Dolāri, foto no arhīva

"Astoņkājis-vampīrs" ceļ trauksmi: dolārs var zaudēt pasaules valūtas statusu

99
(atjaunots 18:49 31.07.2020)
Liela banka ASV, pazīstama ar savu politisko ietekmi, ar desmitiem labi pazīstamu bijušo darbinieku - augstu amatpersonu dažādās pasaules valstīs, nākusi klajā ar šokējošu slēdzienu: dolārs var zaudēt savu pasaules galvenās valūtas statusu.

Goldman Sachs ir finansistu aprindās plaši pazīstama struktūra, kas pārvalda aktīvus triljona dolāru vērtībā, ļoti cienīta Volstrītā un kā uz konveijera piegādā savus bijušos darbiniekus ASV Finanšu ministrijai, kā apšaubāmas izcilības zīmes – korporatīvās iesaukas "Astoņkājis-vampīrs" (Vampire squid, saņemta pēc 2008. gada krīzes, pateicoties žurnālista Meta Taibija vieglajai rokai) – īpašniece. "Galvenais, kas jums jāzina par Goldman Sachs, ir tas, ka tā ir visur. Spēcīgākā investīciju banka pasaulē – milzīgs astoņkājis-vampīrs, apvijusies ap cilvēces seju, nežēlīgi iesūc savā asiņainajā rīklē visu, kas ož pēc naudas," žurnālists rakstīja savā pētījumā, ko 2010. gadā publicēja žurnāls The Rollong Stone. Kopš tā laika apraksts pamatīgi pielipis autoritatīvajai amerikāņu finansiālajai struktūrai, portālā RIA Novosti stāsta Ivans Daņilovs.

Ņemot vērā visus iepriekšminētos iemeslus, brīžos, kad "Astoņkājis-vampīrs" publiski pauž savu viedokli, turklāt vēl gadījumos, kad viņa vērtējums būtiski atšķiras no oficiālo mediju klases priekšstatiem par iespējamo, viņa viedokli ir vērts uzklausīt.

Dolāra simbols, foto no arhīva
© Sputnik / Виталий Белоусов

It īpaši pārsteidzoši ir tas, ka amerikaņu banka kritiski vērtē dolara perspektīvas pasaules valūtas statusā, jo pat globālajām finanšu struktūrām, kas "pierakstījušās" ASV, ir specifisks, tomēr labi saskatāms patriotisms, ko tās periodiski apstiprina ar dāsniem ziedojumiem nākamajiem senatoriem un kongresmeņiem. Zināmā mērā Goldman Salchs – tā ir Amerika, precīzāk sakot, - mūsdienīgā Amerika, kas pametusi nomalē darbgaldu un dziļi iestigusi finansiālajās manipulācijas. Reiz Savienoto Valstu simbols bija nevis banka, bet gan ražošanas korporācija "General Motors", par kuru aizsardzības ministrs Vilsons teica: "Kas nāk par labu "General Motors, tas nāk par labu Amerikai." Tagad par ASV simbolu ir kļuvusi investīciju banka, kas periodiski nokrāso logotipu minoritāšu krāsās, kam piemīt dziļi amorālas, tomēr ietekmīgas struktūras reputācija un kad tagad dziļi pārdzīvo par amerikāņu valūtas nākotni, - tās problēmas būtiski ietekmēs arī visas Amerikas perspektīvas.

ASV lietišķās informācijas aģentūra Bloomberg atstāsta autoritatīvās bankas analītiķu bažas: "Goldman Sachs Group Inc. pievērsusi uzmanību strauji augošajām bažām par inflāciju ASV un otrdien laidusi klajā drosmīgu brīdinājumu par to, ka dolārs var zaudēt savu pasaules rezerves valūtas statusu.

Laikā, kad Kongress tuvojas kārtējam fiskālo stimulu raundam, lai atbalstītu pandēmijas izputināto ekonomiku, bet Federālā rezerve jau palielinājusi savu bilanci apmēram par 2,8 triljoniem dolāru šogad, Goldman stratēģi brīdināja, ka ASV politika rada bažas par valūtas vērtības zudumu, kas var pielikt punktu dolāra kā dominējošā spēka valdīšanai pasaules valūtas tirgos."

"Goldman Sachs" analītiķi savu darbu prot: jau pavasarī, kad ASV Federālās rezerves drukas iekārta sāka strādāt ar virsstundām, lai atbalstītu finanšu tirgu un ASV budžetu epidēmijas apstākļos, bet Kongress un Senāts apdomāja, kādā apjomā līdzekļus no budžeta iepludināt ekonomikā un audzēt deficītu, banka tikās ar klientiem un ieteica mainīt dolārus pret zeltu (vai pat bitkoiniem), ņemot vērā gaidāmās inflācijas risku. Tagad banka nolēmusi informēt par problēmu maksimāli plašu auditoriju, un savu panākusi – par to, ka dolārs varētu zaudētu savu planētas galvenās valūtas statusu, uzrakstīja teju visi vadošie mediji.

Neapšaubāmi, jāņem vērā (atzīmēja gan Bloomberg, gan citi komentētāji), ka "plašās finanšu aprindās šis viedoklis vēl joprojām ir mazākumā, bet Goldman analītiķi neapgalvo, ka tas noteikti notiks".

Visapkārt valda uzskats, ka ASV dolāram ne tuvu nedraud rezerves valūtas statusa zudums, ņemot vērā kapitāla tirgu dziļumu un globālo transakciju nospiedošo daļu, kas veiktas ASV dolāros, sarunā ar Bloomberg teica Lielbritānijas bankas Barclays valūtas tirdzniecības Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā vadītājs Maikls Krupkins.

Problēma ir tā, ka būs jau par vēlu, kad šim viedoklim piekritīs lielākā daļa amerikāņu analītiķu. Tobrīd uz amerikāņu valūtas dominējošās pozīcijas veidotās pasaules sistēmas demontāžas process jau būs beidzies vai tajā būs aiz muguras atstāts punkts, pēc kura atgriešanās nav iespējama.

Par labu tam, ka dolāra sistēma pārdzīvos visus savus kritiķus, it kā liecina fakts, ka tai izdevies pārciest iepriekšējo naudas nevaldāmās drukāšanas lēkmi, kas pārņēma Federālo rezervi 2008.-2009. gg. Taču drukas iekārtas darba intensitāte patlaban nav ne salīdzināma ar to, kas notika iepriekšējās krīzes laikā, turklāt 2008.-2009. gg. ASV vēl neapšaubāmi bija vienpolārās pasaules līderis.

Tagad situācija ir kardināli atšķirīga: amerikāņu pilsētas deg, abas vadošās partijas diskutē par tuvāko prezidenta vēlēšanu rezultātu neatzīšanu un iespējamo pilsoņu karu. Arī vienpolārās pasaules vairs nav, un jautājums ir tikai par to, kādu formātu iegūs ASV un Ķīnas aukstais karš.

Ne velti gudrais un labi informētais "Astoņkājis-vampīrs" ceļ trauksmi, aicina ievērot budžeta disciplīnu un sargāt sistēmu, kas dāvāja ASV kolosālas privilēģijas pēdējos 50 gadus. Ietekmīgās bankas brīdinājumu noteikti sadzirdēs, tikai jāšaubās, vai amerikāņu politiķi būs spējīgi spert nepopulāros soļus, kas būs vajadzīgi, lai saglabātu dolāram pasaules galvenās valūtas statusu.

99
Tagi:
Bloomberg, bankas, dolārs, ASV
Pēc temata
Eksperts pastāstīja, kā ASV agresīvā politika ietekmēs dolāra kursu
Beigas tuvojas: pasaules ekonomikas pamatos likta 243 triljonus dolāru vērta bumba
Dienas ir skaitītas: dolāram prognozē 30% devalvāciju
Koronavīruss

"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, jau viss ģeniālais"

52
(atjaunots 17:08 12.08.2020)
Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma.

Mēs, ārsti, esam guvuši panākumus koronavīrusa infekcijas pacientu ārstēšanā, izmantojot monoklonālās antivielas, steroīdus un pretvīrusa preparātus, stāsta Sergejs Carenko, reanimatologs, Lomonosova Maskavas valsts universitātes Fundamentālās medicīnas fakultātes profesors.

Tagad slimnieki mirst retāk, taču joprojām smagas slimības gaitas gadījumos mēs esam spiesti pārvest viņus uz MPL. Pēc tam seši-astoņi cilvēki no katriem desmit nomirst no slimnīcas infekcijām. Šādus slimniekus glābtu jaunas antibiotikas. Taču to izstrādei ir nepieciešami gadi.

Ir arī cits veids: pasargāt cilvēkus no koronavīrusa infekcijas. Šī metode ir laba visos aspektos – gan cilvēks vesels, gan apkārtējos neaplipinās. Galu galā: jo vairāk būs pret slimību rezistentu cilvēku, jo biezāks būs imūnais slānis sabiedrībā, jo drīzāk pienāks epidēmijas beigas.

Pagaidām imunitāte pret slimību veidojas tikai tādā gadījumā, ja cilvēks to izslimo. Bet ir taču arī drošāks variants – imunizācija. Pie tam ir efektīva un droša vakcīna, ko izstrādājuši Gamaleja vārdā nosauktā institūta speciālisti. Šis institūts mikrobioloģijas sabiedrībā ir tāds pats zīmols, kā Mercedes automobiļu ražošanā.

Akadēmiķus Gincburgu un Logunovu es pazīstu daudzus gadus. Ar viņiem un viņu darbiniekiem mēs izstrādājam jaunas cīņas metodes ar izturīgām baktērijām. Turklāt institūta zinātnieki jau ir veiksmīgi izstrādājuši vakcīnas pret Ebolu un MERS. Pat vēl vairāk – viņi ir apguvuši drošu un efektīvu to izstrādes ceļu – vektora metodi. Cilvēkam nekaitīgajam adenovīrusam kā nesējraķetei piesprauž orbitālo staciju – daļiņu koronavīrusa. Un palaiž cilvēka organismā. Pēc tam veidojas imunitāte gan pret "nesējraķeti", gan pret "orbitālo staciju". Lai nostiprinātu panākumus, pēc trim nedēļām tādu pašu "orbitālo staciju" palaiž ar citu "nesējraķeti", citu adenovīrusu. Un atkal veidojas imunitāte. Rezultātā pret abiem adenovīrusiem veidojas vājāka imunitāte (tas taču organismam nav nepieciešams), savukārt pret koronavīrusu – stabila un drošā imūna aizsardzība.

Vienkārši, kā jau viss ģeniālais. Tomēr nevienam neienāca prātā tādas nianses, tikai mūsu meistariem. Pasaulē tiek izstrādātas vēl dažas vektora vakcīnas, taču ne ar divām "nesējraķetēm"!

Vakcīna jau ir izmēģināta brīvprātīgajiem. Pie tam starp pirmajiem bija visi Gamaleja vārdā nosauktā institūta darbinieki. Viņi ir kā jauna tilta celtnieki – nostājās zem jaunuzbūvētā tilta brīdī, kad pa to brauca pirmais vilciens! Pēc tam vakcīna tika izmēģināta uz brīvprātīgajiem – militārpersonām. Nevienas kontrindikācijas, visiem ir spēcīga imunitāte.

Nav brīnums, ka presi uzreiz pāršalca kritikas vilnis - no vienkāršiem izdomājumiem par nozagtām tehnoloģijām līdz pseidozinātniskiem prātojumiem par potenciālu stāvokļa pasliktināšanos, nejauši inficējoties ar koronavīrusu, periodā, kad veidojas imunitāte  pret vakcīnu. Pēdējais skan baisi: antivielu atkarīgā uzlabošanās (ADE). Nezinātājiem tas izklausās baisi. Savukārt virusologi zina, ka ADE efekts ir aprakstīts tikai Denges drudzim, un pat nav saistīts ar vakcināciju. Pārējos gadījumos efektu dažkārt redz mēģenē. Turklāt ne koronavīrusu infekciju gadījumos.

Te nu rodas jautājums. Kas finansē šo kampaņu presē? No kā ir atkarīgi "neatkarīgie eksperti"? Nav nekāds lielais noslēpums: no citiem vakcīnu ražotājiem, kuri pagaidām atpaliek no Krievijas zinātniekiem. Vēl no pretvīrusu preparātu ražotājiem – kompānijām, kas ražo dažkārt efektīvas zāles, taču tās der tikai slimības vieglas formas apstākļos un tām ir virkne blakņu.

Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma un mēs beidzot varēsim ķerties klāt citām slimībām, kam mums pagaidām nepietiek laika epidēmijas

52
Tagi:
veselība, ārsti, vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
PVO: Covid-19 ir 10 reizes bīstamāks par cūku gripu, un to apturēs tikai vakcīna
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu
Vakcinācija, foto no arhīva

Rietumi pārdzīvo par "Putina izmēģinājuma jūrascūciņām"

28
(atjaunots 12:56 12.08.2020)
Potes pret Covid-19 izstrāde pārvērtās sacīkstēs, kurā izrādījās iesaistītas gan farmaceitiskās korporācijas, gan veselas valstis.

Krievijā – un arī pasaulē – piereģistrēta pirmā vakcīna pret koronavīrusu, raksta portālā RIA Novosti komentētāja Irina Alksnis. Tā tika izstrādāta N. Gamaleja vārdā nosauktajā Nacionālajā epidemioloģijas un mikrobioloģijas centrā un ieguva nosaukumu "Sputnik V".

Par vakcīnas reģistrāciju paziņoja Vladimirs Putins, kurš piebilda, ka viena no viņa meitām saņēma poti, veiksmīgi izejot abus tās posmus.

Šī ziņa, protams, atgādina citu slavenu epizodi no Krievijas vēstures, kad 1768. gada rudenī pote pret bakām tika veikta Katrīnai II Lielajai un 14 gadus vecajam troņmantniekam. Tiesa, iemesli, kādēļ Krievijas prezidents publiskoja šo informāciju, stipri atšķiras no viņa dižās priekšgājējas.

Toreiz, pirms divarpus gadsimtiem, imperatore tiecās pārvarēt aizspriedumus un bailes Krievijas sabiedrībā no jaunās medicīniskās procedūras. 2020. gadā prezidents ir spiests atklāt personīgo informāciju, no kā viņš vienmēr cenšas izvairīties, jo valsts izrādījusies iesaistīta kārtējā – un ļoti netīrā – informācijas kara raundā.

Lai novērtētu izcēlušos riebeklību līmeni, pietiek ar vienu virsrakstu: "Filipīnu Duterte izsaucās kļūt par Putina (izmēģinājuma) jūrascūciņu krievu vakcīnai pret koronavīrusu". Tieši ar šādu virsrakstu "Vācijas vilnis" izlaida ziņu par to, ka Filipīnu prezidents pauda gatavību pirmais valstī izmēģināt uz sevis Krievijas vakcīnu.

Potes pret Covid-19 izstrāde pārvērtās sacīkstēs, kurā izrādījās iesaistītas gan farmaceitiskās korporācijas, gan veselas valstis. Pēkšņais Krievijas izrāviens, kura ķērās klāt šai tēmai nedaudz vēlāk par Ķīnu, ASV un Lielbritāniju, procesa līderos izraisa šobrīd mokošas sāpes mūsu rietumu partneriem. Iemeslu tam ir daudz un dažādu.

Pirmkārt, pretrunas ar visprogresīvākajām idejām. Autoritārā atpalikusī Krievija nevar apsteigt Rietumus izcilu rezultātu iegūšanā sarežģītā zinātniskā un tehnoloģiski progresīvā nozarē. Un nav nekādas nozīmes, ka mūsu valsts aktīvos ir vecā epidemioloģiskā skola, uzkrātā pieredze un lieli sasniegumi tieši vakcīnu izstrādes jomā.

Otrkārt, draudi Rietumu ģeopolitiskajai ietekmei. Jo ja Krievija aktīvi sadarbosies ar citām valstīm to iedzīvotāju vakcinācijas pret Covid-19 tēmā, tad tā saņems papildu iespējas pastiprināt savu autoritāti tur. Un to, protams, nekādā gadījumā nedrīkst pieļaut.

Un treškārt, nauda. Kolosālas summas, kuras šobrīd stāv uz kārts un kurām, protams, vēlētos uzlikt ķepas vadošie pasaules farmaceitiskie koncerni. Krievijas Tiešo investīciju fonda (KTIF) vadītājs Kirills Dmitrijevs paziņoja, ka viņa organizācija jau ir saņēmusi pieteikumus viena miljarda vakcīnas devu iegādei no vairāk nekā 20 pasaules valstīm. Var provizoriski iztēloties, kādā astronomiskā peļņā tas varētu izvērsties farmaceitiskajam biznesam, sevišķi ar daudzkārt uzskrūvētu cenu.

Tādēļ nebūt ne nejauši Klīnisko pētījumu organizāciju asociācijā (KPOA), kura vakar aicināja pašmāju Veselības ministriju nereģistrēt vakcīnu pret koronavīrusu, kamēr nebūs pabeigta trešā izmēģinājumu fāze, sastāv lielākie pasaules farmakoloģijas milži: tādi visiem zināmie zīmoli, kā Pfizer, Bayer, Novartis un tā tālāk. Var saprast viņu pārdzīvojumus un sāpi, jo viņiem garām palido milzīgs piķis, uz kuru tiem bija savas cerības un plāni.

Nav svarīgi, ka viņu pretenzijas noraidīja gan Krievijas oficiālās struktūras, gan zinātnieki-epidemiologi. Diez vai farmakoloģijas lobētāji nopietni cerēja iesaldēt notiekošo procesu.

Viņu galvenais mērķis ir publiska pašmāju izstrādājuma diskreditācija, turklāt ne tikai un ne tik daudz valstī, cik ārzemēs. Jo šis KPOA aicinājums rada iespēju rietumu medijiem pilnā balsī kliegt par tās it kā nedrošumu.

Tikai tagad viņiem nāksies rakstīt vēl arī par to, ka "Putina izmēģinājuma jūrascūciņu" saraksta papildinājies ar Krievijas prezidenta meitu. Un tas manāmi noniecina jaunā "Kremļa nozieguma" atmaskošanas efektu.

28
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Krievija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
EK paziņoja, ka no Krievijas it kā nākot dezinformācija par koronavīrusu
Barselonas zinātnieki jau pagājušajā gadā atraduši koronavīrusu SARS-CoV-2
Krievijā nosauca masveida vakcinācijas pret koronavīrusu uzsākšanas termiņus
Eksperts: Krievijai un ASV ir jāsadarbojas cīņā ar koronavīrusu

Visiem donoriem Latvijā veiks koronavīrusa antivielu testu

0
(atjaunots 19:21 13.08.2020)
Valsts radusi iespēju papildus obligātajām analīzēm visiem asinsdonoriem taisīt Covid-19 antivielu testus.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Latvijā visiem asinsdonoriem papildus visām obligātajām analīzēm veiks Covid-19 antivielu testu, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā, vēsta tvnet.lv.

Testēšanas rezultāti tiks anonīmi nodoti Slimību profilakses un kontroles centram, lai novērtētu vispārējās tendences un kolektīvo imunitāti.

Donoriem ar pietiekamu antivielu līmeni piedāvās kļūt par rekonvalescentās plazmas donoriem, kura tiek izmantota kā vien no iespējamajiem ārstēšanas veidiem pacientiem ar smagu Covid-19 slimības gaitu. Šī metode jau tiek pielietota atsevišķās valstīs un tiek aktīvi pētīta, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā.

Tāpat centrs aicina nodot plazmu tos, kas ir izslimojuši Covid-19, ne agrāk kā pēc 28 dienām pēc negatīva koronavīrusa testa rezultāta saņemšanas.

Atgādināsim, ka līdz vasaras beigām katrs gribētājs Latvijā var veikt valsts apmaksātu koronavīrusa testu. Pierakstīties var pa tālruni 8303. Ja simptomu nav, uz analīžu nodošanu var ierasties ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu, lietojot sejas masku, kā arī atnākt ar kājām. Ja simptomi ir, sākumā ir jāsazinās ar ģimenes ārstu.

Iepriekš Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā var būt lielāks, nekā oficiālie skaiti, taču tas nepārsniedz 1% iedzīvotāju.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 20,8 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 747 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 13,7 miljoni izveseļojās.

0
Tagi:
donors, asins, koronavīruss
Pēc temata
Koronavīruss mazinājis apetīti: cik Latvijas iedzīvotājiem vajag naudas normālai dzīvei
Nav motivācija maksāt nodokļus: Rīgā zeļ un plaukst nelegālas ballītes
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"