Komandora salas, foto no arhīva

Desants Komandora salās un T-160 Anadirā Krievijas atbilde "partneriem"

61
(atjaunots 12:43 17.08.2020)
Pentagona provokācijas aiz sabiedroto muguras Austrumeiropā liek Krievijai atgādināt Savienotajām Valstīm, ka to pozīcija uz Zemes ir viegli ievainojama.

Krievijas Klusā okeāna flotes jūras kājnieki 12. augustā pirmo reizi organizēja izpletņu desanta izsēdināšanu Komandora salās (Beringa jūra) – tikai 350 kilometru attālumā no ASV teritorijas, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Dienu iepriekš stratēģisko raķešnesēju Tu-160 ekipāžas mainīja dislokācijas vietas no Saratovas apgabala uz aerodromu Anadirā (Čukotskas pussala), kas atrodas 530 km attālumā no Savienotajām Valstīm.

Jūras kājnieku vienība desantējās ar izpletņiem nepazīstamā laukumā Komandora salās plānveida taktisko mācību ietvaros. Spēki tika pārdislocēti ar mērķi nostiprināt militārā objekta aizsardzību vienā no salām un novērst nosacītā pretinieka izlūkošanas un diversiju grupu uzbrukumu.

Desants ar izpletņu sistēmām "Arbalet" izsēdās pilnā kaujas ekipējumā, ar standarta bruņojumu un stingri limitētu aizsardzības organizācijas laiku. Mācībās bija iesaistīti vairāk nekā 50 karavīri, jūras aviācijas lidmašīnu un Klusā okeāna flotes palīgkuģu ekipāžas. Mācību kaujas uzdevumi bija nepārprotami simboliski, tomēr atgādināja Pentagonam par Krievijas iespējām reaģēt uz draudiem.

Vēl personiskāks signāls amerikāņu partneriem ir Krievijas Tālās aviācijas divu stratēģisko raķešnesēju Tu-160 pārdislokācija no Saratovas apgabala uz Anadiru. "Balto gulbju" lidojums bez nosēšanās (aptuveni 7000 km uz austrumiem) notika taktisko mācību ietvaros. Tajās piedalījās stratēģiskie bumbvedēji-raķešnesēji Tu-95MS, virsskaņas bumbvedēji-raķešnesēji Tu-22M3 un degvielas uzpildes lidmašīna Il-78

Pēc aviotehnikas pārvietošanas uz operatīvajiem aerodromiem ekipāžas izspēlēja neitralizācijas aviācijas līdzekļu pielietošanu un citus uzdevumus Tālās aviācijas komandiera ģenerālleitnanta Sergeja Kobilaša vadībā. Principā, raķešnesēju funkcijas ir zināmas, tas ir Krievijas stratēģisko kodolspēku komponents.

Ko nozīmē "Urā!" Komandora salās

Klusā okeāna flotes jūras kājnieku izpletņu desants mazajā Komandora salu grupā Klusā okeānā (tās apdzīvo aptuveni 700 cilvēki) vēlreiz nodemonstrēja Krievijas karavīru augsto cīņas gatavību un spēku efektīvi strādāt tūkstošiem kilometru attālumā no pastāvīgās dislokācijas vietas un operatīvi pārņemt savā ziņā militāros objektus jebkurā vietā uz planētas.

2020. gada 26. aprīlī Krievijas karavīri pirmie pasaules vēsturē desantējās aiz polārā loka no 10 tūkstošu metru augstuma un sekmīgi strādāja Franča Jozefa Zemes arhipelāgā. Desantēšanās no liela augstuma nodrošina speciālo uzdevumu vienībām slepenību un operāciju efektivitāti vērā ņemamā attālumā no pretinieka objekta un jebkurā reģionā. Jebkurā, pat uz dreifējoša ledāja netālu no Ziemeļpola (tur Krievijas karavīri desantējās jau 2014. gada aprīlī), nerunājot jau par kaimiņu kontinentu cietzemi.

Jaunākās speciālo uzdevumu izpletņu sistēmas "Arbalet 2" un citas ļauj karavīriem pat sarežģītākajos apstākļos droši desantēties no 400-4000 metru augstuma ar ieročiem un 50 kg smagu konteineru. Izpletnis "Shturm", kam nav nepieciešama soma, ļauj desantēties no 80 metru augstuma. Tikai Krievijas bruņutehnika tiek desantēta ar vairāku kupolu sistēmām kopā ar ekipāžām no augstuma līdz 1500 m. Tiesa, jebkurš izpletnis ir tikai instruments karavīra un bruņojuma nogādei cīņas laukā.

Gaida desants (jūras kājnieki, gaisa desanta spēki un citi speciālisti) risina operatīvi taktiskos uzdevumus pretinieka aizmugurē, lokālos konfliktos un plaša mēroga karadarbībā (patstāvīgi vai armijas grupējuma sastāvā). Desanta izsēdināšanu var nepieļaut tikai efektīva PGA sistēma, taču primārais trieciens no attāluma ar aviācijas līdzekļiem novērš arī šo problēmu.

Reālā armijas operācijā kādam ir jāatbrīvo ceļš desantam, jālikvidē zenītartilērijas līdzekļi, taktiskie raķešu komplekti, tādi kā Lance, pretinieka artilērija un bruņutehnika. Iespējams, ne velti stratēģiskie Tu-160, Tu-95MS un virsskaņas bumbvedēji-raķešnesēji Tu-22M3 ieradās Klusā okeāna piekrastē un izpildīja savus uzdevumus dienu pirms desanta izsēšanās Komandora salās.

Tomēr vēlreiz jāuzsver: Krievija nevienam nedraud ar karu, taču ne no viena neslēpj arī savas iespējas.

Vēsais brīdinājums Anadirā

Krievijas Tālās aviācijas grupējums, kas 11. augustā tika izvērsts Klusā okeāna piekrastē, spēj uzbrukt pretinieka objektiem līdz 5500 km attālumā, nepametot Krievijas gaisa telpu. Tīri hipotētiski: no Anadiras aerodroma precīzās un mazpamanāmās raķetes var sasniegt Montānas un Ziemeļdakotas štatus ASV, kur atrodas šahtas ar SBR – kodolraķetēm Muniteman III. No starptautiskās gaisa telpas virs Klusā okeāna paveras jaunas iespējas.

Stratēģiskais Tu-160M var izmantot, piemēram, Sīrijā pārbaudītās spārnotās raķetes X-101 ar konvencionālo vai kodlgalviņu, kas paredzēti pretinieka sauszemes vai jūras objektu likvidācijai attālos rajonos. Tu-160M revolvera tipa starta iekārtas ļauj uzņemt tilpnēs līdz 12 spārnotās raķetes. X-101 konvencionālās modifikācijas lādiņa jauda ir aptuveni 400 kilogrami trotila ekvivalentā. Speciālā X-102 var nest kodoltermisko kaujas galviņu (no 250 kilotonnām līdz vienai megatonnai).

Daudzfunkcionālais tālā darbības rādiusa virsskaņas bumbvedējsi-raķešnesējs Tu-22M3 ar maināmu spārna ģeometriju ieņem nišu starp stratēģisko un operatīvi taktisko aviāciju, efektīvi likvidē mērķus uz zemes un jūrā (aviācijas bāzes kuģu slepkava) mūsdienu pretgaisa aizsardzības un radioelektroniskās cīņas līdzekļu pretdarbības apstākļos. Tam nav analogu visā pasaulē.

Maksimālais ātrums – 2300 km/h, kravas nestspēja – līdz 24 tonnas. Paredzēts spārnoto raķešu X-101 vai X-102 nogādei pie starta zonas. Spēj nest X-32 un hiperskaņas raķetes X-47M2 "Kinzhal". Bumbvedējs Tu022M3M spēj likvidēt pretinieka aviācijas bāzes uzbrukuma grupu, neieejot tā PGA 700 km zonā. Virsskaņas pretkuģu raķete X-32 ar darbības rādiusu līdz 1000 km pārvietojas ar ātrumu 5 Mahi, līdz 40 km augstumā un no stratosfēras izdara triecienu, ko kuģu PRA "Eagis" līdzekļi nespēj atvairīt.

Savukārt stratēģiskais bumbvedējs-raķešnesējs Tu-95MS ir labi pazīstams, tas paredzēts svarīgu objektu pretinieka aizmugurē likvidācijai ar spārnotajām raķetēm (līdz 5500 km attālumā) dienā un naktī, jebkādos laikapstākļos. Jāpiebilst, ka visas minētās lidmašīnas ir modernizētas, nodrošinātas ar jaunāko bruņojumu. Tas ir draudīgs spēks.

Krievijas Bruņoto spēku Tālās aviācijas ierindā ir aptuveni 70 stratēģiskie bumbvedēji Tu-160 un Tu-95, vairāk nekā 40 tālie bumbvedēji Tu-22M2. GKS galvenais trieciena spēks un stratēģisko kodolspēku elements, Krievijas BS virspavēlnieka līdzeklis – tālā aviācija – ir paredzēta operatīvi stratēģisko uzdevumu risināšanai un tāpat vien nekad gaisā nepaceļas.

Nedari muļķības, Amerika

Pentagons un NATO aizvien vairāk aizraujas ar savu bezjēdzīgo Krievijas "savaldīšanu" Austrumeiropā, tas ir, ar amerikāņu spēku pārvietošanu no Vācijas uz Poliju un Rumāniju, sērijveida manevriem, kaujas un izlūkošanas aviācijas provokatīvajiem lidojumiem Baltijas un Melnajā jūrā, netālu no KF robežām.

Sabiedrotie un partneri patiešām piemirst savu drošību – it kā viņiem būtu rezervē kāda cita planēta. Viņi nenogrūstoši izspēlē "noregulēšanu krīzes skartos reģionos" ar bloķēšanas metodēm, PGA pārraušanu un desantēšanos, imitē raķešu triecienus pretinieka pozīcijām.

Pentagons cenšas palielināt nelielas jaudas kodolieroču "humāno" potenciālu. Ja neizdosies "savaldīt" Krieviju (pakļaut amerikāņu interesēm), nāksies tai uzbrukt, - šī līnija ir zināma kopš 2015. gada.

Krievijas bumbvedējs Tu-95MS
© Sputnik / Владислав Белогруд

Mūsdienās situācija ir tāda, ka Krieviju nav iespējams ekonomiski izolēt vai uzvarēt ar militārām metodēm, ilggadējie spiediena mēģinājumi izrādījušies veltīgi. To atzina pat amerikāņu žurnāls The American Conservative: "Krievija savā tiešā tuvumā ir novilkusi robežas, un ASV nevajadzētu mēģināt tās šķērsot. Pēdējo 12 gadu laikā esam divas reizes novērojuši, cik briesmīgs var būt valstu stāvoklis, kas izrādījušās iesaistītas savdabīgās virves vilkšanas sacensībās starp ASV un Krieviju. Uz Ukrainas un Gruzijas piemēra mūsu valdība ir aptvērusi, ka patiesībā ASV nav gatavas un nevēlas aizsargāt šīs valstis."

Atliek tikai cerēt, ka arī Pentagons nonāks pie līdzīgiem slēdzieniem – ne ar rupjām provokācijām Baltijas un Melnās jūras, Beringa un Čukotskas jūras gaisa telpā, kas var novest pie Savienotajām Valstīm nepieļaujamiem zaudējumiem.

61
Tagi:
Pentagons, Krievija, ASV
Rīgas domes vēlēšanas 2020

Latvietis nostājies "ņegru" pusē: etniskais jautājums ir pārāks par demokrātiju?

16
(atjaunots 18:11 23.09.2020)
Vai Latviju var uzskatīt par demokrātisku valsti, ja tajā ir nepilsoņi? Tādu jautājumu uzdevis Vācijā dzīvojošs latvietis.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Vācijā dzīvojošs latvietis nobalsojis vietējās vēlēšanās un nonācis pie skumīga secinājuma: Latviju nevar uzskatīt par demokrātisku valsti.

Pagājušajā nedēļā Ziemeļreinas-Vestfālenes federālajā zemē notika komūnu vēlēšanas. Tajās uzvarēja reģionā valdošā Kristīgi demokrātiskā savienība, rādītājus uzlaboja "zaļie" un zaudēja balsis Sociāldemokrātiskā partija. Taču Bonnā dzīvojošo Latvijas pilsoni Tomu Ancīti vēlēšanas uzvedināja uz pārdomām par politiku Latvijā. Viņš iegrima domās par cilvēkiem, kam nav balsstiesību valstī, kurā viņi dzīvo.

Savas pārdomas viņš publicēja Facebook.

"Lai arī esmu Latvijas, ne Vācijas pilsonis, man ir tiesības balsot Vācijā (un citās ES valstīs) gan vietējās, gan Eiropas Parlamenta vēlēšanās, pateicoties manai ES pilsonībai. Arī ikviens Vācijas pilsonis var pārvākties uz Latviju un pēc sešiem mēnešiem piedalīties pašvaldību vēlēšanās.

Iespējams, daudziem par to nav ne jausmas, taču, lai cik paradoksāli tas būtu, vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju nekad nav bijušas balsstiesības pašu valstī, lai arī šīs tiesības automātiski saņem jebkuras citas ES valsts pilsonis, pārvācies uz Rīgu.

Cilvēkus, kam atņemtas balsstiesības, sauc par "nepilsoņiem", Latvijas valdība viņiem piešķīrusi "citplanētiešu"pases. Faktiski viņi ir personas bez pilsonības, lai arī Latvijas valdība to noliedz.

Viņi nevar balsot vietējās vai visas Eiropas vēlēšanās – ne savā dzimtenē Latvijā, ne kādā citā pasaules valstī. Pret viņiem attiecināti vēl vairāk nekā 70 citi ierobežojumi, pārsvarā saistīti ar darbu valsts sektorā. Vēl vairāk, viņi netiek uzskatīti par ES pilsoņiem, tāpēc viņiem nav tiesību brīvi pārvietoties un strādāt jebkurā citā ES valstī.

No kurienes nākusi šī beztiesiskā cilvēku kategorija?

Kad Latvija kļuva neatkarīga no PSRS 90. gadu sākumā, valsts jaunie līderi sadalīja tās iedzīvotājus divās grupās – "vēlamie" un "nevēlamie".

Pirmajā grupā iekļauti cilvēki, kam bija Latvijas Republikas pilsonība pirms 1940. gada, un viņu pēcteči. Viņiem atļāva apmainīt padomju pases pret neatkarīgās Latvijas jaunajām pasēm (šajā grupā tika iekļautas aptuveni divas trešdaļas valsts iedzīvotāju).

"Nevēlamajiem", kuri bija ieradušies Latvijā pēc 1940. gada, un viņu pēctečiem radīja speciālu tiesisko statusu – "Latvijas nepilsonis" (šajā grupā bija aptuveni trešā daļa iedzīvotāju – apmēram 700 tūkstoši cilvēku). Lielākā daļa viņu vidū bija krievi, taču bija arī baltkrievi, ukraiņi, poļi, armēņi utt.

Tieskajam pamatam izmantoja tā saucamo "pārmantojamības doktrīnu": Latvija nav radīta no nulls pēc PSRS sabrukuma – tika atjaunota agrākā Latvijas Republika. Tā padomju pilsoņi, kuri ieradās Latvijas PSR no citām PSRS republikām padomju laikā, tika pasludināti par ārzemniekiem.

Dažus gadus vēlāk darbu sāka nepilsoņu "naturalizācijas" procedūra – viņi varēja saņemt pilsonību, ja pierādīs latviešu valodas zināšanas un pareizi atbildēs uz jautājumiem par Latvijas vēsturi (tas ir, piekritīs, ka PSRS to okupējusi).

Es vēl biju bērns, kad tika pieņemti tie vēsturiskie lēmumi. Neskatījos ziņas, nezināju likumus un, domāju, nesapratu, ko nozīmē "pilsonība". Taču es jau sapratu, ka cilvēki Latvijā runā dažādās valdās. Lielākā daļa runāja latviski, pārējie – krieviski, daudzi prata abas valodas. Tomēr šī starpība netraucēja saprasties un mierīgi dzīvot kopā – kā kaimiņi, dzīvesbiedri, draugi, radinieki un kolēģi.

Kad izaugu un sāku lasīt avīzes, noskaidroju, ka tik vienkārši nemaz nav. Uzzināju, ka krievvalodīgie ir citas šķiras cilvēki (lai arī tas neskanēja atklāti), ka viņi ir daudz sliktāki par latviešiem, ka viņu valodu nav vērts mācīties. Konstatēju, ka līdztekus ikdienas dzīvei pastāv cita joma: statusu un pasu sistēma, kas šķīra kaimiņus, dzīvesbiedrus, draugus, turviniekus un kolēģus.

Drīz pēc tam, kad saņēmu pats savu pirmo pasi, uzzināju, ka piederu pie privileģētās grupas. Man nebija jākārto eksāmens, jo mani vecāki piederēja pie "vēlamo" grupas.

Protams, uzzināju arī, kādi ir krievu un latviešu starpā valdošās spriedzes iemesli: okupācija, deportācijas, komunistiskā diktatūra un vēsturiskās pretenzijas.

Sociopolitiskā atmosfēra, kurā dzīvoju, ieskaitot politiķu-nacionālistu izteikumus, rakstus avīzēs, kas dēmonizēja krievvalodīgos, skolu izglītību un sabiedrisko viedokli – tas man palīdzēja izprast etnisko tiesību pārsvaru pār demokrātiskajām tiesībām.

Pagāja gadi, līdz spēju atbrīvoties no muļķīgajiem stereotipiem, ko man iekala, un uzzināt, ka īsti ir demokrātija.

Vēl daudz cilvēki Latvijā (starp "pirmās klases" pilsoņiem) ne tikai attaisno "nepilsoņa" statusa ieviešanu, bet arī pozitīvi vērtē tā tālāko pastāvēšanu. Cilvēki, kas runā par nepilsoņu diskrimināciju, sauc viņus par "prokrieviskiem", "Kremļa roku", "pretvalstiskiem" un tā tālāk (Krievijas valdība bieži kritizēja nepilsonību, tiesa, tāpat kā ES un ANO). Šajos "argumentos" nav intelektuālā elementa, tāpēc nav jēgas tos apspriest.

Citu argumentu pamatā ir mērķtiecība – "ja nepilsoņiem piešķirtu pilsonību, viņi balsotu par to vai citu partiju, un tas mainītu valsts politisko ainavu".

Var jau būt, ka tā ir patiesība. Taču lieta tā, ka tie ir atklāti nedemokrātiski izteikumi.

Kad mēs domājam par to, vai piešķirt tiesības kādai cilvēku grupai, ņemot vērā viņu "lietderību", mēs risinājām jautājumu par to, kas ir demokrātija. Vai tā patiešām ir labākā pārvaldes forma? Es esmu pārliecināts, ka tā ir, tāpēc tādi argumenti manās acīs ir bezjēdzīgi.

Vēl viens argumentu paveids ir atgādinājumi par to, ka naturalizācija vēl aizvien pastāv: "Daži nepilsoņi varēja naturalizēties, kāpēc citi nevar?", "Viņi vienkārši ir pārāk slinki, lai nokārtotu latviešu valodas eksāmenu."

Neiedziļināšos "naturalizācijas" sitēmas pazemojošajās niansēs un neskaidrošu, kāpēc tā nekad nav strādājusi (kopš 1995. gada naturalizējušies tikai 20% nepilsoņu; viņu skaita būtiskā lejupslīde ir saistīta ar iedzīvotāju skaita dabisko sarukumu un emigrāciju). Sākot tādu dialogu, tu automātiski legalizē "nepilsoņa" statusu. Tā mēs atgriežamies pie jautājuma: kas tie tādi "mēs" esam, kas var nosūtīt citus kārtot eksāmenu?

Un vēl viens jautājums: kāpēc patiesībā pirms trīsdesmit gadiem sākās revolūcija? Vai tā bija TIKAI nacionālā revolūcija? Cik daudzi no tiem, kas 90. gados izgāja ielās, pieprasīja demokrātiju, ieskaitot visus tās principus, priekšrocības un pienākumus? Cik daudzi vienkārši gribēja būt neatkarīgi no PSRS un nevarēja ne iedomāties, kas tā tāda ir – demokrātija?

Protams, tas ir pārāk sarežģīts jautājums, lai to apspriestu publikācijā Facebook.

Pat ja rīt visiem nepilsoņiem piešķirs pilsonību, nepilsonības sekas būs jūtamas vēl vairākas paaudzes.

Tomēr pagaidām, kamēr situācija ir tāda, kāda tā ir, es uzskatu, ka Latvijas prezidenta formulējums intervijā vienai vācu avīzei par protestiem Baltkrievijā ir dīvains. "Kā demokrātiskai valstij, mums jāparāda solidaritāte ar Baltkrievijas tautu, ka cīnās par demokrātiju un brīvām vēlēšanām," viņš teica.

Piekrītu, tas mums jādara. Protams, Latvijā ir virkne demokrātisku institūtu. Taču, manuprāt, ir nepareizi dēvēt to par demokrātisku valsti," viņš konstatēja.

16
Tagi:
nepilsoņi, Latvija
Pēc temata
Nevis Valsts valodas diena, bet Kauna diena: Levitam atgādina par nepilsoņiem
Kam izdevīgi krāpt Latvijas tautu: izkliedēsim mītus par krievu skolām
Latvijas eksprezidents: nepilsoņiem dvēselē vēl dzīvo PSRS
ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo

ASV draud sakāve. Kāpēc Vašingtona atjaunojusi sankcijas pret Teherānu

22
(atjaunots 11:56 23.09.2020)
Savienotās Valstis pilnā apjomā atjaunojušas sankcijas pret Irānu. Valsts departaments apgalvo, ka Teherāna nepildot "kodoldarījuma" nosacījumus.

ANO un Eiropas Savienība uzskata, ka amerikāņu argumenti nav pārliecinoši, un atteicās pievienoties Vašingtonai. Ko cenšas panākt Baltais nams un kāda ir starptautiskā nostāja? Par to portālā RIA Novosti pastāstīja Galija Ibragimova.

Vienpusējs spiediens

"ANO Drošības padome nepagarināja ieroču piegāžu embargo Irānai. Tomēr ASV nolēma rīkoties un atjaunoja sancijas. Tagad tās ir ne tikai pret Teherānu, bet arī pret visiem embargo pārkāpējiem," paziņoja Maiks Pompeo un aicināja ES atbalstīt Vašingtonu.

Tomēr reakcija bija pretēja. Vācijas, Lielbritānijas un Francijas ārlietu ministri nosodīja Baltā nama soli.

"2018. gada 8. maijā ASV izstājās no Visaptverošā rīcības plāna Irānas kodolprogrammas ierobežošanai un vairs nav "darījuma" loceklis. Šī iemesla dēļ jebkādiem Vašingtonas lēmumiem nav juridiska spēka," atzīmēja "eirotrijotnes" ministri.

Parīze, Berlīne un Londona turpinās vājināt sankcijas. Ministri atgādināja, ka ierobežojumu atcelšānu paredz ANO Drošības padomes rezolūcija 2231.

Šis dokuments ofiiciāli apstiprināja 2015. gadā saskaņoto "kodoldarījumu".

"Mēs pastāvīgi atbalstījām tā saglabāšanu un turpināsim tā rīkoties," akcentēja eiropieši.

Eiropas solījumi

Donalds Tramps izstājās no "darījuma" pirms diviem gadiem, aizbildinoties ar to, ka Teherāna slepus attīsta kodolprogrammu. Nekādus pierādījumus viņš neminēja, tomēr pieprasīja sankciju atjaunošanu. Krievija, Ķīna un Eiropa to nosodīja un uzsvēra, ka dokuments saglabās spēku arī bez ASV. Vācija, Francija un Lielbritānija par apstiprināja īpašu likumu, kas ļāva kompānijām sadarboties ar Irānu. Lai nebūtu jābīstas no ASV spiediena, tika izstrādāts īpašs finansiālais mehānisms INSTEX.

Efekts gan bija ierobežots. Kompānijas tik un tā pameta Irānas tirgu, republikas ekonomikā iestājās lejupslīde. Sadarbību ar Teherānu pārtrauca pat ķīnieši, lai arī Pekina nosodīja ASV sankcijas.

Irānas valdība nolēma nogaidīt cerībā, ka eiropiešiem izdosies pārliecināt Vašingtonu atteikties no biznesa vajāšanas. Taču ārvalstu kompānijas pameta valsti, un cerības, ka Vašingtona atmaigs, tēpēc Teherāna pakāpeniski atteicās no kodolprogrammas ierobežojumiem.

Formāli Visaptverošais rīcības plāns darbojas, taču "darījuma" dalībnieku savstarpējie pārmetumi mazina uzticību tam. Teherānas atteikšanos ievērot dokumenta noteikumus Vašingtona izmanto kā galveno argumentu jaunajā uzbrukumā "ajatollu režīmam" – tā ASV mediji dēvē Irānas politisko sistēmu. 

"Nepieļaut embargo atcelšanu"

Amerikāņi ir nobažījušies par to, ka 18. oktobrī tiks atcelts ieroču embargo, kas vērsts pret Teherānu. Šīs bažas vairo Irānas kaimiņi.

Piemēram, Izraēla, Saūda Arābija, Bahreina, Kuveita norāda, ka pēc aizliegumu atcelšanas republika iegādāsies Krievijā un Ķīnā PGA līdzekļus un mūsdienīgus iznīcinātājus. Tas nostiprinās Irānu un sarežģīs situāciju reģionā. Lai to nepieļautu, Teherānas pretinieki rīkojas ar ASV starpniecību.

Augustā amerikāņi iesniedza ANO Drošības padomē rezolūciju par ieroču embargo pagarināšanu, skaidrojot, ka Teherāna apbruņo "Hesbollah" Libānā un Sīrijā, kā arī šiītu kaujiniekus Irākā, kas ne vienu vien reizi provocējuši sadursmes ar vietējiem karavīriem.

Francija, Vācija un Lielbritānija piekrīt amerikāņu bažām, taču ierosinājumu neatbalstīja. Krievija un Ķīna lika saprast, ka bloķēs visus ASV soļus šajā virzienā. Savukārt Irāna paziņoja: tāda rezolūcija pārvilks krustu "kodoldarījumam".

ANO Drošības padome noraidīja ASV projektu. Jau nedēļu vēlāk Valsts departaments nāca klajā ar dokumentiem, kuri it kā pierādot plāna paredzēto Teherānas saistību pārkāpumus. Tajos runa ir par to, ka bagātinātā urāna krājumi Irānā pārsnieguši noteikto normu – 300 kilogramus. Maiks Pompeo neslēpa, ka Vašingtona vēlas atjaunot sankcijas pilnā apjomā. ANO DP atgādināja: ASV nevar spriest par "darījuma" ievērošanu, jo izstājušās no tā. ASV atbildēja, ka vēl joprojām ir viena no valstīm, kas apstiprināja rezolūciju 2231, tātad tās saglabā tiesības uz sankcijām. Vienlaikus ASV norādīja: ja 30 dienu laikā pēc sūdzības iesniegšanas Irāna nespers soļus, sankcijas atjaunosies. Termiņš beidzies 20. septembrī.

Nogaidīšana

"ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs atsaucās uz vienprātības trūkumu DP un iebilda pret sankciju atjaunošānu. ASV lēmumu ignorēja IAEA, asi kritizēja Eiropā. Vašingtona ir nonākusi visnotaļ pazemojošā stāvoklī," uzskata Maskavas valsts starptautisko attiecību institūta Starptautisko pētījumu institūta Eiroatlantiskās drošības centra vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Andrejs Baklickis.

Tomēr eksperts pieļāva, ka ASV sankcijas nobiedēs ārvalstu bizness. Ja ieroču embargo tiks atcelts, daudzi tomēr nevēlēsies tirgot ar Irānu. Draudi nonākt zem ASV spiediena šķitīs svarīgāki. Taču arī tādos apstākļos Vašingtonas rīcība šķiet pārlieka.

"Eiropas likumdošana paredz ieroču embargo līdz 2023. gadam. Tāpēc pat gadījumā, ja starptautiskie aizliegumi tiks atcelti, ES nevarēs sadarboties ar Teherānu šajā jomā. Krievijā un Ķīnā situācija ir vēl interesantāka. Kompānijas no šīm valstīm, kas potenciāli varētu pārdot bruņojumu Irānai, jau ir sankciju sarakstos. Nekas nekavē tās noslēgt skaļu darījumu ar Teherānu pēc embargo atcelšanas. Tas nenozīmē, ka bruņojums nekavējoties nonāks Irānā, tomēr ASV morālā sakāve ir acīmredzama," sprieda eksperts.

Speciālists starptautisko attiecību jomā Rafaels Satarovs (ASV) pievērsa uzmanību tam, ka Teherānas reakcija uz ASV vienpusējām sankcijām bija ieturēta. Viņš konstatēja, ka Irānas valdība nevēlas saasināt situāciju pirms prezidenta vēlēšanām Amerikā.

"Islāma Republika saprot, ka jebkāds ass izteikums par ASV tikai kaitēs. Tramps nekavējoties pavērsīs savā labā kārtējo krīzi ar Irānu un pastiprinās spiedienu. Pie tam tagad Eiropa, Krievija, Ķīna, ANO ir Irānas pusē. Verbālai konfrontācijai nav nozīmes. Bet vienpusējām sankcijām nav starptautiski atzīta likuma spēka," uzskata Satarovs.

Arī citi eksperti bija vienisprātis: ja ASV prezidenta posteni ieņems Džo Baidens, amerikāņi varētu atgriezties pie Visaptverošā rīcības plāna. Tomēr Trampa prezidentūras gados situācija ap Irānu ir mainījusies. Tāpēc atgriešanās pie "darījuma" nebūs vienkārša.

22
Tagi:
drošība, ANO, Krievija, Ķīna, Eiropas Savienība, Irāna, ASV
Pēc temata
Līdz ar karu Irākā sākās Amerikas sakāve. Kā tas notika?
Krievijas prezidents ierosinājis ANO Drošības padomes locekļu videotikšanos
Trampa padomnieks atzinis ASV sakāvi ANO Drošības padomē
Sankcijas pret Irānu: ASV viedoklis un nepareizais
Artis Pabriks

"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā": Artis Pabriks "uzbraucis" bankām

0
(atjaunots 18:33 23.09.2020)
Latvijas aizsardzības ministrs pēkšņi norūpējies par valsts finanšu sektora problēmu un pieprasīja pārtraukt spiedienu, ko jūt banku iebiedētie klienti.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Sarežģītais stāvoklis Latvijas finanšu sektorā, kas radies banku sistēmas "kapitālremonta" rezultātā, šķiet, satraucis ne tikai nozares speciālistus, bet arī varas pārstāvjus.

Piemēram, aizsardzības ministrs Artis Pabriks asi kritizēja banku nesamērīgās prasības.

"Ir pēdējais laiks visiem atzīt, ka prasības banku klientiem ir pārmērīgas un nesaprātīgas. Ieviestas, aizsedzoties ar drošības jautājumiem," Pabriks ar sašutumu klāstīja savā lapā Twitter.

​Tomēr sociālo tīklu lietotāji Pabrika aizbildniecisko žestu novērtēja atšķirīgi – daži atbalstīja politiķa sašutumu cits ironiski atzīmēja, ka bez nopietniem valdības lēmumiem tie ir tikai tukši vārdi.

"Starp citu, šo prasību tiešās sekas ir lielas sabiedrības daļas iedzīšana ātro kredītu lamatās un ātro kredītu nozares uzplaukums kā tāds. Jo, kad pēkšņi banka nekreditē vairs pat gludekļa iegādi – ko gan cilvēkam iesākt?" bija sašutis pazīstamais reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks.

​Viens no komentētājiem atgādināja, ka kredītu trūkuma dēļ reģionos nav iespējams izdzīvot.

"Tieši tā! Bankas reģionos nefinansē ne mājokļa rekonstrukcijas, ne jaunas būvniecības, tikai iegādi, vēl pie tam banka, kuru mēs visi Latvija kopīgi pēdējo izglābām! Kā reģionos dzīvot? Viens ceļš – uz Rīgu... ļoti skumji..." konstatēja Edgars Kaļva.

​"Neticu, ka jūs pats pēkšņi tā izdomājāt, izklausās pēc partijas sponsoru lūguma," politiķi par spēlēm aizdomās tur Misters Futbols.

​"Un kas ir vainīgs? MK un Saeima! Skatoties budžetu, sapratāt, ka nauda garām iet, jo LV iedzīvotāji kontus atvēra LT un EE? Regulējumu vajadzēja, bet kā parasti Latvijā notiek - pārspīlēja ar īstenošanu," ironizēja rilekta.

​"Un banku lobijs , kas ierobežo skaidru naudu, tikpat nesamērīgs un nelikumīgs," autoru atbalstīja lasītājs ar lietotājvārdu "Patiesība ir tur ārā".

​Komentētāji droši kritizēja politiķi par bezdarbību.

"Teica Artis, pamostoties rapšu laukā, kas bija viņa partijas biedru a/parts..." atgādināja Juris Lipsnis.

​"Kapteinis Acīmredzamais no miesas un asinīm," sarkastiski konstatēja cits komentētājs.

​"Es to atzinu pirms gada. Visi atzīs, un? Dzīvos ar atziņu? It kā jau tāpēc ir Saeima un valdība, lai ar atziņām kaut ko arī iesāktu," neapmierināts atzīmēja Kaspars.

​"Vai kāds vēl atceras "pelēko sarakstu" un Krišjāņa Kariņa satraukumu par LV iekļaušanu tajā?" ar izsmieklu apjautājās Arvis Villa.

​"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā ko paši sadaram, mazohistiski šaujot sev visās iespējamās vietās," uz pārmetumu attrauca aizsardzības ministrs.

​Atgādināsim, ka Latvijā pilnā sparā rit finanšu sektora "kapitālremonts" ar mērķi novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. Tas sākās 2018. gadā, kad komisijas Moneyval eksperti publicēja ziņojumu par pārkāpumiem Latvijas finanšu sektorā un norādīja: ja valsts nelabosies, tā nokļūs "pelēkajā sarakstā", kas ļoti negatīvi ietekmēs tās ekonomiku.

Represiju giljotīna sāka darbu pilnā sparā, taču kontrolējošās struktūras pieprasa aizvien jaunus upurus. Ārvalstnieki jau ir aizgājuši, tāpēc bez darba palikušie finanšu uzraugi sāka bloķēt vietējo uzņēmēju un vienkāršu iedzīvotāju kontus.

0
Tagi:
Artis Pabriks, bankas, Latvija
Pēc temata
Simtiem dosjē lappušu: kā pārbauda ABLV noguldītājus un vai viņiem atgriezīs naudu
Atlaižu nebūs: bankas nav gatavas atbalstīt uzņēmējus no Baltkrievijas
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu