Stepanakertas vakara apšaudes sekas, foto no arhīva

Kalnu Karabaha: jau gatavojāmies cīņām ielās

68
(atjaunots 14:54 13.11.2020)
Krievijas, Azerbaidžānas un Armēnijas valstu vadītāju trīspusējā vienošanās apturējusi karadarbību Karabahā. Sprādzieni Stepanakertas un Martuni apkaimē apklusuši.

Tagad vārās Erevāna: protestu dalībnieki sagrābuši parlamentu, piekāvuši spīkeri. Viņi nesaprot, kam armēņi ziedojuši tik daudzas dzīvības. Bet Karabaha gaida miernešus no Krievijas. Par to, kā Stepanakerta uztvērusi pauzi karā, portālā RIA Novosti stāsta Filips Prokudins.

Stepanakertas viesnīcu foajē tūristu nav – te tagad redzami bruņoti cilvēki formastērpos. Viņi smēķē un drūmi skatās viedtālruņos. Tur nesenās kaujas Kalnu Karabahā nomaina video no Baku, kur svin Šušas ieņemšanu. Pie griestiem vijas tabakas dūmi, no gadžetiem skan cīņas un lezginka no Azerbaidžānas pilsētu ielām.

Люди на улице в Баку радуются прекращению огня в Нагорном Карабахе
© Sputnik / Алексей Куденко
Cilvēki līksmo Baku ielās

Neatzītās Kalnu Karabahas Republikas prezidenta rezidenci pamet Nacionālās sapulces deputāti. Arī viņi valkā formu, civilā te gandrīz neviens nestaigā. Tikai pirms dažām stundām visi pasaules kartēs nesaskatāmās mazās valsts galvaspilsētā gatavojās cīņām ielās – pretinieks tuvojās.

Cilvēki pulcējas pie Atbrīvotāju nama – 90. gadu kara veterānu ēkas. Tepat laukumā strādā kafijas automāts, šķiet, vienīgais pilsētā. Pārējie ir atslēgti vai sabojāti. Stepanakerta ļoti cietusi apšaudēs. Pat tur, kur nav tiešu trāpījumu, sprādzienu viļņos izsisti logi, salauzti ielu rādītāji un izkārtnes. Prezidenta rezidences logi pirmajā stāvā aizbarikadēti ar smilšu maisiem.

Lādiņš pie Karabahas pilsētas Martuni pēc apšaudes.
© Sputnik / Валерий Мельников

"Prezidents mums paskaidroja, kāda ir situācija. Bezizejas situācija, - stāsta prezidenta frakcijas deputāts Arams Arutjuņans, nesen pametis parlamenta ārkārtas sēdi. – Pirms divām nedēļām jau apspriedām pamiera iespēju. Taču mēs nezinājām, ka parakstīs tādu dokumentu... Stāvoklis ir tik smags, ka izvēlējās mieru, nevarēja vairs ciest tādus zaudējumus. Cīņas gāja jau Stepanakertas apkaimē, droši vien pēc divām vai trim dienām jau būtu pilsētā. Mēs gatavojāmies ielu cīņām."

Arutjuņans norādīja uz kolēģiem plankumainos masku tērpos – deputāti gatavojās ar ieročiem rokās sagaidīt azerbaidžāņu armijas trieciena grupas.

"Priecē tikai tas, ka paredzēta Krievijas klātbūtne. Arcahā vispār ir prokrieviski noskaņoti iedzīvotāji. Krievija kā drošības garants ir ļoti nomierinošs faktors," viņš piezīmēja.

Ziņas par Krievijas, Armēnijas un Azerbaidžānas prezidentu trīspusējo vienošanos izsauca politisko krīzi Armēnijā. Pūlis Erevānā centās ielauzties valdības ēkā, pieprasīja premjerministra Nikola Pašiņana demisiju. Pēc tam demonstranti uzbruka parlamenta ēkai un ieņēma to, nežēlīgi piekāva spīkeri Araratu Mirzojanu. Opozīcija paziņoja, ka izskata iespējas anulēt vienošanos.

"Karabahā būs mierīgāk, - Arutjuņans neslēpa skumju ironiju, pagaidām vēl ir pārlieku neierasti runāt par mieru kara sakropļotajā pilsētā. – No iekšpolitiskās situācijas viedokļa. Mums no Erevānas prasa, vai nav sākušies protesti, bet no kurienes te celsies mītiņi? Pilsētā ir tikai tās aizstāvji."

Dokuments paredz, ka puses pārtrauc apšaudes un karadarbību no 10. novembra pusnakts pēc Maskavas laika un apstājas ieņemtajās pozīcijās. Azerbaidžāna saglabā Agdamas rajonu līdz 20. novembrim. Krievijas mierneši tiek izvērsti gar saskarsmes līniju un pa Lačinas koridoru, kas savieno Karabahu ar Armēniju, bet Azerbaidžānai garantē brīvu pārvietošanos par to.

 • Stepanakerta 2020. gada 10. novembra rītā
  Stepanakerta 2020. gada 10. novembra rītā
  © Sputnik / РИА Новости
 • Stepanakertas vakara apšaudes sekas
  Stepanakertas vakara apšaudes sekas
  © Sputnik / Илья Питалев
 • Karavīrs pie apšaudes rezultātā bojātās mājas Stepanakertā
  Karavīrs pie apšaudes rezultātā bojātās mājas Stepanakertā
  © Sputnik / Илья Питалев
 • Stepanakertas vakara apšaudes sekas
  Stepanakertas vakara apšaudes sekas
  © Sputnik / Илья Питалев
1 / 4
© Sputnik / РИА Новости
Stepanakerta 2020. gada 10. novembra rītā

Pats Lačinas rajons nonāk Baku ziņā, tāpat kā Kelbadžara. Savukārt Erevāna garantē transporta satiksmi starp Azerbaidžānu un Nahičevānu. Līdz ar miernešu ievešanu Armēnijas Bruņotie spēki pamet reģionu. Kontingenta uzturēšanās termiņš – pieci gadi. To iespējams pagarināt par kārtējo piecu gadu periodu. Bēgļi atgriežas savās dzīves vietās, puses organizē gūstekņu apmaiņu.

Traci vēl palielināja baumas par to, ka miernešu misijai pievienosies Turcija. Daudzi karavīri Karabahā uzskata, ka turki ir ienaidnieki, viņi ir pārliecināti, ka bez Ankaras atbalsta Baku nebūtu izšķīrusies par karu. Tomēr Kremlis noliedza ziņas par to, ka Karabahā varētu parādīties turku karavīri.

Miera līgums, tāpat kā jebkurš kompromiss, pilnībā neapmierina ne vienu, ne otru pusi. Daudzi Stepanakertas ielās neslēpj vilšanos. "Tā ir kapitulācija, - kategoriski konstatēja vīrietis netālu no tirgus. – Ja bija skaidrs, ka nenoturēsim tos piecus vai septiņus rajonus (kas nebija iekļauti Kalnu Karabahas autonomajā apgabalā pirms konflikta; to atņemšanu Azerbaidžāna uzskatīja par īpaši netaisnīgu – red.), kāpēc tad tos neatdeva pārrunās bez upuriem? Tik daudzi puiši galvas nolikuši. Un kāpēc mēs tā gatavojāmies karam?"

Armans ieradies no Maskavas, lai strādātu izlūkos. Viņš skatās uz cilvēkiem pie prezidenta rezidences un dusmīgi iesaucas:

"Kāpēc mēs 30 gadus negatavojāmies karam? Kā varēja būt oligarhi valstī, kur nav nodrošinātas armijas? Ar 60. gadu ieročiem mēs karojām pret bezpilota lidaparātiem un modernu artilēriju. Kam ienāca prātā strīdēties ar Krieviju? Vai tad mēs atrodamies starp draugiem?"

Atbildi uz šiem jautājumiem viņš negaida. Karabahas iedzīvotāji parasti ir savaldīgāki, nekā, piemēram, erevānieši, tāpēc viņiem tādi emociju uzplūdi nav raksturīgi. Tomēr tagad vīram atliek tikai gaidīt.

Отправка миротворцев в Нагорный Карабах
© Photo Министерство обороны РФ
Mierneši dodas uz Kalnu Karabahu

Tikai paretam Stepanakertas ielās pavīd civilie – bez ieročiem, ikdienas apģērbā. Divi pusaudži pastaigājas ar čipsu paku rokās. Vecākās klases skolēni nemācās, jo nav neviena, kam mācīt un kam vadīt stundas – jau septembrī no pilsētas evakuētas skolas un lielākā daļa bērnu, tāpat kā gandrīz visi civilie. 7. novembrī no galvaspilsētas izdeva atlikušos – tos, kuri nevarētu piedalīties aizsardzībā.

Vairākas stundas nav ierasto skaņu, kas jau gandrīz mēnesi pavada dzīvi dienām un naktīm – artilērijas lādiņu sprādzienu, ieroču zalvju, gaisa trauksmes sirēnas gaudu. Šķiet, tikai pusaudži priecājas par mierīgo rītu, par to, ka var bez raizēm klaiņot pa pilsētu, nemeklējot ar acīm lādiņu.

Apšaudēs Stepanakertā strādāja tikai retais veikals. Vienā no tiem valda tumsa, saimnieks ir laipns, tomēr raizes neslēpj – traucējumi ar elektrības piegādi, ledusskapis nestrādā, produkti sabojājušies. Viņš stāv pie kases, uzsmaida apmeklētājiem, tomēr smaids pagaist, kad viņu apsveic ar apšaudes beigām: "Tā taču ir tikai atelpa, tās nav beigas. Esam atgriezušies pie 1991. gada situācijas. It kā staigātu pa riņķi."

Выдвижение колонны с техникой миротворческой бригады на аэродром Ульяновск-Восточный
© Photo Пресс-служба Минобороны РФ
Kara tehnika dodas uz Uļjanovsk-Vostočnij aerodromu

71 gadu vecs sirmgalvis stājies aizstāvju rindās brīvprātīgi. Tagad viņš laukumā sašutis saka, ka ilgi nevar saņemt ieroci. Apliecina – viņš vēl tīri labi spējot turēt rokās automātu.

Pēc viņa domām, apburto loku var pārraut – vajag nevis aicināt miernešus no Krievijas, vajag te, Karabahā, radīt KF bāzi.

Tomēr viņu jau neviens neklausīs, vīrs sūdzas, neļaus večukam izteikties. Tomēr viņš runā atklāti un godīgi. Viņam vairs nav, ko zaudēt. Tagad – nav nemaz.

Pagaidām cilvēki uz ceļiem ārpus Stepanakertas robežām skatās uz armijas mašīnām – vai Krievijas mierneši jau ir klāt?

Dienu iepriekš aizsargkrāsas kravas auto nevienu neinteresēja – armija strādāja, kā ierasts. Tajās sēdēja noguruši cilvēki vai gulēja koka kastes ar munīciju. Viņiem māja ar rokām, vadītājs vai kāds kareivis pacēla roku atbildes sveicienam. Tagad skatās arī uz numuriem – vai viņi jau ir te?

68
Tagi:
Azerbaidžāna, Armēnija, Krievija, Kalnu Karabaha
Temats:
Spriedze Karabahā (47)
Sputnik V

Vai ar "politiski nepareizu vakcīnu" ielaidīs Eiropā

22
(atjaunots 10:54 02.03.2021)
Kamēr Krievijas vakcīnas nav apstiprinātas ES, tās pilsoņi, visticamāk, nesaņems robežas šķērsošanai nepieciešamo sertifikātu.

Uzstājoties ar runu par ES diplomātisko resoru selektorsanāksmes rezultātiem, kanclere Angela Merkele informēja, ka sanākušie piekrituši tam, ka jāievieš vakcinēšanas sertifikāts, bez kura netiks atļauta iebraukšana ES, raksta Maksims Sokolovs vietnē RIA Novosti. Vienošanās pagaidām ir principiāla, detalizētu projektu iesniegs pēc trim mēnešiem.

Kā zināms, velns slēpjas detaļās. Tas attiecas arī uz vakcinēšanas pasi.

Pirmkārt nav skaidrs, ko iesākt cilvēkiem, kuriem ir pretindikācijas vakcinēšanai. Vairāk vai mazāk varētu saprast īslaicīgas kontrindikācijas gadījumu - piemēram, ja cilvēks nesen pārslimojis koronavīrusa infekciju. Tāpat kā ar citām infekcijas slimībām, arī šajā gadījumā jāpagaida kāds laiks un pēc tam droši var vakcinēties. Taču ir arī hroniskas slimības: ko darīt ar tām? Izskatās, jāierobežo tādu slimnieku pārvietošanas tiesības. Pie tam hroniskas kaites ir smagas, un to nesēji tik un tā drīz mirs. Nav cilvēka, nav problēmas. Hroniskajiem nekas Eiropā nav darāms.

Sputnik V
© Sputnik / Илья Питалев

Taču tas nav viss.

Pasaulē pašlaik ir daudz vakcīnu, iespējams, būs vēl vairāk. Kādas tieši vakcīnas dos tiesības saņemt ES sertifikātu?

Ar eiroatlantisko trijnieku Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca šķēršļu acīmredzami nebūs. "Vakcinējies ar "Pfizer" — saņem ausvaisu", citādi sanāk kāda disidentitāte.

Ar Krievijas ("Sputnik V" un "EpVakrona") un ķīniešu ("Sinovac Biotech", "CanSino Biologics", "CNBG — Sinopharm") vakcīnām viss varētu būt sarežģītāk. Tās var būt izcili efektīvas, bet, kamēr tās nav oficiāli apstiprinātas, ar tām vakcinēti pilsoņi, visticamāk, nesaņems nepieciešamo sertifikātu robežas šķērsošanai.

Lieta tāda, ka jautājums par nedemokrātiskas izcelsmes vakcīnas efektivitāti vai kaitīgumu ir ne tikai medicīnisks, bet arī politisks. Jau "Ziemeļu straumes 2" piemērs pietiekami spilgti ilustrē, kas notiek, kad lietā iejaucas politika - "demokrātijas izplatība pret totalitārismu", – krievu ogļūdeņradis izrādās bīstamāks nekā "Ciklons B". Kā zināms, "ja ģeometriskās teorēmas skartu cilvēku intereses, to dēļ rīkotu karus." Pie tam, ja var sarīkot nepatikšanas valstij, vienkārši neatzīstot nedemokrātisko vakcīnu, kāpēc gan to neizdarīt?

Ļoti daiļrunīgs ir nesenais (17. februāris) Eiropas Komisijas vadītājas Urzulas fon der Leienas izteikums: "Krievijas Covid-19 vakcinācijas stratēģija izraisa neizpratni. Kāpēc Krievija piedāvā teorētiski citām valstīm miljoniem devu, taču nav sasniegusi pietiekamu progresu pašu iedzīvotāju vakcinācijā? Tas ir jautājums, uz kuru jāatbild."

Grūti pateikt, kas tas ir — pietiekams progress. Un vai Eiropas ierēdņi ir tiesīgi runāt par šo tēmu, kad pašā Eiropā progress ir acīmredzami nepietiekams? Citādi Ungārija nepirktu "Sputnik", tāpat Čehija, Austrija, Itālija neapsvērtu to pašu. "Kāpēc mums ir vajadzīgs "Sputnik", kad uz katra soļa ir vakcinācijas punkti ar "Pfizer"?"

Iespējams, Urzulas kundze ir sašutusi par XIX gadsimta beigu maizes eksporta prakses atdzīvināšanu – "Paši pietiekami neēdīsim, bet izvedīsim". Ir grūti pateikt, vai esošā Veselības ministrija rīkojas atbilstoši toreizējā finanšu ministra Višņegradska principiem. Bet vēl grūtāk ir saprast, kāds tam ir sakars ar Krievijas vakcīnas iedarbīgumu. Vai nu tā ir efektīva vai ne. Savukārt Krievijas panākumi savu iedzīvotāju vakcinācijā diez vai varētu būt Briseles galvenās rūpes.

Cita lieta, ja vajag par jebkādu cenu "atmaskot" Krievijas vakcīnu. Īpaši - neuzskatīt poti par pamatu vīzas sertifikāta izsniegšanai. Kad runa ir par dzelzs aizkara problēmām, tad, protams, jebkuri paņēmieni var noderēt.

Protams, ne jau viss ir atkarīgs no Urzulas un viņas domubiedriem. Izņemot tos, kuri vēlas jebkādu iemeslu un ieganstu piesegā norobežoties no Krievijas, ir arī grupas ar citām interesēm.

Piemēram, lai gan Krievijas iedzīvotāju ienākumi ir stipri krituši, tomēr nav ne runas par totālu nabadzību, kas padara neaktuālu izbraukuma tūrismu. Daudzas Eiropas valstis (Itālija, Francija, Grieķija, u tt.), kur tūrisms pirms pandēmijas nodrošināja 10-15% no IKP un deva darbu labai iedzīvotāju daļai – šīs valstis jau sapņos redz, kā varētu atgriezties pirmskovida laiki un Krievijas tūristu nauda. Fon der Leienas kundzes intereses tām ir vienaldzīgas – pašu plānais maciņš ir daudz svarīgāks.

Var, protams, iedvesmot eiropiešus, sak, "uz ideoloģijas rēķina mēs netaupām", attiecināt šo saukli uz vīzu sertifikāciju, bet tāda ilgtermiņa politika var beigties ar dažādiem pārsteigumiem. Neviens nav atcēlis principu "savs krekls tuvāks", un to pastāvīgi lamāt ir bīstami.

Tātad jautājums par to, kādas vakcīnas pēc trim mēnešiem apliecinās ieceļošanas vīzas prasītāja drošību, kļūs par asu strīdu tēmu starp fon der Leienas kundzi un sīkburžuāziskā principa "Manis pēc kaut vai suns, ka tik olas dētu" piekritējiem.

22
Tagi:
vakcīna, Eiropa
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Bloomberg nosauca "Sputnik V" par favorītu cīņā ar Covid-19 pandēmiju
"Tikai ne krievu vakcīna". Lietuvas elitei nospļauties par cilvēku veselību
Politiķu vakcinācija saliedējusi cilvēkus – pret politiķiem
Vakcinētajam ir 98 gadi: kā Latvijā izmanto vakcīnu, ko Vācijā sirmgalvjiem neiesaka
Eiropas Komisijas galvenā mītne Briselē, foto no arhīva

Eiropai neļauj atbrīvoties no Krievijas savaldīšanas saistībām

27
(atjaunots 08:25 02.03.2021)
ES vēlas vienpusēji regulēt attiecības ar Krieviju, vēlas pēc saviem ieskatiem sodīt vai apžēlot Krieviju, turklāt Krievijai tai pazemīgi jāpaklausa un vēl jābūt gatavai, tiklīdz pasauks sadarboties.

Rietumi laiž klajā jaunu sankciju sēriju pret Krieviju: pirmdien Eiropas Savienība saskaņoja personālo sankciju ieviešanu pret virkni Krievijas amatpersonu, kas esot atbildīgas par "Navaļnija vajāšanu" (sarakstu publicēs pēc dažām dienām). Savienotajās Valstīs steidz gatavot "sankciju un citu pasākumu" paketi ne tikai par Navaļniju, bet arī par hakeru uzbrukumiem (ko dēvē par SolarWinds) amerikāņu aģentūrām un kompānijām, kuros apsūdz Krieviju, portālā RIA Novosti stāsta Pjotrs Akopovs.

Tas viss bija paredzams, nemaz nerunājot par to, ka sankciju spiediens (vērienīgi soļi, ne tikai atsevišķas ASV akcijas) pret Krieviju ilgst jau septiņus gadus. Pa šo laiku Krievija pie tām jau paspējusi pierast, tomēr vienmēr ir interesanti argumenti, ar kuriem pamato savu rīcību rietumu "partneri". Argumenti, ne motīvi. Motīvi ir saprotami –  par tiem trešdien atgādināja Vladimirs Putins, uzstājoties FDD kolēģijā.

"Mēs saskaramies ar tā saucamo Krievijas savaldīšanas politiku. Te runa nav par konkurenci, kas ir dabiska starptautiskajās attiecībās, bet gan par konsekventu un visai agresīvu līniju, kas vērsta uz to, lai kaitētu mūsu attīstībai, nobremzētu to, radītu problēmas ārējā perimetrā, izprovocētu iekšējo nestabilitāti, iedragātu vērtības, kas apvieno Krievijas sabiedrību, un galu galā novājinātu Krieviju, pakļaujot to ārējai kontrolei, tāpat kā tas notiek dažās valstīs postpadomju telpā."

Šie mērķi nepavisam netiek noklusēti: Putins atzīmēja, ka "pietiek iepazīties ar publiskiem stratēģiskajiem dokumentiem un dažu valstu ierēdņu ļoti vaļsirdīgiem paziņojumiem." "Pat necenšas slēpt nedraudzīgu attieksmi pret Krieviju, pret citiem patstāvīgiem, suverēniem, pasaules attīstības centriem."

Borels
Пресс-служба МИД РФ

Labi zināmi arī visi savaldīšanas veidi, Putins tos uzskaitīja: "Mūs cenšas sastindzināt ar ekonomiskām un citām sankcijām, bloķēt lielus starptautiskus projektus, kuros, starp citu, esam ieinteresēti ne tikai mēs, bet arī mūsu partneri, tieši iejaucas mūsu sabiedriskajā un politiskajā dzīvē, mūsu valsts demokrātiskajās procedūrās. Un, protams, tiek aktīvi izmantoti rīki no specdienestu arsenāla."

Tas viss jau gadījies Krievijas vēsturē: dažnedažādas kombinācijās izmantotas visas nosauktās metodes, un Krievija ir iemācījusies tām pretoties un atbildēt. Tieši tāpēc Putins teica, ka "tāda līnija pret Krieviju ir absolūti bezjēdzīga", ne ar kādu spiedienu viņiem neizdosies nedz piespiest mūs piekāpties, nedz sagraut mūs no iekšienes. Pie tam Krievija atgādina, ka aizsargā savu suverenitāti un savas intereses, kā tā aizstāvas, nevis uzstājās agresora lomā.

Cita starpā Krievija pastāvīgi uzsver: tā ir gatava veidot attiecības ar visiem, ir gatava atklātam dialogam uz savstarpējas uzticības un cieņas pamata. Arī to atgādināja Putins. Bet kas dzirdams atbildei?

Krievija nav ieinteresēta sadarboties ar Eiropas Savienību, Krievijas vara ved valsti autoritārisma virzienā — pie tāda secinājuma nonākuši ES valstu ārlietu ministri sanāksmē, kurā lēma par jaunām sankcijām. Savukārt Eiropas demokrātijas vadītājs Žuzeps Borels nosauca Krieviju par "kaimiņu, kurš nolēmis uzvesties kā pretinieks". Tiesa, viņš uzsvēra: "Mums ir jānosaka modelis, lai izvairītos no pastāvīgas konfrontācijas ar kaimiņiem, kuri nolēmuši rīkoties pretēji."

Proti, Eiropa un Rietumi kopumā iztēlo situāciju tā, ka Krievija meklē konfrontāciju un nevēlas attīstīt attiecības. Turklāt, izrādās, Krievija pastāvīgi iejaucas Eiropas lietās un vērš spiedienu pret ES. Tāpēc Eiropas Savienība tagad veidos attiecības ar Maskavu, ņemot vērā trīs principus.

Krievijas un ES karogi
© Sputnik / Владимир Сергеев

Lūk, kā tos aprakstīja Borels: dot pretsparu Maskavai starptautisko tiesību un cilvēktiesību pārkāpumu gadījumā, savaldīt, ja Krievija palielinās spiedienu uz ES, un sadarboties ar Krieviju tikai jomās, kurās ieinteresēta Eiropas Savienība. Pretspars, savaldīšana, sadarbība tur, kur ir izdevīgi ES — tāds ir Eiropas diplomātijas cīņas komplekts. Par ko īsti ir runa?

Ar "starptautisko tiesību un cilvēktiesību pārkāpumiem" tiek saprasts gandrīz viss - no Krimas un Navaļnija līdz jebkurai citai tēmai, gan iekšējai, gan starptautiskai. Sankcijas par to, ka Krievijā nav geju laulību, proti, par cilvēktiesību pārkāpšanu? Lūdzu! Sankcijas par atteikšanos "atgriezt" Gruzijai Abhāziju? Nekādu problēmu! Sankcijas par kārtējo Eiropā nogalināto emigrantu vai bēgli no Krievijas, kuru katru cilvēku (kā tā notika ar Berlīnē nogalināto čečenu no Gruzijas) — kā nu ne! Uzlauzta bundestāga datorsistēma? Protams, jāsoda Krievija.

Tikpat labi gandrīz jebko var nosaukt par spiedienu pret ES, ko vien vēlies. Separātisti balso par Katalonijas izstāšanos? Meklējam krievu pēdas. Maskavā ierodas parlamenta frakcijas "Alternatīva Vācijai" pārstāvji? Krievi grib gāzt Merkeli. Maskava protestē pret padomju karavīriem veltīto pieminekļu demontāžu Polijā vai Čehijā? Apspiež nabaga brīvību mīlošos austrumeiropiešus. Būvē gāzesvadu? Grib sašķelt Eiropu. Atsakās no būvdarbiem? Grib sasaldēt Eiropu. Absurds? Nē, prognozējama reakcija.

Proti, ES vēlas vienpusēji regulēt attiecības ar Krieviju, vēlas pēc saviem ieskatiem sodīt vai apžēlot Krieviju, turklāt Krievijai pazemīgi jāklausa un jābūt gatavai, tiklīdz pasauks sadarboties, taču tikai tajās jomās, kas ir izdevīgas labajiem eiropiešiem.

Realitāte ir citāda – ES ir kaimiņš, kurš uzvedas kā pretinieks. Tā cenšas piespiest Krieviju pie sienas, izvirza nosacījumus, pamāca un demonizē, iejaucas Krievijas iekšējās lietās (pat tagad Borels paziņojis, ka "savienība paplašinās pilsoniskās sabiedrības atbalstu Krievijā") un uzskata to par pašsaprotamu. ES (lai arī pēc atlantistu iniciatīvas) mēģina atraut Ukrainu no Krievijas, mainīt Austrumu un Rietumu vēsturiskās robežas, paplašināt savu dzīves telpu uz krievu civilizācijas rēķina un pie tam vēlas, lai Krievija ar to samierinātos. Šāda nekaunība varētu būt izskaidrojama pirms 25, pat pirms 15 gadiem, kad Krievija cīnījās par savu izdzīvošanu un nevarēja nedz rūpēties par visu krievu pasauli, nedz prasīt no eiropiešiem pieklājīgu uzvedību, taču tagad ir vienkārši smieklīgi gaidīt no Krievijas nevīžīga mācekļa paklausību.

Krievija jebkurā gadījumā pārveidos attiecības ar Eiropu uz sev pieņemamiem nosacījumiem, un jo ātrāk ES to sapratīs, jo gludāk un ātrāk paies šis process. Eiropai tik un tā nav nekādas alternatīvas: tā nevar atļauties ne norobežoties no Krievijas, ne kļūt par tās pretinieku. Pareizāk sakot, atļauties jau var, taču tā tai būs pēdējā reize.

27
Tagi:
Vladimirs Putins, sankcijas, Krievija, Eiropas Savienība, Eiropa
Pēc temata
Vācu politologs uzskata, ka Krievija "ņirgājas" par Eiropas Savienību
Lavrovs: Eiropas Savienība pati sagrāvusi attiecības ar Krieviju
Krievijas ĀM: Eiropas Savienībai nav izdevies sarīkot Krievijai "publisku pērienu"
Eiropa iedzinusi strupceļā attiecības ar Krieviju, tikai nez kāpēc nepriecājas par to
Darbs pie datora, foto no arhīva

Latvijā sākusies gada ienākumu deklarāciju sniegšana: par ko jāatceras

0
(atjaunots 16:35 02.03.2021)
VID aicina nesteigties iesniegt deklarāciju par iepriekšējo gadu marta pirmajās dienās, jo EDS var neizturēt; tiesa, vairāk nekā 62 000 Latvijas iedzīvotāju jau ir snieguši ziņas par saviem ienākumiem; kā palīdzēt tiem, kuriem ir grūti aizpildīt deklarāciju tiešsaistē.

RĪGA, 2. marts — Sputnik. No 1. marta Latvijas iedzīvotāji var iesniegt ienākumu deklarāciju par 2020. gadu. Šo iespēju jau ir izmantojuši 62 414 cilvēki, pastāstīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme intervijā TV3.

Šajā gadā pandēmijas dēļ iesniegt informāciju par ienākumiem var tikai tiešsaistē, izmantojot EDS elektroniskās deklarēšanas sistēmu. Tā kā VID tāpat izmaksā bezdarbnieka pabalstu, dienests brīdina, ka EDS darbā ir iespējamas nelielas tehniskās pauzes, kas saistītas ar šo datu iegūšanu no šīs datu sistēmas pabalstu aprēķināšanai.

Pirmajās deklarāciju iesniegšanas dienās parasti rodas ažiotāža, kuras dēļ pastāv EDS pārslodzes risks, tāpēc VID aicina nemēģināt iesniegt ziņas par ienākumiem marta pirmajās dienās. Tiem, kuriem tas ir jādara, ir trīs mēneši līdz pirmajam jūnijam, bet tie, kuri noformē deklarāciju par 2020. gadu, lai saņemtu nodokļa atmaksu par pamatotiem ienākumiem, var iesniegt to triju gadu laikā.

VID mājaslapā sadalē Gada ienākumu deklarācija ir pieejamas ziņas un izglītojošs video latviešu valodā par to, kā pareizi aizpildīt ienākumu deklarāciju. Tāpat 9. martā VID rīkos bezmaksas tiešsaistes semināru, kur parādīs, kā pieslēgties EDS un aizpildīt deklarāciju.

Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka nodokļu atmaksas noformēšanai Latvijas iedzīvotāji var iekļaut savu vecāku, vecvecāku, kā arī laulāto attaisnotos izdevumus par ārstniecību un izglītību. No 2020. gada deklarācijā var iekļaut izglītības un ārstniecības izdevumus arī par savām māsām un brāļiem, kuriem ir noteikta pirmās vai otrās grupas invaliditāte.

VID atgādina, ka ir arī speciālā aplikācija "Attaisnotie izdevumi", kurā vēl pirms gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas var savadīt visus maksājuma dokumentus un informāciju par tiem.

0
Tagi:
Valsts ieņēmumu dienests, Latvija
Pēc temata
"Mums liek nodarboties ar uzņēmējdarbību": latviešu māksliniece par nodokļiem
Sūtījumu vērtēja pēc saviem ieskatiem: kā Latvijas Pasts no sirmgalves 72 eiro pieprasīja
"Lielais divdesmitnieks" pieņēma samita gala deklarāciju: ko tā paredz
Valsts ieņēmumu dienests draud ar sodu 42 tūkstošiem nodokļu maksātāju