Krievijas iznīcinātāji Su-57, foto no arhīva

Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"

46
(atjaunots 23:17 24.08.2020)
ASV speciālistu uzmanība pastāvīgi pievērsta iznīcinātājam Su-57. Tā liecina par viņu vēlmi atklāt visus "Sukhoi" noslēpumus.

Amerikāņu izdevumiem, kuru specialitāte ir militārā tematika, ir vairākas pretenzijas pret Su-57. To starpā galvenā ir pārspēks kaujā, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Protams, zināmas šaubas amerikāņiem rada krievu lidmašīnas pamanāmība radiolokatoros (amerikāņu F-22 Raptor it kā esot "neredzamāks") un informācijas trūkums par jaunās paaudzes dzinējiem, tomēr regulārās publikācijas pārsvarā veltītas aspektiem, kas patiešām satrauc Krievijas "partnerus".

Amerikāņu izdevums The Drive konstatēja, ka iznīcinātāja Su-57 kvalitāte pieaug, ieskaitot "pielaides uz apšuves paneļa". Tas analizē katru kvadrātmilimetru korporācijas "Sukhoi" publicētā sērijveida iznīcinātāja attēlā. Īpaša uzmanība pievērsta infrasarkanajai tēmēšanas sistēmai priekšdaļā (101KS-B), modificētajiem asimetriskajiem gaisa savācējiem sapāroto vertikālo stabilizatoru priekšpuses pamata daļā un degvielas papildu uzpildes zondei no kompozītiem materiāliem. Apstiprinās amerikāņu ļaunākās nojausmas: Su-57 pastāvīgi pilnveidojas, lai arī, pēc The Drive autoru domām, tā jau sen ir "harmoniska iespēju kompozīcija, kas adaptēti stingrākai gaisa cīņas doktrīnai". Un tas spēj "neitralizēt tehnoloģiski vislabāk attīstīto pretinieku".

Su-57 ir daudzfunkcionāls piektās paaudzes iznīcinātājs, paredzēts jebkāda tipa gaisa mērķu likvidācijai tuvcīņā un tālā distancē, pretinieka mērķu apšaudei uz zemes un jūrā, pārvarot pretinieka PGA sistēmas, gaisa telpas monitoringam lielā attālumā no bāzes, pretinieka aviācijas kontroles sistēmas neitralizācijai. Tas ir spēcīgs militārais komplekss, kas ietver aptuveni piecpadsmit jaunākos "gaiss-gaiss" un "gaiss-virsma" tipa aviācijas uzbrukuma līdzekļus, ieskaitot pretkuģu raķetes ar darbības rādiusu līdz 250 km un hiperskaņas "Kinžal". Pie tam Su-57 lietderīgās kravas attiecība pret iznīcinātāja masu ir daudz lielāka nekā 4. paaudzes lidaparātiem.

Jaunais iznīcinātājs ir sasniedzis augstu tehnoloģiskā pārākuma līmeni, pārbaudīts cīņas apstākļos Sīrijas teritorijā, un ne velti Krievijas Aizsardzības ministrija pirmajā partijā pasūtījusi jau veselus 76 sērijveida Su-57.

Pilnībai nav gala

Iepriekš izdevums The Drive izanalizēja vairākas Su-57 tehnoloģiskās īpašības, tostarp arī amerikāņu 5. paaudzes iznīcinātājam F-22 nesasniedzamas īpatnības.

Pirmkārt, runa ir par lidmašīnas korpusā iebūvētos radarus ar X-diapazona aktīvo fāzēto antenas režģi H036 "Belka", kas nodrošina lielāku redzesloku, uzlabo pilota saņemto informāciju par apkārtējo situāciju un ļauj labāk izpildīt taktiskos paņēmienus labāk nekā ar jebkuru citu iznīcinātāju.

Neiedziļinoties "Doplera efekta" dzīlēs, piezīmēsim, ka "sānu RLS" uzlabo Su-57 autonomo mērķu fiksāciju, nodošina jaunu neredzamības līmeni pretinieka radaros, nezaudējot mērķa norādes efektivitāti lidmašīnas raķetēm (kā arī vadāmo lidmašīnu vai trieciena bezpilota lidaparātu arsenālam).

Iznīcinātājam Su-57 ir trīsdimensiju vilkmes vektors, kas ļauj izpildīt fantastiskus manevrus. Tāda nav nevienai citai piektās paaudzes lidmašīnai. Ja cīņā pilnībā izlietota munīcija, "Sukhoi" ātrums un manevrētspēja tomēr dāvā drošas izdzīvošanas iespējas.

Cieņu iedveš arī Su-57 "bezceļa" iespējas: tam ir nostiprināta šasija, lielas riepas un dubļsargi. Tāds piektās paaudzes iznīcinātājs spēj izmantot operatīvo (zemesceļa) aerodromu plašo tīklu – lidmašīnai nav vajadzīga "uzkopēju armija". Su-57 papildu spēkiekārta nodrošina augstu autonomijas līmeni, zemu degvielas patēriņu darbībās uz zemes un marša dzinēju resursa ekonomiju.

Amerikāņu lidmašīnas F-22 un F-35 ir daudz trauslākas un niķīgākas. To ekspluatācijai vajadzīgi "civilizēti" aerodromi (zemes segums tām nozīmē nāves spriedumu), ko nākas būvēt Rumānijā, Polijā un Baltijas valstīs (ļoti dārgi).

Tehnoloģisku pazemojumu "partneriem" sagādājis arī izcilais radioelektroniskās cīņas (REC) komplekss "Gimalai", kas potenciālā pretinieka piektās paaudzes iznīcinātājus var pārvērst par ceturtās paaudzes lidmašīnām – padarīt F-35 un F-22 redzamus, bet pēc tam – "atbruņot".

REC integrētā sistēma izvietota uz Su-57 fizelāžas un spārniem tā, ka ļauj radīt traucējumus visos rakursos un projekcijās un aizsargāt lidmašīnu no raķetēm ar paštēmējošajām galviņām. "Gimalai" darbības rādiuss pārsniedz iespējamā pretinieka "gaiss-gaiss" tipa raķešu pielietošanas rādiusu. Domājams, šis REC komplekss tiks integrēts arī Krievijas jaunajā bezpilota lidaparātā "Okhotnik", kas spēj strādāt Su-57 komandā.

Evolūcija un revolūcija

18. augustā amerikāņu izdevums "Military Watch Magazine" informēja: "Krievija izmanto Su-57 jaunās tehnoloģijas savu taktisko bumbvedēju Tu-22M3M pilnveidošanai". Raksta autors atzīmēja, ka Su-57 "apvieno plašu nākamās paaudzes tehnoloģiju spektru, no detektoru kompleksa līdz radioelektroniskas cīņās sistēmām un lāzera aizsardzībai", ko iespējams integrēt citu tipu kara lidmašīnām un pacels jaunā iespēju līmenī, piemēram, virsskaņas bumbvedēju-raķešnesēju Tu-22M3M. Krievijas GKS bruņojumā ir aptuveni 70 tāda tipa mašīnas, turpinās to modernizācija un aprīkošana ar jaunajām spārnotajām raķetēm X-32 ar darbības rādiusu līdz 1000 km.

Integrācija šajā gadījumā nav metafora. Tu-22M3M modernizācijai jau tiek izmantota Su-57 energoefektīvā komunikāciju platforma ar lielu datu pārraides ātrumu. Sistēmas atvērtā konfigurācija ļauj operatīvi paplašināt tehnisko funkciju spektru, tostarp pateicoties programmatūras atjaunošanai. Izmēģinājumi ir parādījuši augstās ekspluatācijas iespējas, un jaunā sistēma tiks integrēta arī stratēģiskajā bumbvedējā Tu-160M2.

Tātad Su-57 ar principiāli jauno dziļi integrētās avionikas kompleksu ar atvērto arhitektūru, ar augsto vadības automatizācijas līmeni un intelektuālo ekipāžas atbalstu nodrošina priekšnoteikumus vecāko "brāļu" tehnoloģiskajai izaugsmei.

Iepriekš Military Watch vietnē tika publicēta informācija par šī gada jūnijā aizritējušajiem Su-57 izmēģinājumiem – tas parādīja iespējas komandēt 4++ paaudzes iznīcinātājus Su-35 (Krievijas GKS tos izmanto kopš 2014. gada). Eksperiments notika reālos kaujas apstākļos un pierādīja, ka Su-57 spēj strādāt vienotā informācijas telpā ar Su-35, būtiski paplašinot sinerģētisko efektivitāti kaujā. Jāpiebilst, ka Pentagona un NATO "tīklos" tamlīdzīgas saiknes nav.

Protams, ir labi, ja pārsvars gaisā nes dividendes starptautiskajā bruņojuma tirgū. Military Watch atzīmēja: "Su-57 un Su-35 mijiedarbības iespēju paplašināšanās ne tikai palielinās to militāro potenciālu, bet arī padarīs jauno iznīcinātāju pievilcīgāku Su-35 un Su-30SM eksportētāju acīs".

Pagaidām amerikāņi vēl neapspriež piektās paaudzes iznīcinātāja Su-57 galveno stratēģisko priekšrocību, toties Ķīnas speciālisti jau ir pamanījuši kontroles sistēmā integrēto daudzsološo mākslīgo intelektu.

Domāju, tā ir īsta revolūcija aizsardzības nozarē: 90% uzdevumu Krievijas Su-57 spēj izpildīt automātiski un pat strādāt automātiski saskaņā ar iepriekš sagatavotu programmu. Ja pilots kaujā ievainots vai gājis bojā, kontroles sistēma patstāvīgi identificēs galvenos un otršķirīgos mērķus, sastādīs maršrutu, izpildīs uzbrukumu un nogādās lidmašīnu bāzē.

Esam jau atzīmējuši mijiedarbības iespējas ar iznīcinātājiem Su-35. Vēl jāpiebilst, ka Su-57 mākslīgais intelekts var sadarboties ar smago trieciena dronu S-70 "Okhotnik", kam ir pašam savs "prāts" un kas spēj nest vairāk nekā sešas tonnas bumbu un raķešu līdz 5000 kilometru attālumā. Šādas varenas un pretiniekam neprognozējamas mašīnas hipotētiskajā cīņas laukā neatstāj nekādas izredzes tādiem "večukiem" kā F-22 Raptor.

Pie tam Krievijas kompānijas "MiG" un "Sukhoi" jau strādā (integrācijā) pie sestās paaudzes iznīcinātāja.

46
Tagi:
Krievijas GKS, Su-57, Krievijas Bruņotie spēki
Pēc temata
Plakanā grīste un nestandarta nosēšanās: Su-57 divreiz pārsteidzis izstādē MAKS
Redzamas kā mušas uz griestiem: Turcija izmēģina S-400 pret ASV iznīcinātājiem
Apetīte nāk ēdot: Turcija izvērtē iespējas iegādāties Krievijas Su-57
ASV politikas efekts: Krievijas ieroču popularitāte aug visā pasaulē
ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo

ASV draud sakāve. Kāpēc Vašingtona atjaunojusi sankcijas pret Teherānu

8
(atjaunots 11:56 23.09.2020)
Savienotās Valstis pilnā apjomā atjaunojušas sankcijas pret Irānu. Valsts departaments apgalvo, ka Teherāna nepildot "kodoldarījuma" nosacījumus.

ANO un Eiropas Savienība uzskata, ka amerikāņu argumenti nav pārliecinoši, un atteicās pievienoties Vašingtonai. Ko cenšas panākt Baltais nams un kāda ir starptautiskā nostāja? Par to portālā RIA Novosti pastāstīja Galija Ibragimova.

Vienpusējs spiediens

"ANO Drošības padome nepagarināja ieroču piegāžu embargo Irānai. Tomēr ASV nolēma rīkoties un atjaunoja sancijas. Tagad tās ir ne tikai pret Teherānu, bet arī pret visiem embargo pārkāpējiem," paziņoja Maiks Pompeo un aicināja ES atbalstīt Vašingtonu.

Tomēr reakcija bija pretēja. Vācijas, Lielbritānijas un Francijas ārlietu ministri nosodīja Baltā nama soli.

"2018. gada 8. maijā ASV izstājās no Visaptverošā rīcības plāna Irānas kodolprogrammas ierobežošanai un vairs nav "darījuma" loceklis. Šī iemesla dēļ jebkādiem Vašingtonas lēmumiem nav juridiska spēka," atzīmēja "eirotrijotnes" ministri.

Parīze, Berlīne un Londona turpinās vājināt sankcijas. Ministri atgādināja, ka ierobežojumu atcelšānu paredz ANO Drošības padomes rezolūcija 2231.

Šis dokuments ofiiciāli apstiprināja 2015. gadā saskaņoto "kodoldarījumu".

"Mēs pastāvīgi atbalstījām tā saglabāšanu un turpināsim tā rīkoties," akcentēja eiropieši.

Eiropas solījumi

Donalds Tramps izstājās no "darījuma" pirms diviem gadiem, aizbildinoties ar to, ka Teherāna slepus attīsta kodolprogrammu. Nekādus pierādījumus viņš neminēja, tomēr pieprasīja sankciju atjaunošanu. Krievija, Ķīna un Eiropa to nosodīja un uzsvēra, ka dokuments saglabās spēku arī bez ASV. Vācija, Francija un Lielbritānija par apstiprināja īpašu likumu, kas ļāva kompānijām sadarboties ar Irānu. Lai nebūtu jābīstas no ASV spiediena, tika izstrādāts īpašs finansiālais mehānisms INSTEX.

Efekts gan bija ierobežots. Kompānijas tik un tā pameta Irānas tirgu, republikas ekonomikā iestājās lejupslīde. Sadarbību ar Teherānu pārtrauca pat ķīnieši, lai arī Pekina nosodīja ASV sankcijas.

Irānas valdība nolēma nogaidīt cerībā, ka eiropiešiem izdosies pārliecināt Vašingtonu atteikties no biznesa vajāšanas. Taču ārvalstu kompānijas pameta valsti, un cerības, ka Vašingtona atmaigs, tēpēc Teherāna pakāpeniski atteicās no kodolprogrammas ierobežojumiem.

Formāli Visaptverošais rīcības plāns darbojas, taču "darījuma" dalībnieku savstarpējie pārmetumi mazina uzticību tam. Teherānas atteikšanos ievērot dokumenta noteikumus Vašingtona izmanto kā galveno argumentu jaunajā uzbrukumā "ajatollu režīmam" – tā ASV mediji dēvē Irānas politisko sistēmu. 

"Nepieļaut embargo atcelšanu"

Amerikāņi ir nobažījušies par to, ka 18. oktobrī tiks atcelts ieroču embargo, kas vērsts pret Teherānu. Šīs bažas vairo Irānas kaimiņi.

Piemēram, Izraēla, Saūda Arābija, Bahreina, Kuveita norāda, ka pēc aizliegumu atcelšanas republika iegādāsies Krievijā un Ķīnā PGA līdzekļus un mūsdienīgus iznīcinātājus. Tas nostiprinās Irānu un sarežģīs situāciju reģionā. Lai to nepieļautu, Teherānas pretinieki rīkojas ar ASV starpniecību.

Augustā amerikāņi iesniedza ANO Drošības padomē rezolūciju par ieroču embargo pagarināšanu, skaidrojot, ka Teherāna apbruņo "Hesbollah" Libānā un Sīrijā, kā arī šiītu kaujiniekus Irākā, kas ne vienu vien reizi provocējuši sadursmes ar vietējiem karavīriem.

Francija, Vācija un Lielbritānija piekrīt amerikāņu bažām, taču ierosinājumu neatbalstīja. Krievija un Ķīna lika saprast, ka bloķēs visus ASV soļus šajā virzienā. Savukārt Irāna paziņoja: tāda rezolūcija pārvilks krustu "kodoldarījumam".

ANO Drošības padome noraidīja ASV projektu. Jau nedēļu vēlāk Valsts departaments nāca klajā ar dokumentiem, kuri it kā pierādot plāna paredzēto Teherānas saistību pārkāpumus. Tajos runa ir par to, ka bagātinātā urāna krājumi Irānā pārsnieguši noteikto normu – 300 kilogramus. Maiks Pompeo neslēpa, ka Vašingtona vēlas atjaunot sankcijas pilnā apjomā. ANO DP atgādināja: ASV nevar spriest par "darījuma" ievērošanu, jo izstājušās no tā. ASV atbildēja, ka vēl joprojām ir viena no valstīm, kas apstiprināja rezolūciju 2231, tātad tās saglabā tiesības uz sankcijām. Vienlaikus ASV norādīja: ja 30 dienu laikā pēc sūdzības iesniegšanas Irāna nespers soļus, sankcijas atjaunosies. Termiņš beidzies 20. septembrī.

Nogaidīšana

"ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs atsaucās uz vienprātības trūkumu DP un iebilda pret sankciju atjaunošānu. ASV lēmumu ignorēja IAEA, asi kritizēja Eiropā. Vašingtona ir nonākusi visnotaļ pazemojošā stāvoklī," uzskata Maskavas valsts starptautisko attiecību institūta Starptautisko pētījumu institūta Eiroatlantiskās drošības centra vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Andrejs Baklickis.

Tomēr eksperts pieļāva, ka ASV sankcijas nobiedēs ārvalstu bizness. Ja ieroču embargo tiks atcelts, daudzi tomēr nevēlēsies tirgot ar Irānu. Draudi nonākt zem ASV spiediena šķitīs svarīgāki. Taču arī tādos apstākļos Vašingtonas rīcība šķiet pārlieka.

"Eiropas likumdošana paredz ieroču embargo līdz 2023. gadam. Tāpēc pat gadījumā, ja starptautiskie aizliegumi tiks atcelti, ES nevarēs sadarboties ar Teherānu šajā jomā. Krievijā un Ķīnā situācija ir vēl interesantāka. Kompānijas no šīm valstīm, kas potenciāli varētu pārdot bruņojumu Irānai, jau ir sankciju sarakstos. Nekas nekavē tās noslēgt skaļu darījumu ar Teherānu pēc embargo atcelšanas. Tas nenozīmē, ka bruņojums nekavējoties nonāks Irānā, tomēr ASV morālā sakāve ir acīmredzama," sprieda eksperts.

Speciālists starptautisko attiecību jomā Rafaels Satarovs (ASV) pievērsa uzmanību tam, ka Teherānas reakcija uz ASV vienpusējām sankcijām bija ieturēta. Viņš konstatēja, ka Irānas valdība nevēlas saasināt situāciju pirms prezidenta vēlēšanām Amerikā.

"Islāma Republika saprot, ka jebkāds ass izteikums par ASV tikai kaitēs. Tramps nekavējoties pavērsīs savā labā kārtējo krīzi ar Irānu un pastiprinās spiedienu. Pie tam tagad Eiropa, Krievija, Ķīna, ANO ir Irānas pusē. Verbālai konfrontācijai nav nozīmes. Bet vienpusējām sankcijām nav starptautiski atzīta likuma spēka," uzskata Satarovs.

Arī citi eksperti bija vienisprātis: ja ASV prezidenta posteni ieņems Džo Baidens, amerikāņi varētu atgriezties pie Visaptverošā rīcības plāna. Tomēr Trampa prezidentūras gados situācija ap Irānu ir mainījusies. Tāpēc atgriešanās pie "darījuma" nebūs vienkārša.

8
Tagi:
drošība, ANO, Krievija, Ķīna, Eiropas Savienība, Irāna, ASV
Pēc temata
Līdz ar karu Irākā sākās Amerikas sakāve. Kā tas notika?
Krievijas prezidents ierosinājis ANO Drošības padomes locekļu videotikšanos
Trampa padomnieks atzinis ASV sakāvi ANO Drošības padomē
Sankcijas pret Irānu: ASV viedoklis un nepareizais
Donalds Tramps

ASV gatavas sagraut ANO, Krievija apņēmusies to glābt

12
(atjaunots 11:55 23.09.2020)
Video formāts, ar kura starpniecību pasaules valstu līderi piedalās ANO Ģenerālāls asamblejas 75. sesijā, neviļus dod plašāku informāciju un vielu pārdomām nekā tradicionālās uzrunas no tribīnes organizācijas galvenajā mītnē Ņujorkā.

Pat anturāža, kurā asambleju uzrunā valstu vadītāji, ir visai simboliska.

Lielāko interesi vakar izraisīja triju cilvēku uzrunas, kuru ietekme uz planētas ir vislielākā, portālā RIA Novosti stāsta Irina Alksnis.

Donalda Trampa runa bija kārtējais priekšvēlēšanu pasākums, kas uzsvēra galveno – pret Ķīnu vērsto – vektoru ārpolitikā, turklāt vēlreiz pievērsa uzmanību amerikāņa iecietīgi nevērīgajai attieksmei pret Apvienoto Nāciju Organizāciju.

Tramps uzstājās ierastajā Baltā nama atmosfērā valsts karoga un Savienoto Valstu prezidenta karoga fonā, bez jebkādiem mājieniem par to, ka runa adresēta ANO vai vismaz starptautiskajai auditorijai.

Iepriekš ASV prezidents jau vairākkārt norādījis: tā kā viņa valsts ir lielākais ANO finansējuma avots, tas nozīmē, ka organizācija ir pakļauta Vašingtonai un tās pienākums ir pildīt tās rīkojumus. Protams, viņa priekšgājēji domāja tāpat, tomēr Tramps bija pirmais, kas atļāvās šo viedokli paust atklāti, turklāt vēl piedraudēt ar sodu "nepaklausības" gadījumā. Tātad fakts, ka Trampa uzruna risināja viņa vēlēšanu kampaņas uzdevumus, iekļaujas politiķa pieejas ietvaros.

Krievijas mediji atzīmēja, ka amerikāņu prezidents ne reizi nepieminēja KF. Toties Ķīna nosaukta veselas divpadsmit reizes (starp citu, ASV – tikai desmit). Izaicinošais, pat skandalozais Ķīnai naidīgais noskaņojums veidoja Trampa runas būtību. Jau aicinājums sodīt Pekinu par koronavīrusa izplatību un vārdkopas "Ķīnas vīruss" izmantošana runā bija ko vērti.

Uzsvērtas konfrontācijas pilnā ASV uzruna neatbilst ANO tradīcijām un nerakstītajiem noteikumiem. Tomēr Pekina nepārprotami sagaidīja tādu demaršu, un runa nav tikai par to, ka ASV prezidenta uzbrukumiem zibenīgi sekoja Ķīnas pārstāvja atbilde.

Sji Dziņpina runa bija veltīta aktuālākajām mūsdienu problēmām (protams, pārsvarā – cīņai ar Covid-19 visā pasaulē) un ieturēta ierasti nosvērtā tonī.

Krievijas ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs
© Sputnik / Владимир Астапкович

Tomēr Ķīnas līderis uzstājās plašas ainavas fonā, kurā bija redzams Ķīnas mūra attēls un Ķīnas dabas skarbais skaistums. Kļūst skaidrs simboliskais kompozīcijas zemtekts: aiz Sji Dziņpina muguras ir milzīga un sena valsts, kas gatava noturēties pret jebkādiem ārējiem draudiem.

Kontrastā ASV un Ķīnas kolēģu uzrunām Krievijas prezidenta runa izrādījās pati tradicionālākā, sākot ar Vladimira Putina apspriesto fundamentālo problēmu plašo spektru līdz uzsvērtajai "ANO" atmosfērai, kuras fonā viņš runāja. Tika saglabāta pat Krievijas līdera īpatnība, kas redzama starptautiskajos pasākumos – viņš tekstu lasīja no papīra, nevis uzmantoja telesuflieri.

Putins runāja par ANO nozīmi stratēģiskās stabilitātes uzturēšanā uz planētas, par to, ka nav pieļaujama vēstures izkropļošana, par nepieciešamību saglabāt bruņojuma kontroli un, protams, par to, cik liela nozīme ir kolektīvam starptautiskajam darbam cīņā ar koronavīrusa epidēmiju un tās sociāli ekonomiskajām sekām.

Pēc būtības, tā bija valsts darbinieka runa, kura valsts ne tikai novēro, kā pasaule tuvojas kārtējai haosa ērai, bet arī dara visu iespējamo, lai nepieļautu baismīgāko iznākumu. Putins vēlreiz atgādināja, ka par 75 gadus pastāvošo starptautiskās sadarbības, dialoga un sapratnes sistēmu pagātnē ir samaksāta drausmīga cena. Un Krievija, kas toreiz nesa lielākos upurus, līdz pat beigām būs normalitātes un veselā saprāta oāze, ar kuru planēta vienmēr var rēķināties.

12
Tagi:
ANO, Krievija, ASV
Pēc temata
ES liek likmi uz sankcijām, lai mainītu varu valstīs: Krievija aicina mainīt kursu
"Kopīga nākotne": Putins ierakstīja uzstāšanās video priekš ANO Ģenerālās Asamblejas