Sīrijas karavīri ar Krievijas karogu mītiņa laikā, foto no arhīva

"Mēs viņus novērtējām par zemu": Rietumi atzinuši krievu militāros panākumus Sīrijā

72
(atjaunots 09:46 09.08.2020)
Ja ne Krievijas atbalsts, Bašars Asads būtu cietis sakāvi karā – amerikāņi atzinuši, ka Maskavas, kā arī Irānas un "Hesbollah" iejaukšanās ļāva Sīrijas armijai atkarot lielāko daļu valsts nelikumīgajiem bruņotajiem formējumiem.

ASV Kongresa pētniecības grupa ziņojumā "Bruņotā konflikta pārskats Sīrijā un ASV reakcija" atzina, ka Maskavas atbalsts devis iespēju Sīrijas armijai atkarot lielāko daļu teritorijas un piespiest atkāpties nelikumīgos bruņotos formējumus. Par to, kam vēl pievērsuši uzmanību militārie analītiķi un kādas ir viņu prognozes, portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Spēku izvietojums

Dokumentu ilustrē Sīrijas karte. Valsts centrālo, rietumu un dienvidu daļas kontrole Bašara Asada valdība, izņemot nelielu anklāvu pie Jordānijas robežas, kur atrodas ASV armijas bāze Tanfa. Idlibas reģionu (muhafaze) ziemeļrietumos kontrolē ekstrēmisti un Turcija. Teritorijas uz ziemeļiem un austrumiem no Eifratas – aptuveni trešā daļa valsts – ir kurdu rokās.

Situācija Sīrijā, foto no arhīva
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Analītiķi mazliet krāpjas, - šos rajonus faktiski kontrole Vašingtona. Amerikāņu skaits te nav liels – aptuveni 600 kareivji, ja ticēt pārskatam. Tomēr viņi ieņem pozīcijas ap galvenajām naftas atradnēm šajā ogļūdeņražiem bagātajā reģionā. Bez tam Sīrijas austrumos rīkojas vairāki simti privāto militāro kompāniju (PMK) kaujinieku. Dokumentā atzīmēts: oficiālā valdība uzskata, ka ASV militārā klātbūtne reģionā ir nelikumīga. Tomēr Vašingtona klāsta, ka naftas atradnes esot jāsargā no teroristiem.

Ziņojuma autori neslēpj, ka laiku pa laikam notiek sadursmes ar Asada armiju. Piemēram, viņi apgalvo, ka šī gada februārī kontroles postenī Kamišlu ciemā Sīrijas karavīri apšaudījuši ASV patruļu. Neviens nav cietis. Tāpat pieminēti aizvien biežākie Krievijas un ASV karavīru tiešas konfrontācijas gadījumi valsts ziemeļaustrumos.

Internetā publicēti jau aptuveni desmit video ieraksti, kuros redzams, kā ASV armijas bruņumašīnas cenšas bloķēt ceļu Krievijas kara policijas automašīnām. Par laimi, apšaudes nav notikušas.

Krievija neaizies

Kopumā amerikāņi atzīst, ka Izraēlas aviācijas uzlidojumi Irānas objektiem valstī un pret Krieviju vērstās sankcijas nav piespiedušas Maskavu un Teherānu atteikties no atbalsta sniegšanas Bašaram Asadam vai vismaz kaut kādā mērā samazināt palīdzību.

Krievijas militārā aviācija aviobāzē Hmeimima Sīrijā, foto no arhīva
© Sputnik / Дмитрий Виноградов

"ASV pārāk zemu novērtēja Maskavas iespējas un vēlmi izmantot Sīriju kā placdarmu savas ietekmes izplatīšanai Tuvajos Austrumos, - raksta analītiķi. – Iespējama arī tieša militāra sadursme ar Krieviju, Irānu vai to sabiedrotajiem. Turklāt jāsaprot, cik tālu Maskava var aiziet atbalsts sniegšanā savam sabiedrotajam Sīrijā."

Ziņojuma autori ar nožēlu konstatēja, ka kļūst aizvien grūtāk piespiest Damasku pie sienas. Frontes līniju izdevies attālināt no Sīrijas galvaspilsētas, pārsvarā – pateicoties Krievijas aviācijas un speciālo uzdevumu vienībām, un lielāko daļu valsts kontrolē "režīms". Bašara Asada politiskajiem pretiniekiem rokās vairs nav gandrīz nekādu trumpju. Vienlaikus kurdi pakāpeniski tuvinās Damaskai. Tātad centrālā valdība varētu atgūt arī valsts austrumus un ziemeļus.

ISIS* vēl joprojām ir bīstama

2018. gada decembrī Donalds Tramps paziņoja, ka ISIS* ir uzvarēta. Tomēr analītiķi uzskata, ka grupējums vēl nav sagrauts. ASV sabiedrotie ieņēma ISIS* pēdējos atbalsta punktus Sīrijā 2019. gada martā. Tomēr islāmisti saglabāja komandas struktūru un dumpinieku pārvaldi Sīrijā un Irākā. Tātad viņi vēl joprojām var organizēt sāpīgus triecienus.

"Tālākajā perspektīvā ISIS* liktenis Sīrijā ir atkarīgs no mūsu spējām izveidot valstī drošības iestādes, kas neļaus grupējumam atkal atgūt spēkus, - skaidro ziņojuma autori. – Tomēr "Islāma valsts"* draudi būs ilgi. Mums jāturpina sniegt atbalsts kurdiem, lai viņi cīnītos ar teroristiem."

Apdraudējumu rada arī gūstekņu nometnes, kurās patlaban ir aptuveni desmit tūkstoši ISIS* kaujinieku. Tās pārsvarā atrodas valsts ziemeļos – nometnes apsargā kurdu vienības. Ir arī nometnes ekstrēmistu ģimenes locekļiem. Lielākajā no tām – Holā ir aptuveni 66 tūkstoši teroristu sievu un bērnu. Analītiķi uzskata, ka kaujinieki turpina propagandu tajās, stiprina ieslodzīto cīņas sparu, bet ISIS* plāno uzbrukumus, lai atbrīvotu domubiedrus.

Kurdu vadība jau vairākkārt ziņojusi, ka spēku gūstekņu apsardzei tai nepietiek. Amerikāņi nesteidz palīgā – Vašingtona pieprasa, lai kaujinieku izcelsmes valstis repatriētu viņus mājās soda izciešanai. Tomēr neviens īpaši nevēlas atvest mājup "savējos" teroristus un visi izdomā dažādus ieganstus, lai izvairītos no tāda pienākuma.

Problemātiska province

Karstākais punkts ir Idlibas province. Tur patlaban strādā Sīrija, Krievija, Irāna un Turcija. ASV spēku šeit nav, taču amerikāņi vairākkārt uzbrukuši vienībām, kas saistītas ar "Al Kaidu"*.  Nevalstiskos formējumus pārstāv grupējumi "Haijat Tahrir aš Šam"*, "Huras ad Din"*, "Sīrijas nacionālā armija", "Hesbollah" un citi. Provincē ir arī ISIS* kaujinieki.

"Idlibas ziemeļu rajoni ir vienīgais reģions, ko kontrolē opozīcijas spēki, - uzsvēra analītiķi. – Vietējie grupējumi ir vienības, kas palikušas no tiem, kuri meta izaicinājumu Damaskai 2011. gadā. No 5. marta Idlibā ir pamiers, par ko vienojušies Turcijas un Krievijas prezidenti. Viņu spēki kopā patrulē stratēģisko trasi M4."

Ziņojuma autori precizēja: pagaidām pamieru izdodas saglabāt, neskatoties uz kaujinieku apšaudēm. Tomēr Turcija vēl joprojām pārvieto uz Idlibu bruņotos spēkus un nesen apliecināja, ka ir gatava atsākt karadarbību. Tātad karš Sīrijā vēl nebūt nav beidzies.

*Teroristiska organizācija, aizliegta Krievijā un citās pasaules valstīs.

72
Tagi:
Rietumi, Krievija, Sīrija
 F-35

Gausa aviokatastrofa: pār iznīcinātājiem F-35 atkal sabiezē mākoņi

19
(atjaunots 16:25 26.02.2021)
"Neredzamā" F-35 projekta hronisko neveiksmju fonā īpaši optimistisks izskatās Krievijas iznīcinātāja Su-57 tehnoloģiskais izrāviens: amerikāņi ir spiesti atzīt krievu ieroču pārākumu.

Daudzfunkcionālajam iznīcinātājam-bumbvedējam F-35 Lightning II bija jākļūst par augsti tehnoloģisku simbolu amerikāņu izcilībai un militārajam spēkam, taču patiesībā "Zibens" iezīmēja ASV militārās rūpniecības kompleksa galējās iespējas, un tagad mēs vērojam "piektās paaudzes" neredzamās lidmašīnas gauso katastrofu.

Divas trešdaļas amerikāņu F-35 parka nespēj izpildīt lidojumus dzinēja problēmu dēļ. Lidmašīnai ir virkne nopietnu konstruktīvo trūkumu, tā nav pārvarējusi Pentagona noteiktos izmēģinājumus un vēl līdz šim nav apstiprināta tā masveida ražošana. Patlaban ASV GKS ir gatavi atteikties no F-35 par labu vienkāršākajam 4+ paaudzes iznīcinātājam F-16.

Lockheed Martin F-35 Lightning II
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Sākumā Pentagonā ierosināja samazināt F-35A pasūtījumu vairāk nekā par 40% - no 1763 līdz 1050 lidaparātiem. Vienlaikus ASV GKS izvērtē iespējas iepirkt novecojošo, toties uzticamo F-16 Fighting Falcon. Piespiedu manevrs.  

ASV Gaisa kara spēki ekspluatē iznīcinātāju-bumbvedēju F-35 vairāk nekā piecus gadus, tomēr hroniski cieš tā zemās gatavības pakāpes un daudzi atdeves problēmu dēļ. Iepriekš aizsardzības ministra vietniece Elena Lorda paziņoja, ka lidojumiem gatavi 36% iznīcinātāju F-35 Lightning, pārējās mašīnas "funkcionē tikai daļēji".

Kaujas gatavību pārsvarā nosaka "nelabojamie" konstruktīvie trūkumi, kas ved pie stealth pārseguma, korpusa, dzinēja, navigācijas un pilota dzīvības nodrošināšanas sistēmu fiziska sabrukuma.

Amerikāņu sabiedrotie un partneri, kas sapirkuši F-35 par aptuveni 100 miljoniem dolāru gabalā (Lielbritānija, Norvēģija, Izraēla, Itālija, Singapūra, Dienvidkoreja, Japāna), ir pievilti – lidmašīna neatbilst 5. paaudzes parametriem, līdz cīņas gatavībai, tātad – savu uzdevumu izpildei – tam vēl ir ļoti tālu. Paradoksālā rinda pēc ASV militārās rūpniecības kompleksa izstrādājuma nezūd. Apvienotie Arābu Emirāti nesen noslēdza līgumu par pussimta F-35 piegādi. Izraēla plāno palielināt "Zibeņu" parku līdz trim eskadriļām (40 lidmašīnām). To var pamatot tikai ar slēptu maksu "par draudzību" ar ASV.

Dzinējs F135 – pats spēcīgākais neveiksminieks

Iepriekš izskanēja ziņas par to, ka iznīcinātāja stealth seguma un korpusa bojājumiem virsskaņas ātrumā, par pastāvīgiem traucējumiem ar skābekļa padevi pilotiem un programmatūras kļūmēm. Inženieri pūlas novērst trūkumus ekspluatācijas gaitā, tomēr kritiskās problēmas aug kā sniega lavīna.

ASV GKS iznīcinātājs F-35 saņēmis dzinēju F135, ko amerikāņi uzskata par "pašu spēcīgāku no visiem, ko izmanto jebkurš iznīcinātājs pasaulē". Tomēr tas ir F-35 zemās atdeves galvenais iemesls: turbīnas lāpstiņu virsmas seguma pārkaršanas rezultātā lāpstiņas saplaisā, un dzinējs priekšlaicīgi iziet no ierindas.

Kaprīzajam F135 vajadzīga bieža tehniskā apkalpe, tas būtiski palielina lidmašīnas ekspluatācijas izmaksas. Salīdzinājumam: viena stunda F-35 lidojuma izmaksā 31 tūkstoti dolāru, stunda "večuka" F-16 lidojuma – nepilnus 8 tūkstošus. Starp citu, F135 rezerves dzinējus kompānija Pratt & Whitney ražo nepietiekamā skaitā, pat mierlaika apstākļos. Ja rīt sāksies karš, debesīs pacelsies trešā daļa F-35, vēlāk to skaits ar katru dienu saruks – pat ne pretinieka PGA darbības dēļ, vienkārši metāla noguruma rezultātā.

Arī F-16 laiks mainīt

Lai saglabātu cīņasspēju, ASV Gaisa spēki ir spiesti plānot F-35 skaita samazināšanu un aizvietot tos ar modernizētajiem iznīcinātājiem F-16 Fighting Falcon (tie pieņemti bruņojumā 1979. gadā, patlaban Gaisa spēki izmanto 790 šī tipa iznīcinātājus).

Daudzfunkcionālā vieglā 4. paaudzes iznīcinātāja F-16 maksimālā pacelšanās masa – 21,8 tonnas, tas spēj nest līdz 7,7 toonnas avopbumbu un raķešu uz 9 piekares mezgliem. Cīņas rādiuss – 1700 km, maksimālais ātrums – 2200 km/h. Tā nav slikta mašīna reģionālajiem konfliktiem, taču nav labi spert soli atpakaļ no "piektās paaudzes" – tehnoloģiska degradācija. Pentagons meklē kompromisus.

GKS štāba priekšnieks ģenerālis Čārlzs K. Brauns, jaunākais, iebilda pret "antikvariāta" (F-16) iepirkumu un aicināja izstrādāt absolūti jaunas klases vieglos vienmotora iznīcinātājus – lētāk un vienkāršāk nekā F-35, bet modernāk nekā F-16. Brauns nosauca tos par "ceturtās ar pusi paaudzes vai piektās mīnus paaudzes" mašīnām. ASV GKS sākuši pētījumu programmu, lai novērtētu, cik lietderīgi būtu aizvietot iznīcinātājus F-16 Fighting Falcon ar jaunām kara lidmašīnām. Pētījums tiks noslēgts līdz 2023. finanšu gada sākumam.

Problēmu sarežģī tas, ka F-35 ir vienīgais Rietumu pasaulē ražotais "piektās paaudzes" iznīcinātājs. Boeing ražotie 4. paaudzes iznīcinātāji F-15 un F-18, kas nosacīti konkurē ar to, nākuši no aukstā kara ēras laikiem un morāli novecojuši. ASV sabiedrotie Eiropā neuzņemas pašmāju 5. paaudzes iznīcinātāja izstrādi. Lielbritānija, Polija, Beļģija un Itālija bezcerīgi iegulda līdzekļus amerikāņu F-35 iepirkumos.

Izdevumi Lightning izstrādei pārsnieguši 400 miljardus dolaru, taču izrādījies, ka tas ir tikai sākums nacionālo budžetu līdzekļu neracionālās izšķiešanas procesā. ASV Senāta Bruņoto spēku komitejā F-35 nosauca par "hrestomātijas cienīgu piemēru... aizsardzības iepirkumu salauztajai sistēmai", bet pazīstamais politiķis (pagātnē arī viņš pats bija pilots), nelaiķa Džons Makeins, taisnīgi konstatēja: "F-35 programmas rekordlielie rādītāji vienlaikus bija skandāls un traģēdija no izmaksu, grafiku un atdeves viedokļa."

"Zibens" vēl ilgi pārbaudīs ASV un to sabiedroto GKS pacietību. Nāksies paciest F-35 dārgās "kaprīzes".

"Neredzamā" F-35 projekta hronisko neveiksmju fonā īpaši optimistisks izskatās Krievijas iznīcinātāja Su-57 tehnoloģiskais izrāviens – tas sekmīgi lido un pirmais pasaulē starp īstās piektās paaudzes iznīcinātājiem apgūst hiperskaņas raķetes.

Amerikāņi ir spiesti atzīt krievu ieroču pārākumu.

19
Pēc temata
Amerikāņu F-35 jaunas grūtības – sadursme ar degvielas uzpildītāju
Nelaimīgie "Zibeņi". Kāpēc F-35 joprojām ir pats neveiksmīgākais iznīcinātājs
ASV nosauca galveno NATO ieroci pret Krieviju
"Plāni ir izjaukti": kāpēc ASV jaunākie iznīcinātāji karam neder
Bruņutransportieris К-17 Bumerang

"Tāds Krievijā vēl nav redzēts": aizsardzības komplekss strādā pie īpaša tanka

23
(atjaunots 16:12 26.02.2021)
Spēcīgs, ātrs un labi aizsargāts – uz unificētās bruņotās platformas "Bumerang" bāzes plānots radīt pirmo tanku uz riteņiem Krievijā.

Perspektīvās šasijas īpatnības ļauj samontēt uz tā bruņojuma kompleksu ar tādu pašu gludstobra lielgabalu, kādu saņēmis pašgājējs "Sprut SD", pastāstīja "Militārās rūpniecības kompānijas" ģenerāldirektors Aleksandrs Krasovickis. Par to, kādu vietu bruņotajos spēkos varētu ieņemt tanks uz riteņiem, portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Noderēs Sīrijā

Krasovickis pastāstīja, ka darbs pie unificētās riteņu platformas "Bumerang" ir tuvs noslēgumam – uz tās bāzes uzbūvētā bruņutransportiera K-16 valsts izmēģinājumi ieplānoti līdz gada beigām. Inženieri apliecina, ka konstrukcijā izmantoti mūsdienīgākie zinatnes un tehnikas sasniegumi. Plānos – perspektīvās kājnieku bruņumašīnas K-17, speciālo uzdevumu tehnikas un citu paraugu izmēģinājumi. Krasovckis uzsvēra, ka ātrais darbs pie tanka uz riteņiem rūpniecībai nerada problēmas.

Šāda veida tehnika tika izstrādāta Padomju Savienībā, bet Krievijas armijā riteņu tanku – tā neoficiāli dēvē ar spēcīgu bruņojumu un pilna pagrieziena torni aprīkoto bruņumašīnu saimi – līdz šim nebija. Mašīnas piekāpjas kāpurķēžu tankiem no aizsardzības viedokļa, toties pārspēj ātruma, manevrētspēju un pārvietošanās attāluma ziņā.

"Riteņu tanki ir populāri valstīs ar tiem piemērotu zemes virsmu, - sarunā ar RIA Novosti pastāstīja militārais eksperts Aleksejs Ļeonkovs. – Piemēram, Āfrikā. Tāpēc, teiksim, DĀR dod priekšroku tankiem uz riteņiem. To galvenās priekšrocības – ātrums un nobraukums starp remontiem. Ja tanks, teiksim, salūzīs pēc desmit tūkstošiem kilometru, bruņumašīna ar lielgabalu pārvarēs visus simt tūkstošus."

Бронетранспортер Бумеранг во время демонстрации ходовых и огневых возможностей на полигоне Алабино
© Sputnik / Михаил Воскресенский
Bruņutransportieris "Bumerang"Bruņutransportieris "Bumerang"

Eksperts piezīmēja, ka tamlīdzīgas mašīnas noderētu Krievijas armijai Centrālās Āzijas virzienā, kur ir visnotaļ vāja dzelzceļu caurlaides spēja: ir daudz vieglāk pārvietot riteņu bruņumašīnas pa autotrasēm. Turklāt tāda tehnika palīdzētu patruļās, piemēram, Sīrijā. Tagad tur kara policija pārvietojas ar bruņumašīnām "Tigr" un BTR-82A.

Ļeonkovs uzsvēra, ka perspektīvais tanks, tāpat kā bruņutransportieris, spēj šķērsot ūdens šķēršļus, turpināt apšaudi, pārvietojoties pa zemi vai ūdeni. Pateicoties spēcīgajam bruņojumam, to var pielietot gan reidos, gan armijas operācijās – flangos, izlūkošanā, patruļās un apsardzē.

Liels kalibrs

Liela nozīme ir arī tam, ka riteņu tehnika saudzīgāk ekspluatē ceļu segumu. Labi zināms, ka tanku tērauda kāpurķēdes sagrauj pat izturīgāko asfaltu. Tāpēc smago bruņutehniku cenšas pārvadāt ar īpašiem vilcējiem-transportieriem. Iekraušana un izkraušana aizņem ilgu laiku, bet riteņu tanks var iesaistīties kaujā nekavējoties, bez aizķeršanās un īpašas sagatavošanās.

Авиадесантная самоходная противотанковая пушка 2С25 Спрут-СД
© Sputnik / Алексей Куденко
Aviācijas desanta prettanku pašgājējlielgabals 2S25 "Sprut SD"

Par pamata bruņojumu perspektīvo tanku uzskata vienība ar 125 mm lielgabalu, kā pašgājējam "Sprut SD", ko izstrādā speciāli gaisa desanta vajadzībām.

Gludstobra 2A75 uz stabilizētās sistēmas ar pielādēšanas automātu un 40 šāviņu komplektu līdzinās tanku T-72 un T-90 lielgabaliem 2A46M. Pašgājējs apšaudē izmanto visus atbilstošā kalibra šāviņus, kā arī vadāmās prettanku raķetes. Vienības papildu bruņojums – ar lielgabalu sapārotais 7,62 mm kalibra ložmetējs PKT.

Ar tādu ekipējumu lielgabala "Bumerang" var kļūt par spēcīgāko riteņu tanku pasaulē. Lielākā daļa šīs klases militārās tehnikas Rietumu un Austrumu valstīs bruņotas ar kalibru līdz 105 mm. Riteņu tankus izmanto vairāku NATO un Āzijas reģiona valstu bruņotie spēki. To vidū ir amerikāņu M1128 MGS uz platformas Stryker, franču AMX-10RC, japāņu MCV, itāļu Centauro. 2010. gadu sākumā Krievijas Aizsardzības ministrija apsprieda ar Romu iespējas iepirkt partiju Centauro sauszemes spēku vajadzībām. Uz Krieviju pat tika nogādātas vairākas mašīnas izmēģinājumiem, tomēr tālāk darbs nesekmējās: itāļu mašīnas neatbilda Krievijas prasībām no militārās tehnikas drošības viedokļa.

Pret tankiem un droniem

Perspektīvā riteņu platforma "Bumerang" pirmo reizi tika nodemonstrēta Uzvaras parādē 2015. gadā. Tehnika uz šīs bāzes ir manāmi lielāka un spēcīgāka nekā padomju un Krievijas bruņutransportieri no BTR saimes.

Uz šosejas dzinējs JMZ-780 ar 750 zirgspēku jaudu dod iespēju sasniegt līdz 100 km/h ātrumu. Motora tilpne – mašīnas priekšdaļā, tāpēc desants var iekāpt mašīnā no aizmugures daļas. "Bumerang" saimes mašīnām ir daudzslāņu bruņas ar keramikas saturu – daudz uzticamākas nekā homogēnās bruņas.

Боевая машина пехоты К-17 Бумеранг
© Sputnik / Михаил Воскресенский
Kājnieku kaujas mašīna K-17 "Bumerang"

Pagaidām spēcīgākā "Bumerang" saimes mašīna ir kājnieku bruņumašīna uz riteņiem K-17 ar universālu tālvadības moduli "Bumerang BM". Bruņojums – 30 mm automātiskais lielgabals 2А42 ar selektīvo padevi un munīcijas krājumu līdz 500 lādiņu apmērā. Pret tankiem paredzētas divas sapārotās prettanku raķešu "Kornet" starta iekārtas.

Ir arī nopietnāks variants. Viens no iespējamiem K-17 moduļiem ir AU-220M "Baikal" ar 57 mm lielgabalu, kura šaušanas ātrums sasniedz 120 šāvienus minūtē. Eksperti uzskata, ka ar tā lādiņu jaudu pietiks cīņai pret visām mūsdienīgajām Rietumu kājnieku bruņumašīnām. Turklāt 57 mm kalibrs ļauj efektīvi likvidēt bezpilota lidaparātus, arī nelielos, līdz 12 km attālumā.

23
Pēc temata
"Esam atraduši iespēju apspēlēt Krieviju". Pie kā ķēries Pentagons
"Krievijas ceļi tos piebeigs": amerikāņu tanki radījuši dziļu vilšanos
Krievijas tanks "Armata" dodas iekarot ārzemju tirgu
Krievija piedāvā interesantus jaunumus bruņojuma izstādē Abū Dabī