Ledājs

Globālā sasilšana atlikta. Pandēmija nobremzējusi siltumnīcas efektu

65
(atjaunots 15:54 30.07.2020)
Vispārējās karantīnas un pašizolācijas rezultātā dažādu valstu zinātnieki pirmo reizi novērojuši, kā mainās daba un klimats, ja cilvēks pārtrauc savu darbību.

Ražošana apstājusies, ogļu un naftas pieprasījums strauji krities, satiksme mazinājusies, lidmašīnas nelido. Par netīšā planetārā eksperimenta rezultātiem portālā RIA Novosti stāsta Vladislavs Strekopitovs.

Negaidot sasniegti Parīzes konvencijas mērķi

Vispārējas karantīnas un pašizolācijas rezultātā būtiski kritušies galvenās siltumnīcu gāzes – oglekļa dioksīda – izmeši.

© Sputnik / Александр Кряжев

Kalifornijas universitātes Ceļu ekoloģijas centra pārskats liecina, ka pēc pašizolācijas režīma ieviešanas ASV summārais automašīnu nobraukums dienā dažādos štatos krities par 60-80%. Aptuveni tādā pašā apmērā kritušies degvielas pārdošanas apjomi, tātad – arī oglekļa dioksīda izmeši. No 1.marta līdz 14.aprīlim šis rādītājs krities par 71%, tas ir, četriem procentiem gadā, vairāk nekā vajadzīgs cīņai ar klimata pārmaiņām.

Starptautiskās enerģētikas aģentūras (IEA) globālajā pārskatā, kas veltīts Covid-19 pandēmijas ietekmei energonesēju tirgū, teikts, ka šogad ogļskābās gāzes izmeši samazināsies par rekordlielu rādītāju – 8%. Pie tam ANO aicina censties panākt ikgadējo lejupslīdi 7,6% apmērā, lai sasniegtu Parīzes konvencijas ambiciozāko mērķi – noturēt globālo sasilšanu šajā gadimtā 1,5 grādu robežās pēc Celsija skalas. Tātad visai cilvēcei pietiek reizi gadā uz dažām nedēļām nonākt karantīnā, lai saglabātu Zemes klimatu.

Tīras debesis virs Ķīnas un Eiropas

Ekoloģiskā situācija Ķīnā bija viena no neabvēlīgākajām pasaulē, tāpēc šeit uzņēmumu apstāšanās jūtama īpaši asi.

Enerģētikas un tīra gaisa pētījumu centra (CREA) dati liecina, ka divu nedēļu laikā no 23.janvāra, kad tika sperti soļi koronavīrusa izplatīvas apturēšanai, ogļu patēriņš sešās lielākajās elektrostacijās valstī saruka par 40%, ogļskābās gāzes izmeši – par 25%, apmēram par 100 miljoniem tonnu. Šis apjoms līdzinās 6% no globālajiem izmešiem šajā periodā vai 1% - gada laikā Ķīnas teritorijā.

Karantīnas laikā Šanhajas iedzīvotāji pirmo reizi ieraudzīja zilas debesis, savukārt "labā gaisa dienu" vidējais skaits 337 lielākajās pilsētās Ķīnā pieauga par 21,5% salīdzinājumā ar šo periodu gadu iepriekš.

Gaisā valsts ziemeļos par 35% samazinājās cieto daļiņu skaits, kuru izmērs nepārsniedz 2,5 mikronus (tās iekļūst dziļ plaušās un nodara nopietnu kaitējumu veselībai).

NASA publicētie uzņēmumi no satelīta janvārī un februārī Ķīnā konstatēja slāpekļa dioksīda – augsti reaktīvas gāzes izmešu samazināšanos, kas veidojas, sadegot fosilajai degvielai, un rada kaitējumu plaušās. Līdzīga aina vērojama arī Eiropā.

Satelītu datu skaitliskā analīze parādījusi, ka karantīnas laikā slāpekļa dioksīda izmeši pilsētās Ķīnas ziemeļos, Rietumeiropā un ASV samazinājās par 40-60% salīdzinājumā ar pērno gadu. Tas ir rekords visā satelītu novērojumu vēsturē kopš 90.gadu sākuma.

Pozitīvs rezultāts cilvēkam

Zinātnieki aprēķinājuši, ka ar antropogēno darbību saistītie kaitīgie izmeši atmosfērā samazina gaidāmo dzīves ilgumu pasaulē gandrīz par trim gadiem. Tas nozīmē, ka ik gadus pasaulē priekšlaicīgi mirst 8,8 miljoni cilvēku – vairāk nekā no smēķēšanas, visiem militārajiem konfliktiem vai AIDS. Pētnieki to dēvē par "gaisa piesārņošanas pandēmiju". To, kā veselību ietekmēs tīrāks gaiss, vēl nāksies noskaidrot. Tomēr zinātnieki ir pārliecināti, ka vismaz dzīves ilguma ziņā cilvēce būs ieguvēja. Iespējams, noklusīs arī pandēmija.

Gaisa kvalitāte un organisma spējas pretoties infekcijām ir cieši saistītas. Piesārņots gaiss kaitē plaušām un sirdij, saasina elpceļu hroniskās slimības, pazemina imunitāti.

Protams, tas ir īslaicīgs efekts. Ķīnā, kur ierobežojumi lielākajā daļā provinču jau ir atcelti, izmeši atgriežas pie agrākajiem rādītājiem.

Darvas karote medus mucā

Vācu zinātnieki konstatējuši, ka līdz ar gaisa attīrīšanos Ķīnā no ogļskābās gāzes un slāpekļa dioksīda, 1,5-2 reizes pieaudzis gaisa piesārņojums ar toposfēras ozonu.

Atšķirībā no stratosfēras ozona, kas pasargā Zemi no nāvējošā ultravioletā starojuma, troposfēras ozons ir kaitīga sekundāra gāze, kas rada plaušu un sirds slimības. Tas veidojas atmosfēras zemākajos slāņos sarežģītās reakcijās, kurās piedalās gaisma un siltums, un kā smogs karstās un saulainās dienās karājas pār pilsētāmun industriālajiem centriem.

Ziemā slāpekļa oksīdi sagrauj troposfēras ozonu, un tā koncentrācija parasti ir augsta. Savukārt tagad tas uzkrājas.

Zemes šermuļi

Atzīmēts arī neparasts efekts globālās karantīnas rezultātā – mazinājusies Zemes virsējā slāņa vibrācija, ko ģeologi dēvē par seismisko troksni. Iespējams, tāds ir transporta un lielo ražotņu apstāšanās rezultāts.

Beļģijas Karaliskās observatorijas dati liecina, ka valstī kopš 18.marta, kad tika ieviests īpašais režīms koronavīrusa izplatības apturēšanai, Zemes garozas vertikālās kustības samazinājušās par 10-15 nanometriem. Tā ir aptuveni trešā daļa antropogēnā ieguldījuma.

Vibrācijas mazināšanās devusi vērā ņemamu labumu ģeofiziķiem – viņiem izdevies izmantot mazas amplitūdas dabiskās fona svārstības, piemēram, okeāna viļņus smalkiem Zemes garozas pētījumiem. Precīzāk strādā seismiskie detektori, kas prognozē zemestrīces.

 

65
Pēc temata
Eiropu gaida "liela traģēdija"
Zinātnieks: Latvijai nav jābaidās no globālās sasilšanas, ir nopietnākas problēmas
Jums vēl nekas nav zināms par klimata bēgļiem? Tad viņi ies pie jums
NASA parādījusi ledāju kušanas mērogus Antarktīdā
Koronavīruss

"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, jau viss ģeniālais"

52
(atjaunots 17:08 12.08.2020)
Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma.

Mēs, ārsti, esam guvuši panākumus koronavīrusa infekcijas pacientu ārstēšanā, izmantojot monoklonālās antivielas, steroīdus un pretvīrusa preparātus, stāsta Sergejs Carenko, reanimatologs, Lomonosova Maskavas valsts universitātes Fundamentālās medicīnas fakultātes profesors.

Tagad slimnieki mirst retāk, taču joprojām smagas slimības gaitas gadījumos mēs esam spiesti pārvest viņus uz MPL. Pēc tam seši-astoņi cilvēki no katriem desmit nomirst no slimnīcas infekcijām. Šādus slimniekus glābtu jaunas antibiotikas. Taču to izstrādei ir nepieciešami gadi.

Ir arī cits veids: pasargāt cilvēkus no koronavīrusa infekcijas. Šī metode ir laba visos aspektos – gan cilvēks vesels, gan apkārtējos neaplipinās. Galu galā: jo vairāk būs pret slimību rezistentu cilvēku, jo biezāks būs imūnais slānis sabiedrībā, jo drīzāk pienāks epidēmijas beigas.

Pagaidām imunitāte pret slimību veidojas tikai tādā gadījumā, ja cilvēks to izslimo. Bet ir taču arī drošāks variants – imunizācija. Pie tam ir efektīva un droša vakcīna, ko izstrādājuši Gamaleja vārdā nosauktā institūta speciālisti. Šis institūts mikrobioloģijas sabiedrībā ir tāds pats zīmols, kā Mercedes automobiļu ražošanā.

Akadēmiķus Gincburgu un Logunovu es pazīstu daudzus gadus. Ar viņiem un viņu darbiniekiem mēs izstrādājam jaunas cīņas metodes ar izturīgām baktērijām. Turklāt institūta zinātnieki jau ir veiksmīgi izstrādājuši vakcīnas pret Ebolu un MERS. Pat vēl vairāk – viņi ir apguvuši drošu un efektīvu to izstrādes ceļu – vektora metodi. Cilvēkam nekaitīgajam adenovīrusam kā nesējraķetei piesprauž orbitālo staciju – daļiņu koronavīrusa. Un palaiž cilvēka organismā. Pēc tam veidojas imunitāte gan pret "nesējraķeti", gan pret "orbitālo staciju". Lai nostiprinātu panākumus, pēc trim nedēļām tādu pašu "orbitālo staciju" palaiž ar citu "nesējraķeti", citu adenovīrusu. Un atkal veidojas imunitāte. Rezultātā pret abiem adenovīrusiem veidojas vājāka imunitāte (tas taču organismam nav nepieciešams), savukārt pret koronavīrusu – stabila un drošā imūna aizsardzība.

Vienkārši, kā jau viss ģeniālais. Tomēr nevienam neienāca prātā tādas nianses, tikai mūsu meistariem. Pasaulē tiek izstrādātas vēl dažas vektora vakcīnas, taču ne ar divām "nesējraķetēm"!

Vakcīna jau ir izmēģināta brīvprātīgajiem. Pie tam starp pirmajiem bija visi Gamaleja vārdā nosauktā institūta darbinieki. Viņi ir kā jauna tilta celtnieki – nostājās zem jaunuzbūvētā tilta brīdī, kad pa to brauca pirmais vilciens! Pēc tam vakcīna tika izmēģināta uz brīvprātīgajiem – militārpersonām. Nevienas kontrindikācijas, visiem ir spēcīga imunitāte.

Nav brīnums, ka presi uzreiz pāršalca kritikas vilnis - no vienkāršiem izdomājumiem par nozagtām tehnoloģijām līdz pseidozinātniskiem prātojumiem par potenciālu stāvokļa pasliktināšanos, nejauši inficējoties ar koronavīrusu, periodā, kad veidojas imunitāte  pret vakcīnu. Pēdējais skan baisi: antivielu atkarīgā uzlabošanās (ADE). Nezinātājiem tas izklausās baisi. Savukārt virusologi zina, ka ADE efekts ir aprakstīts tikai Denges drudzim, un pat nav saistīts ar vakcināciju. Pārējos gadījumos efektu dažkārt redz mēģenē. Turklāt ne koronavīrusu infekciju gadījumos.

Te nu rodas jautājums. Kas finansē šo kampaņu presē? No kā ir atkarīgi "neatkarīgie eksperti"? Nav nekāds lielais noslēpums: no citiem vakcīnu ražotājiem, kuri pagaidām atpaliek no Krievijas zinātniekiem. Vēl no pretvīrusu preparātu ražotājiem – kompānijām, kas ražo dažkārt efektīvas zāles, taču tās der tikai slimības vieglas formas apstākļos un tām ir virkne blakņu.

Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma un mēs beidzot varēsim ķerties klāt citām slimībām, kam mums pagaidām nepietiek laika epidēmijas

52
Tagi:
veselība, ārsti, vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
PVO: Covid-19 ir 10 reizes bīstamāks par cūku gripu, un to apturēs tikai vakcīna
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu
Vakcinācija, foto no arhīva

Rietumi pārdzīvo par "Putina izmēģinājuma jūrascūciņām"

28
(atjaunots 12:56 12.08.2020)
Potes pret Covid-19 izstrāde pārvērtās sacīkstēs, kurā izrādījās iesaistītas gan farmaceitiskās korporācijas, gan veselas valstis.

Krievijā – un arī pasaulē – piereģistrēta pirmā vakcīna pret koronavīrusu, raksta portālā RIA Novosti komentētāja Irina Alksnis. Tā tika izstrādāta N. Gamaleja vārdā nosauktajā Nacionālajā epidemioloģijas un mikrobioloģijas centrā un ieguva nosaukumu "Sputnik V".

Par vakcīnas reģistrāciju paziņoja Vladimirs Putins, kurš piebilda, ka viena no viņa meitām saņēma poti, veiksmīgi izejot abus tās posmus.

Šī ziņa, protams, atgādina citu slavenu epizodi no Krievijas vēstures, kad 1768. gada rudenī pote pret bakām tika veikta Katrīnai II Lielajai un 14 gadus vecajam troņmantniekam. Tiesa, iemesli, kādēļ Krievijas prezidents publiskoja šo informāciju, stipri atšķiras no viņa dižās priekšgājējas.

Toreiz, pirms divarpus gadsimtiem, imperatore tiecās pārvarēt aizspriedumus un bailes Krievijas sabiedrībā no jaunās medicīniskās procedūras. 2020. gadā prezidents ir spiests atklāt personīgo informāciju, no kā viņš vienmēr cenšas izvairīties, jo valsts izrādījusies iesaistīta kārtējā – un ļoti netīrā – informācijas kara raundā.

Lai novērtētu izcēlušos riebeklību līmeni, pietiek ar vienu virsrakstu: "Filipīnu Duterte izsaucās kļūt par Putina (izmēģinājuma) jūrascūciņu krievu vakcīnai pret koronavīrusu". Tieši ar šādu virsrakstu "Vācijas vilnis" izlaida ziņu par to, ka Filipīnu prezidents pauda gatavību pirmais valstī izmēģināt uz sevis Krievijas vakcīnu.

Potes pret Covid-19 izstrāde pārvērtās sacīkstēs, kurā izrādījās iesaistītas gan farmaceitiskās korporācijas, gan veselas valstis. Pēkšņais Krievijas izrāviens, kura ķērās klāt šai tēmai nedaudz vēlāk par Ķīnu, ASV un Lielbritāniju, procesa līderos izraisa šobrīd mokošas sāpes mūsu rietumu partneriem. Iemeslu tam ir daudz un dažādu.

Pirmkārt, pretrunas ar visprogresīvākajām idejām. Autoritārā atpalikusī Krievija nevar apsteigt Rietumus izcilu rezultātu iegūšanā sarežģītā zinātniskā un tehnoloģiski progresīvā nozarē. Un nav nekādas nozīmes, ka mūsu valsts aktīvos ir vecā epidemioloģiskā skola, uzkrātā pieredze un lieli sasniegumi tieši vakcīnu izstrādes jomā.

Otrkārt, draudi Rietumu ģeopolitiskajai ietekmei. Jo ja Krievija aktīvi sadarbosies ar citām valstīm to iedzīvotāju vakcinācijas pret Covid-19 tēmā, tad tā saņems papildu iespējas pastiprināt savu autoritāti tur. Un to, protams, nekādā gadījumā nedrīkst pieļaut.

Un treškārt, nauda. Kolosālas summas, kuras šobrīd stāv uz kārts un kurām, protams, vēlētos uzlikt ķepas vadošie pasaules farmaceitiskie koncerni. Krievijas Tiešo investīciju fonda (KTIF) vadītājs Kirills Dmitrijevs paziņoja, ka viņa organizācija jau ir saņēmusi pieteikumus viena miljarda vakcīnas devu iegādei no vairāk nekā 20 pasaules valstīm. Var provizoriski iztēloties, kādā astronomiskā peļņā tas varētu izvērsties farmaceitiskajam biznesam, sevišķi ar daudzkārt uzskrūvētu cenu.

Tādēļ nebūt ne nejauši Klīnisko pētījumu organizāciju asociācijā (KPOA), kura vakar aicināja pašmāju Veselības ministriju nereģistrēt vakcīnu pret koronavīrusu, kamēr nebūs pabeigta trešā izmēģinājumu fāze, sastāv lielākie pasaules farmakoloģijas milži: tādi visiem zināmie zīmoli, kā Pfizer, Bayer, Novartis un tā tālāk. Var saprast viņu pārdzīvojumus un sāpi, jo viņiem garām palido milzīgs piķis, uz kuru tiem bija savas cerības un plāni.

Nav svarīgi, ka viņu pretenzijas noraidīja gan Krievijas oficiālās struktūras, gan zinātnieki-epidemiologi. Diez vai farmakoloģijas lobētāji nopietni cerēja iesaldēt notiekošo procesu.

Viņu galvenais mērķis ir publiska pašmāju izstrādājuma diskreditācija, turklāt ne tikai un ne tik daudz valstī, cik ārzemēs. Jo šis KPOA aicinājums rada iespēju rietumu medijiem pilnā balsī kliegt par tās it kā nedrošumu.

Tikai tagad viņiem nāksies rakstīt vēl arī par to, ka "Putina izmēģinājuma jūrascūciņu" saraksta papildinājies ar Krievijas prezidenta meitu. Un tas manāmi noniecina jaunā "Kremļa nozieguma" atmaskošanas efektu.

28
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Krievija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
EK paziņoja, ka no Krievijas it kā nākot dezinformācija par koronavīrusu
Barselonas zinātnieki jau pagājušajā gadā atraduši koronavīrusu SARS-CoV-2
Krievijā nosauca masveida vakcinācijas pret koronavīrusu uzsākšanas termiņus
Eksperts: Krievijai un ASV ir jāsadarbojas cīņā ar koronavīrusu

Visiem donoriem Latvijā veiks koronavīrusa antivielu testu

0
(atjaunots 19:21 13.08.2020)
Valsts radusi iespēju papildus obligātajām analīzēm visiem asinsdonoriem taisīt Covid-19 antivielu testus.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Latvijā visiem asinsdonoriem papildus visām obligātajām analīzēm veiks Covid-19 antivielu testu, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā, vēsta tvnet.lv.

Testēšanas rezultāti tiks anonīmi nodoti Slimību profilakses un kontroles centram, lai novērtētu vispārējās tendences un kolektīvo imunitāti.

Donoriem ar pietiekamu antivielu līmeni piedāvās kļūt par rekonvalescentās plazmas donoriem, kura tiek izmantota kā vien no iespējamajiem ārstēšanas veidiem pacientiem ar smagu Covid-19 slimības gaitu. Šī metode jau tiek pielietota atsevišķās valstīs un tiek aktīvi pētīta, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā.

Tāpat centrs aicina nodot plazmu tos, kas ir izslimojuši Covid-19, ne agrāk kā pēc 28 dienām pēc negatīva koronavīrusa testa rezultāta saņemšanas.

Atgādināsim, ka līdz vasaras beigām katrs gribētājs Latvijā var veikt valsts apmaksātu koronavīrusa testu. Pierakstīties var pa tālruni 8303. Ja simptomu nav, uz analīžu nodošanu var ierasties ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu, lietojot sejas masku, kā arī atnākt ar kājām. Ja simptomi ir, sākumā ir jāsazinās ar ģimenes ārstu.

Iepriekš Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā var būt lielāks, nekā oficiālie skaiti, taču tas nepārsniedz 1% iedzīvotāju.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 20,8 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 747 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 13,7 miljoni izveseļojās.

0
Tagi:
donors, asins, koronavīruss
Pēc temata
Koronavīruss mazinājis apetīti: cik Latvijas iedzīvotājiem vajag naudas normālai dzīvei
Nav motivācija maksāt nodokļus: Rīgā zeļ un plaukst nelegālas ballītes
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"