līdz 400 km (to nespēj neviena "zeme-gaiss" tipa raķešu sistēma pasaulē), spēju likvidēt pretinieka tālās darbības radiolokācijas lidmašīnas, novēršot informācijas noplūdi karadarbības laikā un spiegošanu lielā attālumā. Sistēmas S-400 ļauj droši kontrolēt ĶTR perifēriju un strīdīgos rajonus.

Lockheed Martin F-35 Lightning II
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Krievija un Turcija vienojās par ZRS S-400 "Triumf" piegādēm 2017. gadā, līguma cena – 2,5 miljardi dolāru. Līgums radīja nopietnu krīzi ASV un Turcijas attiecībās. Vašingtona piedraudēja ar sankcijām un Turcijas izslēgšanu no amerikāņu iznīcinātāju F-35 ražošanas programmas – valsts pieprasīja atteikties no darījuma un iegādāties tikai amerikāņu kompleksus Patriot. Ankara neizpildīja ASV ultimatīvās prasības, un 2019. gada vasarā saņēma četrus ZRS S-400 divizionus (pirmo komplektu).

Turcija plāno iegādāties vēl vienu komplektu un veidot drošāko un mūsdienīgāko PGA sistēmu svarīgu objektu aizsardzībai valstī. Ankaras apkaimē izvērstā sistēma S-300 izmēģinājumu gaitā fiksēta iznīcinātāju F-16 Fighting Falcon pie RLS darbības zonas robežas – 600 km attālumā. Tātad kaujas dežūras režīmā, kad mērķu reģistrācija un likvidācija notiek automātiski. "Triumf" spēs likvidēt F-16 Fighting Falcon 400 kilometru attālumā no Ankaras. Principiāla vienošanās par ZRS S-400 otrā komplekta piegādēm Turcijai tika panākta 2020. gada jūnijā.

2018. gada oktobrī Indija parakstīja līgumu 5,43 miljardu dolāru vērtībā par piecu S-400 pulka komplektu piegādēm. Deli ir noskaņota apņēmīgi, neskatoties uz  ASV neredzēto spiedienu. Izdevums "The Times of India" pastāstīja, ka Krievijas "Triumf" tiks dislocēti Indijas rietumu, ziemeļu un austrumu reģionos (ņemot vērā Ķīnas un Pakistānsa radīto draudu spektru) un radīs īstu revolūciju valsts PGA. Līdz janvāra beigām 100 speciālisti no Indijas – pirmā grupa – ieradīsies Krievijā, lai apgūtu ZRS S-400 ekspluatāciju un militāro pielietojumu. Pirmo "Triumf" pulka komplektu Indija plāno pieņemt bruņojumā 2021. gada beigās. Visus piecus ZRS S-400 pulka komplektus Krievija plāno piegādāt līdz 2025. gadam.

Triumfālas perspektīvas

Pārrunas par "Triumf" iegādi sākusi Maroka, Katara, Irāka. Iepriekš par Krievijas ZRS iegādes iespējām interesējās Alžīra, Vjetnama, Ēģipte, Saūda Arābija un citi – kopā vairāk nekā 12 valstis.

Pieprasījums ārvalstīs pārsniedz eksportētāja piedāvājumu (prioritāte tomēr ir Krievijas Gaisa kosmiskajiem spēkiem). Lai arī saskaņā ar Likumu par pretestību ASV pretiniekiem ar sankciju starpniecību (to prezidents Donalds Tramps parakstīja 2017. gada augustā), pret šīm valstīm iespējamas sankcijas, tās nemulsina valstis, kas vēlas saņemt labāko lielā darbības rādiusa PGA sistēmu pasaulē.

Sistēmas "Triumf" maina pasauli. Ja ZRS S-400 iegādāsies, piemēram, Irāna, ASV aviācijas bāzes kuģi Persijas līča zonā kļūs par absolūti bezjēdzīgām spēļmantiņām. Vašingtonai noteikti nāksies koriģēt pasaules uzskatu un pārvērtēt savu stilu dialogā ar Irānu. Tas jau notiek Irākā.

ASV vēstniecība un armijas bāzes Irākā nereti saskaras ar raķešu apšaudēm. Amerikāņu zenītraķešu kompleksi nespēja atvairīt raķešu uzbrukumus.  Reaktīvie lādiņi regulāri sprāgst Bagdādes "zaļajā zonā", tāpēc ASV bija spiestas evakuēt lielāko daļu diplomātiskās pārstāvniecības personāla un iznomāt no irākiešiem Krievijas ZRLK "Pancir S".

Tomēr atgriezīsimies pie ZRS S-400. "Triumf" ir svarīgas priekšrocības – RLS panorāmas redzesloks un iespēja elastīgi izmantot četru tipu raķetes (veidot vairāku līmeņu PGA). Dažādu tipu raķetes ļauj efektīvi likvidēt hiperskaņas mērķus, kara aviāciju, dronus, spārnotās, taktiskās un ballistiskās raķetes visā pieejamajā augstuma diapazonā – no 5 metriem līdz 30 kilometriem un attālumā no 400 km līdz 2 km. Vienā "Triumf" baterijā var būt līdz 72 notēmētas raķetes, tā var apšaudīt līdz 36 mērķus, kuru ātrums sasniedz 4800 m/sek. Sistēma S-400 spēj integrēt dažādu tipu ZRK (S-300, Pancir S1, Tor M1) un vadīt dažāda darbības rādiusa PGA līdzekļu tīklu jebkādos radioelektroniskās pretdarbības apstākļos.

Jāpiebilst, ka jau 2021. gadā Krievijas bruņotie spēki saņems mūsdienīgo sistēmu S-500, kas gatava karam līdz 200 km augstumā. Krievijas partneriem laiks atkal stāties rindā.

31
Tagi:
krievu ierocis, Krievija, S-400
Pēc temata
"Rietumi to uzskata par galveno apdraudējumu". Krievijas flotē nomainīsies flagmanis
Maketi pa ādu nesados. ASV armija iznīcinājusi it kā S-400 un it kā Su-34
S-400 "Triumf" darbībā: interesants ieraksts no izmēģinājumiem
Trieciena arsenāls. Kādus jaunumus Krievijas armija saņems 2021. gadā