Aleksejs Navaļnijs, foto no arhīva

Kāpēc Navaļnijs ar vāciešiem spēlē "Novičok"?

124
(atjaunots 18:21 05.10.2020)
Pamazām stāsts ar "Novičoku" Aleksejam Navaļnijam norimst. Pesimisti raizējās, ka Berlīni piespiedīs izmantot Navaļnija lietu izmaiņām politikā austrumu frontē, tomēr nu jau ir skaidrs, ka "Ziemeļu straume 2" neapstāsies.

Tas gan varētu būt svarīgs simbolisks žests, kas demonstrētu principiālu pavērsienu Eiropas politikā. Pie tam ap Navaļniju saceļas aizvien lielāks troksnis – Eiropas Savienības samitā atkal nosodīja "ķīmisko ieroču pielietošanu" un aicināja Krieviju izmeklēt notikušo, portālā RIA Novosti stāsta Pjotrs Akopovs.

Pats Navaļnijs sniedzis pirmo interviju vācu žurnālam Spiegel un par saindēšanu apsūdzēja Vladimiru Putinu.

Akcija Navaļnija atbalstam, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Гальперин

Loģika ir dzelžaina – ja saindēja ar "Novičok", to pavēlēt varēja tikai prezidents, jo šī inde ir tikai Krievijas specdienestu rokās. Tās pielietošana Krievijā netika atklāta, toties – dīvaini gan! - indes pēdas tika atrastas analīzēs Vācijā. Vācieši vēl joprojām nav snieguši informāciju krieviem, taču pieprasa tikt skaidrībā ar "Novičok" pielietošanu. Jautājums: vai tas tiešām bija "Novičok? – skaitās muļķīgs un nevietā. Protams, bija, jums tas vienkārši jāatzīst un jāsameklē slepkavas.

Priekš kam meklēt, ja pats Navaļnijs jau ir atradis pasūtītāju, ja rietumu publikai jau otro mēnesi no vietas iegalvo, ka tā esot krievu tradīcija: indēt visus Kremlim nevēlamos ar baiso indi. Tas taču nekas, ka tā ir absolūti neefektīva, toties precīzi norāda uz pasūtītāju.

"Spiegel: Bet ja tas tomēr nebija Putins? 

Navaļnijs: Ja tas nebūtu bijis viņš, tad viss būtu daudz sliktāk. Ar vienu krūzīti "Novičok" pietiktu, lai nogalinātu visus cilvēkus lielā metro stacijā Berlīnē. Ja piekļuve kaujas vielai ir ne trim, bet 30 cilvēkiem, tie ir globāli draudi. Tas būtu šausmīgi."

Jā, labāk būtu neatslābināties, pārbijušos vāciešus brīdina Navaļnijs, ar mani "Novičok" izmēģinājumi nebeigsies:

"Vācijas valdības pārsteidzoši skaidrie izteikumi, visticamāk, nav īpaši saistīti ar manu personu. Drīzāk tā ir apziņa, cik bīstams ir Krievijas ceļš. Ja Kremlis piedalās šādās operācijās, kādēļ tad nenoindēt kādu vācu politiķi, kurš iebilst, piemēram, pret "Ziemeļu straumi 2"?"

Taču intervijā Navaļnijs neaicina apturēt "Ziemeļu straumi 2" – tiesa, tam arī nav nekādas jēgas, jo Merkele savu viedokli nemainīs, savukārt Krievijā šādi vārdi izraisītu tikai sašutumu. Toties viņš iesaka Berlīnei ieviest "pasākumus pret konkrētiem ļaunprāšiem", jo "kamēr Krievijas elite spēj izmantot Eiropas infrastruktūru, nekas nemainīsies. <…> Viņiem būs sāpīgi, ja Eiropa beidzot slēgs viņiem robežas, konfiscēs viņu aktīvus un vairs neļaus viņiem iebraukt".

Viņi ir jānogriež no Eiropas, lai... Ko? Lai pastiprinātu Krievijas un Rietumu konfliktu? Tā notiks, turklāk laikā, kad Krievijā turpinās elites nacionalizācija, turklāt Putins to uzsāka ilgi pirms konfrontācijas ar Rietumiem Krimas dēļ. Jau pēc atgriešanās Kremlī 2012. gadā viņš sāka aktīvi atradināt eliti no dubultās lojallitātes, bet pēc 2014. gada šis process paātrinājās. Rietumu sankcijas to pat sekmēja. Tomēr tas nenozīmē, ka Krievijas pilsonim ir jāmudina ārzemju valstis ieviest sankcijas pret saviem līdzpilsoņiem.

Protams, Navaļnija acīs viņi nav nekādi savējie – viņi taču ir slepkavas! Jau agrāk viņš klāstīja, ka "mēs cīnāmies ar baisiem ļaundariem, kuri ir gatavi pastrādāt sliktākos noziegumus" Mēs – tas nav tikai Navaļnijs vien, tā ir teju vai visa krievu tauta. Viņš vāciešiem stāsta tās pašas pasakas, ko sacer "Putina drīzās krišanas liecinieki". "Sistēma cīnās par savu izdzīvošanu, un tagad mēs to izjutām", "viņa (Putina) galvā kaut kas mainījies", "Eiropas pasākumus pret konkrētiem ļaunprāšiem atbalstīs 95% Krievijas pilsoņu". Tātad Navaļnijs pārdosdvāciešiem un citām rietumvalstīm realitāti, kurā jau daudzus gadus dzīvo Krievijas "cīnītāji ar režīmu" – vēl mazdrusciņ, un Putins kritīs, it īpaši, ja ārvalstis mums palīdzēs.

Skaidrs, ka apsūdzības pret prezidentu - "Es apgalvoju, ka aiz šī soļa stāv Putins, citu versiju man nav" – izraisīja ļoti asu reakciju Krievijā. Valsts domes spīkers Vjačeslavs Volodins nosauca Navaļniju par "zemisku nekauņu", ko "patiesi glāba visi – sākot ar ārstiem un pilotiem un beidzot ar prezidentu". Situāciju ar Navaļnija saindēšanu inscenējuši Rietumi, "lai radītu spriedzi Krievijā un neļautu aizstāvēt Baltkrievijas suverenitāti," sacīja Volodins, savukārt pats Navaļnijs "nepārprtotami strādā ar rietumvalstu specdienestiem un varasiestādēm".

Nevis Navaļnijs strādā ar CIP, bet gan CIP strādā ar Navaļniju – precizēja Kremlī. Prezidenta preses sekretārs Peskovs norādīja, ka ar Navaļniju strādā speciālisti no CIP un "sniedz viņam dažādas instrukcijas", turklāt "ne pirmo reizi". Navaļnijs pauda sašutumu un nolēma iesūdzēt tiesā Peskovu, pieprasot, lai viņš pierāda viņa saikni ar Amerikas izlūkdienestu. Kas tad tur ir jāpierāda? Mūsu atlantiskie pretinieki jau sen demonstrē ne tikai īpašu interesi par Navaļniju – šis periods beidzās jau pirms viņa studijām Jēlā, viņi izdara konkrētu likmi. Navaļnijs nav "CIP projekts" – viņš ir sava veida kopuzņēmums, ko dibināja pašmāju rietumnieciski noskaņotie spēki oligarhu un liberālās elites vidū Krievijā, taču pēc tam akcijas nopirka arī rietumu "partneri". Nav jēgas minēt, kam šobrīd ir kontrolpakete kopuzņēmumā "Navaļnij", tomēr laikā, kamēr viņš uzturas Vācijā, iespējams, akcijas pārdalīs.

Vai Navaļnijs vispār atgriezīsies Krievijā? Jā – viņam taču ir jācīnās par nosprausto mērķi. Kādu? Izmainīt kārtību un kustības virzienu Krievijā. Lūk, kā Navaļnijs apraksta šodienas šausmas:

"Rit cīņa starp tiem, kuri pieprasa brīvību, un tiem, kas vēlas atstumt mūs atpakaļ pagātnē, dīvainā pareizticīgā Padomju Savienības imitācijā, ko rotā kapitālisms un oligarhi."

Lūk, kā Navaļnijs apraksta "politiskās klases Krievijā":

"Daļa sabiedrības atkārto Putina izteikumus par to, ka valstij ir jāiet savs īpašais ceļš. Runa ir par sava veida monarhiju, kuras pamatā ir kaut kādas garīgās vērtības. Pretī stāv cilvēki, kuri, kā es, uzskata to par meliem un liekulību un kuri ir pārliecināti, ka Krievija var attīstīties tikai pēc Eiropas parauga."

Tātad viss ir vienkārši – ir Putina zombētie cilvēki, kuri tic Krievijas īpašajam ceļam, ar spēcīgu valsti (ko nicīgi dēvē par "PSRS imitāciju") un varu, kas balstās uz "kaut kādām" (jeb nepastāvošām vai arī Navaļnijam nesaprotamām) sabiedrības atbalstītām garīgām vērtībām.

Un ir Eiropas paraugs šiem mūžīgi atpalikušajiem krievu barbariem – citviet Navaļnijs saka: viņš vēloties "lai Krievija iet pa Eiropas attīstības ceļu".

Viss ir sens kā pasaule – rietumnieki un slavofīli? Nē – Navaļnijs grib stāvēt augstāk, viņš vienkārši ir "cīnītājs ar autoritārismu" un par "vadītāju ievēlēšanu", kā labad pat "kādu laiku centās apvienot liberālo un nacionālistisko nometni". Protams, atceramies, kā nu ne: Bolotnaja laukums 2011. gadā, nesekmīgais  prorietumnieciskais oligarhu revanšs, ko piesedza tuvredzīgi "demokrāti" un "nacionālisti". Tieši toreiz iemirdzējās Navaļnija zvaigzne, un tieši toreiz "projekts" piesaistīja nopietnu ārējo spēlētāju uzmanību.

Arī tagad Navaļnijs atbalsta suverēnu kārtību un varu Krievijā, iebilst pret dzīves veidu, kura pamatā ir visai tautai kopīgas morālas vērtības, piedāvājot sava ceļa meklējumu vietā iet pa Eiropas, rietumu ceļu.

Laba programma, aktuāla. Daļa galvaspilsētas publikas arī tagad ļoti gaida drīzu "brīnumainā kārtā izglābtā" Navaļnija  atgriešanos. Un viņš, protams, atgriezīsies – tikai par "Novičok" nāksies sniegt paskaidrojumus. Un par apmelošanu nāksies atbildēt – tiesas priekšā, lai arī tā vēl nebūs Dieva tiesa.

124
Tagi:
Novičok, Vācija, Navaļnijs
Slānekļa noliktava, foto no arhīva

ASV slānekļa ražotājus glābj naftas milži. Ka tik tie paši nenoslīkst

7
(atjaunots 17:39 30.10.2020)
Esošais stāvoklis un naftas ieguves prognozes ASV joprojām ir novērojumiem aktuāla tēma. Jo lielākā daļa tās ir saistīta ar slānekļa naftu, kura, ar zināmām atrunām, ir lokana pasaules naftas tirgus svira.

Kopējā aina, kas tiek publicēta Amerikas Enerģētikas ministrijas iknedēļas pārskatos, ir skaidra: visnotaļ ass, trīs mēnešu garumā, kritums no marta augstākajiem punktiem 13 miljonu barelu dienā līdz 10,5 miljoniem (tātad par 20%). Tālāk sākās vērā ņemamas svārstības šajā rādītāja (pluss-mīnuss pusmiljons barelu), kas saistītas arī ar sezonālajām viesuļvētrām. Saskaņā ar aktuālākajiem skaitļiem, summārā ieguve ASV ir noslīdējusi pat zemāk, nekā 10 miljoni barelu dienā, taču, atkārtosim, nedēļas dati bieži tiek koriģēti, tādēļ tie drīzāk rāda vispārīgu tendenci.

Kas būs tālāk? Tradicionāls nākotnes ieguves indikators ir strādājošo urbšanas iekārtu skaits. Šeit mēs arī redzējām strauju kritumu pēc marta notikumiem – no maksimālajām 682 vienībām līdz minimumam 172 vienību apmērā augustā, pēc kā notika vāja atkopšanās līdz 205 vienībām šobrīd.

Svarīgs ieguvi ietekmējošs faktors ir tā saucamie nepabeigtie urbumi, kuri jau ir izurbti, taču tajos nav veikts slāņa hidropārrāvums . Tādi jau ir 7,7 tūkstoši – tas ir samērā nopietns apjoms, kurš ilgstošākā laika periodā var uzturēt ieguvi pat pie zema jauno urbumu apjoma. Šobrīd nepabeigto urbumu skaits sācis nedaudz samazināties, un, kas ir galvenais, savā aktuālākajā prognozē Amerikas Enerģētikas ministrija tieši norāda: tagad tie veido ieguves uzturēšanas rezervi mazā strādājošo urbšanas iekārtu skaita fonā. Starp citu, novembrī šis pārskats paredz jaunu slānekļa naftas ieguves kritumu ASV.

Vienvārdsakot, vesels lērums nenoteiktību, kā rezultātā cienījamas organizācijas sniedz daždažādas prognozes: no summārās ieguves izaugsmes līdz 11,5-12 miljoniem līdz noslīdēšanai uz 10 miljoniem barelu dienā ap 2021. gada vidu.

Vēl pirms krīzes divi lielākie Amerikas naftas un gāzes milži – ExxonMobil un Chevron – jau investēja slānekļa ieguvē. Rezultātā radās iespaids, ka neparedzētā gadījumā parādus vai pat slānekļa izstrādātāju bankrotus izpirks lielās kompānijas.

Daļēji tā arī notiek. Pirms dažām dienām ConocoPhillips paziņoja par slānekļa izstrādātāja Concho Resources iegādi par 9,7 miljardiem dolāru. Tādējādi, vēl viens Amerikas naftas milzis kļūst arī par lielu slānekļa milzi. Tiesa, interesanti, ka pirkums notika nevis naudas formā, bet gan akciju maiņas veidā.

Līdzīga situācija notika oktobra sākumā, kad Chevron nopirka Noble Energy (un tie nav tikai slānekļi, bet arī gāzes ieguve jūrā Vidusjūras austrumos).

Savukārt vidēja izmēra kompānijās situācija ir tāda: Devon Energy nopirka WPX Energy, savukārt Pioneer Natural Resources apspriež Parsley Energy pārņemšanu. Vēl daži slānekļa izstrādātāji no veiksmīgāku vai lielāku kompāniju puses tiek izskatīti kā kandidāti uz iegādi vai pārņemšanu.

Tātad konsolidācija un pārņemšana sektorā ir acīmredzamas. Kompānijas sagaida ieguvumus no ekonomijas uz apjomu rēķina, apvienojot blakus esošos ieguves rajonus un tā tālāk. Un, protams, šādas pārņemšanas, sevišķi no milžu puses, ļauj pastumt malā parādu sloga problēmu.

Jāsaka, viss notiek aptuveni tā, kā arī bija domāts gada sākumā – nozares izdzīvošana uz pārņemšanas rēķina no transnacionālo kompāniju (TNK) puses. Pandēmija tikai paātrināja visus šos procesus. Taču krīze naftas nozarē ir novedusi arī pie citām sekām: slānekļa izstrādātājus pārņemošo kompāniju finanšu stabilitāte sāk šķobīties, un tas nozīmē, ka "sagremot" problemātiskās kompānijas bez sekām būs grūtāk.

Visspilgtākais piemērs, laikam, ir ExxonMobil. Gada sākumā kompānijas akciju cenas bija par divām reizēm augstākas, nekā šobrīd, turklāt tā, atšķirībā no daudziem Eiropas kolēģiem, nesamazināja ceturkšņa dividendes. Šobrīd ceturkšņa dividendes attiecība pret pašreizējām akciju cenām sastāda milzīgus 10% gadā, attiecīgi gada sākumā tā bija divas reizes mazāka. Skaidrs, ka akciju cenu kritums divas reizes pie nemainīga dividenžu apjoma nozīmē tikai vienu – pieaugušos riskus un bažas, ka kompānija nespēs turpmāk uzturēt to pašu izmaksu un finanšu stabilitātes līmeni kopumā. Līdzīga situācija vērojama arī citās lielākās kompānijās.

Būtībā, lielākās TNK vēlējās izvilkt slānekļa ieguvi ar savu mērogu un finanšu stabilitāti – šis uzdevums turpina būt aktuāls, taču sasniegt to kļūst grūtāk. Un tas nozīmē, ka finanšu disciplīnas jautājumi atkal iziet priekšplānā, un nav vērts gaidīt izaugsmi izaugsmes labad, kā mēs nesen redzējām slānekļa sektorā.

Piebildīsim arī to, ka "zaļā programma" radīja spiedienu uz visām naftas un gāzes kompānijām, tai skaitā lielākajām no tām. Ārkārtīgi sasteigti būtu runāt par to, ka bankas nekreditēs naftas kompānijas ne ar kādām procentu likmēm, taču nekļūs par pārsteigumu tas, ja "zaļā programma" kopā ar slānekļa izstrādātāju iegādēm palielinās jaunā parāda vērtību arī lielākajām nozares kompānijām.

Apkoposim. Slānekļa nozares sabrukumu nav vērts gaidīt, taču var gaidīt, ka jaunie slānekļa lauku īpašnieki stingrāk ievēros finanšu disciplīnu, atbildīgāk izturēsies pret ieguldījumu rentabilitāti. Savukārt, vai konsolidācija sektorā palīdzēs samazināt pašizmaksas un tādā veidā vismaz saglabāt ieguves apjomus esošajā līmenī – to rādīs laiks.

7
Tagi:
ASV, nafta, naftas tirgus
Kiberuzbrukumi, foto no arhīva

Londona apstiprina: notiek netīrs karš pret Krieviju

66
(atjaunots 19:00 29.10.2020)
Lielbritānija atzinusies, ka uzbrūk Krievijai kibertelpā. Augstākā līmeņa amatpersonas atklāti paziņo, ka "Lielbritānija veikusi slepenu uzbrukumu sēriju pret Krievijas līderiem un viņu interesēm", kā arī "medī Krievijas oligarhu īpašumus un kontus".

Lielbritānija atklāti atzinusies, ka sākusi informatīvo un kiberkaru pret Krieviju. Protams, pats par sevi šīs fakts nevienu nepārsteidz: neviens par to nekādas iluzijas nelolo. Taču lorda Marka Sedvila atzīšanās ir pirmais publiskais apliecinājums Londonas diversijām pret Krieviju no Lielbritānijas augstu stāvošas amatpersonas puses. Līdz šim ko tādu kautrējās runāt skaļi.

Domājams, Sedvils ir informēts par tādām operācijām – vēl nesen viņš bija premjerministra padomnieks nacionālās drošības lietās un vienlaikus vadīja visu Vaitholas birokrātisko aparātu. Savukārt avīze The Times, kam intervijā viņš nāca klajā ar interesantajām ziņām, pamatoti pieņēma, ka līdz ar oficiālo diplomātisko karjeru Sedvils esot bijis MI-6 virsnieks.

Tātad, ko īsti atzina bijušais ierēdnis, kurš cer līdz šī gada beigām ieņemt vietu Lordu palātā? Viņš pastāstīja, ka Lielbritānija uzbrūk Krievijai kibertelpā. "Fakts, ka jūs neredzat, kā mēs to izmantojam, nenozīmē, ka mēs to nedarām," apgalvoja Sedvils, pie tam paziņoja, ka "Lielbritānija veikusi slepenu uzbrukumu sēriju Krievijas līderiem un viņu interesēm". Un piebilda, ka Londona medī Krievijas oligarhu īpašumus un kontus.

Pēdējā punktā Krievija pat paldies pateiks. Vladimirs Putins jau vairākkārt brīdināja biznesmeņus par tādu risku un aicināja "turēt savus kapitālus tur, kur tie ir nopelnīti". Tādēļ tamlīdzīgi izteikumi un Rietumu specdienestu darbības tikai pamudinās Krievijas biznesu sekot sava prezidenta aicinājumam. Briti apstiprina: Krievijā kapitāli saglabājas drošāk.

Savukārt, runājot par kiberuzbrukumiem un kaitnieciskām kampaņām pret Krieviju, lords Sedvils acīmredzami samelojās – viņš klāstīja, ka Londona tos uzsākusi pēc skaļā incidenta ar Skripaļu saindēšanu Solsberijā, "atbildes triecienam". Kā nu ne, pirms tam MI-6 pat neskatījās uz Krievijas pusi.

Atgādināsim, ka Skripaļi sajutās slikti 2018. gada 4. martā. Savukārt britu specdienesta netīrās lietas Krievijā vairākkārt fiksētas ilgi pirms šiem notikumiem. Atsauksim atmiņā, piemēram, britu firmas Strategic Communications Laboratory (SCL Group) darbību, kuras specializācija ir psiholoģiskais un informācijas karš. Tā nekad nav slēpusi, ka savās dezinformācijas kampaņās izpilda Lielbritānijas, ASV, kā arī NATO militāro un izlūkošanas struktūru pasūtījumus un dara to jau kopš 90. gadu sākuma.

SCL netīrās darba metodes nāca gaismā tajā pašā 2018. gada martā saistībā ar skandālu ar tās meitas struktūru Cambridge Analytica. Arī tas notika tāpēc, ka rietumu elite sadumpojās pret firmu par tās piedalīšanos vēlēšanu kampaņā ASV Donalda Trampa pusē. Citādi to vēl šobaltdien neviens nebūtu aizticis.

Toreiz šīs struktūras pārstāvji, domājot, ka sarunājas ar potenciālajiem pasūtītājiem (patiesībā tie bija žurnālisti, kuri strādāja aizsegā), pastāstīja, ka specializējas viltus profilu veidošanā sociālajos tīklos, dezinformācijas iemešanā Internetā, darbā ar mērķauditoriju, kam stāsta melus, un tā tālāk. Tātad, pēc būtības, atzina, ka sen un plaši nodarbojas ar to pašu informācijas karu.

Jau 2015. gadā NATO nolīga SCL darbam "Krievijas virzienā". Savā portfolio kompānija neslēpa, ka to nolīga "oranžās revolūcijas" organizācijai Kijevā jau 2004. gadā. Toreiz "oranžo" uzvara tika panākta ar Viktora Juščenko mistiskās "saindēšanas" palīdzību. Kā jau atzīst arī Kijevā, nekādas saindēšanas nebija. Neviļus uzrodas domas par to pašu speciālistu saikni ar mazāk mistisko Skripaļu noindēšanas mēģinājumu un ar citām atsevišķu Krievijas personu "saindēšanām".

SCL atzina arī, ka to noalgojusi Lielbritānijas Aizsardzības ministrija un Kijevas varasiestādes, "lai sagrautu un novājinātu Doņeckas Tautas Republiku".

Uzsvērsim, ka tas viss notika ilgi pirms incidenta Solsberijā. Un lordam Sedvilam, kurš kopš 2017. gada aprīļa ieņēma padomnieka drošības lietās amatu, neapšaubāmi, tas labi zināms. Vienkārši viņš vēl naivi domā, ka džentlmeņiem joprojām tic uz vārda.

Visi, saprot, ka mūsu laikos visur tiek pielietoti kiberieroči un kiberizsekošana. Ne tikai pret pretiniekiem, bet arī attiecībā uz sabiedrotajiem. Kādu troksni sacēla viens skandāls ar vairākus gadus ilgušo Vācijas kancleres Angelas Merkeles telefona noklausīšanos, ko īstenoja amerikāņu specdienesti. Ir smieklīgi uzskatīt, ka viņi necentās daudz aktīvāk izsekot Krieviju jau pirms gadījuma ar Skripaļiem.

Atsevišķi rietumu specdienesti pat lepojas ar to, kā viņi "klausās krievus". Tā, Nīderlandes mediji ar entuziasmu stāsta par to, ka vietējā specdienesta AIVD hakeri 2014. gada vasarā ierastas Krievijas valsts iestāžu uzlaušanas operācijas ietvaros iekļuvuši kādas Maskavas augstskolas tīmeklī un, pateicoties tās pastāvīgajai novērošanai, esot atklājuši hakeru tīklu Cozy Bear. Pievērsiet uzmanību, nekādu skandālu saistībā ar "krievu hakeriem" tobrīd vēl nebija, bet Nīderlandes oficiālie kiberspiegi jau uzlauza Krievijas tīmekļus. Turklāt ļoti lepojas ar to.

Tagad britu lordi iegalvo, ka mēģinājums uzlauzt Kremļa iekšējo tīmekli (tieši par to raksta The Times, komentējot Sedvila interviju) – ir tikai atbilde uz nezināmu personu pastrādāto saindēšanu netālu no Portondaunas, Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas slepenās ķīmiskās laboratorijas.

Jaunais lords lielās, ka atbildes kārtā uz Skripaļu lietu Londona iznīcinājusi "visu Krievijas izlūkošanas tīklu Apvienotajā Karalistē". Interesanti, no kurienes tad britu prese ņem svaigākās "sensācijas" par to, ka "Putina spiegi cenšas izsekot karalieni"?

Ja tic avīzei The Sunday Express, "GIP hakeri" centās iegūt informāciju par Elizabetes II vizīti tajā pašā slepenajā laboratorijā Portondaunā. Žēl, ka avīze nepaskaidroja, kādiem mērķiem "Putina spiegiem" (kuru tīkls Lielbritānijā it kā jau likvidēts) jāpieliek tādas pūles un ko viņi var uzzināt no 94 gadus vecās karalienes vizīšu grafika. Kādā kleitā viņa apmeklēja laboratoriju? Vai arī nopietni cerēja atrast mūžīgā eliksīra recepti, ko tur izstrādā pēc viņas pasūtījuma? Tādus jautājumus britu prese neuzdod, kad runa ir par nepamatotām apsūdzībām pret Krieviju.

Protams, visi lieliski zināja, ka Rietumu specdienesti jau sen sākuši slepenu un ļoti netīru karu pret Krieviju, izmantojot dezinformāciju, kiberuzbrukumus, spiegošanu un atklātas diversijas, un saprata, ka britiem šajā karā nebūt nav pēdējā loma.

Tomēr līdz šim visi noliedza šo faktu un apgalvoja, ka Krievijas apsūdzības radījusi "paranoja" – sak, tā esot "reliģija Putina Krievijā". Paldies lordam Sedvilam par pārlieko atklātību. Tagad Maskavai ir uz ko atsaukties, kad runa būs par kārtējo pret Krieviju vērsto provokāciju, un mēs varēsim pieņemt, kas saistīts ar kārtējām viltus ziņām par Krieviju vai kārtējo mistisko "saindēšanu".

66
Tagi:
kiberuzbrukums, informācijas kari, Krievija, Lielbritānija
Protesta akcija Rīgā, foto no arhīva

Naudas sodu ražas nebūs: Rīgas policisti sola nerīkot masku reidus

0
(atjaunots 17:32 30.10.2020)
Rīgas policisti apsolīja, ka nerīkos speciālus masku režīma pārkāpēju atklāšanas reidus. Atgādinām, ka par sejas maskas nelietošanu paredzēts naudas sods no 10 līdz 50 eiro.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Latvijas Saeima iepriekš atbalstīja grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kuri paredz naudas sodu ieviešanu par masku režīma neievērošanu publiskās vietās. Naudas sods par atteikšanos lietot sejas masku sastādīs no 10 līdz 50 eiro, tiesa, pārkāpējs varēs iztikt arī ar brīdinājumu. Policijas darbinieki uz vietas lems, ko lai dara ar pārkāpēju. Tiks vērtēta viņa rīcības bīstamības pakāpe.

Bet policisti sola, ka speciāli nemedīs šādus pārkāpējus. Masku reidi sabiedriskās vietās netiek plānoti, vēsta Mixnews.lv.

Taču masku režīma ievērošanu policija tomēr uzraudzīs, bet tas būs ierastās patrulēšanas laikā, pastāstīja Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Pēc viņa sacītā, policisti nesodīs visus pēc kārtas. Katrs šāds pārkāpums tiks vērtēts individuāli – laiks, notikuma vieta, apstākļi, tai skaitā subjektīvie.

Tāpat policijā atzīmēja, ka viņu kadru resursi nav neierobežoti, lai būtu iespēja piešķirt atsevišķus cilvēkus reidu rīkošanai. Ja pavasarī policijai vēl bija iespēja īstenot šādas speciālās pārbaudes, tad tagad, kad skolās notiek mācības, policistiem nākas nodarboties arī ar patrulēšanu pie mācību iestādēm.

Atgādināsim, ka, saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, Latvijas iedzīvotājiem ir jālieto sejas aizsargmaska (vienreizējā lietojuma vai daudzreizējā lietojuma) sabiedriskajā transportā, kultūras un tirdzniecības iestādēs, citās pakalpojumu sniegšanas vietās (DUS, pasts utt.). Lakati un šalles, kurus pavasarī bija ļauts lietot maskas vietā, rudens viļņa laikā tika atzīti par nepiemērotu aizsardzību pret Covid-19. No sejas masku lietošanas ir atbrīvoti bērni vecumā līdz 13 gadiem, kā arī personas, kuras nevar valkāt sejas masku veselības apsvērumu dēļ.

0
Tagi:
koronavīruss, maska, policija, Latvija
Pēc temata
No Rīgas transporta katru dienu izsēdina piecdesmit cilvēkus bez sejas maskām
Vajag 600 000 masku nedēļā: cik ilgam laikam Latvijas slimnīcām pietiks aizsarglīdzekļu
Policijas funkcijām ir jābūt apmaksātām: veikali nevēlas uzraudzīt sejas masku režīmu
Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas