Stratēģisko raķešu spēku dežūras vienības vadības pults

Krievijas "Cirkon" padarījis bezjēdzīgu ASV globālā trieciena koncepciju

110
(atjaunots 12:25 10.10.2020)
Krievija sekmīgi noslēdz efektīva precīza ieroča izmēģinājumus, kam nav analoga visā pasaulē. 450 kilometri 4 minūšu laikā – tāda ir Krievijas atbilde ASV agresīvajiem plāniem.

Straujais trāpījums mērķī ar raķeti "Cirkon" Arktikas skarbajos apstākļos 7. oktobrī ir nākamais solis ceļā pie Krievijas Bruņoto spēku apbruņošanas ar jaunākajām ieroču sistēmām un kompleksiem.

No fregates "Admiral Gorshkov" Baltajā jūrā palaistā hiperskaņas raķete "Cirkon" pēc četrām ar pusi minūtēm likvidēja mērķi Barenca jūrā, 450 kilometru attālumā un parādīja, cik droši aizsargātas ir Krievijas arktiskās robežas. Raķetes ātrums pārsniedza 8 Mahus, maksimālais lidojuma augstums – 28 km. Projektā paredzēts raķetes ātrums līdz 9 Mahiem (vairāk nekā 10 789 km/h) un lidojuma attālums – virs 1000 km.

Sasniedzot ātrumu virs 8 Mahiem, raķetes kļūst neredzamas visām domājamā pretinieka esošajām un perspektīvajām PGA un PRA sistēmām. "Cirkon" cīņas spējas ļauj droši konkurēt ar kodolieročiem. Ar vienu hiperskaņas raķetes trāpījumu ar konvencionālo lādiņu pietiek, lai iznīcinātu pretinieka aviācijas bāzes kuģi vai lielu objektu uz zemes (raķetei ir arī kodollādiņi).

Viens no Krievijas jaunākajiem kara kuģiem – "Admiral Gorshkov" pirmo reizi izšāva hiperskaņas raķeti pret mērķi jūrā. Iepriekš izmēģinājumi nodemonstrēja "Cirkon" unikālās taktiski tehniskās īpašības no darbības attāluma un šaušanas precizītātes, kā arī hiperskaņas ātruma viedokļa. Pēc visa valsts izmēģinājumu cikla (aptuveni 10 starti no "Admiral Gorshkov" un atomzemūdenes "Severodvinsk") plānots līdz 2021. gada beigām apbruņot ar "Cirkon" kuģus un zemūdenes. Hiperskaņas pārapbruņošanās skars ne tikai kara floti. Iepriekš KF prezidents pastāstīja, ka turpinās darbs pie sauszemes bāzes "Cirkon".

Militārais pārsvars

Krievijas Aizsardzības ministrija ziņo, ka "Cirkon" saņems kreiseris "Admiral Nahimov", "Admiral Gorshkov" tipa fregates, "Gremyashchiy" projekta korvetes, citi kuģi un atomzemūdenes. Jāpiebilst, ja "Cirkon" ieviešana neprasa starta iekārtu pārbūvi, kas pielāgotas "Kalibr" un "Oniks". Modernizācijas gaitā hiperskaņas raķetes var saņemt arī citi kara Kuģi. Tas nodrošinās Krievijas JKF spēka strauju pieaugumu. Minēsim dažus piemērus.

Kaujas apstākļos Krievijas JKF kuģu trieciena grupa (KTG), aprīkota ar hiperskaņas raķetēm, kuru darbības attālums pārsniedz 1000 km, spēs pirmā atrast un likvidēt pretinieka aviācijas bāzes trieciena grupu (ATG), palaižot 10-15 "Cirkon". Duelī ar "Cirkon" ASV un NATO pretkuģu raķetes nepārprotami cieš sakāvi, to efektīvais darbības attālums nepārsniedz 500 km (nerunājot jau par ātrumu). Domājamā pretinieka klāja lidmašīnu kaujas rādiuss nepārsniedz 800 km, tātad ATG būtu grūti organizēt plašu preventīvu uzbrukumu Krievijas kuģiem. Pat pretinieka klāja aviācijas darbības pāros vai posmos līdz 2000 km attālumā (ar degvielas uzpildi gaisā) būs tikpat neefektīvas – Krievijas KTG pretgaisa aizsardzības sistēmu šim posmam caursist neizdosies.

Taktiski vienkāršāka situācija: ar "Cirkon" bruņotas Krievijas KTG hipotētiskā sadursmē ar ASV Jūras spēku trieciena grupu, ko veido, piemēram, divi Ticonderoga tipa kreiseri vai Arleigh Burke tipa eskadras kuģi ar vadāmo raķešu ieročiem, ticamākais, tiks likvidēts vismaz viens no kuģiem. Četru hiperskaņas raķešu zalve garantēti likvidēs abus. Eskadras kuģa Arleigh Burke gaisa telpas kontroles radiolokācijas stacija, domājams, spēs fiksēt "Cirkon" ne vairāk kā 120 km attālumā, tātad no brīža, kad hiperskaņas raķete parādīsies radarā (ja parādīsies), līdz triecienam zem vaterlīnijas paies apmēram 90 sekundes. Ar šo laiku nepietiks pat kingstonu atvēršanai. Plazmas mākonī praktiski neredzamā "Cirkon" spēj dažu sekunžu laikā pārvarēt pretinieka PGA zonu.

KTG, ko veido divi kreiseri vai eskadras kuģi ar vadāmajām raķetēm, objektīvi nav izredžu atvairīt vienas hiperskaņas raķetes triecienu, un radioelektroniskās cīņas līdzekļiem, ar ko aprīkoti minētie kuģi, ir ļoti mazas cerības novērst "Cirkon" no mērķa. Hiperskaņas raķetes milzīgā kinētiskā enerģija ļauj "pārcirst" uz pusēm Arleigh Burke tipa eskadras kuģi.

Atgādināšu, ka Krievijas fregatēm un mazajiem raķešu kuģiem ir 16 un 8 nišas "Kalibr", "Oniks" un – perspektīvā – "Cirkon" palaišanai. Tātad relatīvi nelieli kuģi kļūst par nopietniek pretiniekiem aviācijas bāzes trieciena grupām. Piemēram, Lielbritānijas Karaliskās flotes kuģu mūsdienu PGA līdzekļi spēj notriekt gaisa mērķus, kas pārvietojas līdz 3700 km/h ātrumā, un Krievijas "Cirkon" tiem ir "neapturams" (unstoppable).

Krievijas jaunās hiperskaņas raķetes papildinās precīzo spārnoto "Kalibr" iespējas, kas paredzētas jūras un stacionāro objektu uz zemes (vadības punkti, arsenāli, objekti aerodromos un ostās) likvidācijai. "Cirkon" pieprasa principiāli mainīt Krievijai nedraudzīgo valstu JKS taktiku un tehnoloģijas. Krievijas hiperskaņas raķešu uzraudzībā domājamā pretinieka aviācijas trieciena grupas un vienības pat miera laikā var tikai imitēt efektivitāti okeāna plašumos. Perspektīvā pēc 2025. gada ar "Cirkon" bruņotās un vāji pamanāmās Krievijas zemūdenes padarīs domājamā pretinieka aviācijas bāzes trieciena grupas ārkārtīgi ievainojamas jebkurā Pasaules okeāna vietā.

Tehnoloģiskā pilnība

Hiperskaņas aparātu nav iespējams paātrināt ar tradicionālajiem reaktīvajiem dzinējiem. "Cirkon" raķešu dzinējs darbojas ar principiāli jaunu degvielu "Decilin M", kuras energoietilpība ir palielināta par 20%. Virsskaņas degšanai oksidanta lomā ir atmosfēras skābeklis. Jaunā ieroča izstrādes procesā nācās atrisināt virkni zinātniski tehnisku problēmu.

 Hiperskaņas raķete lido augstas temperatūras (virs 1500 grādi pēc Celsija skalas) plazmas mākonī. Šādā temperatūrā kūst alumīnijs un magnijs, termiski izturīgais tērauds zaudē īpašības. Pie tam raķetes tēmēšanas sistēmai un citām radioelektroniskajām iekārtām ir jāstrādā stabili. Lai saglabātu konstrukcijas "noturību", vadāmību sarežģītā trajektorijā un spārnotās raķetes manevrētspējas, tiek izmantoti berilija kausējumi, jauni ablācijas materiāli, kompozīti uz bora un oglekļa šķiedru pamata, grūtkūstošu materiālu plazmiskā uzsmidzināšāna un citas kosmiskās tehnoloģijas. Pie tam tas viss atradis vietu relatīvi nelielā korpusā. Atklāti pieejamā informācija liecina, ka raķete "Cirkon" (ZK-22) ir apmēram 6 metrus gara, lādiņš ir 300 kg smags. Kā jau teikts, "neapturamās" raķetes palaišanai tiek izmantots agrākais universālais kuģa komplekss ZS-14.

Amerikāņi ārkārtīgi intensīvi (un visnotaļ nesekmīgi) izstrādā stratēģiskos hiperskaņas gaisa uzbrukuma līdzekļus. ASV nav "Cirkon" līdzīgu pretkuģu raķešu. Speciālisti uzskata, ka Krievijas pārākums šajā jomā saglabāsies vismaz 10 gadus. Krievijas hiperskaņas ieročiem nav konkurentu pasaulē, to atzinis pat Rietumu pētījumu centrs Rand. Un tomēr "Cirkon" ir tikai Krievijas atbilde uz ārējiem militāriem draudiem, tehnoloģija miera saglabāšanai. Šodien Krievijai naidīgais kurss vēl joprojām ir Ziemeļatlantijas alianses prioritāte, taču iespēja vērst "Ātro globālo triecienu" (Prompt Global Strike) pret Krieviju rada lielas šaubas Pentagona speciālistu acīs. ASV manāmā atpalikšana no Krievijas bruņojuma jomā kavē Vašingtonas un Briseles gludeno militāro stratēģiju.

110
Tagi:
aizsardzība, bruņojums, hiperskaņas ieroči, Krievija
Pēc temata
Raķešu un bumbu reibums. Amerikāņu B52 imitējis uzbrukumu Krievijai
Apspēlēt Krieviju. Kādus hiperskaņas ieročus izstrādā ASV
Čau, NATO: visas RF raķešu brigādes saņēmušas "Iskander M"
Krievijas Aizsardzības ministrija plāno palielināt hiperskaņas raķešu ātrumu

Demokrāti iznīcina Ameriku. Pasaulei nāktos gatavoties

4
(atjaunots 22:54 16.01.2021)
Neapšaubāmi, tagad daudzos kabinetos Vašingtonā dzer šampanieti – krīze devusi liktenīgu triecienu Trampam un visai elitei naidīgajam vilnim, ļauj "dziļvalstij" brīvi apspiest citādi domājošos un pavēra ceļu pretī faktiski vienpartejiskam ceļam.

Starptautiskā reakcija pēc radikāli noskaņoto Trampa piekritēju iebrukuma Kapitolijā bija prognozējama. Tā variējas no traģiskas roku lauzīšanas un bļāvieniem par "dumpi, apvērsumu un valsts nodevību" līdz teju vai neslēptam ļaunam priekam par to, kas ASV kā bumerangs atgriezušās problēmas, ko tās gadu desmitiem rūpīgi lolojušas citām valstīm, portālā RIA Novosti konstatēja Irina Alksnis.

Vienlaikus pat Amerikai visnaidīgāk noskaņotajos prātos ir maz iemeslu priekam, jo pašreizējie procesi draud ar neprognozējamām sekām visiem.

No vienas puses, notikumi Kapitolijā novirzīja iekšpolitisko krīzi jaunā gultnē, no otras – izrādījās ļoti parocīgi Trampa pretiniekiem. Neapšaubāmi, tagad daudzos kabinetos dzer šampanieti, jo krīze devusi liktenīgu triecienu ne tikai aizejošajam prezidentam, bet arī visai elitei naidīgajam vilnim, ļauj "dziļvalstij" brīvi apspiest citādi domājošos un pavēra valstij ceļu pretī faktiski vienpartejiskam ceļam Demokrātiskās partijas vadībā.

Jā, ASV veidojas relatīvi labvēlīga situācija jaunajai administrācijai, bet ārpolitikā stāvoklis ir daudz sarežģītāks.

Demokrāti atgriežas Baltajā namā ar lozungu "Pie visa vainīgs Tramps, taču mēs ātri atjaunosim amerikāņu hegemonijas un triumfējošā globālisma zelta laikmetu".

Viņi neredz nekādu vispārēju krīzi sistēmā, kas absolūti likumsakarīgi vājina ASV ģeopolitiskās pozīcijas. Gluži pretēji, Tramps, pēc viņu domām, ir nejauša pārejoša fluktuācija, kas bez iemesla likusi Amerikai novērsties no sava galvenā ceļa un cilvēces vēstures.

Nav svarīgi, vai "Vašingtonas purvs" patiešām tic tādai pasaules ainai. Galvenais – tā noteiks viņu tālākos soļus. Baidena administrācija savā ārpolitikā pūlēsies pavērst laiku atpakaļ, lai Savienotās Valstis atgūtu līdera statusu starptautiskajā arēnā, kam pārējās valstis paklausa bez vārda runas.

Tomēr to nebūs viegli panākt, varbūt par neiespējami, jo planēta, principā ir pieradusi un pat priecājas par to, ka ASV pamazām, tomēr nenovēršami zaudē savu superlielvalsts stāvokli. Patiesībā notikumi okeāna viņā krastā vien apstiprina augoši viedokli par to, ka tur padziļinās smaga sistēmas krīze. Rezultātā – visas globālās sistēmas pārformatēšana.

Nu jau pat desmitiem valstu, arī planētas vadošās lielvalstis izmanto šo apstākli un pavairo savu suverenitāti. Tā jau ir dominējošā tendence pasaulē. Jā, lielākā daļa valstu pūlas izvairīties no atklātas konfrontācijas ar Vašingtonu, taču pamazām spītīgi dara savu – piemēram, tā pati Vācija, kas sameklējusi iespēju apiet amerikāņu sankcijas pret "Ziemeļu straumi 2". Tādā situācijā Vašingtonai ierastās ārpolitiskā darba metodes noteikti nenesīs vēlamo rezultātu. Galu galā visas neērtās un Vašingtonai nepatīkamās tendences ir veidojušās un nostiprinājušās nevis nelieša Trampa prezidentūras gados, bet gan dziļi demokrātiskā Baraka Obamas darbības laikā.

Demokrātu-globālistu mēģinājums atgriezties pie ierastās pieejas ārpolitikā garantē: pārējās valstis vienkārši ieņems ērto pozīciju "klausāmies un darām savu", un galu galā Vašingtonas lielkundziskā varenība saplaks vēl vairāk.

Tomēr pašreizējo procesu apstākļos cerības uz tādu scenāriju izskatās nepamatoti optimistiskas.

Lai izcīnītu uzvaru pār Trampu, demokrāti ir pārkāpuši visus pieņemtos iekšpolitiskās spēles noteikumus. Viņi ir nobeiguši ASV politisko sistēmu, arī vārda brīvību un vēlēšanas. Pie tam, šķiet, tas vēl nav viss.

© Sputnik / Артур Габдрахманов

Tādos apstākļos cerības, ka viņi ievēros vismaz kaut kādu pieklājību ārpolitikā, ir pavisam niecīgas, it īpaši, ja pasaule arī turpmāk konsekventi centīsies atbrīvoties no Vašingtonas kontroles. Piedevām vēl amerikāņi jau sen padarījuši par sistemātiskiem pasākumiem dažnedažādas "ellīgas sankcijas", aviācijas bāzes grupu noenkurošanu pie kārtējās atstumtās valsts krastiem un "humānus uzlidojumus". Un pat tie jau zaudējuši efektivitāti.

ASV "dziļvalsts" sava mērķa labad nav pažēlojusi pat savu valsti. Par to tā izšķirsies, kad konstatēs: pasaule principiāli nevēlas tai pakļauties saskaņā ar vecajiem šabloniem, un ierastās spaidu metodes vienkārši vairs nelīdz? Atbilde uz šo jautājumu ir gaužām drūma.

4
Tagi:
Donalds Tramps, demokrātija, ASV
Pēc temata
Kapitolija aplenkums ASV: masveida protesta akcija Vašingtonā
Eksperts uzskata, ka ASV plāno izstādīt Ķīnai rēķinu par "kaitējumu cilvēcei"
Amerikāņu mediji saskata "pirmshitlera ēras" pazīmes ASV
Kozaks pastāstīja par "Normandijas četrinieka" līderu padomnieku tikšanos rezultātiem
Smagais raķešu atomkreiseris Piotr Velikiy, foto no arhīva

"Rietumi to uzskata par galveno apdraudējumu". Krievijas flotē nomainīsies flagmanis

11
(atjaunots 22:38 16.01.2021)
Jaunas raķetes, mūsdienīgas iekārtas, unikālas iespējas – smagais raķešu atomkreiseris "Admiral Nakhimov" nomainīs "Piotr Velikiy" Krievijas JKF flagmaņa postenī.

Plānots, ka tas notiks 2022. gadā. Par to, kā modernizētais kuģis pastiprinās floti, portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Pirmais rangs

Projekta 1144 "Orlan" kreiseri ir lielākie karakuģi pasaulē pēc aviācijas bāzes kuģiem. Tonnāža – 25,8 tūkstoši tonnu, garums – 250 metri, platums – 28,5 metri, ekipāža – 760 cilvēki.

Zenītraķešu-lielgabalu komplekss Pancir, foto no arhīva
© Sputnik / Виталий Белоусов

Krievijai ir divi šī tipa vimpeļi, un "Piotr Velikiy", kas strādā Ziemeļu flotes sastāvā dosies uz modernizāciju, tiklīdz ierindā stāsies "Nahimovs". Pēc būtības, tās ir līdz zobiem bruņotas jūras platformas, kas spēj satriekt jebkuru mērķi. Standarta komplekts – 20 pretkuģu raķešu P-700 "Granit" starta iekārtas, zenītraķešu kompleksi "Osa M", "Kinzhal" un tālā darbības rādiusa S-300F "Fort", pretzemūdeņu raķeštorpēdas "Metel" un "Vodopad", reaktīvie bumbumetēji un automātiskais divstobru lielgabals AK-130.

Atomenerģētiskā iekārta, autonoma darbība – divi mēneši, ātrums – 31 mezgls. Reisa attālums ir praktiski neierobežots. Kreiseri spēj strādāt Galējo Ziemeļu apstākļos un nodrošināt Krievijas militāro klātbūtni Arktikas reģionā. Daudzi analītiķi uzskata, ka tuvākajā nākotnē tas varētu kļūt par potenciālu cīņas lauku par dabas resursiem.

Тяжёлый атомный ракетный крейсер Адмирал Нахимов на базе Северного флота РФ
© Sputnik / Олег Ласточкин
Smagais raķešu atomkreiseris "Admiral Nakhimov"

Tomēr visi kuģi pakāpeniski noveco. 80. gadu beigās un 90. gadu sākumā "Orlan" varēja stāties pretī jebkuram pretiniekam, taču tagad situācija ir mainījusies. Tā kā pagaidām Krievijā ir grūtības ar pirmā ranga lielo karakuģu būvi, Aizsardzības ministrija nolēmusi modernizēt esošos un piešķirt jaunu bruņojumu.

PGA platforma

"Admiral Nahimov" bija remontā jau 1999. gadā, tomēr faktiski darbs pie kreisera sākās tikai 2013. gadā, kad aizsardzības nozare beidzot saņēma nopietnus līdzekļus. Līdz 2015. gadam uzņēmumā "Sevmaš" Severodvinskā no kuģa demontēja vecās iekārtas un pārbaudīja korpusu. Bija plānots pabeigt modernizāciju līdz 2018. gadam, tomēr termiņi ne vienu vien reizi tika atlikti. Remontu koriģēja darba gaitā, integrējot iekārtās un bruņojumā aizvien lielāku skaitu inovāciju.

Pērnā gada maijā aizsardzības ministra vietnieks Aleksejs Krivoručko paziņoja, ka smagais kreiseris viens no pirmajiem saņems hiperskaņas raķetes "Cirkon". To ātrums deviņkārt pārsniedz skaņas ātrumu, tāpēc tās ir neaizsniedzamas jebkurai pretgaisa aizsardzības sistēmai. Darbības rādiuss – aptuveni 1000 kilometri. Tātad "Cirkon" gandrīz desmitkārt pārspēj amerikāņu zemskaņas pretkuģu raķetes "Harpune" (to darbības rādiuss – 130 km).

"Orlan" vienmēr ir izcēlušies ar spēcīgu PGA sistēmu. Pirms modernizācijas "Nahimova" rīcībā bija tālās darbības ZRS S-300F "Fort", tagad tas saņems S-400 jūras variantu – tas ir daudz labāks. Komplekss, kas izmanto dažāda tipa zenītraķetes, var pārtvert "neredzamās" lidmašīnas un citus mērķus gaisā, arī spārnotās un ballistiskās raķetes. Sistēmas 40N6 raķete likvidē objektus līdz 400 kilometru attālumā.

Plānots, ka "Admiral Nakhimov" saņems 96 ZRS S-499 starta šahtas – tas būs viens no vislabāk pret gaisa uzbrukumiem aizsargātajiem kuģiem pasaulē.

Astoņdesmit nišas

Cita starpā tuvās zonas ZRK "Kortik" nomainīs mūsdienīgie "Pancir ME", bet zenītraķetes "Osa M" – pret jauno sistēmu "Redut". Tomēr lielākā modernizācija skars uzbrukuma kompleksus. Līdz ar "Cirkon" kreiseris saņems pretkuģu raķetes P-800 "Oniks" un spārnotās raķetes "Kalibr" ar darbības rādiusu līdz 2500 kilometriem. Tās palaidīs no vertikālajām starta iekārtām ZS14 ar 80 nišām, kuru dēļ speciālisti bija spiesti demontēt kompleksu P-700 "Granit". Tas savulaik bija izcils ierocis. Ātrums – līdz 3 Mahi, darbības rādiuss – 625 kilometri. 500 kilotonnu kodollādiņš var ar vienu trāpījumu iznīcināt pat aviācijas bāzes kuģi. Tomēr tie ir lieli – desmit metrus gari, aptuveni 7 tonnas smagi. Jauno pretkuģu raķešu lādiņš nav tik jaudīgs, toties tās ir ātrākas un precīzākas.

Plānots atjaunot arī kreisera pretzemūdeņu bruņojumu. "Admiral Nakhimov" saņems kompleksu "Paket NK", kas aizsargā no torpēdām un zemūdenēm nelielā attālumā. Sistēma izmanto divu tipu lādiņus: termiskās torpēdas MTT un reaktīvos prettorpēdu šāviņus M-15. Pirmās spēj trāpīt zemūdenēm līdz 600 metru dziļumā un līdz 20 kilometru attālumā. otrais pārtver pret kuģi palaistās torpēdas līdz 1,4 km attālumā un līdz 800 metru dziļumā. "Paket NK" ir maksimāli automatizēts, patstāvīgi reģistrē un klasificē mērķi, fiksē kustības parametrus un sniedz precīzu informāciju par mērķi torpēdai vai prettorpēdu šāviņam. Abi lādiņi ir pietiekami ātri – 50 mezgli (92 km/h).

Pats par sevi saprotams, kreiseris saņems mūsdienīgas elektroniskās iekārtas. Tas būtiski uzlabos kuģa ekipāžas informētību un cels bruņojuma pielietošanas iespējas.

Vienlaikus kreiserim būs mūsdienīgas sakaru un navigācijas sistēmas, radioelektroniskās cīņas komplekss un aviācijas grupa – trīs modernizētie klāja helikopteri Ka-27M. Lidaparāti palīdzēs ekipāžai savlaicīgi ieraudzīt iespējamā pretinieka zemūdenes.

11
Pēc temata
Atbilde "Mistrāliem". Kāds būs Krievijas jaunais helikopteru bāzes kuģis
"Nopietni iemesli": kāpēc Krievija pārvieto uz Ziemeļiem jaunāko bruņojumu
Krievijas "Cirkon" padarījis bezjēdzīgu ASV globālā trieciena koncepciju