Uran 6

Krievijas militārie roboti stiprina reģionālo drošību uz sauszemes un jūrā

30
(atjaunots 13:38 29.07.2020)
Krievijas Aizsardzības ministrija izmēģina un pieņem robotizētās sistēmas, kas paredzētas dažādā ekspluatācijas vidē – zem ūdens, uz sauszemes, gaisā un kosmosā. Krievija būtiski apsteidz konkurentus tehnoloģiskā bruņojuma jomā.

Manevri Krievijas poligonos, kā jau ierasts, maksimālo vērienu sasniedz vasaras periodā. Šī gada vasaras mēneši ir interesanti arī tehnoloģiskā izrāviena ziņā un ar jauno robotizēto bruņojuma sistēmu aktīvu uzņemšanu bruņojumā, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

NATO jūras kara spēku mācību "Sea Breeze 2020" fonā, kas notika Melnajā jūrā 20.-26. jūlijā, aizritēja Krievijas eksperimentālo zemūdens robotu un zemūdens monitoringa militārajai sistēmai paredzētās hidroakustiskās aparatūras izmēģinājumi. Jaunās robotizētās sistēmas demonstrēja spēju sekmīgi aizsargāt vitāli svarīgus militāros un ekonomiskos objektus no apdraudējuma no jūras puses.

21. jūlijā KF Aizsardzības ministrija pieņēma lēmumu par atmīnēšanas robotu "Uran 6" piegādi bruņotajiem spēkiem. Daudzfunkcionālais robotehniskais atmīnēšanas komplekss paredzēts koridoru izveidei mīnu aizžogojumos un vērā ņemamu platību atmīnēšanai. Iepriekš komplekss tika izmēģināts Sīrijā. Pēc "komandējuma" komplekss "Urkan 6" tika modernizēts, ņemot vērā gūto pieredzi.

Jūlija sākumā tanks T-14 uz smagās kāpurķēžu platformas "Armata" tika pārbaudīts bezpilota režīmā, kas iespējams, pateicoties atvērtajai digitālajai arhitektūrai.

29. jūnijā Centrālā kara apgabala spēki organizēja mācības Čebarkuļa poligonā, kurās tika izmantots jaunais kaujas robot "Marker" – tas palīdzēja sekmīgi atrisināt mācību uzdevumus. Komplekss veidots kā konstruktors karadarbības modeļu izstrādei nākotnē, un kļūs par sauszemes robotu, bezpilotu aviācijas un speciālo uzdevumu vienību integrācijas pamatu. Krievijas AM speciālisti plāno apmācīt robotu autonomai karadarbībai simtiem un tūkstošiem kilometru attālumā no komandiera-operatora. "Marker" var uzņemt šaujamieročus, granātmetējus, BLPA un planējošo lādiņu palaišanas kasetes dažādās kombinācijās. Robotizētās platformas "Marker" izstrāde un izmēģinājumi tiks noslēgti 2021. gadā.

Izskatīsim sīkāk dažus jaunākos Krievijas AM robotizētos kompleksus.

Sea Breeze – mērķu lauks

Melnajā jūrā Krievijas militārie speciālisti izmēģināja dažādās vidēs strādājošos robotehnikas kompleksus, kas paredzēti pretinieka objektu fiksācijai. Pie tam AM detalizēti pastāstīja par militāri tehniskā eksperimenta būtību Melnās jūras ziemeļrietumu daļā, kur vienlaikus noritēja NATO jūras kara spēku mācības "Sea Breeze 2020". Krievijas autonomajiem zemūdens aparātiem (koncerna ZRA "Avrora" produkcija) vajadzēja atrast un identificēt iespējamā pretinieka lielos objektus un mazgabarīta robotehniskos kompleksus. Viens no aparātiem izmantoja sānskata hidrolokatoru un daudzstaru eholoti, otrs inspicēja fiksētos mērķa objektus. Zināms, ka Krievijas kompleksi spēj nodot no "tikšanās vietas" mērķa raksturojumu un koordinātes, fotogrāfijas un video ierakstus.

ASV JKS 6. flotes komandieris Džins Bleks pastāstīja, ka mācībās izspēlēta pretgaisa un pretzemūdeņu aizsardzība, kā arī aizlieguma operācijas (pretinieka spēku aizturēšana vai likvidācija ceļā uz karadarbības zonu). Pateicoties šim scenārijam, NATO Krimas neitrālajos ūdeņos vairākas diennaktis izturējās kā ideāls "mērķu lauks" Krievijas JKF robotizēto kompleksu vajadzībām.

Diviem speciālistiem ir pa spēkam palaist no krasta kompaktos aparātus, ko ir gandrīz neiespējami identificēt ar potenciālā pretinieka līdzekļiem.

Melnās jūras flotes galvenais eksperimentu laukums kopš 2017. gada ir robotizētais kuģis "Viktor Cherokov". Domāju, uzkrāta zināma pieredze Krievijas zemūdens roobotizēto sistēmu pielietošanai kaujās un būtisks potenciāls mijiedarbībai ar virsūdens, gaisa un krasta izlūkošanas un uzbrukuma kompleksiem. Šī informācija ļauj jaunā gaismā novērtēt Krievijas stratēģisko objektu aizsardzības pakāpi reģionā.

"Uran 6" kaujas ierindā

Krievijas AM informēja, ka 2020. gadā atsevišķi inženieru un sapieru pulki un brigādes saņems vairāk nekā 20 daudzfunkcionālos robotizētos atmīnēšanas kompleksus "Uran 6". Jaunās tehnikas pirmo partiju 10. jūlijā saņēma Rietumu kara apgabala 20. gvardes armijas sapieru pulks. Turklāt Krievijas BS Starptautiskā pretmīnu centra poligonā Piemaskavā organizēta daudzfunkcionālā robotehnikas kompleksa operatoru sagatavošana.

Komplekss "Uran 6" tālvadības režīmā (līdz 1 km attālumā no operatora) pietiekami stabili nodrošina vispārēju apvidus atmīnēšanu, nodrošina koridorus kājnieku mīnu laukos. Tātad komplekss ļauj izslēgt karavīru klātbūtni augsta riska zonā un būtiski paplašina inženiertehnisko vienību iespējas.

Atbilstoši uzdevumam uz mašīnas tiek uzstādīts viens no vairāku veidu tralētājiem. Robots ir aptuveni 6 tonnas smags, tā komplektā iekļauta platforma transporttēšanai (KamAZ ar pacelšānas sistēmu un laukumu tralētāju nomaiņai). "Uran 6" spēj 3-4 minūšu laikā nobraukt no platformas vai uzbraukt atpakaļ.

"Uran 6" ir pārbaudīts kaujas apstākļos – ar tā palīdzību tika atmīnētas Palmīras, Alepo un Deirezoras pilsētas Sīrijā. Pēc tam tā funkcijas tika paplašinātas. Perspektīvā sapieru darbības neaprobežosies ar mīnu laiku un apvidus atmīnēšanu, tiltu un fortifikāciju celtniecību. Pateicoties robotizētajiem kompleksiem inženieru un sapieru pulki varēs piedalīties nocietinātu objektu ieņemšanā un organizēt slēptu mīnēšanu.

Katrā sauszemes vai tanku armijā ir inženieru un sapieru pulks, kara apgabalā – inženieru brigāde. Mediji vēsta, ka tajos jau veidojas sapieru-trieciennieku rotas un baltajoni. Tiem palīdzēs "Uran".

"Marker" no nākotnes

Krievijas AM vajadzībām topošā platforma "Marker", neapšaubāmi, ir interesantākais projekts militārās robotehnikas jomā. Perspektīvā mākslīgais intelekts "Marker" varēs patstāvīgi pieņemt lēmumus, tas ir, aprēķināt maršrutu, kauju darbības laiku, munīcijas patēriņu un citus parametrus noteiktu uzdevumu izpildei – autonomi, mašīnu grupas sastāvā vai vienībā (ar cilvēkiem). Pie tam autonoms darbs paredz attālināšanos no komandcentra par simtiem un tūkstošiem kilometru, precīzus ieročus un mērķu indentifikācijas funkcijas.

Robotehniskā platforma "Marker" aprīkota ar precīzai šaušanai paredzētām iekārtām. Iepriekš robots piedalījās Centrālā kara apgabala mācībās, tomēr projekts vēl nav noslēgts. To izstrādā Perspektīvo pētījumu fonds un ZRA "Androidnaja tehnika", un uzņemumi pagaidām neplāno pārbaudīt mašīnu reālās kaujās. Uz unificētas platformas trīs posmos tiek izstrādātas veselas sauszlemes robotehnikas līnijas galvenās tehnoloģijas (tehniskā redze, sakari, navigācija, autonomā pārvietošanās un ekspluatācija, balss vadība). Ieplānota sērija no piecām mašīnām (divas riteņu un trīs – kāpurķēžu). Plānots, ka līdz 2021. gada jūnijam tās apgūs visas labākās zināšanas un kompetences. Platforma izstrādāta pēc moduļu principa un ļauj operatīvi mainīt (papildināt) liederīgo kravu un modernizēt sistēmas.

Боевая робототехническая платформа Маркер, предназначенная для полномасштабной отработки технологий и базовых элементов перспективных наземных роботов
© Sputnik / Иван Сураев
Militārā robotehniskā platforma "Marker", paredzēta perspektīvo sauszemes robotu tehnoloģiju un bāzes elementu pilnvērtīgai izstrādei

Lietderīgajā kravā iespējams iekļaut vairākus savstarpēji neatkarīgus bruņojuma kompleksus. Pie tam BPLA komplekss nodrošinās veselas dronu grupas palaišanu autonomā režīmā. Tie risinās uzdevumus grupas sastāvā vai individuāli.

Iznīcinātājs MiG-31, foto no arhīva
© Sputnik / Евгений Биятов

Iespējams, drīz vien Krievijas robots iemācīsies pildīt balss komandas kā karavīrs – arī tāds uzdevums nosprausts izmēģinājumu gaitā. Rietumi jau ir noraizējušies par Krievijas panākumiem – amerikāņu žurnāls Forbes laida klajā rakstu "Nekrītiet panikā, bet Krievija māca robotizētos tankus saprast cilvēka vārdus".

Krievijas AM roboti sekmīgi apgūst gaisa un kosmosa telpu, tomēr sauszemes "Marker" ar tā pašreizējo potenciālu nonāks bruņotajos spēkos tikai izmēģinājumiem un eksperimentiem – tas ir "viesis no nākotnes", kas sola principiāli jaunas bruņojuma sistēmas un "vairāku domēnu" cīņas taktiku. Šis robots ir nākotnes armijas avangards, tomēr jau šobrīd tam nav analogu visā pasaulē. Pentagona mēģinājums radīt autonomu militāro platformu kājnieku vienībām ("soļojošais" BigDog no Boston Dynamics) bija nesekmīgs. Amerikāņu robots neiemācījās patstāvīgi pieņemt pat vienkāršākos lēmumus vai vismaz saprast balss komandas, taču pastāvīga kontrole ar tālvadības pulti cīņas apstākļos nav piemērota.

30
Tagi:
Krievijas Jūras kara flote, Krievijas Bruņotie spēki, Krievija
Pēc temata
Krievijā top jauna flote: 16. jūlijā tiks sākta sešu kuģu būve
Ideāls ierocis: Krievijā tapis elektromagnētiskais lielgabals ar 10 km darbības rādiusu
Redzamas kā mušas uz griestiem: Turcija izmēģina S-400 pret ASV iznīcinātājiem
Šeņdžeņa, Ķīna

Kur atrodas Amerikai bīstamākā pilsēta

16
(atjaunots 13:50 18.09.2020)
Pirms 40 gadiem neviens pat nedomāja par Ķīnas tehnoloģiskā līdera vietu ar reālām izredzēm apsteigt ASV. Ambīcijas bija pieticīgas. Pamazām kvantitāte pārauga kvalitātē: globālajā mērogā Pekina bīda malā Ameriku no pirmās vietas uz tehnoloģisko līderu pjedestāla.

Ķīna prot sarīkot sev svētkus. Tikai pavisam nesen noslēdzās interesanti pasākumi. Lieta tāda, ka pirms 40 gadiem 26. augustā valsts dienvidos zvejnieku ciema vietā tika likti pamati Šeņdžeņas pilsētai. Šodien tas ir gigants – 13 miljoni iedzīvotāju ar IKP 389 miljardu dolāru apmērā – vairāk nekā Singapūrai un Honkongai, kas sākas pie Šeņdženas dienvidu robežām, portālā RIA Novosti stāsta Dmitrijs Kosirevs.

Tomēr runa nav par milzīgajai valstij raksturīgajiem milzīgajiem cipariem, runa ir par Šeņdženas pašreizējo lomu – tas ir Ķīnas globālās tehnoloģiskā līdera vietas simbols. Līdera pozīcija nebūtu tik labi manāma, ja ne ASV augošā histērija: Ķīna kļuvusi par bijušās superlielvalsts konkurentu, pārsvarā – tehnoloģiju jomā.

Paskatieties, kāda ir republikāņu priekšvēlēšanu programma, kas tika prezentēta partijas nesenajā kongresā Šarlotē: cita starpā tajā ir punkts par nepieciešamību "uzvarēt sacensībās" par 5G tehnoloģijām. Ar kādām metodēm? Tas jau ir zināms – vairs nav ne runas par godīgu spēli. Ko uzvarēt? Arī tas ir zināms, cīņai ar Ķīnu veltīts īpašs punkts programmā.

Demokrātu rindās izskan vēl trakākas idejas, piemēram, atrast iespēju nogremdēt visu Ķīnas jūras kara floti 72 stundu laikā. Par to runāja Mišela Flērnoja, jo daudzi uzskata par Baidena nākamo aizsardzības ministru. Gribēt jau nav kaitīgi, tomēr ASV Kongresa pētījumu dienesta pārskatā par nākotnes militārajām tehnoloģijām, kam nav nekāda sakara ar priekšvēlēšanu cīņām, teikts: Ķīna ir Savienoto Valstu spēcīgākais konkurents mūsdienīgāko militāro tehnoloģiju, piemēram, mākslīgā intelekta vai kvantu aprēķinu ziņā (runa ir par to, kā Ķīnas jaunā ballistiskā raķete it kā pati saviem spēkiem lidojumā izvēlas sev mērķi un lidojuma trajektoriju).

Kādam šķitīs aizvainojoši tas, ka Krievija ar tās iespējām (piemēram, virsskaņas ātrumu jomā) šajā pārskatā par pussoli atpaliek no Ķīnas. Tomēr Krievija neapvainojas. Vienkārši atzīmēsim (kontekstā par Ķīnas flotes iznīcināšanu 72 stundu laikā), ka, saskaņā ar Austrālijas militārā analītiķa Malkolma Deivisa vērtējumu, Pekinas JKF apsteidz amerikāņus kvantitatīvi un jau panāk kvalitatīvi, tas ir, tehnoloģiju jomā. Nav nemaz tik droši zināms, vai ASV ar saviem sabiedrotajiem konfliktā ar šo valsti gūs uzvaru.

Tā iznācis, ka Ķīnas tehnoloģiskā līdera lomu simbolizē Šeņdzeņas pilsēta, lai arī tā nav vienīgā, kur apmetušās atbilstošās kompānijas, laboratorijas un ražotnes. Pirms 40 gadiem viss sākās gluži pieticīgi. Britu (toreiz) Honkonga bija un palika osta, caur kuru rit preču eksports un imports uz Ķīnu, krastā, Lielbritānijas teritorijā strādāja tirdzniecības kompānijas un bankas tirdzniecības finansēšanai. Bet kā tad ar ražotnēm? Galu galā 70. gadu beigās radās ideja radīt Ķīnas teritorijā četras speciālās zonas ar īpašiem privileģētiem noteikumiem, kur ārvalstnieki varētu ieguldīt naudu vajadzīgajās ražotnēs. Šeņdžeņa bija īpaši ērta – no Honkongas līdz tai varēja pat kājām aiziet.

Pirms 40 gadiem neviens pat nedomāja par Ķīnas tehnoloģiskā līdera vietu ar reālām izredzēm apsteigt ASV. Ambīcijas bija pieticīgas. Pašmāju pētījumu un izstrāžu idejas pakāpeniski auga augumā atbilstoši tirgus reālajām vajadzībām. Tā soli pa solim valsts izdevumi tādām izstrādēm pieauga 3% 1997. gadā līdz 27% no pasaules apjoma 2017. gadā. Kvantitāte pārauga kvalitātē: pērn līdz 60% Ķīnas ekonomikas pieauguma deva inovācijas, bet globālajā mērogā Pekina bīda malā vai jau pabīdījusi Ameriku no pirmās vietas uz tehnoloģisko līderu pjedestāla.

Attīstības gaitā Šeņdžeņā apmetās astoņas no 500 lielāko kompāniju pasaulē no Fortune saraksta, ieskaitot slaveno Huawei – tā jau kļuvusi par kaut kādu sakrālu simbolu atpaliekošās Amerikas naidam pret konkurentu. Nav nekāds brīnums, ka Šeņdžeņa ir pirmā pilsēta pasaulē, kur tiek noslēgta 5G autonomās sistēmas izveide. Paskatieties – ASV tikai plāno "uzvarēt sacensībās" par šīm tehnoloģijām.

Tātad iznāk (ja Amerika uzskata, ka Ķīnas tehnoloģiskais izaicinājums apdraud tās pastāvēšanu), ka Šeņdžeņa ir kļuvusi par bīstamāko pilsētu ASV visā pasaulē.

Starp citiem pilsētas un valsts demonstrētajiem brīnumiem jāpiemin fakts, ka Ķīnā mīt trīs no desmit lielākajām kompānijām pasaulē – "vienradžiem". Tā dēvē tehnoloģiskās burvju radības, kuru vērtība īsā laikā pieaug līdz miljardam dolāru un pārsniedz to. Tagad tās izpletušās visā Ķīnā, bet Šeņdžeņa par godu jubilejai nolēmusi kardināli pārslogot tajā izvietoto tehnoloģisko kompāniju biržu ChiNext, kam jāpārvēršas ne tikai par Ķīnas, bet arī visas pasaules analogu amerikāņu Nasdaq.

Protams, tā ir militāra akcija, runājot par Pekinas un Vašingtonas tehnoloģisko karu. Viena puse cenšas atņemt otrai ārzemju naudu inovācijām, otra pretojas un meklē iespējas vēl ātrāk piesaistīt tādu naudu. Viena puse cenšas, kamēr vēl nav par vēlu atņemt otrai piekļuvi pusvadītājiem (tā ir Ķīnas hitech vājā vieta), otra vēlas radīt pati savu pusvadītāju bāzi, vēl labāku nekā ASV. Pekina ir sapratusi, ka jebkādas ASV administrācijas laikā karš bez noteikumiem un kaut mazākā goda turpināsies. Un vēl – ka (šo frāzi piedēvē Staļinam sarunā ar Čērčilu) "karā bez zaudējumiem neiztikt".

Tomēr jāšaubās, vai valsts, kas moderno tehnoloģiju ziņā apsteigusi eiropiešus, japāņus un daudzus citus, karā paliks bez sabiedrotajiem, kuri saskata, kādu labumu nes partnerattiecības. Starp citu, nesen sākās Krievijas un Ķīnas Zinātniski tehnisko inovāciju un sadarbības gads. Ķīnas mediji citē vēstījumus, ko par godu šim notikumam nosūtījuši abu valstu vadītāji. Īpaši tiek akcentēta ideja, ka sadarbība sekmēs globālās pārvaldes sistēmas reformu un tā izšķirs abu valstu nākotni.

16
Tagi:
Ķīna, ASV
Krievu iznīcinātāji MiG-29 un Su-30SM

Kāpēc Indija gatava atvēlēt 2 miljardus par Krievijas iznīcinātājiem MiG-29 un Su-30

33
(atjaunots 12:56 18.09.2020)
Krievija mierīgi iekarojusi aptuveni trešo daļu pasaules bruņojuma tirgus, neskatoties uz Rietumu stingro pretestību.

Krievija joprojām paplašina Sukhoi un Mikoyan iznīcinātāju eksportu, kas visā pasaulē pazīstami ar savu izcilo efektivitāti cīņā un drošību. Indijas Gaisa kara spēki parasti dod priekšroku Krievijas bruņojumam, un šī izvēle ir augstu vērtējama, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Šovasar Indijas Aizsardzības iepirkumu padome apstiprināja piedāvājumu iepirkt 12 Krievijas daudzfunkcionālos iznīcinātājus Su-30MKI (Indijai paredzēta modifikācija) un 21 iznīcinātāju MiG-29 – līdz ar Indijas GKS sastāvā esošo 59 lidmašīnu MiG-29 modernizāciju. Su-30MKI jaunā partija tiek vērtēta 1,42 miljardu dolāru apmērā, MiG maksā 984 miljonus, tātad kopā – vairāk nekā divi miljardi. Lidmašīnas tiks piegādātas jau šogad.

Neskatoties uz Rietumu stingro pretestību, Krievija mierīgi iekarojusi aptuveni trešo daļu pasaules bruņojuma tirgus. "Rosoboroneksport" portfelī ir pasūtījumi 55 miljardu dolāru apmērā (otrā vieta pasaulē pēc ASV). Pie tam jau vairākus gadus saglabājas "koridors" 53-56 miljardu dolāru apmērā. aptuveni 45% Krievijas bruņojuma eksporta veido aviācija. Pārliecinošus panākumus starptautiskajā tehnoloģiskā bruņojuma tirgū ļauj gūt iznīcinātāji Su-30 un MiG-29 – tie pamatoti tiek uzskatīti par labākajiem pasaulē vairāku parametru ziņā, tiek ekspluatēti desmitos valstu un ir ļoti pieprasīti NVS.

Krievijas partneru izvēle nav nejauša. Daudzfunkcionālais un ļoti veiklais 4++ paaudzes iznīcinātājs Su-30 paredzēts pārsvara iegūšanai gaisā, gaisa mērķu likvidācijai dienā un naktī, vienkāršos un sarežģītos meteoroloģiskajos apstākļos, aktīvo un pasīvo traucējumu gadījumā. Lidmašīna spēj uzņemt 8 tonnas lietderīgās kravas (raķešu un bumbu bruņojums) un nes to ar ātrumu līdz 2125 km/h. Tā efektīvi piesedz savus bruņotos spēkus (objektus) no uzlidojumiem, atvaira dažādu pretinieka spēku masveida uzbrukumus (ieskaitot spārnotās raķetes). Tas nodemonstrējis savas izcilās iespējas Krievijas GKS operācijā Sīrijā. Eksportēto un rezervēto Su-30MKI skaits mērojams simtos lidmašīnu.

4. paaudzes frontes iznīcinātājam MiG-29 ir spēcīgs raķešu bruņojums, un maksimālajā ātrumā (2,25 Mahi) apsteidz jebkuru Ziemeļatlantijas alianses iznīcinātāju. Tā pārspēks pārbaudīts karadarbībā Persijas līča valstīs, Etiopijā, Eritrejā, Dienvidslāvijā, Sudānā, Sīrijā un atzīts arī Rietumos. MiG-29 izmanto 25 valstu gaisa kara spēki.

NVS ārēs

Krievija eksportē bruņojumu uz 50 pasaules valstīm. Starp tām ir arī septiņas Neatkarīgo Valstu Sadraudzības valstis. Šeit trieciena aviācijas piegādēm ir vērā ņemama vieta. 1. jūlijā četri jaunie Su-30SM sāka kaujas dežūras Baltkrievijas pretgaisa aizsardzībā. Valsts gaisa kara spēku līmenis būtiski augs, kad Baltkrievija saņems visus 12 iznīcinātājus Su-30SM, ko paredz līgums. Tomēr arī četrām 4++ paaudzes lidmašīnām ir liela nozīme valsts aizsardzībā.

Krievijas ZRK S-400 Triumf, foto no arhīva
© Sputnik / Евгений Одиноков

Iepriekš Armēnija uzņēma bruņojumā četrus no 12 Krievijā iepirktajiem daudzfunkcionālajiem iznīcinātājiem Su-30SM. Valsts gaisa kara spēki izmanto arī iznīcinātājus MiG-29. Erevāna plāno turpmāk paplašināt GKS potenciālu, pateicoties Krievijā ražotajai trieciena aviācijai.

Kazahstāna saņem jaunu kara aviācijas tehniku no Krievijas, arī 12 iznīcinātājus Su-30SM. Republikas Aizsardzības ministrija plāno iegādāties 36 lidmašīnas Su-30SM.

Uzbekistāna plāno nostiprināt gaisa kara spēkus ar daudzfunkcionālo iznīcinātāju Su-30SM partiju uz Krievijas valsts eksporta kredīta rēķina. Bez tam Krievija palīdz modernizēt aptuveni 30 iznīcinātājus MiG no valsts GKS.

Sukhoi un Mikoyan lidmašīnas izvērtē arī Azerbaidžānas gaisa kara spēku speciālisti – viņus sagaida sarežģīta izvēle starp iznīcinātājiem Su-35 un MiG-35. Republikas bruņojumā ir iznīcinātāji MiG-29.

Tuvāko sabiedroto un partneru interese ir likumsakarīga. Krievijā ražotās varenās un manevrētspējīgās trieciena lidmašīnas pasaulē tiek uzskatītas par konstruktoru šedevru. Krievija ir izpelnījusies uzticama tehnoloģiskā bruņojuma piegādātāja reputāciju.

Tomēr atgriezīsimies pie Indijas līgumiem.

Teicama sadarbība

Krievijas un Indijas sadarbība attīstās uz Militāri tehniskās sadarbības programmas 2011.-2020. gg. pamata, un "Rosoboroneksport" Indijas pasūtījumu portfelis pārsniedz 4 miljardus dolāru. Indija atrodas lielāko partneru pirmajā trijniekā (līdz ar Ķīnu un Ēģipti). Krievijas ieguldījums Indijas bruņojuma importā pārsniedz 70% no kopējā apjoma pat Ņūdeli iepirkumu diversifikācijas fonā. Piedevām – iepriekš piegādātās Krievijas aviācijas tehnikas modernizācijas dārgie līgumi.

Pirmais līgums par 16 klāja iznīcinātāju MiG-29K/KUB piegādi Indijas Jūras kara spēkiem izpildīts 2011. gadā. Divus gadus vēlāk sākās nākamā līguma izpilde par 29 tādu pašu mašīnu piegādi. Šodien Krievijas aviācijas būves korporācija "MiG" piegādā tehnoloģiskos komplektus Indijas Mig-29 (modifikācija MiG-29UPG) modernizācijai saskaņā ar 2008. gada līgumu par aptuveni 900 miljoniem dolāru.

2000. gadā Indija un Krievija noslēdza līgumu 3,5 miljardu dolāru apmērā par licences pādošanu 140 iznīcinātāju Su-30MKI ražošanai Indijas uzņēmumā HAL (Hindustan Aeronautics Limited). Vēlāk puses saskaņoja 222 mašīnu izlaišanu, un tagad Indijas GKS jau ir aptuveni 270 iznīcinātāji Su-30MKI.

Pastāvīgi augošā Indijas un Krievijas militāri tehniskā sadarbība demonstrē paraugu daudzām pasaules valstīm. Kopīgie bruņojuma sistēmu projektēšanas un izstrādes projekti ir sekmīgi, notiek tehnoloģiju apmaiņa, rit darbs pie aviācijas un kosmiskajiem projektiem. Netraucē pat sankcijas, ar kurām ASV draudz Indijai par iznīcinātāju MiG-29 (nevis amerikāņu piedāvāto F-16) partijas iegādi. Iepriekš sankcijas tika vērstas pret iznīcinātājiem Su-35 un zenītraķešu sistēmām S-400. Jāpiebilst, ka "universālais" spiediena instruments pret valstīm, kas izvēlas Krievijas ieročus nedarbojas pat attiecībās ar Turciju – NATO dalībvalsti.

33
Tagi:
Indija, iznīcinātājs, krievu ierocis, Krievijas Bruņotie spēki
Pēc temata
"Avangard" starts: Krievijas raķete pārvelk krustu pāri PRA sistēmām
Sit kā odus: Krievijas Aizsardzības ministrija parādījusi jauno PRA raķeti
Galvenais – izlūkošana: amerikāņu kareivji atklājuši Krievijas PRA pārvarēšanas plānu
No Aļaskas līdz kosmosam: kas teikts Pentagona ziņojumā par PRA paplašināšanu
Banku ēkas Rīgas centrā

Kļuvušas par atavismu: analītiķis paskaidroja, kas sagaida bankas Latvijā

0
(atjaunots 14:49 18.09.2020)
Bankas pakalpojumu nozīme ir kritusies, klientu nav, un tuvākajā laikā arī nebūs – kredītiestāžu pastāvēšanai nav nekāda pamata.

RĪGA, 18. septembris – Sputnik. Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa aicināja bankas iemācīties apkalpot augsta riska klientus tā, lai no tā necieš ekonomika. Viņa piezīmēja, ka Latvijas valdība ir izpildījusi mājasdarbu (ko uzdeva ASV Finanšu ministrija – red.) un valsts nav iekļauta pelēkajā valstu sarakstā.

Nav iespējams iedomāties izmaiņas, kuru apstākļos bankas Latvijā varētu atgriezties pie agrākā "naudas mazgātavas" režīma, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja investīciju kompānijas "Grand Kapital" vecākais analītiķis Vladimirs Rošankovskis.

"Latvija bija ļoti specifisks landromāts, kas strādāja bijušo Padomju Savienības kolēģu labā... Laikā, kad pēcpadomju republikās tapa finanšu sistēma, bija pārrobežu pārskaitījumu pieprasījums, bet pēc tam tika sarīkota tamlīdzīgas operācijas veikušo banku licenču anulēšanas kampaņa. Šī tīrīšana sakrita ar problēmām Latvijas bankās, tāpēc tagad viņu pakalpojumi vairs nav vajadzīgi," pastāstīja Rožankovskis.

Pēc analītiķa domām, Latvijas bankas ir nonākušas neapskaužamā stāvoklī un izeja no tā nav saskatāma.

"Pēc būtības, klientu viņiem nav, un diezin vai tie parādīsies tuvākajā laikā. Kopš pazudušas finanšu plūsmas no Krievijas un Kazahstānas, šo banku pastāvēšanai nav nekāda pamata. Latvijas bankas ir kļuvušas par atavismu, lai kādi pasākumi tiktu vērsti pret tām. Ir vajadzīgi nereāla ierobežojumu vājināšana, lai cauri Latvijai atkal plūstu pelēkās pārrobežu naudas straumes," secināja Rožankovskis.

Banku sistēmas vērienīgo tīrīšanu iniciēja ASV Finanšu ministrija, kas 2018. gadā pārmeta ABLV bankai naudas atmazgāšanu, dalību transakcijās, kas saistītas ar Ziemeļkoreju, un ierēdņu uzpirkšanu. Kredītiestāde bija spiesta pieņemt lēmumu par pašlikvidāciju, un Latvijas banku sistēmā notika globālas izmaiņas.

0
Tagi:
atmazgāšana, banku reforma, Latvija, bankas
Pēc temata
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
Urbanovičs: ne ostas, ne bankas Latvijā neatgūsies bez Krievijas
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Latvijas bankas vēlas piešķirt vairāk kredītu uzņēmumiem: kas tām traucē