Eiro

Eiropu gaida "liela traģēdija"

253
(atjaunots 10:21 12.06.2020)
Eiropas Savienības un eiro nākotnes perspektīvās, ko tēlo amerikāņu un britu mediji, vērojams satriecošs kontrasts.

Iespējams, runa nav par konkrēta izdevuma ģeogrāfisko atrašanās vietu,  bet gan par ideoloģisko orientāciju, tomēr fakts nemainās: presē parādījies milzum plašs viedokļu spektrs par to, kas sagaida eiro un ko gaidīt no eiro. Tas plešas no optimistiskām cerībām, ka Eiropas valūta ieņems dominējošu vietu nākotnes "zaļajā" ekonomikā (un starp atbilstošajiem "zaļajiem" finanšu instrumentiem) līdz pat prognozēm par eiro sabrukumu zem pašas eirozonas strukturālo problēmu sloga un nepārvaramām politiskām domstarpībām, kas plosa ES jau kopš pirmās globālās finanšu krīzes (2008.-2009.gg.) laikiem, portālā RIA Novosti stāsta Ivans Daņilovs.

Kasandras lomā šoreiz ir konservatīvs britu finanšu un ekonomiskais analītiķis no Londonas izdevuma The Telegraph Ambrozs Evanss-Pričards – viņš pareģo traģēdiju Eiropā un taisnīgi norāda uz jau manāmajiem negatīvā scenārija simptomiem. Analītiķis nepiekrīt finanšu tirgos valdošanai sajūsmai par Eiropas Komisijas un Eiropas Centrālās bankas nesenajām darbībām.

"Vācieši ir nobažījušies par to, ka ECB seko Veimāras reihslbankai inflācijas slazdā (ECB vadītājas – red.) Lagardas dāsnums audzē spriedzi attiecībās ar Vāciju, un šī spriedze var saraustīt eiro gabalos. Kristīne Lagtarda uzņemas lielu ekonomisko risku, dubultodama stimulus laikā, kad eirozonas naudas masa jau pieaug ātrumā, kāds nav redzēts kopš eiro ieviešanas brīža. Pie tam viņa uzņemas vēl lielāku politisko risku, kad Vācijas Augstākā tiesa pieņēma lēmumu par to, ka ECB ļaunprātīgi izmantojusi savu varu agrākajos obligāciju iepirkumos, atsakoties no naudas un kredītu noregulējuma, īstenojot plašus ekonomiskos pasākumus bet attiecīgām tiesībām, kas paredzētas līgumā (par Eiropas Savienības dibināšanu – aut.),"raksta Evanss-Pričards.

The Telegraph publicētajā materiālā minēti dažādu vācu ekspertu viedokļi par to, ka ECB darbības, kuru mērķis, pēc būtības, ir ar drukas mašīnas palīdzību glābt citas ES valstis, vispirms – Itāliju, novedīs pie nopietnām problēmām ar eiro. Ekspertu viedokļi, kas pausti gan pret EK un ECB darbībām, gan pret eiro pastāvēšanu, ir ļoti plašs – domas izteicis gan viens no ECB dibinatājiem (tās bijušais galvenais ekonomists) Otomars Issings, gan izcili ekonomisti, kuri vadījuši Eiropas virzienu pasaules vadošajas bankās, piemēram, Deutsche Bank un amerikāņu Goldman Sachs.

Piemēram, profesors Tomass Maeiers, Frankfurtes pētnieciskā institūta Centre for Financial Studies zinātniskais līdzstrādnieks, Deutsche Bank bijušais galvenais ekonomists, uzskata, ka ECB darbībām būs sekas, ko apmaksāt nāksies vācu nodokļu maksātājiem. Un viņi par to nebūs apmierināti.

"Mēs itin labi varam soļot pretī 70. gadu parauga inflācijai. ECB rada visu to naudu, taču vienkaikus (preču un pakalpojumu – aut.) piedāvājums ekonomikā ir ierobežots. Ja Vācijas iedzīvotāji no rīta modīsies ar inflāciju 5% apmērā, kad tas beigsies, viņi secinās, ka kontrole pār eiro ir zudusi," viņš uzsvēra.

Profesora neapmierinātība ir jāpaskaidro. Ja nauda nebūtu atvēlēta Itālijas vai citu analoģisku valstu glābšanai no bankrota, bet gan eksporta ražotņu attīstībai, ECB darbības vēl būtu zināmā mērā saprotamas. Taču tirdzniecības karu (un pilnīgi citas EK prioritātes) apstākļos tas nenotiks, tātad nauda nonāks iekšējā tirgū ar paredzami negatīvām sekām. Iepriekš no inflācijas sekām ES glāba pamazām aizvien lētākais imports no Ķīnas (tiesa, tas atņēma eiropiešiem darba vietas, tomēr deva lētas preces), bet tagad EK plāno cīnīties ar importu no Ķīnas un ASV, ieviest "ogļražu" tarifus pret citām valstīm un panākt, lai dzīvot ES būtu dārgi un nepatīkami visiem, izņemot nelegālos migrantus un pabalstu saņēmējus.

Tomēr uz šo situāciju var paskatīties arī no cita viedokļa – saskaņā ar to EBC monetārā pārpludināšana tiek interpretēta kā iespēja glābt eirozonu tagad, lai nodrošinātu eiro pasaules līdera vietu vēlāk.

Piemēram, aģentūra Bloomberg apliecina, ka "eiro ceļš uz izcilu stāvokli pasaulē ved caur "zaļajām" finansēm", un tēlo pasakainas perspektīvas:

"Eiro ieņēmis dominējošu stāvokli strauji augošajā finansēšanas tirgū ar "zaļo" obligāciju (tas ir, ekonomiskās darbības finansēšanai paredzētās obligācijas, kas veicina ekoloģiskā kaitējuma mazināšanu vai minimizē siltumnīcas gāzu izmešus atmosfērā. – Aut.) palīdzību, un šajā valūtā nākusi klajāgandrīz puse visu "zaļo"obligāciju emisiju pērn, liecina ECB dati. Evolūcija atbilst ES ambīcijām – padarīt kontinentu par pirmo klimatiski neitrālo reģionu uz planētas līdz 2050. gadam. (..) centieni pozicionēt eiro kā galveno valūtu cīņai ar klimata pārmaiņām var galu galā palielināt tā iespējas starptautiskās rezerves valūtas lomā."

Principā, investoriem tiek piedāvāta iespēja izvēlēties vienu no diviem priekšstatiem par to, kas nākotnē būs svarīgāks: iekšpolitiskie konflikti Eiropas Savienībā un fakts, ka pašlaik (vismaz tā uzskata vairāki vācu eksperti) un Eiropas Centrālās bankas rēķina tiek finansēti bankrotējošu valstu budžeti, vai tas, ka finanšu instrumenti, kas tiek laisti klajā klimata glābšanas, bezogļu ekonomikas attīstības un citu "zaļo" ideālu vārdā (kā arī visi no tā izrietošie parādi), izmanto Eiropas Savienības valūtu. Ja uzskatīt, ka galu galā nozīme ir reālajai ekonomikai, iznāk, ka taisnība ir pesimistiem Londonā un Frankfurtē, kuri negaida neko labu eirozonai. Savukārt, ja taisnība tiem, kuri neliekuļoti uzskata, ka perspektīvā ekonomikas pamatā būs vēja ģeneratori un elektromobiļi, šķiet, eiro gaida lieliska nākotne, neskatoties uz pašreizējām grūtībām.

Pagaidām mediju laukā virsroku gūst optimisti, taču, spriežot pēc tā, ka pasaules centrālās bankas ne īpaši steidz mainīt dolārus un zeltu pret "zaļaljiem" eiro, šķiet, skeptiķi tomēr ir tuvāki patiesībai.

253
Tagi:
ekonomika, ES
Pēc temata
Parādīsies jautājums, kas ar ES būs tālāk: eirodeputātu prognozes par kopējo budžetu
Apgrozījums krities desmitkārt, eksports – par 20%. Ekonomikā gaidāmas šausmas
"Kaut kas jauns un šausmīgs": ekonomisti pastāstīja par nākotni pēc pandēmijas
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Lockheed Martin F-35 Lightning II

Kāpēc ASV atkal atlikta F-35 sērijveida ražošana

9
(atjaunots 14:01 15.01.2021)
ASV Aizsardzības ministrija jau atkal atlikusi F-35 Lightning II sērijveida ražošanas sākumu. Iznīcinātājs nav gatavs izmēģinājumiem cīņā, ko tam vajadzēja noslēgt jau pirms četriem gadiem.

Skaidri redzams: Savienotās Valstis ir pārvērtējušas savas tehnoloģiskās iespējas, un 2021. gada janvārī "vērienīgākā bruņojuma programma pasaules vēsturē, vērta vairāk nekā 1,6 triljonus dolāru", ir uzkārusies ar 615 mazās sērijās klajā laistiem "piektās paaudzes" F-35 ar veselu kaudzi "ģenētisku kaišu", stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

ASV aizsardzības ministra vietniece iepirkumu un sagādes jautājumos Elena Lorda atcēlusi -35 Lightning II sērijveida ražošanas sākumu, kas bija ieplānots šī gada martā. Galvenais iemesls – tehniskas problēmas. Iznīcinātājam ir virkne nopietnu trūkumu, un tas nav demonstrējis savas iespējas darbā pret mūsdienu PGA sistēmām.

Dažādas F-35 modifikācijas nāk klajā jau kopš 2011. gada, trīs gadus vēlāk iznīcinātājs oficiāli pieņemts bruņotajos spēkos. Patlaban ir gatavi vairāk nekā 600 no ieplānotajiem 3200 aparātiem, tomēr Pentagona oficiālais lēmums par F-35 sērijveida ražošanu garantē, ka nopietnu uzdevumu risināšanai paredzētais iznīcinātājs ir gatavs, tā ir "kvalitātes zīme" pircējiem ārvalstīs un amerikāņu nodokļu maksātājiem, tas garantē ražošanas efektivitāti un tehnisko apkopi pēc iegādes. Ja ASV AM lēmuma nav, nav arī augstas cīņas gatavības, īstas kvalitātes un pieprasījuma ārzemēs.

F-35 perspektīvas nav prognozējamas, Pentagona pozitīvais lēmums tiek atlikts jau vairākus gadus. Paies vairāki mēneši, līdz jaunievēlētā prezidenta Džo Baidena administrācijas ieceltā jaunā speciālistu komanda saņems visu informāciju neatkarīgai tehniskajai ekspertīzei un pieņems lēmumu par F-35 sērijveida ražošanu līdz 2046. gadam. "Neredzamo lidmašīnu" izslēgšana no ekspluatācijas ieplānota no 2070. gada. Fantastiski plāni. Tomēr speciālisti ir vīlušies par praktisko ekspluatāciju. No vairāku parametru viedokļa F-35 Lightning II neatbilst piektās paaudzes standartam: zemskaņas kreiserātrums, lidaparāts ir saskatāms radaros, augsts avāriju līmenis. Kodolieroču nesēja sertifikācija ieplānota 2023. gada janvārī, tomēr pēc visām neveiksmēm, iespējams, tiks atlikti arī šie plāni.

Amerikāņu sapnis

F-35 Lightning II ekspluatācijas izdevumi ir daudz augstāki, nekā ceturtās paaudzes iznīcinātājiem, tāpēc valsts amatpersonām rodas šaubas par liela "neredzamo" skaita iegādes lietderību. Tomēr investīcijas F-35 programmā ir tik lielas, ka tās atcelt nav iespējams. Līdz ar ASV līdzekļus projektā ieguldījusi Beļģija, Lielbritānija, Polija, Itālija un citas valstis, tikai tas par labu nenāk. 3. janvārī amerikāņu žurnāls Military Watch pastāstīja: vienīgais 5. paaudzes iznīcinātājs Rietumu pasaulē – F-35 – "ir ļoti tāls no ideālas cīņas gatavības un var izrādīties, ka līdz 2025. gadam tas nebūs piemērots intensīvai karadarbībai".

Jau ceturto gadu par F-35 ražošanas programmu atbildīgās amatpersonas nespēj paziņot precīzu datumu, kad iznīcinātājs būs gatavs cīņas izmēģinājumiem. Nav gatavs pat simulāciju centrs lidaparāta bruņojuma sarežģīto sistēmu pārbaudēm. 2020. gadā uzņēmējs mazināja ražošanas tempus rezerves daļu trūkuma dēļ. Iepriekš Pentagons vairākkārt atteicās pieņemt jaunus F-35 tehnoloģisku brāķu dēļ (tie svārstās no korpusa korozijas līdz programmatūrai), kas fiksēti diviem simtiem "piektās paaudzes" mašīnu. Savā atskaitē militārpersonas atzīmēja, ka F-35 ekspluatācijas termiņš "var sasniegt tikai 2100 lidojuma stundas". Sākotnēji iznīcinātājs tika izstrādāts, rēķinoties ar 8000 stundu gaisā (40 gadi).

Paradokss: ar tādu trūkumu "buķeti" desmitiem iznīcinātāju F-35 tomēr pārdoti ārvalstu partneriem, tos ekspluatē astoņas valstis (ieskaitot ASV). Šodien savus "neredzamos" gaida Lielbritānijas, Grieķijas, Dānijas, Izraēlas, AAE, Kataras un Japānas gaisa spēki. Piemēram, Izraēlas GKS pasūtījuši 50 iznīcinātājus F-35 un gribētu iegādāties vēl divus desmitus. "Zibeņu" pilotēšanu apguvuši vairāk nekā 1200 lidotāji, 10 tūkstoši tehniķu – F-35 apkopi. Šajā fonā firmai Lockheed Martin pat izdevies samazināt cenu modifikācijai F-35A no agrākajiem 250 miljoniem līdz 80 miljoniem dolāru. Amerikāņu mārketings manāmi apsteidz tehnoloģiju līmeni. Spārnotajam sapnim nav jāprot labi lidot, ja to var labi pārdot.

Nejaukais oportūnists

F-35 Lightning II katastrofu sērija ļauj prognozēt – tuvākajos gados mašīnas liktenis būs smags. Piedevām: ja amerikāņu jaunākajam iznīcinātājam ir tehnoloģiski trūkumi mierlaika ekspluatācijas apstākļos, skaidrs, ka tikšanās kaujā, piemēram, ar Krievijas piektās paaudzes iznīcinātāju Su-57, zenītraķešu sistēmu S-400 vai radioelektroniskās cīņas līdzekļiem tam beigsies bēdīgi. Lidaparāts ir spiests pielāgoties skarbajai reālajai dzīvei.

Amerikāņu iznīcinātāja lielāko trūkumu skaitu izdevies samazināt – tagad fiksētas "tikai" piecas problēmas, tomēr arī tas ir daudz mašīnai, kas maksā no 80 miljoniem (GKS modifikācija) līdz 130 miljoniem (JKS modifikācija) dolāru. Virsskaņas ātrumā lidaparātam draud planiera, stealth-seguma un astes daļā izvietoto antenu bojājumi. Taču Pentagons nav ienaidnieks Lockheed Martin", un lojāli palaboja F-35 ekspluatācijas īpašības – šodien to uzskata par zemskaņas iznīcinātāju, spējīgu uz īsu laiku palielināt ātrumu. Speciāla instrukcija informē, cik sekundes ilgs paātrinājums atļauts līdz 1,2 Mahiem modifikācijām F-35B un F-35C. Izrādās, konstrukcijas trūkumus var novērst arī ar tādām metodēm.

Atgādināšu: iepriekš par nesekmīgu tika atzīts amerikāņu piektās paaudzes iznīcinātājs F-22 Raptor. Nedroša EM viļņu absorbcijas virsma, F-22 pamanāmība metru diapazona radaros, darbības rādiuss līdz 750 km, sērijveida mašīnas kosmiskā cena (350 miljoni dolāru) lika 2009. gadā pielikt punktu programmai pēc 25% plāna izpildes. Izlaisti tikai 187 iznīcinātāji. F-22 programmas dzīvotspējai lielā mērā par ļaunu nāca arī dārgā tehniskā apkope. ASV valdības kases (GAO) dati no 2020. gada 29. novembra liecina, ka ASV GKS galvenais 5. paaudzes iznīcinātājs F-22 Raptor nemainīgi bija pati sliktākā lidmašīna no cīņas gatavības viedokļa, ņemot vērā tehniskās apkalpošanas ārkārtīgi augstās prasības un ekspluatācijas izdevums. Ja jau miera laikā darbam gatava aptuveni puse šo mašīnu, kas notiks karā?

Ap jauno F-35 Lightning II veidojas līdzīga situācija. Iepriekš ASV valsts kase atzīmēja, ka F-35 tehniskā apkalpošana ir bēdīga, Pentagona iespējas F-35 remonta jomā atpaliek no grafika par sešiem gadiem. Aizsardzības ministra vietniece Elena Lorda pauda viedokli, ka armija nevar atļauties uzturēt F-35 kārtībā: "Bruņoto spēku jaunākā un sarežģītākā iznīcinātāja uzturēšana kārtībā radīs nopietnas problēmas tuvākajos gados (..) un, domājams, joprojām negatīvi ietekmēs cīņas spēju."

9
Tagi:
iznīcinātājs, aizsardzība, Pentagons, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
Krievijas iznīcinātājs Su-57 iekaro pasauli. Kas notiks tālāk?
Amerikāņu F-35 jaunas grūtības – sadursme ar degvielas uzpildītāju

Bet pats pārkāpj? Kariņš pats sevi iegāzis līdz matu galiņiem

42
(atjaunots 09:07 15.01.2021)
Namaste zem tilta, tīrība – koronavīrusa ķīla un premjera matu želeja – ārkārtējās situācijas režīma grimases.

Stundām ilgi var skatīties uz liesmām, vērot, kā blondīne noliek stāvvietā auto un rakstīt par Latvijas valdības pasākumiem Covid-19 izplatības ierobežošanai.

Nesen, staigājot pa Lucavsalu, ieraudzīgu tik aizkustinošu ainu, ka vai asaras sariesās acīs – varbūt no žēluma, varbūt aiz sajūsmas. Agrāk zem tilta mita bezpajumtnieki un visādi kriminālie elementi, bet tagad tur slēpjas... fizkultūrnieki un sporta mīļotāji.

Kā zināms, valdība aizliegusi nodarboties ar sportu telpās. Un te: uz ielas sals, bez zem tilta nodarbojas jogu bariņš, tiesa, ne līdz šavasanai ("miroņa" poza, kas palīdz relaksēties), izvēlas dinamiskākas asanas, lai nenosaltu. Galu galā, nedzīvojam Indijā. Mazu gabaliņu tālāk trenējas pāris bokseri.

Cik strauji mainās pasaule!

Mazliet par dzimumjautājumu

Ko iesākt ar aizliegtajām precēm? Paldies valdībai, atļāva vismaz pirkt pirmās nepieciešamības preces – siltas zeķītes, krāsniņas un zārkus. Un tomēr katru reizi veikalā es apstulbstu. Kāpēc atļāva zeķes, bet apakšbiksītes un krūšturus – ne? Kāpēc atvērts plaukts ar veļas mazgāšanas līdzekļiem, bet līdzās – ar spaiņiem un slotām – norobežots ar svītrotu lenti? Ja es paņemšu kaut ko no šitā plaukta, ne pati aplipināšos, ne citus neaplipināšu, bet pie kaimiņu plaukta jau ir risks? Varbūt riska faktors ir tīras grīdas?

Loģika nav saprotama, un tas mūs, vienkāršos cilvēkus, nomoka. Varbūt valdība negrib izskatīties vāja un mīkstsirdīga, ja atļaus visu?

Kāpēc aizliegts tirgot zolītes? Tajās mīt koronavīruss? Stāsta, ka virkne preču aizliegtas, lai cilvēki retāk ietu uz veikaliem. Tomēr to lēmumu pieņēmuši cilvēki, kuri reti iet uz veikaliem. Pieņemsim, mana draudzene grib nopirkt apavu krēmu. Ko viņa iesāks? Viņa meklēs Ekonomikas ministrijas vietni, tajā – aizliegto preču milzumgaro sarakstu (latviešu valodā) un lasīs, vai apavu krēms nav aizliegts? Nē. Viņa vienkārši iet uz veikalu pēc maizes un piena. Pie viena nopirks apavu krēmu. Starp citu, tas ir aiz lentes. Ja neatradīs to "Maksimā", ies meklēt citur – ja nu "Drogās" pārdod?

Var jau būt, ka mums daudz kas nav zināms. Varbūt reiz mūsu Ministru prezidentam uzstādīs pieminekli – spaini ar slotu vai bronzas zolīti par to, ka izglābis viņam uzticēto tautu. Tas ir tikpat kā ar izlūkiem, kurus visi sākumā nosoda un nicina par sadarbību ar tautu. Pēc tam, kad patiesība nākusi dienas gaismā, viņus mīl un ciena. Un dziesmas sacer.

Nebūšu pārsteigta, ja jūsu vīrs paslepus staigā pie frizieres!

Nesen frizieri atmaskoja mūsu politiķus un ministrus: sak, televīzijā viņi vienmēr redzami ar rūpīgi apgrieztiem matiem. Nesen premjerministrs Krišjānis Kariņš atklāja "Latvijas Avīzei", ka pats mokoties bez friziera, ataudzējis pinkas, tomēr slēpj tās ar matu želeju, ko paslepus lienē no dēla. Stop!... Tagad, lūdzu, sīkāk. Vai tad matu želeja nav aizliegta mazumtirdzniecībā?

Jūs teiksiet: varbūt premjers jau laikus sarūpējis krājumu? Tas tak ir vēl sliktāk! Tātad viņš licis lietā dienesta stāvokli. Zinot, kādas preces aizliegs, aizgājis uz veikalu un tur sapircies par visu premjera algu pats vai aizsūtījis dēlu ar sarakstu. Tagad sēž mājās uz zolīšu un krūšturu kalna. Ceram, ka viņš vismaz nepārdod tos ministrēm, izmantojot savu monopolista stāvokli: jūs, Ramona, palūgšu uzkavēties. Šis un tas jāapspriež...

Citādi jārunā par impīčmentu. Re, ASV tas draud par daudz sīkākiem grēciņiem.

42
Tagi:
ierobežojumi, ārkārtējā situācija, valdība
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Cīņa ar Covid-19 Benija Hila šovu stilā: Ušakovs par to, kāpēc cilvēki netic vakcīnai
Prēmija par pandēmiju: Covid-19 kā zelta lietus līst pār ierēdņiem
Preces, ko aizliegts tirgot brīvdienās, pieejamas internetā
Koronavīruss vēl ilgi būs kopā ar mums: kas palīdzētu Latvijai pašreizējā situācijā
Džo Baidens

Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs

0
(atjaunots 17:12 15.01.2021)
Eksperts uzskata, ka Krievijas attiecībās ar Rietumiem pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. ASV jaunā administrācija sāks aktīvāku darbu pēcpadomju valstīs, it īpaši Krievijas rietumu perifērijā, uzskata Krievijas Ārlietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs, vēsta RIA Novosti.

"(ASV nākamajam prezidentam) Džo Baidena acīs pēcpadomju valstīm, it īpaši Krievijas rietumu perifērijai ir lielāka nozīme, nekā pēc (ASV pašreizējā prezidenta) Donalda Trampa domām," eksperts konstatēja videokonferencē, kas bija veltīta gada rezultātiem pēcpadomju telpā.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Es domāju, mēs ieraudzīsim aktīvākas amerikāņu darbības šajā teritorijā, būtiskāku mijiedarbību ar šo valstu valdībām, maigās diplomātijas, informācijas kara instrumentu enerģiskāku izmantošanu," uzskata politologs.

Tomēr, pēc Kortunova domām, ja arī tas notiks, nav saskatāmi resursi un politiskā griba pilnā mērā likt lietā iespējas Rietumu ietekmes pastiprināšanai.

"Tāpēc Krievijas un Rietumu attiecībās pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars," konstatēja eksperts.

Politologa vērojumi liecina, ka patlaban tiek galīgi nostiprināti Padomju Savienības sabrukuma rezultāti.

"Varētu teikt, ka nav saskatāmas vispār nekādas likumsakarības un Krievijas vispārēja pieeja šai teritorijai, tas ir, Krievijas politika kļūst elastīgāka, individualizēta un profesionālāka," norādīja analītiķis.

Viņa ieskatā, Krievija sāk iecietīgāk vērtēt ārvalstu ietekmes paplašināšanos bijušās PSRS teritorijā, ja vien runa ir ar Ķīnas klātbūtni, piemēam, Centrālāzijā, vai Turcijas ietekmi Dienvidkaukāzā.

Tāpat eksperts uzskata, ka virkne Krievijas partneru un sāncenšu pēcpadomju telpā, pārsvarā – no rietumvalstu vidus, pamazām zaudē interesi par to, un dažos gadījumos būtu gatavi pieņemt Krievijas līdera pozīcijas.

"Vienā brīdī var notikt tā, ka dažas pēcpadomju valstis izjutīs grūtības, kas saistītas nevis ar lielvalstu mēģinājumiem iejaukties viņu iekšējās lietās, bet gan, drīzāk, ar šo lielvalstu intereses krišanos par bijušās Padomju Savienības teritoriju," secināja politologs.

0
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Baidena komada ir kā vilku bars
"Var iznākt gluži pretēji". Politologs par padomu Baidenam Krievijas aspektā
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Beigas spēlītēm – krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu