Iznīcinātājs Su-57

Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?

35
(atjaunots 11:12 09.10.2020)
Krievijas mūsdienīgais bruņojums turpina iekarot pasauli un starptautisko tirgu.

Alžīrija, viens no Krievijas lielākajiem partneriem militāri tehniskās sadarbības jomā, ļoti vēlētos pirmā eksportēt piektās paaudzes iznīcinātāju Su-57.

Amerikāņu militāri analītiskais izdevums The Military Watch Magazine informēja: Alžīrija plāno nomainīt novecojušo "MiG" parku un pasūtījusi Krievijā iznīcinātājus Su-57 un citu aviotehniku. Nesen Krievijas Militāri tehniskās sadarbības federālā dienesta (MTSFD) direktors Dmitrijs Šugajevs tikās ar kolēģiem Alžīrā, puses apsprieda 14 lidmašīnu Su-57E piegādes nianses, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Iepriekš Alžīrija pauda nodomu kļūt par pirmo valsti Vidusjūras dienvidu krastā, kas saņems piektās paaudzes iznīcinātāju. Pērnā gada decembrī Alžīrijas militāro ziņu vietne Menadefence stāstīja, ka valsts noslēgusi līgumus par vairāku jauno Krievijā ražoto iznīcinātāju un bumbvedēju partiju piegādēm.

Principiālais lēmums pieņemts 2019. gada vasarā pēc Alžīrijas delegācijas vizītes Krievijas aviosalonā MAKS. Piegādes plānots pabeigt līdz 2025. gadam, un tas ļaus Alžīrijai izvērst pa vienai Su-57, Su-35 un MiG-29M2 eskadriļas (14 lidmašīnas katrā), kā arī divus Su-30MKA posmus un 14 bumbvedējus Su-34.

Reģionālo kaimiņu gaisa spēku plānotās pastiprināšanās (Maroka plāno saņemt 25 iznīcinātājus F-16, Itālija – "neredzamos" F-35) fonā saprotama ir Alžīrijas vēlme iegūt savā bruņojumā piektās paaudzes neredzamās lidmašīnas. Mijiedarbībā ar citiem jaunajiem Krievijā ražotajiem iznīcinātājiem Su-57 garantēs pārsvaru gaisā.

Krievijas un Ažīrijas līgumu summa kara aviācijas jomā, saskaņā ar dažādiem avotiem, sastāda 2-6 miljardus dolāru. Krievijas MTSFD oficiāli neapstiprina informāciju par Su-57 piegādēm Alžīrijai un nenoliedz to. Tomēr nav dūmu bez uguns. Piemēram, VI Starptautiskā militāri tehniskā foruma "Armija 2020" pasākumos MTSFD preses sekretāre Marija Vorobjova informēja par vairāku valstu oficiālajiem pieteikumiem par Krievijas iznīcinātāja Su-57 iepirkumiem.

Pateicoties Krievijā ražotajām lidmašīnām un aviācijas uzbrukuma līdzekļiem Alžīrijas Gaisa kara spēki tiek uzskatīti par attīstītākajiem, līdzsvarotākajiem un spēcīgākajiem Āfrikas kontinentā. GKS pamatā ir 45 smagie iznīcinātāji Su-30MKA (paaudze 4+), kas spēj sekmīgi likvidēt plaša spektra gaisa un virszemes mērķus ar liela darbības rādiusa raķetēm. Būtiskas ir arī Su-30 iespējas, kas spēj izmantot spārnotās raķetes X-31 (ātrums – virs 3 Mahiem). GKS papildina četras iznīcinātāju MiG-29 un frontes bumbvedēju Su-24M eskadriļas.

Drošas garantijas

Ne velti Alžīrija ir devusi priekšroku Krievijas bruņojumam (debesīs, uz zemes un jūrā). Turklāt Krievijas iznīcinātājam Su-57, kas pārspēj ārvalstu analogus visos parametros, reklāma nav vajadzīga. Kaujas apstākļos mazā efektīvā atstarojošā virsma padara Su-57 neredzamu pretinieka RLS (kompozītie materiāli konstrukcijā sastāda 70% virsmas un 25% svara).

Pārsvaru debesīs nodrošina dzinēji ar trīsdimensiju vikmes vektoru, galvenā radiolokācijas stacija un Su-57 "gudrā apšuve" – unikāla optiski-elektroniskā mērķu reģistrācijas un elekronisko traucējumu sistēma. Krievijas iznīcinātājs spēj reģistrēt gaisa un virszemes mērķus līdz 400 kilometru attālumā, pavadīt līdz 62 objektus, attīstīt virsskaņas ātrumu režīmā bez forsāžas, nest 14 tipu bruņojumu (viss desmit tonnas smagais arsenāls izvietots divās iekšējās tilpnēs).

Su-57 ir rekordliela kaujas slodzes un paša masas proporcija, no šī rādītāja viedokļa tam nav līdzīgu starp citām piektās paaudzs lidmašīnām. Darbības rādiuss – 5500 km, raķešu bruņojums sekmīgi pārbaudīts uzdevumos Sīrijā. Hipotētiskajā divkaujā Su-57 spēj ātrāk identificēt un likvidēt "neredzamos" F-22 un F-35. Šķiet, te vairs nekas nav piebilstams.

Tomēr The Military Watch Magazine pastāstīja arī par iznīcinātājiem Su-57 īpaši izstrādātās jaunās "gaiss-gaiss" klases raķetes K-77 – "revolucionāro tehnoloģiju pioniera" iespējām. Saskaņā ar izdevuma datiem, kompaktās un bīstamās K-77 darbības attālums ir 193 km. Tas ir lielāks nekā amerikāņu raķetei AIM-120D (180 km). Un pats galvenais, - jaunā raķete apvieno lielu darbības attālumu, teicamas manevrētspējas un precizitāti. Aktīvā fāzētā antenu režģa notēmēšānas tehnoloģija ļauj K-77 efektīvi strādāt pat pret nelieliem un kustīgiem mērķiem maksimālā attālumā.

Sarežģītā radiolokācijas sistēma raķetes priekšdaļā spēj pārvarēt "redzeslauka" problēmu un noturēt mērķi 360 grādu leņķī ap sevi. Neviens pretinieka iznīcinātājs nevarēs izvairīties, aizejot no K-77 "redzeslauka". Su-57 spēj uzņemt vismaz astoņas šī tipa raķetes. Tas ir iespaidīgs papildinājums visām pārējām neticamajām lidmašīnas iespējām. Draudīgs skaistuma un spēka apvienojums, kas garantē mieru un drošību tāda bruņojuma īpašniekam.

Nesen MTSFD vadītājs Dmitrijs Šugajevs atzīmēja, ka militāri tehniskās sadarbības jomā Krievija ir uzticams partneris un rīkojas likuma un savu starptautisko saistību ietvaros. Ne velti Krievijas pasūtījumu portfelis 2020. gadā tiek vērtēts 55 miljardu apmērā (NVS valstu daļa – divi miljardi dolāru) un saglabā šo "svaru" jau vairākus gadus. Aptuveni 45% pasūtījumu veido aviācija, trešo daļu – PGA tehnika, apmēram 15% - sauszemes tehnika. Domājams, tuvākajos gados unikālais iznīcinātājs Su-57 būtiski vairos pasūtījumu skaitu.

35
Tagi:
iznīcinātājs, ieroči, gaisa kara spēki, bruņotie spēki
Pēc temata
Trieciennieki iekrāsoja Maskavas debesis Krievijas valsts karoga krāsās
"NATO pabrīnīsies": ar ko apbruņos Krievijas jauno iznīcinātāju
Redzamas kā mušas uz griestiem: Turcija izmēģina S-400 pret ASV iznīcinātājiem
Kāpēc Krievijas bezpilota "Okhotnik" tik ļoti satrauc ASV un NATO
Poseidon

Krievijas "Pastardienas torpēdu" nesējs iziet Klusajā okeānā

13
(atjaunots 16:42 10.04.2021)
NATO valstu mēģinājumi sarunāties ar Krievijas Federāciju no spēka pozīcijas, pats par sevi saprotams, saskaras ar stingru pretestību.

ASV armijas provokatīvā klātbūtne pe Krievijas rietumu robežām "atbalsojas" pie Savienoto Valstu rietumu – Klusā okeāna robežam. Par to "partneriem atgādina" eksperimentālā zemūdene "Belkgorod" un kodoltermiskais "Poseidon", konstatēja militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

5. aprīlī informācijas avots militārās rūpniecības kompleksā pastāstīja, ka jūras bezpilota aparātu "Poseidon" nesējs – eksperimentālā atomzemūdene "Belgorod" jau "dūmo", tas ir, palaists tās reaktors. Līdz septembrim tā noslēgs izmēģinājumus un sāks darbu okeānā. Norit izmēģinājumi piestātnē, proti, tiek pārbaudīta kuģa būve, iekārtu montāža un regulējums, galvenā energoiekārta ar slodzi, dzīvības saglabāšanas un drošības sistēmas.

"Poseidon" nesēja pastāvīgā dislokācijas vieta būs viena no bāzēm Klusajā okeānā, pie tam eksperimentālā zemūdene varēs atrisināt uzdevumus jebkurā Pasaules okeāna punktā. Saskaņā ar pašreizējo valsts bruņojuma programmu Krievija uzbūvēs trīs šāda veida zemūdenes.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins par darbu pie sistēmas "Poseidon" pirmo reizi pastāstīja 2018. gadā ("Belgorod" tika nolaista ūdenī 2019. gada 23. aprīlī) un pievērsa uzmanību tās plašajam mērķu spektram – pretinieka aviācijas bāzes grupējumi, krasta nocietinājumi un infrastruktūra. Tolaik ASV amatpersonas atklāti noniecināja jauno ieroci, to uzskatīja par "tehniski sadomātu un neticamu". Tagad Valsts departaments pauž īpašas bažas par starpkontinentālās kodoltorpēdas 2M39 parādīšanos. "Partnerus" satrauc augošā Krievijas Jūras kara flote, kuras sastāvā (saskaņā ar Business Insider informāciju) tā ir aptuveni 360 kuģi, ieskaitot 59 zemūdenes (12 zemūdens kreiseri – ar ballistiskajām raķetēm).

Unikālas īpašības

Daudzfunkcionālā kodolzemūdene "Belgorod" ir 3. paaudzes projekta "Antey" eksperimentāla "reinkarnācija", īpaši pielāgota sistēmas "Poseidon" vajadzībām (agrāk "Antey" saņēma pretkuģu raķetes "Granit").

© Photo Министерство обороны РФ

"Poseidon" ir ļoti nopietns savaldīšanas instruments. Stratēģiskais starpkontinentālais dziļūdes aparāts ar atomenerģētisko iekārtu, spēj pārvietoties 1000 metru dziļumā līdz 10 tūkstošu kilometru attālumā, ātrums – 100 mezgli (vairāk nekā 185 km/h). Izmēģinājumi apstiprināja "neticamās" īpašības un darbības rādiusu. Autonomais "Poseidon" spēj pārvietoties visām domājamā pretinieka esošajām un perspektīvajām zemūdenēm, torpēdām un raķetēm nepieejamā dziļumā un ātrumā. Nav viegli sameklēt tādu "torpēdu" okeānā. Nelielā ātrumā tā pārvietojas gandrīz bez trokšņa (un pat hidroakustiskā kontakta apstākļos pretiniekam nav līdzekļu, ar ko "tikt klāt" bezpilota aparātām). Autonomā vadības sistēma ļauj reģistrēt un pārvarēt pretzemūdeņu robežas, citas aizsardzības sistēmas, garantē neievainojamību, precizitāti, neticamu trieciena efektu. Aparāts ir 24 metrus garš un aptuveni 1,6 m diametrā. To var aprīkot ar parasto vai megatonnas šāviņu. Tāds ierocis ir vienīgi Krievijai, un nevienai pasaules valstij nav aizsardzības no "Poseidon".

 Burevestnik
© Photo Министерство обороны РФ

Iepriekš kolektīvie Rietumi ar ASV priekšgalā mēģināja "nivelēt" Krievijas stratēģisko kodolspēku potenciālu ar NATO paplašināšanos uz austrumiem un globālās PRA sistēmas izveidi Austrumeiropā ar iespēju vēlāk izvietot uzbrukuma "Tomahawk"un citas vidēja darbības rādiusa raķetes netālu no Krievijas robežām (ar mērķi saīsināt lidojuma laiku). Starpkontinentālā sistēma "Poseidon" dāvā "partneriem" iespēju atgriezties daudzpolārās pasaules skarbajā realitātē, kur sods agresoram ir nenovēršams. Nav nekāds brīnums, ka "Pastardienas torpēda" satraukusi ASV stratēģisko vadību (STRATCOM) jau agrīnā izmēģinājumu stadijā, 2019. gada februārī. Debatēs Kongresā STRATCOM vadītājs Džons Haitens atzīmēja, ka "Poseidon" – principiāli jauna bruņojuma sistēma – neiekļaujas līguma NEW START ierobežojumos, un analogi ASV netiek izstrādāti. "Belgorod" ir pirmatklājēja. Starpkontinentālo bezpilota aparātu nesēju līniju atklās atomzemūdene "Habarovsk". Tās pamata īpašības ir aizslepenotas. Atklātos avotos pieejamie dati liecina, ka zemūdenei ir principiāli jauna atomenerģētiskā iekārta, tā var uzņemt līdz sešas bezpilota "Pastardienas torpēdas". Tonnāža – apmēram 10 tūkst. t., ātrums zem ūdens – līdz 32 mezgli, ieniršanas dziļums – 500 metri, autonoms darbs – 120 diennaktis, ekipāža – vismaz 100 cilvēki. Zemūdenes [korpuss atgādina jauno stratēģisko raķešnesēju "Borey".

Te jāpatur prārā, ka bezpilota aparāts spēj sasniegt ASV krasta līniju no jebkuras vietas ziemeļu puslodē, taču tiks izmantots vienīgi gadījumā, ja pret Krieviju vērsta agresija.

Atgādināšu: nevis Krievija, bet gan Savienotās Valstis ar sadomātu ieganstu izstājās no Līguma par vidēja un maza darbības rādiusa raķešu likvidācijas līguma, 2020. gadā palielināja militāro budžetu līdz 750 miljardiem dolāru (summa salīdzināma ar visu pārējo pasaules valstu aizsardzības izdevumiem). Krievijas daudzfunkcionālā okeāna sistēma ir brīdinājums "partneriem", asimetriska atbilde uz Pentagona un NATO trieciena potenciāla bīstamo koncentrāciju Austrumeiropā.

13
Tagi:
militārā tehnika, Krievija
Pēc temata
Krievija garantē: agresoram atmaksās dzelmes SBR "Skif"
Valsts departaments bīstas, ka Krievijas "Poseidon" spēs radīt kodolcunami
Krievu ieroči: 2020. gada provizoriskie rezultāti
Krievijas atbilde uz agresīvu politiku – ziņas par "Poseidonu" nesēju

Laidiet pie stūres: ES līderi grib tikt vispasaules valdībā

19
(atjaunots 16:37 10.04.2021)
Kopīgais paziņojums, ar ko nesen nāca klajā Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons, kancleres kundze Angela Merkele, "Rotšildu prezidents" Emanuels Makrons, PVO ģenerāldirektors un desmits dažādu, pārsvarā – Eiropas valstu vadītāju, ir pelnījis īpašu vērību.

Viņi konstatēja, ka nacionālās valdības nav spējušas pārvadēt pandēmijas sekas, un pieprasīja, lai cilvēce pēc iespējas ātrāk pārietu vispasaules valdības pakļautībā. Un šķiet, ka viņi jau laikus rezervē sev siltas vietiņas. Par līderu plāniem portālā RIA Novosti stāsta Viktorija Ņikiforova.

Jā, formāli runa ir vienīgi par "vispasaules līgumu par pandēmijas apturēšanu", tomēr piezīmes, kas pavada kolektīvo vēstuli, demonstrē: autoru ambīcijas ir plašākas. Piemēram, pašu koronavīrusa pandēmiju viņi dēvē par "lielāko izaicinājumu pasaulei kopš 40. gadiem", piedāvāto līgumu atklāti salīdzina ar "1945. gada līgumu" (proti, Jaltas līgumu).

Tīri cilvēcīgi viņus var saprast. Džonsons, Merkele un, iespējams, arī Makrons ir tipiskas "klibās pīles". Frau Kanzlerin nogrims politiskajā Lētā jau decembrī. Makrona perspektīvas tuvākajās prezidenta vēlēšanās ir skābas. Lielākā daļa britu nevēlas redzēt premjerministra krēslā Džonsonu. Bet viņiem tak gribas vēl pastūrēt.

Nav tikai skaidrs, ko visi šie grimstošie kuģi var piedāvāt pasaulei? Savu pārvaldes pieredzi. Tomēr savu valstu līmenī viņi tikuši galā ļoti slikti. Bezjēdzīgie lokdauni noveduši līdz bankrotam lielu skaitu vidējo un mazo uzņēmumu, gandrīz nobeiguši tūrismu. Atmiņā ataust Obamas nemirstīgā frāze: Eiropas ekonomika ir "saplosīta gabalos".

Vakcinācijas process ir pārvērties par bezgalīgu skandālu virkni. Līdz baltkvēlei novestie iedzīvotāji regulāri iziet ielās, rīko grautiņus un kaujas ar likumsargiem. Valdības vēl vairāk piegriež skrūves, piespriež drakoniskus sodus, organizē atklātu segregāciju ar savām kovidpasēm un, riskējot ar iedzīvotāju dzīvībām, vēl aizvien atsakās no Krievijā izstrādātās vakcīnas.

Vienlaikus valstis, ko nicinoši dēvēja par "jaunattīstības valstīm", sekmīgi cīnās ar koronavīrusu, iepērk Krievijas vakcīnu un, izmantojot lejupslīdi Eiropā, aktivizē savu ekonomiku.

Viss aizvadītais gads Eiropas līderiem ir izvērties par vienu vienīgu episku izgāšanos. Taču viņi nelūdz piedošanu, nedodas pensijā, viņi pēkšņi nolēmuši sevi iecelt vispasaules valdībā. Jā, protams, konspirologi jau brīdināja, ka tā būs, tikai nepateica, cik vājprātīgi tas viss izskatīsies.

Vispasaules valdības kandidāti lepni ziņo: viņiem padotās valstis cietušas krahu, kāds nav redzēts kopš Otrā pasaules kara gadiem. Ir tikai viena nianse: krahu organizējuši viņu pašu – nekāds koronavīruss nebūtu ticis galā viens pats. Rezultātā iedzīvotāji palikuši bez darba un bez perspektīvām, cer tikai uz kaut kādu valdības atbalstu.

Šie lieliskie vadītāji aizvadītajā gadā faktiski sākuši īstu karu pret savām tautām. Miljoniem cilvēku nonākuši uz nabadzības sliekšņa. Tagad Eiropas līderi nolēmuši, ka situācija dāvā viņiem izredzes uz "jaunu Jaltu". Sak, mēs te sarīkojām tādu melu karu, bet tagad pēc tā rezultātiem pārdalīsim pasauli sev par labu. ANO vairs nekam neder – tā mēs uzskatām. Valdības, kas sekmīgi pārvarējušas pandēmiju, jau anglosakšu presē apzieģelētas kā šausmīgi represīvas. Skaidrs taču: Eiropas polilitkajiem lūzeriem radusies neatkārtojama iespēja.

Piedāvātās vispasaules valdības galvenā "odziņa" – nevienu tur neievēlēs. Britu un amerikāņu mediji jau izskaidroja, kā to visu noformēs. Piemēram, žurnāls The Week piedāvā sēdināt pasaules galvas krēslā vienu cilvēku un piešķirt viņam vienkāršu "imperatora" titulu.

Iespējams, imperatora vietā organizēs veselu "politbiroju". Tomēr Briseles birokrātijas pieredze rāda, ka neviens par mūsu viedokli neinteresēsies. Vienkārši sanāks kopā godājami ļautiņi un iecels posteņos, ko vajag. Un viņi sēdēs savos krēslos līdz pastardienai. Demokrātija? Vēlēšanas? Nē, tādas lietas nav dzirdētas.

Pasaules valdības potenciālie locekļi savu darbību programmu cenšas turēt noslēpumā. Stāsta, ka tagad pandēmijas nāks viena pēc otras, tāpēc vakcinācijas režīms un kovidpases paliks uz mūžīgiem laikiem.

"Lielās atiestatīšanas" programma, ko lobē tie paši godājamie ļautiņi, kas plāno iecelt vispasaules valdību, liecina: karš Eiropā pret pašu tautu vēl nav galā. Valdības plānos ir piebeigt rūpniecību. Tas nesīs Eiropas tautām masveida bezdarbu un trūkumu. Garīgo barību dāvās transpersonas un LGBT. Kristīgās baznīcas aiznaglos – tās tak ir vīrusu un idejisku slimību perēklis.

Neskaidrs ir jautājums, kā patiesībā plānots organizēt astoņu miljardu cilvēku pāreju vispasaules vadības paspārnē. Kāds būs spaidu komplekss, kas ar spēku atbalstīs gubernatorus, iznīdēs partizānus mežos, spīdzinās dumpiniekus speciālos cietumos? Bijušie ANO mierneši, atšķaidīti ar NATO kareivjiem? Vācijas un Francijas apvienotā armija, par kuras izveidi tik ilgi spriež Makrons un Merkele? Nav zināms.

Īpašu baudu dāvā iespēja palasīt, kas parakstījis traģikomisko deklarāciju. Vispirms – kā tur nav? Tur nav ne ASV, ne Ķīnas. Ne Krievijas, ne Indijas. Ne Brazīlijas, ne Meksikas, ne Kanādas, ne Japānas. Atklāti sakot, tur nav apmēram simt septiņdesmit valstu no ANO locekļu saraksta. Toties dokumentu parakstījis PVO ģenerāldirektors, doktors Tedross Adhanoms Gebreiesuss. Protams, viņa organizācija jau kopš pašiem pirmsākumiem bija slīpēta tādam darbam. PVO dibinātājs Broks Čisholms bija atklāts, fanātisks vispasaules valdības idejas piekritējs. Nav pagājis ne gadsimts, un viņa idejai parādījušās izredzes.

Starp vispasaules valdības nākajiem locekļiem ir tādi ģeopolitiskie titāni kā Fidži, Albānija, pat Trinidade un Tobago. Tuvāk saraksta beigām pēkšņi ieraugām Ukrainu. Goda vārds, viņi tur ir ar "Volodimira Zelenska" parakstu.

Neviļus rodas doma, ka visa šī fantasmagorija ar vispasaules valdību iecerēta Ukrainas dēļ. Galu galā, Eiropai, kas sevi iedzinusi trūkumā, pat tik pieticīga teritorija būtu ļoti kārdinoša kolonija. Tur ir melnzeme, āboli, speķis, lēts un pieticīgs darba spēks. Cits jautājums – kā viņiem teritoriju turēt paklausībā. Pirms septiņiem gadiem vientiesīgos ukraiņus vilināja ar "dalību ES". Šīs himēras labad (vai atceraties "es gribu mežģīņu biksītes un ES?") slāvu tauta sagrāva savu valsti un noripoja līdz absolūti afrikāniskam dzīves līmenim.

Aleksandrs Frolovs
© Foto : фото из личного архива Александра Фролова

Ukraiņiem pamazām radās šaubas – vai tāds "burkāns" maz sasniedzams. Meitene, kas skandēja par mēžģīņu biksītēm, sāka meklēt darbu Krievijā. Līdz ar  "Ziemeļu straumes 2" virzību uz rietumiem šaubas tikai pieauga.

Bet te pēkšņi ukraiņus aicina vispasaules valdībā. Krievus neaicina, ukraiņus – aicina. Tas tik ir burkāns – jauns, varens! Var droši pavadīt vēl kādus gadus desmit, dzenoties tam pakaļ. Pēc tam godājamie ļautiņi no Eiropas izdomās vēl kaut ko.

19
Tagi:
valdība, pasaule
Pēc temata
Ukraina, bēgļi, Brexit, pandēmija: eksperts par Eiropas integrācijas krahu
Kas vakcinēs Eiropu no vājinātas neatkarības vīrusa