ASV karavīri, foto no arhīva

"Pietiks ar pāris triecieniem": Pentagonam paskaidroja, karot ar Krieviju un Ķīnu

232
(atjaunots 13:09 12.10.2020)
ASV Kongresa analītiķi ir pārliecināti: mākslīgā intelekta attīstība, kvantu datori, kosmiskās sistēmas, kiberieroči ātri novedīs tiktāl, ka tradicionālās karadarbības metodes atkāpsies pagātnē.

Attīstīt mākslīgo intelektu, pilnveidot kiberieročus, aizsargāties no bioloģiskajiem draudiem – ASV Kongresa speciālā komisija Future of Defense Task Force (FDTF) 87 lappuses lielā pārskatā iezīmējusi valsts militārās attīstības perspektīvos virzienus tuvākajiem gadu desmitiem. FDFT tika izveidota pērnā gada oktobrī ar mērķi izstrādāt stratēģiju konfrontācijai ar Krieviju un Ķīnu. Kongresmeņi atklāti apgalvo, ka Maskava un Pekina neseksistenciālus draudus ASV, un sniedz Pentagonam rekomendācijas to neitralizācijai. Kam amerikāņi pievērsuši lielāko uzmanību? Par to portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Nākotne pieder robotiem

Kongresa analītiķi ir pārliecināti: mākslīgā intelekta attīstība, kvantu datori, kosmiskās sistēmas, kiberieroči, biotehnoloģijas un radioelektroniskās cīņas metodes ātri novedīs tiktāl, ka tradicionālās karadarbības metodes atkāpsies pagātnē.

Bruņoti konflikti nesāksies ar uzlidojumiem, desanta izsēdināšanu krastā un plašiem uzbrukumiem uz sauszemes, bet gan no precīziem hakeru uzbrukumiem pretinieka vitālajai infrastruktūrai, elektrotīkliem, finanšu un veselības aprūpes sistēmām. Cīņas vērsīsies plašumā kosmosā un kibertelpā. Sekmes šajās frontēs spēj paralizēt valsti, pret ko vērsts uzbrukums.

Kongresa komisijas locekļi ir pārliecināti: tādas metodes ir pa spēkam ASV pretiniekiem, kuri nevis sacentīsies ar amerikāņu spēcīgo aizsardzības mašīnu, bet gan mēģinās to neitralizēt ar dažiem precīziem un ne īpaši dārgiem triecieniem.

Kongresmeņi uzskata, ka aizsardzībai no jaunajiem draudiem vajadzīgas plašas investīcijas zinātnē. Cita starpā viņi iesaka tērēt vismaz 3,4% militārā budžeta perspektīvām tehnoloģijām un uzdot visu veidu bruņotajiem spēkiem nežēlot resursus to integrācijai bruņotajos spēkos.

Kongress iesaka īpašu uzmanību veltīt mākslīgā intelekta attīstībai. "Tas ietekmēs burtiski visus sabiedrības dzīves aspektus, - teikts pārskatā. – MI integrācija bruņotajos spēkos un nacionālās drošības sistēmā fundamentāli mainīs kara metodes. Valsts, kas uzvarēs MI radīšanas sacensībās, saņems vitālu un, iespējams, neapstrīdamu militāro un ekonomisko pārsvaru. Datori jau būtiski apsteidz cilvēku informācijas apstrādes un lēmumu pieņemšanas ātrumā. Karavīri izmantos MI autonomu kaujas platformu radīšanai, kas bez cilvēka klātbūtnes varēs patstāvīgi meklēt un iznīcināt pretinieka mērķus. Īpaši efektīvs šis ierocis ir "spieta" taktikā, kuras ietvaros liels skaits mazu robotu uzbrūk vienam mērķim."

Bioloģiskie draudi

Pārskatā atzīmēts, ka MI iespējams izmantot izlūkošanai, ienaidnieka tīklu monitoringam, kaujas operāciju plānošanai un daudzām citām darbībām. Globālā aspektā pilnvērtīgs mākslīgais intelekts būtiski veicinās komerciju, transportu, veselības aprūpi, izglītību, finanšu tirgus. Kongresmeņi secināja: valsts, kas pirmā radīs MI, faktiski iegūs varu pār visu pasauli. Tāpēc viņi iesaka paredzēt dziļu MI integrāciju  visu veidu perspektīvajā militārajā tehnikā, ko iegādājas Pentagons.

Dokumenta autori pievērsa uzmanību arī biotehnoloģiju nozīmei un aizsardzībai no riskiem, kas ar tām saistītas. Kongresmeņi uzskata, ka šodien šajā jomā līdera vietu ieņem Ķīna. Militārajā jomā biotehnoloģijas iespējams izmantot, piemēram, karavīru militārās efektivitātes celšanai.

Progress sintētiskās bioloģijas jomā ļaus radīt ģenētiskos kodus, kas nepastāv dabā, tomēr var kļūt par draudīgu un efektīvu ieroci. Runa ir par selektīvajiem jaunās paaudzes militārajiem vīrusiem, kas, piemēram, skar tikai noteikta etnosa pārstāvjus. Vai par kaitniecisku lauksaimniecības kultūru, kas iztukšos laukus un radīs badu pretinieka pusē.

Komisijas eksperti atgādināja, ka valsts ieņem līdera vietu koronavīrusa izplatības ziņā. Tātad veselības aprūpes sistēma un visa nacionālā drošība ir ļoti ievainojama. Tiesa, ASV arī pašas labprāt paeksperimentētu ar neredzamo ieroci. Daudzās bijušajās padomju republikās strādā liels skaits amerikāņu biolaboratoriju, kas slēgtas vienkāršajiem mirstīgajiem. Daži Krievijas militārie speciālisti uzskata, ka tajās top kaujas vīrusi.

Hakeri un hiperskaņa

Pārskata autori pievērš lielu uzmanību arī operācijām kibertelpā un radioelektroniskās cīņas metodēm. Nākotnes pasaulē labi apmācīti hakeri militārā operācijā paveiks vairāk nekā karavīri. Darbības kibertelpā iespējams pielietot politiskam vai ekonomiskam spiedienam, spiegošanai, uzbrukumiem vitāliem infrastruktūras elementiem.

Kongresmeņi ne tikai iesaka paplašināt ASV iespējas šajā jomā, bet arī gatavoties aizsardzībai, jo amerikāņu bruņojuma datorizācija un saslēgšana tīklā padara to ievainojamu. Pārskata autori uzskata, ka jāizstrādā jaunas metodes aizsardzībai no mūsdienu radioelektroniskās cīņas kompleksiem. Cita starpā viņi iesaka veidot alternatīvu globālās pozicionēšanas satelītu sistēmai GPS, kas bīstas no traucēkļiem.

Pie tam pārskatā pastāvīgi ir runa par kosmosu. Autori apgalvo, ka Krievija un Ķīna pēdējos gados nopietni uzlabojušas savas iespējas Zemes orbītā. Eksperti ir pārliecināti, ka Maskava un Pekina izstrādā pret satelītiem paredzētas sauszemes bāzes raķetes, kas spēj būtiski paretināt ASV kosmisko grupējumu, un uzsver, cik svarīgi ir izstrādāt pašiem savas orbitālās militārās platformas.

Visbeidzot, pārskata autori iesaka paātrināt nacionālo hiperskaņas ieroču programmu, atsaucoties uz bruņojumu, kas jau ir Krievijas un Ķīnas rīcībā. Analītiķi bīstas, ka bez tamlīdzīgām uzbrukuma sistēmām ASV nespēs pilnā mērā īstenot ātrā globālā trieciena (Prompt Global Strike) stratēģiju.

232
Tagi:
drošība, Krievija, ASV, Aizsardzības ministrija
Pēc temata
Pentagons noraizējies par Krievijas un Ķīnas darbu Arktikā
"Klauvē pie atvērtām durvīm". Maskava iesaka ASV nepieļaut rupju kļūdu
"Kaut kas neredzēts": kāpēc Japāna liedz ASV bruņojuma dislokāciju
Pentagona vadītājs atskaitījās par Krievijas sekmīgu "savaldīšanu"
Ziemeļu straume 2

Apglabāt miljardiem eiro. Vai "Ziemeļu straumi 2" pabeigs līdz oktobrim?

27
(atjaunots 11:52 14.05.2021)
Nav iespējams izjaukt efektīvu ekonomisku ilgtermiņa sadarbību tūlītēju politisku pretenziju dēļ, kā to vēlētos ASV. Nekā personīga, tikai bizness.

Kaislības ap "Ziemeļu straumi 2" nerimst, Valsts departaments turpina draudēt Eiropai ar sankcijām. Lai gan Vecajā pasaulē apzinās Krievijas gāzes nepieciešamību, gaidāmās vēlēšanas Vācijā var būtiski ietekmēt projekta perspektīvas. Un tas nozīmē, ka ir būvdarbi jāpabeidz pēc iespējas ātrāk. Par to, kad pārgriezīs sarkano lenti, lasiet Irīnas Badamajevas materiālā RIA Novosti vietnē.

Paspēt līdz bundestāga vēlēšanām

Gāzesvadu pabeigs līdz 26. septembrim, paziņojis Krievijas vēstnieks Vācijā Sergejs Ņečajevs. "Ja laikapstākļi uzlabosies, mēs virzīsimies ātrāk," viņš piebilda. Palikuši vien simts kilometri cauruļu.

Pēc vēlēšanām spēcīgas pozīcijas Bundestāgā var ieņemt "zaļie", bet viņi šo projektu, maigi sakot, neatbalsta. Piemēram, 3. maijā vācu dabas aizsardzības nevalstiskā organizācija (NABU) iesniedza prasību Hamburgas administratīvajā tiesā. Ekologi uzskata, ka "Ziemeļu straume 2" radīs kaitējumu Baltijas jūrai.

Turklāt drīz vien Krievijas projektam lojālā Angela Merkele atstās kanclera amatu. Kas nāks pie varas, pagaidām nav skaidrs. Bet uz spēles likta ļoti liela nauda.

"Jautājums ir tāds, vai mēs gribam apglabāt jūras dibenā desmit miljardus eiro. Lēmums jāpieņem Eiropai," uzsver Sergejs Ņečajevs.

ES viedokļi jau sen ir sadalījušies. Gāzesvads šķērso Vācijas, Somijas, Zviedrijas un Dānijas teritoriālos ūdeņus. Pirmās trīs valstis diezgan ātri piekrita celtniecībai. Pretojās tikai Kopenhāgena, taču beigās piekāpās. Toties Čehija, Polija, Ungārija, Slovākija, Rumānija, Horvātija kategoriski iebilda. Nemaz nerunājot par Ukrainu. Neviena no tām nevēlas zaudēt tranzītvalsts statusu.

Vārdu sakot, Varšava pauda gatavību iztikt bez Krievijas degvielas no 2022. gada, kad beidzas līgums ar "Gazprom". Poļi rēķinās ar Ziemeļjūrā būvēto gāzesvadu "Baltic Pipe". Pārējais ir aizokeāna sašķidrinātā dabasgāze (SDG), ko amerikāņi ir gatavi piegādāt eiropiešiem.

Par spīti sankcijām

Divu cauruļvadu kopējā jauda ir 55 miljardi kubikmetru gadā. Maršruta garums ir 1234 kilometri.

Būvniecība tika apturēta 2019. gada decembrī – Šveices darbu veicējs Allseas ASV sankciju draudu varā izveda savus cauruļvada izbūves kuģus no Baltijas jūras. Pēc gada darbs atsākās. Taču Vašingtona joprojām cenšas kavēt projektu.

ASV aizsardzības budžetā 2021. gadam atkal paplašināti ierobežojumus. Valsts departaments iebiedē Eiropas uzņēmumus. Līdz 2021. gada februārim "Ziemeļu straumi 2" pametuši 18 dalībnieki no ES.

Tomēr Eiropā apzinās projekta nozīmi enerģētisās drošības kontekstā. Arī Kremlī uzsver, ka partneri grasās pabeigt "Ziemeļu straumes 2" izbūvi.

Vācijas valdība vairākkārt to apstiprinājusi, it īpaši 4. maijā Vācijas ārlietu ministrs Haiko Māss "G7" ārlietu ministru sanāksmē Londonā. Lieta ir tāda, ka Vācija atsakās no ogļu un atomenerģētikas. Lai pēc iespējas vieglāk pārietu uz atjaunojamiem avotiem, valstij nepieciešams vairāk gāzes.

Vēlāk, 11. maijā, partijas "Alternatīva Vācijai" līdzpriekšsēdētājs Tino Krupalla atgādināja: "Kā suverēnai valstij mums ir jāatbalsta biznesa attiecības ar daudzām valstīm." Un atzīmēja, ka gāzesvada izbūves pabeigšana ir izdevīga gan Vācijai, gan Krievijai.

"Nav iespējams izjaukt efektīvu ekonomisku ilgtermiņa sadarbību tūlītēju politisku pretenziju dēļ, kā to vēlētos ASV. Nekā personīga, tikai bizness," uzskata Maksims Čerņajevs, Krievijas Tautu daudzības universitātes Ekonomikas fakultātes docents.

Tomēr ir nopietns iemesls šaubīties, ka sarkano lentīti pārgriezīs jau septembra beigās.

"Šķērsļi nav tikai juridiski un politiski — darbi virzas lēni. No 19. aprīļa līdz 10. maijam izbūvēti 3,1 kilometri. No 1. līdz 19. aprīlim — 8,6. Tātad 40 dienās – 11,7 kilometri jeb vidēji 300 metri dienā. Tas nozīmē, ka būs nepieciešami 11 mēneši," stāsta informatīvi analītiskā centra TeleTrade galvenais ekonomists Marks Goihmans.

Tomēr to, ka projektu neizdosies apturēt, šķiet, apzinājušies pat tā sīvi pretinieki (kaut arī nav ar to samierinājušies). Ļaunākajā gadījumā, lai apietu jaunās sankcijas, var strādāt caur meitasuzņēmumiem. Protams, tas prasīs vairāk laika, bet, kā mēdz teikt "lēnāk brauksi, tālāk tiksi".

27
Tagi:
Ziemeļu straume 2
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Krievija un ASV sadala Eiropas tirgu: kas uzpilda gāzes krātuves
Skatīsies uz "Maskavas uzvedību". Vai vācieši apturēs "Ziemeļu straumi 2"
Divas paketes un šitais. ASV sūta pret "Ziemeļu straumi 2" Amosu-iznīcinātāju
Atlikuši 120 km: "Akademik Cherskiy" izbūvē "Ziemeļu straumi 2" Dānijas ūdeņos

Amerikāņiem pietrūkst naudas degvielai: vainīgi krievi

61
(atjaunots 10:05 13.05.2021)
Laikam tas izklausās kā slikts joks, bet Amerikā atkal atrasti krievu hakeri. Šoreiz viņi esot apturējuši naftas vadu "Colonial Pipeline", kas stiepjas no Teksasas līdz Ņujorkai un piegādā vairāk nekā 2,5 miljonus barelu dienā.

Saskaņā ar datiem, ko nenosauktie FIB avoti nopludinājuši Associated Press, kāda ļaunprātīga datorprogramma piespiedusi "Colonial Pipeline" īpašniekus apturēt naftas piegādi. Stāsta, ka patlaban hakeri tirgojas par izpirkuma naudu ar uzņēmuma vadību. Pēdējās trīs dienas naftas vads faktiski nedarbojas, tāpēc benzīns kļūst arvien dārgāks. Situāciju skaidro Viktorija Ņikiforova RIA Novosti portālā.

Demokrātiskās partijas televīzijas kanāls "CNN" izplatīja versiju, saskaņā ar kuru kiberuzbrukumu īstenoja hakeri no "Darkside" grupējuma, un šis grupējums ir saistīts - jā, protams, jūs uzminējāt – ar krieviem.

Vai ir pierādījumi? Kā nu ne! "Darkside" tulkojumā nozīmē "tumšā puse", un kas dzīvo demokrātiskās pasaules tumšajā pusē? Protams, krievi. "Darkside" ir sava oficiālā vietne un kontakti, ko izmanto amerikāņu žurnālisti, cenšoties ar to sazināties. Kas tie tādi par hakeriem, kam ir sava vietne un kontaktu dati? Laikam tāda ir tā noslēpumainā krievu dvēsele.

© Sputnik / Владимир Трефилов

Galvenais "pierādījums" ir tas, ka "tumšie hakeri" nestrādāja postpadomju telpā. Saskaņā ar šādu loģiku, ja kāds hakeris neuzlauž, piemēram, Luksemburgas kompāniju, tad viņš noteikti dzīvo Luksemburgā. Diemžēl amerikāņu partneri jau sen necenšas pamatot savus argumentus.

Patiesībā pasaciņas par hakeriem ir domātas Baidena ēras nepatīkamās ekonomiskās realitātes attaisnošanai. Lieta tāda, ka Trampa prezidentūras laikā benzīns valstī vidēji maksāja divus dolārus par galonu (aptuveni pusdolārs litrā). Šodien galona cenas pieaugušas līdz trīsarpus - četriem dolāriem. Kalifornijas štatā galona cena pārliecinoši tuvojas pieciem dolāriem. Tas nozīmē, ka ierindas kalifornietim benzīns izmaksā nedaudz vairāk par vienu eiro.

Nesaprašanas ar "Colonial Pipeline" (vispār nav svarīgi, kas tur tiešām noticis) kļūs par lielisku attaisnojumu turpmākajam degvielas cenu pieaugumam. Nav grūti paredzēt, pie kā tas novedīs. Braucienu, pārvadājumu sadārdzināšanas, cenu kāpums praktiski visās jomās - no aviobiļetēm līdz pārtikai. Īsāk sakot, nāks gaismā inflācija, ko amerikāņi agrāk centušies iedzīt akcijās un nekustamajos īpašumos.

Īpaši pikanti ir tas, ka krīze ir pašu rokām taisīta. Knapi iebraucis Baltajā namā, Baidens ierobežoja slānekļa naftas ieguvi, slēdza naftas vada "Keystone XL" projektu, apsolīja ieguldīt zaļajā enerģētikā. Tā ieguvei neizdevies atgriezties pirmskrīzes līmenī.

Plāni iznīcināt krievu naftas ieguvējus, krasi samazinot melnā zelta cenas, panākumiem nav vainagojušies. Par spīti plānam, 2020. gadā pašiznīcinājās vien amerikāņu slānekļa naftas ražotāji. Tagad, pandēmijai rimstoties, pieprasījums pēc degvielas pieaug, valstī sākas atvaļinājumu sezona, bet nodrošināt pieprasījumu nav iespējams. Nav brīnums, ka degvielas cenas uzlido līdz debesīm.

Civilizētajās valstīs pastāv dažādi finanšu instrumenti degvielas cenu bremzēšanai. Krievija, piemēram, daudzus gadus veiksmīgi izmanto bremzēšanas mehānismu un var lepoties ar zemākajām degvielas cenām pasaulē.

Bet progresīvajās Savienotajās Valstīs izvēlas īstenot Grētas Tūnbergas sapņus: amerikāņi sēž mājās, jo viņiem nav naudas degvielai, nelido atvaļinājumā, jo biļete izmaksās pārāk dārgi, un audzē zaļumus uz palodzes, jo ēdiens maksā traku naudu.

Tādu zaļo dienas kārtību visiem spēkiem lobē Demokrātu partija. Pirms gada, kad naftas ieguve nokrita līdz vēsturiskajam minimumam, Aleksandrija Okasio-Kortesa savā tviterī uzrakstīja: "Šis jums noteikti patiks. Fosilās naftas ieguvē iestājies strukturālais kritums..."

Tolaik ieguves rūpniecībā cilvēki zaudēja darbu, bankrotēja lieli un mazi uzņēmumi, un drīz kongresmene bija spiesta šo tvītu izdzēst. Taču internets visu atceras: amerikāņu naftas rūpniecības iznīcināšana ir Demokrātu partijas sponsoru-oligarhu mērķis.

Uzreiz pēc kiberuzbrukuma "Colonial Pipeline" biržas analītiķi ieteica klientiem iegādāties interneta gigantu akcijas, kas specializējas kiberdrošības jomā. Viena šāda milža CEO — Ēriks Šmits no Google — šodien ir īsts Baltā nama pelēkais kardināls, kas virza savus cilvēkus uz vairāk vai mazāk ievērojamiem amatiem.

Amerikāņu oligarhiem, kuriem pieder digitālās korporācijas, ir izdevīgi izpostīt amerikāņu naftas ražotājus. Tas, ka tiem līdzi bez iztikas paliek miljoniem ierindas pilsoņu, ir korporatīvā ekonomiskā kara "blakuszaudējumi". "Ciparnieki" pret ieguves rūpniecību, elektromobiļi pret benzīna dzinējiem, sojas gaļas ražotāji pret lopkopību. Par karadarbības teātri kļuvusi Amerikas Savienoto Valstu teritorija, bet visās pasaules katastrofās Vašingtona vainos krievus.

Protams, klaji meli nav labākais prologs Krievijas prezidenta un Baltā nama saimnieka sarunām. Taču to var mēģināt izmantot spiedienam. "Mums būs saruna, es plānoju tikties ar prezidentu Putinu, - nesen paziņoja Džo Baidens. - Pagaidām mūsu specdienesti nav atraduši pierādījumu Krievijas saistībai (ar kiberuzbrukumu "Colonial Pipeline"), tomēr ir pierādījumi, ka izspiedējprogramma atrodas Krievijā. Viņiem (krieviem) nāksies atbildēt..."

"Krievu hakeri" sen jau ir kļuvuši par memu, ko amerikāņu varas iestādes velk dienas gaismā ikreiz, kad viņiem kaut kas iet greizi. Par ko tik neapsūdzēja viltīgos krievu programmētājus! Gan par Demokrātiskās partijas datoru uzlaušanu, gan par bezgalīgu iejaukšanos vēlēšanās, gan par kļūmēm amerikāņu valsts iestāžu datortīklos pagājušā gada decembrī, un tagad - par dārgu benzīnu. Pa šo laiku tā arī nav bijis uzradīts neviens reāls hakeris, neviens pierādījums.

Tikmēr tieši šajos gados ASV kļuva par absolūtu pasaules līderi datornoziedzībā. Amerikāņi ir pazīstamāko kiberuzbrukumu autori pēdējo desmitgažu laikā. Daži no šiem uzbrukumiem izskatījās kā pilnvērtīga militārā diversija. Piemēram, datorvīruss "Stuxnet", kas kritiski apdraudēja Irānas infrastruktūru.

Krievija pastāvīgi piedāvā Savienotajām Valstīm uzsākt darbu starptautiskās kiberdrošības nodrošināšanā. Taču katru reizi amerikāņi atsakās, jo viņiem arī būs jāspēlē pēc noteikumiem. Daudz vieglāk uzlikt vainu par valsts sabrukumu un pilsoņu nabadzību uz visuresošajām krievu hakeriem.

61
Tagi:
degviela, kiberuzbrukums, Krievija, ASV
Pēc temata
Te karsts, te auksts: kā amerikāņi ar klimata kārti groza pasauli
Stratēģiskais konkurents – tas, kuram viss izdodas. Bet tev – ne
"Krievu hakeri", Saakašvili un Tramps: Rietumu paranojai nav ne gala, ne malas

Kara kinohronika vairs nav melnbalta, neirotīkli to padarījuši krāsainu

0
(atjaunots 08:48 15.05.2021)
Parāde Berlīnē, mājupceļš, tikšanās uz sliekšņa – Lielā Tēvijas kara beigu vēsturiskie kadri tagad ir krāsaini.

Svinīgais maršs pie Reihstāga un Brandenburgas vārtiem ir pilnveidots ar kolorizācijas tehnoloģijas palīdzību. Telekanāls RT publicējis ekskluzīvu video ierakstu par godu Uzvaras svētkiem.

Marša solī un bruņutehnikas kolonnās Sarkanās armijas spēki tūlīt pēc kapitulācijas nosoļoja pa Berlīnes ielām 1945. gada 4. maijā. Ilgu laiku kadri palika melnbalti, taču elektroniskās iekārtas un programmas ļauj paskatīties uz tālaika notikumiem no jaunas puses. Redzams, ka karavīri nēsā lauka formu, to pašu, kurā pirms dažām nedēļām uzbruka Vācijas galvaspilsētai. Un viņi maršē pa ielām, ko vēl nesen bloķēja iznīcinātā tehnika un barikādes.

Tagad, pateicoties mūsdienu iekārtām un mākslīgajam intelektam, mēs redzam, kā tas notika. Interesanti, ka neirotīkli nav paredzēti kinohroniku restaurēšanai. Eksperti skaidro, ka mašīnas paredzētas, lai parādītu, "kā  varēja būt". Realitāte atkarīga no robotiem-analītiķiem.

Ļoti satraucošs bija arī uzvarētāju mājupceļš. Tas lasāms viņu sejās. Daudziem nākotne nav zināma. No kara nekad neatgriezās vairāk nekā 26 miljoni karavīru. Izdzīvojušie nezina, vai kāds tuvinieks viņus vēl gaida. Tāpēc pat iestudētajos kadros redzams neliekuļotais priekš.

Pavēle par 1945. gada 9. maija svētkiem saņēma 369. numuru. Pēc Staļina rīkojuma tika apstiprināts apbalvojums "Par Uzvaru pār Vāciju". Maskavā bija salūts – 30 artilērijas zalves no tūkstoš lielgabaliem. Dārdus un uzliesmojumus pavadīja 160 prožektoru stari un daudzkrāsainas raķetes.

0