Donalds Tramps

Kremļa viltīgais plāns: sagraut Ameriku, lai glābtu Trampu

39
(atjaunots 12:53 06.09.2020)
Par nekārtībām ASV atbildīgs ir Donalds Tramps un... Krievija. Jā, tā būs jau pavisam drīz: kad bija izmēģinātas visas cīņas metodes pret ASV prezidentu, lai nepieļautu viņa ievēlēšanu, "Vašingtonas purvs" ir atgriezies pie pirmsākumiem: pie visa vainīgi krievi.

Viņi palīdzēja Donaldam Trampam 2016. gadā, palīdz arī tagad pie tam tagad viņi ir pievērsušies baiļu un naida kurināšanai ne sociālajos tīklos, bet gan amerikāņu pilsētu ielās. Nav nekāds brīnums: grautiņu pirmsākumi meklējami Krievijā! Par pretrunām amerikāņu sabiedrībā portālā RIA Novosti stāsta Pjotrs Akopovs.

Kā tad tā – pavisam nesen amerikāņu mediji taču iegalvoja, ka protesti pārsvarā ir miermīlīgi un pareizi – tie ir vērsti pret rasismu un policijas patvaļu – faktoriem, ko iemieso Donalds Tramps. Un tautas dusmas gluži pareizi palīdzēs mobilizēt vēlētājus, kuri nevar ne sagaidīt novembri, lai nobalsotu par Baidenu un padzītu no Baltā nama nelieti un krievu ielikteni. Bet tagad iznāk, ka pareizos protestus kurina nepareizie krievi?

Patiešām, tā iznāk. Lai arī pagaidām Džo Baidens pats to neklāsta, tādas runas jau skan no Kongresa. Piemēram, Ādams Šifs, Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejas priekšsēdētājs – galvenais Trampa "krievu sakaru" izmeklētājs un viens no impīčmenta mēģinājuma iniciatoriem. Lūk, ko viņš nesen paziņoja CNN:

— Pirms četriem gadiem krievi ekspluatēja "Black Lives Matter", viņi publicēja tīmeklī paši savus provokatīvos inscenējumus, lai radītu rasisma plaisu tautā. Un mūsu pienākums ir...

— Vai tagad viņi atkal to dara?

— Viņi atkal dara visu iespējamo, sociālajos tīklos, savos medijos un ne tikai, lai atkal palielinātu šo plaisu.

Tātad krievi sašķeļ Ameriku ne tikai savos medijos (kā es – portālā RIA Novosti), bet arī amerikāņu sociālajos tīklos "un ne tikai" – tas ir, Amerikas ielās? Visus šos murgus nespēja palaist garām amerikāņu mediju galvenais trampists (tātad absolūta baltā vārda antitrampiskajās tendencēs), Fox News programmas vadītājs Takers Karlsons: "Jūs baroja ar melu ziņām naidīgas lielvalsts aģenti, kas līdztekus visam pārējam slepus kontrolē Facebook! Pilnīgi pareizi, dāmas un kungi, Krievija ir sarīkojusi pseidonekārtības un apsūdzējusi Džo Baidenu! Gluži kā ar izsēšanos uz Mēness, tikai vēl viltīgāk. (..) "Tas ir Krievijas inscenējums!" Nopietni? Gribētos cerēt, ka 2020. gada vasaras beigās cilvēki par to smiesies. Tas pat ir smieklīgi. No otras puses, liels skaits pazīstamu demokrātu Twitter tīklā tam noticēja pirmo reizi, tāpēc arī šoreiz – kas zina? – viņi tāpat var noticēt. Tomēr jānoņem cepure Ādama Šifa priekšā: viņš vismaz ir konsekvents. Skaidri redzams, ka viņš ir absolūti ārprātīgs, viņam steigšus vajadzīga stacionāra ārstēšana. Cilvēkam ir slikti. Bet tas ir tikai viens cilvēks lielā partijā. Kā ir ar pārējiem Demokrātiskās partijas vadītājiem? Nē, viņi nepavisam nav traki. Viņi vienkārši ir meļi."

Nevienu vairs nepārsteidz demokrātu līderu melīgums, tomēr tagad viņi demonstrē patiešām unikālas spējas "pārauties" gaisā. Pavisam nesen viņi noliedza pašus grautiņus un runāja par taisnīgiem protestiem, bet tagad ir spiesti atzīt masu nekārtības un vardarbību, lai arī ar atrunām. Tramps nosauca notiekošo par iekšējo terorismu, bet demokrāti izsaka mājienus par Krieviju. Viss taču ir skaidrs: labi ļaudis izgājuši protestēt, viņu rindās iejukuši sliktie vandāļi, kas cietuši "krievu propagandas dēļ". Un tas viss, izrādās, nāk nevis par ļaunu Trampam, bet gan sekmē viņa uzvaru. Re, kāds viltīgs Putina plāns.

Vājprāts? Nē, vienkārši bezcerība. Lieta tāda, ka jau šī gada pavasara sākumā bija skaidrs (pretēji visām manipulatīvajām sabiedriskās domas aptaujām), ka Tramps tuvojas triumfālai pārvēlēšanai. Ne impīčmenta mēģinājumi, ne naida kurināšana (ar to nodarbojās gandrīz visi amerikāņu mediji visus viņa prezidentūras gadus) nenesa nekādu rezultātu (varbūt tikai absolūti pretēju gaidītajam). Taču vēlāk līdz ASV aizkļuva koronavīruss, sākās ekonomikas lejupslīde, vasarā sākās "rasu" nemieri, un demokrāti nolēma ka tagad jau viņiem noteikti izdosies nogremdēt Trampu.

Tomēr ne ekonomiskās problēmas, ne masu nekārtības nekaitēja prezidentam – gluži pretēji, jo ilgāk turpinās grautiņi, jo vairāk punktu saņem Tramps. Viņš atkārto, ka Amerikai ir vajadzīgs likums un kārtība, un aizvien lielāks skaits iedzīvotāju viņam piekrīt. Patiesībā demokrātiem (patiesībā viņu vadītajos štatos un pilsētās notiek lielākā daļa grautiņu) vajadzētu jau sen pašiem mēģināt ieviest kārtību savā teritorijā, lai Trampa reitings neaugtu uz viņu rēķina, bet to savukārt nepieļauj priekšvēlēšanu sacensības. Tramps taču tūlīt pat teiks: redziet, es taču teicu, ka ar dumpjiem ir jātiek galā, mani beidzot ir paklausījuši. Tātad demokrātiem iestājies totāls Zugzwang: lai ko viņi iesāktu – atbalstītu protestus vai atzītu to vardarbību un sāktu izgaiņāt, – stāvoklis tikai pasliktināsies.

Spriežot pēc visa, izraudzīta grautiņu piesardzības atzīšanas taktika, taču pie tam nolemts uzvelt vainu par tiem Trampam un Krievijai. "Divi vienā", lai arī demokrātu izdomātajā realitātē tas ir viens un tas pats: "krievu Tramps"

"Mēs redzējām ziņas par to, ka Krievijas spēki uzbruka amerikāņu kareivjiem Sīrijā, ievainoja mūsu kareivjus. Vai esat dzirdējuši kaut vienu vārdu no Trampa? Vai viņš kaut pirkstu pakustināja? Nekad neviens ASV prezidents nav spēlējis tik padevīgu lomu attiecībās ar Krievijas līderiem. Tas ir ne tikai bīstami, bet arī pazemojoši," klāsta Džo Baidens un, ilustrējot Trampa atkarību no krieviem, piemin arī absolūti melīgo stāstu par "krieviem, kuri maksāja talibiem par amerikāņu karavīru slepkavībām."

Jāpiemin arī Baidena štāba jaunākie izteikumi:

"Prezidents Tramps cer, ka Vladimirs Putins vēlreiz atbalstīs viņa kandidatūru un palīdzēs slēpt viņa pieļautās šausminošās kļūdas, lai viņš noturētos mūsu valsts vadībā un vestu to pretī gaidāmajām daudzajām problēmām. Un viņš nevēlas, lai Amerikas tauta zinātu, kādus soļus sper Vladimirs Putins, lai palīdzētu Trampam vēlreiz uzvarēt vēlēšanās, vai kāpēc Putinam ir tik svarīgi iejaukties, jo Donalda Trampa ārpolitika – tā ir dāvana Kremlim."

Šis amerikāņiem satriecoši pazemojošais izklāsts izskanēja pēc ASV Nacionālā izlūkdienesta direktora Džona Retklifa nesenā lēmuma izbeigt mutiskos brīfingus Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejas locekļiem, kas veltīti drošības jautājumiem gaidāmajās prezidenta vēlēšanās. Tagad viņiem sniegs tikai rakstisku informāciju. Protams, tas vajadzīgs, lai slēptu Putina atbalstu Trampam, apgalvo Baidens. Diemžēl, pēc Retklifa vārdiem, iemesls ir pavisam vienkāršs: viņš vēlas izbeigt slepenās informācijas nopludināšanu, turklāt nopludināšanu, kuras laikā informācija tiek izkropļota:

"Dažas minūtes pēc kāda brīfinga beigām vairāki Kongresa locekļi izgāja pie dažādu mediju pārstāvjiem un politisku apsvērumu dēļ atklāja viņiem slepenu informāciju. (..) Lai radītu nepatiesu ainu par to, ka Krievija it kā rada lielākus draudus nacionālajai drošībai nekā Ķīna. (..) Es negribētu novērtēt Krieviju pārāk zemu. Krievija rada nopietnus draudus mūsu nacionālajai drošībai, tomēr Ķīnas radītie draudi ir daudz nopienāki. Tie, kas pauž pretējo, vienkārši politizē izlūkdienestu paši saviem mērķiem."

Ko īsti Redklifs, pēc būtības, paziņoja? To, ka demokrāti, tādi kā Ādams Šifs, nopludina medijos tikai informāciju, kas attiecas uz Krieviju, ignorējot ziņas par Ķīnu. Te svarīgi nav tas, cik lielā mērā vispār var ticēt amerikāņu izlūkdienesta datiem par ārvalstu iejaukšanos prezidenta vēlēšanās (atkal hakeri un lapas sociālajos tīklos, kas veido sabiedrisko viedokli?), daudz interesantāk ir tas, ka pat specdienesti atklāti runā par kongresmeņu mēģinājumu manipulēt ar datiem cīņā pret Trampu.

No otras puses, tas, protams, ir liels progress: 2016. gadā pati Obamas administrācija piespieda specdienestus fabricēt "pierādījumus" par prezidenta kandidāta Trampa "sakariem ar krieviem", bet tagad "dziļā valsts" ir spiesta karot tikai ar Kongresa un mediju palīdzību. Tomēr daiļrades līmeni pārmaiņas nav īpaši ietekmējušas – jau atkal pie visa vainīgs Putins.

Viņš tik kurina un kurina naidu: re, martā Portlendā iemiesojās policistā Derekā Šovinā (viņš nogalināja Džordžu Bleiku, pēc tam sākās Black Lives Matter akcijas), augustā Kenoši pilsētā pārtapa par pusaudzi Kailu Ritenhausu, kurš nošāva divus "radu diskriminācijas un policijas patvaļas apkarotājus", kuri viņam uzbruka, pēc tam atkal atgriezās Portlentā, lai Maikla Reinola izskatā ar šāvienu krūtīs nogalinātu trampistu Āronu Danielsonu. Pie viena, pārņēmis kontroli pār veselu Vašingtonas mēra komisiju, viņs piedāvāja aizvākt (vai vismaz pārtaisīt) no ASV galvaspilsētas Vašingtona un Džefersona pieminekļus.

ASV prezidenta kandidāts Džozefs Baidens, foto no arhīva
© Sputnik / Сергей Гунеев

Bail pat iedomāties, uz ko vēl spējīgi tie krievu vaida kurinātāji divu mēnešu laikā, kas vēl palikuši līdz vēlēšanām: nav tādu riebeklību, ko viņi nepastrādātu, lai palīdzētu Trampam uzvarēt vēlēšanās.

Viss var būt: viņi pat var izcenēt uzbrukumu Trampam, lai pēc tam apsūdzētu demokrātus un Baidenu. Vai pat uzreiz nogalinās Baidenu, lai pavisam noteikti atstātu Baltajā namā savu ielikteni Trampu. Taču nekas viņiem neiznāks: visiem zināms, ka krievi indē ar "Novičok", kas nenogalina, tikai atstāj pēdas, kas ved uz Kremli. Tikpat skaidras, kā "krievu pēdas" ASV vēlēšanās.

39
Tagi:
Džo Baidens, Tramps, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
ASV galvenais smadzeņu centrs: lūk, kur mums nāksies piekāpties Krievijai
Krievijas politiķis pasmējies par Džo Baidena priekšvēlēšanu solījumiem
Zeme no kosmosa, foto no arhīva

Kas notiek patiesībā globālā sasilšana vai atdzišana

7
(atjaunots 15:05 26.09.2020)
Zemes vēstures ritējumā ledus laikmetus pastāvīgi nomainījuši silta laika periodi.

Patlaban mēs dzīvojam tādā laikā starp ledus laikmetiem, tomēr planētas virsma sasilst ātrāk, nekā bija gaidāms. Vladislavs Strekopitovs portālā RIA Novosti mēģināja tikt skaidrībā, kas pie tā vainojams un ko iesākt.

Te auksti, te karsti

Pirms simt gadiem darbā "Saules izstarojuma radīto termisko parādību matemātiskā teorija" serbu matemātiķis un ģeofiziķis Milutins Milankovičs formulēja hipotēzi: orbītas, rotācijas ass leņķa un precesijas parametru regulāru izmaiņu dēļ Zemes virsmu Saule sasilda dažādi. Rezultātā rodas apledojumi, ko nomaina siltāki periodi starp ledus laikmetiem. Tie ir tā saucamie Milankoviča cikli, uz kuru pamata tiek veidotas ilgtermiņa klimatiskās prognozes.

Реконструкция климатических изменений за последние 2000 лет на основе данных 11 различных исследований
Klimatisko izmaiņu rekonstrukcija pēdējo 2000 gadu laikā uz 11 dažādu pētījumu bāzes

Katram orbitālajam parametram ir savs cikls. Piemēram, ekscentricitāte: trajektorija, pa kuru Zeme griežas ap Sauli, no apļa pāriet pie eliptiskākas orbītas ik pēc 95, 125 un 400 000 gadiem. Planētas ass novirzās 3 grādu amplitūdā no ekliptikas – plaknes, kādā Zeme rotē ap Sauli – aptuveni ik pēc 41 tūkstoša gadu. Precesijas cikls – Zemes ass griešanās konusā kā žiroskopam – vidēji veido 26 tūkstošus gadu. Šajā laikā Zemes ass veic pilnu apli.

Visi šie faktori kopā demonstrē klimatisko ēru periodiskumu – 41 un 100 tūkstošus gadu. Pie tam, saskaņā ar Milankoviča aprēķiniem, Saules gaismas daudzuma starpība Ziemeļu puslodē sasniedz 20%.

Rādītāji neatbilst cikliem

Pleistocēna ērā – pirms 2,6 miljoniem – 11,7 tūkstošiem gadu – Zeme pārdzīvoja vairākus aukstuma periodus, kad ledāji klāja līdz 30% planētas virsmas un Ziemeļu puslodē sniedzās līdz 40. paralēlei.

График изменения температуры поверхности Земли с конца XIX века
Zemes virsmas temperatūras izmaiņu grafiks no XIX gs. beigām

Pēdējais ledāju maksimums bija vērojams aptuveni pirms 18 tūkstošiem gadu, bet tagad, saskaņā ar Milankoviča cikliem, turpinās holocēna starpleduslaikmetu posms, kas sācies aptuveni pirms 12 tūkstošiem gadu. Uz to norāda speciālisti, kas nepiekrīt hipotēzei par antropogēno ietekmi, kad sākas runas par globālo sasilšanu. Tomēr detalizēta modelēšana rāda: pašreizējie notikumi nekādi neatbilst dabiskajiem cikliem ne sava spēka, ne dinamikas ziņā.

Spriežot pēc gada vidējās temperatūras grafika, holocēna termālais maksimums jeb klimata optimums bija sasniegts X-XIII gadsimtā. Toreiz temperatūra uz Zemes bija pat augstāka nekā pagājušā gadsimta vidū. Pēc tam sākās vispārēja lēna atdzišana.

Cilvēks izrādījies stiprāks par dabu

Saskaņā ar Milankoviča cikliem, tagad Zemei vajadzētu pakāpeniski atdzist, taču rūpniecības revolūcija XIX gs. beigās lauza dabiskās tendences. Patlaban gada vidējā temperatūra par 0,6-0,8 grādiem pēc Celsija skalas pārsniedz rādītājus, kas pieņemti par atskaites punktu 60.-90. gados. Galvenais iemesls – siltumnīcas gāzu, it īpaši – ogļraža dioksīda antropogēnie izmeši.

Potsdamas Klimata pārmaiņu pētījumu institūta līdzstrādnieki atzīmē: СО2 koncentrācija atmosfērā sasniegusi maksimālo rādītāju trīs miljonu gadu laikā. Pētījums rāda, ka vidējā temperatūra, kas nekad šajā periodā nav augusi virs diviem grādiem pēc Celsija skalas vairāk nekā pirmsindustriālajā periodā, jau tuvāko 50 gadu laikā šo slieksni var pārkāpt.

To pārliecinoši demonstrē dati, ko savos pārskatos publicē Starpvaldību klimata pārmaiņu ekspertu grupa (IPCC), ko 1988. gadā nodibināja Pasaules meteoroloģiskā organizācija un ANO Apkārtējās vides programma.

Savā pēdējā, piektajā pārskatā IPCC par klimata pārmaiņām "AR5 Synthesis Report: Climate Change 2014" teikts: "Lai kādu reālistisku rādītāju planētas temperatūras jutīgumam pret siltuma līdzsvaru mēs izvēlētos, novērojamo izmaiņu iemesls var būt tikai oglekļa dioksīda uzkrāšanās atmosfērā."

Šo slēdzienu apstiprina arī globālo klimata modeļu analīzes rezultāti, ko projekta CMIP (Coupled Model Intercomparison Project) ietvaros īsteno Pasaules klimata pētījumu programmas (WCRP) Kopīgās modelēšanas darba grupa (WGCM). Modeļu eksperimenti CMIP3 un CMIP5 rāda, ka temperatūra manāmi pārsniedz dabiskās tendences kopš 70. gadu beigām.

Pauze globālajā sasilšanā

Tomēr laikā no 1998. līdz 2013. gadam klimatologi reģistrēja dīvainu parādību – neskatoties uz augošo oglekļa dioksīda saturu atmosfērā, temperatūras pieaugums it kā apstājās. To norādīja IPC speciālisti savā pārskatā 2014. gadā.

Klimata izmaiņas. Foto no arhīva
© Sputnik / Виталий Белоусов

Tiesa, pārskata autori bija piesardzīgi: "Pēdējo 15 gadu laikā Zemes virsmas globālā temperatūra demonstrē daudz zemāku augošo lineāro tendenci nekā ilgstošākā periodā – 30 un 60 gadu periodā."

Zinātnieki nevarēja saprast, kas notiek: novērojumi bija pretrunā visiem klimatiskajiem modeļiem. Globālās sasilšanas antropogēnā rakstura hipotēzes piekritēju un pretinieku strīdi iedegās ar jaunu spēku.

Taču 2013. gadā temperatūra no jauna cēlās, un klimatologi secināja: iespējams, tamlīdzīgas 15 gadu pauzes parādās ar zināmu periodiskumu aptuveni reizi 30 gados.

Okeāna loma

Globālo temperatūru stabilizācijas paradoksu oglekļa dioksīda satura atmosfērā pieauguma fonā vajadzēja skaidrot. Pretējā gadījumā uz vienkāršas ekstrapolācijas pamata būvētie prognožu modeļi vairs nebūs droši.

Zinātnieki no Lančžou universitātes (Ķīna) piedāvāja precizētu klimatisko modeli, ņemot vērā enerģijas sadali starp atmosfēru un okeānu. Noskaidrojās, ka sasilšanas šķietamās pauzes periodā Zeme joprojām sasilst, taču siltums uzkrājas Pasaules okeāna dzīlēs. Kad okeāna siltumietilpība sasniedz noteiktu līmeni, no jauna pieaug ūdens augšējo slāņu temperatūra – cikliskums ir saistīts ar šo faktoru.

Iepriekš zinātnieki pierādīja, ka ūdens cirkulācijas mazināšanās okeānā veicināja ledus laikmetu pagarināšanos pleistocēnā un pāreju (tā notika aptuveni pirms miljona gadu) no 41 tūkstoša gadu cikla pie 100 tūkstošu gadu Milankoviča cikla. Paleoklimatoloģijā tā pazīstama kā "simt tūkstošu gadu problēma".

Milankoviča cikliem ir nozīme ne tikai ģeoloģijā un klimatoloģijā. Piemēram, nesen antropologi no Viskonsinas universitātes konstatēja, ka šie cikli simtiem tūkstošus gadu noteikuši seno cilvēku dzīves vietu nomaiņas periodiskumu, ieskaitot mūsu senču izklīšanu aiz Āfrikas robežām – uz Tuvajiem Austrumiem un Vidusjūras reģionu, kas sākās pirms 125 tūkstošiem gadu – šajos reģionos izveidojās mitrs subtropiskais klimats.

7
Tagi:
klimata pārmaiņas
Militāro mācību Rapid Trident-2020 atklāšana Ukrainā

"Tā ir mūsu atbilde Krievijai": par ko NATO pārvērš Ukrainas armiju

16
(atjaunots 13:15 26.09.2020)
Kopīgi desanti, taktiskās mācības, iepazīšanās ar NATO tehniku: Ukrainas kareivjus un oficierus jau vairākas dienas trenē viņu sabiedrotie no Lielbritānijas un ASV.

Kijeva apgalvo, ka tā esot atbilde uz Krievijas mācībām "Kaukāzs 2020". Par to, kā Rietumu instruktori pūlas pacelt Ukrainas Bruņoto spēku līmeni, portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Britu desants

Manevru "Apvienotās pūles 2020" pirmais posms sākās ar britu un ukraiņu karavīru izsēšanos Nikolajevskas apgabalā. Karalisko Bruņoto spēku 16. desanta trieciena brigādes kaujinieki ieradās ar kara transporta lidmašīnām C-130 Hercules.

Pēc tam virs poligona atvērās UBS desanta trieciena vienību izpletņi – kareivji ieradās kara transporta lidmašīnās Il-76MD un An-26. Izsēdušies un pagrozījušies, abu valstu kareivji devās uz pulcēšanās vietām, pa ceļam izspēlējot dažādus mācību uzdevumus.

© Sputnik / Стрингер
Fregates "Getman Sagaidačnij" apmeklētāji Ukrainas JKS kuģu demonstrēšanas laikā Neatkarības dienas ietvaros

UBS Ģenerālštābs konstatēja, ka Ukrainas teritorijā pirmo reizi notiek tāda formāta mācības, bet to mērķis – "uzdevumu praktiska izpilde daudznacionālā vidē atbilstoši NATO standartiem un procedūrām, partnervalstu bruņoto spēku vienību savietojamības līmeņa celšana".

Savukārt briti atzīmēja, ka šie manevri ir lielākā desanta operācija pēdējo gadu desmitu laikā. Tajā piedalījās vairāk nekā 450 kareivji ar brigādes ģenerāli vadībā. "Apvienotajās pūlēs" iesaistīti 12 tūkstoši karavīru, 700 militārās tehnikas vienības, padomnieki un novērotāji no NATO valstīm.

Vienlaikus Ļvovas apgabalā aizritēja "Rapid Trident 2020" – Ukrainas, ASV, Kanādas, Vācijas un Polijas vienību mācības, kopā aptuveni četri tūkstoši "durkļu".

Amerikāņi pat nogādāja Ukrainā vairākus konvertoplānus Bell V-22 Osprey, no kuriem pirmo reizi desantējās vietējie speciālo uzdevumu vienības karavīri bez izpletņiem. Dažādu valstu kareivji apguva cīņas iemaņas pilsētas apstākļos, pētīja taktiskās medicīnas jautājumus, dalījās pieredzē un kārtoja kopīgās sadzīves jautājumus.

Novērot Krieviju

Kijeva piešķir milzu nozīmi šiem manevriem – to atklāšanas pasākumā piedalījās prezidents Vladimirs Zeļenskis. Viņš ilgi runāja par Ukrainas armijas pāreju pie Rietumu standartiem un nosauca valsts iestāšanos NATO par stratēģisko mērķi. Tomēr Ziemeļatlantijas alianse nesteidzas un izmanto kopīgās mācības, lai iztaustītu Krievijas aizsardzību. Piemēram, nedēļas sākumā, pašā manevru karstumā Melnās jūras gaisa telpā bija papilnam NATO lidmašīnu. Gaisā vienlaikus atradās līdz astoņas izlūkošanas lidmašīnas. Iepriekš šomēnes amerikāņu stratēģiskie bumbvedēji vairākkārt izspēlēja uzbrukumus objektiem Krimā no Ukrainas gaisa telpas.

Arī briti neatpaliek. Augustā aizsardzības ministrs Bens Volless apliecināja, ka Londona vadīs starptautisko programmu Ukrainas Jūras kara spēku apmācībām. Jūrniekiem mācīs navigāciju, operatīvo plānošanu, ūdenslīdēju darbu, jūras izlūkošanu, artilērijas apšaudi un cīņu par kuģa izdzīvošanu. Tomēr daudzi eksperti ir pārliecināti, ka kopīgās mācības ir tikai iegansts citu mērķu sasniegšanai.

Piemēram, Nacionālās drošības sabiedrisko lietišķo problēmu pētījumu centra vadītājs Aleksandrs Žiļins uzskata, ka briti mēģina sarūpēt sev pastāvīgu militāro klātbūtni Melnajā jūrā, lai izlūkotu Krievijas krastu.

Septembra vidū netālu no Krimas tika fiksēts Karaliskās flotes izlūku kuģis Enterprise, kam uzstādītas daudzstaru eholotes un buksējamie detektori informācijas vākšanai.

Novazāts scenārijs

Poligonā Ļvovas apgabalā NATO pārstāvji apmāca Ukrainas kareivjus no 2014. gada. 2016. gada 12. februārī ārvalstu instruktori noslēdza UBS pirmās vienības – kādas mehanizētās brigādes kājnieku bataljona – mācības.

No 2016. gada 15. februāra līdz 17. jūlijam ar diviem ukraiņu bataljoniem pēc rotācijas principa strādāja instruktoru grupa no ASV Bruņoto spēku 3. bataljona 15. kājnieku pulka. No 2018. gada vasaras Javoras poligonā strādāja instruktori no ASV Nacionālās gvardes 278. bruņu kavalērijas pulka, savukārt pērnā gada maijā viņus nomainīja 130 kareivji no 101. gaisa desanta divīzijas 2. brigādes taktiskās grupas "Strike".

© Sputnik / Стрингер
ASV karavīri Ukrainas militārpersonu sagatavošanas apakšvienību rotācijas laikā

Mācībās Javoras poligonā pabijuši aptuveni 10 tūkstoši ukraiņu kareivju. Viņiem māca taktiku, artilērijas izlūkošanu, tanku manevrus, kara policijas darba īpatnības, loģistiku, medicīniskās palīdzības sniegšanu. Šeit kaujinieki apgūst darbu ar amerikāņu prettanku raķešu kompleksiem Javelin. Iegūtās iemaņas tiek noslīpētas daudzajās starptautiskajās mācībās. Pērn Ukrainā aizritēja Rapid Trident, Sea Breeze, Riverain, Warrior Watcher un virkne citu mācību. Šogad UBS dalībai NATO manevros Kijeva no valsts budžeta piešķīra 2,55 miljonus dolāru.

Neviens īpaši necenšas slēpt šo soļu Krievijai nedraudzīgo raksturu. Lielākoties mācību scenāriji ir gluži primitīvi: kaut kāda "agresorvalsts" "destabilizē situāciju" Ukrainā un mēģina to "okupēt". Sabiedroto valstu apvienotais grupējums "organizē aizsardzību" un "atbrīvo ieņemtās teritorijas".

Acīmredzot scenārijs varētu būt citāds, ja to autori kaut paretam uzklausītu Krievijas oficiālos paziņojumus un salīdzinātu iedomas ar realitāti, kurā neviens neplāno nekādus uzbrukumus Ukrainai.

16
Tagi:
NATO, armija, Ukraina
Temats:
NATO austrumu flangā
Lietuvas parlamenta ēka. Foto no arhīva

Eksperts norādījis Lietuvai: prasībās par sankcijām pret KF trūkst loģikas

0
(atjaunots 15:59 26.09.2020)
Lietuvai vispirms pašai jāaptver, ko tā vēlas, pirms pieprasīt no Eiropas Savienības sankcijas pret Krieviju.

RĪGA, 26. septembris – Sputnik. Lietuvas parlamenta deputāti aicināja Eiropas Savienību ieviest sankciju mehānismu pret Krieviju tā saucamā "Magņitska saraksta" formātā, ņemot vērā incidentu ar blogeri Alekseju Navaļniju, un iekļaut tajā gan atsevišķas personas, gan sankcijas pret konkrētām nozarēm ekonomikā, informēja Sputnik Lietuva.

Lietuvai vajadzētu konkretizēt, par kādām tieši sankcijām ir runa, sarunā ar Sputnik Latvija ieteica Krievijas valdības Finanšu universitātes un Nacionālās enerģētiskās drošības fonda eksperts Staņislavs Mitrahovičs.

""Magņitska sarakstā" bija paredzēts iekļaut konkrētas personas, kas apsūdzētas sakarā ar paša Magņitska nāvi, tās nebija ekonomiska rakstura sankcijas. Toties sektorālās sankcijas, ko ieviesa ASV un ES, attiecās uz ekonomiku. Tāpēc Lietuvas deputātiem vajadzētu aptvert, ko viņi vēlas," akcentēja Mitrahovičs.

Ja runa ir par pasākumiem pret Krievijas politiķiem un specdienestu pārstāvjiem, Brisele šādu ieceri varētu atbalstīt, uzskata eksperts.

"Taču, ja, pēc Lietuvas domām, jāievieš sankcijas pret Krievijas rūpniecību un tirdzniecību, tas diezin vai izdosies. Visas svarīgākās sankcijas pret Krieviju ES ieviesa 2014. gadā, un kopš tā laika nekādi jauni vērienīgi ierobežojumi nav bijuši," norādīja Mitrahovičs.

Aizvadītajā nedēļā Eiropas Parlamenta deputāti aicināja pārvērtēt attiecības ar Krieviju un "turpināt tās izolāciju", ņemot vērā incidentu ar Navaļniju. Eiropas diplomātijas vadītājs Žozeps Borels norādīja, ka Brisele apņēmusies izveidot globālu sankciju režīmu par cilvēktiesību pārkāpumiem pasaulē un piešķirt tam Navaļnija vārdu.

Maskava uzskata ES pozīciju par atklātu un tiešu iejaukšanos KF iekšējās lietās. Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova akcentēja, ka runas par Navaļnija vārda piešķiršanu sankciju režīmam izskatās kā atklāts mēģinājums piešķirt ES jaunajiem ierobežojumiem nepārprotami Krievijai nedraudzīgu vektoru.

Navaļnijs tika hospitalizēts 20. augustā Omskā, kad viņa pašsajūta strauji pasliktinājās lidmašīnā. Divas dienas vēlāk viņš tika pārvests uz klīniku Charite Berlīnē. Vācijas valdība, atsaucoties uz kara mediķiem, paziņoja, ka blogeris it kā esot bijis saindēts ar vielu no kaujas indīgo vielu grupas "Novičok". Maskava lūdza Berlīni dokumentāli apstiprināt savus paziņojumus, atzīmējot, ka, saskaņā ar izmeklējumiem Krievijā, indes Navaļnija analīzēs netika atrastas.

0
Tagi:
Navaļnijs, sankcijas, Krievija, Lietuva
Pēc temata
Die Welt: Krievija neievainojama sankciju priekšā
ES komentēja Krievijas lēmumu noteikt atbildes sankcijas
ASV Kongresā ziņo: sankciju apstiprināšana pret Krieviju ir problemātiska
ES liek likmi uz sankcijām, lai mainītu varu valstīs: Krievija aicina mainīt kursu