ZRK S-350 komplekss

Pavērsts pret Baltiju un Melno jūru: "Prometei" satriec mērķus 550 km attālumā

53
(atjaunots 11:40 24.08.2020)
Jaunās zenītraķešu sistēmas S-500 "Prometei" parādīšanās ir saistīta ar bezprecedenta apdraudējumu, ar ko saskaras Krievija.

Aizvadītajā nedēļā Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēma reģistrēja un pavadīja 46 ārvalstu lidmašīnas un bezpilota lidaparātus, kas nodarbojās ar izlūkošanu pie valsts robežām, pastāstīja avīze "Krasnaja zvezda", atsaucoties uz Aizsardzības ministrijas datiem. Valsts gaisa telpas robežu pārkāpumi nav pieļauti, tomēr tamlīdzīgu "ciemiņu" skaits negrozāmi pieaug. Tā Pentagons slīpē "neprognozējamā uzbrukuma" stratēģiju, taktiku un tehnoloģiskos algoritmus. Krievija ir spiesta reaģēt un strādā pie aizvien efektīvākiem domājamā agresora lidaparātu kontroles un likvidācijas līdzekļiem, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Noslēdzas zenītraķešu sistēmas S-500 "Prometei" izmēģinājumi. To gaitā raķete neitralizēja rekordtālu mērķi – 553 km attālumā. Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu apsolīja, ka sistēmas piegādes bruņotajos spēkos sāksies 2020. gadā. Tātad pavisam drīz pretgaisa aizsardzības sistēma S-500 sāks dežūras.

Iepriekš Gaisa kosmisko spēku komandieris Sergejs Surovikins paziņoja: "ZRS S-500 īpašības ļauj likvidēt ne tikai aerodinamiskos un ballistiskos mērķus, bet arī jebkādas modifikācijas hiperskaņas ieročus, pat tuvajā kosmosā." Par "Prometei" spēju pārtvert mērķus simtiem kilometru attālumā no Zemes stāstīja arī tā izstrādātāja – koncerna "Almaz-Antei"  vadošais konstruktors Pāvels Sozinovs.

Lielā darbības rādiusa PGA unikālais komplekss S-500 "Prometei" pieder pie "zeme-gaiss" tipa universālo sistēmu jaunās paaudzes ar paplašinātu PRA potenciālu. Tas spēj likvidēt jebkādus gaisa mērķus – ballistiskos, aerodinamiskos, hiperskaņas – jebkādā šobrīd sasniedzamajā un perspektīvajā ātrumā. Nepieciešamības gadījumā "Prometei" spēj "4 sekunžu laikā" notriekt F-35 un likvidēt pretinieka satelītu grupējumus Zemes orbītā. Pasaulē nav tikpat efektīvu PGA līdzekļu. Tuvākajā gadu desmitā tie nav pat sagaidāmi.

Jūras apvāršņi

"Prometei" nāks palīgā "Triumf" (S-400) un veidos vienotu pretgaisa un pretraķešu aizsardzības sistēmu. Tas nozīmē, ka potenciālā pretinieka redzamie un it kā neredzamie izlūkošanas un uzbrukuma lidaparāti nokļūs tēmēklī 600 km attālumā no Krievijas robežām.

Melnās jūras reģionā S-500 spēs no Krimas pussalas notriekt agresora iznīcinātājus un stratēģiskos bumbvedējus virs Bukarestes, Ankaras vai Kijevas (šajos gadījumos attālums līdz mērķim būs mazāks nekā 550 km). Iespējams, "Prometei" RLS lauks ievērojamā attālumā no Melnās jūras mazinās "partneru" izlūkošanas un uzbrukuma aviācijas gandrīz vai ikdienišķo aktivitāti reģionā un padarīs gandrīz bezjēdzīgas Pentagona jaunās bāzes Rumānijā.

Militāra konflikta gadījumā Baltijas reģionā Krievija noteikti pastiprinās pašreizējās tehnoloģiskās iespējas organizēt bezlidojumu zonu virs Baltijas. "Prometei", izvērsti Kaļiņingradas apgabalā, varēs droši kontrolēt gaisa telpu virs Polijas, Vācijas daļas (ieskaitot Berlīni), Dānijas (ieskaitot Kopenhāgenu), Čehijas un Slovākijas. Tā S-500 gana ātri nivelēs amerikāņu kontingenta dislokāciju Polijas teritorijā un visu Vašingtonas un Varšavas paplašināto militāro partnerību. No otras puses, Krievijas jaunā ZRS drošāk piesegs sabiedrotās Baltkrievijas gaisa telpu.

Amerikāņu žurnāls "The National Interest" ar bažām seko "Prometei" izmēģinājumiem un stāsta: "Šis jaunās paaudzes bruņojums paredzēts, lai papildinātu Maskavas rīcībā esošo jau pietiekami jaudīgo sistēmu S-400... S-500 ir nebijušas iespējas satriekt lielā attālumā un augstumā esošos mērķus, un tas spēj cīnīties ar lidmašīnām, kas izstrādātas ar stealth tehnoloģiju.

Patiešām, tas Pentagonam ir nepatīkams "atklājums" – 600 km robeža, pie kuras katrs komplekss var vienlaikus likvidēt 10 mērķus ("Prometei" redz daudz tālāk). Protams, Krievijas jaunā sistēma jūtami iegrožos ASV un to sabiedroto gaisa spēkus virs Baltijas un Melnās jūras (tūkstošiem kilometru attālumā no ASV teritorijas). No Kaļiņingradas apgabala ZRS S-500 kaujas apstākļos var likvidēt spārnotās raķetes un "neredzamos" F-35 lielā attālumā – Skageraka šauruma rajonā, kas savieno Ziemeļu un Baltijas jūru (tur ved ASV un NATO uzbrukuma aviācijas tradicionālais - "britu" – maršruts).

Taču, ja netiks pārkāpta "sarkanā līnija", ja netiks izspēlēti uzlidojumi Krimai, Kaļiņingradas un Ļeņingradas apgabaliem, citiem Krievijas reģioniem, ja neviens ik dienas "nekarāsies gaisā" virs Austrumeiropas miermīlīgajiem reģioniem, amerikāņu kara pilotiem nav ne mazākā iemesla uztraukumam.

"Prometei" ir aizsardzības līdzeklis, tā mērķis ir piesegt Krievijas sauszemes spēku un Jūras kara flotes izvēršanos ārējās agresijas apstākļos, lai efektīvi piespiestu saglabāt mieru.

Kosmosa augstumi

Militārās stratēģijas un konflikti kļūst aizvien sarežģītāki, daudzas izlūkošanas un navigācijas sistēmas izvestas Zemes orbītā. Jau zināmu laiku ASV Kosmiskie spēki plāno "nedraudzīgu valstu" satelītu grupējumu "neitralizācijas" misijas un pat uzbrukuma operācijas. Operācijas kosmosā Pentagons uzskata par atsevišķu karadarbības sfēru, tāpēc agri vai vēlu izvedīs Zemes orbītā uzbrukuma līdzekļus (kinētiskos, lāzera, elektromagnētiskos). Savienotās Valstis jau sen izstrādā kosmiskos uzbrukuma līdzekļus un var izmantot tos pret Krieviju.

Krievijai nav ne mazākās vēlmes piedalīties Holivudas stila "zvaigžņu karos". "Prometei" tīkls, kas ļaus ātri neitralizēt orbitālos draudus, izskatās optimālāks un efektīvāks nekā jebkura "starpzvaigžņu" flote. Atgādināšu vēlreiz: vadošais konstruktors Pāvels Sozinovs informēja, ka S-500 spēj likvidēt mērķus simtiem kilometru attālumā no Zemes. Sistēma "Prometei" izstrādāta cīņai pret visiem esošajiem gaisa kosmiskā uzbrukuma līdzekļiem, pat pret tādiem, kas vēl nav izgudroti.

S-500 tehnoloģijas paver jaunus apvāršņus militārajā jomā. Tās ietekmē tuvējo kosmosu un globālo ģeopolitiku. Pie tam neviens Krievijā un pēcpadomju teritorijā neatteiksies no integrētās, dziļi ešelonētās pašreizējās PGA un PRA sistēmas (ieskaitot Kolektīvās drošības līguma organizācijas un NVS analoģiskās sistēmas galvenajos apdraudējuma virzienos). Sistēmas S-500, S-400 un S-300 efektīvi aizsargās Krievijas gaisa telpu no dažādiem draudiem.

Un vēl viens apsvērums. S-500 iespējas būtiski pārsniedz S-400 īpašības, nerunājot jau par amerikāņu analogu – Patriot Advanced Capability-3. Pie tam, pēc Ēģiptes izdevuma "Sasapost" informācijas, Krievijas PGA-PRA jaunā sistēma varētu maksāt aptuveni 500 miljonus dolāru, bet Patriot tiek pārdotas par vienu miljardu, bet THAAD izmaksā pat 3 miljardus. Mobilo un pieticīgo "Prometei", domājams, gaida panākumi arī starptautiskā bruņojuma tirgus augstākajās orbītās.

53
Tagi:
zenītraķešu komplekss, PGA, aizsardzība, Krievija
Pēc temata
Čau, NATO: visas RF raķešu brigādes saņēmušas "Iskander M"
Krievijas speciālisti veikuši S-500 izmēģinājumus Sīrijā
"Prometeja" vairogs. Krievija iegūs nepārvaramu PGA sistēmu
ASV politikas efekts: Krievijas ieroču popularitāte aug visā pasaulē
Krievu iznīcinātāji MiG-29 un Su-30SM

Kāpēc Indija gatava atvēlēt 2 miljardus par Krievijas iznīcinātājiem MiG-29 un Su-30

4
(atjaunots 12:56 18.09.2020)
Krievija mierīgi iekarojusi aptuveni trešo daļu pasaules bruņojuma tirgus, neskatoties uz Rietumu stingro pretestību.

Krievija joprojām paplašina Sukhoi un Mikoyan iznīcinātāju eksportu, kas visā pasaulē pazīstami ar savu izcilo efektivitāti cīņā un drošību. Indijas Gaisa kara spēki parasti dod priekšroku Krievijas bruņojumam, un šī izvēle ir augstu vērtējama, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Šovasar Indijas Aizsardzības iepirkumu padome apstiprināja piedāvājumu iepirkt 12 Krievijas daudzfunkcionālos iznīcinātājus Su-30MKI (Indijai paredzēta modifikācija) un 21 iznīcinātāju MiG-29 – līdz ar Indijas GKS sastāvā esošo 59 lidmašīnu MiG-29 modernizāciju. Su-30MKI jaunā partija tiek vērtēta 1,42 miljardu dolāru apmērā, MiG maksā 984 miljonus, tātad kopā – vairāk nekā divi miljardi. Lidmašīnas tiks piegādātas jau šogad.

Neskatoties uz Rietumu stingro pretestību, Krievija mierīgi iekarojusi aptuveni trešo daļu pasaules bruņojuma tirgus. "Rosoboroneksport" portfelī ir pasūtījumi 55 miljardu dolāru apmērā (otrā vieta pasaulē pēc ASV). Pie tam jau vairākus gadus saglabājas "koridors" 53-56 miljardu dolāru apmērā. aptuveni 45% Krievijas bruņojuma eksporta veido aviācija. Pārliecinošus panākumus starptautiskajā tehnoloģiskā bruņojuma tirgū ļauj gūt iznīcinātāji Su-30 un MiG-29 – tie pamatoti tiek uzskatīti par labākajiem pasaulē vairāku parametru ziņā, tiek ekspluatēti desmitos valstu un ir ļoti pieprasīti NVS.

Krievijas partneru izvēle nav nejauša. Daudzfunkcionālais un ļoti veiklais 4++ paaudzes iznīcinātājs Su-30 paredzēts pārsvara iegūšanai gaisā, gaisa mērķu likvidācijai dienā un naktī, vienkāršos un sarežģītos meteoroloģiskajos apstākļos, aktīvo un pasīvo traucējumu gadījumā. Lidmašīna spēj uzņemt 8 tonnas lietderīgās kravas (raķešu un bumbu bruņojums) un nes to ar ātrumu līdz 2125 km/h. Tā efektīvi piesedz savus bruņotos spēkus (objektus) no uzlidojumiem, atvaira dažādu pretinieka spēku masveida uzbrukumus (ieskaitot spārnotās raķetes). Tas nodemonstrējis savas izcilās iespējas Krievijas GKS operācijā Sīrijā. Eksportēto un rezervēto Su-30MKI skaits mērojams simtos lidmašīnu.

4. paaudzes frontes iznīcinātājam MiG-29 ir spēcīgs raķešu bruņojums, un maksimālajā ātrumā (2,25 Mahi) apsteidz jebkuru Ziemeļatlantijas alianses iznīcinātāju. Tā pārspēks pārbaudīts karadarbībā Persijas līča valstīs, Etiopijā, Eritrejā, Dienvidslāvijā, Sudānā, Sīrijā un atzīts arī Rietumos. MiG-29 izmanto 25 valstu gaisa kara spēki.

NVS ārēs

Krievija eksportē bruņojumu uz 50 pasaules valstīm. Starp tām ir arī septiņas Neatkarīgo Valstu Sadraudzības valstis. Šeit trieciena aviācijas piegādēm ir vērā ņemama vieta. 1. jūlijā četri jaunie Su-30SM sāka kaujas dežūras Baltkrievijas pretgaisa aizsardzībā. Valsts gaisa kara spēku līmenis būtiski augs, kad Baltkrievija saņems visus 12 iznīcinātājus Su-30SM, ko paredz līgums. Tomēr arī četrām 4++ paaudzes lidmašīnām ir liela nozīme valsts aizsardzībā.

Krievijas ZRK S-400 Triumf, foto no arhīva
© Sputnik / Евгений Одиноков

Iepriekš Armēnija uzņēma bruņojumā četrus no 12 Krievijā iepirktajiem daudzfunkcionālajiem iznīcinātājiem Su-30SM. Valsts gaisa kara spēki izmanto arī iznīcinātājus MiG-29. Erevāna plāno turpmāk paplašināt GKS potenciālu, pateicoties Krievijā ražotajai trieciena aviācijai.

Kazahstāna saņem jaunu kara aviācijas tehniku no Krievijas, arī 12 iznīcinātājus Su-30SM. Republikas Aizsardzības ministrija plāno iegādāties 36 lidmašīnas Su-30SM.

Uzbekistāna plāno nostiprināt gaisa kara spēkus ar daudzfunkcionālo iznīcinātāju Su-30SM partiju uz Krievijas valsts eksporta kredīta rēķina. Bez tam Krievija palīdz modernizēt aptuveni 30 iznīcinātājus MiG no valsts GKS.

Sukhoi un Mikoyan lidmašīnas izvērtē arī Azerbaidžānas gaisa kara spēku speciālisti – viņus sagaida sarežģīta izvēle starp iznīcinātājiem Su-35 un MiG-35. Republikas bruņojumā ir iznīcinātāji MiG-29.

Tuvāko sabiedroto un partneru interese ir likumsakarīga. Krievijā ražotās varenās un manevrētspējīgās trieciena lidmašīnas pasaulē tiek uzskatītas par konstruktoru šedevru. Krievija ir izpelnījusies uzticama tehnoloģiskā bruņojuma piegādātāja reputāciju.

Tomēr atgriezīsimies pie Indijas līgumiem.

Teicama sadarbība

Krievijas un Indijas sadarbība attīstās uz Militāri tehniskās sadarbības programmas 2011.-2020. gg. pamata, un "Rosoboroneksport" Indijas pasūtījumu portfelis pārsniedz 4 miljardus dolāru. Indija atrodas lielāko partneru pirmajā trijniekā (līdz ar Ķīnu un Ēģipti). Krievijas ieguldījums Indijas bruņojuma importā pārsniedz 70% no kopējā apjoma pat Ņūdeli iepirkumu diversifikācijas fonā. Piedevām – iepriekš piegādātās Krievijas aviācijas tehnikas modernizācijas dārgie līgumi.

Pirmais līgums par 16 klāja iznīcinātāju MiG-29K/KUB piegādi Indijas Jūras kara spēkiem izpildīts 2011. gadā. Divus gadus vēlāk sākās nākamā līguma izpilde par 29 tādu pašu mašīnu piegādi. Šodien Krievijas aviācijas būves korporācija "MiG" piegādā tehnoloģiskos komplektus Indijas Mig-29 (modifikācija MiG-29UPG) modernizācijai saskaņā ar 2008. gada līgumu par aptuveni 900 miljoniem dolāru.

2000. gadā Indija un Krievija noslēdza līgumu 3,5 miljardu dolāru apmērā par licences pādošanu 140 iznīcinātāju Su-30MKI ražošanai Indijas uzņēmumā HAL (Hindustan Aeronautics Limited). Vēlāk puses saskaņoja 222 mašīnu izlaišanu, un tagad Indijas GKS jau ir aptuveni 270 iznīcinātāji Su-30MKI.

Pastāvīgi augošā Indijas un Krievijas militāri tehniskā sadarbība demonstrē paraugu daudzām pasaules valstīm. Kopīgie bruņojuma sistēmu projektēšanas un izstrādes projekti ir sekmīgi, notiek tehnoloģiju apmaiņa, rit darbs pie aviācijas un kosmiskajiem projektiem. Netraucē pat sankcijas, ar kurām ASV draudz Indijai par iznīcinātāju MiG-29 (nevis amerikāņu piedāvāto F-16) partijas iegādi. Iepriekš sankcijas tika vērstas pret iznīcinātājiem Su-35 un zenītraķešu sistēmām S-400. Jāpiebilst, ka "universālais" spiediena instruments pret valstīm, kas izvēlas Krievijas ieročus nedarbojas pat attiecībās ar Turciju – NATO dalībvalsti.

4
Tagi:
Indija, iznīcinātājs, krievu ierocis, Krievijas Bruņotie spēki
Pēc temata
"Avangard" starts: Krievijas raķete pārvelk krustu pāri PRA sistēmām
Sit kā odus: Krievijas Aizsardzības ministrija parādījusi jauno PRA raķeti
Galvenais – izlūkošana: amerikāņu kareivji atklājuši Krievijas PRA pārvarēšanas plānu
No Aļaskas līdz kosmosam: kas teikts Pentagona ziņojumā par PRA paplašināšanu
ASV prezidents Donalds Tramps un armijas ģenerālleitnants Herberts Makmāsters

Donalda Trampa karš un miers

21
(atjaunots 14:05 17.09.2020)
ASV prezidenta priekšvēlēšanu kampaņas gaitā aizvien lielāku nozīmi iegūst jautājums: kā pusē būs Savienoto Valstu armija?

Par godu Izraēlas un Apvienoto Arābu Emirātu līgumam par attiecību normalizāciju ASV prezidents nominēts Nobela Miera prēmijai (papūlējās kāds Norvēģijas parlamenta deputāts – jau savlaicīgi, pat pirms vienošanās noslēgšanas), stāsta Dmitrijs Kosirevs portālā RIA Novosti.

Lieta tāda, ka Tramps patiešām pielicis roku šajā darbā, tāpēc dokuments tiks parakstīts Vašingtonā. Tas ir ļoti izdevīgs Izraēlai – valsti atzinusi kārtējā arābu valsts, - tikai palestīnieši nemaz nepriecājas. Tomēr, lai kādi būtu grozījumi un atrunas, tas ir stāsts par mieru, nevis karu. Kāpēc gan to neatzīmēt ar Nobela prēmiju? Žanra klasika – piešķirt to vidutājam-miernesim.

Tāpēc interesi rada nevis norvēģa iniciatīva, bet gan tās informatīvais fons. Galu galā, tagad ASV un pasaulē dienas gaismu ieraudzījis vesels "Karš un miers" – par to, ko Donalds Tramps, viņa piekritēji un oponenti stāsta par armijas jautājumiem, dažnedažādu ārvalstu operāciju jēgu, arī par to, kurā pusē nostāsies armija nopietnajā tracī ASV, kas nupat sākas nākamās prezidentūras jautājumā. Informatīvais fons ir ļoti saspringts, vietām pat ar pāreju līdz šizofrēnijai.

Kā orators Tramps nav tālu aizgājis no "zeltamutes" Džo Baidena – pastāvīgi aiziet greizi. Tomēr ne tiktāl, lai nosauktu amerikāņu karavīrus par "lūzeriem" par to, ka viņi gājuši bojā kaujā. Tā bija īsta dāvana no demokrātu puses ar atsaucēm uz anonīmiem avotiem un pārējo žanra klasiku.

Tai sekoja reālitātei tuvāka Trampa uzruna: viņš apsūdzēja augstākās militārpersonas par to, ka viņi vienmēr ir gatavi sūtīt karavīrus kaujā par prieku ieroču korporācijām. Armijas Ģenerālštāba priekšnieks Džeimss Makkonels skarbi un pieklājīgi atbildēja, ka karš vienmēr ir ārkārtas gadījums, un armijas vadība attiecīgi risina problēmu. It īpaši ņemot vērā to, ka komandieriem, tāpat kā korporāciju vadītājiem, armijā dien bērni un mazbērni.

ASV prezidenta kandidāts Džozefs Baidens, foto no arhīva
© Sputnik / Сергей Гунеев

Aiz šīs laipnību straumes slēpjas: a) karavīru senā nepatika pret politiķiem, kuri sūta viņus kaut kādā kārtējā amerikāņu karā; b) fakts, ka Tramps sevi nepārprotami pozicionē kā miera, nevis kara prezidentu; c) republikāņu elektorāta noskaņojums, kuri uzskata, ka sākumā ir jāievieš kārtība mājās, un tikai pēc tam var iebiedēt citas tautas.

Patiesībā šajā gadījumā Tramps nav pateicis neko jaunu, tikai īsumā pārfrāzējis savu priekšgājēju Dvaitu Eizenhaueru, ģenerāli, Otrā pasaules kara varoni, kam bija morālas tiesības teikt pāris vārdus par militāri rūpniecisko kompleksu. Kad viņš nodeva stafeti Džonam Kenedijam un atvadījās no tautas 1961. gada 17. janvārī, viņš ierunājās...

Patiesībā jau šis joks ir jālasa pilnībā, tajā ir vairākas gudras un mūsdienās negaidīti aktuālas domas. Pat ne tikdaudz par militāri rūpniecisko kompleksu, - par jebkuru spēcīgu lobētāju, kas noalgo bariem "ekspertu", lai uzspiestu valdībai kaut kādus nežēlīgus lēmumus. Karš (vai ekonomika, vai medicīna) ir pārāk nopietna lieta, lai nodotu to karavīru (ekonomistu, mediķu utt.) rokās, lūk, par ko ir runa.

Protams, Tramps nav Eizenhauers, taču visa viņa republikāņu komanda aizvien ciešāk draudzējas ar ietekmīgām veterānu organizācijām, atdod godu kritušajiem... Ne velti taču parādījušies tie meli par "lūzeriem".

Ne velti tieši tagad, tuvojoties vēlēšanām, Tramps tomēr panācis, ka tiek īstenots viņa lēmums par 2,2 tūkstošu karavīru izvešanu (tā ir gandrīz puse kontingenta) no Irākas un par to, ka mājās atgriezīsies kareivji no Afganistānas. Ar vārdiem, ka jāpieliek punkts "tiem muļķīgajiem bezgalīgajiem kariem".

Ar politiķiem un dažu labu no vadības viņš var nopietni sastrīdēties, bet ar ierindniekiem – diezin vai. Galu galā – kurš tad zaldāts gribēs turpināt nesaprotamas un gadiem ilgi ievilkušās misijas nepatīkamās vietās, kur sakāve ir acīmredzama, bet pavēles doties mājup nav.

Te jāatzīmē īpašs sižets – militāra apvērsuma iespēja ASV, pareizāk sakot, runas par to. Gan respektabli, gan skandalozi jau sen raksta par projektu ar nosaukumu "godīga pāreja" (varas pāreja nākamā gada janvārī). Par nesenajām demokrātu apspriedēm par to, "kā neatzīt vēlēšanu rezultātus un organizēt Trampam maidanu visā valstī". Ne tikai ielu cīnītāji, arī karavīri bieži parādās šajās runās.

Piemēram, ar demenci vai bez tās, tomēr Baidens jau trīs reizes ir noteicis, ka kareivjiem nāksies izvilkt Trampu no Baltā nama 20. janvārī tieši pusdienlaikā.  Viņa domubiedri konkretizē: tas jāpadara 82. desanta divīzijai, un tagad tās komandierim raksta vēstules dažādi norūpējušies pilsoņi.

Tātad militārā tēma šajā valstī tuvākajās dienās skanēs aizvien biežāk un daudzveidīgāk.

Noslēgumā iesaku iesniegt Nobela prēmijas komitejai iniciatīvu: katru gadu piešķirt prēmiju pašreizējam ASV prezidentam. Avansā – tāpat kā nesen ievēlētajam Barakam Obamam 2009. gadā (par skaistām runām, bet patiesībā – lai viņam būtu neērti sākt jaunus karus). Pasniegt prēmiju prezidentam par to, ka veselu gadu Amerika nevienam nav uzbrukusi. Par to, ka Savienotās Valstis no kaut kādas valsts izved savus karavīrus. Ja permanentais laureāts nav attaisnojis cerības, prēmiju atņemt.

Donalds Tramps kļuvis par Nobela miera prēmijas kandidātu. Acīmredzot, cita starpā – arī pat to, ka viņa prezidentūras laikā ASV nav sākušas nevienu jaunu lielu karu – Pentagons piedalījās tikai dažās militārās operācijās. Tomēr formālais iemesls ir citāds.

Jebkurā gadījumā tas būs labāks pielietojums naudai, nekā dalīt to, kā ierasts, ik pāris gadus: šogad – miernersim, nākamgad – kārtējam "cīnītājam par cilvēka tiesībām", tas ir, visbiežāk – personāžam, kas izprovocējis pilsoņu konfliktu pats savā valstī un iesaistījis tajā ārējos spēkus.

21
Tagi:
prezidenta vēlēšanas, ASV, Tramps
Pēc temata
ASV: pietiek ekonomisko karu ar pasauli. Karosim pa īstam
Kremļa viltīgais plāns: sagraut Ameriku, lai glābtu Trampu
"Ķīnas flote tiks iznīcināta 72 stundu laikā": Baidena komandas plāni
ASV gatavo krāsaino revolūciju. Baidenu grib pataisīt par Tihanovsku
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs

ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams

0
(atjaunots 13:10 18.09.2020)
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs atzīmēja, ka daudzi paļaujas uz vakcīnu, tomēr panacejas no pandēmijas nav, un vakcīna pati par sevi krīzei punktu nepieliks.

RĪGA, 18. septembris — Sputnik. Koronavīrusa uzliesmojums nav kontrolējams, paziņoja ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs, vēsta RIA Novosti.

"Covid-19 pandēmija ir krīze, kas nelīdzinās nevienai citai mūsu dzīvē, tātad arī Ģenerālasamblejas sesija šogad nebūs līdzīga nevienai agrākajai," konstatēja ANO ģenerālsekretārs.

Antoniu Guterrešs atzīmēja, ka itin drīz cilvēce pārvarēs jaunu slieksni – miljonu koronavīrusa infekcijā mirušo, un nosauca pandēmiju par lielāko globālas drošības apdraudējumu.

Viņš atzīmēja, ka daudzi paļaujas uz vakcīnu, tomēr panacejas no pandēmijas nav, un vakcīna pati par sevi krīzei punktu nepieliks.

"Tomēr (..) vakcīna ir jāuzskata par vispārēju labumu, jo Covid-19 nezina robežas. Mums ir vajadzīga cenas ziņā pieņemama, visiem pieejama vakcīna – vakcīna cilvēkiem," piebilda ģenerālsekretārs.

Viņš aicināja būtiski paplašināt jaunu un jau esošo instrumentu pielietojumu, kuri varētu palīdzēt cīņā ar slimību un nodrošināt vitāli svarīgu ārstēšanu, it īpaši nākamo 12 mēnešu laikā.

0
Tagi:
koronavīruss, ANO
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
PVO prognozē ilgu koronovirusa pandēmiju pasaulē