Su-34

"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā

71
(atjaunots 18:33 18.10.2020)
Virsskaņas ātrums, zenītraķetēm neaizsniedzams augstums un iespējams kontroles zudums – daudzfunkcionālie iznīcinātāji-bumbvedēji Su-34 pirmo reizi izspēlēja uzbrukumu stratosfērā naktī.

Pacelšanās tādā augstumā ir svarīgs un ļoti sarežģīts taktiskais elements kara pilotu mācībās. Kāpēc tā vajadzīga? Par to portālā RIA Novosti pastāstīja Nikolajs Protopopovs.

Fizikas likumi

Lidojumiem lielā augstumā nepielaiž visus un ne uzreiz – vajadzīga speciāla sagatavošanās. 15 kilometru augstumā lidmašīna uzvedas pavisam citādi nekā ierastajā augstumā 6-7 tūkstošu metru augstumā virs jūras līmeņa.

Vispirms piloti mācās droši kontrolēt lidmašīnu 8-10 kilometru, pēc tam – 12 kilometru augstumā, turklāt ar dažādām svara īpatnībām – ar pilnām degvielas tvertnēm, ar bumbu kravu un "tukšu".

Nopelniem bagātais Krievijas lidotājs, aviācijas ģenerālmajors Vladimirs Popovs atzīmēja, ka stratosfērā iznīcinātājs kļūst inderts: izretinātā gaisa dēļ uz stūres noslieci tas reaģē ar zināmu nokavēšanos.

"Lai radītu vadības momentu, vajadzīga lielāka novirze, - viņš precizēja. – Taču, ja pagriezt pa labi vai kreisi pāri par noteiktu normu, izvedot mašīnu, būs vajadzīga lielāka piepūle, ar to var nepietikt, un lidmašīna nogāzīsies. Pie tam vieglu mašīnu vadīt ir vienkāršāk, nekā ar pilnām tvertnēm. Ir ļoti grūti noturēties stratosfērā ilgi."

Vēl viena īpatnība – lielāka inerce un grūtības ar attāluma noteikšanu. "Ja tu ej grupā kā vadāmais un mazliet esi piedevis gāzi, uzreiz sāc panākt komandieri, - stāstīja ģenerālis. – Gadās arī tā: samazini vilmi līdz minimumam, šķiet, mazāk vairs nevar, - dzinējs apstāsies, bet inerce ir tik stipra, ka apdzen komandieri. Vajag ļoti precīzi aprēķināt inerci."

Vidējā un mazāk augstumā lidmašīna ir daudz paklausīgāka, daudz precīzāk reaģē uz vadības iekārtu komandām. Mašīnas iet pāros kā piesietas. Bet stratosfērā drošības labad iznīcinātāji cenšas noturēt 200 metru distanci, lai saglabātu laika rezervi ārkārtas manevram.

Neskatoties uz automātu iespējām, lielā augstumā piloti vienmēr pārņem vadību, turpināja Popovs. Ja runa ir par kauju, tas notiek obligāti – tikai cilvēks spēj veikt tādus manevrus, kā izvairīšanās no pretinieka uguns vai raķetēm.

"Eju saskaņā ar rādījumiem"

Lidojumu stratosfērā vēl vairāk apgrūtina tumsa – naktī lidotājs vienmēr izjūt spēcīgu psiholoģisko un fizisko spriedzi.

"Horizonts tikpat kā nav redzams, - paskaidroja ģenerālis. – Debesīs redzamas tikai retas zvaigznes, uz zemes – gaismiņas. Ja ir mākoņains, tu lido tikai pēc rādījumiem. Psihe ir maksimāli noslogota. Vēl taču jāizpilda taktiskie manevri, jāpievēršas mērķi, jāizvairās no svešas raķetes vai jāpalaiž savējā."

GKS izstrādāti īpaši testi reakcijas parbaudei tumsā. Kursantu ieved tumšā istabā, apžilbina ar gaismas uzliesmojumu un uzņem laiku, pēc kura viņš saskatīs ģeometrisku figūru vai lidmašīnas siluetu. Labs rādītājs ir 4-5 sekundes.

Lai nu būtu, kā būdams, bez lidojumiem stratosfērā naktī šodien neiztikt – tas ir viens no efektīvākajiem paņēmieniem, ar ko stāties pretī pretinieka aviācijai. Visu mūsdienu iznīcinātāju, izlūkošanas lidmašīnu un bumbvedēju ekipāžām jāprot rīkoties lielā augstumā un izpildīt kaujas uzdevumus tur, kur agrāk lielākoties lidoja izmēģinātāji.

Cita starpā iznīcinātājiem nākas pacelties stratosfērā, lai novērstu pretinieka stratēģiskās aviācijas masveida uzlidojumu. Tie paši amerikāņu bumbvedēji B-52 paceļas apmēram 12 km augstumā.

"Sekmīga uzbrukuma labad vienmēr ir izdevīgāk atrasties mazliet augstāk nekā pretinieks, - stāstīja lidotājs. – Viņu ir vieglāk ieraudzīt, vienkāršāk manevrēt un panākt. Pie tam dažas PGA sistēmas vienkārši nespēj aizsniegt mērķus stratosfērā. Atceros, tā mēs strādājām Afganistātā, un mūs nespēja notriekt."

Stratosfēras rekordisti

Iznīcinātāju-bumbvedēju Su-34 lidojumi stratosfērā spilgti demonstrē, cik lielu soli uz priekšu spēruši konstruktori, izstrādājot daudzfunkcionālos kompleksus. Su-34 priekšgājējs – bumbvedējs Su-24 bija ļoti slikti pielāgots manevriem lielā augstumā.

"Liela loma ir mašīnas svaram un spēka iekārtas jaudai, - norādīja Popovs. – Ar degvielu un eļļām neuzpildīta Su-24 "sausās" masas un garuma proporcija sastāda aptuveni metru uz tonnu. Pēc būtības tas ir metāla gabals. Tomēr to ar nodomu projektēja ar kolosālu fizelāžas un spārna izturību. Šie bumbvedēji lido ar milzu pārslodzēm. Piemēram, Su-24 ir pirmā lidmašīna, kas spēj strādāt supernelielā augstumā, apliecot reljefu. Taču tā bija ļoti smaga – ar pilnu bumbu kravu pat septiņu kilometru augstumā tik tikko pacēlās."

Iznīcinātājs-bumbvedējs Su-34 nepieciešamības gadījumā var būt gan pārtvērējs, gan izlūks, gan trieciena iznīcinātājs. Tam pieejams plaša spektra augstums un ātrums – no 50-100 metriem līdz 14-15 kilometriem un no 500 līdz 2000 kilometriem stundā.

Jāpiebilst, ka Krievijas GKS jau sen ir vēl viena unikāla lidmašīna, kam stratosfēra ir dzimtās mājas. 70. gados izstrādātais pārtvērējs MiG-31 vēl joprojām tiek uzskatīts par labāko lielā augstumā strādājošo iznīcinātāju pasaulē. Pateicoties nepārspētām tehniskajām īpašībām, tas spēj sasniegt ātrumu gandrīz 3000 km/h.

"Kara aviācijā ir jēdziens "dinamiskie griesti", - paskaidroja lidotājs. – Uzbrukumā lidmašīna palielina ātrumu, paceļas maksimālā augstumā un izpilda tā saucamo dinamisko kalniņu. Protams, zaudē kinētisko enerģiju – tādā augstumā mašīnu ilgi nenoturēsi, tā sāk planēt. Tomēr sekmīgam uzbrukumam vajadzīgas tikai dažas sekundes. Redziet, MiG31BM 40 kilometru augstumā spēj uzbrukt kosmiskajiem aparātiem zemā orbītā. Dinamiskā kalniņa virsotnē pilots palaiž raķeti pa satelītiem, kas atrodas līdz 120 kilometru attālumā no Zemes."

Atzīmēsim: pēdējos gados uz MiG-31 bāzes tiek izstrādāts tālās pārtveršanas perspektīvais komplekss. Jaunā lidmašīna lidos vēl ātrāk un augstāk. Komplekss ar palielinātu cīņas rādiusu būs svarīgs posms valsts gaisa kosmiskās aizsardzības sistēmā un spēs stāties pretī modernākajam raķešu bruņojumam un aviācijas tehnikai.

71
Pēc temata
"Nosvīdu kā pirtī": šo operāciju piloti uzskata par bīstamāko
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Ķīnas līderis Sji Dziņpins un ASV prezidents Donalds Tramps

Trumpis piedurknē: Ķīna gatava izpārdot ASV valsts parādu

36
(atjaunots 16:46 26.10.2020)
Ķīnas un ASV konfrontācija iedegusies ar jaunu spēku: tirdzniecības karā iestājies tehnoloģiju posms.

Vašingtona bloķē Ķīnas produkciju kā nacionālo apdraudējumu, bet Ķīna atgādinājusi par savu galveno ieroci: triljonu vērtā ASV valsts obligāciju portfeļa izpārdošana var sagraut gan dolāra kursu, gan vērtspapīru tirgu. Ts ir ļoti bīstams scenārijs visas pasaules ekonomikā. Par to, cik tālu gatava aiziet Pekina, portālā RIA Novosti stāsta Nataļja Dembinska.

Tehnoloģiskais karš

Janvārī divas lielākās ekonomikas spēra svarīgu soli, lai pieliktu punktu tirdzniecības karā: parakstīja vienošanos, kuras mērķis ir pakāpeniski atjaunot tirdzniecību. Tomēr visam pārvilka svītru Covid-19 pandēmija. Vašingtona apsūdzēja Pekinu par koronavīrusa izplatību un pieprasīja materiālu kompensāciju. Piedevām amerikāņi informēja par izstāšanos no Pasaules veselības organizācijas un pārmeta, ka tā atbalstot Ķīnu.

Tuvojoties prezidenta vēlēšanām, spriedze pieaug. Tramps atkal atsaucis atmiņā ekonomisko zaudējumu, ko Ķīnas kompānijas it kā esot nodarījušas amerikāņu ekonomikai. Sak, tās "pārvilkušas" pie sevis ražošanu un nozagušas tehnoloģiskos noslēpumus. Augustā Vašingtona apsūdzēja Pekinu par iejaukšanos priekšvēlēšanu cīņā internetā un sociālajos tīklos. Uzmanību piesaistīja Ķīnā izstrādātā lietotne TikTok. To vajagot aizliegt, citādi ĶTR valdība saņemšot piekļuvi ASV pilsoņu datiem, klāstīja Baltais nams.

TikTok īpašnieku – Ķīnas kompāniju ByteDance — piespiež pārdot biznesu amerikāņiem. Tas jāizdara līdz 12. novembrim. Pretējā gadījumā, draudēja Tramps, servisu bloķēs.

Pekinas atbilde pagaidām nav dzirdēta. Eksperti uzskata, ka Ķīnas valdībai nav īpašas jēgas aizstāvēt TikTok, jo Ķīnā to uzskata par "kaitīgu" – tas izplata "vulgāru saturu", neatbilst "sociālisma vērtībām", pavedina jauniešus.

Tomēr Vašingtona vērsusies pret Huawei – vienu no lielākajām tehnoloģiskajām kompānijām Ķīnā. Jau izskanējuši draudi aizliegt ārvalstu kompānijām stratēģisko materiālu un tehnoloģiju importu, kas varētu apdraudēt nacionālo drošību.

Nopietna saruna

Paralēli Pekinā atgādināja, ka Ķīnai ir arī nopietnāki ietekmes instrumenti. Runa ir par ASV valsts obligācijām triljona dolāru vērtībā.

Ņemot vērā tirdzniecības karu ar ASV, Ķīna jau pamazām atbrīvojas no šiem papīriem. No lielākajiem rādītājiem 1,32 triljona dolāru apmērā 2014. gada novembrī investīcijas amerikāņu valsts parādā sarukušas vairāk nekā par 200 miljardiem. 2019. gada jūnijā līdera vietā starp obligāciju ārvalstu turētājiem nonāca Japāna: Tokijas portfelis ir 1,12 triljonu dolāru vērts.

ASV Finanšu ministrijas nesenā atskaite parādīja, ka septembra vidū Ķīnas portfelis sarucis līdz 1,08 triljoniem. Gada pirmajā pusē Pekina atbrīvojās no obligācijām 106 miljardu vērtībā – tas ir lielākais pārdošanas temps kopš 2015. gada.

Tomē runa nav tikai par ekonomisko konfrontāciju. Viens no iemesliem, kuru dēļ Ķīna turpina atbrīvoties no amerikāņu valsts parāda, ir dolāra vērtības krišanās risks drukas mašīnas nepārtrauktās darbības dēļ.

Pie tam parāds pieaug. Astoņu mēnešu laikā Savienotās Valstis laida klajā valsts obligācijas 7,7 triljonu vērtībā – rekordliels rādītājs. Tātad ekonomiku uztur vienīgi aizņēmumi.

Pekina redz, ka Vašingtona nespēj atrisināt ekonomiskās problēmas bez drukas mašīnas palīdzības, tāpēc ieguldījumi amerikāņu valsts obligācijās ir ļoti riskantas, atzīmēja Ķīnas izdevums Global Times.

Lielā izpārdošana?

ASV un Ķīnas konflikta saasināšanās tikai pavairo bažas: ja nu pēkšņi ASV ekonomikas otrais lielākais ārvalstu kreditors neizturēs un organizēs lielu obligāciju izpārdošanu. Tāda soļa sekas būs katastrofālas. Šo vērtspapīru masveida izpārdošana radīs paniku tirgū.

Tomēr tas nebūtu izdevīgi pašai Ķīnai. Pirmkārt, 100-200 miljardus vērtu obligāciju pārdošana īsā laika periodā neizbēgami vedīs pie cenas krišanās. Pašas Ķīnas ārējo aktīvu un rezervju vērtība būtiski samazināsies, tāpat kā peļņa, ko tā iegūs, realizējot vērtspapīrus.

Piedevām sabruks dolārs, un tas Ķīnai arī nepavisam nav vajadzīgs. Amerikāņu valūtas vājināšanās sadārdzinās Ķīnas eksportu.

Turklāt ASV vērtspapīru pārdošana būtiski ierobežos Pekinas iespējas vadīt juaņu, ja tirdzniecības karš būs pilnīgi nekontrolējams. Viseidzot, obligāciju pārdošanā saņemtos dolārus vajag kaut kur ieguldīt, bet tas nemaz nav tik vienkārši. Problēmas būs ne tikai Ķīnai, smagi klāsies visiem.

"Sagraut amerikāņu obligāciju piramīdu, - tas nozīmē iegrūzt visu pasauli finansiālajā haosā, kura fonā 1998. vai 2008. gada krīze šķitīs kā īstas bērnu spēlītes. Tāpēc diezin vai pārskatāmā perspektīvā gaidāms kaut kas tamlīdzīgs," – uzskata kriptovalūtu bankas Chatex vadītājs Maikls Ross-Džonsons.

Domājams, atteikšanās no dolāra un obligācijām būs pakāpeniska – tā, kā tas notiek pēdējos gadus. Viens no vadošajiem Ķīnas ekonomistiem, Šanhajas finanšu un ekonomikas universitātes profesors Si Czuņjans vērtēja, ka notikumu normālas attīstības apstākļos Pekina pakāpeniski samazinās ASV valsts obligāciju portfeli aptuveni līdz 800 miljardiem dolāru. Tomēr nav izslēgts arī ārkārtējs variants, piemēram, militāra konflikta apstākļos.

36
Tagi:
valsts parāds, Ķīna, ASV
Pēc temata
Ekonomists: ASV rekordlielais valsts parāds – bumba, kas ielikta ekonomikas pamatos
Tramps uzskata, ka ASV jaunās importa nodevas palīdzēs samazināt valsts parādu
ASV valsts parāds sasniedzis jaunu rekordu
Dolārs nogurdinājis: Japāna un Ķīna pārdod ASV valsts parādu
Vladimirs Norvinds

Ar KF pensionāra deportāciju no Latvijas saistīts Militārās izlūkošanas dienests

21
(atjaunots 12:04 26.10.2020)
Vladimirs Norvinds tika izraidīts no Latvijas "nacionālās drošības" apsvērumu dēļ". Pie tam nav minēti nekādi fakti par to, kā 75 gadus vecais pensionārs būtu apdraudējis valsts drošību.

Krievijas pilsonis, militārais pensionārs Vladimirs Norvinds deportēts no Latvijas saskaņā ar Latvijas Militārās izlūkošanas un drošības dienesta slēdzienu. Tas kļuvis zināms no iekšlietu ministra Sanda Ģirģena atbildes uz piecu "Saskaņas" deputātu pieprasījumu. Ģirģena vēstuli sociālajā tīklā Facebook publicēja Saeimas deputāts Nikolajs Kabanovs.

Latvijas Militārās izlūkošanas un drošības dienests (MIDD) ir viens no specdienestiem, kas atbild par valsts drošību. No 2003. gada to nemainīgi vada Indulis Krēķis.

Pirms diviem gadiem MIDD saņēma piekļuvi Latvijā dzīvojošo ārvalstnieku personas datiem. Domājams, ar to skaidrojama tā dalība Norvinda lietā.

Tātad oficiāli apstiprināts, ka Vladimirs Norvinds izraidīts no Latvijas "nacionālās drošības" apsvērumu dēļ. Pie tam nav minēti nekādi fakti par to, kā 75 gadus vecais pensionārs būtu apdraudējis valsts drošību.

Iekšlietu ministrs Ģirģens faktiski bijis "pārmijnieka" lomā, tāpēc pieciem "Saskaņas" deputātiem, ja viņi vēlas aizrakties līdz patiesībai, domājams, vajadzētu vērsties pie aizsardzības ministra Arta Pabrika, kura pārraudzībā ir MIDD.

Kā panākt taisnību

Man šķiet, Norvindam nav gandrīz nekādu izredžu panākt taisnīgu lēmumu Latvijā. Tomēr vajadzētu iziet visas instances, lai būtu iespēja vērsties Eiropas cilvēktiesību tiesā. Izredzes izcīnīt uzvaru ECT ir lielas.

Pie tam ECT sniegusi oficiālu skaidrojumu: ja runa ir par nacionālās drošības apdraudējumu, jebkurš pasākums, kas ietekmē cilvēktiesības, jānovērtē kompetentai neatkarīgai iestādei ar mērķi izpētīt tāda lēmuma pamatojumu un pierādījumu ar atbilstošo procesuālo ierobežojumu nepieciešamības gadījumā slepenās informācijas izmantošanai. Iesniedzējam jābūt iespējai apstrīdēt apgalvojumus par nacionālās drošības apdraudējumu.

Mūsu gadījumā Norvindam ir jābūt iespējai tiesvedības ietvaros apstrīdēt apgalvojumu par to, ka viņš esot kaitējis Latvijas drošībai. Savukārt MIDD pienākums ir nevis uzstāt, ka tam ir taisnība, bet gan sniegt konkrētus pierādījumus. Patlaban Latvijā tāda procedūra ir gandrīz neiespējama.

Vladimirs Norvinds tika izraidīts uz Krieviju 9. oktobrī. Rīgā palikusi viņa sieva – Latvijas pilsone. Virkne ekspertu uzskata, ka pensionāra deportācija pārkāpj 1994. gadā noslēgto Krievijas un Latvijas valdību vienošanos par Krievijas militāro pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību.

Vienošanās paredz: ""Personas, uz kurām saskaņā ar 1. pantu attiecināmas šīs vienošanās normas un kuras 1992. gada 28. janvārī pastāvīgi dzīvoja Latvijas Republikas teritorijā, ieskaitot arī personas, attiecībā uz kurām nav pabeigta atbilstošu formalitāšu izpilde un kuras ir uzskaitītas abu Pušu apstiprinātos sarakstos, kas pievienoti pie vienošanās, saglabā tiesības netraucēti dzīvot Latvijas Republikas teritorijā, ja viņas to vēlēsies."

21
Tagi:
drošība, Vladimirs Norvinds
Pēc temata
Atņēmuši uzturēšanās atļauju un deportē: militārais pensionārs kritis nežēlastībā
Krievijas vēstniecība Latvijā nosodīja militārā pensionāra deportāciju
Deportētais sirmgalvis: izvēlēts upuris, lai parādītu attieksmi pret Krieviju
KF ĀM: Maskava neatstās bez sekām Norvinda deportēšanu no Rīgas
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā