Nepilsoņa pase

Nevarat elpot sāciet domāt: kāpēc akcija pret rasismu Rīgā kļuvusi par farsu?

154
(atjaunots 14:44 09.06.2020)
Pēc Džordža Floida nāves Rīgā notika solidaritātes akcija pret rasismu, taču pati Latvija ar savu etnisko rasismu pret krieviem pat lepojās.

Akcijas pret rasismu pārvēlušās pār ASV robežām un aizkļuvušas līdz Eiropai – mode uz jebkuru globālo tendenci pārspējusi Covid-19 pandēmiju. Afroamerikāņu kustību pret rasismu atbalstīja zviedri, vācieši un balti – un nemeklējiet nekādu loģiku, sauklis I can 't breathe (no angļu val. "Es nevaru elpot"), pēdējā laikā pats par sevi kļuvis par superloģiku.

Džordžs Floids, no kura nāves viss sākās, bija piecas reizes sodīts recidīvists un narkomāns. Taču tam nav nekādas nozīmes – viņu nogalināja rasists! Jā, bet viņš nomira no infarkta un organisma vispārējas novājēšanas, un Mineapolisas slimnīcā viņa asinīs atrada divas dažādas narkotikas un alkoholu. Un tad? Kaut vai viņš būtu Sadams Huseins! Viņu nožņaudza – visai pasaulei jāpatur prātā šīs briesmīgās 8 minūtes un 46 sekundes – rasists. Baltais Mineapolisas policists, kurš kļuvis par pasaules rasu naida simbolu. Un aiz tā stāv visa melnādaino amerikāņu apspiešana. Apmērām tā izskatās situācija mūsdienu neoliberāla acīs.

Ko amerikāņu demokrātija var iemācīt Eiropai?

Es neesmu liberālis. Es esmu poļu izcelsmes konservators ar krievu ģenēzi. Mani nesaista modes tendences. Protams, runa nav ne par Floidu, nedz par nespēju elpot un pat nedz par Black Lives Matter. Protesti pret rasismu saistīti ar ļoti cinisku konkurenci par Amerikas Savienoto Valstu finanšu un politisko matricu un kontroli pār zināmu daļu parējās pasaules ienākumu. "Zilonis" Donalds Tramps neapmierina "ēzeļus" – globālisma politikas labuma pamatieguvējus, - par to pārvērties Pax Americana modelis pēc uzvaras pār sociālismu Eiropā 1990. gadu sākumā. Nedz patriarhs Baidens, nedz Bafets, nedz Blūmbergs, nerunājot pat par Sorosu, nevēlas turpmākus finansiālus megazaudējumus - tiešus zaudējumus un neiegūtu peļņu desmitiem triljoniem dolāru apmērā - pēc novembra vēlēšanām ASV, ja Tramps atkal uzvarēs.

Patriarhiem-demokrātiem nav vajadzīga Trampa industriālā politika Make America Great Again (Padarīsim Ameriku atkal varenu), ekonomikas stiprināšana un miljoniem jaunu darba vietu – lai arī ASV kopumā pārvēršas par Detroitas geto. Tas pats Soross pierādīja, ka ienesīgie aktīvi var atrasties dažādās jurisdikcijās, gandrīz jebkurā pasaules vietā. Traģēdija Minesotā ar Floidu ir absolūti nejauša epizode demokrātu priekšvēlēšanu kampaņas sākumā, kas imitē likumsakarību un tiek tiražēta ar mediju palīdzību.

Demokrātiskās partijas septiņdesmitgadīgais favorīts Džo Baidens, aiz kura stiepjas smirdoša ēna - korupcijas skandāli Ukrainā un tumši darījumi ar prezidentu-marioneti Porošenko, izmantoja izdevīgu brīdi iekšpolitikā. Gandrīz bez zaudējumiem – kam rūp, ka viņa paša māja ir aizdedzināta un deg? ASV iekšpolitikā rasu konfrontācija vienmēr ieņēmusi svarīgu vietu.

Ameriku patiešām ir žēl – nevienam nenovēlēsi pārdzīvot "perestroiku" un "krāsaino revolūciju". Taču nedomāju, ka štatus pārņems pilsoņu karš  – pēc nedēļas vai divām konfrontācijas puses vienosies pēc pamatīgas savstarpējas cīņas. Žēl Floidu, žēl dažādu štatu policistu, kuri zaudējuši dzīvības vai guvuši ievainojumus pēdējā nedēļā, tostarp žēl marodieru upuru, kuru veikali tika izlaupīti ar lozungu Black Lives Matter. Taču Floida kults – viņa vārdā fonds Minesotas universitātē, zelta zārks ar bojā gājušā mirstīgajām atliekām, 8 minūtes un 46 sekundes ilgā ASV senatoru stāvēšana uz ceļiem – tas ir pārāk uzmācīgi, tas ir pretīgs aklu idiotu un cinisku politiķu farss.

Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Трефилов

Tendenci solidarizēties ar amerikāņiem, kuri sacēlušies pret gadu simteņiem ilgo verdzību, protams, uzreiz atbalstīja Eiropas liberāļi. Ceru, ka Angela Merkele šoreiz neaicinās apspiestos Austrumu krasta iedzīvotājus vienotajā un viesmīlīgajā Eiropas mājā, kā 2015. gadā ES bēgļu krīzes sākumā. Kaut diez vai melnie brāļi un māsas piekritīs aicinājumam saņemt bēgļa statusu ES, Baidens var apsolīt labākās perspektīvas, piemēram, lielākus pabalstus, kvotas un subsīdijas. Amerika par visu samaksās, esiet pārliecināti, un līdz nākamajam dumpim vai nākamajām vēlēšanām runas par balto rasismu tur norims.

Nevarat elpot? Sāciet vismaz domāt

Amerika, protams, šajā ziņā nav vientuļa: tūkstošiem jūdžu attālumā no jeņķu iekšpolitiskās manifestācijas simtiem humānu un skumju eiropiešu cilvēku ir izgājuši pilsētu ielās ar plakātiem "Es nevaru elpot" un "Melno dzīvības ir svarīgas". Kur ir Amerika un amerikāņu rasisms? Protesti taču ir tepat Rīgā! Plakāti ir līdzīgi afroamerikāņu darinājumiem. Latvijā tika izraudzīta populārā vietā pie Brīvības pieminekļa – manuprāt, tā varbūt nav gada kaunpilnākā, toties neapšaubāmi stulbākā sabiedriskā akcija.

Latvijas akcijas dalībnieki paziņoja, ka "Rasisms ir arī Latvijas problēma", ka "Melno dzīvības ir svarīgas", plakāti bija arī latviešu valodā. Un kā ar Latvijas radikālo nacionālismu? Vai BLM akcijas pie Brīvības pieminekļa dalībnieki zina, ka Āfrikas iedzīvotājiem ir daudz vairāk tiesību nekā Latvijas nepilsoņiem? Latvijas valdības vadītājs Krišjānis Kariņš nesen paziņoja, ka "mūsu uzdevums ir nodrošināt, lai šī Latvijas krievu bērnu paaudze kļūtu par latviešiem".

Par 30 gadu vecajiem šabloniem par asimilācijas pieejamību un lietderību Latvijā premjers Kariņš – ar savu ASV pilsoņa pasi – var pastāstīt Mineapolisā. ASV pilsoņiem gan meksikāņiem, gan puertorikāņiem, gan indiāņiem, gan gandrīz pieciem miljoniem amerikāņu krievu ir vairāk tiesību un brīvības nekā lielākajai nacionālajai minoritātei Latvijā – krieviem. Jautājums premjeram Kariņam: vai pastāv uzdevums padarīt par latviešiem bērnus no ukraiņu ģimenēm, kuri dzīvo Latvijā? Vai baltkrievu? Latvijas nepilsoņi pasēs ir ierakstīti kā "aliens" – "svešie". Pamēģiniet nosaukt afroamerikāni par nēģeri! Rasisms. Tiesa, cietums vai drošības nauda.

Latvijas nepilsoņiem ir atņemtas daudzas tiesības valsts politiskajā dzīvē, viņi nevar balsot un būt ievēlēti, nevar nopirkt, glabāt un nēsāt ieročus – Amerikā šīs tiesības garantē Konstitūcijas Otrais grozījums. Salīdzinot ar Latvijas pilsoņiem, nepilsoņi diskriminēti 80 punktos, piemēram, Latvijas "alien" nevar ieņemt tiesneša, policista amatu.

Latvijā vajāšana uz nacionālā pamata sākusies un ilgst jau 30 gadus – un kāds vēl uzdrošinājies stāstīt 220 tūkstošiem Latvijas nepilsoņu par rasismu? Ar savu etnisko rasismu Latvija pat lepojas. Esmu pārliecināts: ja krievu nepilsoņu vietā būtu Mineapolisas afroamerikāņi, liesmas aptvertu visu valsti, parlamentu Jēkaba ielā un Ministru kabinetu Brīvības ielā ieņemtu apņēmīgi puiši un meitenes. Latvijas krieviem pārsvarā nav tāda bekgraunda kā Džordžam Floidam, tāpat viņiem nav nedz sava Sorosa, ne Baidena un Blūmberga.

Nepilsoņus Latvijā pat neredz

Rasisms Latvijā ir meinstrīms, kas izpaužas ksenofobijā attiecībā pret krievu iedzīvotājiem. Valodas un nacionālā rasu politika šajā mazajā valstī ir kļuvusi par normu, dažkārt pat par sabiedrības un politikas lepnumu. Polijā ir arī nedaudz krievu, baltkrievu un pašlaik īpaši daudz ukraiņu, bet pat Andžejs Duda un valdošā PIS (partija "Likums un taisnība") neliek padarīt viņu bērnus par poļiem.

Kā jūs uzdrošināties pārvērst krievu bērnus par latviešiem, vai jūs esat rasists?

Tādus pašus jautājumus gribas uzdot pilsoņiem, kuri ar plakātiem pret rasismu sanāca pie Brīvības pieminekļa: vai krievu dzīvības Latvijā ir mazāk svarīgas nekā melnādaino dzīvības Mineapolisā? Varbūt tomēr katra dzīvība ir svarīga? Vai latviešu dzīvība ir svarīgāka par citu tautību dzīvību? Tādā gadījumā jūs esat rasisti, un priekš kam tad šī performance ar stāvēšanu uz ceļiem solidaritātē ar apspiestajiem amerikāņiem?

Latvijas krievi šeit dzīvo gadsimtiem ilgi. Tāpat kā Livonijas poļi, kuru pirms simt gadiem pilnībā pārdēvēja par Latgali, kā ebreji – kurus nogalināja latviešu SS kolaboracionisti, kā 20 tūkstoši lietuviešu un 80 tūkstoši Latvijas baltkrievu. Vai uzdevums ir visus pataisīt par latviešiem? Latviešu nacistiskais populisms skan kā galīga oligofrēna un marasmātiķa klīniskā diagnoze. Luiziānas franči lepojas ar saviem senčiem galliem, spāņu amerikāņi no dienvidu štatiem lepojas ar konkistadoru un idalgo asinīm, kas rit viņu dzīslās, lai gan tas viss ir ne vairāk kā dzimtas teikas. Savukārt krievu izcelsmes Latvijas iedzīvotāji lepojas ar to, ka viņi ir krievi.

Poļi, ebreji, baltkrievi, Kaukāza republiku pilsoņi, čehi, itāļi, vācieši, briti un rietumeiropieši – mūsu kopīgās Latvijas daudzveidībā ir svarīgas visas rases un etnosi, izņēmumu un priekšrocību nav. Tas jāpatur prātā tiem, kuri vēlas elpot, kā gribēja Floids – tas Latvijai ir svarīgāk, nekā ziloņu un ēzeļu priekšvēlēšanu cīņa.

 

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

154
Tagi:
nacionālisms, nepilsoņi, protesti, Rīga, ASV
Pēc temata
Marodieri vai tiesību aizstāvji: latvieši strīdas par nekārtībām Amerikā
Lādiņš pie Karabahas pilsētas Martuni pēc apšaudes.

"Īsti zvēri": kas slepeni sabraukuši karot Kalnu Karabahā

16
(atjaunots 16:42 20.10.2020)
Fanātiski, līdz zobiem bruņoti, motivēti un apmācīti – jau vairākas augtu stāvošas amatpersonas apstiprinājušas, ka karā Karabahā piedalās kaujinieki no Sīrijas.

Nesen amerikāņu The Wall Street Journal ziņoja, ka ekstrēmistus nogādā konflikta zonā grupās aptuveni pa simt cilvēkiem. Andrejs Kocs portālā RIA Novosti centās noskaidrot, kā tas viss organizēts un kas tie ir par cilvēkiem.

Arābi videoierakstos

Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta vadītājs Sergejs Nariškins pastāstīja, ka Kalnu Karabahā darbojas tūkstošiem radikāļu – starptautisko teroristisko organizāciju "Džabhat an Nusra", "Firkat Hamza", "Sultan Murad" (Krievijā un vairākās citās valstīs aizliegti teroristiskie grupējumi), kā arī vairāki kurdu grupējumi.

Francijas prezidents Emanuels Makrons iepriekš informēja, ka 300 radikāļi nogādāti Baku no Sīrijas caur Turciju. Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs pieprasīja no Francijas atvainošanos un uzsvēra, ka viņa armija neizmanto algotņu pakalpojumus. Tomēr daudzie video ieraksti tīmeklī liecina par pretējo.

Azerbaidžāņu kareivji nepublicē savās pozīcijās tapušus video ierakstus, toties sīriešu kaujinieki nav tik pieticīgi. Piemēram, kāda ieraksta autors soļo gar uzbērumu garām armēņu kareivju līķiem un tīrā arābu valodā sauc viņus par "cūkām" un komentāros ik pa brīdim iesprauž "Allah akbar!", Citā video ierakstā dažādos formastērpos ģērbtu kaujinieku grupa atklāj uguni no šaujamieročiem un lielkalibra ložmetēja pikapa kravas kastē.

Guntrack – Sīrijas teroristu iemīļots ierocis. Ne mazākās šaubas par viņu tautību nerada arī skaidri sadzirdamās pavēles arābu valodā.

"Kalnu Karabahā strādā līdz pieci tūkstoši kaujinieku, - RIA Novosti pastāstīja žurnālists, eksperts Tuvo Austrumu jautājumos Abass Džuma. – Galvenokārt - no tā saucamās Sīrijas nacionālās armijas, kas dislocējusies Idlibā. Tas ir visnotaļ daudzveidīgs vairāku grupējumu veidojums. Piemēram, SNA ir "Divīzija Al Hamza". Šīs bandas kaujinieki bija redzami pirmajā ticamajā video, kas pierāda viņu dalību konfliktā Kalnu Karabahā. Tur viņi nepārprotami apliecināja savu piederību grupējumam un aicināja "kolēģus" steigties uz Azerbaidžānu. Speciālisti noteica uzņemšanas ģeolokāciju – Goradizas pilsēta Azerbaidžānā."

Eksperts ir pārliecināts: "Al Hamzas" kaujinieki ieradušies Kalnu Karabajā no Lībijas, kur viņi karoja pret maršala Halifa Haftara armiju Pārejas nacionālās padomes pusē, ko atbalstīja Turcija. Azerbaidžānā viņus nogādāja Turcijas transporta lidmašīnas. Līdz kauju vietām viņi nokļuva automašīnās. Armēnija informēja, ka cīņās piedalās aptuveni divus tukstošus kaujinieku. Erevāna un Stepanakerta paskaidroja, ka bojāgājušo radikāļu līķi nav atrasti, jo ekstrēmisti ātri iznes savus bojāgājušos un ievainotos no kaujas lauka.

Aizvadītajā nedēļā telekanāls "Al Arabia", atsaucoties uz "Sīrijas cilvēktiesību observatoriju", ziņoja, ka Kalnu Karabahā likdivēti aptuveni simt sabraukušie algotņi.

Kaujinieku elite

"Divīzija Al Hamza" tiek uzskatīta par vienu no cīņasspējīgākajiem grupējumiem STA. Tās kaujinieki nepārtraukti karo kopš 2013. gada. Kopš saformēšanas brīža banda saņem aktīvu finansiālo un materiālo atbalstu no ASV un Turcijas puses. Cita starpā "Al Hamza" arsenālos ir liels skaits amerikāņu prettanka raķešu kompleksu BGN-71 TOW. Grupējuma vadonis ir Turcijas izlūkdienesta MIT virsnieks Seifs Abu Bakrs, kurš ilgus gadus bija Ankaras slepenais aģents ISIS.

Kalnu Karabaha
© Sputnik / Ministry of Defence of Armenia

Turcija aktīvi izmantoja "Al Hamza" un citu STA grupējumu pakalpojumus Sīrijā. Operācijas "Eifratas vairogs" laikā 2016. gada augustā "divīzijas" kaujinieki vieni no pirmajiem iegāja Džerabulā un Karkamiša valsts ziemeļos. Radikāļi devās cīņā vienā ierindā ar turku armiju un izmantoja tās atbalstu no gaisa un artilēriju. Viņi demonstrēja ārkārtīgu nežēlību pret vietējiem kurdiem. 2018. gadā "Al Hamza" piedalījās turku iebrukumā Afrinā operācijā "Olīvkoka zars", bet 2019. un 2020. gadā aktīvi atbalstīja kuratorus no Ankaras uzbrukumā Idlibā.

"Al Hamza" rīcībā ir sazarots mūsdienīgi iekārtotu treniņnometņu tīkls. Komandieri mācās divās īstās akadēmijās. Teicams ir arī materiālā nodrošinājuma līmenis – pērn viņi ziņoja, ka tiek sākta pašu izstrādāju bruņumašīnu ražošana Idlibā. Pat domubiedri no STA uzskata, ka "Al Hamza" ir "atsaldēta", spējīga uz jebkādām zvērībām pret mierīgajiem iedzīvotājiem.

"Lielgabalu gaļa"

"Šis grupējums ir viens no visvairāk karojošajiem STA, - uzsvēra Abass Džuma. – "Komandējumam" uz Karabahu izraudzījās kaujiniekus ar lielāko pieredzi. Karabaha viņiem patīk labāk nekā Sīrija vai Lībija: maksā vairāk un apstākļi nav tik smagi. Daudzi to karu uzskata par "apmaksātu atvaļinājumu". Visi STA kaujinieki ir labi bruņoti, ekipēti un turku instruktoru apmācīti, bet "Al Hamza" – jo īpaši."

Eksperts atzina, ka Azerbaidžānai ir skaitliskais un tehnoloģiskais pārsvars pār Kalna Karabahu un Armēniju. Patiesībā šo kārti Baku jau liek galdā, kad noliedz sadarbību ar kaujiniekiem: "Kam mums vajadzīgi algotņi, ja mums pašiem ir laba armija?" Tomēr sīriešiem ir liela kauju pieredze. Viņi iet avangardā, risina grūtākos uzdevumus, pilda netīrāko darbu. Patiesībā viņi ir lielgabalu gaļa, kuras nav žēl. Iedzīvotāju acīs sabraukušo kaujinieku  bojāeja neko nenozīmē – viņiem nav nekāda sakara ar Azerbaidžānu atšķirībā no zārkiem ar vietējiem karavīriem.

Tomēr arī šiem piedzīvojušajiem vilkiem karš Kalnu Karabahā nav viegls. The Wall Street Journal, atsaucoties uz saviem avotiem, stāstīja, ka zaudējumi Sīrijas kaujinieku vidū aug, 200 radikāļi jau gribot braukt mājās. Acīmredzot, "apmaksātais atvaļinājums" nav izdevies.

Savstarpējas apsūdzības

Azerbaidžānas vadība un Turcija kategoriski noliedz, ka Baku pusē karadarbībā piedalītos ārvalstu algotņi un savukārt pārmet Erevānai, ka tā piesaistot savā pusē kaujiniekus. Piemēram, Ankaras vēstnieks ASV Serdars Kiličs jau pirmajā konflikta nedēļā klāstīja, ka armēņu pusē karojot Irākas kurdi.

"Kauju zonā Diendivkaukāzā patiešām ir algotņi un teroristi, taču viņi cīnās Armēnijas Bruņoto spēku pusē, - diplomātu citēja turku ziņu aģentūra Anadolu. – Runa ir par teroristiskās organizācijas "Kurdu darba partija" kaujiniekiem. Ir skaidri pierādījumi tam, ka KDP teroristi pārsviesti no Irākas ziemeļiem uz Armēniju."

Vēstnieks uzskata par izdomājumiem ziņas par to, ka Turcija pārvieto uz Azerbaidžānu kaujiniekus no Sīrijas. "Ankara nav sūtījusi uz konflikta zonu Sīrijas algotņus un nefinansē tos," uzsvēra diplomāts.

Iepriekš Azerbaidžānas Valsts drošības dienests ziņoja, ka pārtvēris algotņu sarunas no saskarsmes līnijas Karabahā. Struktūras darbinieki apgalvoja, ka ēterā sazinājušies "ar Kurdu darba partiju saistīti teroristi". Savukārt prezidents Armens Sarkisjans kategoriski noraidīja šādus apgalvojumus un uzsvēra: viņa valstī dzīvo kurdi un jezīdi, taču viņi ir Armēnijas pilsoņi.

16
Tagi:
Kalnu Karabaha
Temats:
Spriedze Karabahā
ASV daudzmērķu iznīcinātājs F-22 Raptor, foto no arhīva

ASV jau izspēlē uzbrukumus Ķīnai

25
(atjaunots 12:55 20.10.2020)
Esam pieraduši, ka pret Krieviju pastāvīgi vērsts neracionāls neizprotams naids. Tas lika domāt par kaut kādu dīvainu rusofobiju. Kļūst mierīgāk ap sirdi, redzot tādus pašus neadekvātus dančus ap citu valsti - tur tikai pērtiķu bars tracina viens otru, rādot zobus.

Šim stāstam Pekina pievērsa lielu uzmanību: amerikāņu manevros pie Kalifornijas krastiem to dalībniekiem tika izgatavotas speciālas uzšuves. Te jūs varat par tām papriecāties: uz auduma gabaliņa – sarkanā krāsā iekrāsota Ķīnas karte, virs kuras planē ASV Bruņoto spēku bezpilota lidaparāts. Tas ir labi zināmais un jau mazliet pavecais Reaper. Tāpēc uz uzšuves piedevām ir redzama arī miroņa galva, portālā RIA Novosti stāsta Dmitrijs Kosirevs.

Manevri bija agresīvi – tika izspēlēts desants kaut kādās salās, tomēr notika pie ASV krastiem, Ķīna netika pieminēta domājamā pretinieka statusā, uzšuves nemaz nav obligāts formas elements, tās vienkārši izstrādātas īpaši šim gadījumam. Nu, kā jūras kara intendantu humora sajūtas izpausme – tā taču ir spēle, gandrīz kā peintbols. Tomēr Ķīnā humora sajūta ir citāda, un atsauksme par mācībām bija tāda: uzšuves "plaši uztvertas kā visai neparastas", "tā ir ekstremāli nekaunīga provokācija", "tā aug naidīgums starp Ķīnas un Amerikas iedzīvotājiem"... Un piedevām – neizbēgamais: ja agresors patiešām izmantos dronus triecienam pa Ķīnas teritoriju, atbilde būs atbilstoša.

Mūsu priekšā ir mūsdienu starptautiskās realitātes elements, ko dēvē par amerikāņu agresijas saasināšanu pret Ķīnu. Kas tā tāda – agresija, no kurienes un kāpēc nāk? No cilvēka būtības dzīlēm. Ir tāda zinātne – etoloģija. Tā pēta dzīvnieku (tostarp – arī cilvēka) uzvedību, tomēr ar īpašu baudu pēta tos, no kā cilvēki cēlušies – pērtiķu baru. Standarta situācija: barā sākas bailes. Pērtiķis, tāpat kā jebkura cita dzīva būtne, baidās no daudzām lietām, tomēr ļoti labi zina, ka tā ir kauna lieta – baidīties, vajag aizsargāties, citādi bars ies bojā, tāpēc savas kaunpilnās bailes vislabāk ārstēt ar kolektīvo agresiju – kad visi atiež savus stipros dzeltenos zobus un mudina viens otru nebaidīties.

Acīmredzams fakts: Amerika nopietni nobijās no realitātes, kad pasaulē pēkšņi atkal (pēc PSRS) uzradās daudzu rādītāju ziņā līdzvērtīga lielvalsts. Viss pārējais ir tikai etoloģijas vērti novērojumi. Ķīnas karte uz piedurknes ir demonstratīvs gadījums, jo, acīmredzot, neviens no augstākajām militārajām vai politiskajām aprindām nelika ļaudīm no Trešās (Austrumu-Klusā okeāna) flotes izdomāt kaut kādas uzšuves. Zobi tika atiezti pēc iniciatīvas no apakšas. Neviens to nemaz nebūtu uzzinājis, ja fotogrāfijas nebūtu patrāpījušās Gaisa kara spēku specializētā žurnāla lapās. Taču tādu sīkumu dēļ dažkārt izceļas kari, ja tie sakrājas viens uz otra...

Jā, gadās arī tipiski uzvedības refleksi. Piemēram, stāsts par debatēm ASV Kongresa Pārstāvju palātas Ārpolitikas komisijā. Jā, arī tas saistīts ar Ķīnu un amerikāņu kaunpilnajām bailēm no tās.

Šī gada jūnijā valdības Globālo mediju aģentūras (USAGM) vadītāja postenī stājās Maikls Peks. Sāka ieviest tur savu kārtību un apšņāpt izdevumus nepārprotami liekām, vienkārši neveiksmīgām programmām. Atlaida vairākus valdības ekspertus Ķīnas jautājumos un iesaldēja naudu, kas gadiem ilgi tika piešķirta spiegošanas tehnoloģijām un palīdzēja Pekinas apkarotājiem Honkongā izvairīties no izsekošanas. Parlaments viņam pamatīgi sadeva pa ādu par to, ka kaitējis amerikāņu darbībām demokrātijas atbalstam Honkongā.

Pievērsīsim uzmanību: savā amatā Peks stājās tikai jūnijā. Tolaik jau vairākus mēnešus bija skaidrs, ka protestu kampaņa Honkongā ir nonīkusi, un ASV valdības, tas ir, nodokļu maksātāju nauda izšķiesta velti. Tātad ierēdņa lēmums bija saprotams.

Toties debates Kongresā neapšaubāmi nāca par ļaunu valsts prestižam. Jā, mēs vienmēr esam zinājuši, ka amerikāņi iejaucas politiskajā un sabiedriskajā dzīvē visā pasaulē, taču tā bija vispārīga zināšana, tagad viss ir skaidrs konkrēti un detalizēti. Piemēram, visiem zināms, ka pirms "krāsainajām revolūcijām" strauji sarosās simtiem nevalstisko fondu un citu organizāciju, kas ārēji bieži nav saistītas ar amerikāņiem, tās it kā ir starptautiskas, nevienam nepiederošas. Te pēkšņi publika uzzināja, ka mazpazīstamā valdības aģentūra USAGM ne tikai nodarbojas ar propagandu, arī no mērķa valstu teritorijas. Klāt vēl nāk kauju (nu, tas ir, pilsonisko sadursmju) tieša organizācija citu valstu teritorijās. Izrādās aģentūra gadiem ilgi piegādājusi ārzemēm speciālas iekārtas, kas neļauj vietējai policijai identificēt sadursmju dalībniekus, sekmē viņu anonimitāti internetā utt. tādu iekārtu piegādēm USAGM paspārnē strādā speciālais Atklāto tehnoloģiju fonds – OTF.

Tā vairs nav nekāda uzšuve uz piedurknes. Tā jau ir tieša iejaukšanās, pat agresija. Starp citu, tādu faktu publiskošanai parlamenta debatēs vajadzētu likt padomāt daudzajiem dažādo "krāsaino revolūciju" ierindniekiem dažādās pasaules malās: vēl tikai vakar tu biji sadusmots demokrātijas cīnītājs, miermīlīgi bloķēji prospektus, bet šodien jau saņem speciālas iekārtas no citas, ne īpaši draudzīgi noskaņotas valsts. 

ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Starp citu, ASV Kongresā tagad jau ir normāli apgalvot, ka Ķīna iejaucas prezidenta vēlēšanās. Arī tāpēc ka šajā (un ne tikai šajā vien) valstī analītiķi nāk klajā apmēram ar tādiem pašiem materiāliem par katastrofu amerikāņu politiskajā sistēmā. Tos publicē arī amerikāņu mediji. Shēma ir tāda pati: bailes no draudiem, ko ārstē pašu agresija.

Gan PSRS laikos, gan vēlāk esam pieraduši pie tā, ka pret Krieviju pastāvīgi vērsts neracionāls naids, redzam agresijas sacensības, ko grūti izprast, uz ko vienkāršāk ir nereaģēt. Tā lika domāt par kaut kādu dīvainu rusofobiju. Kļūst mierīgāk ap sirdi, redzot tādus pašus neadekvātus dančus ap citu valsti: izrādās, runa jau nav tikai par Krieviju vien, - tur ir tikai pērtiķu bars, kuri tracina viens otru, rādot zobus.

25
Tagi:
Kosirevs, ASV, Ķīna
Ūdens attīrīšanas iekārta, foto no arhīva

Ūdenstilpēs Latvijā atrasts liels daudzums bīstamu farmaceitisko līdzekļu

0
(atjaunots 20:17 20.10.2020)
Pētījums rāda, ka ūdenstilpēs valstī atrodami tādi farmaceitiskie līdzekļi, kā metoprolols un ibuprofēns vērā ņemamā koncentrācijā.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Starptautiskais pētījums "No farmaceitiskajām vielām tīri ūdeņi" noslēdzies ar visnotaļ skumjiem slēdzieniem, stāsta Mixnews.lv, atsaucoties uz "Latvijas avīzi".

Pētījuma gaitā noskaidrojies, ka apkārtējā vidē nonāk farmaceitiskie līdzekļi un attīrīšanas iekārtas nespēj no tiem pasargāt upes, ezerus un jūru Latvijā.

Zinātnieki uzskata, ka šogad apkopotie dati ir ļoti satraucoši, jo tamlīdzīgs sārņvielu saturs var būtiski ietekmēt dzīvos organismus un augus.

Pētnieki pieprasa informācijas publiskošanu par iespējamo kaitējumu dabai un iesaka mācīt cilvēkus pareizi utilizēt medikamentus. Vienlaikus vajadzētu pilnveidot tehnoloģijas, ar kuru palīdzību tiek attīrīti notekūdeņi.

Starptautiskais pētījums parādījis, ka upēs, piekrastes ūdeņos, izgāztuvēs, zivsaimniecībās, komunālajos un veselības aprūpes iestāžu notekūdeņos, kā arī dūņās un augsnē atrodamas 75 aktīvas farmaceitiskās vielas.

Attīrīšanas iekārtu nepilnības dēļ ūdeņos visbiežāk nokļūt tādi medikamenti, kā metoprolols – tā maksimālā koncentrācija notekūdeņos sastādījusi 2,1 mikrogramu uz litru, un ibuprofēns – tā reģistrētā koncentrācija ūdenī pārsniedz pat 44 mikrogramus uz litru – šis rādītājs ir ļoti augsts.

Iepriekš Sputnik Latvija jau vairākkārt vēstījis par nezināmu vielu noplūdēm Latvijas ūdenstilpēs. Pēdējo reizi incidents reģistrēts Rīgā – plankums Daugavā sasniedza 500 kvadrātmetrus, divās vietās tika uzstādītas absorbējošās bonas.

2020. gadā konstatēts arī rekordliels piesārņojums pludmalēs. Pētnieki atzīmēja, ka vidēji 100 metrus garā pludmalē atrodamas 254 vienības dažādu atkritumu.

Kampaņas "Mana jūra" ietvaros ekoaktīvisti lielāko daudzumu atkritumu savāca jūrmalā pie Kolkas raga, bet Daugavgrīvas pludmale, kas ilgus gadus ieņēma antilīdera vietu piesārņojuma ziņā, šogad ierindojusies otrajā vietā.

0
Tagi:
ekoloģija, ūdens, Latvija
Pēc temata
Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu
Benzīns, ne ūdens: ezers Rīgā piesārņots ar naftas produktiem
Pasaules ūdens diena: ūdens piesārņojums Latvijā ir vidējs
ES var piespriest sodu Lietuvai par gaisa piesārņošanu