Topoļ

"Viņiem tāda nav": Krievijas ierocis, kas visvairāk satrauc ASV

71
(atjaunots 14:34 29.07.2020)
Slepenība, mobilitāte, spēja aizsniegt jebkuru kontinentu – pirms 35 gadiem, 1985. gada 23. jūlijā KF Stratēgiskie raķešu spēki saņēma pārvietojamo raķešu kompleksu "Topoļ".

cfhvfnRietumos to iedēvēja par "Sickle" – "Sirpi". Kopš tā laika uz riteņu "raķešmobiļiem" bāzējas gandrīz puse visu Krievijas rīcībā esošo starpkontinentālo kaujas galviņu. ASV izvēlējās citu ceļu. Par abu kodollielvalstu atšķirīgajām pieejām portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Šahtas un zemūdenes

Stratēģisko raķešu spēku rīcībā līdz ar pārvietojamajiem sauszemes kompleksiem pašlaik ir pussimts smago starpkontinentālo ballistisko raķešu "Vojevoda" un vairāki desmiti šahtu UR-100. Ir arī "Topoļ"šahtu versijas.

Paslēptuves ar vairākas tonnas smagajiem vākiem konstruētas tā, ka iztur masveida kodoltriecienu pozīciju rajonā. Tomēr ar smagās kaujas galviņas tiešu trāpījumu ir iespējams tās iznīcināt, turklāt visu bāzu koordinātes parasti ir zināmas iespējamiem pretiniekiem.

Līdz ar to kļūst skaidras pārvietojamo kompleksu priekšrocības. Jā, tie nav tik labi aizsargāti: ar atbilstošu pieredzi pārvietojamo sauszemes raķešu kompleksu (PSRK) spēj likvidēt labi sagatavota pretinieka diversiju grupa. Tomēr pozīciju rajonu koordinātes, kurp tie dodas patrulēt, ir stingri aizslepenotas un katru reizi mainās. Ir gandrīz neiespējami izsekot PSRK Krievijas milzīgajā teritorijā.

ASV bruņojumā mobilo kompleksu nav. Žurnāla "Arsenal Otečestva" galvenais redaktors Viktors Murahovskis sarunā ar RIA Novosti pastāstīja, ka Krievijas un ASV atšķirīgā pieeja kodolsavaldīšanas sistēmas izstrādē lielā mērā saistīta ar ģeogrāfiju.

"ASV ir aiz jūrām un okeāniem, viņu stratēģiski grūti ievainojamo līdzekļu galvenais komponents ir atomzemūdenes ar ballistiskajām raķetēm, - stāsta eksperts. – Savukārt Krievija ir sauszemes lielvalsts, un mēs esam spiesti īpašu uzmanību pievērst sauszemes sistēmu neievainojamībai un izdzīvošanas spējām."

Krievijas zinātņu akadēmijas Pasaules ekonomikas un starptautisko attiecību institūta galvenais zinātniskais līdzstrādnieks, tehnisko zinātņu doktors Vladimirs Dvorkins norādīja, ka ASV stratēģiskā flote vienmēr ir pārspējusi PSRS uzbrukuma iespēju ziņā.

"Mūsu zemūdens raķešnesēji nevarēja ilgi uzturēties jūrā, - viņš atzīmēja. – operatīvās spriedzes koeficients salīdzinājumā ar amerikāņiem bija visai zems. PSRS galvenais atbildes un kodoluzbrukuma līdzeklis bija sauszemes spēki – SRS. Līdz ar amerikāņu raķežu precizitātes pieaugumu mums trūka stacionāro starta iekārtu inženiertehniskās aizsardzības."

Un tad PSRS BS vadība nolēma uzņemt ierindā mobilos kompleksus, kas spētu izdzīvot pēc masveida kodoltrieciena un ātri dot atbildi.

Dvorkins atgādināja, ka arī ASV strādāja pie mobilo sauszemes kompleksu programmas. 80. gados amerikāņi izmēģināja starta iekārtu Midgetman. Mēģināja uzbūvēt kaut ko padomju dzelzceļa kompleksam "Molodec" līdzīgu. Tomēr drīz vien šie projekti tika slēgti.

"Topoļ" priekšvēstneši

"Topoļ" nav pirmais mobilais komplekss PSRS. Viss sākās ar pārvietojamo "Temp-2S", kas stājās kaujas dežūrā 1976. gadā. PSRK bija aprīkots ar monobloka cietās degvielas raķeti ar masu virs 40 tonnām uz sešasu vilcējs. Tika izskatīts PSRK variants uz kāpurķēžu šasijas, tomēr vadības sistēmas neizturēja kratīšanos.

"Temp" strādāja desmit tūkstošu kilometru darbības rādiusā, kodoltermiskās galviņas jauda sasniedza 650 kilotonnas. Šis PSRK nokalpoja tikai desmit gadus: 1986. gadā to pārtrauca izmantot atbilstoši Līgumam par stratēģisko uzbrukuma ieroču ierobežošanu.

Tomēr "Temp 2S" kļuva par bāzi citiem, pilnīgākiem mobilajiem raķešu kompleksiem. Vēl viens pazīstams padomju PSRK bija pilnībā autonomais "Pioņer" ("Temp" bija vajadzīgas palīgmašīnas). Turklāt konstruktori pastrādāja pie vadības sistēmas. Uz moderno elektronisko iekārtu rēķina "Pioņer" bija daudz precīzāks – iespējamā novirze nepārsniedza 550 metrus.

Divpakāpju vidējas darbības rādiusa raķetes pārvarēja līdz 6 tūkstošus kilometru. PSRS uzbūvēja aptuveni 500 tādas PSRK, tomēr 90. gadu sākumā tās tika utilizētas pēc vienošanās par vidēja un maza darbības rādiusa raķešu likvidāciju.

Savukārt "Topoļ" nesa jau trīspakāpju starpkontinentālo ballistisko raķeti. Lādiņš atradās hermētiskā 22 metrus garā transporta un starta konteinerā ar mīnmetēja tipa startu. Raķete tika izšauta no konteinera ar pulvera lādiņu, pēc tam darbu sāka pirmās pakāpes dzinējs. Visas pirmsstarta sagatavošanās un starta operācijas tika veiktas automātiski.  

Mobilais arguments

"Topoļ" raķete ar 550 kilotonnu kaujas galviņu trāpīja mērķī vairāk nekā 10 tūkstošu kilometru attālumā ar iespējamu 200-900 metru novirzi. Sagtavošanās startam aizņēma tikai divas minūtes. PSRK bija visnotaļ masīvs: visas starta iekārtas svars sasniedza simt tonnas. Taču, pateicoties palielinātai vilcēja jaudai, "raķešmobilis" viegli pārvarēja bezceļa apstākļus, izcēlās ar augstām manevrēšanas un ātruma īpašībām.

Mazais raķešu kuģis Grad Svijažsk
© Photo РИА Новости / Денис Абрамов

Pirmais komplekss sāka dežūru 14. raķešu divīzijā Joškarolā. Raķešu spēki sāka apgūt jauno PSRK jau pirms izmēģinajumu programmas beigām. No diviem desmitiem testa startu tikai četri bija neveiksmīgi.

Pirms PSRS sabrukuma Stratēģiskajos raķešu spēkos bija aptuveni trīssimt "Topoļ". 90. gadu vidū Krievijas rīcībā bija 360 PSRK, pie tam 80 no tiem bija izvesti no Baltkrievijas.

Komplekss turpināja attīstību – sauszemes "Topoļ M" bija labāk aizsargāts, automatizēts un autonoms. Būtiski uzlabota šaušanas precizitāte. Līdztekus monobloka lādiņam bija arī sadalošos kaujas galviņu bloks. Katra no tām tika notēmēta individuāli, katrai – savs mērķis. Bez tam parādījās arī pasīvie un aktīvie viltus mērķi, kas ļāva pārvarēt pretraķešu aizsardzību.

Patlaban SRS maina bruņojumu pret jaunāko PSRK "Jars". Lidojuma laiks aktīvajā iecirknī ir būtiski samazināts, tāpēc raķete ir mazāk ievainojama. Pie tam gaisā tā manevrē un izšauj viltus mērķus – pārtveršana ir apgrūtināta.

71
Tagi:
ASV, Krievija
Pēc temata
"Es draudzētos ar Putinu": briti atbildējuši uz raķešu izmēģinājumiem Krievijā
Vieglas pastaigas nebūs. Amerikāņi aprēķinājuši, ar ko draud uzbrukums Krievijai
Uzticama apdrošināšanas polise: eksperts novērtējis Krievijas smago raķeti "Sarmat"
Kodoltermiskā lietusgāze. No kādām raķetēm baidās Pentagons
Koronavīruss

"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, jau viss ģeniālais"

50
(atjaunots 17:08 12.08.2020)
Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma.

Mēs, ārsti, esam guvuši panākumus koronavīrusa infekcijas pacientu ārstēšanā, izmantojot monoklonālās antivielas, steroīdus un pretvīrusa preparātus, stāsta Sergejs Carenko, reanimatologs, Lomonosova Maskavas valsts universitātes Fundamentālās medicīnas fakultātes profesors.

Tagad slimnieki mirst retāk, taču joprojām smagas slimības gaitas gadījumos mēs esam spiesti pārvest viņus uz MPL. Pēc tam seši-astoņi cilvēki no katriem desmit nomirst no slimnīcas infekcijām. Šādus slimniekus glābtu jaunas antibiotikas. Taču to izstrādei ir nepieciešami gadi.

Ir arī cits veids: pasargāt cilvēkus no koronavīrusa infekcijas. Šī metode ir laba visos aspektos – gan cilvēks vesels, gan apkārtējos neaplipinās. Galu galā: jo vairāk būs pret slimību rezistentu cilvēku, jo biezāks būs imūnais slānis sabiedrībā, jo drīzāk pienāks epidēmijas beigas.

Pagaidām imunitāte pret slimību veidojas tikai tādā gadījumā, ja cilvēks to izslimo. Bet ir taču arī drošāks variants – imunizācija. Pie tam ir efektīva un droša vakcīna, ko izstrādājuši Gamaleja vārdā nosauktā institūta speciālisti. Šis institūts mikrobioloģijas sabiedrībā ir tāds pats zīmols, kā Mercedes automobiļu ražošanā.

Akadēmiķus Gincburgu un Logunovu es pazīstu daudzus gadus. Ar viņiem un viņu darbiniekiem mēs izstrādājam jaunas cīņas metodes ar izturīgām baktērijām. Turklāt institūta zinātnieki jau ir veiksmīgi izstrādājuši vakcīnas pret Ebolu un MERS. Pat vēl vairāk – viņi ir apguvuši drošu un efektīvu to izstrādes ceļu – vektora metodi. Cilvēkam nekaitīgajam adenovīrusam kā nesējraķetei piesprauž orbitālo staciju – daļiņu koronavīrusa. Un palaiž cilvēka organismā. Pēc tam veidojas imunitāte gan pret "nesējraķeti", gan pret "orbitālo staciju". Lai nostiprinātu panākumus, pēc trim nedēļām tādu pašu "orbitālo staciju" palaiž ar citu "nesējraķeti", citu adenovīrusu. Un atkal veidojas imunitāte. Rezultātā pret abiem adenovīrusiem veidojas vājāka imunitāte (tas taču organismam nav nepieciešams), savukārt pret koronavīrusu – stabila un drošā imūna aizsardzība.

Vienkārši, kā jau viss ģeniālais. Tomēr nevienam neienāca prātā tādas nianses, tikai mūsu meistariem. Pasaulē tiek izstrādātas vēl dažas vektora vakcīnas, taču ne ar divām "nesējraķetēm"!

Vakcīna jau ir izmēģināta brīvprātīgajiem. Pie tam starp pirmajiem bija visi Gamaleja vārdā nosauktā institūta darbinieki. Viņi ir kā jauna tilta celtnieki – nostājās zem jaunuzbūvētā tilta brīdī, kad pa to brauca pirmais vilciens! Pēc tam vakcīna tika izmēģināta uz brīvprātīgajiem – militārpersonām. Nevienas kontrindikācijas, visiem ir spēcīga imunitāte.

Nav brīnums, ka presi uzreiz pāršalca kritikas vilnis - no vienkāršiem izdomājumiem par nozagtām tehnoloģijām līdz pseidozinātniskiem prātojumiem par potenciālu stāvokļa pasliktināšanos, nejauši inficējoties ar koronavīrusu, periodā, kad veidojas imunitāte  pret vakcīnu. Pēdējais skan baisi: antivielu atkarīgā uzlabošanās (ADE). Nezinātājiem tas izklausās baisi. Savukārt virusologi zina, ka ADE efekts ir aprakstīts tikai Denges drudzim, un pat nav saistīts ar vakcināciju. Pārējos gadījumos efektu dažkārt redz mēģenē. Turklāt ne koronavīrusu infekciju gadījumos.

Te nu rodas jautājums. Kas finansē šo kampaņu presē? No kā ir atkarīgi "neatkarīgie eksperti"? Nav nekāds lielais noslēpums: no citiem vakcīnu ražotājiem, kuri pagaidām atpaliek no Krievijas zinātniekiem. Vēl no pretvīrusu preparātu ražotājiem – kompānijām, kas ražo dažkārt efektīvas zāles, taču tās der tikai slimības vieglas formas apstākļos un tām ir virkne blakņu.

Mums, praktizējošajiem ārstiem, ir kauns skatīties uz šo pagrīdes jezgu. Mēs gaidām, kad pārtrūks koronavīrusa pacientu plūsma un mēs beidzot varēsim ķerties klāt citām slimībām, kam mums pagaidām nepietiek laika epidēmijas

50
Tagi:
veselība, ārsti, vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
PVO: Covid-19 ir 10 reizes bīstamāks par cūku gripu, un to apturēs tikai vakcīna
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu
Vakcinācija, foto no arhīva

Rietumi pārdzīvo par "Putina izmēģinājuma jūrascūciņām"

26
(atjaunots 12:56 12.08.2020)
Potes pret Covid-19 izstrāde pārvērtās sacīkstēs, kurā izrādījās iesaistītas gan farmaceitiskās korporācijas, gan veselas valstis.

Krievijā – un arī pasaulē – piereģistrēta pirmā vakcīna pret koronavīrusu, raksta portālā RIA Novosti komentētāja Irina Alksnis. Tā tika izstrādāta N. Gamaleja vārdā nosauktajā Nacionālajā epidemioloģijas un mikrobioloģijas centrā un ieguva nosaukumu "Sputnik V".

Par vakcīnas reģistrāciju paziņoja Vladimirs Putins, kurš piebilda, ka viena no viņa meitām saņēma poti, veiksmīgi izejot abus tās posmus.

Šī ziņa, protams, atgādina citu slavenu epizodi no Krievijas vēstures, kad 1768. gada rudenī pote pret bakām tika veikta Katrīnai II Lielajai un 14 gadus vecajam troņmantniekam. Tiesa, iemesli, kādēļ Krievijas prezidents publiskoja šo informāciju, stipri atšķiras no viņa dižās priekšgājējas.

Toreiz, pirms divarpus gadsimtiem, imperatore tiecās pārvarēt aizspriedumus un bailes Krievijas sabiedrībā no jaunās medicīniskās procedūras. 2020. gadā prezidents ir spiests atklāt personīgo informāciju, no kā viņš vienmēr cenšas izvairīties, jo valsts izrādījusies iesaistīta kārtējā – un ļoti netīrā – informācijas kara raundā.

Lai novērtētu izcēlušos riebeklību līmeni, pietiek ar vienu virsrakstu: "Filipīnu Duterte izsaucās kļūt par Putina (izmēģinājuma) jūrascūciņu krievu vakcīnai pret koronavīrusu". Tieši ar šādu virsrakstu "Vācijas vilnis" izlaida ziņu par to, ka Filipīnu prezidents pauda gatavību pirmais valstī izmēģināt uz sevis Krievijas vakcīnu.

Potes pret Covid-19 izstrāde pārvērtās sacīkstēs, kurā izrādījās iesaistītas gan farmaceitiskās korporācijas, gan veselas valstis. Pēkšņais Krievijas izrāviens, kura ķērās klāt šai tēmai nedaudz vēlāk par Ķīnu, ASV un Lielbritāniju, procesa līderos izraisa šobrīd mokošas sāpes mūsu rietumu partneriem. Iemeslu tam ir daudz un dažādu.

Pirmkārt, pretrunas ar visprogresīvākajām idejām. Autoritārā atpalikusī Krievija nevar apsteigt Rietumus izcilu rezultātu iegūšanā sarežģītā zinātniskā un tehnoloģiski progresīvā nozarē. Un nav nekādas nozīmes, ka mūsu valsts aktīvos ir vecā epidemioloģiskā skola, uzkrātā pieredze un lieli sasniegumi tieši vakcīnu izstrādes jomā.

Otrkārt, draudi Rietumu ģeopolitiskajai ietekmei. Jo ja Krievija aktīvi sadarbosies ar citām valstīm to iedzīvotāju vakcinācijas pret Covid-19 tēmā, tad tā saņems papildu iespējas pastiprināt savu autoritāti tur. Un to, protams, nekādā gadījumā nedrīkst pieļaut.

Un treškārt, nauda. Kolosālas summas, kuras šobrīd stāv uz kārts un kurām, protams, vēlētos uzlikt ķepas vadošie pasaules farmaceitiskie koncerni. Krievijas Tiešo investīciju fonda (KTIF) vadītājs Kirills Dmitrijevs paziņoja, ka viņa organizācija jau ir saņēmusi pieteikumus viena miljarda vakcīnas devu iegādei no vairāk nekā 20 pasaules valstīm. Var provizoriski iztēloties, kādā astronomiskā peļņā tas varētu izvērsties farmaceitiskajam biznesam, sevišķi ar daudzkārt uzskrūvētu cenu.

Tādēļ nebūt ne nejauši Klīnisko pētījumu organizāciju asociācijā (KPOA), kura vakar aicināja pašmāju Veselības ministriju nereģistrēt vakcīnu pret koronavīrusu, kamēr nebūs pabeigta trešā izmēģinājumu fāze, sastāv lielākie pasaules farmakoloģijas milži: tādi visiem zināmie zīmoli, kā Pfizer, Bayer, Novartis un tā tālāk. Var saprast viņu pārdzīvojumus un sāpi, jo viņiem garām palido milzīgs piķis, uz kuru tiem bija savas cerības un plāni.

Nav svarīgi, ka viņu pretenzijas noraidīja gan Krievijas oficiālās struktūras, gan zinātnieki-epidemiologi. Diez vai farmakoloģijas lobētāji nopietni cerēja iesaldēt notiekošo procesu.

Viņu galvenais mērķis ir publiska pašmāju izstrādājuma diskreditācija, turklāt ne tikai un ne tik daudz valstī, cik ārzemēs. Jo šis KPOA aicinājums rada iespēju rietumu medijiem pilnā balsī kliegt par tās it kā nedrošumu.

Tikai tagad viņiem nāksies rakstīt vēl arī par to, ka "Putina izmēģinājuma jūrascūciņu" saraksta papildinājies ar Krievijas prezidenta meitu. Un tas manāmi noniecina jaunā "Kremļa nozieguma" atmaskošanas efektu.

26
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Krievija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
EK paziņoja, ka no Krievijas it kā nākot dezinformācija par koronavīrusu
Barselonas zinātnieki jau pagājušajā gadā atraduši koronavīrusu SARS-CoV-2
Krievijā nosauca masveida vakcinācijas pret koronavīrusu uzsākšanas termiņus
Eksperts: Krievijai un ASV ir jāsadarbojas cīņā ar koronavīrusu

Visiem donoriem Latvijā veiks koronavīrusa antivielu testu

0
(atjaunots 19:21 13.08.2020)
Valsts radusi iespēju papildus obligātajām analīzēm visiem asinsdonoriem taisīt Covid-19 antivielu testus.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Latvijā visiem asinsdonoriem papildus visām obligātajām analīzēm veiks Covid-19 antivielu testu, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā, vēsta tvnet.lv.

Testēšanas rezultāti tiks anonīmi nodoti Slimību profilakses un kontroles centram, lai novērtētu vispārējās tendences un kolektīvo imunitāti.

Donoriem ar pietiekamu antivielu līmeni piedāvās kļūt par rekonvalescentās plazmas donoriem, kura tiek izmantota kā vien no iespējamajiem ārstēšanas veidiem pacientiem ar smagu Covid-19 slimības gaitu. Šī metode jau tiek pielietota atsevišķās valstīs un tiek aktīvi pētīta, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā.

Tāpat centrs aicina nodot plazmu tos, kas ir izslimojuši Covid-19, ne agrāk kā pēc 28 dienām pēc negatīva koronavīrusa testa rezultāta saņemšanas.

Atgādināsim, ka līdz vasaras beigām katrs gribētājs Latvijā var veikt valsts apmaksātu koronavīrusa testu. Pierakstīties var pa tālruni 8303. Ja simptomu nav, uz analīžu nodošanu var ierasties ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu, lietojot sejas masku, kā arī atnākt ar kājām. Ja simptomi ir, sākumā ir jāsazinās ar ģimenes ārstu.

Iepriekš Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā var būt lielāks, nekā oficiālie skaiti, taču tas nepārsniedz 1% iedzīvotāju.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 20,8 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 747 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 13,7 miljoni izveseļojās.

0
Tagi:
donors, asins, koronavīruss
Pēc temata
Koronavīruss mazinājis apetīti: cik Latvijas iedzīvotājiem vajag naudas normālai dzīvei
Nav motivācija maksāt nodokļus: Rīgā zeļ un plaukst nelegālas ballītes
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"