PGA spēku komandpunkts, foto no arhīva

Iespēja aizsargāt suverenitāti: kas plāno iegādāties Krievijas PGA sistēmu S-500

80
(atjaunots 12:54 11.10.2020)
Zenītraķešu sistēma S-500 "Prometei", kuru efektīvais mērķu likvidācijas attālums sasniedz 600 km, ierindā Krievijā stāsies 2021. gadā. Taču jau tagad ir vērojams kompleksa nopietnais eksporta potenciāls.

Sistēmas S-500 "Prometei" izmēģinājumi KF Aizsardzības ministrijas poligonos tuvojas noslēgumam, raķešu izmēģinājumi apstiprinājuši visas kompleksa īpatnības, rūpniecība gatava sērijveida ražošanai. Pēc izmēģinājuma ekspluatācijas BS sāksies masveida iegādes. S-300 un S-400 ārvalstu pasūtītāju vidū ir ļoti pieprasītas, tāpēc, domājams, arī S-500 gaidāms sekmīgs starts starptautiskajā tirgū, konstatēja militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Amerikāņu analītiskais izdevums Kmilitary Watch jau noskaidrojis "Prometei" pirmos piecus potenciālos pasūtītājus: Alžīra, Baltkrievija, Ķīna, Indija, Irāna. Kāpēc tieši viņi? ASV un dažu citu rietumvalstu militarizācija, NATO agrāko militāro operāciju pieredze.

Tādas perspektīvas satrauc daudzus (ne tikai Krieviju un Ķīnu) un liek stiprināt nacionālās pretgaisa aizsardzības sistēmas. Pats par sevi saprotams, ārvalstu pasūtītāju interese aug par Krievijā ražotajām sistēmām S-300, S-400 un S-500, kas spēj efektīvi stāties pretī plaša spektra draudiem autonomi un mijiedarbībā.

Neatkarības paraugi

Alžīra pērk Krievijā ražotās bruņojuma sistēmas kopš aukstā kara laikiem, un patlaban tās rīcībā ir jaunas PGA sistēmas: ZRLK "Pancirj" un, saskaņā ar dažiem datiem, arī S-400. Military Watch uzskata, ka speciālisti Alžīrā īpaši augstu novērtēja iespēju iegādāties Krievijas jaunās PGA sistēmas, ņemot vērā NATO plašos uzlidojumus neaizsargātajai Lībijai 2011. gada vasarā un rudenī. Vienlaikus Rietumi sāk aktīvi izmantot piektās paaudzes iznīcinātājus un hiperskaņas lidmašīnas perspektīvā (20. gadu beigās). Augošo militāro draudu apstākļos Alžīra interesējas par iespējām iegādāties Krievijā ražotās sistēmas S-500 un lidmašīnas Su-57.

Baltkrievijas aizsardzības budžets šogad ir relatīvi pieticīgs – aptuveni 623 miljoni dolāru. Tomēr, ņemot vērā militāri politisko turbulenci Austrumeiropā un NATO spēku sarosīšanos pie Baltkrievijas robežām, Minska var cerēt uz sistēmas S-500 piegādēm par "draudzīgām" cenām viena no  pirmajām. Krievijas acīs stratēģiski izdevīga ir Baltkrievijas iespēja izdarīt uzbrukumus pret lidmašīnām un aviācijas uzbrukuma līdzekļiem "NATO teritorijas" dziļumā.

Ķīna viena no pirmajām iegādājās Krievijas mūsdienīgās PGA sistēmas – ZRK S-300PMU-2, ZRS S-400, kā arī "gaiss-gaiss" tipa raķetes R-77, kas paredzētas iznīcinātājiem Su-27 un Su-35. Ķīnas speciālisti izstrādājuši virkni efektīvu PGA līdzekļu, tomēr Krievija joprojām ieņem līdera vietu pasaulē gaisa kosmiskās aizsardzības sistēmu jomā. "Prometei", kas spēj likvidēt mērķus pie kosmosa telpas robežas, vairāk nekā 100 km augstumā, protams, būs vērtīgs ieguvums Ķīnas Tautas atbrīvošanās armijai. Pekina nopietni vērtē draudus, ko nes amerikāņu jaunās paaudzes bruņojuma sistēmas.

Indija jau gadu desmitiem ir lielākais Krievijas bruņojuma sistēmu pasūtītājs: starp iepirkumiem ir vairāki ZRS S-400 "Triumf" divizioni (2018. gadā noslēgts līgums par kopsummu virs 5 miljardiem dolāru). Ņūdeli centienus izstrādāt stratēģiskās raķetes varētu efektīvi papildināt sistēmas S-500, kas būs neaizvietojamas karstajos punktos (kur jau parādījusies Ķīnas hiperskaņas kara lidmašīna ar bezpilota lidaparātu WZ-8). ASV vairākkārt draudējušas Indijai ar ekonomiskajām sankcijām, ja valsts iegādāsies augstas klases bruņojumu Krievijā, taču tas nekad nav mulsinājis Indijas valdību, un diezin vai ietekmēs jaunās sistēmas S-500 "Prometei" iegādes.

Taktiskās mācības poligonā Ašuluk Astrahaņas apgabalā
© Sputnik / Руслан Кривобок

Irāna interesējas par PSRS un Krievijas PGA sistēmām kopš Irānas-Irākas kara noslēguma 1988. gadā. Irānas armija bruņota ar modernizētām tālā darbības rādiusa sistēmām S-200, ZES S-300PMU-2. Teherāna tiek uzskatīta par sistēmas S-400 "Triumf" vadošo potenciālo pasūtītāju – tā nepieciešama, lai pretotos ASV un NATO "neredzamo" lidmašīnu augošajai klātbūtnei Tuvajos Austrumos. Perspektīvā Irānu varētu ieinteresēt arī jaunā sistēma S-500 "Prometei". Atgādināšu, ka oktobrī noslēdzās ANO Drošības Padomes bruņojuma pārdošanas embargo periods, un Krievija, par ASV ekonomisko sankciju draudos – neplāno atteikties no ieroču piegādēm Irānas Islāma Republikai.

Kosmiskās iespējas

Sistēmai S-500 nav analogu, to atzīst militārie eksperti Krievijā un citās valstīs. Jāpiebilst, ka "Prometei" nav "Triumf" aizvietotājs (tā strādā augstumā no 5 metriem līdz 60 kilometriem) un paredzēta stratēģisko mērķu prioritārai likvidācijai ekstremālā attālumā (satelīti zemā orbītā, hiperskaņas spārnotās raķetes, starpkontinentālās ballistiskās raķetes, kosmiskās lidmašīnas, radiolokācijas lidmašīnas, smagie bumbvedēji). Sistēma S-400 arī spēj likvidēt visus minētos mērķus, tikai mazākā augstumā un attālumā, taču ešelonētā (integrētā) PGA-PRA sistēmā "Triumf" būs efektīvās izmantot mazāku un mazāk vērtīgu objektu: "neredzamu" iznīcinātāju, taktisko ballistisko un spārnoto raķešu neitralizācijai.

Izcilās taktiski tehniskās īpašības ļauj iekļaut S-500 pretkosmiskās aizsardzības sistēmu pirmajā paaudzē. "Prometei" ir 600 km neitralizācijas rādiuss, un šajā attālumā tas vienlaikus spēj likvidēt līdz 10 virsskaņas mērķus (spārnotās un ballistiskās raķetes), kas pārvietojas ar ātrumu līdz 25 tūkst. km/h, līdz 200 km augstumā. Tas ļoti nervozē speciālistus ASV, kuri šaubās, vai lidmašīnas F-22, F-35 un B-2 palikšot nemanāmas S-500 radaros.

Krievijas ZRK S-400 Triumf, foto no arhīva
© Sputnik / Евгений Одиноков

Savienotās Valstis izstrādā kosmiskos uzbrukuma līdzekļus, un perspektīvā var likt tos lietā preventīvā uzbrukumā Krievijai, izmantojot armijas bāzes Eiropā. Tomēr sistēma S-500 "Prometei" būtiski apsteidz amerikāņu izstrādes no tehnoloģiskā viedokļa. Jāņem vērā: 600 km – tā ir mērķu likvidācijas robeža, S-500 "redz" daudz tālāk. Tādas tehnoloģijas paplašina militāro iespēju robežas. Piemēram, no Krimas pussalas teritorijas "Prometei" varēs kontrolēt gaisa telpu virs visas Melnās jūras un Marmora jūras, aptvers debesis virs Bulgārijas un Rumānijas (ieskaitot Bukaresti). No Kaļiņingradas apgabala S-500 kaujas apstākļos sasniegs spārnotās raķetes un "neredzamos" F-35 Skageraka šaurumā, kas savieno Baltijas un Ziemeļjūru. Nepieciešamības gadījumā iespējams sasniegt gaisa mērķus virs Berlīnes un Drēzdenes un visas Polijas, nerunājot jau par Lietuvas, Latvijas un Igaunijas kompakto gaisa telpu.

Un tomēr S-500 – tas ir vairogs, kas spēj piesegt Krievijas Rietumu kara apgabala bruņoto spēku, dažāda darbības attāluma raķešu kompleksu un bāzes sistēmu izvēršanu.

Pirmos "Prometei" paraugus Krievijas Bruņotie spēki saņems 2021. gadā. Zenītraķešu sistēmas S-500, S-400 un S-300 iekļausies integrētā gaisa kosmiskās aizsardzības sistēmā, kas efektīvi aizsargās Krieviju no dažādākajiem draudiem, padarīs stabilāku situāciju valstīs un reģionos. Pēc tam Maskava atbalstīs ar sabiedrotos un partnerus ar jaunām aizsardzības iespējām.

Iepriekšminētais S-500 pasūtītāju saraksts noteikti būs garāks. Jaunais supertālais "Prometei" ir pietiekami interesants, jo tādas PGA-PRA sistēmas klātbūtne neapšaubāmi atvēsinās ikvienu agresīvu karstgalvi.

80
Tagi:
S-500 "Prometei", Krievija, krievu ierocis, PGA
Pēc temata
NATO tas ne sapņos nerādās: 150 tūkstoši Krievijas karavīru pārbauda cīņas gatavību
Patriot to nespēj: eksperts paskaidroja, kāpēc Turcija izvēlējusies S-400
Kāpēc Indija gatava atvēlēt 2 miljardus par Krievijas iznīcinātājiem MiG-29 un Su-30
Krievijas speciālisti veikuši S-500 izmēģinājumus Sīrijā
Redzamas kā mušas uz griestiem: Turcija izmēģina S-400 pret ASV iznīcinātājiem

Ko nu iesākt? Igauņu armiju pārvarējis ģenerālis Sals

27
(atjaunots 16:36 21.01.2021)
Igaunijā noticis tas, par ko visi tur nopietni bažījās. Republikas bruņotos spēkus neitralizējis un sakāvis reālais, ne iedomātais pretinieks.

Šoziem igauņu karavīri beidzot visu ir sapratuši par valsts nacionālā karoga krāsām. Viņu karogs apzimē baltu sniegu apakšā, aukstas zilas debesis augšā un vienu treknu melnu joslu pa vidu. Pēc visiem tiem manevriem svaigā gaisā acīs tumst un zobi klab, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans.

Tapas poligonā ar vareno igauņu armiju gadījusies varena nelaime. Noticis tas, no kā visi baidījās. Armiju neitralizējis un sakāvis reālais, ne iedomātais pretinieks. Tātad tomēr iebrucis. Un ne jau kaut kur pamalē, - viņu pašu mācībās. Tur, kur igauņi paši, nu, vai pēc  vecāko brāļu scenārija lemj, ko un kā viņiem uzvarēt. Uzvar gan vienmēr vienus un tos pašus krievus.

Bet te... varbūt pandēmija iejaucās, varbūt puiši neiespringa pēc svētkiem, tomēr viņi pavisam piemirsuši, ka ģenerālis Sals dien Krievijas armijā. Jāpiebilst gan, ka pie viņiem bija -12. No krievu viedokļa tas drīzāk bija kapteinis Vēsums. Tik un tā igauņu karavīri dabūja cepures, bet izrādījās, ka tās nemaz nesilda pat tādā laikā. Bet citu viņiem nav. Tikai vieglas galvassegas ar sintētisko kažoku. Kepkas.

Tikai puteņos kļūst skaidrs, ka jēgas no tām pamaz. Ātri uzsūc valgmi, pārklājas ar ledu. Piedevām vēl tik tikko turas uz galvas – krīt nost ne tikai aktīvu kustību dēļ – to pat vējš nopūš. Nav jau gluži tā, ka igauņi būtu tādi siltumnīcas dīgsti, tomēr sals it nemaz nevairo cīņasspēju, ja ekipējums, tā sakot, neiet krastā. Varēja tak paši tos manevrus "nosačkot". Būtu vismaz pagaidījuši. Citādi tak skudriņas skrien. Nē, nekā nebija. Lūdzu, te jums būs apstākļi, tur – klajas debesis. Nē, sals veselībai par labu nenāk, tie ir tīrie meli. Krievu propaganda.

Igauņi teju vai nepameta kvazicīņas lauku. Jā, karsti gan ir igauņu puiši, bet ar nosalušām ausīm neko daudz nesakarosi. Labi, ka komandieri apžēlojās un atļāva puišiem uzvilkt kapuces, lai arī noteikumi to neparedz. Vismaz sasildījas, ja ne uzvarēja.

Pavisam cita lieta ir ausaines: siltas, uzticamas, ar dabisku kažokādu – tagad atceras tie, kam gadījies ostīt pulveri vēl padomju laikos. Paklusām gan, jo te par tādām atmiņām var pa taisno no Tapas uz etapu aiziet. It īpaši, ja ar tādām pašām skumjām atcerēsies kokardi, kas to ausaini rotāja.

Bet Igaunijā pat bez īsta sala pagadās īsti atsaldētie. Tie, kas ar Krieviju karo, paši savos kabinetos sēdēdami. Bet karavīri jau nav pie vainas. Viņiem dota pavēle. Protams, viņi gatavi pildīt jebkuru pavēli, pat nosaldēt ausis, lai vecmāmiņai iespītētu. Vecmāmiņai – ne jau ļaunākajam ienaidniekam. Ja nu kļūs kurli pašā nepiemērotākajā brīdī un nesadzirdēs ienaidnieka doto, iespējams, labāko padomu viņu dzīvītē – padodieties vai tiksiet iznīcināti.  

27
Tagi:
armija
Pēc temata
Eksperts paskaidroja, kāpēc pat NATO Baltija nevar iztikt bez Krievijas
Labs biznesa projekts: 15 gadu laikā NATO izsūknējusi no Latvijas 5 miljardus eiro
NATO karavīri Baltijā sūdzas: viņus "izseko krievi"
Ziemeļu straume 2

"Ziemeļu straume 2" noteiks Vācijas un ASV attiecību likteni

16
(atjaunots 12:46 21.01.2021)
Savā inaugurācijā Džo Baidens saņēma ne visai patīkamu dāvanu no ASV galvenā partnera — Vācijas. Tā ir rūpīgi iesaiņota un ar lentīti pārsieta problēmu kvintesence, ar kurām būs jānodarbojas jaunajai administrācijai.

Amerikas Savienotās Valstis ieviesušas sankcijas pret Krievijas kuģi "Fortūna", kas piedalās "Ziemeļu straumes 2" būvniecībā. Turklāt, pēc Vācijas mediju ziņām, ASV vēstniecība Berlīnē informēja Vācijas valdību par jaunu ierobežojošo pasākumu ieviešanu, portālā RIA Novosti stāsta Irina Alksnis.

Vācu varas iestādes uz to reaģēja ar aizvainojoši aukstasinīgu komentāru, sak, tās "ar nožēlu ņēmušas to vērā", proti, pat neizrādīja formālu satraukumu.

Šie notikumi organiski turpina citu nozīmīgu incidentu dienu iepriekš.

Bijušais ASV valsts sekretāra vietnieks un Džo Baidena ārpolitikas padomnieks vēlēšanās Nikolass Bērnss nāca klajā ar ideju: vienlaicīgi iesaldēt Amerikas sankcijas pret gāzesvadu un tā būvdarbus, lai jaunā administrācija saņemtu "iespēju konfidenciāli un apdomīgi aprunāties ar Vācijas valdību un citām iesaistītajām valstīm".

Acīmredzot Bernss rīkojās nevis pēc savas iniciatīvas, bet gan atskaņoja Vašingtonas priekšlikumu.

Taču vācieši tam vienkārši atmeta ar roku. Enerģētikas komitejas priekšsēdētājs Klauss Ernsts nosauca Vācijas enerģētikas politikas apspriešanu ar Savienotajām Valstīm par "absolūti nepiedienīgu". Viņš uzsvēra, ka "Ziemeļu straumes 2" būvniecība ir vienīgi Eiropas darīšana, tai ir visas nepieciešamās atļaujas un tāpēc tā ātri jāpabeidz.

Amerikāņu ārpolitiku pēdējo gadu desmitu laikā, kurā radās viena vienīga kļūme – Donalda Trampa prezidentūra  un ko iecerējuši atjaunot demokrāti, visbiežāk raksturo kā globālismu. Tajā ir divas galvenās un vienādi nozīmīgas sastāvdaļas – procedūrinstitucionālā un ideoloģiskā.

Par ideoloģiju atbild visliberālāko ideju apjomīgais komplekss — no LGBT progresa līdz nepieciešamībai cilvēcei atteikties no gaļas izmantošanas pārtikā ekoloģisko apsvērumu dēļ. Turklāt adeptu radikālisms, prasība uzticēties "vienīgajai pareizajai mācībai" un citādi domājošo vajāšana kļūst arvien stingrāka.

Institucionālā daļa sabiedrībai tāpat ir labi pazīstama – tā ir pārnacionālo organizāciju, dokumentu un procedūru sistēma. Populārs ir viedoklis (un tas ir pamatots), ka tieši tāpat ASV ilgus gadus stiprinājusi savu virskundzību ar mērķi uzspiest pasaulei tām izdevīgus spēles noteikumus un uz visiem laikiem stiprināt savu globālo līderību.

Taču sen jau ir skaidrs, ka kaut kas ir aizgājis greizi. Daudzas valstis iemācījušās spēlēt un uzvarēt tām netaisnīgā sistēmā. Krievija un tās veiksmīgā PTO noteikumu izmantošana savā labā ir drīzāk piemērs, nevis izņēmums. Par to runāja Donalds Tramps visus četrus gadus, bez svārstīšanas izvedot ASV no daudziem starptautiskajiem līgumiem un organizācijām: patiesībā tie nav tik izdevīgi Amerikai, kā visi pieraduši domāt.

Nav grūti uzminēt, ka nedaudziem privileģētiem ASV partneriem, kuru vidū ir arī Vācija, ir īpašie bonusi, un, kā jau kļuvis skaidrs, tie prot šos bonusus labi izmantot.

Tieši tāpēc Berlīnei bija tik neizdevīgs Tramps, kurš nekautrējās klāt vaļā visu taisnību un jauca nost visu to shēmu, ko Vācija paklusam izveidojusi savas suverenitātes atgūšanai, izmantojot Ameriku savās interesēs.

Tāpēc Vācijas valdība ar sajūsmu sagaidīja Baidenu kā jauno ASV prezidentu: tas sola vāciešiem komfortablākā attiecību formāta atgriešanos – ar propagandiskās retorikas pilnīgu sakritību un nesteidzīgu politisku procesu kuluāros, kura aizsegā var veiksmīgi virzīt Vācijas izdevīgos jautājumus.

Tas notiek arī ar "Ziemeļu straumi 2". Pēdējo mēnešu laikā ir veikti soļi, lai maksimāli pasargātu gāzesvadu no aizokeāna sankciju spiediena. Tika nomainīti tas pašas "Fortūnas" īpašnieki. Mēklenburgas-Priekšpomerānijas zemes parlaments izveidoja fondu, kam jāveicina projekta darbība.

Interesantākais ir tas, ka ar šīs struktūras palīdzību vācieši cenšas ar vienu šāvienu nošaut divus zaķus: līdztekus būvdarbu atbalstam tās nodrošina arī informatīvi ideoloģisko pavadību, jo jaunās organizācijas nosaukums ir "Klimata un vides aizsardzības fonds Mēklenburga-Priekšpomerānija", bet oficiālais mērķis –veicināt "Vācijas klimatisko mērķu sasniegšanu". Tādējādi tiek pārtverti ekoloģijas jautājumi, jo uzbrukumiem "Ziemeļu straumei 2" valsts teritorijā visbiežāk tiek izmantoti "zaļie".

Džo Baidena komanda nokļuvusi sarežģītā situācijā. Viņi nevar - kā to būtu darījis Tramps - sarīkot savam stratēģiskajam partnerim skaļu skandālu, pieņemot pret viņu radikāli stingrus pasākumus. Tas vienkārši ir pretrunā ar Rietumu vienotības atjaunošanas nostādnēm, ar kurām demokrāti atgriežas pie varas. Pie tam Berlīne demonstrē Vašingtonai visdziļāko ideoloģisko atbalstu, ko kārtējo reizi parādija sinhronā sašutumā attiecībā uz Alekseja Navaļnija aizturēšanu Krievijā.

Taču ierastās darba metodes – mazi kašķīši kuluāros un pakāpeniska spiediena palielināšana draud vilkties mēnešiem ilgi: vācieši lieliski prot organizēt starptautiski birokrātisku ķēpāšanos. Pa to laiku "Ziemeļu straumi 2" vienkārši pabeigs, un amerikāņi būs visur nosebojušies.

Rezultātā jau no Džo Baidena prezidentūras pirmajām dienām jaunā administrācija būs spiesta savā darbā izvēlēties starp kategoriski nepieņemamu trampismu un ideoloģiski pareizu, bet kategoriski neefektīvu liberālu globālismu.

Tomēr Vācijai ir savas grūtības. Nesen "Gazprom" brīdināja par riskiem "Ziemeļu straumei 2" politiskā spiediena dēļ, kas var novest pie projekta apturēšanas vai pat atcelšanas. Tas ir brīdinājums - pirmām kārtām Berlīnei, kas, tiecoties pēc neatkarības un ģeopolitiskās nostiprināšanās, nolēma izspēlēt izaicinoši antikrievisku kārti – Navaļnija saindēšanas lietu, un kārtējo reizi aizmirsusi, cik sāpīgi Krievija prot atbildēt uz šādu rīcību.

16
Tagi:
sankcijas, Ziemeļu straume 2, Krievija, Vācija, ASV
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
"Ziemeļu straume 2": kāpēc ASV liek šķēršļus gāzesvadam un ko par to domā Eiropa
ASV neatmetīs centienus kaitēt "Ziemeļu straumei 2"
"Strādā par spīti visam": "Ziemeļu straume 2" izgājusi finiša taisnē
Eksperts: "Gazprom" ir viss, lai pabeigtu "Ziemeļu straumi 2"