Т-80

"Viņi ir tik stipri, vēl nekad": NATO novērtēja Krievijas armijas spēku

96
(atjaunots 19:28 17.10.2020)
Mūsdienīga, labi ekipēta, profesionāla un motivēta – tā Krievijas armija raksturota Londonas Stratēģisko pētījumu institūta pārskatā.

IISS eksperti secinājuši, ka Kremļa militārā mašīna sasniegusi cīņas spējas augstāko punktu kopš PSRS sabrukuma. Par modernizācijas procesa stimulu kļuva operācija 2008. gada augustā ar mērķi piespiest Gruziju ievērot mieru. Par IISS analītiķu galvenajiem slēdzieniem portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Mobilās raķetes

Pēc PSRS sabrukuma Krievijai izdevās saglabāt nacionālās drošības svarīgāko līdzekli – kodolsavaldīšanas spēkus, atzīmēja pārskata autori. IISS objektīvi norāda, ka NATO paplašināšanos uz austrumiem un PRA elementu dislokāciju Eiropā Maskava uzskata par tiešiem militāriem draudiem. Ņemot vērā NATO vispārējo pārspēku konvencionālā bruņojuma un personālsastāva skaita ziņā, Kremlis pievērsis uzmanību kodolarsenāla modernizācijai.

"Sauszemes bāzes sistēmas vēl joprojām ir Krievijas stratēģiskā arsenāla bāze, tomēr pēdējo 30 gadu laikā Maskava būtiski mainījusi savu pieeju, - teikts pārskatā. – Šodien krievi vairāk izdara likmi uz mobilajām iekārtām, nekā uz šahtām. Kara gadījumā tās ir daudz grūtāk fiksēt un likvidēt. Stratēģiskie zemūdens kreiseri - otrais svarīgākais kodolsavaldīšanas spēku elements, neskatoties uz grūtībām, ar ko Krievija saskārās, izstrādājot raķeti "Bulava". Domājams, gaisa komponente ir visvākājā: bumbvedēji Tu-95 kalpo kopš pagājušā gadsimta vidus. Tomēr arī tie pastāvīgi tiek modernizēti."

IISS eksperti uzsvēra, ka, līdztekus tradicionālajiem kodolieroču nogādes līdzekļiem, Krievija strādā arī pie novatoeiskiem tehniskajiem risinājumiem. Spārnotās raķetes "Burevestnik" izmēģinājumus pagaidām grūti dēvēt par veiksmīgiem, bet raķešu komplekss "Avangards" ar hiperskaņas kaujas bloku drīz vien uzņems bruņojumā.

Briti ir pārliecināti, ka "Avangard" saņems smagā SBR RS-28 "Sarmat" un tas būtiski cels Stratēģisko raķešu spēku cīņas spējas.

Lielāks skaits līgumdienesta karavīru

Britu speciālisti vērtē, ka Krievijas sauszemes spēki un gaisa desants kopš 2008. gada ir spēruši lielu soli uz priekšu. Tagad to kodols ir līguma karavīri, iesaucamo skaits ar katru gadu samazinās.

Galvenā struktūrvienība – mobilas un labi bruņotas bataljonu taktiskās grupas. Sauszemes spēki un desantnieki pastāvīgi demonstrē augošo profesionālismu regulārās mācībās.

"Sauszemes spēku un GDS bruņojums un ekipējums ir būtiski uzlabojies, - vēsta pārskata autori. – Iespējams, ne tik radikāli, kā daudziem šķita 2015. gadā, kad Krievija pirmo reizi demonstrēja jaunās paaudzes militāro tehniku, ieskaitot tankus T-14 uz platformas "Armata". Šie jaunumi vēl nav nonākuši armijā. Tuvākajā nākotnē Sauszemes spēku pamatā joprojām būs modernizētie tanki T-72BZ".

Tomēr, briti atzīst, pašgājēju modernizācija un operatīvo taktisko raķešu kompleksu "Iskander M" uzņemšana brunojumā ir palielinājuši Sauszemes spēku "darbīas rādiusu". Līdz ar tīklcentriskā kara tehnoloģijām un izlūkošanas bezpilota lidaparātiem šī tehnika nepiekāpjas rietumu analogu priekšā.

Pieredze Sīrijā

Pēc IISS ekspertu domām, Krievijas Bruņoto spēku modernizācija īpaši labi saskatāma Gaisa kosmiskajos spēkos. 2000. gadu beigās karaspēki saņēma pāris jaunas lidmašīnas gadā, bet 2010. gadu vidū – simtiem. GKS iespējas būtiski pieaugs, kad tie saņemz 76 piektās paaudzes iznīcinātājus Su-57. Tos plānots nodot GKS līdz 2027. gadam.

"Kamēr Su-57 vēl tiek izstrādāti, GKS aktīvi iepērk modernos iznīcinātājus Su-35S, - precizēja analītiķi. – Tiek atjaunota arī tālā aviācija. Krievija atsākusi stratēģisko bumbvedēju Tu-160 būvi un efektīvi modernizē vecās lidmašīnas. Vienlaikus rit darbi pie tālās aviācijas perspektīvā aviācijas kompleksa. Tomēr pagaidām nav skaidrs, vai valsts finansiāli izturēs šo programmu, paralēli būvējot jaunos Tu-160."

IISS uzsvēra, ka Krievijas gaisa flotes modernizācijas plānu pamatā liela mērā ir Sīrijā gūtā kauju pieredze. Piemēram, pērn tika parakstīti līgumi par frontes bumbvedēju Su-34 un helikopteru Mi-28 un Ka-52 atjaunošanu.

Jūras kara flotei klājas sliktāk. Britu eksperti stāsta, ka Krievija saskaras ar grūtībām, būvējot lielus karakuģus, vienīgais aviācijas bāzes kuģis ir remontā un nav zināms, kad atgriezīsies ierindā. Vienlaikus Maskava pamazām, bet droši atjauno zemūdens floti.

Cita starpā tiek aktīvi būvētas 636.3 projekta dīzeļelektriskās zemūdeneks un stratēģiskie "Borei". Visbeidzot, Krievija ir paveikusi lielu darbu kuģu pārapbruņošanā ar lielā darbības rādiusa precīzo ieroču kompleksiem.

"Protams, Krievijas JKF vairāk piemērota piekrastes operācijām nekā ilgiem pārgājieniem atklātā okeānā, - lasām pārskatā. – Tomēr spārnotās raķetes "Kalibr", kā arī to nesēju, parasti – nelielu kuģu – būve ļauj Krievijas flotei satriekt mērķus lielā attāumā."

Apturējuši sabrukumu

Angļi secināja, ka Krievijas Bruņotie spēki ir pārvērtušies par iedarbīgu militāro instrumentu un Maskava ir nodemonstrējusi gatavību to izmantot. Militārās reformas rezultāti ir acīmredzami. Lai arī Bruņotajos spēkos vēl vērojama virkne problēmu, tā vairs nav armija, kas nepieļāva Gruzijas agresiju 2008. gadā.

"Šis gadu desmits bija ļoti nozīmīgs mūsu Bruņoto spēku attīstībai, - radio Sputnik ēterā pastāstīja Maskavas Valsts starptautisko attiecību institūta Militāri politisko pētījumu centra direktors Aleksejs Podberezkins. – Es gribu nekavējoties piebilst par Krievijas jaunākajām sistēmām, kas tiek piegādātas bruņotajiem spēkiem. Karo nevis tehnoloģijas, ne bruņojuma paraugi, bet gan vienības, grupējumi. Ja jūs esat lieliski izstrādājuši tanku T-14, vēl vajag, lai armijā būtu pietiekams skaits šo tanku, bet pie mums masveida ražošana sākās tikai šogad. Tāpēc es gribētu izteikties piesardzīgāk: mums izdevies pielikt punktu sabrukuma tendencei un sākt atjaunošanu."

Atgādināsim: forumā "Armija 2020" Aizsardzības ministrija paziņoja, ka parakstīts 41 līgums par militārās tehnikas piegādēm un modernizāciju par kopsummu vairāk nekā 1,16 triljonu rubļu apmērā. Rezultātā armija saņems vairāk nekā 500 jaunus tehnikas paraugus, vairāk nekā 80 tūkstošus raķešu un munīcijas.

96
Tagi:
Krievijas Bruņotie spēki, Krievija, NATO
Pēc temata
Par tiem, kas jūrā: Rietumos valda satraukums par jaunumiem Krievijas JKF
"Nopietni iemesli": kāpēc Krievija pārvieto uz Ziemeļiem jaunāko bruņojumu
Krievijā top jauna flote: 16. jūlijā tiks sākta sešu kuģu būve
Krievijas "Cirkon" padarījis bezjēdzīgu ASV globālā trieciena koncepciju
Arktika

"Gaidām tehniku augustā": amerikāņi gatavojas izsēsties Arktikā

18
(atjaunots 15:00 16.04.2021)
ASV cenšas panākt Krievijas Arktikā. Nesen Sauszemes spēki noslēdza līgumu ar koncernu "Oshkosh Defense" sadarbībā ar Singapūras kompāniju "ST Engineering" un "BAE Systems" par militārās tehniskas izstrādi darbam aiz Polārā loka.

Noskaidrojies, ka amerikāņiem vienkarši nav mūsdienīgu tamlīdzīga tipa mašīnu, esošās ir pamatīgi novecojušas. Komandieri cer, ka izdosies izmēģināt jaunumus jau augustā. Kas par tiem zināms? Par to portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Uzbūvēt līdz jūnijam

Arktika met nopietnu izaicinājumu jebkurai armijai. Zema temperatūra, ledus torosi, dreifējoši ledāji, nekādas infrastruktūras, apgrūtināta loģistika, ilga polārā nakts – tas viss nopietni apgrūtina liela armijas grupējuma izvēršanu.

Korvete Gremjaščij, foto no arhīva
Пресс-служба Минобороны РФ

Aukstā kara laikos ASV, atšķirībā no PSRS, neveltīja reģionam pienācīgu uzmanību, tāpēc tagad Pentagona rīcībā ir viens vienīgs darbspējīgs ledlauzis "Polar Star". Krievijai – vairāk nekā 40 šī tipa kuģi. Piedevām amerikāņiem Arktikā faktiski nav armijas bāzu.

Trūkst tehnikas sauszemes spēku vajadzībām, kas varētu pārvadāt kravas un kareivjus smagajos polārajos apstākļos. Vienīgie piemērotie vilcēji-visurgājēji ir zviedru divposmu kāpurķēžu Bandvagn 206, pieņemti bruņojumā ar apzīmējumu Small Unit Support Vehicle (SUSV, mazā vienību atbalsta mašīna). Taču pirmās šī tipa mašīnas nonākušas no konveijera pirms 40 gadiem un jau sen neatbilst prasībām.

Armija nolēmusi atjaunot arktiskās tehnikas parku un izsludinājusi konkursu programmas ColdWeather, All-Terrain Vehicle (CATV, auksta klimata visurgājējs) ietvaros. Pentagons gatavs perspektīvā vilcēja izstrādei, būvei un izmēģinājumiem iztērēt 6,6 miljonus dolāru 2021. finanšu gadā un 9,25 miljonus – 110 CATV iegādei.

Vēlāk parku paplašinās līdz 163 visurgājējiem. Prototipus gaida apmēram 14. jūnijā. No augusta līdz decembra beigām – izmēģinājumi Aļaskā. Uzvarētāju izvēlēsies 2022. finanšu gadā.

Četri varianti

Sagaidāmi četri CATV modeļi. Vispārējā pielietojuma visurgājējam jāuzņem vismaz deviņi kareivji, neskaitot vadītāju, kā arī jāizvieto iekārtas un krājumi trim dienām autonoma darba.

Sanitārais variants ar medicīnas iekārtām paredzēts diviem mediķiem, diviem gulošiem un četriem viegli ievainotiem pacientiem. Komandiera mašīna saņems mūsdienīgus sakaru un vadības līdzekļus. Kravas masīna – lielgabarīta militāro iekārtu pārvietošanai lielā attālumā.

"Šīs mašīnas spēs risināt plaša spektra uzdevumus ekstremāli zemas temperatūras apstākļos citai tehnikai nepārvaramā apvidū, - žurnālistiem stāstīja par CATV programmu atbildīgais ASV armijas virsnieks Tims Godets. – Tām bez grūtībām jāpārvietojas pa ledu, jāpārvar ūdens šķēršļi, viegli jāuzbrauc pa nogāzi, jābūt vienkārši apkalpojamām un ekonomiskām no degvielas patēriņa viedokļa."

Konkursa dalībnieki izmanto agrākos izstrādājumus. "Oshkosh" un "ST Engineering" izvēlējās divposmu vilcēju "Bronco 3". To vairāk nekā 20 gadus izmanto britu armija, kas piedalījās karadarbībā Afganistānā.

"Bronco 3" ir pret lodēm paredzētas bruņas, ložmetēja pamatne, V-veida dibens, kas mazina kaitējumu mīnas sprādzienā. Mašīna pārvar ūdens šķēršļus ar 5 km/h ātrumu.

"BAE Systems" piedāvās jaunumu uz divposmu vilcēja "Beowulf" bāzes, kas lielā mērā līdzinās "Bronco 3" un SUSV, tikai tam ir lielāka kravas nestspēja.

Panākt Krieviju

Pirms mēneša publicētajā "Arktiskajā stratēģijā" amerikaņi atklāti stāstīja par vēlmi pabīdīt malā reģionā Maskavu un Pekinu. Pentagonam īpašas raizes sagādā Krievija, kam ir lielākā ledlaužu flote pasaulē, armijas bāzu tīkls ziemeļu platuma grados un plašs tehnikas arsenāls, kas spēj bez pilnveidošanas strādāt ekstremāla sala apstākļos.

Uzvaras parādēs pastāvīgi piedalās Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmu arktiskās modifikācijas: neliela darbības rādiusa zenītraķešu komplekss "Tor-M2DT", zenītraķešu-lielgabala "Pancir-SA" un speciālās sagādes mašīnas.

Gandrīz visa arktiskajam reģionam paredzētā sauszemes tehnika samontēta uz divposmu kāpurķēžu visurgājēju DT-30 "Vityaz" bāzes, ko nebiedē pat bargākais sals (līdz -55 grādiem). Dažas modifikācijas var pārvarēt ūdens šķēršļus – ledus pastāvīgās blīvēšanās apstākļos  Ziemeļpolā šis faktors būtiski palielina mašīnu mobilitāti. Jaunie "Pancir" un "Tor" sedz tālā darbības rādiusa zenītraķešu sistēmu S-400 dislokācijas rajonus, kas tiek izvērsti Arktikā kopš 2015. gada.

Unikāls arsenāls ir arī pirmajai Sauszemes spēku arktiskajai vienībai – 80. atsevišķajai motorizēto strēlnieku brigādei, kas dislocēta Alakurti ciemā Murmanskas apgabalā. Pret salu noturīgie kājnieki apgūst īpašas pārgājības mašīnas, kas pārvietojas uz riteņem ar milzīgām zemspiediena riepām. Tādas mašīnas par šķēršļotu apvidu pārvar, nesamazinot ātrumu. Turklāt 80. brigādes kājniekiem ir pilna pievada kravas mašīnas "Ural" un KAMAZ, adaptētas ekstremālam salam, sniega visurgājēji TTM-1901 "Berkut" ar apkurināmu kabiti, kuteri uz gaisa spilvena. Piedevām – suņu un briežu pajūgi.

Lielā Tēvijas kara gados pajūgiem bija milzīga loma Polārā loka aizsardzībā. Ar tiem piegādāja munīciju un karavīrus. Dzīvnieki izies tur, kur tehnika padosies. Turklāt arktiskās brigādes vajadzībām izstrādā sepciālas tanku, kājnieku mašīnu un helikopteru modifikācijas, piemēram, Mi-8MTŠ-VA ar spēkiekārtas galveno agregātu apsildīšanas sistēmu.

18
Tagi:
agresija, bruņojums, Arktika, Krievija, ASV
Pēc temata
"Šausmīgs stāvoklis": NI salīdzināja ledlaužus ASV un Krievijā
"Iepriekš jau bija pazīmes": kāpēc amerikāņu kājnieki izsēžas Ziemeļos
"Neatstāsim krieviem nekādas izredzes": ASV pārvieto bruņojumu uz Norvēģiju
"Atklāti draudi Krievijai": ko Pentagons steigšus būvē Aļaskā
Donald Cook

Britu Typhoon Rumānijā palīdzēs ASV kuģiem viļņot Melno jūru

19
(atjaunots 14:56 16.04.2021)
ASV JKS eskadras kuģi Roosevelt un Donald Cook ar aviācijas atbalsta grupu – sešiem britu iznīcinātājiem steidz uz kārtējo "sardzi" Melnajā jūrā, aizbildinoties ar "Krievijas militāro aktivitāti pie Ukrainas robežām". Krievija gatavo atbildi.

"Arleigh Burke" tipa eskadras kuģi "Roosevelt" un "Donald Cook" ar spārnotajām raķetēm "Tomahawk" pildīs uzdevumus Melnās jūras akvatorijā līdz 4.-5. maijam. Misijas atbalstam Lielbritānija nosūtījusi uz Rumāniju sešus daudzfunkcionālos iznīcinātājus Eurofighter Typhoon, kas spēj uzņemt lielā darbības rādiusa precīzās spārnotās raķetes "Storm Shadow" (tās paredzētas aizsargātu komandpunktu likvidācijai). Vašingtonas un Londonas mērķis – "Krievijas agresijas" savaldīšana pret Ukrainu. Piedevām, domājams, uz Ukrainu dosies līdz 100 britu kājnieku, vēsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

UBS vēsta, ka Ukrainas un Lielbritānijas komandu štāba mācībās "Cossack mace 2021" piedalīsies vairāk nekā 1000 karavīri no piecām NATO valstīm. manevri veltīti "agresorvalsts" bruņoto spēku masveidīga uzbrukuma atvairīšanai Ukrainas teritorijā.

13. aprīlī ASV Kongress ziņoja, ka uz Vāciju tiks nosūtīts papildu militārais kontingents – 500 karavīri un nākotnē Eiropā ieradīsies daudzfunkcionālie iznīcinātāji-bumbvedēji F-35. Viss – Krievijas "savaldīšanai".

Pagaidām nav zināms, kādi kuģi tiks izmantoti Melnajā jūrā ASV armijas plašajās mācībās "Defender Europe 21", tomēr četras gaisa desanta operācijas ar 7000 karavīru dalību maija vidū notiks Bulgārijas un Rumānijas teritorijā. ASV JKS atbalsts ir prognozējams.

Zem "Defender Europe 21" karogiem maijā sapulcēsies 30 tūkstoši kareivju no 26 valstīm. Krievija ir spiesta adekvāti reaģet uz acīmredzamiem faktiem un reāliem draudiem.

Krievu "šautuve"

Visus ASV un NATO kuģus, kas ieradušies Melnajā jūrā, pastāvīgi pavada Krievijas Melnās jūras flotes spēki un līdzekļi. Tā ir aksioma. Krievija ir gatava divu eskadras kuģu vizītei un Rumānijā dislocētās NATO aviācijas vienības pieaugumam. 

Melnās jūras gaisa telpā sākušāš vērienīgas mācības – tajās iestaistītas KF Dienvidu kara apgabala aviācijas un MJF jūras aviācijas armādas. Frontes bumbvedēji Su-24M un Su-34, daudzfunkcionālie iznīcinātāji Su-27SM un Su-30SM izspēlē raķešu palaišanu un uzlidojumus mērķiem jūrā minimālā augstumā, MJF kuģu piesegšanu un pavadīšanu to kaujas uzdevumos. Ar katru jaunu uzdevumu mainās taktiskais fons, domājamā pretinieka grupējuma sastāvs. Jebkuri nopietni manevri nozīmē fantastiski daudzas dimensijas, desmitiem tūktošu speciālistu kaujas posteņos caurām diennaktīm ir cīņas gatavībā, paredzēts nepārprotams tehnoloģisks un militārs pārspēks vai otrādi. Neatkarīgi no gadalaika, militārās mācības no īsta kara atšķiras tikai ar to, ka cilvēki neiet bojā.

Aprīlī uz operatīvajiem aerodromiem pārvietota, proti, izkliedēta Gaisa kosmisko spēku un pretgaisa aizsardzības apvienību operatīvi taktiskā aviācija militārās stabilitātes uzlabošanai. Kontroles pasākumi aptver visus DKA bruņotos spēkus. To mērķis – celt cīņas un operatīvās gatavības līmeni, ņemot vērā sarežģīto situāciju atbildības zonā.

Līdztekus Krievijas flotes aviācijai, kuģiem un zemūdenēm Melnās jūras akvatoriju kontrolē (spēj to "cauršaut") krasta raķešu kompleksi "Bal" un "Bastion", debesis skenē PGA sistēmas S-400 "Triumf". Rietumu eksperti norāda uz Krievijas totālo militāro pārspēku reģionā un secina: Melnā jūra ir krievu "šautuve", ASV JKS kuģi tajā – viegli sasniedzami mērķi.

"Miglaini" partneri

13. aprīlī Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs paziņoja, ka ASV ir Krievijas pretinieks, jo dara visu iespējamo, lai kaitētu Maskavas stāvoklim pasaulē – ASV un NATO apzināti mudina Kijevu uz konfrontāciju ar KF. 14. aprīlī Krievijas Drošības padomes sekretārs Nikolajs Patruševs paziņoja, ka teroraktu draudi Krievijas Krimas teritorijā saglabājas, ņemot vērā "ASV un to kontrolētā NATO bloka destruktīvo darbību". Protams, tamlīdzīga "savaldīšana" Maskavu neapmierina, un, kamēr "partneri" neatgriezīsies objektīvajā realitātē, Krievija stingri un konsekventi aizstāvēs savas nacionālās intereses.

Kā alianses "partneris ar paplašinātām iespējām" Ukraina 2021. gadā ieplānojusi astoņas kopīgas militārās mācības netālu no Krimas. Tajās būs iesaistīti 11 tūkstoši ārvalstu karavīru.

© Sputnik / Алексей Витвицкий

Krievija atbild. Valsts Bruņoto spēku darbības pēdējās divās nedēļās – ātruma ziņā aliansei nesasniedzama divu armiju un trīs gaisa desanta divīziju pārvietošana uz rietumu robežām – tas cita starpā ir arī signāls Vašingtonai un Briselei. Amerikāņi saskaitījuši (no tālienes, ar bezpilota lidaparātiem) 87 tūkstošus karavīru, 18 operatīvi taktiskos kompleksus "Iskander M", 1100 tankus, 2600 bruņumašīnas, 1170 stobra artilērijas vienības, 400 zalves uguns sistēmas.

Taču pagaidām Krievijas pusē ir pat Montrē konvencija, kas nopietni ierobežo kopējo tonnāžu (ne vairāk kā 45 tūkst. tonnu) un uzturēšanās laiku Melnajā jūrā (ne vairāk kā trīs nedēļas) pie šī reģiona nepiederošo valstu kara kuģiem. Jāpiebilst, ka amerikāņu eskadras kuģu "Roosevelt" un "Donald Cook" kopējā tonnāža ir nepilni 20 tūkstoši tonnu.

19
Tagi:
agresija, aizsardzība, Krievija, NATO, ASV
Pēc temata
Trieciena arsenāls. Kādus jaunumus Krievijas armija saņems 2021. gadā
Melnajā jūrā atkal "likvidēts" ASV eskadras kuģis. Kas notiks tālāk?
Krievijas ĀM: Savienoto Valstu manevri Melnajā jūrā apdraud mieru
"Viņi jau pārvieto kuģus un lidmašīnas": kas notiek Melnajā jūrā

Fjodors Lukjanovs: Donbasa liktenis ir izlemts

0
(atjaunots 23:49 16.04.2021)
Kanāla "Baltie un pūkaini" jaunais izlaidums: viesos – žurnāla "Rossija v globalnoi politike" galvenais redaktors, Ekonomikas augstskolas pasniedzējs Fjodors Lukjanovs. Par pasaules aizkulišu noslēpumiem viņam zināms viss.

YouTube kanāls #БИП ("Baltie un pūkainie") aprunājās ar žurnāla "Rossija v globalnoi politike" galveno redaktoru, Ekonomikas augstskolas pasniedzēju Fjodoru Lukjanovu par protestiem, Baltkrieviju, Lukašenko un Turcijas ambīcijām. Vai Maskava prot mainīt režīmus? Vai Krievijai vajadzīgs Donbass? Kurš ir labāks – Čaikovskis vai Morgenšterns, Mihalkovs vai Naišulers? Par to un daudz ko citu – "Balto un pūkaino" jaunajā izlaidumā.

0
Tagi:
Ukraina, Donbass