Iznīcinātājs F-35

F-35 jaunas grūtības: kas nav kārtībā ar amerikāņu iznīcinātāju

96
(atjaunots 09:58 28.06.2020)
Fizikas likumiem ir vienaldzīgas amerikāņu aviokonstruktoru pūles. Kas notiks ar kodoltermiskajām bumbām, ja iznīcinātājam F-35 nolūzīs aste pacelšanās brīdī.

Fizikas likumi ignorē amerikāņu aviokonstruktoru pūles un "velk atpakaļ pie zemes" dārgus projektus. Lidmašīnas F-35 Lightning nepārprotami nesasniedz piektās paaudzes rādītājus, tomēr ASV pēc inerces mēģina sabāzt globālus uzdevumus un bruņojumu šajā daudzos aspektos negatavajā aviotehnikā. It kā kodoltermiskās bumbas B6-1012 uz F-35 borta spētu kompensēt kreisera ātrumu, kas nesasniedz skaņas ātrumu, iespējas fiksēt "stealth" lidmašīnu radaros, augsto avāriju risku un neprognozējamību.

Pirmdien izdevums The Aviationist informēja, ka Edvardsa aviobāzes (Kalifornijas štats) apkaimē veikta iznīcinātāja F-35A Lightning II (modifikācija Convetional Take Off and Landing, tas ir, ar standarta pacelšanos un nolaišanos) izmēģinājumu sērija ar kodoltermiskās bumbas B61-12 pielietojumu ar maināmas jaudas kodolgalviņu. Lidmašīnas – dubulta mērķa kodolieroču nesēja sertifikācija ieplānota 2023. gada janvārī.

Tādējādi līdz ar atjaunotu programmatūru F-35A saņems iespēju uzņemt un izmantot kodoltermiskās bumbas. Vēl vairāk, pēc B61-12 integrācijas ASV Gaisa spēku bruņojuma sistēmā "kodoliznīcinātāja episkā loma" pāries no F-15E un F-16 pie F-35A. Modernizētā aviobumba B61-12 izceļas ar tēmēšanas sistēmu un maināmas jaudas kodolgalviņu (līdz 50 kilotonnas).

Daudzfunkcionālā iznīcinātāja-bumbvedēja F-35 Lightning II tapšanas programma izmaksājusi apmēram 1,3 triljonus dolāru. Dažādas F-35 modifikācijas tiek ražotas kopš 2011. gada. Uz šo mašīnu ASV lika lielas cerības, tomēr speciālistiem ekspluatācija sagādā vilšanos.

Pentagonam tuvais izdevums Defense News publicējis kritiskās piezīmes par F-35 Lightning II. Fakti liecina: F-35 ir zemskaņas iznīcinātājs, kas ar forsāžu spēj palielināt ātrumu ne vairāk kā vienu minūti, ātrumā, kas pārsniedz 1 Mahu jau pēc minūtes rodas korpusa sabrukšanas risks.

Pēc 1,6 Mahiem lidmašīnai vienkārši nolūzīs aste. 5. paaudzes iznīcinātāja pastāvīgais (kreisera ātrums) nevar būt zemāks par 1,4 Mahiem, tātad nekāda tehnoloģiskā izrāviena nav. Faktiski F-35 joprojām ir 4. paaudzes lidmašīna, un kodoltermiskās bumbas tam var kļūt par neizturamu nastu.

Kompensācija

Pagājušā gada laikā "Aptuveni piektās" paaudzes iznīcinātāja galveno trūkumu skaitu izdevies samazināt līdz pieciem, taču arī to ir par daudz mašīnai, kas maksā 100 miljonus dolāru gabalā. Pentagons operatīvi palaboja "ekspluatācijas īpašības", un tagad F-35 tiek uzskatīta par zemskaņas lidmašīnu, kas spēj īsu laiku palielināt ātrumu.

Tā kā liels ātrums draud ar planiera, F-35 stealth-seguma un antenu bojājumiem lidmašīnas astes galā, instrukcijā norādīts, cik sekundes JKS un jūras kājniekiem paredzētās modifikācijas F-35B un F-35C var lidot ar aptuveni 1,2 Mahu ātrumu. 

Modifikācija ar standarta pacelšanos un nolaišanos - F-35A arī demonstrē kopīgās kļūdas spektrā no programmatūras līdz nelielajam ātrumam un redzamībai ātrumā (pat zemskaņas ātrumā, ja uz ārējās piekares ir munīcija).

It kā jau "zibeņa" reputācija ir galīgi sabojāta, tomēr ekspluatācijas procesā parādās jaunas negaidītas īpašības. 24. jūnijā žurnāls Air Force Magazine informēja, ka amerikāņu iznīcinātājiem F-35A aizliegts tuvoties negaisa mākoņiem līdz 25 jūdžu (aptuveni 40 km) attālumā. Izrādījies, ka inertās gāzes ģenerācijas borta sistēmas (OBIGGS) konstruktīvās īpatnības var novest pie iznīcinātāja degvielas tvertņu sprādziena gaisā etmosfēras elektrības izlādes rezultātā. Interesanti, ka sistēma OBIGGS iepriekš jau tika kritizēta un 2014. gadā to modernizēja (sprādzienbīstamība nav novērsta).

Jaunās lidmašīnas F-35 Lightning II katastrofu sērija ļauj izteikt pieņēmumu, ka iespējami arī citi nepatīkami (bīstami) atklājumi pat F-35 ekspluatējot miera laikā. Nerunājot jau par amerikāņu "zibeņu" ievainojamību hipotētiskā sadursmē ar Krievijas piektās paaudzes iznīcinātājiem Su-57 vai radioelektroniskās cīņas līdzekļiem.

Lidojums pretī nezināmajam

Savienotās Valstis cenšas aktīvi pārdot F-35 saviem sabiedrotajiem Eiropā. Arī modernizētā (planējošā) kodoltermiskā aviobumba B61-12 sākotnēji bija paredzēta Eiropai. Sērijveida ražošana ieplānota 2020. gadā, vienlaikus amerikāņi plāno izvietot bumbas B61-12 savās bāzēs Eiropā.

Pie tam nav izslēgta situācija, kurā pacelšanās laikā (ar forsāžu) iznīcinātājam ar kodolieročiem tilpnē nolūzt aste vai iesper zibens. Iespējami arī citi varianti. Jebkurā gadījumā sabiedrotie dabūs trūkties. Amerikāņu bruņojums Eiropai kļūst aizvien bīstamāks. Aug Vācijas pretestība. Francija atklāti paziņoja:  "Neuzspiediet F-35".

Tāds ir likumsakarīgais rezultāts, pie kāda novēdis ASV tehnoloģisko iespēju pārspīlējums militārās aviobūves jomā. Iepriekš tika atzīts par neveiksmīgu mēģinājums radīt 5. paaudzes iznīcinātāju F-22 Raptor (nedrošs radioviļņu absorbcijas segums, lidmašīnu fiksē metra diapazona radari, darbības rādiuss – tikai 750 km, pārāk augsta cena – 350 miljoni dolāru).

Vienlaikus amerikāņi ar gaišām acīm skatās kara aviācijas nākotnē, lai arī nav noslīpējuši piektās (de iure) paaudzes lidmašīnu F-22 un F-35 konstrukciju un cīņasspēju.

Vašingtona plāno, ka pirmie 6. paaudzes iznīcinātāji varētu pacelties gaisā līdz 2030. gadam. Spriežot pēc apraksta, pretinieks tiem jau ir gatavs: "Ņemot vērā milzīgos attālumus Klusā okeāna arēnā, par ko tie cīnīsies", no lidmašīnām sagaida lielu lidojuma attālumu bez degvielas uzpildes, pārākumu gaisā, augstu dzīvotspēju, pateicoties radioelektroniskās cīņas kompleksam. Tomēr pēc visām "piektās paaudzes" F-35 Lightning II dārgajām neveiksmēm ASV Kongress paudis nodomu par 85% ierobežot 6. paaudzes iznīcinātāju izstrādes programmas finansējumu 2021. finanšu gadā.

96
Tagi:
ASV
Pēc temata
Krievijas spārnotā dvēsele: kāpēc Su-57 satrauc "partnerus" ASV
Baltiju "aizsargās" Polija ar amerikāņu "spēļmantiņām"
ASV politikas efekts: Krievijas ieroču popularitāte aug visā pasaulē
Francija aicina ASV pārtraukt ieroču uzspiešanu NATO valstīm

Ko nu iesākt? Igauņu armiju pārvarējis ģenerālis Sals

17
(atjaunots 16:36 21.01.2021)
Igaunijā noticis tas, par ko visi tur nopietni bažījās. Republikas bruņotos spēkus neitralizējis un sakāvis reālais, ne iedomātais pretinieks.

Šoziem igauņu karavīri beidzot visu ir sapratuši par valsts nacionālā karoga krāsām. Viņu karogs apzimē baltu sniegu apakšā, aukstas zilas debesis augšā un vienu treknu melnu joslu pa vidu. Pēc visiem tiem manevriem svaigā gaisā acīs tumst un zobi klab, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans.

Tapas poligonā ar vareno igauņu armiju gadījusies varena nelaime. Noticis tas, no kā visi baidījās. Armiju neitralizējis un sakāvis reālais, ne iedomātais pretinieks. Tātad tomēr iebrucis. Un ne jau kaut kur pamalē, - viņu pašu mācībās. Tur, kur igauņi paši, nu, vai pēc  vecāko brāļu scenārija lemj, ko un kā viņiem uzvarēt. Uzvar gan vienmēr vienus un tos pašus krievus.

Bet te... varbūt pandēmija iejaucās, varbūt puiši neiespringa pēc svētkiem, tomēr viņi pavisam piemirsuši, ka ģenerālis Sals dien Krievijas armijā. Jāpiebilst gan, ka pie viņiem bija -12. No krievu viedokļa tas drīzāk bija kapteinis Vēsums. Tik un tā igauņu karavīri dabūja cepures, bet izrādījās, ka tās nemaz nesilda pat tādā laikā. Bet citu viņiem nav. Tikai vieglas galvassegas ar sintētisko kažoku. Kepkas.

Tikai puteņos kļūst skaidrs, ka jēgas no tām pamaz. Ātri uzsūc valgmi, pārklājas ar ledu. Piedevām vēl tik tikko turas uz galvas – krīt nost ne tikai aktīvu kustību dēļ – to pat vējš nopūš. Nav jau gluži tā, ka igauņi būtu tādi siltumnīcas dīgsti, tomēr sals it nemaz nevairo cīņasspēju, ja ekipējums, tā sakot, neiet krastā. Varēja tak paši tos manevrus "nosačkot". Būtu vismaz pagaidījuši. Citādi tak skudriņas skrien. Nē, nekā nebija. Lūdzu, te jums būs apstākļi, tur – klajas debesis. Nē, sals veselībai par labu nenāk, tie ir tīrie meli. Krievu propaganda.

Igauņi teju vai nepameta kvazicīņas lauku. Jā, karsti gan ir igauņu puiši, bet ar nosalušām ausīm neko daudz nesakarosi. Labi, ka komandieri apžēlojās un atļāva puišiem uzvilkt kapuces, lai arī noteikumi to neparedz. Vismaz sasildījas, ja ne uzvarēja.

Pavisam cita lieta ir ausaines: siltas, uzticamas, ar dabisku kažokādu – tagad atceras tie, kam gadījies ostīt pulveri vēl padomju laikos. Paklusām gan, jo te par tādām atmiņām var pa taisno no Tapas uz etapu aiziet. It īpaši, ja ar tādām pašām skumjām atcerēsies kokardi, kas to ausaini rotāja.

Bet Igaunijā pat bez īsta sala pagadās īsti atsaldētie. Tie, kas ar Krieviju karo, paši savos kabinetos sēdēdami. Bet karavīri jau nav pie vainas. Viņiem dota pavēle. Protams, viņi gatavi pildīt jebkuru pavēli, pat nosaldēt ausis, lai vecmāmiņai iespītētu. Vecmāmiņai – ne jau ļaunākajam ienaidniekam. Ja nu kļūs kurli pašā nepiemērotākajā brīdī un nesadzirdēs ienaidnieka doto, iespējams, labāko padomu viņu dzīvītē – padodieties vai tiksiet iznīcināti.  

17
Tagi:
armija
Pēc temata
Eksperts paskaidroja, kāpēc pat NATO Baltija nevar iztikt bez Krievijas
Labs biznesa projekts: 15 gadu laikā NATO izsūknējusi no Latvijas 5 miljardus eiro
NATO karavīri Baltijā sūdzas: viņus "izseko krievi"
Ziemeļu straume 2

"Ziemeļu straume 2" noteiks Vācijas un ASV attiecību likteni

7
(atjaunots 12:46 21.01.2021)
Savā inaugurācijā Džo Baidens saņēma ne visai patīkamu dāvanu no ASV galvenā partnera — Vācijas. Tā ir rūpīgi iesaiņota un ar lentīti pārsieta problēmu kvintesence, ar kurām būs jānodarbojas jaunajai administrācijai.

Amerikas Savienotās Valstis ieviesušas sankcijas pret Krievijas kuģi "Fortūna", kas piedalās "Ziemeļu straumes 2" būvniecībā. Turklāt, pēc Vācijas mediju ziņām, ASV vēstniecība Berlīnē informēja Vācijas valdību par jaunu ierobežojošo pasākumu ieviešanu, portālā RIA Novosti stāsta Irina Alksnis.

Vācu varas iestādes uz to reaģēja ar aizvainojoši aukstasinīgu komentāru, sak, tās "ar nožēlu ņēmušas to vērā", proti, pat neizrādīja formālu satraukumu.

Šie notikumi organiski turpina citu nozīmīgu incidentu dienu iepriekš.

Bijušais ASV valsts sekretāra vietnieks un Džo Baidena ārpolitikas padomnieks vēlēšanās Nikolass Bērnss nāca klajā ar ideju: vienlaicīgi iesaldēt Amerikas sankcijas pret gāzesvadu un tā būvdarbus, lai jaunā administrācija saņemtu "iespēju konfidenciāli un apdomīgi aprunāties ar Vācijas valdību un citām iesaistītajām valstīm".

Acīmredzot Bernss rīkojās nevis pēc savas iniciatīvas, bet gan atskaņoja Vašingtonas priekšlikumu.

Taču vācieši tam vienkārši atmeta ar roku. Enerģētikas komitejas priekšsēdētājs Klauss Ernsts nosauca Vācijas enerģētikas politikas apspriešanu ar Savienotajām Valstīm par "absolūti nepiedienīgu". Viņš uzsvēra, ka "Ziemeļu straumes 2" būvniecība ir vienīgi Eiropas darīšana, tai ir visas nepieciešamās atļaujas un tāpēc tā ātri jāpabeidz.

Amerikāņu ārpolitiku pēdējo gadu desmitu laikā, kurā radās viena vienīga kļūme – Donalda Trampa prezidentūra  un ko iecerējuši atjaunot demokrāti, visbiežāk raksturo kā globālismu. Tajā ir divas galvenās un vienādi nozīmīgas sastāvdaļas – procedūrinstitucionālā un ideoloģiskā.

Par ideoloģiju atbild visliberālāko ideju apjomīgais komplekss — no LGBT progresa līdz nepieciešamībai cilvēcei atteikties no gaļas izmantošanas pārtikā ekoloģisko apsvērumu dēļ. Turklāt adeptu radikālisms, prasība uzticēties "vienīgajai pareizajai mācībai" un citādi domājošo vajāšana kļūst arvien stingrāka.

Institucionālā daļa sabiedrībai tāpat ir labi pazīstama – tā ir pārnacionālo organizāciju, dokumentu un procedūru sistēma. Populārs ir viedoklis (un tas ir pamatots), ka tieši tāpat ASV ilgus gadus stiprinājusi savu virskundzību ar mērķi uzspiest pasaulei tām izdevīgus spēles noteikumus un uz visiem laikiem stiprināt savu globālo līderību.

Taču sen jau ir skaidrs, ka kaut kas ir aizgājis greizi. Daudzas valstis iemācījušās spēlēt un uzvarēt tām netaisnīgā sistēmā. Krievija un tās veiksmīgā PTO noteikumu izmantošana savā labā ir drīzāk piemērs, nevis izņēmums. Par to runāja Donalds Tramps visus četrus gadus, bez svārstīšanas izvedot ASV no daudziem starptautiskajiem līgumiem un organizācijām: patiesībā tie nav tik izdevīgi Amerikai, kā visi pieraduši domāt.

Nav grūti uzminēt, ka nedaudziem privileģētiem ASV partneriem, kuru vidū ir arī Vācija, ir īpašie bonusi, un, kā jau kļuvis skaidrs, tie prot šos bonusus labi izmantot.

Tieši tāpēc Berlīnei bija tik neizdevīgs Tramps, kurš nekautrējās klāt vaļā visu taisnību un jauca nost visu to shēmu, ko Vācija paklusam izveidojusi savas suverenitātes atgūšanai, izmantojot Ameriku savās interesēs.

Tāpēc Vācijas valdība ar sajūsmu sagaidīja Baidenu kā jauno ASV prezidentu: tas sola vāciešiem komfortablākā attiecību formāta atgriešanos – ar propagandiskās retorikas pilnīgu sakritību un nesteidzīgu politisku procesu kuluāros, kura aizsegā var veiksmīgi virzīt Vācijas izdevīgos jautājumus.

Tas notiek arī ar "Ziemeļu straumi 2". Pēdējo mēnešu laikā ir veikti soļi, lai maksimāli pasargātu gāzesvadu no aizokeāna sankciju spiediena. Tika nomainīti tas pašas "Fortūnas" īpašnieki. Mēklenburgas-Priekšpomerānijas zemes parlaments izveidoja fondu, kam jāveicina projekta darbība.

Interesantākais ir tas, ka ar šīs struktūras palīdzību vācieši cenšas ar vienu šāvienu nošaut divus zaķus: līdztekus būvdarbu atbalstam tās nodrošina arī informatīvi ideoloģisko pavadību, jo jaunās organizācijas nosaukums ir "Klimata un vides aizsardzības fonds Mēklenburga-Priekšpomerānija", bet oficiālais mērķis –veicināt "Vācijas klimatisko mērķu sasniegšanu". Tādējādi tiek pārtverti ekoloģijas jautājumi, jo uzbrukumiem "Ziemeļu straumei 2" valsts teritorijā visbiežāk tiek izmantoti "zaļie".

Džo Baidena komanda nokļuvusi sarežģītā situācijā. Viņi nevar - kā to būtu darījis Tramps - sarīkot savam stratēģiskajam partnerim skaļu skandālu, pieņemot pret viņu radikāli stingrus pasākumus. Tas vienkārši ir pretrunā ar Rietumu vienotības atjaunošanas nostādnēm, ar kurām demokrāti atgriežas pie varas. Pie tam Berlīne demonstrē Vašingtonai visdziļāko ideoloģisko atbalstu, ko kārtējo reizi parādija sinhronā sašutumā attiecībā uz Alekseja Navaļnija aizturēšanu Krievijā.

Taču ierastās darba metodes – mazi kašķīši kuluāros un pakāpeniska spiediena palielināšana draud vilkties mēnešiem ilgi: vācieši lieliski prot organizēt starptautiski birokrātisku ķēpāšanos. Pa to laiku "Ziemeļu straumi 2" vienkārši pabeigs, un amerikāņi būs visur nosebojušies.

Rezultātā jau no Džo Baidena prezidentūras pirmajām dienām jaunā administrācija būs spiesta savā darbā izvēlēties starp kategoriski nepieņemamu trampismu un ideoloģiski pareizu, bet kategoriski neefektīvu liberālu globālismu.

Tomēr Vācijai ir savas grūtības. Nesen "Gazprom" brīdināja par riskiem "Ziemeļu straumei 2" politiskā spiediena dēļ, kas var novest pie projekta apturēšanas vai pat atcelšanas. Tas ir brīdinājums - pirmām kārtām Berlīnei, kas, tiecoties pēc neatkarības un ģeopolitiskās nostiprināšanās, nolēma izspēlēt izaicinoši antikrievisku kārti – Navaļnija saindēšanas lietu, un kārtējo reizi aizmirsusi, cik sāpīgi Krievija prot atbildēt uz šādu rīcību.

7
Tagi:
sankcijas, Ziemeļu straume 2, Krievija, Vācija, ASV
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
"Ziemeļu straume 2": kāpēc ASV liek šķēršļus gāzesvadam un ko par to domā Eiropa
ASV neatmetīs centienus kaitēt "Ziemeļu straumei 2"
"Strādā par spīti visam": "Ziemeļu straume 2" izgājusi finiša taisnē
Eksperts: "Gazprom" ir viss, lai pabeigtu "Ziemeļu straumi 2"