Starptautiskās militārās mācības Sea Breeze 2015 Odesā, foto no arhīva

NATO mācības Sea Breeze 2020 Melnajā jūrā spēles ar pulvera mucu

68
(atjaunots 21:23 23.07.2020)
NATO aktivitāte Melnajā jūrā un mācības "Sea Breeze" veido sprādzienbīstamu militāri politisko situāciju, veicina Melnās jūras valstu militarizāciju un vājina drošību reģionā.

NATO jūras kara mācības "Sea Breeze 2020" notiek Melnajā jūrā no 20. līdz 26. jūlijam. Tajās piedalās 27 kuģi un 19 lidmašīnas no deviņām valstīm, ieskaitot alianses partnerus – Gruziju un Ukrainu. To jūras kara spēki nav lieli. Mācībās pārsvarā pārstāvēti ASV, Bulgārijas, Francijas, Norvēģijas, Rumānijas, Spānijas un Turcijas JKS. Salīdzinājumam: pērn "Sea Breeze" piedalījās 19 valstis.

Mācību "Sea Breeze" gaitā alianses grupējumu parasti veido ASV Jūras spēku 6. flotes fregates un korvetes. Šobrīd Melnajā jūrā strādā eskadras kuģis USS Porter (DDG 78) un ASV JS pretzemūdeņu lidmašīna P-8. Covid-19 pandēmija mainījusi mācības: no "Sea Breeze 2020" sastāva pazudusi vairāk nekā puse tradicionalo dalībnieku, atcelta manevru daļa uz sauszemes. Domājams, zināma ietekme bija arī tam, ka pasliktinājušās Vašingtonas attiecības ar dažiem sabiedrotajiem Eiropā (Vācijas kuģu nav).

Protams, "kārtības ieviešana krīzes skartā reģionā" ar tādiem spēkiem ir īsts jūras kara cirks, tomēr Krievijas Melnas jūras flotei no tā ir savs labums. Krievijas Aizsardzības ministrija informēja, ka 20. jūlijā vairāk nekā 10 Melnās jūras flotes jūras aviācijas lidmašīnas kopā ar fregatēm "Admiral Essen" un "Admiral Grigorovitch" izspēlēja nosacītā pretinieka kuģu likvidāciju. Pie tam fregašu komandas izpildīja raķešu kompleksa "Kalibr NK" elektronisko apšaudi.

Krievijas Melnās jūras flotei alianses mācības "Sea Breeze" dāvā teicamu iespēju izspēlēt kuģu trieciena grupu, iznīcinātāju un bumbvedēju aviācijas, krasta apsardzes darbības Krimas pussalā un Krasnodaras novadā.  Paaugstināta cīņas gatavība izlūkošanas spēkiem, PGA sistēmām, krasta raķešu kompleksiem "Bal" un "Bastion". MJF spēki pastāvīgi un pilnā apjomā kontrolē NATO kuģu un aviācijas darbības "Sea Breeze" ietvaros. Eskadras kuģis "Porter" tiek pavadīts kopš 19. jūnija, no brīža, kad tas ienāca Melnajā jūrā.

Krīzes potenciāls

Alianses jūras kara spēkus mācībās "Sea Breeze" pārstāv ASV, Bulgārijas, Francijas, Norvēģijas, Rumānijas, Spānijas un Turcijas kara kuģi un lidmašīnas. Manevros piedalās NATO Otrā pastāvīgā jūras kara grupa (SNMG-2) un Otrā pastāvīgā pretmīnu grupa. Kuģu un lidmašīnu skaits mācībām ir pietiekams, darbību efektivitāte nav tik viennozīmīgi saskatāma.

ASKV JKS 6. flote ziņo: mācību "Sea Breeze" mērķis ir "apvienotā potenciāla izvēle jūras drošībai reģionā un sadarbības stiprināšana starp partnervalstīm". Tas izskatās kā nodomu deklarācija, jo nav iespējams apvienot mūsdienu raķešu kuģu trieciena potenciālu un patruļas (artilērijas) kuteru iespējas.

Amerikāņu eskadras kuģis spēj uzņemt tilpnēs līdz 90 spārnotās raķetes "Tomahawk" ar darbības rādiusu virs 2000 km, bet Gruzijas un Ukrainas patruļas kuteri tā pēdās no jūras kara taktikas viedokļa ir bezjēdzīgi. Arī vairāki citi piemēri liecina, ka ar raķešu un kodolieroču realitāti nesamērojami kuģi mācībās piedalās tāpat vien, "atskaitei".

Melnajā jūrā ieradusies bulgāru korvete "Reshitelnyi" un rumāņu fregate F222 Regina Maria no NATO Otrās pastāvīgās jūras kara un pretmīnu grupas. Pirmā nolaista ūdenī Habarovskas kuģubūvētavā 1982. gadā kā mazais pretzemūdeņu kuģis, bet 1990. gadā tas nonāca Bulgārijas JKS sastāvā Varšavas līguma ietvaros. Artilēriju un reaktīvās dziļumbumbas "korvete" mantojusi no padomju kuģa, līdz šai dienai bruņojums nav principiāli mainījies, kuģis orientēts uz pagājušā gadsimta beigu pretzemūdeņu aizsardzību.

Savukārt rumāņu fregate ROS "Regina Maria" (F 222), iepriekš HMS "London" (F95) – būvēta 1984. gadā Lielbritānijā, pēc 15 dienesta gadiem izņemta no ekspluatācijas, 2003. gadā pārdota Rumānijai. Pēc modernizācijas pardēvēta par godu Rumānijas karaļa Ferdinanda I sievai. Uzbrukuma spēkus tas nepaplašināja, fregatei ir tikai 76,2 mm artilērijas iekārta 76/62 Oto Melara Super-Rapid gun (ražota Itālijā, darbības rādiuss – līdz 20 km) un helikopters IAR-330 Puma Naval. Persijas līča kara periodā 1991. gadā fregate bija Karaliskās flotes grupas flagmanis, taču mūsdienu (tehnoloģiskajai) cīņai jūrā šis slikti bruņotais "antikvariāts" noteikti neder. "Veterānu" sarakstu var turpināt.

Relatīvi jaunu un cīņasspējīgu pretzemūdeņu kuģi atsūtīja Turcijas JKS – fregate F-514 Kinaliada bruņota ar astoņām spārnotajām raķetēm "jūra-virsma", aptuveni 20 zenītraķekēm RAM (RPDS), divām 324 mm torpēdām Mk.32, 76 mm artilērijas iekārtu Oto Melara Super Rapid. Tomēr jāņem vērā operatīvajā telpā dominējošie Krievijas Melnās jūras kara flotes un visa Dienvidu kara apgabala kuģu, zemūdeņu, lidmašīnu un raķešu kompleksu kaujas iespējas. Turklāt Montrē konvencija ierobežo kara kuģu klātbūtni no valstīm, kas neatrodas Melnās jūras reģionā (trīs nedēļas, kopējā tonnāža – līdz 30 tūkst. tonnu), un pagaidām neviens neriskē pārkāpt noteikumus.

Galu galā iznāk, ka jūras kara manevru "Sea Breeze 2020" mērķis ir tikai alianses mēģinājums morāli atbalstīt Gruziju un Ukrainu.

Pušu pozīcijas

20. jūlijā Krievijas ārlietu ministra vietnieks Aleksandrs Gruško pastāstīja RIA Novosti, ka mācības "Sea Breeze 2020" neatbilst drošības reālajām vajadzībām.

"Visa šī aktivitāte (..) pasliktina reģionālo stabilitāti, rada jaunas šķelšanās līnijas Eiropā," viņš teica.

Pretstatam Aleksandrs Gruško atgādināja par grupējuma "Blackseafor" (tā apvieno visu piekrastes valstu jūras kara potenciālu) un Melnās jūras ekonomiskās sadarbības organizācijas (tai ir visi resursi reģiona paātrinātai ekonomiskajai attīstībai) konstruktīvo lomu.

NATO sagrauj šīs struktūras, vājina Melnas jūras valstu lomu drošības sistēmā un sagrauj pašu sistēmu bezjēdzīgas aktivitātes labad alianses austrumu flangā, kur it kā esot Eiropas un ASV pretinieks.

No otras puses, ASV 6. operatīvās flotes komandieris Džins Bleks paziņoja: "Eskadras kuģa "USS Porter" atgriešanās Melnajā jūrā apstiprina 6. flotes un ASV JKS uzticību mūsu sabiedrotajiem un partneriem NATO. Mūsu dalība daudznacionālajās mācībās, tādās kā "Sea Breeze" ir ASV apņēmības reāla demonstrācija Eiropas kolektīvās aizsardzības jautājumā."

Domāts, ka eiropieši ir jāaizsargā no "nepilnīgajiem eiropiešiem" no Krievijas, taču "jaunākā partnera kandidāts", Ukrainas JKS komandieris Aleksejs Neižpapa izpļāpājās par "Sea Breeze" patiesajiem mērķiem: "Šīs mācības mēs organizējam no 1997. gada Ukrainas un ASV starpā, un Ukrainai tas ir viens no galvenajiem Jūras kara spēku iestāšanās NATO instrumentiem." Ja Sevastopoles Jūras kara institūta absolvents Neižpapa un citi ukraiņi jau 1997. gadā tiecās iestāties NATO, skaidrs, ka "Krievijas draudiem" ar to nav nekāda sakara. Un Ziemeļatlantijas pašreizējās paplašināšanās uz austrumiem ir militāras agresijas paveids.

68
Tagi:
NATO, militārās mācības
SDG

2020. gads kāds tas ir: viesuļvētras un bandas nosaka pasaules gāzes cenas

13
(atjaunots 17:14 21.09.2020)
Gāzes tirgus pakāpeniski atjaunojas: biržas cenas Eiropā un Āzijas un Klusā okeāna reģionā (SDG tirgum) sastāda attiecīgi 130 un 150 dolārus par tūkstoti kubikmetru.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Iemesli cenu kāpumam ir gan no pieprasījuma, gan no piedāvājuma puses. Šī gada astoņos mēnešos SDG summārais SDG imports izrādījās, lai gan tikai par 1,3%, taču augstāks, nekā tajā pašā periodā pērn. Strauju SDG importa izaugsmi jūlijā un augustā uzrāda Indija un Ķīna, raksta portālā RIA Novosti Alekandrs Sobko.

Tātad, ja taisa parastu vērtējumu, globālais SDG pieprasījums šobrīd ir pērnā gada līmenī, pie tam, ka cauruļvadu gāzes pieprasījums ir zemāks (to var redzēt arī pēc Krievijas eksporta uz Eiropu, savukārt Ķīna samazina gāzes importu no Vidusāzijas). Taču SDG tirgū arī it liels jaudas iztrūkums, jo arī esošās situācijas fonā tika palaistas līdz galam uzbūvētās iepriekšējā investīciju viļņa rūpnīcas (pārsvarā tās ir ASV).

Tādēļ stabilizēt cenas palīdz arī izgāšanās piedāvājuma pusē: joprojām nedarbojas peldošā rūpnīca Prelude Austrālijā (tur ir tehniskas problēmas), tajā pašā valstī ir apturēta viena no Gorgon LNG līnijām. Par ASV jau daudz tika runāts. Neseno superzemo cenu dēļ, kuras nesedza pat operatīvās izmaksas, SDG iekraušanas apjomi vasarā samazinājās līdz pusei un zemāk no plānotajiem rūpnīcu apjomiem. Šobrīd eksports pakāpeniski jau var atjaunoties kopā ar globālo cenu kāpumu, taču viesuļvētru sezona traucē ātrai atgriešanai pie normas. Tuvākajos mēnešos Amerikas eksporta izaugsme atkal radīs spiedienu uz cenām.

Tātad kotējumu atjaunošanās pagaidām neizskatās stabila (pievienosim tam aizpildītās glabātuves), lai gan, saskaņā ar atsevišķām prognozēm, apkures sezonā līgumu cenas Āzijā var pat pārsniegt 200 dolārus par tūkstoti kubikmetru. Šādi skaitļi jau atbilst pieņemamai ilgtermiņa cenai visiem ražotājiem. Tiesa, ir viens bet: šādam cenu līmenim ir jābūt vidējam gadā, nevis tikai ziemas periodā.

Taču gads ir sarežģīts, netipisks, izdarīt ilgtermiņa secinājumus pēc tā nevar. Visus interesē perspektīva. Un te pats interesantākais: šogad, pirmo reizi 20 gadu laikā, pagaidām nav pieņemts neviens jauns investīciju lēmums par jaunu sašķidrināšanas rūpnīcu būvniecību. Prognozes šī gada beigām – no nulles līdz vienam diviem lēmumiem. Atgādināsim, ka pērn tika pieņemts rekordliels investīciju lēmumu skaits, bet tas savukārt notika pēc ilgstošas trīs gadus ilgas dīkstāves (2016.-2018. gads, neliels lēmumu skaits) pārinvestēšanas iepriekšējā ciklā (2011.-2015. gads) dēļ.

Kāpēc tā notiek? Vienkārša atbilde ir skaidra: visas naftas un gāzes kompānijas stipri zaudējušas ienākumos un tādēļ samazina savu investīciju programmu skaitu. Bet, kā zināms, investīcijas saruka vien par trešdaļu, kaut kam, liekas, būtu jāiekrīt arī SDG.

Daļa atbildes tajā, ka SDG tirgus pēdējo gadu laikā attīstās paradoksāli. No vienas puses, mēs redzam arī esošo gāzes iztrūkumu, kā arī asu konkurenci nākotnē (Katara, ASV, Krievija, Āfrikas austrumi). Tas viss nesekmē augstas cenas un nesūta pietiekamus tirgus signālus investēšanai jaunos projektos. Vienlaikus tirgus skaitās perspektīvs (gāzes pieprasījums pieaugs visos, pat viszaļākajos, scenārijos). Par vienu no tirgus attīstības dzinējiem kļuva naftas un gāzes transnacionālo korporāciju dalība, kuras pakāpeniski sākušas pāriet no "aizejošās" naftas pie perspektīvās SDG.

Kā rezultāts – pie dārgas naftas (kā toreiz likās, uz ilgu laiku) naftas un gāzes kompānijas varēja ieguldīt perspektīvajā sašķidrinātajā dabasgāzē no kopējā ienākumu groza. Vai nu pa taisno ar tiešajām investīcijām rūpnīcās, vai nu netieši, ar SDG iegādi savā portfelī ar ilgtermiņa līgumiem, kas sniedza iespēju saņemt kredītus rūpnīcu būvniecībai pārējiem, attiecīgi nelieliem, SDG tirgus dalībniekiem.

Taču šobrīd, līdz ar naftas kotējumu kritumu, naftas un gāzes transnacionālajām korporācijām ir citas lietas darāmas. Piedevām, dažas no tām nervozē un paziņo par strauju savu investīciju plānu "apzaļumošanu". Savukārt naftas milžiem, kuri vēlas palikt uzticīgi fosilajai degvielai, arī ir smaga situācija. To var redzēt uz kompānijas ExxonMobil piemēra, kuras finanšu stāvoklis šobrīd atrodas neparastā stāvoklī.

Šai kompānijai plānos bija (un, kā vēl pērn bija cerēts, ar "ātru" investīciju lēmumu) divas galvenie un lielie SDG projekti: Golden Pass LNG ASV (sadarbībā ar Qatar Petroleum) un Rovuma LNG Mozambikā. Abi šobrīd ir atlikti tālā atvilktnē, lēmumu pieņemšana par Amerikas rūpnīcu kavējas vismaz gadu, par Mozambiku – līdz 2023. gadam. Arī esošās kompānijas SDG rūpnīcas paplašināšanas plāni Papua-Jaungvinejā arī tiek pabīdīti malā līdz labākiem laikiem.

Pārējās Amerikas rūpnīcas, pašsaprotami, arī nesteidz pieņemt jaunus lēmumus, jo garantēt būvniecību ar ilgtermiņa SDG pārdošanas līgumiem pašlaik ir apgrūtinoši. Situācija buksē arī Āfrikas austrumos kopumā. Atgādināsim, ka šī reģiona šelfs (Mozambika, Tanzānija) tika izskatīti kā viens no perspektīvākajiem ieguves centriem. Par termiņu atlikšanu Exxon projektā jau bija teikts. Savukārt SDG rūpnīcai, par kuru lēmums jau tika pieņemts pērn, Mozambique LNG (Total kontrolē), regulāri traucē reģionā darbojošās ekstrēmistu grupas, kas liek apšaubīt tās uzbūvēšanu paredzētajos termiņos. Par rūpnīcu plāniem Tanzānijā pēdējā laikā vispār gandrīz neatceras.

No tā visa varētu izdarīt secinājumu, ka vidēja termiņa perspektīvā mēs redzēsim arī piedāvājuma deficītu. Tā tas arī būtu, ja ne Kataras plāni vienlaikus vairākās jaunās rūpnīcās. Oficiāla investīciju risinājuma vēl nav, taču priekšdarbi tiek aktīvi veikti. Savukārt zemās SDG pašizmaksas ļaus Katarai būvēt ar minimālu atskatīšanos uz cenām.

Visbeidzot, vēl viens faktors, kurš rada nenoteiktības: cenu veidošanās mehānismi. Neskatoties uz līgumu tirgus attīstību, līdz pēdējam laikam cenu sasaistīšana ar naftu ļāva SDG ražotājiem garantēt atmaksāšanos. Taču dārgās naftas un augošās SDG konkurences fonā šīs sasaistes koeficients pēdējos gados jaunos līgumos visu laiku samazinājās. Šobrīd nafta ir kļuvusi lēta, taču ir ļoti mazticams, ka pircēji vēlēsies atgriezties pie vecajiem, augstajiem koeficientiem. Savukārt ar naftu par 45 dolāriem un pēdējā laikā tipisko sasaistes koeficientu 0,11 SDG maksās vien ap 5 dolāriem par miljonu BTU, jeb aptuveni 180 dolārus par tūkstoti kubikmetru. Taču pircējus tikmēr arvien vairāk interesē gāze pēc līguma cenām, vēl jo vairāk tāpēc, ka ar pakāpenisku Kataras ilgtermiņa līgumu beigām arvien vairāk SDG no šīs valsts izies biržas tirgū.

Atgādināsim arī to, ka attīstošās Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstis ir spējīgas "sagremot" lielus gāzes apjomus (ar ko arī ir saistītas SDG tirgus dubultošanās prognozes 15 gadu laikā), taču tikai pēc zemām cenām, maksimums 200 dolāru līmenī par tūkstoti kubikmetru, bet labāk zemāk.

Visi šie faktori noved pie nenoteiktības un zināma tirgus attīstības paradoksāluma. Kopumā dabasgāze un atsevišķi SDG turpina būt ļoti perspektīva degviela, taču augstas konkurences tirgū, kur pieprasījums pārliecinoši augs tikai pietiekami zemu cenu gadījumā.

13
Tagi:
SDG
Pēc temata
Eksperts paskaidroja, kāpēc ASV vajadzīgas jaunas sankcijas pret "krievu cauruli"
Gāzes krīze: ASV sagaida straujš SDG ražošanas kritums
Neizturēja konkurenci: Eiropa un Āzija atsakās no Amerikas SDG
Haoss Amerikā palīdzēja Eiropai atrisināt jautājumu ar "Ziemeļu straumi 2"
Rokudzelži

"Levita būda uzlidos gaisā": Latvijā apturēja teroristu

35
(atjaunots 09:14 21.09.2020)
Latvijas VDD uzsācis lietu pret kādu Dzintaru Ansonu, kurš dzīvo Norvēģijā. 2020. gada 5. jūnijā, ap diviem naktī, bezmiega stāvoklī viņš uzrakstīja savā Facebook: "Rīt Levita būda plkst. 8:16 uzlidos gaisā kopā ar miesassargiem."

Savulaik, jeb tieši 2018. gadā, "pētnieciskās" žurnālistikas portāls Re:Baltica uzdevās ar jautājumu: kāpēc Latvijas specdienesti ķer tik maz spiegu. Četru gadu laikā Baltijas valstīs par apsūdzību spiegošanā tika arestēti 20 cilvēki: desmit Igaunijā, astoņi Lietuvā un tikai divi Latvijā. Un tas, ka par vienu spiegotāju tika pasludināts dzelzceļnieks, kurš nofotografēja pa sliedēm vestos NATO dzelžus un nosūtīja bildes sociālajā tīklā savam biedram Krievijā. Lai gan šādas bildes ir lielā daudzumā pieejamas publiskā piekļuvē Latvijas Aizsardzības ministrijas lapās.

"Latvijā tās ir pirmās spiegošanas lietas kopš neatkarības atjaunošanas," uzsvēra Re:Baltica. Protams, sašutumu varēja saprast – īsti patrioti nevar pieļaut domu, ka viņu valsts nerada interesi ārvalstu izlūkošanas dienestiem.

Un pēc tam, protams, lieta nav tikai patriotismā. Vienkārši mūsu pretizlūkošanas dienestam vienmēr var pavaicāt – sakiet, par ko jums īsti maksā algu? Divi spiegu eksemplāri un tie paši sīki!

Bet vai bija spridzeklis?

Starp citu, mūsu Dieva glābtajā valstī arī teroristu raža nav liela. Kādam tā ir priecīga vēsts, bet, visticamāk, ne tiesībsargājošajām iestādēm. Kā vēsta portāls Pietiek.com, Latvijas Valsts drošības dienests (VDD) uzsācis lietu pret kādu Dzintaru Ansonu.

Dzintars dzīvo Norvēģijā. Šī gada 5. jūnijā, ap diviem naktī, bezmiega stāvoklī viņš uzrakstīja savā Facebook: "Rīt Levita būda plkst. 8:16 uzlidos gaisā kopā ar miesassargiem."

Šī publikācija tika atzīta par bīstamu, un sakarā ar to ierosināja lietu pēc panta "apzināti nepatiesu paziņojumu par sprāgstošas, indīgas, radioaktīvas vai bakterioloģiskas vielas vai materiālu vai spridzināmās ietaises ievietošanu vai novietošanu", paziņoja VDD. Tāpat tur ātri saprata, ka ar "Levita būdu" tika domāta Latvijas valsts vadītāja darba vieta – Rīgas pils.

Ansonu aizturēja Rīgas lidostā, kad viņš ieradās no Norvēģijas paviesoties dzimtenē. Uz izmeklēšanas laiku viņam bija aizliegts pamest tās robežas. Specdienestu dedzība, atkārtosimies, ir izskaidrojama. Tomēr diez vai tiesa var piekrist tam, ka aiz vārdu salikuma "uzlidos gaisā" obligāti slēpjas uzspridzināšanas draudi. Varbūt tā ir kaut kāda no augšas diktēta iedvesma, kristieša impulss? Varbūt prezidentu Levitu pacels debesīs eņģeļi par Satversmes preambulas uzrakstīšanu? Kopā ar miesassargiem, līdzīgi Ēģiptes faraonam?

Turklāt, ka arī pats Ansons, kurš dēvē sevi par "kristīgo anarhistu", savā Facebook skaidro, ka "uzlidot gaisā" – tā ir tikai metafora. Un patiešām, viņam inkriminētajā ierakstā nav ne vārda par sprāgstvielām.

"Uzlidot gaisā" var tikai un vienīgi paša Ansona domās, miesassargi – tā nav prezidenta apsardze, savukārt par būdu, protams jau, nevar būt atzīta prezidenta pils. Un pats svarīgākais - "rīt", kā raksta aizdomās turētais, vispār var nepienākt nekad, jo nav nekādas konstantas – atskaites punkta, kad būs šis liktenīgais rīt.

Nāvi nodevējiem!

Tā kā VDD izmeklētājiem var tikai izteikt līdzjūtību. Iespējams, nāksies pārlasīt Žanu Polu Sartru un Albēru Kamī (lai gan Kamī labāk ir dzert). Tiesa, viņiem arī nav jāpierod pie asprātīgo, viltīgo un daudz lasījušo teroristu atmaskošanas.

Varbūt dienesta dziļumos ir pat īpaša nodaļa, kura nodarbojas ar trako lietām. Simboliski, ka savulaik tas pats izmeklētājs, kurš tagad strādā ar Ansonu, lika arestēt vēl vienu dīvainu un nelīdzsvarotu cilvēku – Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieri un disidentu (grupas "Helsinki 86" dibinātāju) Linardu Grantiņu.

Viņš ir slavens ar to, ka viņa 2007. gadā izveidotā "Tautas tribunāla" vārdā cītīgi izsūtīja draudus un spriedumus Latvijas ierēdņiem un politiķiem. "Gods" saņemt nāves spriedumu tika toreizējai prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai, premjeram Aigaram Kalvītim un ārlietu ministram Artim Pabrikam.

Augstākais soda mērs tika piespriests arī toreizējam Rīgas mēram Jānim Birkam ar sprieduma izpildi "pēc tiesiskuma atjaunošanas LR".

2010. gada 31. oktobrī Tautas tribunāls piesprieda nāvessodu kultūras ministrei Sarmītei Elertei un ekonomikas ministram Aigaram Štokenbergam "par Dzimtenes nodevību, par sadarbību ar krievu šovinistiem un žīdu cionistiem, par latviešu tautas īpašumu izzagšanu milzu apmēros" ar mantas atsavināšanu par labu latviešu tautai.

Tika arī tādām odiozām personām, kā Latvijas Nacionālās frontes vadītājs Aivars Garda un pat žurnālistei Elitai Veidemanei. Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs vienkārši tika nosaukts par "čekas tarakānu".

Jaunā prezidenta funkcija

Aizturēšanas laikā gados vecajam Grantiņam salauza roku. Starp citu, toreizējā Drošības policijā pat nezināja, ka viņš atbrauks uz Latviju. "Terorists" atklāja sevi, pierakstoties uz pieņemšanu pie prezidenta.

Viņi ko tur, VDD, ķer teroristus un pārējos trakos "ar dzīvu ēsmu", izmantojot prezidentus? Bet jūs sakāt, ka Latvijas prezidentam maz funkciju.

Tomēr, jūs tur esiet uzmanīgāki, mums jau tā nav no kā izvēlēties prezidentus, nākas meklēt te zoodārzā, te Kanādā, te Vācijā. Te kaut kādā būdā.

35
Tagi:
terorists, Egils Levits, Drošības dienests
Pēc temata
Latvijas pilsonim piespriests cietumsods par spiegošanu Luganskā
Rusofobijas un spiegu mānijas upuris. Apsūdzība prasa "spiegam" 15 gadus cietumā
Latvijas VDD tur aizdomās Ķīnu par spiegošanu

Pāvela Rebenoka slepkavas runāja krieviski un nozaga dārgus pulksteņus

0
(atjaunots 17:30 21.09.2020)
Advokātu Pāvelu Rebenoku nogalināja trīs melnā apģērbā tērpušies vīrieši, kuri atnāca pie viņa mājās bez ieročiem, pastāstīja Valsts policijā.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Advokāta Pāvela Rebenoka slepkavības lietas izmeklētājs Armands Ruks pastāstīja notikušā detaļas preses konferencē.

Rebenoks tika nogalināts savās mājās aizritējušajās brīvdienās. Sakarā ar šī nozieguma faktu tika ierosināta lieta pēc Krimināllikuma 117. panta – par slepkavību, ja tā ir saistīta ar aplaupīšanu. Taču jurists Mārtiņš Krieķis apgalvo, ka par slepkavības iemeslu kļuva elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) jautājumi. Krieķis apsolīja samaksāt 20 tūkstošus eiro par informāciju par slepkavām.

Ruks pastāstīja žurnālistiem, ka mājā nozieguma laikā atradies arī Rebenoka biznesa partneris Ingus Balandins, kurš ir guvis smagas traumas.

Slepkavas bijuši trīs sportiskas miesas būves vīrieši, divi – aptuveni 175 cm augumā, viens bija virs 180 cm augumā. Viņi visi bija tērpušies melnās drēbēs, viņu sejas aizsedza maskas. Savā starpā viņi sarunājās krievu valodā. Ruks noliedza informāciju par to, ka slepkavas mājā ielaidis pats Rebenoks: pēc viņa sacītā, viņi iegājuši mājā no pagalma puses.

Izmeklētājs atsevišķi atzīmēja ka laupītājiem nebija līdzi speciāli līdzi paņemti ieroči, piemēram, pistole. Rebenoku sasēja ar vadu, savukārt slepkavības ieroča kārtā tika izmantots dēlis, kas tika izlauzts no terases. Vēlāk tā tika atrasta 200 metru attālumā no mājas.

Tika nozagtas dārglietas un dārgu pulksteņu kolekcija. Precīza summa pagaidām nav zināma.

Tāpat Ruks paziņoja, ka māja nebija aprīkota ar novērošanas kamerām, savukārt signalizāciju mājas saimnieki ieslēdza reti, tikai gadījumos, kad devās prom uz ilgāku laiku. Šoreiz tā nebija ieslēgta. Viņš aicināja visus rūpēties par sava mājokļa drošību.

Iepriekš Valsts policijā paziņoja, ka izskata arī versiju par slepkavību, kas saistīta ar nelaiķa profesionālo darbību.

IeM vadītājs Sandis Ģirģens atzīmēja, ka pēdējo gadu laikā Latvijā šī ir jau trešā advokāta slepkavība, tādēļ ir jāizdara viss, lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes. Šī nozieguma atklāšana kļūs par tiesībsargājošo iestāžu profesionālisma pārbaudi.

Ik gadu Latvijā tiek aplaupītas 20-28 mājas, taču aplaupīšanas ar slepkavībām notiek reti, atgādināja Valsts policijas priekšnieka v.i. Juris Šulte.

0
Tagi:
slepkavība, policija
Pēc temata
Lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes: ministrs komentēja advokāta Rebenoka slepkavību