Iznīcinātājs F-35

F-35 jaunas grūtības: kas nav kārtībā ar amerikāņu iznīcinātāju

92
(atjaunots 09:58 28.06.2020)
Fizikas likumiem ir vienaldzīgas amerikāņu aviokonstruktoru pūles. Kas notiks ar kodoltermiskajām bumbām, ja iznīcinātājam F-35 nolūzīs aste pacelšanās brīdī.

Fizikas likumi ignorē amerikāņu aviokonstruktoru pūles un "velk atpakaļ pie zemes" dārgus projektus. Lidmašīnas F-35 Lightning nepārprotami nesasniedz piektās paaudzes rādītājus, tomēr ASV pēc inerces mēģina sabāzt globālus uzdevumus un bruņojumu šajā daudzos aspektos negatavajā aviotehnikā. It kā kodoltermiskās bumbas B6-1012 uz F-35 borta spētu kompensēt kreisera ātrumu, kas nesasniedz skaņas ātrumu, iespējas fiksēt "stealth" lidmašīnu radaros, augsto avāriju risku un neprognozējamību.

Pirmdien izdevums The Aviationist informēja, ka Edvardsa aviobāzes (Kalifornijas štats) apkaimē veikta iznīcinātāja F-35A Lightning II (modifikācija Convetional Take Off and Landing, tas ir, ar standarta pacelšanos un nolaišanos) izmēģinājumu sērija ar kodoltermiskās bumbas B61-12 pielietojumu ar maināmas jaudas kodolgalviņu. Lidmašīnas – dubulta mērķa kodolieroču nesēja sertifikācija ieplānota 2023. gada janvārī.

Tādējādi līdz ar atjaunotu programmatūru F-35A saņems iespēju uzņemt un izmantot kodoltermiskās bumbas. Vēl vairāk, pēc B61-12 integrācijas ASV Gaisa spēku bruņojuma sistēmā "kodoliznīcinātāja episkā loma" pāries no F-15E un F-16 pie F-35A. Modernizētā aviobumba B61-12 izceļas ar tēmēšanas sistēmu un maināmas jaudas kodolgalviņu (līdz 50 kilotonnas).

Daudzfunkcionālā iznīcinātāja-bumbvedēja F-35 Lightning II tapšanas programma izmaksājusi apmēram 1,3 triljonus dolāru. Dažādas F-35 modifikācijas tiek ražotas kopš 2011. gada. Uz šo mašīnu ASV lika lielas cerības, tomēr speciālistiem ekspluatācija sagādā vilšanos.

Pentagonam tuvais izdevums Defense News publicējis kritiskās piezīmes par F-35 Lightning II. Fakti liecina: F-35 ir zemskaņas iznīcinātājs, kas ar forsāžu spēj palielināt ātrumu ne vairāk kā vienu minūti, ātrumā, kas pārsniedz 1 Mahu jau pēc minūtes rodas korpusa sabrukšanas risks.

Pēc 1,6 Mahiem lidmašīnai vienkārši nolūzīs aste. 5. paaudzes iznīcinātāja pastāvīgais (kreisera ātrums) nevar būt zemāks par 1,4 Mahiem, tātad nekāda tehnoloģiskā izrāviena nav. Faktiski F-35 joprojām ir 4. paaudzes lidmašīna, un kodoltermiskās bumbas tam var kļūt par neizturamu nastu.

Kompensācija

Pagājušā gada laikā "Aptuveni piektās" paaudzes iznīcinātāja galveno trūkumu skaitu izdevies samazināt līdz pieciem, taču arī to ir par daudz mašīnai, kas maksā 100 miljonus dolāru gabalā. Pentagons operatīvi palaboja "ekspluatācijas īpašības", un tagad F-35 tiek uzskatīta par zemskaņas lidmašīnu, kas spēj īsu laiku palielināt ātrumu.

Tā kā liels ātrums draud ar planiera, F-35 stealth-seguma un antenu bojājumiem lidmašīnas astes galā, instrukcijā norādīts, cik sekundes JKS un jūras kājniekiem paredzētās modifikācijas F-35B un F-35C var lidot ar aptuveni 1,2 Mahu ātrumu. 

Modifikācija ar standarta pacelšanos un nolaišanos - F-35A arī demonstrē kopīgās kļūdas spektrā no programmatūras līdz nelielajam ātrumam un redzamībai ātrumā (pat zemskaņas ātrumā, ja uz ārējās piekares ir munīcija).

It kā jau "zibeņa" reputācija ir galīgi sabojāta, tomēr ekspluatācijas procesā parādās jaunas negaidītas īpašības. 24. jūnijā žurnāls Air Force Magazine informēja, ka amerikāņu iznīcinātājiem F-35A aizliegts tuvoties negaisa mākoņiem līdz 25 jūdžu (aptuveni 40 km) attālumā. Izrādījies, ka inertās gāzes ģenerācijas borta sistēmas (OBIGGS) konstruktīvās īpatnības var novest pie iznīcinātāja degvielas tvertņu sprādziena gaisā etmosfēras elektrības izlādes rezultātā. Interesanti, ka sistēma OBIGGS iepriekš jau tika kritizēta un 2014. gadā to modernizēja (sprādzienbīstamība nav novērsta).

Jaunās lidmašīnas F-35 Lightning II katastrofu sērija ļauj izteikt pieņēmumu, ka iespējami arī citi nepatīkami (bīstami) atklājumi pat F-35 ekspluatējot miera laikā. Nerunājot jau par amerikāņu "zibeņu" ievainojamību hipotētiskā sadursmē ar Krievijas piektās paaudzes iznīcinātājiem Su-57 vai radioelektroniskās cīņas līdzekļiem.

Lidojums pretī nezināmajam

Savienotās Valstis cenšas aktīvi pārdot F-35 saviem sabiedrotajiem Eiropā. Arī modernizētā (planējošā) kodoltermiskā aviobumba B61-12 sākotnēji bija paredzēta Eiropai. Sērijveida ražošana ieplānota 2020. gadā, vienlaikus amerikāņi plāno izvietot bumbas B61-12 savās bāzēs Eiropā.

Pie tam nav izslēgta situācija, kurā pacelšanās laikā (ar forsāžu) iznīcinātājam ar kodolieročiem tilpnē nolūzt aste vai iesper zibens. Iespējami arī citi varianti. Jebkurā gadījumā sabiedrotie dabūs trūkties. Amerikāņu bruņojums Eiropai kļūst aizvien bīstamāks. Aug Vācijas pretestība. Francija atklāti paziņoja:  "Neuzspiediet F-35".

Tāds ir likumsakarīgais rezultāts, pie kāda novēdis ASV tehnoloģisko iespēju pārspīlējums militārās aviobūves jomā. Iepriekš tika atzīts par neveiksmīgu mēģinājums radīt 5. paaudzes iznīcinātāju F-22 Raptor (nedrošs radioviļņu absorbcijas segums, lidmašīnu fiksē metra diapazona radari, darbības rādiuss – tikai 750 km, pārāk augsta cena – 350 miljoni dolāru).

Vienlaikus amerikāņi ar gaišām acīm skatās kara aviācijas nākotnē, lai arī nav noslīpējuši piektās (de iure) paaudzes lidmašīnu F-22 un F-35 konstrukciju un cīņasspēju.

Vašingtona plāno, ka pirmie 6. paaudzes iznīcinātāji varētu pacelties gaisā līdz 2030. gadam. Spriežot pēc apraksta, pretinieks tiem jau ir gatavs: "Ņemot vērā milzīgos attālumus Klusā okeāna arēnā, par ko tie cīnīsies", no lidmašīnām sagaida lielu lidojuma attālumu bez degvielas uzpildes, pārākumu gaisā, augstu dzīvotspēju, pateicoties radioelektroniskās cīņas kompleksam. Tomēr pēc visām "piektās paaudzes" F-35 Lightning II dārgajām neveiksmēm ASV Kongress paudis nodomu par 85% ierobežot 6. paaudzes iznīcinātāju izstrādes programmas finansējumu 2021. finanšu gadā.

92
Tagi:
ASV
Pēc temata
Krievijas spārnotā dvēsele: kāpēc Su-57 satrauc "partnerus" ASV
Baltiju "aizsargās" Polija ar amerikāņu "spēļmantiņām"
ASV politikas efekts: Krievijas ieroču popularitāte aug visā pasaulē
Francija aicina ASV pārtraukt ieroču uzspiešanu NATO valstīm
ASV prezidenta amata kandidāts Džo Baidens, foto no arhīva

Vainu par Baidena zaudējumu neizdosies uzvelt krieviem

3
(atjaunots 16:27 22.10.2020)
Amerikas vēlēšanas izgājušas finiša taisnē: šodien Donalds Tramps un Džo Baidens pēdējo reizi tiksies televīzijas debatēs.

Turklāt šī tikšanās, principā, var kļūt arī par pēdējo viņu dzīvē – kaislību vilnis ASV šobrīd ir tik liels, ka ir ļoti sarežģīti iztēloties šos abus cilvēkus kopā jebkad. Pat ja notiks brīnums un Baidens uzvarēs vēlēšanās, Tramps var vienkārši neatzīt balsojuma rezultātus vai, pārkāpjot visas tradīcijas, neierasties inaugurācijas ceremonijā. Savukārt Baidens noteikti ne par kādu cenu neatnāks uz Trampa inaugurāciju – tādēļ ceturtdien viņiem būs pēdējā iespēja pateikt viens otram to, ko viņi vēlas. Un viņi šo iespēju izmantos pilnā apjomā. Par radušos situāciju portālā RIA Novosti stāsta Pjotrs Akopovs.

Baidens
© Sputnik / Григорий Василенко

Tramps nosauks Baidenu par noziedzīgas grupas vadītāju un pieprasīs iesēdināt Džo (kopā ar dēlu Hanteru) cietumā. Uz cietumu Džo nedosies, taču, kad zaudēs vēlēšanās, mediji runās, ka viņu nogāza no kājām "oktobra pārsteigums" – pirms dažām dienām publicētais kompromitējošais materiāls no Hantera datora cietā diska, kurš pieķer bijušo viceprezidentu melos un korupcijā. Taču Baidens zaudētu arī bez šiem materiāliem – vienkārši tāpēc, ka Tramps bija nolemts uz uzvaru. Bet kā tad tā: aptaujas taču demonstrē milzīgu Baidena virsroku? Nevar taču tās visas būt izdomātas?

Var. Jo likmes ir augstas, kā nekad, un nav tādu melu, uz kuriem neuzdrīkstētos tie, kas spēlē pret Trampu. "Es balotējos ne tikai pret Baidenu, es balotējos pret kreisajiem medijiem, lielām tehnoloģiskām kompānijām-milžiem (Facebook, Twitter, Google), un "Vašingtonas purvu"," sacīja pirms dažām dienām Tramps.

Jā – un par labāko apliecinājumu tam kļuva šī trīsgalvainā monstra reakcija uz kompromitējošā materiāla pret Baidenu ģimeni parādīšanos. New York Post publikāciju vienkārši centās nobloķēt – Google neredzēja to savos meklēšanas rezultātos, savukārt Facebook un Twitter neļāva dalīties ar tās hipersaiti. Nu un pats par sevi saprotams, mediji centās vienkārši neredzēt skandalozo publikāciju, savukārt vairums politiķu izlikās, ka nekas nopietns nav noticis. Tātad visi trīs spēki uzstājās sinhroni, apliecinot Trampa taisnību.

Turklāt uzreiz izskanēja arī apsūdzības pret Krieviju – skaidrs taču, ka Maskava atkal iejaucās Amerikas vēlēšanas, piemetot klāt kompromitējošo materiālu pret Baidenu.

Par to runāja ne tikai komentētāji un kongresmeņi, bet arī specdienestu darbinieki. Bijušie darbinieki – jo ASV Nacionālā izlūkdienesta direktors Džons Retklifs paziņoja, ka informācija Baidena klēpjdatorā "nav daļa no kaut kādas Krievijas dezinformācijas kampaņas". Taču pussimts bijušo izlūkotāju (ieskaitot Retklifa priekšteci Džimu Kleperu, kuru pieķēra zvēresta laušanā) uzrakstīja atklātu vēstuli ar apgalvojumu, ka pieredze "liek mums nopietni uzskatīt, ka ievērojamu lomu šajā lietā spēlējusi Krievijas valdība":

"Elektronisko vēstuļu nokļūšanai ASV politiskajā arēnā, kuras, provizoriski, pieder ASV viceprezidenta Baidena dēlam Hanteram, vairums no kurām attiecas pie perioda, kad viņš strādāja Ukrainas gāzes kompānijas "Burisma" vadībā, ir visas klasiskās Krievijas informācijas kampaņas pazīmes."

Tātad Krieviju neapsūdz tajā, ka tā safabricējusi Baidena kompromitējošo materiālu, – lai gan arī šādas balsis skan, – nē, tā vienkārši to izplatīja. Bet kā tai tas izdevies, ja, pēc Rūdija Džuliani (Trampa advokāta un bijušā Ņujorkas mēra) sacītā, Hantera Baidena datora cietā diska saturs jau pirms septiņiem mēnešiem tika nodots FIB? Tātad Maskava turēja noslēpumā šos materiālus, gatavojot "oktobra pārsteigumu", vai arī to darīja Trampa štābs un viņa padomdevēji, ieskaitot to pašu Džuliani? Ak jā, Džuliani taču strādā pie Putina… Un tie nav joki: kā paziņoja senators Kriss Mērfijs, "šoreiz krievi nolēma izstrādāt amerikāņu pilsoņus kā savus aģentus. Viņi centīsies izplatīt savu propagandu meinstrīma medijos… Un viņi guvuši panākumus. Ziniet, Rūdijs Džuliani tagad, pēc būtības, ir Krievijas aģents".

Jā, protams, ja jau pats Tramps strādā pie Kremļa, tad ko tur vairs runāt par viņa darbiniekiem un pietuvinātām personām. Par to var smieties, taču tieši šāds situācijas vērtējuma neadekvātums un centieni pārdot amerikāņiem "Krievijas iejaukšanos" pat situācijā ar Baidenu ģimenītes kompromitējošo materiālu ir labākais apliecinājums tam, ka Tramps jau ir uzvarējis. Jo viņa pretinieki dzīvo absolūti izdomātā pasaulē, kurā krievi ietekmē ASV vēlēšanu iznākumu, savukārt starpība starp atbalstu Baidenam un Trampam ir mērāma divu ciparu skaitļos. Turklāt tas viss notiek vienlaikus un nekādā veidā neizraisa pretrunas.

Taču reālajā pasaulē mēs novērojam pavisam citu: milzīgi Trampa atbalstītāju pūļi viņa bezgalīgajos mītiņos visā valstī un pilns entuziasma trūkums retajās Baidena tikšanās reizēs ar nedaudziem atbalstītājiem. Atbalsta Trampam izaugsme ir vērojama pat minoritāšu vidū (piemēram, krāsaino un musulmaņu vidū), kuri vispār neattiecas pie viņa elektorāta. Absolūts Trampa "krievu sakaru" pierādījumu trūkums un arvien jaunāki Baidena ģimenes melīguma un korumpētības pierādījumi. Un pats galvenais – reālajā pasaulē amerikāņi sen jau ir vīlušies savā politiskajā elitē un tieši tāpēc vienīgā nopietnā alternatīva Trampam varēja būt ārpus sistēmas stāvošais senators Sanderss. Taču tieši nepiederības sistēmai dēļ kolektīvais "Baidens" arī nepielaida viņu pie vēlēšanām.

Parastie amerikāņi dzīvo reālā pasaulē, nevis propagandas pasaulē, un tāpēc 3. novembra vēlēšanu iznākums ir izlemts. Pat neskatoties uz centieniem uzskrūvēt balsis vajadzīgajos štatos, mobilizējot pasīvo demokrātisko elektorātu balsot pa pastu – jo arī tur notiek manāms priekšlaicīgi par republikāņiem nobalsojušo skaita kāpums.

Izdomātā pasaule zaudēs 3. novembrī, taču nekur nepazudīs. Trīsgalvainā hidra cerēs uz revanšu un strādās pie tā. Gan Amerikas, gan globālā mērogā – un te jau tai būs visas tiesības vainot krievus savās neveiksmēs.

3
Tagi:
Džo Baidens, Tramps, prezidenta vēlēšanas, ASV
Vakcīnas pret Covid-19 ražošana, foto no arhīva

Lepni, lai arī miruši? Kāpēc Latvija neparko nepirks Krievijas vakcīnu

41
(atjaunots 19:49 21.10.2020)
Latvija atteikusies pārbaudīt Krievijā izstrādāto vakcīnu "Sputnik V", skaidrojot, ka jau izdarītas pirmās iemaksas Eiropas Savienības kasē par vakcīnas izgudrošanu. Interesanti, vai tas ir vienīgais iemesls atteikties no Krievijas preparāta.

Atvainojiet, taču nekādi nevarēju paiet garām tik ļoti acīs krītošai tēmai. Ko rakstīja jurists, tagadējais Latvijas prezidents Egils Levits slavenajā Satversmes preambulā? Ka šīs valsts pastāvēšanas galvenais mērķis ir nodrošināt latviešu nācijas pastāvēšanu mūžīgi mūžos. Latviešu pastāvēšanu.

Te nu, lūdzu, atļaujiet uzdot vienu atklātu jautājumu. Ja mūsu austrumu kaimiņiene patiešām pirmā palaidīs orbītā savu "Sputnik V" – vakcīnu pret koronavīrusu? Protams, pēc visiem vajadzīgajiem izmēģinājumiem un ar attiecīgajiem sertifikātiem. Vai tas nenozīmē, ka cīņā par nācijas pastāvēšanu Levitam un veselības ministrei Viņķelei vajadzētu steigšus braukt uz Maskavu, slēgt līgumus, izlūgties piegādes ārpus rindas un izkaulēt atlaides piedevām.

Pat ne par baltu velti nevajag!

Nekā nebija. Mums pat par baltu velti nevajag. Tāpēc, ka nācijai mūžīgi mūžos jāpastāv lepnai. Neatkarīgai no kaimiņa. Ja tā nebūs lepna, priekš kam tad tādai nācijai pastāvēt. Tā tak nav ne graša vērta.

Starp citu, par grašiem. Ar Latviju lepnumā sacenšas Ukraina. Tur paziņoja, ka izskata iespējas nopirkt vakcīnu jebkur, tikai ne Krievijā. ASV vēstniecības Ukrainā pagaidu pilnvarotā ASV lietās Ukrainā Kristīne Kvīna pavakariņoja ar valsts veselības ministru Maksimu Stepanovu. Kas notika pēc vakariņām? Pēc vakariņām Kristīne paziņoja, ka Ukraina nepirks Krievijas vakcīnu no Covid-19, kuras drošība nav klīniski pārbaudīta.

Te nu partija "Opozīcijas platforma – Par dzīvi" paziņoja, ka atteikšanās no Krievijas vakcīnas nozīmē nāves spriedumu lielam skaitam Ukrainas iedzīvotāju. Tomēr, šķiet, arī tur darbojas princips "Labāk beigts, toties lepns!"

Patiesībā Latvijas viedokli var saprast. Stāsta, ka ar potēm tagad varot čipēt un visvisādi zombēt cilvēkus. Tā, ka latvieši, visi kā viens, aizmirsīs dzimto valodu un sāks runāt krieviski, liks pie malas kokli, ņems rokās balalaiku. Stāsta, ka Indija, Brazīlija un Azerbaidžāna (smalka diplomātija) plāno pirkt "Sputnik V". Taču brazīliešu un indusu ir daudz. Bet latviešu – tikai mazliet pāri miljonam. Ar viņiem negribas riskēt. Tomēr riskēt vajadzēs, atliek tikai izlemt, uz kuru pusi riskēt – paciesties rindā pēc ideoloģiski labas vakcīnas vai saņemt "nepareizo".

Zinas tante saputrojusi spaiņus

Pie tam laikam jau daudzi neuzticēsies Krievijas preparātam pēc tādas antireklāmas kampaņas, kas vērsta pret Krievijas zinātni. Pēc tādas Medeļejevs kapā apgrieztos otrādi. Ja jau jūs nespējat radīt par kaujas indīgo vielu, kas varētu noslaktēt cilvēku, kur nu jums izgudrot līdzekli, kas atbrīvos cilvēci no pandēmijas.

Stāsta gan, ka esot vainīga slepenās laboratorijas apkopēja Zinas tante – viņa saputrojusi spaini "Novičok" un jauno perspektīvo Krievijas aizsardzības rūpniecības produktu – spaini īpašas samogonkas, no kuras sākas mūžīgas paģiras.

Un neizdosies nevienam ieskaidrot, ka notikusi kļūda un opozicionāri Krievijā vienkārši nepanes samogonku, viņi dzer tikai franču konjaku un amerikāņu burbonu.

41
Tagi:
Krievija, vakcīna, Latvija
Pēc temata
ASV vēstniecība Ukrainā ziņo, ka Kijeva nepirks Krievijā izstrādāto vakcīnu
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Iznīcināt krievu vakcīnu: lielās politikas mazā šeftīte
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes
Covid-19 antivielu testi, foto no arhīva

Latvijā miruši divi cilvēki ar Covid-19, atklāts 161 jauns inficēšanās gadījums

0
(atjaunots 17:20 22.10.2020)
Aizritējušajā diennaktī Latvijā tika veikts rekordliels Covid-19 testu skaits – 5510, reģistrēts 161 inficēšanās gadījums.

RĪGA, 22. oktobris – Sputnik. Latvijā aizritējušajā diennaktī veikti 5510 koronavīrusa testi, reģistrēts 161 jauns inficēšanās gadījums, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs. Divi cilvēki ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi nomira – abi piederēja pie vecuma grupas no 80 līdz 95 gadiem. Kopumā Latvijā koronavīrusa infekcija ir apstiprināta 3958 cilvēkiem, 1357 izveseļojās. Kopā veikti 408 179 testi.

Pēdējo 24 stundu laikā stacionēts 31 cilvēks ar Covid-19. Slimnīcās šobrīd ārstējas 105 pacienti, 98 no viņiem ir vidēji smaga slimības gaita, septiņi cilvēki atrodas smagā stāvoklī.

No pirmdienas, 26. oktobra, Latvijā tiek atcelti bezmaksas koronavīrusa testi visiem gribētājiem – turpmāk koronavīrusa testu varēs veikt tikai ar ģimenes ārsta vai slimnīcas speciālista nosūtījumu.

Ierobežot testēšanu Veselības ministrijai lika izveidojušās rindas uz testēšanu. Šobrīd daudzi Latvijas iedzīvotāji, kuriem nav Covid-19 simptomu, vienalga vēlas nodot analīzes. Rezultātā laboratorijas izjūt paaugstinātu slodzi, savukārt cilvēkiem nākas ilgāk gaidīt iespēju veikt testu.

0
Tagi:
statistika, Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi
Viņķele atzinās, ka viņai jau sapņos rādās Covid-19
Covid-19 dīvainības: dievkalpojumi atļauti, fitness aizliegts
Latvija atļāva ārzemniekiem ar Covid-19 izbraukt uz dzimteni