Iznīcinātājs Su-57

Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?

30
(atjaunots 11:12 09.10.2020)
Krievijas mūsdienīgais bruņojums turpina iekarot pasauli un starptautisko tirgu.

Alžīrija, viens no Krievijas lielākajiem partneriem militāri tehniskās sadarbības jomā, ļoti vēlētos pirmā eksportēt piektās paaudzes iznīcinātāju Su-57.

Amerikāņu militāri analītiskais izdevums The Military Watch Magazine informēja: Alžīrija plāno nomainīt novecojušo "MiG" parku un pasūtījusi Krievijā iznīcinātājus Su-57 un citu aviotehniku. Nesen Krievijas Militāri tehniskās sadarbības federālā dienesta (MTSFD) direktors Dmitrijs Šugajevs tikās ar kolēģiem Alžīrā, puses apsprieda 14 lidmašīnu Su-57E piegādes nianses, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Iepriekš Alžīrija pauda nodomu kļūt par pirmo valsti Vidusjūras dienvidu krastā, kas saņems piektās paaudzes iznīcinātāju. Pērnā gada decembrī Alžīrijas militāro ziņu vietne Menadefence stāstīja, ka valsts noslēgusi līgumus par vairāku jauno Krievijā ražoto iznīcinātāju un bumbvedēju partiju piegādēm.

Principiālais lēmums pieņemts 2019. gada vasarā pēc Alžīrijas delegācijas vizītes Krievijas aviosalonā MAKS. Piegādes plānots pabeigt līdz 2025. gadam, un tas ļaus Alžīrijai izvērst pa vienai Su-57, Su-35 un MiG-29M2 eskadriļas (14 lidmašīnas katrā), kā arī divus Su-30MKA posmus un 14 bumbvedējus Su-34.

Reģionālo kaimiņu gaisa spēku plānotās pastiprināšanās (Maroka plāno saņemt 25 iznīcinātājus F-16, Itālija – "neredzamos" F-35) fonā saprotama ir Alžīrijas vēlme iegūt savā bruņojumā piektās paaudzes neredzamās lidmašīnas. Mijiedarbībā ar citiem jaunajiem Krievijā ražotajiem iznīcinātājiem Su-57 garantēs pārsvaru gaisā.

Krievijas un Ažīrijas līgumu summa kara aviācijas jomā, saskaņā ar dažādiem avotiem, sastāda 2-6 miljardus dolāru. Krievijas MTSFD oficiāli neapstiprina informāciju par Su-57 piegādēm Alžīrijai un nenoliedz to. Tomēr nav dūmu bez uguns. Piemēram, VI Starptautiskā militāri tehniskā foruma "Armija 2020" pasākumos MTSFD preses sekretāre Marija Vorobjova informēja par vairāku valstu oficiālajiem pieteikumiem par Krievijas iznīcinātāja Su-57 iepirkumiem.

Pateicoties Krievijā ražotajām lidmašīnām un aviācijas uzbrukuma līdzekļiem Alžīrijas Gaisa kara spēki tiek uzskatīti par attīstītākajiem, līdzsvarotākajiem un spēcīgākajiem Āfrikas kontinentā. GKS pamatā ir 45 smagie iznīcinātāji Su-30MKA (paaudze 4+), kas spēj sekmīgi likvidēt plaša spektra gaisa un virszemes mērķus ar liela darbības rādiusa raķetēm. Būtiskas ir arī Su-30 iespējas, kas spēj izmantot spārnotās raķetes X-31 (ātrums – virs 3 Mahiem). GKS papildina četras iznīcinātāju MiG-29 un frontes bumbvedēju Su-24M eskadriļas.

Drošas garantijas

Ne velti Alžīrija ir devusi priekšroku Krievijas bruņojumam (debesīs, uz zemes un jūrā). Turklāt Krievijas iznīcinātājam Su-57, kas pārspēj ārvalstu analogus visos parametros, reklāma nav vajadzīga. Kaujas apstākļos mazā efektīvā atstarojošā virsma padara Su-57 neredzamu pretinieka RLS (kompozītie materiāli konstrukcijā sastāda 70% virsmas un 25% svara).

Pārsvaru debesīs nodrošina dzinēji ar trīsdimensiju vikmes vektoru, galvenā radiolokācijas stacija un Su-57 "gudrā apšuve" – unikāla optiski-elektroniskā mērķu reģistrācijas un elekronisko traucējumu sistēma. Krievijas iznīcinātājs spēj reģistrēt gaisa un virszemes mērķus līdz 400 kilometru attālumā, pavadīt līdz 62 objektus, attīstīt virsskaņas ātrumu režīmā bez forsāžas, nest 14 tipu bruņojumu (viss desmit tonnas smagais arsenāls izvietots divās iekšējās tilpnēs).

Su-57 ir rekordliela kaujas slodzes un paša masas proporcija, no šī rādītāja viedokļa tam nav līdzīgu starp citām piektās paaudzs lidmašīnām. Darbības rādiuss – 5500 km, raķešu bruņojums sekmīgi pārbaudīts uzdevumos Sīrijā. Hipotētiskajā divkaujā Su-57 spēj ātrāk identificēt un likvidēt "neredzamos" F-22 un F-35. Šķiet, te vairs nekas nav piebilstams.

Tomēr The Military Watch Magazine pastāstīja arī par iznīcinātājiem Su-57 īpaši izstrādātās jaunās "gaiss-gaiss" klases raķetes K-77 – "revolucionāro tehnoloģiju pioniera" iespējām. Saskaņā ar izdevuma datiem, kompaktās un bīstamās K-77 darbības attālums ir 193 km. Tas ir lielāks nekā amerikāņu raķetei AIM-120D (180 km). Un pats galvenais, - jaunā raķete apvieno lielu darbības attālumu, teicamas manevrētspējas un precizitāti. Aktīvā fāzētā antenu režģa notēmēšānas tehnoloģija ļauj K-77 efektīvi strādāt pat pret nelieliem un kustīgiem mērķiem maksimālā attālumā.

Sarežģītā radiolokācijas sistēma raķetes priekšdaļā spēj pārvarēt "redzeslauka" problēmu un noturēt mērķi 360 grādu leņķī ap sevi. Neviens pretinieka iznīcinātājs nevarēs izvairīties, aizejot no K-77 "redzeslauka". Su-57 spēj uzņemt vismaz astoņas šī tipa raķetes. Tas ir iespaidīgs papildinājums visām pārējām neticamajām lidmašīnas iespējām. Draudīgs skaistuma un spēka apvienojums, kas garantē mieru un drošību tāda bruņojuma īpašniekam.

Nesen MTSFD vadītājs Dmitrijs Šugajevs atzīmēja, ka militāri tehniskās sadarbības jomā Krievija ir uzticams partneris un rīkojas likuma un savu starptautisko saistību ietvaros. Ne velti Krievijas pasūtījumu portfelis 2020. gadā tiek vērtēts 55 miljardu apmērā (NVS valstu daļa – divi miljardi dolāru) un saglabā šo "svaru" jau vairākus gadus. Aptuveni 45% pasūtījumu veido aviācija, trešo daļu – PGA tehnika, apmēram 15% - sauszemes tehnika. Domājams, tuvākajos gados unikālais iznīcinātājs Su-57 būtiski vairos pasūtījumu skaitu.

30
Tagi:
iznīcinātājs, ieroči, gaisa kara spēki, bruņotie spēki
Pēc temata
Trieciennieki iekrāsoja Maskavas debesis Krievijas valsts karoga krāsās
"NATO pabrīnīsies": ar ko apbruņos Krievijas jauno iznīcinātāju
Redzamas kā mušas uz griestiem: Turcija izmēģina S-400 pret ASV iznīcinātājiem
Kāpēc Krievijas bezpilota "Okhotnik" tik ļoti satrauc ASV un NATO
ASV prezidenta amata kandidāts Džo Baidens, foto no arhīva

Vainu par Baidena zaudējumu neizdosies uzvelt krieviem

20
(atjaunots 16:27 22.10.2020)
Amerikas vēlēšanas izgājušas finiša taisnē: šodien Donalds Tramps un Džo Baidens pēdējo reizi tiksies televīzijas debatēs.

Turklāt šī tikšanās, principā, var kļūt arī par pēdējo viņu dzīvē – kaislību vilnis ASV šobrīd ir tik liels, ka ir ļoti sarežģīti iztēloties šos abus cilvēkus kopā jebkad. Pat ja notiks brīnums un Baidens uzvarēs vēlēšanās, Tramps var vienkārši neatzīt balsojuma rezultātus vai, pārkāpjot visas tradīcijas, neierasties inaugurācijas ceremonijā. Savukārt Baidens noteikti ne par kādu cenu neatnāks uz Trampa inaugurāciju – tādēļ ceturtdien viņiem būs pēdējā iespēja pateikt viens otram to, ko viņi vēlas. Un viņi šo iespēju izmantos pilnā apjomā. Par radušos situāciju portālā RIA Novosti stāsta Pjotrs Akopovs.

Baidens
© Sputnik / Григорий Василенко

Tramps nosauks Baidenu par noziedzīgas grupas vadītāju un pieprasīs iesēdināt Džo (kopā ar dēlu Hanteru) cietumā. Uz cietumu Džo nedosies, taču, kad zaudēs vēlēšanās, mediji runās, ka viņu nogāza no kājām "oktobra pārsteigums" – pirms dažām dienām publicētais kompromitējošais materiāls no Hantera datora cietā diska, kurš pieķer bijušo viceprezidentu melos un korupcijā. Taču Baidens zaudētu arī bez šiem materiāliem – vienkārši tāpēc, ka Tramps bija nolemts uz uzvaru. Bet kā tad tā: aptaujas taču demonstrē milzīgu Baidena virsroku? Nevar taču tās visas būt izdomātas?

Var. Jo likmes ir augstas, kā nekad, un nav tādu melu, uz kuriem neuzdrīkstētos tie, kas spēlē pret Trampu. "Es balotējos ne tikai pret Baidenu, es balotējos pret kreisajiem medijiem, lielām tehnoloģiskām kompānijām-milžiem (Facebook, Twitter, Google), un "Vašingtonas purvu"," sacīja pirms dažām dienām Tramps.

Jā – un par labāko apliecinājumu tam kļuva šī trīsgalvainā monstra reakcija uz kompromitējošā materiāla pret Baidenu ģimeni parādīšanos. New York Post publikāciju vienkārši centās nobloķēt – Google neredzēja to savos meklēšanas rezultātos, savukārt Facebook un Twitter neļāva dalīties ar tās hipersaiti. Nu un pats par sevi saprotams, mediji centās vienkārši neredzēt skandalozo publikāciju, savukārt vairums politiķu izlikās, ka nekas nopietns nav noticis. Tātad visi trīs spēki uzstājās sinhroni, apliecinot Trampa taisnību.

Turklāt uzreiz izskanēja arī apsūdzības pret Krieviju – skaidrs taču, ka Maskava atkal iejaucās Amerikas vēlēšanas, piemetot klāt kompromitējošo materiālu pret Baidenu.

Par to runāja ne tikai komentētāji un kongresmeņi, bet arī specdienestu darbinieki. Bijušie darbinieki – jo ASV Nacionālā izlūkdienesta direktors Džons Retklifs paziņoja, ka informācija Baidena klēpjdatorā "nav daļa no kaut kādas Krievijas dezinformācijas kampaņas". Taču pussimts bijušo izlūkotāju (ieskaitot Retklifa priekšteci Džimu Kleperu, kuru pieķēra zvēresta laušanā) uzrakstīja atklātu vēstuli ar apgalvojumu, ka pieredze "liek mums nopietni uzskatīt, ka ievērojamu lomu šajā lietā spēlējusi Krievijas valdība":

"Elektronisko vēstuļu nokļūšanai ASV politiskajā arēnā, kuras, provizoriski, pieder ASV viceprezidenta Baidena dēlam Hanteram, vairums no kurām attiecas pie perioda, kad viņš strādāja Ukrainas gāzes kompānijas "Burisma" vadībā, ir visas klasiskās Krievijas informācijas kampaņas pazīmes."

Tātad Krieviju neapsūdz tajā, ka tā safabricējusi Baidena kompromitējošo materiālu, – lai gan arī šādas balsis skan, – nē, tā vienkārši to izplatīja. Bet kā tai tas izdevies, ja, pēc Rūdija Džuliani (Trampa advokāta un bijušā Ņujorkas mēra) sacītā, Hantera Baidena datora cietā diska saturs jau pirms septiņiem mēnešiem tika nodots FIB? Tātad Maskava turēja noslēpumā šos materiālus, gatavojot "oktobra pārsteigumu", vai arī to darīja Trampa štābs un viņa padomdevēji, ieskaitot to pašu Džuliani? Ak jā, Džuliani taču strādā pie Putina… Un tie nav joki: kā paziņoja senators Kriss Mērfijs, "šoreiz krievi nolēma izstrādāt amerikāņu pilsoņus kā savus aģentus. Viņi centīsies izplatīt savu propagandu meinstrīma medijos… Un viņi guvuši panākumus. Ziniet, Rūdijs Džuliani tagad, pēc būtības, ir Krievijas aģents".

Jā, protams, ja jau pats Tramps strādā pie Kremļa, tad ko tur vairs runāt par viņa darbiniekiem un pietuvinātām personām. Par to var smieties, taču tieši šāds situācijas vērtējuma neadekvātums un centieni pārdot amerikāņiem "Krievijas iejaukšanos" pat situācijā ar Baidenu ģimenītes kompromitējošo materiālu ir labākais apliecinājums tam, ka Tramps jau ir uzvarējis. Jo viņa pretinieki dzīvo absolūti izdomātā pasaulē, kurā krievi ietekmē ASV vēlēšanu iznākumu, savukārt starpība starp atbalstu Baidenam un Trampam ir mērāma divu ciparu skaitļos. Turklāt tas viss notiek vienlaikus un nekādā veidā neizraisa pretrunas.

Taču reālajā pasaulē mēs novērojam pavisam citu: milzīgi Trampa atbalstītāju pūļi viņa bezgalīgajos mītiņos visā valstī un pilns entuziasma trūkums retajās Baidena tikšanās reizēs ar nedaudziem atbalstītājiem. Atbalsta Trampam izaugsme ir vērojama pat minoritāšu vidū (piemēram, krāsaino un musulmaņu vidū), kuri vispār neattiecas pie viņa elektorāta. Absolūts Trampa "krievu sakaru" pierādījumu trūkums un arvien jaunāki Baidena ģimenes melīguma un korumpētības pierādījumi. Un pats galvenais – reālajā pasaulē amerikāņi sen jau ir vīlušies savā politiskajā elitē un tieši tāpēc vienīgā nopietnā alternatīva Trampam varēja būt ārpus sistēmas stāvošais senators Sanderss. Taču tieši nepiederības sistēmai dēļ kolektīvais "Baidens" arī nepielaida viņu pie vēlēšanām.

Parastie amerikāņi dzīvo reālā pasaulē, nevis propagandas pasaulē, un tāpēc 3. novembra vēlēšanu iznākums ir izlemts. Pat neskatoties uz centieniem uzskrūvēt balsis vajadzīgajos štatos, mobilizējot pasīvo demokrātisko elektorātu balsot pa pastu – jo arī tur notiek manāms priekšlaicīgi par republikāņiem nobalsojušo skaita kāpums.

Izdomātā pasaule zaudēs 3. novembrī, taču nekur nepazudīs. Trīsgalvainā hidra cerēs uz revanšu un strādās pie tā. Gan Amerikas, gan globālā mērogā – un te jau tai būs visas tiesības vainot krievus savās neveiksmēs.

20
Tagi:
Džo Baidens, Tramps, prezidenta vēlēšanas, ASV
Vakcīnas pret Covid-19 ražošana, foto no arhīva

Lepni, lai arī miruši? Kāpēc Latvija neparko nepirks Krievijas vakcīnu

52
(atjaunots 19:49 21.10.2020)
Latvija atteikusies pārbaudīt Krievijā izstrādāto vakcīnu "Sputnik V", skaidrojot, ka jau izdarītas pirmās iemaksas Eiropas Savienības kasē par vakcīnas izgudrošanu. Interesanti, vai tas ir vienīgais iemesls atteikties no Krievijas preparāta.

Atvainojiet, taču nekādi nevarēju paiet garām tik ļoti acīs krītošai tēmai. Ko rakstīja jurists, tagadējais Latvijas prezidents Egils Levits slavenajā Satversmes preambulā? Ka šīs valsts pastāvēšanas galvenais mērķis ir nodrošināt latviešu nācijas pastāvēšanu mūžīgi mūžos. Latviešu pastāvēšanu.

Te nu, lūdzu, atļaujiet uzdot vienu atklātu jautājumu. Ja mūsu austrumu kaimiņiene patiešām pirmā palaidīs orbītā savu "Sputnik V" – vakcīnu pret koronavīrusu? Protams, pēc visiem vajadzīgajiem izmēģinājumiem un ar attiecīgajiem sertifikātiem. Vai tas nenozīmē, ka cīņā par nācijas pastāvēšanu Levitam un veselības ministrei Viņķelei vajadzētu steigšus braukt uz Maskavu, slēgt līgumus, izlūgties piegādes ārpus rindas un izkaulēt atlaides piedevām.

Pat ne par baltu velti nevajag!

Nekā nebija. Mums pat par baltu velti nevajag. Tāpēc, ka nācijai mūžīgi mūžos jāpastāv lepnai. Neatkarīgai no kaimiņa. Ja tā nebūs lepna, priekš kam tad tādai nācijai pastāvēt. Tā tak nav ne graša vērta.

Starp citu, par grašiem. Ar Latviju lepnumā sacenšas Ukraina. Tur paziņoja, ka izskata iespējas nopirkt vakcīnu jebkur, tikai ne Krievijā. ASV vēstniecības Ukrainā pagaidu pilnvarotā ASV lietās Ukrainā Kristīne Kvīna pavakariņoja ar valsts veselības ministru Maksimu Stepanovu. Kas notika pēc vakariņām? Pēc vakariņām Kristīne paziņoja, ka Ukraina nepirks Krievijas vakcīnu no Covid-19, kuras drošība nav klīniski pārbaudīta.

Te nu partija "Opozīcijas platforma – Par dzīvi" paziņoja, ka atteikšanās no Krievijas vakcīnas nozīmē nāves spriedumu lielam skaitam Ukrainas iedzīvotāju. Tomēr, šķiet, arī tur darbojas princips "Labāk beigts, toties lepns!"

Patiesībā Latvijas viedokli var saprast. Stāsta, ka ar potēm tagad varot čipēt un visvisādi zombēt cilvēkus. Tā, ka latvieši, visi kā viens, aizmirsīs dzimto valodu un sāks runāt krieviski, liks pie malas kokli, ņems rokās balalaiku. Stāsta, ka Indija, Brazīlija un Azerbaidžāna (smalka diplomātija) plāno pirkt "Sputnik V". Taču brazīliešu un indusu ir daudz. Bet latviešu – tikai mazliet pāri miljonam. Ar viņiem negribas riskēt. Tomēr riskēt vajadzēs, atliek tikai izlemt, uz kuru pusi riskēt – paciesties rindā pēc ideoloģiski labas vakcīnas vai saņemt "nepareizo".

Zinas tante saputrojusi spaiņus

Pie tam laikam jau daudzi neuzticēsies Krievijas preparātam pēc tādas antireklāmas kampaņas, kas vērsta pret Krievijas zinātni. Pēc tādas Medeļejevs kapā apgrieztos otrādi. Ja jau jūs nespējat radīt par kaujas indīgo vielu, kas varētu noslaktēt cilvēku, kur nu jums izgudrot līdzekli, kas atbrīvos cilvēci no pandēmijas.

Stāsta gan, ka esot vainīga slepenās laboratorijas apkopēja Zinas tante – viņa saputrojusi spaini "Novičok" un jauno perspektīvo Krievijas aizsardzības rūpniecības produktu – spaini īpašas samogonkas, no kuras sākas mūžīgas paģiras.

Un neizdosies nevienam ieskaidrot, ka notikusi kļūda un opozicionāri Krievijā vienkārši nepanes samogonku, viņi dzer tikai franču konjaku un amerikāņu burbonu.

52
Tagi:
Krievija, vakcīna, Latvija
Pēc temata
ASV vēstniecība Ukrainā ziņo, ka Kijeva nepirks Krievijā izstrādāto vakcīnu
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Iznīcināt krievu vakcīnu: lielās politikas mazā šeftīte
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes
Ārsts. Foto no arhīva

Termiņa sadalīšana, zvani, piedzinēji: Latvijas slimnīcas atgūst parādus no pacientiem

0
(atjaunots 09:00 23.10.2020)
Daudzas slimnīcas Latvijā aktīvi piedzen parādus no pacientiem – sūta atgādinājumus, aicina apmaksāt rēķinu kaut vai pa daļām, bet ja tas nelīdz, nodod lietu parādu piedziņas kompānijām.

RĪGA, 23. oktobris – Sputnik. Latvijas klīnikas ik mēnesi nesaņem pilnā apjomā līdzekļus no maksas pakalpojumu rēķiniem. Piemēram, valsts lielākās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) pacienti šogad jau ir palikuši parādā 5 miljonus eiro, vēsta Latvijas Radio. Parādu piedziņai medicīnas iestādes izmanto dažādas metodes, tostarp vēršas pie parādu piedzinējiem.

"Katram pacientam, kas nav samaksājis, mēs sūtam SMS atgādinājumu, ka rēķins nav laikā samaksāts. Šādi mēs spējam panākt, ka 40%, kas nav samaksājuši, to samaksā pēc atgādinājuma saņemšanas. Tālākais ceļš jau ir sarežģītāks – tad mēs jau iesaistām ārpakalpojuma sniedzējus, kas nodarbojas ar ārpustiesas parāda piedziņu. Tad jau tas parāda atgūšanas procents ir mazāks – tie ir kādi 17%," pastāstīja RAKUS vadītājs Imants Paeglītis.

Savukārt Stradiņa slimnīca atteicās no parādu piedzinēju pakalpojumiem. Tas izraisa spriedzi, rada nepatīkamu vidi, paskaidroja slimnīcas pārstāve Janita Veinberga. Pēc viņas sacītā, medicīnas iestāde nosūta paziņojumus parādniekiem un aicina apmaksāt rēķinu.

Abas minētās slimnīcas atzīmēja, ka visbiežāk parāda summa nav liela, savukārt tipisks parādnieks ir pirmspensijas vecuma pacients.

Liepājas reģionālajā slimnīcā pastāstīja, ka katru mēnesi aptuveni 200 pacientu neapmaksā rēķinus, savukārt gadā uzkrājas parādi aptuveni 50 tūkstošu eiro apmērā. "Mēs Liepājas reģionālajā slimnīcā piedāvājam cilvēkiem nomaksāt parādu pa daļām.(…) Tas varētu būt atvieglojums cilvēkiem, kuri ir apzinīgi, bet kuriem varbūt uzreiz nav šo brīvo līdzekļu," pastāstīja slimnīcas pārstāve Indra Grase.

Parāda segšana pa daļām ir populāra prakse slimnīcās. Ja runa ir par miruša cilvēka parādu, tad visbiežāk to vienkārši noraksta.

Vidzemes slimnīca Valmierā ik mēnesi nesaņem aptuveni 5000 eiro, katru mēnesi aptuveni 100 parādnieku lietu nodod parādu piedziņas kompānijai. "Visbiežāk pacienti nemaksā par uzturēšanos stacionārā un akūtās palīdzības saņemšanu neatliekamās medicīniskās palīdzības un pacientu uzņemšanas nodaļā," pastāstīja slimnīcas pārstāve Benita Brila.

Slimnīcās norāda, ka nav likumīga pamata atteikt parādniekiem medicīniskās palīdzības sniegšanā. Bieži slimnīcās nonāk bezpajumtnieki, cilvēki bez personas koda, un no viņiem nav iespējams piedzīt maksu par pakalpojumiem. Dažkārt pacienti, vēršoties klīnikā, nosauc svešu cilvēku datus, norāda nepareizu tālruņa numuru. Tiek atzīmēts, ka informāciju par parādu slimnīcai var nodot iekļaušanai reģistrā, kas perspektīvā var kļūt par šķērsli kredīta saņemšanai.

0
Tagi:
medicīna, parādi
Pēc temata
Alimentu nemaksātājiem uzrīdīs kolektorus, un tas vēl nav viss
Saeima atļāvusi Latvijas bankām dzēst daļu hipotekāro parādu
Kas sagaida Latviju, ja tā nespēs atmaksāt savu parādu
Rīdzinieki paliks bez apkures? Iedzīvotājiem var likt apmaksāt kaimiņu parādus