Lielais desanta kuģis (LDK) Peter Morgunov

Krievija audzē desanta floti: sākušies jauna lielā desanta kuģa valsts izmēģinājumi

37
(atjaunots 11:44 31.07.2020)
Krievija harmoniski veido jaunās okeāna flotes spēkus un līdzekļus. To apliecina arī lielo desanta kuģu jaunā sērija.

Pirmais lielais desanta kuģis sērijā jau vago Baltijas viļņus – tas savdabīgi noslēdza gaitas izmēģinājumus KJF Galvenajā parādē Sanktpēterburgā un sāka valsts izmēģinājumus, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.  

"Ņevas projektēšanas un konstruktoru biroja" izstrādātais un rūpnīcā "Jantarj" būvētais lielais desanta kuģis (LDK) "Peter Morgunov" no Baltijskas devies uz Kronštati, lai piedalītos Galvenajā jūras kara parādē 26. jūlijā. Pēc šī pasākuma kuģa nodošanas komanda un ekipāža sāka valsts izmēģinājumus, tālāk sekos dienests flotē. Mūsu acu priekšā dzimst LDK jaunā paaudze, kas nomainīs agrākos projektus. Atgādināšu, ka XX gadsimta 70. gados rūpnīca "Jantarj" uzbūvēja 14 kuģus, kuru ekspluatācijas laiks jau tuvojas beigām.

Jaunās Krievijas JKF evolūcijā LDK šķita otršķirīgi. Kara kuģu būvē uzmanība tika pievērsta raķešu kuģiem un zemūdenēm, tomēr desanta kuģi visos laikos ir bijuši flotes operatīvo iespēju svarīgs elements. Krievijas armijas darbības Sīrijā apstiprināja, cik nepieciešami ir lielie desanta kuģi, kas spēj operatīvi pārvietot lielā attālumā spēkus un kara tehniku. Ik mēnesi no Krievijas uz Sīriju cauri Bosforam dodas līdz pieci LDK.  

"Petr Morgunov" ir pirmais 11711 projekta sērijas kuģis. Tā būve aizsākta 2015. gada jūnijā. Iepriekš 2018. gada jūnijā Ziemeļu flotes sastāvā iekļāvās 11711 projekta vadošais kuģis "Ivan Gren". Jaunie desanta kuģi spēj uzņemt līdz 300 jūras kājniekus, 13 tankus vai 36 kājnieku kaujas mašīnas, divus helikopterus ar trim dažādām specializācijām jebkurā kombinācijā. Sākotnēji valsts bruņojuma programma paredzēja sešu minētā projekta LDK būvi. Pēc tam sēriju mazliet ierobežoja, toties "Ņevas projektēšanas un konstruēšanas birojā" radās plāni uz šī projekta bāzes radīt jaunus LDK ar tonnāžu 7000-14000 tonnu apmērā.

Jaunās paaudzes LDK iespējas

Rūpnīcas gaitas izmēģinājumu noslēguma posmā LDK "Petr Morgunov" sekmīgi izpildīja artilērijas apšaudi. Tas spēj veikt virkni kaujas uzdevumu.

Salīdzinājumā ar padomju laika projektiem, lielais desanta kuģis ir spēris soli uz priekšu desanta un tehnikas ietilpības ziņā, kā arī no bruņojuma, moderno navigācijas un sakaru līdzekļu viedokļa. Tas ir pirmais pilnvērtīgais kara kuģis Krievijas JKF sastāvā, kas var pildīt visu desanta operāciju ciklu jūrā, kā arī flagmaņa funkcijas mierneša (glābšanas) operācijās un humānās misijās. Tā būvē izmantotas modernās tehnoloģijas, kas mazina tā pamanāmību.

LDK galvenais ierocis ir divas 30 mm kalibra sešstobru artilērijas iekārtas AK-630M "Duet" (nodrošina pretraķešu aizsardzību tuvajā zonā – līdz 4000 m, šaušanas ātrums – līdz 10 tūkstoši šāvienu minūtē) ar uguns vadības radiolokācijas sistēmu "Laska".

Uz LDK paredzēti divi kuģa transporta-cīņas helikopteri Ka-29, meklēšanas-glābšanas helikopteri Ka-27 vai trieciena Ka-52K "Katran". LDK tieša pretdarbība pretinieka kuģiem nav paredzēta. Tomēr, spriežot pēc informācijas par JKF moduļu bruņojuma izmēģinājumiem, 11711 projekta kuģis var saņemt arī raķešu bruņojumu 40 pēdu konteineros, konstrukcija un tonnāža to pieļauj. Speciālisti uzskata, ka kuģu bruņojuma moduļu princips ir flotes nākotne, ko nodrošina militāro iespēju operatīvu nomaiņu atbilstoši nospraustajiem uzdevumiem un konkrētajai situācijai.

Jaunā LDK tehnoloģiskā īpatnība ir "bezkontakta" desants. Metode paredz jūras kājnieku un kara tehnikas izsēdināšanu krastā pa pontoniem, kas tiek izgrūsti no atvērtajām vērtnēm priekšgalā. Desanta laikā kuģis neskar dibenu, tas iespējams viļņošanās apstākļos līdz 4 ballēm. Peldošie bruņutransportieri, kājnieku kaujas mašīnas un desanta kaujas mašīnas var iziet jūrā no kuģa priekšdaļas vai pakaļdaļas, paliekot neredzami no krasta.

Tehnikas iekraušana iespējama pa apareli (iebraukšana) vai ar klāja krāna palīdzību ar celtspēju līdz 16 tonnām (caur augšējā klāja kravas lūku). Iepriekš jau minēts, ka LDK ļauj pārvietot ievērojamu skaitu karavīru un kara tehnikas, turklāt desantam paredzēti komfortabli apstākļi.

LDK "Petr Morgunov" ir 120 m garš, 16,5 m plats, iegrime – 3,6 m, ātrums – līdz 18 mezgli (33,3 km/h), maksimālais brauciena attālums – 3500 jūras jūdzes (6480 km), autonomais reiss – 30 diennaktis. Ekipāža – 100 cilvēki. 11711 projekta LDK pilnā tonnāža – apmēram 5000 tonnas. Tie ir lielākie mūsdienās būvētie Krievijas kuģi. Galvenā enerģētiskā iekārta ražota Kolomenskas rūpnīcā – divi 5200 zirgspēku V-veida dīzeļdzinēji 10D49 ar gāzes turbīnu iepūti. Jāpiebilst, ka kuģa elementi ražoti tikai Krievijā.

Laika prasības

2000. gadu sākumā Krievijas JKF ierindā bija aptuveni 20 lielie desanta kuģi (projekts 1171, būvēti 1966.-1975. gg. un projekts 775, būvēti 1974.-1991.gg.)  Aptuveni puse no tiem bija remontā vai iekonservēti. Polijā būvētajiem kuģiem (775 projekts) bija problēmas ar rezerves daļām un remontu. Vienlaikus nevienā militārajā konfliktā nevarēja iztikt bez LDK. 2008. gada augustā Krievijas kuģi izsēdināja desantu Poti ostā Gruzijā, 1999. gadā – nogādāja miernešus Dienvidslāvijā, 90. gadu sākumā – evakuēja Nokras jūras kara bāzes personālsastāvu Etiopijā. Saraksts nebūt nav pilns. Jauno desanta kuģu būve Krievijā ir laika prasība. Tāpēc sākās liels darbs.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins piedalījās Jūras kara flotes dienas svinībās  Sanktpēterburgā
© Sputnik / Сергей Гунеев

"Ņevas projektēšanas un konstruktoru birojs" par pamatu ņēma 1171 projekta korpusu "Tapir" (tas parādīja savas iespējas gadu desmitiem ilgās ekspluatācijas laikā), tomēr lielākā daļa konstrukcijas tika izstrādāta no jauna. Salīdzinājumam: padomju LKD tonnāža ir par 700 tonnām mazāka. Jaunajam kuģim bija būtiski pilnveidota bruņojuma un ekipējuma sistēma, plašāka tilpne bruņutehnikai (iespējams izvietot tankus divās rindās). Tanku angārā ir speciāla ventilācijas sistēma, kas nodrošina komfortablu temperatūru bruņutehnikas dzinēju palaišanai. LDK spēj piesegt desanta izsēšanos, aizsargāties no pretinieka raķetēm (izņemot artilēriju, ir arī radioelektroniskās cīņas komplekss). Daļa dzīvojamo telpu un medicīnas bloks izvietos virs augšklāja. Uz divklāju kuģa tagad atrasta vieta sporta zālei.

Ārvalstīs analogi 11711 projekta kuģiem nav atrodami. Izmēru un īpašību ziņā tuvi ir Ķīnas LDK (klase Yuting-II) – Ķīnas Jūras kara spēku galvenais desanta līdzeklis, tomēr Krievijas projekts izdevīgi atšķiras ar plašu helikopteru angāru.

37
Tagi:
Krievija, desants, bruņojums, Krievijas Jūras kara flote
Koronavīruss

"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, jau viss ģeniālais"

50
(atjaunots 17:08 12.08.2020)
Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma.

Mēs, ārsti, esam guvuši panākumus koronavīrusa infekcijas pacientu ārstēšanā, izmantojot monoklonālās antivielas, steroīdus un pretvīrusa preparātus, stāsta Sergejs Carenko, reanimatologs, Lomonosova Maskavas valsts universitātes Fundamentālās medicīnas fakultātes profesors.

Tagad slimnieki mirst retāk, taču joprojām smagas slimības gaitas gadījumos mēs esam spiesti pārvest viņus uz MPL. Pēc tam seši-astoņi cilvēki no katriem desmit nomirst no slimnīcas infekcijām. Šādus slimniekus glābtu jaunas antibiotikas. Taču to izstrādei ir nepieciešami gadi.

Ir arī cits veids: pasargāt cilvēkus no koronavīrusa infekcijas. Šī metode ir laba visos aspektos – gan cilvēks vesels, gan apkārtējos neaplipinās. Galu galā: jo vairāk būs pret slimību rezistentu cilvēku, jo biezāks būs imūnais slānis sabiedrībā, jo drīzāk pienāks epidēmijas beigas.

Pagaidām imunitāte pret slimību veidojas tikai tādā gadījumā, ja cilvēks to izslimo. Bet ir taču arī drošāks variants – imunizācija. Pie tam ir efektīva un droša vakcīna, ko izstrādājuši Gamaleja vārdā nosauktā institūta speciālisti. Šis institūts mikrobioloģijas sabiedrībā ir tāds pats zīmols, kā Mercedes automobiļu ražošanā.

Akadēmiķus Gincburgu un Logunovu es pazīstu daudzus gadus. Ar viņiem un viņu darbiniekiem mēs izstrādājam jaunas cīņas metodes ar izturīgām baktērijām. Turklāt institūta zinātnieki jau ir veiksmīgi izstrādājuši vakcīnas pret Ebolu un MERS. Pat vēl vairāk – viņi ir apguvuši drošu un efektīvu to izstrādes ceļu – vektora metodi. Cilvēkam nekaitīgajam adenovīrusam kā nesējraķetei piesprauž orbitālo staciju – daļiņu koronavīrusa. Un palaiž cilvēka organismā. Pēc tam veidojas imunitāte gan pret "nesējraķeti", gan pret "orbitālo staciju". Lai nostiprinātu panākumus, pēc trim nedēļām tādu pašu "orbitālo staciju" palaiž ar citu "nesējraķeti", citu adenovīrusu. Un atkal veidojas imunitāte. Rezultātā pret abiem adenovīrusiem veidojas vājāka imunitāte (tas taču organismam nav nepieciešams), savukārt pret koronavīrusu – stabila un drošā imūna aizsardzība.

Vienkārši, kā jau viss ģeniālais. Tomēr nevienam neienāca prātā tādas nianses, tikai mūsu meistariem. Pasaulē tiek izstrādātas vēl dažas vektora vakcīnas, taču ne ar divām "nesējraķetēm"!

Vakcīna jau ir izmēģināta brīvprātīgajiem. Pie tam starp pirmajiem bija visi Gamaleja vārdā nosauktā institūta darbinieki. Viņi ir kā jauna tilta celtnieki – nostājās zem jaunuzbūvētā tilta brīdī, kad pa to brauca pirmais vilciens! Pēc tam vakcīna tika izmēģināta uz brīvprātīgajiem – militārpersonām. Nevienas kontrindikācijas, visiem ir spēcīga imunitāte.

Nav brīnums, ka presi uzreiz pāršalca kritikas vilnis - no vienkāršiem izdomājumiem par nozagtām tehnoloģijām līdz pseidozinātniskiem prātojumiem par potenciālu stāvokļa pasliktināšanos, nejauši inficējoties ar koronavīrusu, periodā, kad veidojas imunitāte  pret vakcīnu. Pēdējais skan baisi: antivielu atkarīgā uzlabošanās (ADE). Nezinātājiem tas izklausās baisi. Savukārt virusologi zina, ka ADE efekts ir aprakstīts tikai Denges drudzim, un pat nav saistīts ar vakcināciju. Pārējos gadījumos efektu dažkārt redz mēģenē. Turklāt ne koronavīrusu infekciju gadījumos.

Te nu rodas jautājums. Kas finansē šo kampaņu presē? No kā ir atkarīgi "neatkarīgie eksperti"? Nav nekāds lielais noslēpums: no citiem vakcīnu ražotājiem, kuri pagaidām atpaliek no Krievijas zinātniekiem. Vēl no pretvīrusu preparātu ražotājiem – kompānijām, kas ražo dažkārt efektīvas zāles, taču tās der tikai slimības vieglas formas apstākļos un tām ir virkne blakņu.

Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma un mēs beidzot varēsim ķerties klāt citām slimībām, kam mums pagaidām nepietiek laika epidēmijas

50
Tagi:
veselība, ārsti, vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
PVO: Covid-19 ir 10 reizes bīstamāks par cūku gripu, un to apturēs tikai vakcīna
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu
Vakcinācija, foto no arhīva

Rietumi pārdzīvo par "Putina izmēģinājuma jūrascūciņām"

26
(atjaunots 12:56 12.08.2020)
Potes pret Covid-19 izstrāde pārvērtās sacīkstēs, kurā izrādījās iesaistītas gan farmaceitiskās korporācijas, gan veselas valstis.

Krievijā – un arī pasaulē – piereģistrēta pirmā vakcīna pret koronavīrusu, raksta portālā RIA Novosti komentētāja Irina Alksnis. Tā tika izstrādāta N. Gamaleja vārdā nosauktajā Nacionālajā epidemioloģijas un mikrobioloģijas centrā un ieguva nosaukumu "Sputnik V".

Par vakcīnas reģistrāciju paziņoja Vladimirs Putins, kurš piebilda, ka viena no viņa meitām saņēma poti, veiksmīgi izejot abus tās posmus.

Šī ziņa, protams, atgādina citu slavenu epizodi no Krievijas vēstures, kad 1768. gada rudenī pote pret bakām tika veikta Katrīnai II Lielajai un 14 gadus vecajam troņmantniekam. Tiesa, iemesli, kādēļ Krievijas prezidents publiskoja šo informāciju, stipri atšķiras no viņa dižās priekšgājējas.

Toreiz, pirms divarpus gadsimtiem, imperatore tiecās pārvarēt aizspriedumus un bailes Krievijas sabiedrībā no jaunās medicīniskās procedūras. 2020. gadā prezidents ir spiests atklāt personīgo informāciju, no kā viņš vienmēr cenšas izvairīties, jo valsts izrādījusies iesaistīta kārtējā – un ļoti netīrā – informācijas kara raundā.

Lai novērtētu izcēlušos riebeklību līmeni, pietiek ar vienu virsrakstu: "Filipīnu Duterte izsaucās kļūt par Putina (izmēģinājuma) jūrascūciņu krievu vakcīnai pret koronavīrusu". Tieši ar šādu virsrakstu "Vācijas vilnis" izlaida ziņu par to, ka Filipīnu prezidents pauda gatavību pirmais valstī izmēģināt uz sevis Krievijas vakcīnu.

Potes pret Covid-19 izstrāde pārvērtās sacīkstēs, kurā izrādījās iesaistītas gan farmaceitiskās korporācijas, gan veselas valstis. Pēkšņais Krievijas izrāviens, kura ķērās klāt šai tēmai nedaudz vēlāk par Ķīnu, ASV un Lielbritāniju, procesa līderos izraisa šobrīd mokošas sāpes mūsu rietumu partneriem. Iemeslu tam ir daudz un dažādu.

Pirmkārt, pretrunas ar visprogresīvākajām idejām. Autoritārā atpalikusī Krievija nevar apsteigt Rietumus izcilu rezultātu iegūšanā sarežģītā zinātniskā un tehnoloģiski progresīvā nozarē. Un nav nekādas nozīmes, ka mūsu valsts aktīvos ir vecā epidemioloģiskā skola, uzkrātā pieredze un lieli sasniegumi tieši vakcīnu izstrādes jomā.

Otrkārt, draudi Rietumu ģeopolitiskajai ietekmei. Jo ja Krievija aktīvi sadarbosies ar citām valstīm to iedzīvotāju vakcinācijas pret Covid-19 tēmā, tad tā saņems papildu iespējas pastiprināt savu autoritāti tur. Un to, protams, nekādā gadījumā nedrīkst pieļaut.

Un treškārt, nauda. Kolosālas summas, kuras šobrīd stāv uz kārts un kurām, protams, vēlētos uzlikt ķepas vadošie pasaules farmaceitiskie koncerni. Krievijas Tiešo investīciju fonda (KTIF) vadītājs Kirills Dmitrijevs paziņoja, ka viņa organizācija jau ir saņēmusi pieteikumus viena miljarda vakcīnas devu iegādei no vairāk nekā 20 pasaules valstīm. Var provizoriski iztēloties, kādā astronomiskā peļņā tas varētu izvērsties farmaceitiskajam biznesam, sevišķi ar daudzkārt uzskrūvētu cenu.

Tādēļ nebūt ne nejauši Klīnisko pētījumu organizāciju asociācijā (KPOA), kura vakar aicināja pašmāju Veselības ministriju nereģistrēt vakcīnu pret koronavīrusu, kamēr nebūs pabeigta trešā izmēģinājumu fāze, sastāv lielākie pasaules farmakoloģijas milži: tādi visiem zināmie zīmoli, kā Pfizer, Bayer, Novartis un tā tālāk. Var saprast viņu pārdzīvojumus un sāpi, jo viņiem garām palido milzīgs piķis, uz kuru tiem bija savas cerības un plāni.

Nav svarīgi, ka viņu pretenzijas noraidīja gan Krievijas oficiālās struktūras, gan zinātnieki-epidemiologi. Diez vai farmakoloģijas lobētāji nopietni cerēja iesaldēt notiekošo procesu.

Viņu galvenais mērķis ir publiska pašmāju izstrādājuma diskreditācija, turklāt ne tikai un ne tik daudz valstī, cik ārzemēs. Jo šis KPOA aicinājums rada iespēju rietumu medijiem pilnā balsī kliegt par tās it kā nedrošumu.

Tikai tagad viņiem nāksies rakstīt vēl arī par to, ka "Putina izmēģinājuma jūrascūciņu" saraksta papildinājies ar Krievijas prezidenta meitu. Un tas manāmi noniecina jaunā "Kremļa nozieguma" atmaskošanas efektu.

26
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Krievija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
EK paziņoja, ka no Krievijas it kā nākot dezinformācija par koronavīrusu
Barselonas zinātnieki jau pagājušajā gadā atraduši koronavīrusu SARS-CoV-2
Krievijā nosauca masveida vakcinācijas pret koronavīrusu uzsākšanas termiņus
Eksperts: Krievijai un ASV ir jāsadarbojas cīņā ar koronavīrusu

Visiem donoriem Latvijā veiks koronavīrusa antivielu testu

0
(atjaunots 19:21 13.08.2020)
Valsts radusi iespēju papildus obligātajām analīzēm visiem asinsdonoriem taisīt Covid-19 antivielu testus.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Latvijā visiem asinsdonoriem papildus visām obligātajām analīzēm veiks Covid-19 antivielu testu, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā, vēsta tvnet.lv.

Testēšanas rezultāti tiks anonīmi nodoti Slimību profilakses un kontroles centram, lai novērtētu vispārējās tendences un kolektīvo imunitāti.

Donoriem ar pietiekamu antivielu līmeni piedāvās kļūt par rekonvalescentās plazmas donoriem, kura tiek izmantota kā vien no iespējamajiem ārstēšanas veidiem pacientiem ar smagu Covid-19 slimības gaitu. Šī metode jau tiek pielietota atsevišķās valstīs un tiek aktīvi pētīta, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā.

Tāpat centrs aicina nodot plazmu tos, kas ir izslimojuši Covid-19, ne agrāk kā pēc 28 dienām pēc negatīva koronavīrusa testa rezultāta saņemšanas.

Atgādināsim, ka līdz vasaras beigām katrs gribētājs Latvijā var veikt valsts apmaksātu koronavīrusa testu. Pierakstīties var pa tālruni 8303. Ja simptomu nav, uz analīžu nodošanu var ierasties ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu, lietojot sejas masku, kā arī atnākt ar kājām. Ja simptomi ir, sākumā ir jāsazinās ar ģimenes ārstu.

Iepriekš Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā var būt lielāks, nekā oficiālie skaiti, taču tas nepārsniedz 1% iedzīvotāju.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 20,8 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 747 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 13,7 miljoni izveseļojās.

0
Tagi:
donors, asins, koronavīruss
Pēc temata
Koronavīruss mazinājis apetīti: cik Latvijas iedzīvotājiem vajag naudas normālai dzīvei
Nav motivācija maksāt nodokļus: Rīgā zeļ un plaukst nelegālas ballītes
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"