"Baltkrievijas scenārijs" Polijai: bumeranga efekts

93
(atjaunots 16:06 03.11.2020)
Baltkrievijas notikumu apdziedāšana poļu presē ar valdības aktīvu atbalstu novedusi tiktāl, ka paši poļi sākuši atdarināt baltkrievus.

Jau vairākkārt pierādīts: politikā nereti darbojas bumeranga efekts, un galu galā valsts, kas sējusi naidu pie kaimiņiem, pašu mājās pļaus vētru. Neviens gan negaidīja, ka scenārijs, ko Varšava izdomāja Baltkrievijai, tik ātri atnāks atpakaļ, portālā RIA Novosti stāsta Vladimirs Korņilovs.

Divus mēnešus pēc vēlēšanām Baltkrievijā visdažādāko līmeņu amatpersonas Polijā patētiski klāstīja, ka vajagot visiem spēkiem atbalstīt "miermīlīgos protestus" kaimiņvalstī, "aizsargāt Baltkrievijas sievietes, kas varonīgi cīnās par brīvību", palīdzēt viņām morāli un finansiāli. Nu, kad pašā Polijā sācies "Baltkrievijas scenārijs", tie paši nacionālie līderi sākuši dusmīgi nosodīt savus "miermīlīgos protestētājus", atbalsta policijas vardarbību pret viņiem un draud ar nikniem cietumsodiem.

Varētu jau iebilst: sak, analoģija starp protestiem Minskā un Varšavā nav īsti korekta, ņemot vērā dalībnieku motivācijas atšķirības. Tomēr paskatieties: postsociālistiskās Polijas vēsturē masveidīgāko sieviešu mītiņu organizētāji neslēpj, ka kopē baltkrievu kolēģu izmantotās tehnoloģijas, ko aktīvi popularizē vietējie mediji. Piemēram, svētdien "staika kobet" (visu valsti satricinājušo sieviešu streiku) neformālie līderi formalizējās, iepazīstinot ar savu Konsultatīvo padomi, līdzīgu Baltkrievijas opozicionāres Svetlanas Tihanovskas Koordinācijas padomei. Poļu protestu līdere Marta Lemparta atklāti stāsta, ka pamatam izmantojusi Minskas notikumu modeli: "Mēs skatāmies uz Baltkrieviju un redzam, cik svarīga ir akciju koordinācija."

Sakrīt arī mītiņu gala mērķis: valdības bezierunu demisija. Savukārt Tihanovskas un Lempartas formālajiem orgāniem vajag tikai veicināt "varas miermīlīgu nodošanu", neko vairāk.

Tātad Baltkrievijas notikumu apdziedāšana poļu presē ar valdības aktīvu atbalstu novedusi tiktāl, ka paši poļi sākuši atdarināt baltkrievus. Ne velti streika nesenajās akcijās parādījās arī tādi plakāti: "Mūs audzināja romantisku dumpju garā, bet pēc tam brīnās, ka mēs protestējam."

Cik ātri mainās poļu ierēdņu tonis, kad viņi runā par līdzīgiem protestiem Minskā un Varšavā! Tikai pirms pāris nedēļām valsts premjerministrs Mateušs Moraveckis atklāti klāstīja par nepieciešamību eksportēt revolūciju uz Baltkrieviju un pat izsludināja zīmējumu konkursu, kas "ilustrētu baltkrievu sieviešu drosmi un varonību". Iespējams, ka dažas jaunrades pārpildītās bildītes polietes izmantoja masveida akcijā Varšavas ielās aizvadītās nedēļas nogalē – daudzi atzīmēja, cik asprātīga bijusi uzskatāmā aģitācija tās laikā.

Pagāja tikai dažas dienas pēc premjera iniciatīvas, un viņš jau sāka dusmīgi rakstīt, ka poļu protestu metodes "nav pieņemamas", sauca tās par "barbarismu un nelikumību", kā arī aktīvi ieteica tiesībsargājošajām iestādēm izmantot likumu.

Vairākas nedēļas Polijas valdība pieprasīja nosodīt "Lukašenko režīmu" par represijām pret opozicionāriem. Tagad tieslietu ministra vietnieks Mihals Voss aicina prokuratūru sākt represijas pret saviem manifestantiem. "Visiem Polijas prokuroriem pret nelikumīgo sapulču organizatoriem jāizturas kā pret noziedzniekiem. Viņiem draudēs brīvības atņemšana uz laiku līdz astoņiem gadiem, ņemot vērā draudus dzīvībai un veselībai," viņš draudīgi teica intervijā Radio Maryja. Baltkrievu likumsargi noteikti jau lauza galvas: "Nopietni? Arī tā var?"

Represijas pret mītiņu dalībniekiem Polijas valdība pamato ar sarežģīto epidemioloģisko situāciju. Valsts telekanāli pastāvīgi klāsta, kā cilvēku masveida pulcēšanās kaitē apkārtējo veselībai pandēmijas laikā. Interesanti, ka, atbalstot masveida protestus Baltkrievijā, medijiem ne mazākajā mērā nerūpēja akciju dalībnieku veselības aizsardzība.

Labi, nepielīdzināsimies "Baltkrievijas scenārija" autoriem Polijā un godīgi atzīsim: pretvalstisko akciju dalībnieki Polijā nav nekādi svētie un dažkārt izmanto atklāti nežēlīgas un provokatīvas darbības. Viņi demonstrē agresiju pret likumsargiem, ierēdņiem, ar īpašiem uzbrukumiem saskaras katoļu baznīca un ksendzi. Nebūt ne visi protesti ir miermīlīgi.

Tomēr pievērsiet uzmanību – poļu mediji centīgi ignorēja provokācijas no baltkrievu "aktīvistu" puses. Toties pašmāju protestu dalībniekus valsts televīzija nekautrīgi dēvē par "kreisajiem fašistiem, kuri uzbrūk poļu vērtībām". Tie nepaliek parādā un nosprauda jaunu mērķi – "valsts defašizāciju".

Jāpiebilst, ka Minskas akciju diriģenti, kas (viņi paši to atzina) par poļu naudu strādā Varšavā, neparko nevēlas manīt masveida mītiņus zem pašu logiem. Varētu jau iebilst, ka Telegram-kanāls Nexta un vietnes, ko oficiāli finansē Varšava, tikai un vienīgi apgaismo situāciju Baltkrievijā. Tikai jāpatur prātā, ka Nexta aktīvi translēja nesenos notikumus Biškekā, pilnā sparā stāsta par dažādām trūcīgi apmeklētām akcijām Krievijā, kam nav nekāda sakara ar Baltkrieviju. To visu uzskata par ekskluzīvu, viss iet ēterā ar Varšavas kanāla logotipu. Taču, kad milzīgās manifestācijas sākās pašā Varšavā, pēkšņi izrādījās, ka Nexta nav pa rokai neviena paša brīva korespondenta, lai pastāstītu par tām.

Starp citu arī baltkrievu protestu zvaigzne Svetlana Tihanovska poļu sievietēm maksā ar melnu nepateicību. Tās viņu ne reizi vien atbalstīja, bet viņa ne ar pušplēstu vārdu nav solidarizējusies ar poļu dāmu cīņu par savām tiesībām. Iemesli ir skaidri: gan Nexta, gan baltkrievu opozīcija baidās zaudēt galveno finanšu plūsmu, ja atļausies kaut mazākajā mērā kritizēt Varšavu.

Tāpat uz notikumiem reaģē vēl viens aktīvs "Baltkrievijas scenārija" izstrādātājs – Lietuva, kur Tihanovska uzturas pašlaik. Piemēram, lietuviešu ārlietu ministrs Lins Linkēvičs nenogurstoši atbalsta protestus Minskas. Pie tam viņš pastāvīgi klāsta, kādu sajūsmu viņam sagādā "baltkrievu sieviešu neticamā drosme". Tomēr politiķis ne ar vārdu nav atbalstījis varšavietes un viņu akcijas. Vai Polijas liktenis Lietuvai nerūp?

Ļoti aizkustinoši ir vērot, kā Polija, kas neslēpj pašas tiešo iejaukšanos Baltkrievijas lietās, steigušus sāk meklēt "ārējo ietekmi" pašu mājās un celt par to trauksmi. Valsts neformālais līderis Jaroslavs Kačinskis, kuru opozicionāri dēvē tikai par "diktatoru" (skan pazīstami, vai ne?) jau nosaucis viņus par "Krievijas aģentiem". Politologs Mateušs Piskorskis jau apgalvoja, ka sameklēta "Maskavas roka" gan poļu fermeru darbībās, kuru protesti pagājušajā nedēļā sakrita ar sieviešu akcijām. Reiz fermeri aicināja atcelt sankcijas pret Krieviju, tātad arī viņi ir "Kremļa aģenti". Domāju, tas ir tikai sākums jaunajās "krievu raganu medībās". Lai arī ne Maskava, ne Minska nav cepušas augšā tādus interneta resursus kā Nexta, kas ļautu koordinēt akcijas Varšavā. Varētu jau gan – poļi taču drīkst tā darīt!

Tomēr te nu slēpjas atšķirība. Krievija jau sen ir sapratusi, ka šūpot trauslo laiviņu, ko sauc par "pasauli", ir bīstami, it īpaši pašiem šūpotājiem. Maidanu, dumpju, vardarbības vīruss izplatās tikpat ātri kā koronavīruss, un tas vispirms skar tos, kuri to radījuši, lai inficētu kaimiņu. To apstiprina Polijas piemērs. Ko sēsi, to pļausi…

93
Tagi:
protesti, Polija, Baltkrievija
Pēc temata
Eksperts: Baltija vēlas pārvērst Baltkrieviju par savu provinci
Ar ko atšķiras šie steki: kāpēc ES neizraisa sašutumu notikumi Katalonijā
Baltkrievijā aprok zemē krāsaino revolūciju
Politologs pastāstīja, kas jāgaida pēc Baltkrievijas opozīcijas izgāšanās
 F-35

Gausa aviokatastrofa: pār iznīcinātājiem F-35 atkal sabiezē mākoņi

14
(atjaunots 16:25 26.02.2021)
"Neredzamā" F-35 projekta hronisko neveiksmju fonā īpaši optimistisks izskatās Krievijas iznīcinātāja Su-57 tehnoloģiskais izrāviens: amerikāņi ir spiesti atzīt krievu ieroču pārākumu.

Daudzfunkcionālajam iznīcinātājam-bumbvedējam F-35 Lightning II bija jākļūst par augsti tehnoloģisku simbolu amerikāņu izcilībai un militārajam spēkam, taču patiesībā "Zibens" iezīmēja ASV militārās rūpniecības kompleksa galējās iespējas, un tagad mēs vērojam "piektās paaudzes" neredzamās lidmašīnas gauso katastrofu.

Divas trešdaļas amerikāņu F-35 parka nespēj izpildīt lidojumus dzinēja problēmu dēļ. Lidmašīnai ir virkne nopietnu konstruktīvo trūkumu, tā nav pārvarējusi Pentagona noteiktos izmēģinājumus un vēl līdz šim nav apstiprināta tā masveida ražošana. Patlaban ASV GKS ir gatavi atteikties no F-35 par labu vienkāršākajam 4+ paaudzes iznīcinātājam F-16.

Lockheed Martin F-35 Lightning II
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Sākumā Pentagonā ierosināja samazināt F-35A pasūtījumu vairāk nekā par 40% - no 1763 līdz 1050 lidaparātiem. Vienlaikus ASV GKS izvērtē iespējas iepirkt novecojošo, toties uzticamo F-16 Fighting Falcon. Piespiedu manevrs.  

ASV Gaisa kara spēki ekspluatē iznīcinātāju-bumbvedēju F-35 vairāk nekā piecus gadus, tomēr hroniski cieš tā zemās gatavības pakāpes un daudzi atdeves problēmu dēļ. Iepriekš aizsardzības ministra vietniece Elena Lorda paziņoja, ka lidojumiem gatavi 36% iznīcinātāju F-35 Lightning, pārējās mašīnas "funkcionē tikai daļēji".

Kaujas gatavību pārsvarā nosaka "nelabojamie" konstruktīvie trūkumi, kas ved pie stealth pārseguma, korpusa, dzinēja, navigācijas un pilota dzīvības nodrošināšanas sistēmu fiziska sabrukuma.

Amerikāņu sabiedrotie un partneri, kas sapirkuši F-35 par aptuveni 100 miljoniem dolāru gabalā (Lielbritānija, Norvēģija, Izraēla, Itālija, Singapūra, Dienvidkoreja, Japāna), ir pievilti – lidmašīna neatbilst 5. paaudzes parametriem, līdz cīņas gatavībai, tātad – savu uzdevumu izpildei – tam vēl ir ļoti tālu. Paradoksālā rinda pēc ASV militārās rūpniecības kompleksa izstrādājuma nezūd. Apvienotie Arābu Emirāti nesen noslēdza līgumu par pussimta F-35 piegādi. Izraēla plāno palielināt "Zibeņu" parku līdz trim eskadriļām (40 lidmašīnām). To var pamatot tikai ar slēptu maksu "par draudzību" ar ASV.

Dzinējs F135 – pats spēcīgākais neveiksminieks

Iepriekš izskanēja ziņas par to, ka iznīcinātāja stealth seguma un korpusa bojājumiem virsskaņas ātrumā, par pastāvīgiem traucējumiem ar skābekļa padevi pilotiem un programmatūras kļūmēm. Inženieri pūlas novērst trūkumus ekspluatācijas gaitā, tomēr kritiskās problēmas aug kā sniega lavīna.

ASV GKS iznīcinātājs F-35 saņēmis dzinēju F135, ko amerikāņi uzskata par "pašu spēcīgāku no visiem, ko izmanto jebkurš iznīcinātājs pasaulē". Tomēr tas ir F-35 zemās atdeves galvenais iemesls: turbīnas lāpstiņu virsmas seguma pārkaršanas rezultātā lāpstiņas saplaisā, un dzinējs priekšlaicīgi iziet no ierindas.

Kaprīzajam F135 vajadzīga bieža tehniskā apkalpe, tas būtiski palielina lidmašīnas ekspluatācijas izmaksas. Salīdzinājumam: viena stunda F-35 lidojuma izmaksā 31 tūkstoti dolāru, stunda "večuka" F-16 lidojuma – nepilnus 8 tūkstošus. Starp citu, F135 rezerves dzinējus kompānija Pratt & Whitney ražo nepietiekamā skaitā, pat mierlaika apstākļos. Ja rīt sāksies karš, debesīs pacelsies trešā daļa F-35, vēlāk to skaits ar katru dienu saruks – pat ne pretinieka PGA darbības dēļ, vienkārši metāla noguruma rezultātā.

Arī F-16 laiks mainīt

Lai saglabātu cīņasspēju, ASV Gaisa spēki ir spiesti plānot F-35 skaita samazināšanu un aizvietot tos ar modernizētajiem iznīcinātājiem F-16 Fighting Falcon (tie pieņemti bruņojumā 1979. gadā, patlaban Gaisa spēki izmanto 790 šī tipa iznīcinātājus).

Daudzfunkcionālā vieglā 4. paaudzes iznīcinātāja F-16 maksimālā pacelšanās masa – 21,8 tonnas, tas spēj nest līdz 7,7 toonnas avopbumbu un raķešu uz 9 piekares mezgliem. Cīņas rādiuss – 1700 km, maksimālais ātrums – 2200 km/h. Tā nav slikta mašīna reģionālajiem konfliktiem, taču nav labi spert soli atpakaļ no "piektās paaudzes" – tehnoloģiska degradācija. Pentagons meklē kompromisus.

GKS štāba priekšnieks ģenerālis Čārlzs K. Brauns, jaunākais, iebilda pret "antikvariāta" (F-16) iepirkumu un aicināja izstrādāt absolūti jaunas klases vieglos vienmotora iznīcinātājus – lētāk un vienkāršāk nekā F-35, bet modernāk nekā F-16. Brauns nosauca tos par "ceturtās ar pusi paaudzes vai piektās mīnus paaudzes" mašīnām. ASV GKS sākuši pētījumu programmu, lai novērtētu, cik lietderīgi būtu aizvietot iznīcinātājus F-16 Fighting Falcon ar jaunām kara lidmašīnām. Pētījums tiks noslēgts līdz 2023. finanšu gada sākumam.

Problēmu sarežģī tas, ka F-35 ir vienīgais Rietumu pasaulē ražotais "piektās paaudzes" iznīcinātājs. Boeing ražotie 4. paaudzes iznīcinātāji F-15 un F-18, kas nosacīti konkurē ar to, nākuši no aukstā kara ēras laikiem un morāli novecojuši. ASV sabiedrotie Eiropā neuzņemas pašmāju 5. paaudzes iznīcinātāja izstrādi. Lielbritānija, Polija, Beļģija un Itālija bezcerīgi iegulda līdzekļus amerikāņu F-35 iepirkumos.

Izdevumi Lightning izstrādei pārsnieguši 400 miljardus dolaru, taču izrādījies, ka tas ir tikai sākums nacionālo budžetu līdzekļu neracionālās izšķiešanas procesā. ASV Senāta Bruņoto spēku komitejā F-35 nosauca par "hrestomātijas cienīgu piemēru... aizsardzības iepirkumu salauztajai sistēmai", bet pazīstamais politiķis (pagātnē arī viņš pats bija pilots), nelaiķa Džons Makeins, taisnīgi konstatēja: "F-35 programmas rekordlielie rādītāji vienlaikus bija skandāls un traģēdija no izmaksu, grafiku un atdeves viedokļa."

"Zibens" vēl ilgi pārbaudīs ASV un to sabiedroto GKS pacietību. Nāksies paciest F-35 dārgās "kaprīzes".

"Neredzamā" F-35 projekta hronisko neveiksmju fonā īpaši optimistisks izskatās Krievijas iznīcinātāja Su-57 tehnoloģiskais izrāviens – tas sekmīgi lido un pirmais pasaulē starp īstās piektās paaudzes iznīcinātājiem apgūst hiperskaņas raķetes.

Amerikāņi ir spiesti atzīt krievu ieroču pārākumu.

14
Pēc temata
Amerikāņu F-35 jaunas grūtības – sadursme ar degvielas uzpildītāju
Nelaimīgie "Zibeņi". Kāpēc F-35 joprojām ir pats neveiksmīgākais iznīcinātājs
ASV nosauca galveno NATO ieroci pret Krieviju
"Plāni ir izjaukti": kāpēc ASV jaunākie iznīcinātāji karam neder
Bruņutransportieris К-17 Bumerang

"Tāds Krievijā vēl nav redzēts": aizsardzības komplekss strādā pie īpaša tanka

18
(atjaunots 16:12 26.02.2021)
Spēcīgs, ātrs un labi aizsargāts – uz unificētās bruņotās platformas "Bumerang" bāzes plānots radīt pirmo tanku uz riteņiem Krievijā.

Perspektīvās šasijas īpatnības ļauj samontēt uz tā bruņojuma kompleksu ar tādu pašu gludstobra lielgabalu, kādu saņēmis pašgājējs "Sprut SD", pastāstīja "Militārās rūpniecības kompānijas" ģenerāldirektors Aleksandrs Krasovickis. Par to, kādu vietu bruņotajos spēkos varētu ieņemt tanks uz riteņiem, portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Noderēs Sīrijā

Krasovickis pastāstīja, ka darbs pie unificētās riteņu platformas "Bumerang" ir tuvs noslēgumam – uz tās bāzes uzbūvētā bruņutransportiera K-16 valsts izmēģinājumi ieplānoti līdz gada beigām. Inženieri apliecina, ka konstrukcijā izmantoti mūsdienīgākie zinatnes un tehnikas sasniegumi. Plānos – perspektīvās kājnieku bruņumašīnas K-17, speciālo uzdevumu tehnikas un citu paraugu izmēģinājumi. Krasovckis uzsvēra, ka ātrais darbs pie tanka uz riteņiem rūpniecībai nerada problēmas.

Šāda veida tehnika tika izstrādāta Padomju Savienībā, bet Krievijas armijā riteņu tanku – tā neoficiāli dēvē ar spēcīgu bruņojumu un pilna pagrieziena torni aprīkoto bruņumašīnu saimi – līdz šim nebija. Mašīnas piekāpjas kāpurķēžu tankiem no aizsardzības viedokļa, toties pārspēj ātruma, manevrētspēju un pārvietošanās attāluma ziņā.

"Riteņu tanki ir populāri valstīs ar tiem piemērotu zemes virsmu, - sarunā ar RIA Novosti pastāstīja militārais eksperts Aleksejs Ļeonkovs. – Piemēram, Āfrikā. Tāpēc, teiksim, DĀR dod priekšroku tankiem uz riteņiem. To galvenās priekšrocības – ātrums un nobraukums starp remontiem. Ja tanks, teiksim, salūzīs pēc desmit tūkstošiem kilometru, bruņumašīna ar lielgabalu pārvarēs visus simt tūkstošus."

Бронетранспортер Бумеранг во время демонстрации ходовых и огневых возможностей на полигоне Алабино
© Sputnik / Михаил Воскресенский
Bruņutransportieris "Bumerang"Bruņutransportieris "Bumerang"

Eksperts piezīmēja, ka tamlīdzīgas mašīnas noderētu Krievijas armijai Centrālās Āzijas virzienā, kur ir visnotaļ vāja dzelzceļu caurlaides spēja: ir daudz vieglāk pārvietot riteņu bruņumašīnas pa autotrasēm. Turklāt tāda tehnika palīdzētu patruļās, piemēram, Sīrijā. Tagad tur kara policija pārvietojas ar bruņumašīnām "Tigr" un BTR-82A.

Ļeonkovs uzsvēra, ka perspektīvais tanks, tāpat kā bruņutransportieris, spēj šķērsot ūdens šķēršļus, turpināt apšaudi, pārvietojoties pa zemi vai ūdeni. Pateicoties spēcīgajam bruņojumam, to var pielietot gan reidos, gan armijas operācijās – flangos, izlūkošanā, patruļās un apsardzē.

Liels kalibrs

Liela nozīme ir arī tam, ka riteņu tehnika saudzīgāk ekspluatē ceļu segumu. Labi zināms, ka tanku tērauda kāpurķēdes sagrauj pat izturīgāko asfaltu. Tāpēc smago bruņutehniku cenšas pārvadāt ar īpašiem vilcējiem-transportieriem. Iekraušana un izkraušana aizņem ilgu laiku, bet riteņu tanks var iesaistīties kaujā nekavējoties, bez aizķeršanās un īpašas sagatavošanās.

Авиадесантная самоходная противотанковая пушка 2С25 Спрут-СД
© Sputnik / Алексей Куденко
Aviācijas desanta prettanku pašgājējlielgabals 2S25 "Sprut SD"

Par pamata bruņojumu perspektīvo tanku uzskata vienība ar 125 mm lielgabalu, kā pašgājējam "Sprut SD", ko izstrādā speciāli gaisa desanta vajadzībām.

Gludstobra 2A75 uz stabilizētās sistēmas ar pielādēšanas automātu un 40 šāviņu komplektu līdzinās tanku T-72 un T-90 lielgabaliem 2A46M. Pašgājējs apšaudē izmanto visus atbilstošā kalibra šāviņus, kā arī vadāmās prettanku raķetes. Vienības papildu bruņojums – ar lielgabalu sapārotais 7,62 mm kalibra ložmetējs PKT.

Ar tādu ekipējumu lielgabala "Bumerang" var kļūt par spēcīgāko riteņu tanku pasaulē. Lielākā daļa šīs klases militārās tehnikas Rietumu un Austrumu valstīs bruņotas ar kalibru līdz 105 mm. Riteņu tankus izmanto vairāku NATO un Āzijas reģiona valstu bruņotie spēki. To vidū ir amerikāņu M1128 MGS uz platformas Stryker, franču AMX-10RC, japāņu MCV, itāļu Centauro. 2010. gadu sākumā Krievijas Aizsardzības ministrija apsprieda ar Romu iespējas iepirkt partiju Centauro sauszemes spēku vajadzībām. Uz Krieviju pat tika nogādātas vairākas mašīnas izmēģinājumiem, tomēr tālāk darbs nesekmējās: itāļu mašīnas neatbilda Krievijas prasībām no militārās tehnikas drošības viedokļa.

Pret tankiem un droniem

Perspektīvā riteņu platforma "Bumerang" pirmo reizi tika nodemonstrēta Uzvaras parādē 2015. gadā. Tehnika uz šīs bāzes ir manāmi lielāka un spēcīgāka nekā padomju un Krievijas bruņutransportieri no BTR saimes.

Uz šosejas dzinējs JMZ-780 ar 750 zirgspēku jaudu dod iespēju sasniegt līdz 100 km/h ātrumu. Motora tilpne – mašīnas priekšdaļā, tāpēc desants var iekāpt mašīnā no aizmugures daļas. "Bumerang" saimes mašīnām ir daudzslāņu bruņas ar keramikas saturu – daudz uzticamākas nekā homogēnās bruņas.

Боевая машина пехоты К-17 Бумеранг
© Sputnik / Михаил Воскресенский
Kājnieku kaujas mašīna K-17 "Bumerang"

Pagaidām spēcīgākā "Bumerang" saimes mašīna ir kājnieku bruņumašīna uz riteņiem K-17 ar universālu tālvadības moduli "Bumerang BM". Bruņojums – 30 mm automātiskais lielgabals 2А42 ar selektīvo padevi un munīcijas krājumu līdz 500 lādiņu apmērā. Pret tankiem paredzētas divas sapārotās prettanku raķešu "Kornet" starta iekārtas.

Ir arī nopietnāks variants. Viens no iespējamiem K-17 moduļiem ir AU-220M "Baikal" ar 57 mm lielgabalu, kura šaušanas ātrums sasniedz 120 šāvienus minūtē. Eksperti uzskata, ka ar tā lādiņu jaudu pietiks cīņai pret visām mūsdienīgajām Rietumu kājnieku bruņumašīnām. Turklāt 57 mm kalibrs ļauj efektīvi likvidēt bezpilota lidaparātus, arī nelielos, līdz 12 km attālumā.

18
Pēc temata
"Esam atraduši iespēju apspēlēt Krieviju". Pie kā ķēries Pentagons
"Krievijas ceļi tos piebeigs": amerikāņu tanki radījuši dziļu vilšanos
Krievijas tanks "Armata" dodas iekarot ārzemju tirgu
Krievija piedāvā interesantus jaunumus bruņojuma izstādē Abū Dabī