Sistēma S-400 Triumf

"Tiek pirkts lietošanai, un punkts": S-400 otrais pulks Turcijā būs

78
(atjaunots 12:02 12.06.2020)
Krievijas tālā darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmas S-400 "Triumf" starptautiskajā tirgū joprojām pārliecinoši pabīda malā Rietumu analogus – pretēji rupjam militāri politiskajam spiedienam, ko ASV un NATO vērš pret pircējiem.

Krievija un Turcija panākušas principiālu vienošanos par zenītraķešu sistēmu (ZRS) S-400 "Triumf" otrā komplekta (pulka) iepirkumu, vēsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Turcijas Republikas Aizsardzības rūpniecības sekretariāta vadītājs Ismails Demirs 8. jūnijā paziņoja: "Mums ir principiāla vienošanās par S-400 otrā komplekta piegādi. Jāpabeidz tehniskie darbi pie tehnoloģiju transfēra, kopražošanas detaļām un ceļu kartes... Sistēma S-400 tiek pirkta lietošanai. Punkts."

Vienlaikus Ankara izvērtē piedāvājumus iegādāties ASV un Eiropā ražotos ZRK Patriot Eurosam Demirs pastāstīja, ka sadarbība ar Franciju un Itāliju "Eurosam" jautājumā izskatās visai konstruktīvi, bet ar amerikāņiem lēmumu par "Patriot" piegādēm pieņemt vēl neizdodas.

Krievija un Turcija noslēdza līgumu par ZRS S-400 "Triumf" piegādēm 2017. gadā, kontrakta cena – 2,5 miljardi dolāru. Tas radīja nopietnu krīzi Turcijas attiecībās ar ASV: Vašingtona pieprasīja atteikties no darījuma un pirkt tikai amerikāņu kompleksus "Patriot", draudēja ar sankcijām un Turcijas izslēgšanu no iznīcinātāju F-35 ražošanas programmas. Ankara atteicās pildīt ASV ultimatīvās prasības un 2019. gada vasarā saņēma četrus ZRS S-400 divizionus (pirmo komplektu).

30. aprīlī Turcijas prezidenta oficiālais pārstāvis Ibrahims Kalins atklāja, ka tālākās ZRS S-400 piegādes ir apturētas koronavīrusa dēļ. Daži rietumvalstu analītiķi tobrīd nolēma, ka pandēmija ir ērts iegansts Ankarai atteikties no tālākas militāri tehniskās sadarbības ar Maskavu PGA sfērā. Taču Turcijas plāni nav mainījušies, pieņemts lēmums par otro S-400 komplektu (pulku). Ankara saņems vēl vismaz četrus ZRS "Triumf" divizionus. Krievija – vēl vismaz divus miljardus dolāru.

Triumfālā neizbēgamība

Šie notikumi nozīmē, ka ZRK "Patriot" ir cietis kārtējo sakāvi starptautiskajā tirgū, kaitējumu Vašingtonas imidžam un finanšu rikošetu pa ASV militārās rūpniecības kompleksu, taču tā nav Turcijas vai krievijas problēma, tas ir tehnoloģisko sacensību rezultāts.

Ankara plāno izveidot uzticamāko un modernāko PGA sistēmu, lai aizsargātu svarīgus objektus, un mērķis jau ir gandrīz sasniegts.

ZRS S-400 "Triumf" izstrādāta ar mērķi likvidēt aerodinamiskos un ballistiskos objektus (ieskaitot hiperskaņas), tā var identificēt mērķi līdz 600 km attākumā, maksimālais mērķu likvidācijas rādiuss – 400 km, jau pirms pretinieka lidmašīnu aviācijas uzbrukuma līdzekļu pielietošanas robežas.

Starp S-400 svarīgākajām priekšrocībām ir RLS pilnais redzesloks, iespēja elastīgi pielietot četru tipu raķetes (daudzlīmeņu PGA veidošana). Dažādu tipu raķešu lietošana ļau efektīvi likkvidēt kara aviāciju, bezpilota lidaparātus, spārnotās, taktiskās un ballistiskās raķetes visā pieejamā augstuma (no 5 metriem līdz 30 kilometriem) un tāluma (no 400 metriem līdz 2 kilometriem) diapazonā. Viena "Triumf" baterija var izmantot līdz 72 notēmētas raķetes un vienlaikus apšaudīt ar tām līdz 36 mērķus. Sistēma S-400 spēj integrēt dažādu tipu ZRK (S-300, "Pancirj-S1", "Tor-M1") un vadīt dažāda darbības rāiusa PGA līdzekļu tīklu jebkādos raldioelektronisko traucējumu un meteoroloģiskajos apstākļos.

Izmēģinājumu gaitā netālu no Ankaras izvērstā sistēma S-400 konstatēja 4. paaudzes iznīcinātājus-bumbvedējus F-16 Fighting Falcon uz RLS darbības zonas robežas – 600 km attālumā un bija gatava palaist raķetes, pirms mērķa objekts ieiet uzbrukuma zonā. Kaujas dežūras laikā, kad gaisa mērķu identifikācija un iznīcināšana laika ietaupīšanas apsvērumu dēļ notiek automātiski, pretinieka iznīcinātāji F-16 būtu likvidēti 400 km attālumā no Ankaras. Jāpiebilst, ka F-16 Fighting Falcon tiek uzskatītas par galveno Rietumu gaisa spēku.

Iespējams, modernākais amerikāņu iznīcinātājs F-35 spēs pietuvoties S-400 radaram tuvāk, tomēr arī tas saņems savu raķeti tajā pašā 400 km uzbrukuma zonā. Patlaban Pentagons ir ļoti norūpējies par Turcijas "triumfālo" spēju identificēt un notriekt ASV "neredzamās" kara lidmašīnas. Protams, Ankara vēl joprojām ir stratēģiskais sabiedrotais, tomēr sairst mīts par amerikāņu izcilo bruņojumu – aizvainojoši, bīstami un nes zaudējumus.

Konkurences vide

Darbības attāluma, precizitātes un darbības augstuma diapazona ziņā S-400 nav analogu. Medijos populārais "Triumf" salīdzinājums ar vidēja darbības rādiusa ZRK "Patriot" ir absolūti nekorekts. Abu sistēmu tehnoloģiskajā attīstībā vērojamas būtiskas atšķirības.

Īsumā par galveno. Mūsdienīgās ZRK Patriot РАС-3 MSE nodrošina bruņoto spēku un militāro objektu pretgaisa (pretraķešu) aizsardzību taktiskā līmenī. Patriot mērķu fiksācijas attālums – ne vairāk kā 180 km (ja mērķim ir liela atstarojošā virsma). Likvidācijas attālums – līdz 33 km ar augstuma ierobežojumu līdz 20 km. Viena virziena skata leņķis – 90 grādi, ASV kompleksa RLS izstarojuma diapazons nenodrošina augstu raķešu notēmēšanas precizitāti. Reakcijas laiks pēc mērķa parādīšanās – 15 sekundes (ļoti ilgs). ZRK spēj vienlaikus apšaudīt ne vairāk kā astoņus mērķus ar 3 sekunžu intervālu starp raķešu startiem.

Tas ir dārgs un neefektīvs ierocis. Nesen Saūda Arābija par to varēja pārliecināties kaujas situācijā, kad izvērstie Patriot neatsita bezpilota lidaparātu uzbrukumu.

 Ismaila Demira pieminētais Eiropas konsorcija zenītraķešu komplekss "Eurosam" paredzēts bruņoto spēku pretgaisa aizsardzībai pārvietošanās laikā, svarīgu stacionāro objektu aizsardzībai gaisa uzbrukuma līdzekļu (taktisko raķešu, jebkāda tipa lidmašīnu, dronu) masveida pielietošanas gadījumā. "EUROSAM Land system" ārējais izskats un algoritmi ir tādi paši kā amerikāņu ZRK "Patriot".

ZRK S-400 Triumf
Министерство обороны РФ

"Eiropietim" ir labāks reakcijas laiks, augsts šaušanas ātrums (astoņas raķetes desmit sekunžu laikā), mērķu likvidācijas augstums – līdz 25 km, spēj nodrošināt apšaudi 360 grādu lokā, taču tas viss atkāpjas otrā plānā, ņemot vērā gaisa mērķu fiksācijas un likvidācijas maksimālo attālumu – līdz 100 km. Secinājums: ZRK "Patriot" un  "Eurosam" nav konkurenti Krievijas "Triumfam", tie var veidot vidējā (tuvāka) darbības rādiusa PGA sistēmas pamatu, taču nekad neaizvietos Krievijas tālā darbības rādiusa sistēmas.

Pēc divus gadu desmitus ilgas turbulences ASV ārpolitikā, augstprātīgi nicīgas attieksmes pret sabiedroto un partneru interesēm, "Turcijas gadījums" izskatās gluži likumīgs.

Atgādināšu: būdama NATO locekle, Turcija sākotnējo plānoja iegādāties tikai ZRK "Patriot", taču amerikāņi ilgus gadus "krāpa" Ankaru. Varbūt cenu centās pacelt, varbūt Vašingtonai patika sabiedrotais, ko nekas nepasargā no gaisa uzbrukuma.

Ne velti valsts prezidents Redžeps Tajips Erdogans nosauca S-400 iepirkumu par "vissvarīgāko vienošanos Turcijas vēsturē".

78
Tagi:
S-400, Turcija, Krievija, NATO, ASV
Pēc temata
Čau, NATO: visas RF raķešu brigādes saņēmušas "Iskander M"
Vašingtonas un Ankaras konflikts: ASV gatavo sankcijas, Turcija draud slēgt aviobāzes
S-350: "spārnoto raķešu slepkava" uzņemts Krievijas bruņojumā
ASV draud izlaupīt vēl vienu valsti. Tā pārdomā Krievijas ZRK iespējas
ASV kara flote

"Atklājuši rajonus": kurp pavērsusi ieročus ASV kara flote

19
(atjaunots 16:38 22.01.2021)
"Savaldīt un uzvarēt" – tā ASV JKS štāba priekšnieks admirālis Maikls Gildejs prezentēja "Navigācijas plānu" tuvākajiem desmit gadiem.

Dokumenta galvenā tēze – amerikāņu flotei jābūt stiprākajai Pasaules okeānā. Globālās kontroles mērķis – mierīga un sātīga dzīve amerikāņiem savā dzimtenē. Tomēr tekstā nepārprotami jūtama atklāta agresija pret citām valstīm. Ko iecerējuši admirāļi no Vašingtonas? Par to portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Konkurenti

Amerikāņu flote ierauta ilgtermiņa konkurencē, kas apdraud ASV pilsoņu dzīves veidu un drošību, uzsver dokumenta autori. JKS vadība nedrīkst zaudēt ne minūti: vajag aktīvi strādāt, lai saglabātu spēku līdzsvaru ne tikai šajā desmitgadē, bet arī visa XXI gadsimta gaitā.

Galvenie konkurenti un globālā miera "pārkāpēji" – Krievija un Ķīna. Amerikāņu admirāļu ieskatā šīs valstis grauj brīvību jūrā, kas ilgu laiku devusi labumu visai pasaulei.

Maskava un Pekina pūlas "netaisnīgi kontrolēt" piekļuvi vērtīgiem resursiem jūrās aiz teritoriālo ūdeņu robežām, "iebiedē kaimiņus" un ar spēku uzspiež tiem savas pretenzijas", "tur tālās darbības raķešu tēmēklī svarīgākos ūdens ceļus".

Amerikāņiem šausmīgi nepatīk Krievijas uzsāktā mūsdienīgo raķešu kuģu un zemūdeņu, hiperskaņas raķešu un taktisko kodolieroču būve. Pentagons apgalvo, ka Krievijas flote aktivizējas visā pasaulē, izvērš spēkus aizvien tuvāk Savienoto Valstu krastiem. Tāpēc Krieviju vajagot "droši kontrolēt". Bažas raisa arī strauji augošā Ķīnas flote – pēc amerikāņu analītiķu domām, lielākā pasaulē. Pekina it kā met izaicinājumu Vašingtonai un tās sabiedrotajiem, rada aktuālākos draudus.

Vienlaikus atzīmēts, ka ASV ir jūras lielvalsts, tās uzplaukums un drošība ir atkarīgi no spējas saglabāt pārspēku jūrā. Šim nolūkam jāizpleš jūras kara spēki "katrā Pasaules okeāna nostūrītī". Amerikāņi joprojām peldēs un lidos visur, kur to pieļauj starptautiskās tiesības, un izvērsīs spēkus dažādos pasaules reģionos, lai apstrīdētu konkurentu "pārliekās ambīcijas jūrā" un nivelētu to militārās iespējas.

Flotes pastiprināšana

Piemēram, atomzemūdenes ar ballistiskajām raķetēm "aizsargā ASV no kodoluzbruuma", bet speciālo operāciju spēki "ir gatavi negaidot pārsteigt visstiprāko pretinieku". Admirāļi apgalvo, ka JKS esot spējīgi izsēdināt desantu kurā katrā krastā, lai atbalstītu sauszemes spēkus.

JKS "rīcībā ir visi līdzekļi, arī netradicionālie, kas nepieciešami agresijas savaldīšanai". Cita starpā runa ir par informācijas un kibernētiskajām tehnoloģijām un cita veida bruņojumu, kas ļauj uzbrukt no jūras, zem ūdens un no gaisa.

ASV lielu nozīmi mūsdienu konfrontācijā jūrā tuvākajos gados piešķir mākslīgajam intelektam. Admirāļi apgalvo, ka tādas sistēmas ir nodemonstrējušas efektivitāti un pārspēku cīņā, tāpēc flote modernizēsies un plaši tos izmantos. "Vitāli svarīgas" ir arī bezpilota jūras platformas. Tās nodrošinās priekšrocības izlūkošanā, novērošanā un cels flotes uzbrukuma iespējas. Līdz desmitgades beigām JKS kadriem jāprot pārliecinoši un saliedēti strādāt ciešā saiknē ar robotizētajiem aparātiem.

ASV JKS vadība uzskata, ka visu nosprausto plānu īstenošana prasa flotes pastiprināšanu un paplašināšanu. Vajadzīgs lielāks skaits atomzemūdeņu un kuģu ar plašām uzbrukuma iespējām. Pie tam jaunajiem kuģiem jābūt kompaktiem, kā, piemēram, Constellation klases perspektīvās fregates.

Pentagons neatteiksies arī no aviācijas bāzes kuģiem. Ts vēl joprojām ir JKS lepnums un galvenais spēka demonstrācijas instruments. Izcelta zemūdens spēku īpašā nozīme. Šajā jomā prioritāte piešķirta Columbia klases stratģiskajām atomzemūdenēm un daudzfunkcionālajām Virginia.

Digitālā joma un lāzeri

JKS vadība atzīst, ka ar vienu pašu tehniku tālu netiksi. Vajag rūpīgāk atlasīt kadrus, cita starpā - arī ar mērķi labāk izprast pretinieka izturēšanās nianses. Pēc admirāļu domām, jūrniekiem vajag ne tikai novērot un ātri reaģēt uz draudiem, bet arī "instinktīvi uzminēt pretinieka darbības, pateicoties dziļām zināšanām par noteiktās valsts pilsoņu mentalitātes īpatnībām".

"Gaidāmo konfliktu" scenāriji tiks izspēlēti mācībās uz visas zemeslodes – jo Galējiem Ziemeļiem līdz Klusā okeāna rietumu daļai. Piemēram, šogad ASV JKS organizēs plašas mācības vairākām aviācijas bāzes grupām ar desanta operācijām.

Пресс-служба Минобороны РФ

Tajās pirmo reizi tiks izmantotas nelielas taktiskās kibergrupas, kas izmanto jaunu uzbrukuma bruņojumu un informācijas resursus. Iepriekš admirālis Gildejs jau stāstīja, ka šo manevru mērogs būšot "neredzēts jaunākajā vēsturē".

Informācijas un digitālās tehnoloģijas ASV JKS stratēģijā ieņem galveno vietu. Bez tām karadarbība vairs nav iedomājama. "Cipari" risina visu, ļauj ātri un efektīvi vadīt cīņu uz jūras un sauszemes.

JKS uzskata, ka "ASV pretinieki plāno pārraut flotes aizsardzību ar milzīgu skaitu raķešu". Tāpēc Pentagons izmantos lielu skaitu stacionāro un mobilo izsekošanas sistēmu, zemūdeņu un jūras dronu radarus, pastiprinās kuģu un lidmašīnu aizsardzības iespējas. Pie tam plānots līdz ar konvencionālo bruņojumu tuvcīņā izmantot arī enerģētiskos ieročus.

19
Tagi:
agresija, Krievija, Ķīna, ASV
Pēc temata
"Apšaubāma iecere": ko izmēģina amerikāņu kara jūrnieki
ASV Jūras spēkiem pavēlēts agresīvāk rīkoties pret Krieviju
"Sodīsim visus". Kādiem mērķiem Pentagons iztērēs rekordlielo militāro budžetu
"Pa ādu dabūs visi": ko ASV slēpj aiz vārdiem par "Krievijas draudiem"

Iedzīvotāji sēž bez naudas, bet valdība vāra "zupu no cirvja"

44
(atjaunots 12:06 22.01.2021)
Kādus superuzdevumus risina valdība smagajos pandēmijas un tās radīto ierobežojumu laikos?

Ziniet, bieži nākas dzirdēt, kā kritizē Saeimu par to, ka deputāti balso "automātiski" un pat miegā par visiem no valdības ienākošajiem likumprojektiem, jo paši nenieka nesajēdz. Pat neko daudz nediskutē. Sak, tāpēc valstī krītas likumdošanas procesa un tā rezultātā saņemto likumu kvalitāte.

Slēpjaties aiz vīģes lapiņas...

Arī tautas kalpiem ir savas pretenzijas pret ministriem. Saeimas deputāts Ivars Zariņš debatēs par epidēmijas ierobežošanai parerdzētajiem pasākumiem valdībā izteicās, ka tā neciena parlamentu un apmētā ar aizkulisēs pieņemtiem lēmumiem – ko pameta, to ēd. Pēc viņa domām, parlaments ir pārvērsts par vīģes lapiņu.

Tagad aprunāsimies sīkāk par lapiņām un stiebriņiem. Cienījamie kritiķi, esiet reiz reālisti. Grozījumi mēdz būt likumdošanas aktiem visnotaļ specifiskās cilvēces zināšanu un pat zemapziņas nozarēs un jomās (runa, piemēram, ir par neseno aizliegumu tirgot zeķubikses ārkārtējās situācijas periodā).

Nesen, 7. janvārī valdība apstiprināja noteikumus par pārtikā aizliegtajiem augiem un augu daļām. Sarakstā iekļuvuši 60 augi un augu daļas, ko aizliegts izmantot pārtikas produktos.

Parasti vadībai un deputātiem nekas nav jādara – viņi vienkārši kopē Briseles iestrādes un šablonus. Tomēr te ir cits gadijums.

Dažādās valstīs aug dažādi augi! Tāpēc dalībvalstis bija spiestas pašas sacerēt visdažādākos tiesiskos aktus, lēmumus, sarakstus, principus, "labas prakses" ieteikumus un citus dokumentus, kas reglamentē jautājumu.

Tas jums nav nekāds Nacionālās attīstības plāns

Tas nav nekāds nieka jautājums. Ja valdība pieņems Nacionālo attīstības plānu 2020.-2050. gadiem, un tā izrādīsies katastrofāla kļūda un nepiepildāms sapnis, pēc 30 gadiem viņus neviens vairs pat nepieminēs. Ne plānu, ne valdību. Bet, ja kāds iedzīvotājs, kuru jau tagad ir pārāk maz, saindēsies ar kādām ziedlapiņām vai vīģes lapiņām, par to var sākties tiesas darbi.

Bet jūs gribat uzvelt tādu slogu deputātu plecos. Patiešām, nevar taču Saeimā dibināt speciālu Ēdamo un indīgo augu komisiju.

Zemkopības ministrijā noteikti ir speciālists. Iespējams, pat kāds sirms zintnieks, no senčiem mantojis slepenas zināšanas par to, ka burkāniem un kartupeļiem jāēd saknītes, bet rabarberiem, gluži otrādi, - lapas. Un par to, ka no zaļiem āboliem var gadīties caureja.

Vectētiņš nervozi pīpē savu zālīti

Starp citu, saknītēs un lakstos var būt visādas nelabas bioloģiski aktīvas vielas, tādas, ka fuga zivis ne blakus nestāv. Visādi terpenoīdi, tropāni, izohinolīni, piperidīni, steroīdi, alkaloīdi, saponīni, proteolītiskie enzīmi, kardenolīdi vai sirds glikozīdi, diterpeonīdi un feniletilamīna atvasinājumi un citi neapetītlīgi draņķi. No tādiem var gadīties saindēšanās, nelabums, galvas sāpes, nogurums vai gluži pretēji – uzbudinājums, aizsmakums, svīšana, paātrināta sirdsdarbība, pazeminars spiediens, blaugznas, neglīti plankumi uz ādas, siekalošanās un dzejošana, var trīcēt rokas un kājas (svētā Vita deja).

Vispār jau agrāk vectētiņi un vecmāmiņas mācīja bērniem, ko var bāzt mutē, ko – ne. Tagad gadžetu un sociālo tīklu dēļ paaudžu saikne ir pārtrūkusi, un valdība bija spiesta uzņemties agrāk tai neraksturīgas funkcijas. Varbūt nemaz tik slikti nav – no kurienes vectētiņam zināt, ka šitā saknīte satur proteolītiskos enzīmus, ka tevi jupis.

Kaut kāda velnišķība

Tāpēc teiksim paldies mūsu valdībai. Ministri modri iekļāvuši melnajā sarakstā tādus Latvijai raksturīgus biotopus kā balanda, velnoga, čūskoga, driģene, maijpuķītes, velnābolus un tā tālāk. Vajag tikai vēl precizēt, vai aizliegums ēst maijpuķītes nav pretrunā Satversmei?

Atceros, bērnībā mēs metām līgumu vilkogai un tīruma gundegai – tai ar dzeltenajiem ziediņiem. Toreiz "trakajos totalitārisma laikos" PSRS valdībai bija nospļauties, tā risināja svarīgos industrializācijas, meliorācijas un kosmisko lidojumu uzdevumus. Apēd tu kaut visas maijpuķītes un gundegas apkaimē (turklāt padomju valstī bērniem ļoti trūka čipsu un košļeņu, tas tak ir labi zināms!).

Bet mūsējie, Latvijas valdība, spriežot pēc visa, paši apēduši vagonu driģeņu un izpīpējuši tonnu kaltētu maijpuķīšu, lai pieņemtu nosvērtu un viedu lēmumu! Paldies Dievam, ka vēl dzīvi palikuši!

Desertam – zupa no cirvja

Bet tagad, lūdzami, ejiet un netraucējiet mūsu ministru kabinetam darbā – tas risina daudz svarīgākas lietas.

Piemēram, Izglītības un zinātnes ministrijai būs jānovērtē Lauksaimniecības akadēmijas pētījums, apmaksāts no Eiropas programmām Covid-19 apkarošanai. Pētījuma mērķis – radīt pārtikas paketes modeli silta ēdiena gatavošanai skolēniem, kad ēdināšana skolās nav pieejama.

Nē, ne jau kosmosā, lai arī visu skolēnu (vai vismaz izglītības ministres Šuplinskas) aizsūtīšana kosmosā atrisinātu milzum daudz problēmu. Pagaidām – ēdināšana mājās. Citādi vecākiem, pēc ministru domām, kovids izēdis pēdējās smadzenes un viņi aizmirsuši, kā barot savus skolas vecuma bērnus. Pieliks vēl zupā kādas nepareizas saknītes.

Nesen sociālajos tīklos vareni kritizēja tādus antikovida pētījumus, kam tikai pērn vien atvēlēti 5 miljoni eiro.

Ministrija mierina: pētījuma kvalitātes pārbaudei var piesaistīt neatkarīgos ārvalstu ekspertus. Proti, skolēnu pusdienu modeli novērtēs vēl rietumu eksperti. Un līdz tam brīdim varbūt arī epidēmija beigsies.

Atklāti sakot, tagad, kad daudz vecāki palikuši bez naudas piespiedu dīkstāves dēļ, zinātniekiem nāktos izdomāt kādu īpašu recepti, kādu "zupu no cirvja". Lai gan, piedodiet, cirvji, visdrīzāk gan ierakstīti kādā īpašā neapēdamu lietu sarakstā.

44
Tagi:
iedzīvotāji, pandēmija
Pēc temata
Koronavīruss vēl ilgi būs kopā ar mums: kas palīdzētu Latvijai pašreizējā situācijā
Ekonomikas ministrija izstrādā jaunu preču sarakstu iedzīvotājiem apdraudējuma gadījumā
Kāpēc Latvijas izredzes nodrošināt kolektīvo imunitāti pret Covid-19 nav lielas
Prēmija par pandēmiju: Covid-19 kā zelta lietus līst pār ierēdņiem
 Ventspils

Kazahstānas uzņēmums aiziet no Ventspils un pārdod graudu termināli

0
(atjaunots 16:41 22.01.2021)
Pārsvarā "Ventspils grain terminal" nodarbojas ar Latvijā audzēto graudu un citu lauksaimniecības produktu pārkraušanu, tranzīta kravas sastāda vien nelielu daļu kravu apgrozījuma strūktūrā.

RĪGA, 22. janvāris — Sputnik. Kazahstānas kompānija "AIC-INVEST" pārdod izsolē 100% akciju, kas tai pieder uzņēmumā "Ventspils grain terminal" – graudu terminālī Venstpils ostā.

Sākumcena, ar ko plānots sākt izsoli 2021. gada 2. februārī, sastāda 4 miljardus tenge (aptuveni 7,96 miljoni eiro). Izsoles dalībniekiem noteikta garantijas iemaksa 87,5 miljonu tenge apmērā (aptuveni 172,4 tūkstoši eiro).

Saskaņā ar informāciju kompānijas vietnē, "Ventspils grain terminal" nodibināts ar mērķi piesaistīt un pārkraut graudu un citu beramo pārtikas produktu kravas no Krievijas, Kazahstānas un Baltijas valstīm pasaules tirgū un sāka darbu 2005. gada augustā.

Terminālis piedāvā klientiem kravu ekspedēšanu, importa, eksporta, tranzīta graudu un citu lauksaimniecības kravu un to pārstrādes produktu glabāšanas un pārkraušanas iespējas. Termināļa jauda – aptuveni 2 miljoni tonnu kravu gadā.

"Kompānijas galvenie konkurenti ir termināļi Klaipēdas (Lietuva), Liepājas un Rīgas (Latvija) ostās. Uz tiem pienākas 30%, 30% un 10% tirgus. "Ventspils grain terminal" daļa Baltijas reģiona graudu kravu parkraušanas transporta un loģistikas jomā sastāda apmēram 30%," atzīmēja atskaites autori.

Saskaņā ar atskaitē iekļauto prognozi par termināļa noslogojumu, ņemot vērā pandēmiju, 2021. gadā tas var pārkraut 660 tūkstošus tonnu kravu, no kurām 400 tūkstoši ir Latvijas graudi, 70 tūkstoši tonnu – citas kravas no Latvijas, 100 tūkstoši tonnu tranzīta graudu, 90 tūkstoši tonnu – cita veida tranzīta kravu.

Auditors novērtēja, ka kompānijas tirgus vērtība sastāda 8,67 miljonus eiro.

Termināļa īpašnieks, kompānija "AIC-INVEST" nodarbojas ar graudu un citas lauksaimniecības produkcijas iegādi, uzglabāšanu un tirdzniecību. Tai ir trīs meitasuzņēmumi: SIA "Azovskij portovoj elevator", AS "Ventspils graudu terminālis" un biedrība ar ierobežotu atbildību "MEZ-SKO", precizēts valsts reģistra vietnē.

0
Tagi:
kravas, Ventspils
Pēc temata
Investīcijas samazināsies: biznesu neapmierina Latvijas ostu reforma
Nonākuši līdz Baltijai: eksperts pastāstīja, kā Ķīna pārpērk ostas Eiropā
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Krievijas attieksme pret tranzītu mainīsies: Ventspils osta saskata iespēju ietekmēt KF