PGA spēku komandpunkts, foto no arhīva

Iespēja aizsargāt suverenitāti: kas plāno iegādāties Krievijas PGA sistēmu S-500

85
(atjaunots 12:54 11.10.2020)
Zenītraķešu sistēma S-500 "Prometei", kuru efektīvais mērķu likvidācijas attālums sasniedz 600 km, ierindā Krievijā stāsies 2021. gadā. Taču jau tagad ir vērojams kompleksa nopietnais eksporta potenciāls.

Sistēmas S-500 "Prometei" izmēģinājumi KF Aizsardzības ministrijas poligonos tuvojas noslēgumam, raķešu izmēģinājumi apstiprinājuši visas kompleksa īpatnības, rūpniecība gatava sērijveida ražošanai. Pēc izmēģinājuma ekspluatācijas BS sāksies masveida iegādes. S-300 un S-400 ārvalstu pasūtītāju vidū ir ļoti pieprasītas, tāpēc, domājams, arī S-500 gaidāms sekmīgs starts starptautiskajā tirgū, konstatēja militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Amerikāņu analītiskais izdevums Kmilitary Watch jau noskaidrojis "Prometei" pirmos piecus potenciālos pasūtītājus: Alžīra, Baltkrievija, Ķīna, Indija, Irāna. Kāpēc tieši viņi? ASV un dažu citu rietumvalstu militarizācija, NATO agrāko militāro operāciju pieredze.

Tādas perspektīvas satrauc daudzus (ne tikai Krieviju un Ķīnu) un liek stiprināt nacionālās pretgaisa aizsardzības sistēmas. Pats par sevi saprotams, ārvalstu pasūtītāju interese aug par Krievijā ražotajām sistēmām S-300, S-400 un S-500, kas spēj efektīvi stāties pretī plaša spektra draudiem autonomi un mijiedarbībā.

Neatkarības paraugi

Alžīra pērk Krievijā ražotās bruņojuma sistēmas kopš aukstā kara laikiem, un patlaban tās rīcībā ir jaunas PGA sistēmas: ZRLK "Pancirj" un, saskaņā ar dažiem datiem, arī S-400. Military Watch uzskata, ka speciālisti Alžīrā īpaši augstu novērtēja iespēju iegādāties Krievijas jaunās PGA sistēmas, ņemot vērā NATO plašos uzlidojumus neaizsargātajai Lībijai 2011. gada vasarā un rudenī. Vienlaikus Rietumi sāk aktīvi izmantot piektās paaudzes iznīcinātājus un hiperskaņas lidmašīnas perspektīvā (20. gadu beigās). Augošo militāro draudu apstākļos Alžīra interesējas par iespējām iegādāties Krievijā ražotās sistēmas S-500 un lidmašīnas Su-57.

Baltkrievijas aizsardzības budžets šogad ir relatīvi pieticīgs – aptuveni 623 miljoni dolāru. Tomēr, ņemot vērā militāri politisko turbulenci Austrumeiropā un NATO spēku sarosīšanos pie Baltkrievijas robežām, Minska var cerēt uz sistēmas S-500 piegādēm par "draudzīgām" cenām viena no  pirmajām. Krievijas acīs stratēģiski izdevīga ir Baltkrievijas iespēja izdarīt uzbrukumus pret lidmašīnām un aviācijas uzbrukuma līdzekļiem "NATO teritorijas" dziļumā.

Ķīna viena no pirmajām iegādājās Krievijas mūsdienīgās PGA sistēmas – ZRK S-300PMU-2, ZRS S-400, kā arī "gaiss-gaiss" tipa raķetes R-77, kas paredzētas iznīcinātājiem Su-27 un Su-35. Ķīnas speciālisti izstrādājuši virkni efektīvu PGA līdzekļu, tomēr Krievija joprojām ieņem līdera vietu pasaulē gaisa kosmiskās aizsardzības sistēmu jomā. "Prometei", kas spēj likvidēt mērķus pie kosmosa telpas robežas, vairāk nekā 100 km augstumā, protams, būs vērtīgs ieguvums Ķīnas Tautas atbrīvošanās armijai. Pekina nopietni vērtē draudus, ko nes amerikāņu jaunās paaudzes bruņojuma sistēmas.

Indija jau gadu desmitiem ir lielākais Krievijas bruņojuma sistēmu pasūtītājs: starp iepirkumiem ir vairāki ZRS S-400 "Triumf" divizioni (2018. gadā noslēgts līgums par kopsummu virs 5 miljardiem dolāru). Ņūdeli centienus izstrādāt stratēģiskās raķetes varētu efektīvi papildināt sistēmas S-500, kas būs neaizvietojamas karstajos punktos (kur jau parādījusies Ķīnas hiperskaņas kara lidmašīna ar bezpilota lidaparātu WZ-8). ASV vairākkārt draudējušas Indijai ar ekonomiskajām sankcijām, ja valsts iegādāsies augstas klases bruņojumu Krievijā, taču tas nekad nav mulsinājis Indijas valdību, un diezin vai ietekmēs jaunās sistēmas S-500 "Prometei" iegādes.

Taktiskās mācības poligonā Ašuluk Astrahaņas apgabalā
© Sputnik / Руслан Кривобок

Irāna interesējas par PSRS un Krievijas PGA sistēmām kopš Irānas-Irākas kara noslēguma 1988. gadā. Irānas armija bruņota ar modernizētām tālā darbības rādiusa sistēmām S-200, ZES S-300PMU-2. Teherāna tiek uzskatīta par sistēmas S-400 "Triumf" vadošo potenciālo pasūtītāju – tā nepieciešama, lai pretotos ASV un NATO "neredzamo" lidmašīnu augošajai klātbūtnei Tuvajos Austrumos. Perspektīvā Irānu varētu ieinteresēt arī jaunā sistēma S-500 "Prometei". Atgādināšu, ka oktobrī noslēdzās ANO Drošības Padomes bruņojuma pārdošanas embargo periods, un Krievija, par ASV ekonomisko sankciju draudos – neplāno atteikties no ieroču piegādēm Irānas Islāma Republikai.

Kosmiskās iespējas

Sistēmai S-500 nav analogu, to atzīst militārie eksperti Krievijā un citās valstīs. Jāpiebilst, ka "Prometei" nav "Triumf" aizvietotājs (tā strādā augstumā no 5 metriem līdz 60 kilometriem) un paredzēta stratēģisko mērķu prioritārai likvidācijai ekstremālā attālumā (satelīti zemā orbītā, hiperskaņas spārnotās raķetes, starpkontinentālās ballistiskās raķetes, kosmiskās lidmašīnas, radiolokācijas lidmašīnas, smagie bumbvedēji). Sistēma S-400 arī spēj likvidēt visus minētos mērķus, tikai mazākā augstumā un attālumā, taču ešelonētā (integrētā) PGA-PRA sistēmā "Triumf" būs efektīvās izmantot mazāku un mazāk vērtīgu objektu: "neredzamu" iznīcinātāju, taktisko ballistisko un spārnoto raķešu neitralizācijai.

Izcilās taktiski tehniskās īpašības ļauj iekļaut S-500 pretkosmiskās aizsardzības sistēmu pirmajā paaudzē. "Prometei" ir 600 km neitralizācijas rādiuss, un šajā attālumā tas vienlaikus spēj likvidēt līdz 10 virsskaņas mērķus (spārnotās un ballistiskās raķetes), kas pārvietojas ar ātrumu līdz 25 tūkst. km/h, līdz 200 km augstumā. Tas ļoti nervozē speciālistus ASV, kuri šaubās, vai lidmašīnas F-22, F-35 un B-2 palikšot nemanāmas S-500 radaros.

Krievijas ZRK S-400 Triumf, foto no arhīva
© Sputnik / Евгений Одиноков

Savienotās Valstis izstrādā kosmiskos uzbrukuma līdzekļus, un perspektīvā var likt tos lietā preventīvā uzbrukumā Krievijai, izmantojot armijas bāzes Eiropā. Tomēr sistēma S-500 "Prometei" būtiski apsteidz amerikāņu izstrādes no tehnoloģiskā viedokļa. Jāņem vērā: 600 km – tā ir mērķu likvidācijas robeža, S-500 "redz" daudz tālāk. Tādas tehnoloģijas paplašina militāro iespēju robežas. Piemēram, no Krimas pussalas teritorijas "Prometei" varēs kontrolēt gaisa telpu virs visas Melnās jūras un Marmora jūras, aptvers debesis virs Bulgārijas un Rumānijas (ieskaitot Bukaresti). No Kaļiņingradas apgabala S-500 kaujas apstākļos sasniegs spārnotās raķetes un "neredzamos" F-35 Skageraka šaurumā, kas savieno Baltijas un Ziemeļjūru. Nepieciešamības gadījumā iespējams sasniegt gaisa mērķus virs Berlīnes un Drēzdenes un visas Polijas, nerunājot jau par Lietuvas, Latvijas un Igaunijas kompakto gaisa telpu.

Un tomēr S-500 – tas ir vairogs, kas spēj piesegt Krievijas Rietumu kara apgabala bruņoto spēku, dažāda darbības attāluma raķešu kompleksu un bāzes sistēmu izvēršanu.

Pirmos "Prometei" paraugus Krievijas Bruņotie spēki saņems 2021. gadā. Zenītraķešu sistēmas S-500, S-400 un S-300 iekļausies integrētā gaisa kosmiskās aizsardzības sistēmā, kas efektīvi aizsargās Krieviju no dažādākajiem draudiem, padarīs stabilāku situāciju valstīs un reģionos. Pēc tam Maskava atbalstīs ar sabiedrotos un partnerus ar jaunām aizsardzības iespējām.

Iepriekšminētais S-500 pasūtītāju saraksts noteikti būs garāks. Jaunais supertālais "Prometei" ir pietiekami interesants, jo tādas PGA-PRA sistēmas klātbūtne neapšaubāmi atvēsinās ikvienu agresīvu karstgalvi.

85
Tagi:
S-500 "Prometei", Krievija, krievu ierocis, PGA
Pēc temata
NATO tas ne sapņos nerādās: 150 tūkstoši Krievijas karavīru pārbauda cīņas gatavību
Patriot to nespēj: eksperts paskaidroja, kāpēc Turcija izvēlējusies S-400
Kāpēc Indija gatava atvēlēt 2 miljardus par Krievijas iznīcinātājiem MiG-29 un Su-30
Krievijas speciālisti veikuši S-500 izmēģinājumus Sīrijā
Redzamas kā mušas uz griestiem: Turcija izmēģina S-400 pret ASV iznīcinātājiem

"Sodīt Maskavu": kas notiks pēc Krievijas atslēgšanas no SWIFT

5
(atjaunots 07:58 14.04.2021)
Tagad ne tikai ASV, bet arī Eiropā draud Krievijai ar atslēgšanu no SWIFT — globālās starpbanku finanšu telekomunikācijas sistēmas.

Šoreiz stingrajiem koordinētajiem pasākumiem aicināja Eiropas Parlamentā. Ar ko tas draud un vai Krievijas finanšu sistēma ir gatava tādam scenārijam lasiet Nataļjas Dembinskas materiālā RIA Novosti vietnē.

Atkal vecā dziesma

Vispasaules Starpbanku finanšu telekomunikāciju sabiedrībai SWIFT ir pieslēgti vairāk nekā 11 000 organizāciju divsimt valstīs. Krievija ietilpst SWIFT lielāko ekspluatantu trijniekā, un ar atslēgšanu no tās valstij piedraud kopš 2014. gada. Iemesli ir dažādi - gan Krima, gan Donbass, gan Skripaļu lieta, gan situācija ar blogeru Alekseju Navaļniju. Džo Baidens apsolīja atslēgt Krieviju no SWIFT uzreiz pēc iestāšanās ASV prezidenta amatā.

© Sputnik / Алексей Филиппов

Decembrī Reuters, atsaucoties uz avotiem, kuriem ir informācija par prezidenta komandas plāniem, paziņoja par Baidena nodomu "sodīt" Maskavu par to, ka tā esot iesaistīta hakeru uzbrukumā ASV valsts iestādēm. Jaunām sankcijām jānoved pie "Krievijas nopietniem ekonomiskiem, finansiāliem vai tehnoloģiskiem zaudējumiem". Viens no variantiem ir atslēgšana no SWIFT, paziņoja Vašingtonas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra kiberdrošības eksperts Džeimss Endrjū Luiss.

Aprīlī saasinājās situācija Ukrainas austrumos — jauns iegansts. Eiropā ķērās klāt šai tēmai. Pēc Eiropas Parlamenta un Eiropas Tautas partijas vadošās frakcijas vadītāja Manfreda Vēbera vārdiem, Maskava "turpina bīstamo provokāciju kursu".

Viņš uzskata, ka, "pastiprinot militāro klātbūtni" pie robežas ar Ukrainu, Maskava pārbauda Rietumu pacietību. Tāpēc ASV un ES ir jāsniedz saskaņota atbilde. Politķis uzsvēra, ka situācijas eskalācijas apstākļos "dozēto sankciju laiks beigsies". Minot piemērus pasākumiem, kam "jākļūst par reāliem variantiem", Vēbers piedāvāja "oligarhu kontu vērienīgu iesaldēšanu", tāpat kā atslēgšanu no SWIFT.

Būs problēmas

No vienas puses, Krievijā ir sava Finanšu ziņojumu pārraides sistēma (FZPS). Tā sāka darbu 2014. gadā. Tai ir pievienotas visas Krievijas bankas un aptuveni desmits ārvalstu banku no Eirāzijas Ekonomiskās savienības (EES). Pēc atslēgšanas no SWIFT bankas pāries pie Krievijas analoga. Tomēr starptautiskajiem maksājumiem FZPS pagaidām nav pilnīgi pilnvērtīgs aizvietojums, tāpēc trieciens būs nopietns.

Eksperti norāda, ka eksporta un importa operāciju apjomi dolāros un eiro Krievijā ir būtiski, turklāt vairākās produktu grupās atrast alternatīvu nav iespējams.

"Atslēgšana no SWIFT paralizēs Krievijas banku transakcijas, — brīdina indeksu kompānijas "Beta Finanšu tehnoloģijas" galvenais stratēģis Ararats Mkrčjans. – Visvairāk cietīs lieli eksportētāji. Viņiem būs jāstrādā vienīgi ar ārvalstu bankām savas operacionālās darbības apkalpošanai. Parādīsies virkne starpnieku, kas apies ierobežojumus. No tā nopelnīs pirmkārt EAES valstu finanšu institūcijas."

Viss ir pārvarams

Tomēr jebkurā gadījumā katastrofas nebūs.

"Pati par sevi Krievijas banku atslēgšana no SWIFT nozīmē vien finanšu transakciju sadārdzināšanos un palēnināšanos starp kontrahentiem. Skaidrs, ka tradicionālās ķēdes tiks izjauktas, un to atjaunošanai būs vajadzīgs laiks. Taču vienas vai divu nedēļu laikā ir iespējams to izdarīt," norāda vadošais QBF analītiķis Oļegs Bogdanovs.

Taču eksperts piebilda: ja atslēgšanai sekos Krievijas rezidentu dolāru līdzekļu iesaldēšana, tirgos ir iespējama paniska reakcija. Būs nepieciešams ceturksnis vai divi, lai viss norimstos, bet galu galā finanšu saites tiks atjaunotas.

Nenovēršamas ir straujas valūtas svārstības. Tomēr pēc īsa turbulences perioda rubļa kurss atgriezīsies pie normas.

Paši maksās dārgāk

Tomēr otrais aspekts, kas saistīts ar Krievijas atslēgšanu no SWIFT liek domāt, ka tālāk par draudiem lieta neies. Pirmkārt, SWIFT ir privāta kompānija, kas pelna uz Krievijas banku rēķina. Tās izmanto sistēmu ne tikai starptautiskajām, bet arī iekšzemes starpbanku transakcijām. Lai SWIFT kādu atslēgtu, ir nepieciešams ES lēmums vai ASV sankcijas pret pašu SWIFT. Taču šajā gadījumā tiks skarti Krievijas tirdzniecības partneri - Eiropas un ASV bizness.

"To var uzskatīt par nepārvāramās varas apstākli, kas neļaus Krievijas uzņēmumiem un valstij apmaksāt esošās saistības. Valsts ārējais parāds ir aptuveni 450 miljardi dolāru. Tādējādi kreditoriem radīsies finansiālas problēmas. Turklāt būs apgrūtinātas operācijas ar galvenajiem tirdzniecības partneriem, kuru vidū lielākā ir Eiropas Savienība. Aicinājumi Eiropas Parlamentā ir vien tirgus populisms un nekas vairāk," uzskata uzņēmuma "Otkritij Broker" vadošais analītiķis Andrejs Kočekovs.

Grūti būs arī ASV. Pirmkārt, Vašingtonas ietekme uz SWIFT ir hipotētiska, jo tās galvenā mītne atrodas Beļģijā. Otrkārt, Krievija var atbildēt ar stingrām sankcijām pret amerikāņu bankām un politiķiem

5
Tagi:
Finanses, Krievija, Eiropa
Pēc temata
"Ekstremālas" sankcijas: ASV plāno ķerties pie Krievijas valsts parāda
"Sodīt Krieviju". Sergejs Lavrovs – par attiecībām ar ES
Peskovs: Putins neļaus ASV runāt ar Krieviju no spēka pozīcijas
ASV draud Krievijai ar sekām "agresīvo darbību" dēļ
Pentagons

Ielenkts un ļoti bīstams. Pentagons izšķīries par tehnoizrāvienu

21
(atjaunots 15:37 13.04.2021)
Kamēr Pentagons grozījās un flirtēja, lepni spogulī skatīdamies, krievi bez liekām runām biezā mežā, paturot prātā spēkavīrus, nemanāmi kļuva par citiem spēcīgāki.

Īstais brīdis teikt, ka saņemtas divas ziņas, un abas ir labas, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans.

Pirmkārt, Pentagons atzinis, ka atpaliek no saviem tiešajiem konkurentiem, kurus likvidēt, pēc paša vārdiem, varēšot apmēram pēc septiņiem gadiem. Otrkārt, tas liecina, ka vismaz septiņus gadus vēl dzīvosim – bez Trešā pasaules kara. Savienotās Valstis tak nedosies karā nonēsātās lupatās. Vismaz viņu Aizsardzības ministrija pagaidām tikai domā, ko vilkt mugurā izrāvienam.

"Ātrās reaģēšanas tehnoloģiju pārvalde patlaban meklē ultrainovācijas, kas nodrošinās izrāviena iespējas, lai stātos pretī praktiski vienlīdz spēcīgam pretiniekam un nivelēs trūkumus kopīgo misiju ietvaros," Loida Ostina resors izsludinājis "atjautības konkursu". Tas ieplānots rudenī. No kompetentajām kompānijām gaida ierosinājumus un projektus tādās jomās kā mākslīgais intelekts, 5G militārais pielietojums, kvantu, kosmiskās, hiperskaņas un kibertehnoloģijas.

Pie tam militārais budžets aug ar katru gadu. Pašreizējais – 730 miljardi. Iznāk, par velti mīlēts? Pareizāk sakot, ne par velti, tikai mīlestība tāda pavārga. Konkurenti apsteidz.

Principā, karavīri parasti izvēlas izrauties no ielenkuma. Pentagonu iejož lokā vienīgi valsts rūpes un uzmanība. Tas ir ielenkts un ļoti bīstams. To lolo un mīl. Nenoraida nevienu niķi. Pat mazuļus ļauj sist –pašapliecināšanās labad. Nu, bet, ja netiek galā arī ar mazajiem, tik un tā iegalvo, ka visā pasaulē nav neviena par to stiprāka un uzticamāka.

Patiešām, nebija gan. Tikai, kamēr Pentagons grozījās un flirtēja, lepni spogulī skatīdamies, krievi bez liekām runām biezā mežā, paturot prātā spēkavīrus, nemanāmi kļuva par citiem spēcīgāki.

Naudas nav, bet noturējās, kļuva stiprāki un izrāvās. Un te – paskat vien, pamēģini panākt, viņiem tagad ir hiperskaņa. Bet ASV pat novatorisku izrāvienu sāk tikai ātrās, pat ne reaktīvās reaģēšanas tehnoloģiju vadībai. Tāpēc "virtuālo tikšanos risinājumu meklēšanai" organizēs tikai rudenī, bet kaut kādas manāmas kustības sāksies tikai 2028. gadā. Viņiem visiem kopā vajadzētu pastrādāt pie iesaukuma varenajā amerikāņu armija un palūgt vājākus ienaidniekus mazliet pagaidīt. Citādi vēl iznāks tā, ka pēc izrāviena amerikāņi izies pie frontes līnijas, bet tur atkal neviena nebūs. Visi būs priekšā.

21
Tagi:
Pentagons
Pēc temata
Kāpēc KDLO vajadzīgs tik liels skaits militāro mācību? Kādi ir galvenie izaicinājumi?
"Mums nav izredžu": Pentagons stāsta par Krievijas armijas priekšrocību
"Nav iespējams netrāpīt": ar ko apbruņos Krievijas JKF jaunos kuģus
"Par mata tiesu": atklāti dati par gatavošanos kodoluzbrukumam