Stratēģisko raķešu spēku dežūras vienības vadības pults

Krievijas "Cirkon" padarījis bezjēdzīgu ASV globālā trieciena koncepciju

91
(atjaunots 12:25 10.10.2020)
Krievija sekmīgi noslēdz efektīva precīza ieroča izmēģinājumus, kam nav analoga visā pasaulē. 450 kilometri 4 minūšu laikā – tāda ir Krievijas atbilde ASV agresīvajiem plāniem.

Straujais trāpījums mērķī ar raķeti "Cirkon" Arktikas skarbajos apstākļos 7. oktobrī ir nākamais solis ceļā pie Krievijas Bruņoto spēku apbruņošanas ar jaunākajām ieroču sistēmām un kompleksiem.

No fregates "Admiral Gorshkov" Baltajā jūrā palaistā hiperskaņas raķete "Cirkon" pēc četrām ar pusi minūtēm likvidēja mērķi Barenca jūrā, 450 kilometru attālumā un parādīja, cik droši aizsargātas ir Krievijas arktiskās robežas. Raķetes ātrums pārsniedza 8 Mahus, maksimālais lidojuma augstums – 28 km. Projektā paredzēts raķetes ātrums līdz 9 Mahiem (vairāk nekā 10 789 km/h) un lidojuma attālums – virs 1000 km.

Sasniedzot ātrumu virs 8 Mahiem, raķetes kļūst neredzamas visām domājamā pretinieka esošajām un perspektīvajām PGA un PRA sistēmām. "Cirkon" cīņas spējas ļauj droši konkurēt ar kodolieročiem. Ar vienu hiperskaņas raķetes trāpījumu ar konvencionālo lādiņu pietiek, lai iznīcinātu pretinieka aviācijas bāzes kuģi vai lielu objektu uz zemes (raķetei ir arī kodollādiņi).

Viens no Krievijas jaunākajiem kara kuģiem – "Admiral Gorshkov" pirmo reizi izšāva hiperskaņas raķeti pret mērķi jūrā. Iepriekš izmēģinājumi nodemonstrēja "Cirkon" unikālās taktiski tehniskās īpašības no darbības attāluma un šaušanas precizītātes, kā arī hiperskaņas ātruma viedokļa. Pēc visa valsts izmēģinājumu cikla (aptuveni 10 starti no "Admiral Gorshkov" un atomzemūdenes "Severodvinsk") plānots līdz 2021. gada beigām apbruņot ar "Cirkon" kuģus un zemūdenes. Hiperskaņas pārapbruņošanās skars ne tikai kara floti. Iepriekš KF prezidents pastāstīja, ka turpinās darbs pie sauszemes bāzes "Cirkon".

Militārais pārsvars

Krievijas Aizsardzības ministrija ziņo, ka "Cirkon" saņems kreiseris "Admiral Nahimov", "Admiral Gorshkov" tipa fregates, "Gremyashchiy" projekta korvetes, citi kuģi un atomzemūdenes. Jāpiebilst, ja "Cirkon" ieviešana neprasa starta iekārtu pārbūvi, kas pielāgotas "Kalibr" un "Oniks". Modernizācijas gaitā hiperskaņas raķetes var saņemt arī citi kara Kuģi. Tas nodrošinās Krievijas JKF spēka strauju pieaugumu. Minēsim dažus piemērus.

Kaujas apstākļos Krievijas JKF kuģu trieciena grupa (KTG), aprīkota ar hiperskaņas raķetēm, kuru darbības attālums pārsniedz 1000 km, spēs pirmā atrast un likvidēt pretinieka aviācijas bāzes trieciena grupu (ATG), palaižot 10-15 "Cirkon". Duelī ar "Cirkon" ASV un NATO pretkuģu raķetes nepārprotami cieš sakāvi, to efektīvais darbības attālums nepārsniedz 500 km (nerunājot jau par ātrumu). Domājamā pretinieka klāja lidmašīnu kaujas rādiuss nepārsniedz 800 km, tātad ATG būtu grūti organizēt plašu preventīvu uzbrukumu Krievijas kuģiem. Pat pretinieka klāja aviācijas darbības pāros vai posmos līdz 2000 km attālumā (ar degvielas uzpildi gaisā) būs tikpat neefektīvas – Krievijas KTG pretgaisa aizsardzības sistēmu šim posmam caursist neizdosies.

Taktiski vienkāršāka situācija: ar "Cirkon" bruņotas Krievijas KTG hipotētiskā sadursmē ar ASV Jūras spēku trieciena grupu, ko veido, piemēram, divi Ticonderoga tipa kreiseri vai Arleigh Burke tipa eskadras kuģi ar vadāmo raķešu ieročiem, ticamākais, tiks likvidēts vismaz viens no kuģiem. Četru hiperskaņas raķešu zalve garantēti likvidēs abus. Eskadras kuģa Arleigh Burke gaisa telpas kontroles radiolokācijas stacija, domājams, spēs fiksēt "Cirkon" ne vairāk kā 120 km attālumā, tātad no brīža, kad hiperskaņas raķete parādīsies radarā (ja parādīsies), līdz triecienam zem vaterlīnijas paies apmēram 90 sekundes. Ar šo laiku nepietiks pat kingstonu atvēršanai. Plazmas mākonī praktiski neredzamā "Cirkon" spēj dažu sekunžu laikā pārvarēt pretinieka PGA zonu.

KTG, ko veido divi kreiseri vai eskadras kuģi ar vadāmajām raķetēm, objektīvi nav izredžu atvairīt vienas hiperskaņas raķetes triecienu, un radioelektroniskās cīņas līdzekļiem, ar ko aprīkoti minētie kuģi, ir ļoti mazas cerības novērst "Cirkon" no mērķa. Hiperskaņas raķetes milzīgā kinētiskā enerģija ļauj "pārcirst" uz pusēm Arleigh Burke tipa eskadras kuģi.

Atgādināšu, ka Krievijas fregatēm un mazajiem raķešu kuģiem ir 16 un 8 nišas "Kalibr", "Oniks" un – perspektīvā – "Cirkon" palaišanai. Tātad relatīvi nelieli kuģi kļūst par nopietniek pretiniekiem aviācijas bāzes trieciena grupām. Piemēram, Lielbritānijas Karaliskās flotes kuģu mūsdienu PGA līdzekļi spēj notriekt gaisa mērķus, kas pārvietojas līdz 3700 km/h ātrumā, un Krievijas "Cirkon" tiem ir "neapturams" (unstoppable).

Krievijas jaunās hiperskaņas raķetes papildinās precīzo spārnoto "Kalibr" iespējas, kas paredzētas jūras un stacionāro objektu uz zemes (vadības punkti, arsenāli, objekti aerodromos un ostās) likvidācijai. "Cirkon" pieprasa principiāli mainīt Krievijai nedraudzīgo valstu JKS taktiku un tehnoloģijas. Krievijas hiperskaņas raķešu uzraudzībā domājamā pretinieka aviācijas trieciena grupas un vienības pat miera laikā var tikai imitēt efektivitāti okeāna plašumos. Perspektīvā pēc 2025. gada ar "Cirkon" bruņotās un vāji pamanāmās Krievijas zemūdenes padarīs domājamā pretinieka aviācijas bāzes trieciena grupas ārkārtīgi ievainojamas jebkurā Pasaules okeāna vietā.

Tehnoloģiskā pilnība

Hiperskaņas aparātu nav iespējams paātrināt ar tradicionālajiem reaktīvajiem dzinējiem. "Cirkon" raķešu dzinējs darbojas ar principiāli jaunu degvielu "Decilin M", kuras energoietilpība ir palielināta par 20%. Virsskaņas degšanai oksidanta lomā ir atmosfēras skābeklis. Jaunā ieroča izstrādes procesā nācās atrisināt virkni zinātniski tehnisku problēmu.

 Hiperskaņas raķete lido augstas temperatūras (virs 1500 grādi pēc Celsija skalas) plazmas mākonī. Šādā temperatūrā kūst alumīnijs un magnijs, termiski izturīgais tērauds zaudē īpašības. Pie tam raķetes tēmēšanas sistēmai un citām radioelektroniskajām iekārtām ir jāstrādā stabili. Lai saglabātu konstrukcijas "noturību", vadāmību sarežģītā trajektorijā un spārnotās raķetes manevrētspējas, tiek izmantoti berilija kausējumi, jauni ablācijas materiāli, kompozīti uz bora un oglekļa šķiedru pamata, grūtkūstošu materiālu plazmiskā uzsmidzināšāna un citas kosmiskās tehnoloģijas. Pie tam tas viss atradis vietu relatīvi nelielā korpusā. Atklāti pieejamā informācija liecina, ka raķete "Cirkon" (ZK-22) ir apmēram 6 metrus gara, lādiņš ir 300 kg smags. Kā jau teikts, "neapturamās" raķetes palaišanai tiek izmantots agrākais universālais kuģa komplekss ZS-14.

Amerikāņi ārkārtīgi intensīvi (un visnotaļ nesekmīgi) izstrādā stratēģiskos hiperskaņas gaisa uzbrukuma līdzekļus. ASV nav "Cirkon" līdzīgu pretkuģu raķešu. Speciālisti uzskata, ka Krievijas pārākums šajā jomā saglabāsies vismaz 10 gadus. Krievijas hiperskaņas ieročiem nav konkurentu pasaulē, to atzinis pat Rietumu pētījumu centrs Rand. Un tomēr "Cirkon" ir tikai Krievijas atbilde uz ārējiem militāriem draudiem, tehnoloģija miera saglabāšanai. Šodien Krievijai naidīgais kurss vēl joprojām ir Ziemeļatlantijas alianses prioritāte, taču iespēja vērst "Ātro globālo triecienu" (Prompt Global Strike) pret Krieviju rada lielas šaubas Pentagona speciālistu acīs. ASV manāmā atpalikšana no Krievijas bruņojuma jomā kavē Vašingtonas un Briseles gludeno militāro stratēģiju.

91
Tagi:
aizsardzība, bruņojums, hiperskaņas ieroči, Krievija
Pēc temata
Raķešu un bumbu reibums. Amerikāņu B52 imitējis uzbrukumu Krievijai
Apspēlēt Krieviju. Kādus hiperskaņas ieročus izstrādā ASV
Čau, NATO: visas RF raķešu brigādes saņēmušas "Iskander M"
Krievijas Aizsardzības ministrija plāno palielināt hiperskaņas raķešu ātrumu
Slānekļa noliktava, foto no arhīva

ASV slānekļa ražotājus glābj naftas milži. Ka tik tie paši nenoslīkst

7
(atjaunots 17:39 30.10.2020)
Esošais stāvoklis un naftas ieguves prognozes ASV joprojām ir novērojumiem aktuāla tēma. Jo lielākā daļa tās ir saistīta ar slānekļa naftu, kura, ar zināmām atrunām, ir lokana pasaules naftas tirgus svira.

Kopējā aina, kas tiek publicēta Amerikas Enerģētikas ministrijas iknedēļas pārskatos, ir skaidra: visnotaļ ass, trīs mēnešu garumā, kritums no marta augstākajiem punktiem 13 miljonu barelu dienā līdz 10,5 miljoniem (tātad par 20%). Tālāk sākās vērā ņemamas svārstības šajā rādītāja (pluss-mīnuss pusmiljons barelu), kas saistītas arī ar sezonālajām viesuļvētrām. Saskaņā ar aktuālākajiem skaitļiem, summārā ieguve ASV ir noslīdējusi pat zemāk, nekā 10 miljoni barelu dienā, taču, atkārtosim, nedēļas dati bieži tiek koriģēti, tādēļ tie drīzāk rāda vispārīgu tendenci.

Kas būs tālāk? Tradicionāls nākotnes ieguves indikators ir strādājošo urbšanas iekārtu skaits. Šeit mēs arī redzējām strauju kritumu pēc marta notikumiem – no maksimālajām 682 vienībām līdz minimumam 172 vienību apmērā augustā, pēc kā notika vāja atkopšanās līdz 205 vienībām šobrīd.

Svarīgs ieguvi ietekmējošs faktors ir tā saucamie nepabeigtie urbumi, kuri jau ir izurbti, taču tajos nav veikts slāņa hidropārrāvums . Tādi jau ir 7,7 tūkstoši – tas ir samērā nopietns apjoms, kurš ilgstošākā laika periodā var uzturēt ieguvi pat pie zema jauno urbumu apjoma. Šobrīd nepabeigto urbumu skaits sācis nedaudz samazināties, un, kas ir galvenais, savā aktuālākajā prognozē Amerikas Enerģētikas ministrija tieši norāda: tagad tie veido ieguves uzturēšanas rezervi mazā strādājošo urbšanas iekārtu skaita fonā. Starp citu, novembrī šis pārskats paredz jaunu slānekļa naftas ieguves kritumu ASV.

Vienvārdsakot, vesels lērums nenoteiktību, kā rezultātā cienījamas organizācijas sniedz daždažādas prognozes: no summārās ieguves izaugsmes līdz 11,5-12 miljoniem līdz noslīdēšanai uz 10 miljoniem barelu dienā ap 2021. gada vidu.

Vēl pirms krīzes divi lielākie Amerikas naftas un gāzes milži – ExxonMobil un Chevron – jau investēja slānekļa ieguvē. Rezultātā radās iespaids, ka neparedzētā gadījumā parādus vai pat slānekļa izstrādātāju bankrotus izpirks lielās kompānijas.

Daļēji tā arī notiek. Pirms dažām dienām ConocoPhillips paziņoja par slānekļa izstrādātāja Concho Resources iegādi par 9,7 miljardiem dolāru. Tādējādi, vēl viens Amerikas naftas milzis kļūst arī par lielu slānekļa milzi. Tiesa, interesanti, ka pirkums notika nevis naudas formā, bet gan akciju maiņas veidā.

Līdzīga situācija notika oktobra sākumā, kad Chevron nopirka Noble Energy (un tie nav tikai slānekļi, bet arī gāzes ieguve jūrā Vidusjūras austrumos).

Savukārt vidēja izmēra kompānijās situācija ir tāda: Devon Energy nopirka WPX Energy, savukārt Pioneer Natural Resources apspriež Parsley Energy pārņemšanu. Vēl daži slānekļa izstrādātāji no veiksmīgāku vai lielāku kompāniju puses tiek izskatīti kā kandidāti uz iegādi vai pārņemšanu.

Tātad konsolidācija un pārņemšana sektorā ir acīmredzamas. Kompānijas sagaida ieguvumus no ekonomijas uz apjomu rēķina, apvienojot blakus esošos ieguves rajonus un tā tālāk. Un, protams, šādas pārņemšanas, sevišķi no milžu puses, ļauj pastumt malā parādu sloga problēmu.

Jāsaka, viss notiek aptuveni tā, kā arī bija domāts gada sākumā – nozares izdzīvošana uz pārņemšanas rēķina no transnacionālo kompāniju (TNK) puses. Pandēmija tikai paātrināja visus šos procesus. Taču krīze naftas nozarē ir novedusi arī pie citām sekām: slānekļa izstrādātājus pārņemošo kompāniju finanšu stabilitāte sāk šķobīties, un tas nozīmē, ka "sagremot" problemātiskās kompānijas bez sekām būs grūtāk.

Visspilgtākais piemērs, laikam, ir ExxonMobil. Gada sākumā kompānijas akciju cenas bija par divām reizēm augstākas, nekā šobrīd, turklāt tā, atšķirībā no daudziem Eiropas kolēģiem, nesamazināja ceturkšņa dividendes. Šobrīd ceturkšņa dividendes attiecība pret pašreizējām akciju cenām sastāda milzīgus 10% gadā, attiecīgi gada sākumā tā bija divas reizes mazāka. Skaidrs, ka akciju cenu kritums divas reizes pie nemainīga dividenžu apjoma nozīmē tikai vienu – pieaugušos riskus un bažas, ka kompānija nespēs turpmāk uzturēt to pašu izmaksu un finanšu stabilitātes līmeni kopumā. Līdzīga situācija vērojama arī citās lielākās kompānijās.

Būtībā, lielākās TNK vēlējās izvilkt slānekļa ieguvi ar savu mērogu un finanšu stabilitāti – šis uzdevums turpina būt aktuāls, taču sasniegt to kļūst grūtāk. Un tas nozīmē, ka finanšu disciplīnas jautājumi atkal iziet priekšplānā, un nav vērts gaidīt izaugsmi izaugsmes labad, kā mēs nesen redzējām slānekļa sektorā.

Piebildīsim arī to, ka "zaļā programma" radīja spiedienu uz visām naftas un gāzes kompānijām, tai skaitā lielākajām no tām. Ārkārtīgi sasteigti būtu runāt par to, ka bankas nekreditēs naftas kompānijas ne ar kādām procentu likmēm, taču nekļūs par pārsteigumu tas, ja "zaļā programma" kopā ar slānekļa izstrādātāju iegādēm palielinās jaunā parāda vērtību arī lielākajām nozares kompānijām.

Apkoposim. Slānekļa nozares sabrukumu nav vērts gaidīt, taču var gaidīt, ka jaunie slānekļa lauku īpašnieki stingrāk ievēros finanšu disciplīnu, atbildīgāk izturēsies pret ieguldījumu rentabilitāti. Savukārt, vai konsolidācija sektorā palīdzēs samazināt pašizmaksas un tādā veidā vismaz saglabāt ieguves apjomus esošajā līmenī – to rādīs laiks.

7
Tagi:
ASV, nafta, naftas tirgus
Kiberuzbrukumi, foto no arhīva

Londona apstiprina: notiek netīrs karš pret Krieviju

66
(atjaunots 19:00 29.10.2020)
Lielbritānija atzinusies, ka uzbrūk Krievijai kibertelpā. Augstākā līmeņa amatpersonas atklāti paziņo, ka "Lielbritānija veikusi slepenu uzbrukumu sēriju pret Krievijas līderiem un viņu interesēm", kā arī "medī Krievijas oligarhu īpašumus un kontus".

Lielbritānija atklāti atzinusies, ka sākusi informatīvo un kiberkaru pret Krieviju. Protams, pats par sevi šīs fakts nevienu nepārsteidz: neviens par to nekādas iluzijas nelolo. Taču lorda Marka Sedvila atzīšanās ir pirmais publiskais apliecinājums Londonas diversijām pret Krieviju no Lielbritānijas augstu stāvošas amatpersonas puses. Līdz šim ko tādu kautrējās runāt skaļi.

Domājams, Sedvils ir informēts par tādām operācijām – vēl nesen viņš bija premjerministra padomnieks nacionālās drošības lietās un vienlaikus vadīja visu Vaitholas birokrātisko aparātu. Savukārt avīze The Times, kam intervijā viņš nāca klajā ar interesantajām ziņām, pamatoti pieņēma, ka līdz ar oficiālo diplomātisko karjeru Sedvils esot bijis MI-6 virsnieks.

Tātad, ko īsti atzina bijušais ierēdnis, kurš cer līdz šī gada beigām ieņemt vietu Lordu palātā? Viņš pastāstīja, ka Lielbritānija uzbrūk Krievijai kibertelpā. "Fakts, ka jūs neredzat, kā mēs to izmantojam, nenozīmē, ka mēs to nedarām," apgalvoja Sedvils, pie tam paziņoja, ka "Lielbritānija veikusi slepenu uzbrukumu sēriju Krievijas līderiem un viņu interesēm". Un piebilda, ka Londona medī Krievijas oligarhu īpašumus un kontus.

Pēdējā punktā Krievija pat paldies pateiks. Vladimirs Putins jau vairākkārt brīdināja biznesmeņus par tādu risku un aicināja "turēt savus kapitālus tur, kur tie ir nopelnīti". Tādēļ tamlīdzīgi izteikumi un Rietumu specdienestu darbības tikai pamudinās Krievijas biznesu sekot sava prezidenta aicinājumam. Briti apstiprina: Krievijā kapitāli saglabājas drošāk.

Savukārt, runājot par kiberuzbrukumiem un kaitnieciskām kampaņām pret Krieviju, lords Sedvils acīmredzami samelojās – viņš klāstīja, ka Londona tos uzsākusi pēc skaļā incidenta ar Skripaļu saindēšanu Solsberijā, "atbildes triecienam". Kā nu ne, pirms tam MI-6 pat neskatījās uz Krievijas pusi.

Atgādināsim, ka Skripaļi sajutās slikti 2018. gada 4. martā. Savukārt britu specdienesta netīrās lietas Krievijā vairākkārt fiksētas ilgi pirms šiem notikumiem. Atsauksim atmiņā, piemēram, britu firmas Strategic Communications Laboratory (SCL Group) darbību, kuras specializācija ir psiholoģiskais un informācijas karš. Tā nekad nav slēpusi, ka savās dezinformācijas kampaņās izpilda Lielbritānijas, ASV, kā arī NATO militāro un izlūkošanas struktūru pasūtījumus un dara to jau kopš 90. gadu sākuma.

SCL netīrās darba metodes nāca gaismā tajā pašā 2018. gada martā saistībā ar skandālu ar tās meitas struktūru Cambridge Analytica. Arī tas notika tāpēc, ka rietumu elite sadumpojās pret firmu par tās piedalīšanos vēlēšanu kampaņā ASV Donalda Trampa pusē. Citādi to vēl šobaltdien neviens nebūtu aizticis.

Toreiz šīs struktūras pārstāvji, domājot, ka sarunājas ar potenciālajiem pasūtītājiem (patiesībā tie bija žurnālisti, kuri strādāja aizsegā), pastāstīja, ka specializējas viltus profilu veidošanā sociālajos tīklos, dezinformācijas iemešanā Internetā, darbā ar mērķauditoriju, kam stāsta melus, un tā tālāk. Tātad, pēc būtības, atzina, ka sen un plaši nodarbojas ar to pašu informācijas karu.

Jau 2015. gadā NATO nolīga SCL darbam "Krievijas virzienā". Savā portfolio kompānija neslēpa, ka to nolīga "oranžās revolūcijas" organizācijai Kijevā jau 2004. gadā. Toreiz "oranžo" uzvara tika panākta ar Viktora Juščenko mistiskās "saindēšanas" palīdzību. Kā jau atzīst arī Kijevā, nekādas saindēšanas nebija. Neviļus uzrodas domas par to pašu speciālistu saikni ar mazāk mistisko Skripaļu noindēšanas mēģinājumu un ar citām atsevišķu Krievijas personu "saindēšanām".

SCL atzina arī, ka to noalgojusi Lielbritānijas Aizsardzības ministrija un Kijevas varasiestādes, "lai sagrautu un novājinātu Doņeckas Tautas Republiku".

Uzsvērsim, ka tas viss notika ilgi pirms incidenta Solsberijā. Un lordam Sedvilam, kurš kopš 2017. gada aprīļa ieņēma padomnieka drošības lietās amatu, neapšaubāmi, tas labi zināms. Vienkārši viņš vēl naivi domā, ka džentlmeņiem joprojām tic uz vārda.

Visi, saprot, ka mūsu laikos visur tiek pielietoti kiberieroči un kiberizsekošana. Ne tikai pret pretiniekiem, bet arī attiecībā uz sabiedrotajiem. Kādu troksni sacēla viens skandāls ar vairākus gadus ilgušo Vācijas kancleres Angelas Merkeles telefona noklausīšanos, ko īstenoja amerikāņu specdienesti. Ir smieklīgi uzskatīt, ka viņi necentās daudz aktīvāk izsekot Krieviju jau pirms gadījuma ar Skripaļiem.

Atsevišķi rietumu specdienesti pat lepojas ar to, kā viņi "klausās krievus". Tā, Nīderlandes mediji ar entuziasmu stāsta par to, ka vietējā specdienesta AIVD hakeri 2014. gada vasarā ierastas Krievijas valsts iestāžu uzlaušanas operācijas ietvaros iekļuvuši kādas Maskavas augstskolas tīmeklī un, pateicoties tās pastāvīgajai novērošanai, esot atklājuši hakeru tīklu Cozy Bear. Pievērsiet uzmanību, nekādu skandālu saistībā ar "krievu hakeriem" tobrīd vēl nebija, bet Nīderlandes oficiālie kiberspiegi jau uzlauza Krievijas tīmekļus. Turklāt ļoti lepojas ar to.

Tagad britu lordi iegalvo, ka mēģinājums uzlauzt Kremļa iekšējo tīmekli (tieši par to raksta The Times, komentējot Sedvila interviju) – ir tikai atbilde uz nezināmu personu pastrādāto saindēšanu netālu no Portondaunas, Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas slepenās ķīmiskās laboratorijas.

Jaunais lords lielās, ka atbildes kārtā uz Skripaļu lietu Londona iznīcinājusi "visu Krievijas izlūkošanas tīklu Apvienotajā Karalistē". Interesanti, no kurienes tad britu prese ņem svaigākās "sensācijas" par to, ka "Putina spiegi cenšas izsekot karalieni"?

Ja tic avīzei The Sunday Express, "GIP hakeri" centās iegūt informāciju par Elizabetes II vizīti tajā pašā slepenajā laboratorijā Portondaunā. Žēl, ka avīze nepaskaidroja, kādiem mērķiem "Putina spiegiem" (kuru tīkls Lielbritānijā it kā jau likvidēts) jāpieliek tādas pūles un ko viņi var uzzināt no 94 gadus vecās karalienes vizīšu grafika. Kādā kleitā viņa apmeklēja laboratoriju? Vai arī nopietni cerēja atrast mūžīgā eliksīra recepti, ko tur izstrādā pēc viņas pasūtījuma? Tādus jautājumus britu prese neuzdod, kad runa ir par nepamatotām apsūdzībām pret Krieviju.

Protams, visi lieliski zināja, ka Rietumu specdienesti jau sen sākuši slepenu un ļoti netīru karu pret Krieviju, izmantojot dezinformāciju, kiberuzbrukumus, spiegošanu un atklātas diversijas, un saprata, ka britiem šajā karā nebūt nav pēdējā loma.

Tomēr līdz šim visi noliedza šo faktu un apgalvoja, ka Krievijas apsūdzības radījusi "paranoja" – sak, tā esot "reliģija Putina Krievijā". Paldies lordam Sedvilam par pārlieko atklātību. Tagad Maskavai ir uz ko atsaukties, kad runa būs par kārtējo pret Krieviju vērsto provokāciju, un mēs varēsim pieņemt, kas saistīts ar kārtējām viltus ziņām par Krieviju vai kārtējo mistisko "saindēšanu".

66
Tagi:
kiberuzbrukums, informācijas kari, Krievija, Lielbritānija
Protesta akcija Rīgā, foto no arhīva

Naudas sodu ražas nebūs: Rīgas policisti sola nerīkot masku reidus

0
(atjaunots 17:32 30.10.2020)
Rīgas policisti apsolīja, ka nerīkos speciālus masku režīma pārkāpēju atklāšanas reidus. Atgādinām, ka par sejas maskas nelietošanu paredzēts naudas sods no 10 līdz 50 eiro.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Latvijas Saeima iepriekš atbalstīja grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kuri paredz naudas sodu ieviešanu par masku režīma neievērošanu publiskās vietās. Naudas sods par atteikšanos lietot sejas masku sastādīs no 10 līdz 50 eiro, tiesa, pārkāpējs varēs iztikt arī ar brīdinājumu. Policijas darbinieki uz vietas lems, ko lai dara ar pārkāpēju. Tiks vērtēta viņa rīcības bīstamības pakāpe.

Bet policisti sola, ka speciāli nemedīs šādus pārkāpējus. Masku reidi sabiedriskās vietās netiek plānoti, vēsta Mixnews.lv.

Taču masku režīma ievērošanu policija tomēr uzraudzīs, bet tas būs ierastās patrulēšanas laikā, pastāstīja Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Pēc viņa sacītā, policisti nesodīs visus pēc kārtas. Katrs šāds pārkāpums tiks vērtēts individuāli – laiks, notikuma vieta, apstākļi, tai skaitā subjektīvie.

Tāpat policijā atzīmēja, ka viņu kadru resursi nav neierobežoti, lai būtu iespēja piešķirt atsevišķus cilvēkus reidu rīkošanai. Ja pavasarī policijai vēl bija iespēja īstenot šādas speciālās pārbaudes, tad tagad, kad skolās notiek mācības, policistiem nākas nodarboties arī ar patrulēšanu pie mācību iestādēm.

Atgādināsim, ka, saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, Latvijas iedzīvotājiem ir jālieto sejas aizsargmaska (vienreizējā lietojuma vai daudzreizējā lietojuma) sabiedriskajā transportā, kultūras un tirdzniecības iestādēs, citās pakalpojumu sniegšanas vietās (DUS, pasts utt.). Lakati un šalles, kurus pavasarī bija ļauts lietot maskas vietā, rudens viļņa laikā tika atzīti par nepiemērotu aizsardzību pret Covid-19. No sejas masku lietošanas ir atbrīvoti bērni vecumā līdz 13 gadiem, kā arī personas, kuras nevar valkāt sejas masku veselības apsvērumu dēļ.

0
Tagi:
koronavīruss, maska, policija, Latvija
Pēc temata
No Rīgas transporta katru dienu izsēdina piecdesmit cilvēkus bez sejas maskām
Vajag 600 000 masku nedēļā: cik ilgam laikam Latvijas slimnīcām pietiks aizsarglīdzekļu
Policijas funkcijām ir jābūt apmaksātām: veikali nevēlas uzraudzīt sejas masku režīmu
Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas