Džo Baidens

ASV gatavo krāsaino revolūciju. Baidenu grib pataisīt par Tihanovsku

120
(atjaunots 11:51 08.09.2020)
Tikai pirms pāris mēnešiem, kad Džo Baidena reitingi stabili pieauga un tagadējā prezidenta rādītāji atpalika, amerikāņu elitē valdīja miers un pašpārliecība.

Taču pēdējo nedēļu tendences (it īpaši prezidenta vēlēšanās svarīgākajis štatos) radījušas virkni priekšnesumu un rakstu, kuros jūtams: tuvojas panika. Nonācis tiktāl, ka amerikāņiem iegalvo, cik kaitīgi un pat bīstami ir ticēt balsošanas rezultātiem, ko tradicionāli izsludinās naktī pēc vēlēšanām, portālā RIA Novosti stāsta Vladimirs Korņilovs.

Daudzus šokēja Hilarijas Klintones aicinājums Baidenam neatzīt sakāvi, ja tiks izsludināta Trampa uzvara. "Nekādos apstākļos," viņa kategoriski pieprasīja. Tātad arī gadījumā, ja viņš nopietni atpaliks no pašreizējā prezidenta. Tas taču ir atklāts aicinājms sākt krāsaino revolūciju! 

Tādu aicinājumu nevar uzskatīt tikai par emocionālu uzliesmojumu, nostalģiju par zaudēto uzvaru pirms četriem gadiem. Klintones aicinājuma pamatā ir Demokrātiskās partijas vadošo ekspertu pētījumi. Piemēram, pērn izveidotās grupas Transition Integrity Project (TIP) apjomīgais pārskats. Tajā aktīvi strādāja arī Džons Podesta, Baltā nama aparāta vadītājs Bila Klintona administrācijā un Hilarijas Klintones priekšvēlēšanu kampaņas vadītājs 2016. gadā.

Augustā publicētais pārskats ir veltīts vēlēšanu rezultātu scenārijiem, ieskaitot variantu, kurā Baidena un Trampa rezultāti atšķiras vien nenozīmīgi, kā arī viena kandidāta nepārprotamu uzvaru. Podesta un Co secinājums ir sekojošs: "Elektorālās nakts koncepcija vairs nav precīza un patiesībā pat bīstlama. (..) Uzvarētājs var palikt nezināms (un mēs domājam, ka tā, visdrīzāk, būs) "elektorālajā naktī" līdz brīdim, kamēr oficiālās personas turpinās skaitīt balsis pa pastu". Īsāk sakot, Demokrātiskās partijas eksperti aicina vēlētājus: ja naktī pēc vēlēšanām televizorā ieraudzīsiet, ka uzvarējis Tramps, neticiet savām acīm!

To pašu stāsta citi ar demokrātiem saistītie analītiķi. Piemēram, grupa Hawkfish, ko finansē Ņujorkas bijušais mērs un neveiksmīgais prezidenta kandidāts Maikls Blumbergs, izstrādājusi scenāriju "Sarkanā mirāža" – atbilstoši republikāņu krāsām kartē. Tas paredz, ka 3. novembra naktī tiks pasludināta Trampa totāla uzvara lielākajā daļā štatu (pētnieki pieļauj, ka starpība sasniegs 408 elektorālo vēlētāju balsis pret 130). Taču pie tam Hawkfish vadītājs Džošs Mendelsons apgalvo: tā būs "mirāža", patiesībā uzvarēs Baidens. Jau līdz 10. novembrim, pēc analītiķa domām, būs 334 pret 204 par labu demokrātam.

Demokrātu analītiķu pārsteidzošā slēdziena pamatā ir pārliecība, ka līdz 40% vēlētāju balsos pa pastu. Dažādi pētījumi rāda, ka amerikāņi vēlēšanu iecirkņos pārsvarā atbalstīs Trampu. Emerson College sociologu nesenā analīze lika secināt, ka šajā kategorijā rezultāts būs 57:37 par labu tagadējam prezidentam. Toties vēlētāji, kas nolēmuši sūtīt biļetenus pa pastu, pārsvarā (67% pret 28%) atbalstīs Baidenu. Mendelsons uzskata, ka vēlēšanu naktī, kad visi telekanāli ziņos par rezultātiem katrā štatā, tiks saskaitīti tikai 15% balsu aploksnēs. Un Baidena pārsvars parādīsies dažas dienas vēlāk.

Šie skaitļi uzskatāmi rāda, kāpēc Tramps aktīvi cīnās pret tādu balsošanas paņēmienu un pastāvīgi akcentē, ka tas paver milzu iespējas falsifikācijām. Toties demokrāti un mediji, kas viņus atbalsta (lielākā daļa galveno plašsaziņas līdzekļu Amerikā), stūrgalvīgi noraida visus prezidenta argumentus un pūlas pierādīt, ka balsošana pa pastu ir absolūti drošs pilsoņu gribas izpausmes paņēmiens. Atgādināsim, ka šie paši mediji pavasarī apgalvoja pretējo par vēlēšanām Polijā, kur valdošā partija mēģināja organizēt balsošanu ar tādu "drošu" paņēmienu.

Tamlīdzīgu scenāriju popularizācija liecina, ka demokrāti sākuši aktīvu sabiedriskās domas apstrādes kampaņu ar mērķi pārliecināt savu tautu, ka Trampa iespējamai uzvarai nevajag ticēt, ja par to stāstīs televīzijā. Pie tam nav svarīgi, cik pārliecinoša tā būs. Sak, pēc dažām dienām/nedēļām mēs saskaitīsim vajadzīgo, lai maksā ko maksādams.

Demokrātiskās partijas analītiķi to izklāsta atklāti un dala norādījumus amerikāņu medijiem, kā atspoguļot vēlēšanas. Piemēram, iepriekš pieminētajā TIP pārskatā ir sekojoša nostādne: "Medijiem ir publiski jāapstrīd prezidenta Trampa paziņojumi par krāpšanos, ieskaitot izteikumus par to, ka balsošana pa pastu ir krāpnieciska." Lūk, kāda opozīcijas norāde, ko, spriežot pēc materiālu virknes CNN un The New York Times, žurnālisti centīgi izpilda.

Līdztekus aicinājumiem atteikties no vēlēšanu rezultātu izsludināšanas vēlēšanu naktī, Podesta kopā ar savu kompāniju ir izstrādājuši arī ieteikumus Trampa viennozīmīgas uzvaras gadījumam. Pats par sevi saprotams, nav ne runas par to, ka Baidena komanda varētu atzīt sakāvi. Scenārijs paredz balsu atkārtotu skaitīšanu vairākos svarīgākajos štatos, pret Trampu vērstu nekārtību provocēšana un pat atklāta nepakļaušanās dažos valsts rietumu reģionos (Kalifornija, Oregona, Vašingtona). TIP analītiķi uzskata, ka šo protestu rezultātā nāks prasība izsludināt par diviem jauniem štatiem Kolumbijas apgabalu un Puertoriko (tie ir demokrātu rokās), sadalīt Kaliforniju piecos štatos un nodrošināt Demokrātiskās partijas absolūtu pārsvaru nākamajā Senātā, kā arī faktiski atņemt republikāņiem pat teorētiskas uzvaras izredzes gaidāmajās prezidenta vēlēšanās.

Tas var novest tiktāl, ka nākamā gada 6. janvāri, kad ASV Kongresam ir jāsaskaita un jāapstiprina elektoru balsis, Pārstāvju palāta pretēji oficiālajam rezultātām par uzvarētāju izsludinās Džo Baidenu. Tas būs tāds Svetlanas Tihanovskas variants amerikāņu gaumē. Tādos apstākļos inaugurācijas dienā valsts var palikt bez leģitīma prezidenta un virspavēlnieka. "Nav saprotams, kā tāda scenārija apstākļos izturēsies armija," konstatēja pārskata autori. Tas jau ir caurspīdīgs mājiens par iespējamo militāro apvērsumu ASV.

Tā nav nekāda fantastika no sērijas "Pie mums tas nav iespējams", ne arī kaut kāda aprobežota "dīvāna eksperta" murgi. Tie ir Demokrātiskās partijas vadošo ekspertu komandas slēdzieni un ieteikumi, kas pārstāv šī politiskā spēka visīstāko eliti.

Nav nekāds brīnums, ka viņu oponenti jau konstatē: Demokrātiskās partijas elite gatavo krāsaino revolūciju ASV. Vietnes The National Pulse galvenais redaktors Rahims Kasams novilka paralēles starp Klintones komandas pašreizējo taktiku un Vašingtonas elites soļiem ārējā arēnā, kad tā "kurināja karu pret ievēlētajiem līderiem un demokrātisko leģitimitāti visā pasaulē".

"Tagad viņi gatavojas darīt to pašu šeit, Savienotajās Valstīs, - krāsaino revolūciju Amerikā. (..) Amerikas Demokrātiskā partija organizē sazvērestību ar mērķi noliegt vēlēšanu rezultātus un iegrūst valsti tāda mēroga haosā, kura fonā Portlenda atgādinās bērnu spēlītes," secināja Kasams.

Pārsteidzošākais ir tas, ka arī šajā situācijā par visu vaino krievus. Piemēram, ASV Iekšējās drošības ministrijas nesenajā  biļetenā teikts, ka Krievija, nevis amerikāņu politiķi pūlas graut uzticēšanos gaidāmo prezidenta vēlēšanu rezultātam, it īpaši balsošanai pa pastu. Tas ir, "viltīgie krievi" vada Trampu, kad viņš brīdina par gaidāmajām falsifikācijām. Pie viena krievi vada arī Demokrātiskās partijas eliti, kas atklāti iesaka amerikāņiem neticēt saviem acīm, kad parādīsies vēlēšanu rezultāti. Patiešām, sankcijas būs garantētas. Krievijai gan tā jau ir ierasta lieta.

120
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Eksperts prognozēja augošu sabiedrības šķelšanos ASV pēc prezidenta vēlēšanām
Vai Krievijai ir izdevīgas jukas Amerikā?
Džo Baidens sola piebeigt Amerikas ekonomiku
Raketes Bulava palaišana Baltajā jūrā, foto no arhīva

"Apšaubāma iecere": ko izmēģina amerikāņu kara jūrnieki

9
(atjaunots 14:46 28.11.2020)
Piesegt ASV austrumu krastu no starpkontinentālajām ballistiskajām raķetēm un pie tam "izsprukt cauri pa lēto" – Pentagons atskaitījies par pretraķešu lādiņa Standard Missile-3 Block IIA sekmīgiem izmēģinājumiem.

Pentagona pārstāvji stāsta, ka to iespējams izvietot uz visiem eskadras kuģiem ar sistēmu Aegis un tā spēj notriekt jebkuras SBR. Par to, vai pārtvērējs tiks galā ar Krievijas "Jars" un "Avangard", portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Klusā okeāna robeža

Jauno lādiņu izmēģināja Klusā okeāna akvatorijā, uz ziemeļaustrumiem no Havaju salām. Mērķis imitēja starpkontinentālās ballistiskās raķetes šāviņu. Apšaudi izpildīja "Arleigh Burke" klases eskadras kuģis "USS John Finn".

ASV Pretraķešu aizsardzības aģentūra paziņoja, ka Jūras kara spēki pirmo reizi iznīcinājuši SBR. Atgādināsim, ka SM-3 Block IIA tika pieņemta bruņojumā 2010. gadu vidū. Izmēģinājuma starti organizēti piecas reizes, daži no tiem atzīti par neveiksmīgiem. Patiesībā lādiņš tika izstrādāts vidējā darbības rādiusa raķešu likvidācijai, bet tagad to nolemts pielāgot SBR.

SM-3 Block IIA pieder pie saimes RIM-161 Standard Missile 3 zenītraķešu klases. Šodien tā ir mūsdienīgākā modifikācija – lido tālāk, augstāk un ātrāk nekā agrākās versijas. Šāviņā nav spridzekļa, mērķis tiek likvidēts ar kinētisku iedarbību, tas ir, lādiņš vienkārši tajā ietriecas. Tādas raķetes iespējams, piemēram, pielāgot amerikāņu PRA sistēmas sauszemes bāzei Rumānijā, kurp amerikāņi pārvietoja universālās starta iekārtas Mk 41.

ASV Pretraķešu aizsardzības aģentūras vadītājs viceadmirālis Džons Hills izmēģinājumus nosauca par "neiedomājamu sasniegumu un jaunu posmu visas sistēmas Aegis attīstībā. Viņš atzīmēja, ka kuģi ar SM-3 Block IIA varēs strādāt saiknē ar PRO sauszemes sistēmām Aļaskā.

Pentagons apgalvo, ka jaunie pretraķešu lādiņi paredzēti Ziemeļkorejas SBR pārtveršanai, kas potenciāli var sasniegt ASV austrumu piekrasti. Starp citu, SM-3 tika izmēģinātas gandrīz tūlīt pēc Phenjanas arsenālā esošās lielākās starpkontinentālās raķetes nesenās demonstrācijas.

Эсминец с управляемым ракетным оружием типа Арли Берк
"Arleigh Burke" tipa eskadras kuģis ar vadāmu raķešu bruņojumu

Šaušana tukšā

Neskatoties uz amerikāņu militārpersonu izstaroto optimismu, perspektīvā raķete var izrādīties absolūti neefektīva pret jaunajiem lādiņiem no KTDR kodolarsenāla, nerunājot jau par Krievijas stratēģiskajiem hiperskaņas ieročiem un Ķīnas bruņojumu. Starp citu, - tieši tāpat kā visa amerikāņu sistēma Aegis.

"Ar Korejas raķetēm amerikāņiem neveicas, - sarunā ar RIA Novosti atzīmēja militārais eksperts Aleksejs Ļeonkovs. – Tās spēj startēt no jebkuras vietas – vēl joprojām nevienam nav zināms, kur atrodas starta iekārtas. Kad radari fiksē SBR startu, iespējams, PRA sistēma vienkārši neiedarbosies. Cita starpā arī šī iemesla dēļ japāņi atteicās no krasta sistēmas Aegis. Mēs visi atceramies, kā Ziemeļkorejas ballistiskā raķete nolidoja virs Japānas un nokrita Klusajā okeānā. Amerikāņu aizsardzība nelīdzēja."

Eksperts atzīmēja, ka pēdējos gados ASV PRA sistēma iekļāvusies globālā acumirklīgā trieciena koncepcijā. Tai uzticēta no šahtu, mobilajām vai jūras bāzes starta iekārtām startējošo ballistisko raķešu pārtveršanas funkcija pēc pirmā atbruņojošā uzlidojuma.

Tomēr visi pretraķešu kompleksi, ar ko šodien lepojas amerikāņi – gan jūras Aegis, gan sauszemes THAAD – strādā tikai ar ballistiskajiem mērķiem. Taču Krievijas mūsdienīgās SBR un hiperskaņas raķetes, kas radītas pēc 2002. gada, kad ASV izstājās no Līguma par PRA, aprīkotas ar manevrējošajiem lādiņiem. Ir gandrīz neiespējami tās pārtvert – speciālisti vērtē, ka pat modernākā PRA sistēma nespēs prognozēt tāda kaujas bloka lidojuma trajektoriju.

"Tiklīdz objekts sāk manevrēt, tas kļūst par ļoti sarežģītu mērķi, – paskaidroja Ļeonkovs. Pretraķešu sistēmām ir precīzi jāizskaitļo punkts, kurā "kinētiskais" lādiņš sastapsies ar raķeti. Ja šāviņš maina trajektoriju, tas ir ļoti sarežģīti. Pie tam būtiski pieaugs raķešu patēriņš. Piemēram, aplēses liecina, ka vienas hiperskaņas raķetes pārtveršanai būs vajadzīgas aptuveni divdesmit SM-3."

Mūžīga konfrontācija

Krievijas Stratēģisko raķešu spēku galvenā štāba bijušais priekšnieks ģenerālpulkvedis Viktors Jesins atzīmēja, ka informācija par amerikāņu organizētajiem izmēģinājumiem bija zināma jau iepriekš – Pentagons to sniedza jau pirms vairākiem gadiem. "Protams, ASV PRA iespējas paplašināsies – krastu tuvumā izvietotajiem kuģiem būs noteikts potenciāls SBR kaujas bloku pārtveršanas jomā lejupejošā trajektorijā, - norādīja ģenerālis. – Tomēr lidojuma vidus posmā, 1500-1700 kilometru augstumā sistēma SM-3 nespēj tās pārtvert. To spēj tikai GBI (Ground-Based Interceptor), kas izvērsta Aļaskā un Kalifornijā. Un amerikāņiem ir tikai 44 tamlīdzīgas starta iekārtas."

Jesins piebilda, ka amerikāņu jūrnieki palaiduši raķeti nevis pret reālu lādiņu, bet pa visnotaļ primitīvu mērķi bez PRA pretdarbības līdzekļiem. "Visām mūsu SBR atdalāmajos kaujas blokos ir viltus mērķi, - viņš precizēja. – Ir ļoti grūti identificēt īsto šāviņu tādā mākonī."

Автономная пусковая установка ПГРК Ярс
© Sputnik / Михаил Воскресенский
Mobilais stratēģiskais raķešu komplekss ar starpkontinentālo ballistisko raķeti – pārvietojamais sauszemes raķešu komplekss "Jars"

Piemēram, kompleksa "Jars" raķete nes 3-6 kaujas blokus pa 300 kilotonnām katrs. Tie pārklāti ar speciālu vielu, kas absorbē radiolokācijas starojumu, - tas vien jau padara tos gandrīz neredzamus radariem. Pie tam pēc sadales kaujas blokus pavada liels skaits viltus bloku, kuru funkcija ir pievilināt pretraķešu lādiņus.

Jautājumā par mērķi, pret ko vērsta jaunā sistēma, jāsaka, ka, acīmredzot, amerikāņi krāpjas, norādot uz KTDR radītajiem draudiem. Starta iekārtām un tēmēšanas sistēmām ir vienalga, kāda raķete ir gaisā – no Ziemeļkorejas vai, piemēram, Krievijas.

Jesins uzsvēra, ka ASV pašreizējā PRA sistēma nespēj atvairīt masveida raķešu triecienu, un vismaz līdz 2020. gadu beigām amerikāņiem neizdosies paplašināt tās iespējas. Eksperti ir vienisprātis, ka spēku līdzsvaru reāli mainīs, iespējams, tikai PRA kosmiskais ešelons – 1600 satelīti ar trieciena sistēmām.

9
Tagi:
flote, Pentagons, ASV
Pēc temata
"Viņi ir tik stipri, kā vēl nekad": NATO novērtēja Krievijas armijas spēku
Britu žurnālistu pārsteigusi Krievijas militārā atdzimšana
Kāpēc sistēma HIMARS apdraud Rumāniju un Baltijas valstis, nevis Krieviju
"Kalibra" klusais lidojums. Kāpēc Krievijas spārnotās raķetes nedod mieru NATO
Akcija Donbasa izvēla Doņeckā, foto no arhīva

Kijeva sapņo par "Karabahas scenāriju" Donbasā

11
(atjaunots 13:54 28.11.2020)
Līdz šim Ukraina sabotēja Minskas procesu cerībā, ka problēma pati atšķetināsies. Tagad parādījusies motivācija: nekādā gadījumā nepiekāpties, jo Karabaha ir parādījusi, ka visu var atrisināt sev par labu, galvenais – nelokāmi stāvēt uz sava.

Notikumu gaitā nekas nav mainījies – Kijeva izjaukusi Trīspusējās kontaktu grupas pārrunu kārtējo posmu par situācijas noregulēšanu Donbasā. Tikai šoreiz papildus izskanēja asi izteikumi no Ukrainas puses. Leonīds Kravčuks "principiāli" pieprasīja, lai Krievija "līdz šī gada beigām uzņemtos politisku atbildību un formāli nospraustu savu viedokli jautājumā par vienošanās izpildi, kas panākta augstākajā līmenī Parīzē 2019. gadā". Atliek tikai zīlēt, ko viņš ar to gribējis teikt, portālā RIA Novosti stāsta Irina Alksnis.

Luganskas tautas republikas pārstāvis informēja, ka Ukraina atteikusies izskatīt Donbasa republiku sagatavoto pasākumu projektu, - tā paziņoja, ka "vēlas redzēt Krievijas Federācijas projektu". Savukārt KF pilnvarotais pārstāvis TKG Boriss Grizlovs atbildēja: pirmkārt, Maskava atbalsta minēto plānu "vismaz tāpēc, ka tas atbilst Minskas protokoliem", otrkārt, jebkuru Krievijas projektu būtu iespējams uzskatīt par iejaukšanos Ukrainas iekšējās lietās, "tātad tā nebūs".

Rezultātā kārtējā tikšanās nedeva iespēju risināt nevienu problēmu – ne pasākumu plāna saskaņošanu, ne gūstekņu apmaiņu, ne jaunu kontroles un caurlaides punktu atklāšanu.

Nekā jauna nav. Šī spēlīte ar retām atklāsmēm, piemēram, aizturēto personu apmaiņu velkas jau gandrīz sešus gadus – kopš Minskas protokolu parakstīšanas 2015. gada februārī.

Tas pats Leonīds Kravčuks pavisam nesen – pēc iepriekšējā, tikpat nesekmīgā pārrunu posma – atklāti paskaidroja, kāpēc tā. Viņš apgalvoja, ka Minskas protokoli bija "milzīga kļūda" un pārvērtusies par "politisku žņaugu Ukrainas kaklā".

Rezultātā Kijeva visus šos gadus turpina viņuprāt loģisku politiku – vienkārši sabotē protokolus un pastāvīgi pūlas panākt to pārskatīšanu.

Iespējams, rietumvalstis priecātos par iespēju tādējādi iekustināt vezumu, tomēr Maskavas viedoklis šajā jautājumā ir akmensciets. Tā nu Berlīne un Parīze ir spiestas piekrist: Luganskas un Doņeckas tautas republikas jau sen izpildījušas savu vienošanās daļu, un tieši Ukraina ir vainojama pie tālākās kavēšanās.

Stāvoklis pasliktinās, jo tieši Eiropa ir atbildīga par Kijevas darbībām, tā garantē Ukrainas saistību izpildi. Tāpēc saprotams vispārējais entuziasma un pat intereses zudums par krīzes noregulēšanu Donbasā: visi ir aptvēruši, ka process ir iestidzis dziļā klinčā.

Kirils Višinskis
© Sputnik / Владимир Песня

Pirms gada pie problēmas kārtējo reizi ķērās Emanuels Makrons un Angela Merkele. Šķiet, viņi cerēja, ka ar jaunievēlēto prezidentu Vladimiru Zeļenski tomēr izdosies panākt progresu krīzes noregulēšanā. Skaidrs, ka Vladimirs Putins tādas ilūzijas neloloja, tomēr Parīzē ieradās. Pēc divām nedēļām svinēsim tikšanās gadadienu. Tikai vezums nekur nav izkustējies.

Tātad Ukrainas jaunie aicinājumi līdz gada beigām organizēt kārtējo tikšanos augstākajā līmenī "Normandijas formātā" šoreiz slīkst "formāta" partneru totālajā vienaldzībā.

Vienveidīgajā ainā pēkšņi parādījies absolūti jauns faktors, kas nepārprotami uzmundrinājis Kijevu. Runa ir par notikumiem Kalnu Karabahā.

Azerbaidžāna tagad, pēc gandrīz 30 gadiem atguvusi savā kontrolē teritorijas, kurās dzīvo, pareizāk sakot, dzīvoja (tagad armēņi masveidā pamet atdotos rajonos) pret Baku negatīvi noskaņoti cilvēki. Pie tam viņiem tas izdevies ar militāru spēku.

Grūti iedomāties piemēru, kas varētu vēl labāk iedvesmot Ukrainas vadību. Tagad viņi vēlas to projicēt uz situāciju Donbasā. Insaideri apgalvo, ka Kijeva plāno teju vai precīzi kopēt Azerbaidžānas militārās sekmes, piemēram, aktīvi izmantot turku bezpilota lidaparātu Bayraktar TB2.

Tomēr vēl daudz svarīgāks ir procesa politiskais elements. Līdz šim Ukraina sabotēja Minskas procesu ar gluži banālu motīvu – Kijeva stiepa gumiju cerībā, ka problēma kaut kā pati no sevis atšķetināsies. Tagad tai parādījusies, viņuprāt, loģiskāka motivācija: nekādā gadījumā nepiekāpties, jo Karabaha ir parādījusi, ka visu var atrisināt sev par labu, galvenais – nelokāmi stāvēt uz sava.

Atkal izpaužas Ukrainas valstsvīru cerības uz debesu dāvanām: ja jau izdevās Baku, tad jau noteikti izdosies arī mums, ja vien darīsim tieši tāpat. Pie tam, protams, viņiem nospļauties par nozīmīgām atšķirībām, kaut vai par tādu "sīkumu", kā Azerbaidžānas un Ukrainas valstiskuma stāvokļa kardinālās atšķirības. Nav pat vērts runāt par ģeopolitisko faktoru.

Pats interesantākais, šķiet, ir tas, ka pašas iztēlē tēloto perspektīvu apžilbinātā Kijeva spītīgi ignorē tādu sīku detaļu Karabahas krīzē, kā Krievijas miernešu parādīšanās reģionā, pie tam ar visu krīzē iesaistīto pušu piekrišanu.

11
Tagi:
Donbass, Ukraina
Pēc temata
Zeļenska preses sekretāre atzinusi, ka UBS slepkavo Donbasa iedzīvotājus
Vienus – ārstēt, citus – sēdināt cietumā: Jūrmalā ieradīsies karavīri, kuri karoja Donbasā
Zeļenskis pastāstīja par krievu valodas nākotni Donbasā
Dubultstandarti Latvijā: kam drīkst karot Donbasā, un kam – nedrīkst
Kurš šāva Donbasā: Putins aprunājās ar Zeļenski
Apgānīts piemineklis Obālē

"Beidzamie draņķi": Rossotrudņičestvo vadītājs izteicies par vandālismu Lietuvā

0
(atjaunots 15:03 28.11.2020)
Jevgēņijs Primakovs pieprasījis reālu izmeklēšanu un vainīgo sodīšanu pēc vandālisma aktiem un informēja par nodomu sazināties ar Lietuvas varasiestādēm.

RĪGA, 28. novembris – Sputnik. Krievijas tautiešu lietu un starptautiskās humanitārās sadarbības federālās aģentūras "Rossotrudņičestvo" vadītājs Jevgēņijs Primakovs nosauca par "beidzamajiem draņķiem" cilvēkus, kuri nozaimojuši padomju karaspēku brāļu kapus Obāles apdzīvotajā vietā Lietuvā, vēsta Sputnik Lietuva. Savu viedokli viņš pauda publikācijā Facebook.

Trešdien Lietuvas kara vēstures asociācija "Aizmirstie karavīri" paziņoja, ka Rokišķu rajonā fiksēti apgānīti kapi. Kapavietu plāksnes aplietas ar krāsu, uzzīmēts kāškrusts. Informācija par apgānītājiem nav zināma.

Primakovs paziņoja, ka pieprasa reālu izmeklēšanu un vainīgo sodīšanu. Viņš paziņoja, ka nepieciešams atrast nevalstisku organizāciju Lietuvā, kas varētu kopt kapus, jo vietējās varasiestādes pieļauj ņirgāšanos par apbedītajiem.

"Mēs vērsīsimies pie Lietuvas varasiestādēm: vai mūsdienu Lietuvā ir pieļaujama kapu apgānīšana kā tāda, vai padomju karavīru kapiem pieļauts izņēmums un par tiem var ņirgāties?" vaicāja Rossotrudņičestvo vadītājs.

Tāpat Primakovs izsludinājis naudas balvu par informāciju par cilvēkiem, kas apgānījuši kapus.

"Ņemiet vērā – man būs vajadzīgas ne tikai ziņas, bet informācija, ko var pārbaudīt, un pierādījumi, lai nepriecētu blēžus un provokatorus. Aicinu pievienoties šai privātajai iniciatīvai visus interesentus, lai tā nebūtu tikai mana personiskā ideja, lai tā kļūtu par sabiedrisku iniciatīvu," piebilda politiķis.

Sirpja un āmura simbols, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Даничев

Arī iepriekš Lietuvā jau vairākkārt apgānītas padomju karavīru apbedījuma vietas un pieminekļi. Septembrī Krievijas Izmeklēšanas komiteja sāka pārbaudi jautājumā par padomju karavīriem veltītā pieminekļa apgānīšanu brāļu kapos Žežmarē, Kauņas pagastā.

Iepriekš Sputnik Lietuva ziņoja, ka septembra sākumā vandāļi aplējuši ar sarkanu krāsu pieminekli sarkanarmiešiem vietējos kapos un aprakstījuši to ar aizvainojošiem uzrakstiem. Vēlāk piemineklis tika attīrīts.

0
Tagi:
Jevgēņijs Primakovs, brāļu kapi, Lietuva
Pēc temata
"Okupanti" latviski: vandāļi apzaimoja pieminekli Rīgas Atbrīvotājiem
Tikai muļķi un nožēlojamie tipi iznīcina un apgāna Sarkanās armijas pieminekļus.
Apgānīts piemineklis padomju karavīriem Subātē
Plāksnītes pie padomju pieminekļiem Krievijas vēstniecība Lietuvā uzskata par nekrietnām