Lielais desanta kuģis (LDK) Peter Morgunov

Krievija audzē desanta floti: sākušies jauna lielā desanta kuģa valsts izmēģinājumi

41
(atjaunots 11:44 31.07.2020)
Krievija harmoniski veido jaunās okeāna flotes spēkus un līdzekļus. To apliecina arī lielo desanta kuģu jaunā sērija.

Pirmais lielais desanta kuģis sērijā jau vago Baltijas viļņus – tas savdabīgi noslēdza gaitas izmēģinājumus KJF Galvenajā parādē Sanktpēterburgā un sāka valsts izmēģinājumus, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.  

"Ņevas projektēšanas un konstruktoru biroja" izstrādātais un rūpnīcā "Jantarj" būvētais lielais desanta kuģis (LDK) "Peter Morgunov" no Baltijskas devies uz Kronštati, lai piedalītos Galvenajā jūras kara parādē 26. jūlijā. Pēc šī pasākuma kuģa nodošanas komanda un ekipāža sāka valsts izmēģinājumus, tālāk sekos dienests flotē. Mūsu acu priekšā dzimst LDK jaunā paaudze, kas nomainīs agrākos projektus. Atgādināšu, ka XX gadsimta 70. gados rūpnīca "Jantarj" uzbūvēja 14 kuģus, kuru ekspluatācijas laiks jau tuvojas beigām.

Jaunās Krievijas JKF evolūcijā LDK šķita otršķirīgi. Kara kuģu būvē uzmanība tika pievērsta raķešu kuģiem un zemūdenēm, tomēr desanta kuģi visos laikos ir bijuši flotes operatīvo iespēju svarīgs elements. Krievijas armijas darbības Sīrijā apstiprināja, cik nepieciešami ir lielie desanta kuģi, kas spēj operatīvi pārvietot lielā attālumā spēkus un kara tehniku. Ik mēnesi no Krievijas uz Sīriju cauri Bosforam dodas līdz pieci LDK.  

"Petr Morgunov" ir pirmais 11711 projekta sērijas kuģis. Tā būve aizsākta 2015. gada jūnijā. Iepriekš 2018. gada jūnijā Ziemeļu flotes sastāvā iekļāvās 11711 projekta vadošais kuģis "Ivan Gren". Jaunie desanta kuģi spēj uzņemt līdz 300 jūras kājniekus, 13 tankus vai 36 kājnieku kaujas mašīnas, divus helikopterus ar trim dažādām specializācijām jebkurā kombinācijā. Sākotnēji valsts bruņojuma programma paredzēja sešu minētā projekta LDK būvi. Pēc tam sēriju mazliet ierobežoja, toties "Ņevas projektēšanas un konstruēšanas birojā" radās plāni uz šī projekta bāzes radīt jaunus LDK ar tonnāžu 7000-14000 tonnu apmērā.

Jaunās paaudzes LDK iespējas

Rūpnīcas gaitas izmēģinājumu noslēguma posmā LDK "Petr Morgunov" sekmīgi izpildīja artilērijas apšaudi. Tas spēj veikt virkni kaujas uzdevumu.

Salīdzinājumā ar padomju laika projektiem, lielais desanta kuģis ir spēris soli uz priekšu desanta un tehnikas ietilpības ziņā, kā arī no bruņojuma, moderno navigācijas un sakaru līdzekļu viedokļa. Tas ir pirmais pilnvērtīgais kara kuģis Krievijas JKF sastāvā, kas var pildīt visu desanta operāciju ciklu jūrā, kā arī flagmaņa funkcijas mierneša (glābšanas) operācijās un humānās misijās. Tā būvē izmantotas modernās tehnoloģijas, kas mazina tā pamanāmību.

LDK galvenais ierocis ir divas 30 mm kalibra sešstobru artilērijas iekārtas AK-630M "Duet" (nodrošina pretraķešu aizsardzību tuvajā zonā – līdz 4000 m, šaušanas ātrums – līdz 10 tūkstoši šāvienu minūtē) ar uguns vadības radiolokācijas sistēmu "Laska".

Uz LDK paredzēti divi kuģa transporta-cīņas helikopteri Ka-29, meklēšanas-glābšanas helikopteri Ka-27 vai trieciena Ka-52K "Katran". LDK tieša pretdarbība pretinieka kuģiem nav paredzēta. Tomēr, spriežot pēc informācijas par JKF moduļu bruņojuma izmēģinājumiem, 11711 projekta kuģis var saņemt arī raķešu bruņojumu 40 pēdu konteineros, konstrukcija un tonnāža to pieļauj. Speciālisti uzskata, ka kuģu bruņojuma moduļu princips ir flotes nākotne, ko nodrošina militāro iespēju operatīvu nomaiņu atbilstoši nospraustajiem uzdevumiem un konkrētajai situācijai.

Jaunā LDK tehnoloģiskā īpatnība ir "bezkontakta" desants. Metode paredz jūras kājnieku un kara tehnikas izsēdināšanu krastā pa pontoniem, kas tiek izgrūsti no atvērtajām vērtnēm priekšgalā. Desanta laikā kuģis neskar dibenu, tas iespējams viļņošanās apstākļos līdz 4 ballēm. Peldošie bruņutransportieri, kājnieku kaujas mašīnas un desanta kaujas mašīnas var iziet jūrā no kuģa priekšdaļas vai pakaļdaļas, paliekot neredzami no krasta.

Tehnikas iekraušana iespējama pa apareli (iebraukšana) vai ar klāja krāna palīdzību ar celtspēju līdz 16 tonnām (caur augšējā klāja kravas lūku). Iepriekš jau minēts, ka LDK ļauj pārvietot ievērojamu skaitu karavīru un kara tehnikas, turklāt desantam paredzēti komfortabli apstākļi.

LDK "Petr Morgunov" ir 120 m garš, 16,5 m plats, iegrime – 3,6 m, ātrums – līdz 18 mezgli (33,3 km/h), maksimālais brauciena attālums – 3500 jūras jūdzes (6480 km), autonomais reiss – 30 diennaktis. Ekipāža – 100 cilvēki. 11711 projekta LDK pilnā tonnāža – apmēram 5000 tonnas. Tie ir lielākie mūsdienās būvētie Krievijas kuģi. Galvenā enerģētiskā iekārta ražota Kolomenskas rūpnīcā – divi 5200 zirgspēku V-veida dīzeļdzinēji 10D49 ar gāzes turbīnu iepūti. Jāpiebilst, ka kuģa elementi ražoti tikai Krievijā.

Laika prasības

2000. gadu sākumā Krievijas JKF ierindā bija aptuveni 20 lielie desanta kuģi (projekts 1171, būvēti 1966.-1975. gg. un projekts 775, būvēti 1974.-1991.gg.)  Aptuveni puse no tiem bija remontā vai iekonservēti. Polijā būvētajiem kuģiem (775 projekts) bija problēmas ar rezerves daļām un remontu. Vienlaikus nevienā militārajā konfliktā nevarēja iztikt bez LDK. 2008. gada augustā Krievijas kuģi izsēdināja desantu Poti ostā Gruzijā, 1999. gadā – nogādāja miernešus Dienvidslāvijā, 90. gadu sākumā – evakuēja Nokras jūras kara bāzes personālsastāvu Etiopijā. Saraksts nebūt nav pilns. Jauno desanta kuģu būve Krievijā ir laika prasība. Tāpēc sākās liels darbs.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins piedalījās Jūras kara flotes dienas svinībās  Sanktpēterburgā
© Sputnik / Сергей Гунеев

"Ņevas projektēšanas un konstruktoru birojs" par pamatu ņēma 1171 projekta korpusu "Tapir" (tas parādīja savas iespējas gadu desmitiem ilgās ekspluatācijas laikā), tomēr lielākā daļa konstrukcijas tika izstrādāta no jauna. Salīdzinājumam: padomju LKD tonnāža ir par 700 tonnām mazāka. Jaunajam kuģim bija būtiski pilnveidota bruņojuma un ekipējuma sistēma, plašāka tilpne bruņutehnikai (iespējams izvietot tankus divās rindās). Tanku angārā ir speciāla ventilācijas sistēma, kas nodrošina komfortablu temperatūru bruņutehnikas dzinēju palaišanai. LDK spēj piesegt desanta izsēšanos, aizsargāties no pretinieka raķetēm (izņemot artilēriju, ir arī radioelektroniskās cīņas komplekss). Daļa dzīvojamo telpu un medicīnas bloks izvietos virs augšklāja. Uz divklāju kuģa tagad atrasta vieta sporta zālei.

Ārvalstīs analogi 11711 projekta kuģiem nav atrodami. Izmēru un īpašību ziņā tuvi ir Ķīnas LDK (klase Yuting-II) – Ķīnas Jūras kara spēku galvenais desanta līdzeklis, tomēr Krievijas projekts izdevīgi atšķiras ar plašu helikopteru angāru.

41
Tagi:
Krievija, desants, bruņojums, Krievijas Jūras kara flote
Poseidon

Krievijas "Pastardienas torpēdu" nesējs iziet Klusajā okeānā

13
(atjaunots 16:42 10.04.2021)
NATO valstu mēģinājumi sarunāties ar Krievijas Federāciju no spēka pozīcijas, pats par sevi saprotams, saskaras ar stingru pretestību.

ASV armijas provokatīvā klātbūtne pe Krievijas rietumu robežām "atbalsojas" pie Savienoto Valstu rietumu – Klusā okeāna robežam. Par to "partneriem atgādina" eksperimentālā zemūdene "Belkgorod" un kodoltermiskais "Poseidon", konstatēja militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

5. aprīlī informācijas avots militārās rūpniecības kompleksā pastāstīja, ka jūras bezpilota aparātu "Poseidon" nesējs – eksperimentālā atomzemūdene "Belgorod" jau "dūmo", tas ir, palaists tās reaktors. Līdz septembrim tā noslēgs izmēģinājumus un sāks darbu okeānā. Norit izmēģinājumi piestātnē, proti, tiek pārbaudīta kuģa būve, iekārtu montāža un regulējums, galvenā energoiekārta ar slodzi, dzīvības saglabāšanas un drošības sistēmas.

"Poseidon" nesēja pastāvīgā dislokācijas vieta būs viena no bāzēm Klusajā okeānā, pie tam eksperimentālā zemūdene varēs atrisināt uzdevumus jebkurā Pasaules okeāna punktā. Saskaņā ar pašreizējo valsts bruņojuma programmu Krievija uzbūvēs trīs šāda veida zemūdenes.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins par darbu pie sistēmas "Poseidon" pirmo reizi pastāstīja 2018. gadā ("Belgorod" tika nolaista ūdenī 2019. gada 23. aprīlī) un pievērsa uzmanību tās plašajam mērķu spektram – pretinieka aviācijas bāzes grupējumi, krasta nocietinājumi un infrastruktūra. Tolaik ASV amatpersonas atklāti noniecināja jauno ieroci, to uzskatīja par "tehniski sadomātu un neticamu". Tagad Valsts departaments pauž īpašas bažas par starpkontinentālās kodoltorpēdas 2M39 parādīšanos. "Partnerus" satrauc augošā Krievijas Jūras kara flote, kuras sastāvā (saskaņā ar Business Insider informāciju) tā ir aptuveni 360 kuģi, ieskaitot 59 zemūdenes (12 zemūdens kreiseri – ar ballistiskajām raķetēm).

Unikālas īpašības

Daudzfunkcionālā kodolzemūdene "Belgorod" ir 3. paaudzes projekta "Antey" eksperimentāla "reinkarnācija", īpaši pielāgota sistēmas "Poseidon" vajadzībām (agrāk "Antey" saņēma pretkuģu raķetes "Granit").

© Photo Министерство обороны РФ

"Poseidon" ir ļoti nopietns savaldīšanas instruments. Stratēģiskais starpkontinentālais dziļūdes aparāts ar atomenerģētisko iekārtu, spēj pārvietoties 1000 metru dziļumā līdz 10 tūkstošu kilometru attālumā, ātrums – 100 mezgli (vairāk nekā 185 km/h). Izmēģinājumi apstiprināja "neticamās" īpašības un darbības rādiusu. Autonomais "Poseidon" spēj pārvietoties visām domājamā pretinieka esošajām un perspektīvajām zemūdenēm, torpēdām un raķetēm nepieejamā dziļumā un ātrumā. Nav viegli sameklēt tādu "torpēdu" okeānā. Nelielā ātrumā tā pārvietojas gandrīz bez trokšņa (un pat hidroakustiskā kontakta apstākļos pretiniekam nav līdzekļu, ar ko "tikt klāt" bezpilota aparātām). Autonomā vadības sistēma ļauj reģistrēt un pārvarēt pretzemūdeņu robežas, citas aizsardzības sistēmas, garantē neievainojamību, precizitāti, neticamu trieciena efektu. Aparāts ir 24 metrus garš un aptuveni 1,6 m diametrā. To var aprīkot ar parasto vai megatonnas šāviņu. Tāds ierocis ir vienīgi Krievijai, un nevienai pasaules valstij nav aizsardzības no "Poseidon".

 Burevestnik
© Photo Министерство обороны РФ

Iepriekš kolektīvie Rietumi ar ASV priekšgalā mēģināja "nivelēt" Krievijas stratēģisko kodolspēku potenciālu ar NATO paplašināšanos uz austrumiem un globālās PRA sistēmas izveidi Austrumeiropā ar iespēju vēlāk izvietot uzbrukuma "Tomahawk"un citas vidēja darbības rādiusa raķetes netālu no Krievijas robežām (ar mērķi saīsināt lidojuma laiku). Starpkontinentālā sistēma "Poseidon" dāvā "partneriem" iespēju atgriezties daudzpolārās pasaules skarbajā realitātē, kur sods agresoram ir nenovēršams. Nav nekāds brīnums, ka "Pastardienas torpēda" satraukusi ASV stratēģisko vadību (STRATCOM) jau agrīnā izmēģinājumu stadijā, 2019. gada februārī. Debatēs Kongresā STRATCOM vadītājs Džons Haitens atzīmēja, ka "Poseidon" – principiāli jauna bruņojuma sistēma – neiekļaujas līguma NEW START ierobežojumos, un analogi ASV netiek izstrādāti. "Belgorod" ir pirmatklājēja. Starpkontinentālo bezpilota aparātu nesēju līniju atklās atomzemūdene "Habarovsk". Tās pamata īpašības ir aizslepenotas. Atklātos avotos pieejamie dati liecina, ka zemūdenei ir principiāli jauna atomenerģētiskā iekārta, tā var uzņemt līdz sešas bezpilota "Pastardienas torpēdas". Tonnāža – apmēram 10 tūkst. t., ātrums zem ūdens – līdz 32 mezgli, ieniršanas dziļums – 500 metri, autonoms darbs – 120 diennaktis, ekipāža – vismaz 100 cilvēki. Zemūdenes [korpuss atgādina jauno stratēģisko raķešnesēju "Borey".

Te jāpatur prārā, ka bezpilota aparāts spēj sasniegt ASV krasta līniju no jebkuras vietas ziemeļu puslodē, taču tiks izmantots vienīgi gadījumā, ja pret Krieviju vērsta agresija.

Atgādināšu: nevis Krievija, bet gan Savienotās Valstis ar sadomātu ieganstu izstājās no Līguma par vidēja un maza darbības rādiusa raķešu likvidācijas līguma, 2020. gadā palielināja militāro budžetu līdz 750 miljardiem dolāru (summa salīdzināma ar visu pārējo pasaules valstu aizsardzības izdevumiem). Krievijas daudzfunkcionālā okeāna sistēma ir brīdinājums "partneriem", asimetriska atbilde uz Pentagona un NATO trieciena potenciāla bīstamo koncentrāciju Austrumeiropā.

13
Tagi:
militārā tehnika, Krievija
Pēc temata
Krievija garantē: agresoram atmaksās dzelmes SBR "Skif"
Valsts departaments bīstas, ka Krievijas "Poseidon" spēs radīt kodolcunami
Krievu ieroči: 2020. gada provizoriskie rezultāti
Krievijas atbilde uz agresīvu politiku – ziņas par "Poseidonu" nesēju

Laidiet pie stūres: ES līderi grib tikt vispasaules valdībā

19
(atjaunots 16:37 10.04.2021)
Kopīgais paziņojums, ar ko nesen nāca klajā Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons, kancleres kundze Angela Merkele, "Rotšildu prezidents" Emanuels Makrons, PVO ģenerāldirektors un desmits dažādu, pārsvarā – Eiropas valstu vadītāju, ir pelnījis īpašu vērību.

Viņi konstatēja, ka nacionālās valdības nav spējušas pārvadēt pandēmijas sekas, un pieprasīja, lai cilvēce pēc iespējas ātrāk pārietu vispasaules valdības pakļautībā. Un šķiet, ka viņi jau laikus rezervē sev siltas vietiņas. Par līderu plāniem portālā RIA Novosti stāsta Viktorija Ņikiforova.

Jā, formāli runa ir vienīgi par "vispasaules līgumu par pandēmijas apturēšanu", tomēr piezīmes, kas pavada kolektīvo vēstuli, demonstrē: autoru ambīcijas ir plašākas. Piemēram, pašu koronavīrusa pandēmiju viņi dēvē par "lielāko izaicinājumu pasaulei kopš 40. gadiem", piedāvāto līgumu atklāti salīdzina ar "1945. gada līgumu" (proti, Jaltas līgumu).

Tīri cilvēcīgi viņus var saprast. Džonsons, Merkele un, iespējams, arī Makrons ir tipiskas "klibās pīles". Frau Kanzlerin nogrims politiskajā Lētā jau decembrī. Makrona perspektīvas tuvākajās prezidenta vēlēšanās ir skābas. Lielākā daļa britu nevēlas redzēt premjerministra krēslā Džonsonu. Bet viņiem tak gribas vēl pastūrēt.

Nav tikai skaidrs, ko visi šie grimstošie kuģi var piedāvāt pasaulei? Savu pārvaldes pieredzi. Tomēr savu valstu līmenī viņi tikuši galā ļoti slikti. Bezjēdzīgie lokdauni noveduši līdz bankrotam lielu skaitu vidējo un mazo uzņēmumu, gandrīz nobeiguši tūrismu. Atmiņā ataust Obamas nemirstīgā frāze: Eiropas ekonomika ir "saplosīta gabalos".

Vakcinācijas process ir pārvērties par bezgalīgu skandālu virkni. Līdz baltkvēlei novestie iedzīvotāji regulāri iziet ielās, rīko grautiņus un kaujas ar likumsargiem. Valdības vēl vairāk piegriež skrūves, piespriež drakoniskus sodus, organizē atklātu segregāciju ar savām kovidpasēm un, riskējot ar iedzīvotāju dzīvībām, vēl aizvien atsakās no Krievijā izstrādātās vakcīnas.

Vienlaikus valstis, ko nicinoši dēvēja par "jaunattīstības valstīm", sekmīgi cīnās ar koronavīrusu, iepērk Krievijas vakcīnu un, izmantojot lejupslīdi Eiropā, aktivizē savu ekonomiku.

Viss aizvadītais gads Eiropas līderiem ir izvērties par vienu vienīgu episku izgāšanos. Taču viņi nelūdz piedošanu, nedodas pensijā, viņi pēkšņi nolēmuši sevi iecelt vispasaules valdībā. Jā, protams, konspirologi jau brīdināja, ka tā būs, tikai nepateica, cik vājprātīgi tas viss izskatīsies.

Vispasaules valdības kandidāti lepni ziņo: viņiem padotās valstis cietušas krahu, kāds nav redzēts kopš Otrā pasaules kara gadiem. Ir tikai viena nianse: krahu organizējuši viņu pašu – nekāds koronavīruss nebūtu ticis galā viens pats. Rezultātā iedzīvotāji palikuši bez darba un bez perspektīvām, cer tikai uz kaut kādu valdības atbalstu.

Šie lieliskie vadītāji aizvadītajā gadā faktiski sākuši īstu karu pret savām tautām. Miljoniem cilvēku nonākuši uz nabadzības sliekšņa. Tagad Eiropas līderi nolēmuši, ka situācija dāvā viņiem izredzes uz "jaunu Jaltu". Sak, mēs te sarīkojām tādu melu karu, bet tagad pēc tā rezultātiem pārdalīsim pasauli sev par labu. ANO vairs nekam neder – tā mēs uzskatām. Valdības, kas sekmīgi pārvarējušas pandēmiju, jau anglosakšu presē apzieģelētas kā šausmīgi represīvas. Skaidrs taču: Eiropas polilitkajiem lūzeriem radusies neatkārtojama iespēja.

Piedāvātās vispasaules valdības galvenā "odziņa" – nevienu tur neievēlēs. Britu un amerikāņu mediji jau izskaidroja, kā to visu noformēs. Piemēram, žurnāls The Week piedāvā sēdināt pasaules galvas krēslā vienu cilvēku un piešķirt viņam vienkāršu "imperatora" titulu.

Iespējams, imperatora vietā organizēs veselu "politbiroju". Tomēr Briseles birokrātijas pieredze rāda, ka neviens par mūsu viedokli neinteresēsies. Vienkārši sanāks kopā godājami ļautiņi un iecels posteņos, ko vajag. Un viņi sēdēs savos krēslos līdz pastardienai. Demokrātija? Vēlēšanas? Nē, tādas lietas nav dzirdētas.

Pasaules valdības potenciālie locekļi savu darbību programmu cenšas turēt noslēpumā. Stāsta, ka tagad pandēmijas nāks viena pēc otras, tāpēc vakcinācijas režīms un kovidpases paliks uz mūžīgiem laikiem.

"Lielās atiestatīšanas" programma, ko lobē tie paši godājamie ļautiņi, kas plāno iecelt vispasaules valdību, liecina: karš Eiropā pret pašu tautu vēl nav galā. Valdības plānos ir piebeigt rūpniecību. Tas nesīs Eiropas tautām masveida bezdarbu un trūkumu. Garīgo barību dāvās transpersonas un LGBT. Kristīgās baznīcas aiznaglos – tās tak ir vīrusu un idejisku slimību perēklis.

Neskaidrs ir jautājums, kā patiesībā plānots organizēt astoņu miljardu cilvēku pāreju vispasaules vadības paspārnē. Kāds būs spaidu komplekss, kas ar spēku atbalstīs gubernatorus, iznīdēs partizānus mežos, spīdzinās dumpiniekus speciālos cietumos? Bijušie ANO mierneši, atšķaidīti ar NATO kareivjiem? Vācijas un Francijas apvienotā armija, par kuras izveidi tik ilgi spriež Makrons un Merkele? Nav zināms.

Īpašu baudu dāvā iespēja palasīt, kas parakstījis traģikomisko deklarāciju. Vispirms – kā tur nav? Tur nav ne ASV, ne Ķīnas. Ne Krievijas, ne Indijas. Ne Brazīlijas, ne Meksikas, ne Kanādas, ne Japānas. Atklāti sakot, tur nav apmēram simt septiņdesmit valstu no ANO locekļu saraksta. Toties dokumentu parakstījis PVO ģenerāldirektors, doktors Tedross Adhanoms Gebreiesuss. Protams, viņa organizācija jau kopš pašiem pirmsākumiem bija slīpēta tādam darbam. PVO dibinātājs Broks Čisholms bija atklāts, fanātisks vispasaules valdības idejas piekritējs. Nav pagājis ne gadsimts, un viņa idejai parādījušās izredzes.

Starp vispasaules valdības nākajiem locekļiem ir tādi ģeopolitiskie titāni kā Fidži, Albānija, pat Trinidade un Tobago. Tuvāk saraksta beigām pēkšņi ieraugām Ukrainu. Goda vārds, viņi tur ir ar "Volodimira Zelenska" parakstu.

Neviļus rodas doma, ka visa šī fantasmagorija ar vispasaules valdību iecerēta Ukrainas dēļ. Galu galā, Eiropai, kas sevi iedzinusi trūkumā, pat tik pieticīga teritorija būtu ļoti kārdinoša kolonija. Tur ir melnzeme, āboli, speķis, lēts un pieticīgs darba spēks. Cits jautājums – kā viņiem teritoriju turēt paklausībā. Pirms septiņiem gadiem vientiesīgos ukraiņus vilināja ar "dalību ES". Šīs himēras labad (vai atceraties "es gribu mežģīņu biksītes un ES?") slāvu tauta sagrāva savu valsti un noripoja līdz absolūti afrikāniskam dzīves līmenim.

Aleksandrs Frolovs
© Foto : фото из личного архива Александра Фролова

Ukraiņiem pamazām radās šaubas – vai tāds "burkāns" maz sasniedzams. Meitene, kas skandēja par mēžģīņu biksītēm, sāka meklēt darbu Krievijā. Līdz ar  "Ziemeļu straumes 2" virzību uz rietumiem šaubas tikai pieauga.

Bet te pēkšņi ukraiņus aicina vispasaules valdībā. Krievus neaicina, ukraiņus – aicina. Tas tik ir burkāns – jauns, varens! Var droši pavadīt vēl kādus gadus desmit, dzenoties tam pakaļ. Pēc tam godājamie ļautiņi no Eiropas izdomās vēl kaut ko.

19
Tagi:
valdība, pasaule
Pēc temata
Ukraina, bēgļi, Brexit, pandēmija: eksperts par Eiropas integrācijas krahu
Kas vakcinēs Eiropu no vājinātas neatkarības vīrusa