Nepilsoņa pase

Nevarat elpot sāciet domāt: kāpēc akcija pret rasismu Rīgā kļuvusi par farsu?

173
(atjaunots 14:44 09.06.2020)
Pēc Džordža Floida nāves Rīgā notika solidaritātes akcija pret rasismu, taču pati Latvija ar savu etnisko rasismu pret krieviem pat lepojās.

Akcijas pret rasismu pārvēlušās pār ASV robežām un aizkļuvušas līdz Eiropai – mode uz jebkuru globālo tendenci pārspējusi Covid-19 pandēmiju. Afroamerikāņu kustību pret rasismu atbalstīja zviedri, vācieši un balti – un nemeklējiet nekādu loģiku, sauklis I can 't breathe (no angļu val. "Es nevaru elpot"), pēdējā laikā pats par sevi kļuvis par superloģiku.

Džordžs Floids, no kura nāves viss sākās, bija piecas reizes sodīts recidīvists un narkomāns. Taču tam nav nekādas nozīmes – viņu nogalināja rasists! Jā, bet viņš nomira no infarkta un organisma vispārējas novājēšanas, un Mineapolisas slimnīcā viņa asinīs atrada divas dažādas narkotikas un alkoholu. Un tad? Kaut vai viņš būtu Sadams Huseins! Viņu nožņaudza – visai pasaulei jāpatur prātā šīs briesmīgās 8 minūtes un 46 sekundes – rasists. Baltais Mineapolisas policists, kurš kļuvis par pasaules rasu naida simbolu. Un aiz tā stāv visa melnādaino amerikāņu apspiešana. Apmērām tā izskatās situācija mūsdienu neoliberāla acīs.

Ko amerikāņu demokrātija var iemācīt Eiropai?

Es neesmu liberālis. Es esmu poļu izcelsmes konservators ar krievu ģenēzi. Mani nesaista modes tendences. Protams, runa nav ne par Floidu, nedz par nespēju elpot un pat nedz par Black Lives Matter. Protesti pret rasismu saistīti ar ļoti cinisku konkurenci par Amerikas Savienoto Valstu finanšu un politisko matricu un kontroli pār zināmu daļu parējās pasaules ienākumu. "Zilonis" Donalds Tramps neapmierina "ēzeļus" – globālisma politikas labuma pamatieguvējus, - par to pārvērties Pax Americana modelis pēc uzvaras pār sociālismu Eiropā 1990. gadu sākumā. Nedz patriarhs Baidens, nedz Bafets, nedz Blūmbergs, nerunājot pat par Sorosu, nevēlas turpmākus finansiālus megazaudējumus - tiešus zaudējumus un neiegūtu peļņu desmitiem triljoniem dolāru apmērā - pēc novembra vēlēšanām ASV, ja Tramps atkal uzvarēs.

Patriarhiem-demokrātiem nav vajadzīga Trampa industriālā politika Make America Great Again (Padarīsim Ameriku atkal varenu), ekonomikas stiprināšana un miljoniem jaunu darba vietu – lai arī ASV kopumā pārvēršas par Detroitas geto. Tas pats Soross pierādīja, ka ienesīgie aktīvi var atrasties dažādās jurisdikcijās, gandrīz jebkurā pasaules vietā. Traģēdija Minesotā ar Floidu ir absolūti nejauša epizode demokrātu priekšvēlēšanu kampaņas sākumā, kas imitē likumsakarību un tiek tiražēta ar mediju palīdzību.

Demokrātiskās partijas septiņdesmitgadīgais favorīts Džo Baidens, aiz kura stiepjas smirdoša ēna - korupcijas skandāli Ukrainā un tumši darījumi ar prezidentu-marioneti Porošenko, izmantoja izdevīgu brīdi iekšpolitikā. Gandrīz bez zaudējumiem – kam rūp, ka viņa paša māja ir aizdedzināta un deg? ASV iekšpolitikā rasu konfrontācija vienmēr ieņēmusi svarīgu vietu.

Ameriku patiešām ir žēl – nevienam nenovēlēsi pārdzīvot "perestroiku" un "krāsaino revolūciju". Taču nedomāju, ka štatus pārņems pilsoņu karš  – pēc nedēļas vai divām konfrontācijas puses vienosies pēc pamatīgas savstarpējas cīņas. Žēl Floidu, žēl dažādu štatu policistu, kuri zaudējuši dzīvības vai guvuši ievainojumus pēdējā nedēļā, tostarp žēl marodieru upuru, kuru veikali tika izlaupīti ar lozungu Black Lives Matter. Taču Floida kults – viņa vārdā fonds Minesotas universitātē, zelta zārks ar bojā gājušā mirstīgajām atliekām, 8 minūtes un 46 sekundes ilgā ASV senatoru stāvēšana uz ceļiem – tas ir pārāk uzmācīgi, tas ir pretīgs aklu idiotu un cinisku politiķu farss.

Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Трефилов

Tendenci solidarizēties ar amerikāņiem, kuri sacēlušies pret gadu simteņiem ilgo verdzību, protams, uzreiz atbalstīja Eiropas liberāļi. Ceru, ka Angela Merkele šoreiz neaicinās apspiestos Austrumu krasta iedzīvotājus vienotajā un viesmīlīgajā Eiropas mājā, kā 2015. gadā ES bēgļu krīzes sākumā. Kaut diez vai melnie brāļi un māsas piekritīs aicinājumam saņemt bēgļa statusu ES, Baidens var apsolīt labākās perspektīvas, piemēram, lielākus pabalstus, kvotas un subsīdijas. Amerika par visu samaksās, esiet pārliecināti, un līdz nākamajam dumpim vai nākamajām vēlēšanām runas par balto rasismu tur norims.

Nevarat elpot? Sāciet vismaz domāt

Amerika, protams, šajā ziņā nav vientuļa: tūkstošiem jūdžu attālumā no jeņķu iekšpolitiskās manifestācijas simtiem humānu un skumju eiropiešu cilvēku ir izgājuši pilsētu ielās ar plakātiem "Es nevaru elpot" un "Melno dzīvības ir svarīgas". Kur ir Amerika un amerikāņu rasisms? Protesti taču ir tepat Rīgā! Plakāti ir līdzīgi afroamerikāņu darinājumiem. Latvijā tika izraudzīta populārā vietā pie Brīvības pieminekļa – manuprāt, tā varbūt nav gada kaunpilnākā, toties neapšaubāmi stulbākā sabiedriskā akcija.

Latvijas akcijas dalībnieki paziņoja, ka "Rasisms ir arī Latvijas problēma", ka "Melno dzīvības ir svarīgas", plakāti bija arī latviešu valodā. Un kā ar Latvijas radikālo nacionālismu? Vai BLM akcijas pie Brīvības pieminekļa dalībnieki zina, ka Āfrikas iedzīvotājiem ir daudz vairāk tiesību nekā Latvijas nepilsoņiem? Latvijas valdības vadītājs Krišjānis Kariņš nesen paziņoja, ka "mūsu uzdevums ir nodrošināt, lai šī Latvijas krievu bērnu paaudze kļūtu par latviešiem".

Par 30 gadu vecajiem šabloniem par asimilācijas pieejamību un lietderību Latvijā premjers Kariņš – ar savu ASV pilsoņa pasi – var pastāstīt Mineapolisā. ASV pilsoņiem gan meksikāņiem, gan puertorikāņiem, gan indiāņiem, gan gandrīz pieciem miljoniem amerikāņu krievu ir vairāk tiesību un brīvības nekā lielākajai nacionālajai minoritātei Latvijā – krieviem. Jautājums premjeram Kariņam: vai pastāv uzdevums padarīt par latviešiem bērnus no ukraiņu ģimenēm, kuri dzīvo Latvijā? Vai baltkrievu? Latvijas nepilsoņi pasēs ir ierakstīti kā "aliens" – "svešie". Pamēģiniet nosaukt afroamerikāni par nēģeri! Rasisms. Tiesa, cietums vai drošības nauda.

Latvijas nepilsoņiem ir atņemtas daudzas tiesības valsts politiskajā dzīvē, viņi nevar balsot un būt ievēlēti, nevar nopirkt, glabāt un nēsāt ieročus – Amerikā šīs tiesības garantē Konstitūcijas Otrais grozījums. Salīdzinot ar Latvijas pilsoņiem, nepilsoņi diskriminēti 80 punktos, piemēram, Latvijas "alien" nevar ieņemt tiesneša, policista amatu.

Latvijā vajāšana uz nacionālā pamata sākusies un ilgst jau 30 gadus – un kāds vēl uzdrošinājies stāstīt 220 tūkstošiem Latvijas nepilsoņu par rasismu? Ar savu etnisko rasismu Latvija pat lepojas. Esmu pārliecināts: ja krievu nepilsoņu vietā būtu Mineapolisas afroamerikāņi, liesmas aptvertu visu valsti, parlamentu Jēkaba ielā un Ministru kabinetu Brīvības ielā ieņemtu apņēmīgi puiši un meitenes. Latvijas krieviem pārsvarā nav tāda bekgraunda kā Džordžam Floidam, tāpat viņiem nav nedz sava Sorosa, ne Baidena un Blūmberga.

Nepilsoņus Latvijā pat neredz

Rasisms Latvijā ir meinstrīms, kas izpaužas ksenofobijā attiecībā pret krievu iedzīvotājiem. Valodas un nacionālā rasu politika šajā mazajā valstī ir kļuvusi par normu, dažkārt pat par sabiedrības un politikas lepnumu. Polijā ir arī nedaudz krievu, baltkrievu un pašlaik īpaši daudz ukraiņu, bet pat Andžejs Duda un valdošā PIS (partija "Likums un taisnība") neliek padarīt viņu bērnus par poļiem.

Kā jūs uzdrošināties pārvērst krievu bērnus par latviešiem, vai jūs esat rasists?

Tādus pašus jautājumus gribas uzdot pilsoņiem, kuri ar plakātiem pret rasismu sanāca pie Brīvības pieminekļa: vai krievu dzīvības Latvijā ir mazāk svarīgas nekā melnādaino dzīvības Mineapolisā? Varbūt tomēr katra dzīvība ir svarīga? Vai latviešu dzīvība ir svarīgāka par citu tautību dzīvību? Tādā gadījumā jūs esat rasisti, un priekš kam tad šī performance ar stāvēšanu uz ceļiem solidaritātē ar apspiestajiem amerikāņiem?

Latvijas krievi šeit dzīvo gadsimtiem ilgi. Tāpat kā Livonijas poļi, kuru pirms simt gadiem pilnībā pārdēvēja par Latgali, kā ebreji – kurus nogalināja latviešu SS kolaboracionisti, kā 20 tūkstoši lietuviešu un 80 tūkstoši Latvijas baltkrievu. Vai uzdevums ir visus pataisīt par latviešiem? Latviešu nacistiskais populisms skan kā galīga oligofrēna un marasmātiķa klīniskā diagnoze. Luiziānas franči lepojas ar saviem senčiem galliem, spāņu amerikāņi no dienvidu štatiem lepojas ar konkistadoru un idalgo asinīm, kas rit viņu dzīslās, lai gan tas viss ir ne vairāk kā dzimtas teikas. Savukārt krievu izcelsmes Latvijas iedzīvotāji lepojas ar to, ka viņi ir krievi.

Poļi, ebreji, baltkrievi, Kaukāza republiku pilsoņi, čehi, itāļi, vācieši, briti un rietumeiropieši – mūsu kopīgās Latvijas daudzveidībā ir svarīgas visas rases un etnosi, izņēmumu un priekšrocību nav. Tas jāpatur prātā tiem, kuri vēlas elpot, kā gribēja Floids – tas Latvijai ir svarīgāk, nekā ziloņu un ēzeļu priekšvēlēšanu cīņa.

 

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

173
Tagi:
nacionālisms, nepilsoņi, protesti, Rīga, ASV
Pēc temata
Marodieri vai tiesību aizstāvji: latvieši strīdas par nekārtībām Amerikā
Sputnik V

Vai ar "politiski nepareizu vakcīnu" ielaidīs Eiropā

22
(atjaunots 10:54 02.03.2021)
Kamēr Krievijas vakcīnas nav apstiprinātas ES, tās pilsoņi, visticamāk, nesaņems robežas šķērsošanai nepieciešamo sertifikātu.

Uzstājoties ar runu par ES diplomātisko resoru selektorsanāksmes rezultātiem, kanclere Angela Merkele informēja, ka sanākušie piekrituši tam, ka jāievieš vakcinēšanas sertifikāts, bez kura netiks atļauta iebraukšana ES, raksta Maksims Sokolovs vietnē RIA Novosti. Vienošanās pagaidām ir principiāla, detalizētu projektu iesniegs pēc trim mēnešiem.

Kā zināms, velns slēpjas detaļās. Tas attiecas arī uz vakcinēšanas pasi.

Pirmkārt nav skaidrs, ko iesākt cilvēkiem, kuriem ir pretindikācijas vakcinēšanai. Vairāk vai mazāk varētu saprast īslaicīgas kontrindikācijas gadījumu - piemēram, ja cilvēks nesen pārslimojis koronavīrusa infekciju. Tāpat kā ar citām infekcijas slimībām, arī šajā gadījumā jāpagaida kāds laiks un pēc tam droši var vakcinēties. Taču ir arī hroniskas slimības: ko darīt ar tām? Izskatās, jāierobežo tādu slimnieku pārvietošanas tiesības. Pie tam hroniskas kaites ir smagas, un to nesēji tik un tā drīz mirs. Nav cilvēka, nav problēmas. Hroniskajiem nekas Eiropā nav darāms.

Sputnik V
© Sputnik / Илья Питалев

Taču tas nav viss.

Pasaulē pašlaik ir daudz vakcīnu, iespējams, būs vēl vairāk. Kādas tieši vakcīnas dos tiesības saņemt ES sertifikātu?

Ar eiroatlantisko trijnieku Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca šķēršļu acīmredzami nebūs. "Vakcinējies ar "Pfizer" — saņem ausvaisu", citādi sanāk kāda disidentitāte.

Ar Krievijas ("Sputnik V" un "EpVakrona") un ķīniešu ("Sinovac Biotech", "CanSino Biologics", "CNBG — Sinopharm") vakcīnām viss varētu būt sarežģītāk. Tās var būt izcili efektīvas, bet, kamēr tās nav oficiāli apstiprinātas, ar tām vakcinēti pilsoņi, visticamāk, nesaņems nepieciešamo sertifikātu robežas šķērsošanai.

Lieta tāda, ka jautājums par nedemokrātiskas izcelsmes vakcīnas efektivitāti vai kaitīgumu ir ne tikai medicīnisks, bet arī politisks. Jau "Ziemeļu straumes 2" piemērs pietiekami spilgti ilustrē, kas notiek, kad lietā iejaucas politika - "demokrātijas izplatība pret totalitārismu", – krievu ogļūdeņradis izrādās bīstamāks nekā "Ciklons B". Kā zināms, "ja ģeometriskās teorēmas skartu cilvēku intereses, to dēļ rīkotu karus." Pie tam, ja var sarīkot nepatikšanas valstij, vienkārši neatzīstot nedemokrātisko vakcīnu, kāpēc gan to neizdarīt?

Ļoti daiļrunīgs ir nesenais (17. februāris) Eiropas Komisijas vadītājas Urzulas fon der Leienas izteikums: "Krievijas Covid-19 vakcinācijas stratēģija izraisa neizpratni. Kāpēc Krievija piedāvā teorētiski citām valstīm miljoniem devu, taču nav sasniegusi pietiekamu progresu pašu iedzīvotāju vakcinācijā? Tas ir jautājums, uz kuru jāatbild."

Grūti pateikt, kas tas ir — pietiekams progress. Un vai Eiropas ierēdņi ir tiesīgi runāt par šo tēmu, kad pašā Eiropā progress ir acīmredzami nepietiekams? Citādi Ungārija nepirktu "Sputnik", tāpat Čehija, Austrija, Itālija neapsvērtu to pašu. "Kāpēc mums ir vajadzīgs "Sputnik", kad uz katra soļa ir vakcinācijas punkti ar "Pfizer"?"

Iespējams, Urzulas kundze ir sašutusi par XIX gadsimta beigu maizes eksporta prakses atdzīvināšanu – "Paši pietiekami neēdīsim, bet izvedīsim". Ir grūti pateikt, vai esošā Veselības ministrija rīkojas atbilstoši toreizējā finanšu ministra Višņegradska principiem. Bet vēl grūtāk ir saprast, kāds tam ir sakars ar Krievijas vakcīnas iedarbīgumu. Vai nu tā ir efektīva vai ne. Savukārt Krievijas panākumi savu iedzīvotāju vakcinācijā diez vai varētu būt Briseles galvenās rūpes.

Cita lieta, ja vajag par jebkādu cenu "atmaskot" Krievijas vakcīnu. Īpaši - neuzskatīt poti par pamatu vīzas sertifikāta izsniegšanai. Kad runa ir par dzelzs aizkara problēmām, tad, protams, jebkuri paņēmieni var noderēt.

Protams, ne jau viss ir atkarīgs no Urzulas un viņas domubiedriem. Izņemot tos, kuri vēlas jebkādu iemeslu un ieganstu piesegā norobežoties no Krievijas, ir arī grupas ar citām interesēm.

Piemēram, lai gan Krievijas iedzīvotāju ienākumi ir stipri krituši, tomēr nav ne runas par totālu nabadzību, kas padara neaktuālu izbraukuma tūrismu. Daudzas Eiropas valstis (Itālija, Francija, Grieķija, u tt.), kur tūrisms pirms pandēmijas nodrošināja 10-15% no IKP un deva darbu labai iedzīvotāju daļai – šīs valstis jau sapņos redz, kā varētu atgriezties pirmskovida laiki un Krievijas tūristu nauda. Fon der Leienas kundzes intereses tām ir vienaldzīgas – pašu plānais maciņš ir daudz svarīgāks.

Var, protams, iedvesmot eiropiešus, sak, "uz ideoloģijas rēķina mēs netaupām", attiecināt šo saukli uz vīzu sertifikāciju, bet tāda ilgtermiņa politika var beigties ar dažādiem pārsteigumiem. Neviens nav atcēlis principu "savs krekls tuvāks", un to pastāvīgi lamāt ir bīstami.

Tātad jautājums par to, kādas vakcīnas pēc trim mēnešiem apliecinās ieceļošanas vīzas prasītāja drošību, kļūs par asu strīdu tēmu starp fon der Leienas kundzi un sīkburžuāziskā principa "Manis pēc kaut vai suns, ka tik olas dētu" piekritējiem.

22
Tagi:
vakcīna, Eiropa
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Bloomberg nosauca "Sputnik V" par favorītu cīņā ar Covid-19 pandēmiju
"Tikai ne krievu vakcīna". Lietuvas elitei nospļauties par cilvēku veselību
Politiķu vakcinācija saliedējusi cilvēkus – pret politiķiem
Vakcinētajam ir 98 gadi: kā Latvijā izmanto vakcīnu, ko Vācijā sirmgalvjiem neiesaka
Eiropas Komisijas galvenā mītne Briselē, foto no arhīva

Eiropai neļauj atbrīvoties no Krievijas savaldīšanas saistībām

27
(atjaunots 08:25 02.03.2021)
ES vēlas vienpusēji regulēt attiecības ar Krieviju, vēlas pēc saviem ieskatiem sodīt vai apžēlot Krieviju, turklāt Krievijai tai pazemīgi jāpaklausa un vēl jābūt gatavai, tiklīdz pasauks sadarboties.

Rietumi laiž klajā jaunu sankciju sēriju pret Krieviju: pirmdien Eiropas Savienība saskaņoja personālo sankciju ieviešanu pret virkni Krievijas amatpersonu, kas esot atbildīgas par "Navaļnija vajāšanu" (sarakstu publicēs pēc dažām dienām). Savienotajās Valstīs steidz gatavot "sankciju un citu pasākumu" paketi ne tikai par Navaļniju, bet arī par hakeru uzbrukumiem (ko dēvē par SolarWinds) amerikāņu aģentūrām un kompānijām, kuros apsūdz Krieviju, portālā RIA Novosti stāsta Pjotrs Akopovs.

Tas viss bija paredzams, nemaz nerunājot par to, ka sankciju spiediens (vērienīgi soļi, ne tikai atsevišķas ASV akcijas) pret Krieviju ilgst jau septiņus gadus. Pa šo laiku Krievija pie tām jau paspējusi pierast, tomēr vienmēr ir interesanti argumenti, ar kuriem pamato savu rīcību rietumu "partneri". Argumenti, ne motīvi. Motīvi ir saprotami –  par tiem trešdien atgādināja Vladimirs Putins, uzstājoties FDD kolēģijā.

"Mēs saskaramies ar tā saucamo Krievijas savaldīšanas politiku. Te runa nav par konkurenci, kas ir dabiska starptautiskajās attiecībās, bet gan par konsekventu un visai agresīvu līniju, kas vērsta uz to, lai kaitētu mūsu attīstībai, nobremzētu to, radītu problēmas ārējā perimetrā, izprovocētu iekšējo nestabilitāti, iedragātu vērtības, kas apvieno Krievijas sabiedrību, un galu galā novājinātu Krieviju, pakļaujot to ārējai kontrolei, tāpat kā tas notiek dažās valstīs postpadomju telpā."

Šie mērķi nepavisam netiek noklusēti: Putins atzīmēja, ka "pietiek iepazīties ar publiskiem stratēģiskajiem dokumentiem un dažu valstu ierēdņu ļoti vaļsirdīgiem paziņojumiem." "Pat necenšas slēpt nedraudzīgu attieksmi pret Krieviju, pret citiem patstāvīgiem, suverēniem, pasaules attīstības centriem."

Borels
Пресс-служба МИД РФ

Labi zināmi arī visi savaldīšanas veidi, Putins tos uzskaitīja: "Mūs cenšas sastindzināt ar ekonomiskām un citām sankcijām, bloķēt lielus starptautiskus projektus, kuros, starp citu, esam ieinteresēti ne tikai mēs, bet arī mūsu partneri, tieši iejaucas mūsu sabiedriskajā un politiskajā dzīvē, mūsu valsts demokrātiskajās procedūrās. Un, protams, tiek aktīvi izmantoti rīki no specdienestu arsenāla."

Tas viss jau gadījies Krievijas vēsturē: dažnedažādas kombinācijās izmantotas visas nosauktās metodes, un Krievija ir iemācījusies tām pretoties un atbildēt. Tieši tāpēc Putins teica, ka "tāda līnija pret Krieviju ir absolūti bezjēdzīga", ne ar kādu spiedienu viņiem neizdosies nedz piespiest mūs piekāpties, nedz sagraut mūs no iekšienes. Pie tam Krievija atgādina, ka aizsargā savu suverenitāti un savas intereses, kā tā aizstāvas, nevis uzstājās agresora lomā.

Cita starpā Krievija pastāvīgi uzsver: tā ir gatava veidot attiecības ar visiem, ir gatava atklātam dialogam uz savstarpējas uzticības un cieņas pamata. Arī to atgādināja Putins. Bet kas dzirdams atbildei?

Krievija nav ieinteresēta sadarboties ar Eiropas Savienību, Krievijas vara ved valsti autoritārisma virzienā — pie tāda secinājuma nonākuši ES valstu ārlietu ministri sanāksmē, kurā lēma par jaunām sankcijām. Savukārt Eiropas demokrātijas vadītājs Žuzeps Borels nosauca Krieviju par "kaimiņu, kurš nolēmis uzvesties kā pretinieks". Tiesa, viņš uzsvēra: "Mums ir jānosaka modelis, lai izvairītos no pastāvīgas konfrontācijas ar kaimiņiem, kuri nolēmuši rīkoties pretēji."

Proti, Eiropa un Rietumi kopumā iztēlo situāciju tā, ka Krievija meklē konfrontāciju un nevēlas attīstīt attiecības. Turklāt, izrādās, Krievija pastāvīgi iejaucas Eiropas lietās un vērš spiedienu pret ES. Tāpēc Eiropas Savienība tagad veidos attiecības ar Maskavu, ņemot vērā trīs principus.

Krievijas un ES karogi
© Sputnik / Владимир Сергеев

Lūk, kā tos aprakstīja Borels: dot pretsparu Maskavai starptautisko tiesību un cilvēktiesību pārkāpumu gadījumā, savaldīt, ja Krievija palielinās spiedienu uz ES, un sadarboties ar Krieviju tikai jomās, kurās ieinteresēta Eiropas Savienība. Pretspars, savaldīšana, sadarbība tur, kur ir izdevīgi ES — tāds ir Eiropas diplomātijas cīņas komplekts. Par ko īsti ir runa?

Ar "starptautisko tiesību un cilvēktiesību pārkāpumiem" tiek saprasts gandrīz viss - no Krimas un Navaļnija līdz jebkurai citai tēmai, gan iekšējai, gan starptautiskai. Sankcijas par to, ka Krievijā nav geju laulību, proti, par cilvēktiesību pārkāpšanu? Lūdzu! Sankcijas par atteikšanos "atgriezt" Gruzijai Abhāziju? Nekādu problēmu! Sankcijas par kārtējo Eiropā nogalināto emigrantu vai bēgli no Krievijas, kuru katru cilvēku (kā tā notika ar Berlīnē nogalināto čečenu no Gruzijas) — kā nu ne! Uzlauzta bundestāga datorsistēma? Protams, jāsoda Krievija.

Tikpat labi gandrīz jebko var nosaukt par spiedienu pret ES, ko vien vēlies. Separātisti balso par Katalonijas izstāšanos? Meklējam krievu pēdas. Maskavā ierodas parlamenta frakcijas "Alternatīva Vācijai" pārstāvji? Krievi grib gāzt Merkeli. Maskava protestē pret padomju karavīriem veltīto pieminekļu demontāžu Polijā vai Čehijā? Apspiež nabaga brīvību mīlošos austrumeiropiešus. Būvē gāzesvadu? Grib sašķelt Eiropu. Atsakās no būvdarbiem? Grib sasaldēt Eiropu. Absurds? Nē, prognozējama reakcija.

Proti, ES vēlas vienpusēji regulēt attiecības ar Krieviju, vēlas pēc saviem ieskatiem sodīt vai apžēlot Krieviju, turklāt Krievijai pazemīgi jāklausa un jābūt gatavai, tiklīdz pasauks sadarboties, taču tikai tajās jomās, kas ir izdevīgas labajiem eiropiešiem.

Realitāte ir citāda – ES ir kaimiņš, kurš uzvedas kā pretinieks. Tā cenšas piespiest Krieviju pie sienas, izvirza nosacījumus, pamāca un demonizē, iejaucas Krievijas iekšējās lietās (pat tagad Borels paziņojis, ka "savienība paplašinās pilsoniskās sabiedrības atbalstu Krievijā") un uzskata to par pašsaprotamu. ES (lai arī pēc atlantistu iniciatīvas) mēģina atraut Ukrainu no Krievijas, mainīt Austrumu un Rietumu vēsturiskās robežas, paplašināt savu dzīves telpu uz krievu civilizācijas rēķina un pie tam vēlas, lai Krievija ar to samierinātos. Šāda nekaunība varētu būt izskaidrojama pirms 25, pat pirms 15 gadiem, kad Krievija cīnījās par savu izdzīvošanu un nevarēja nedz rūpēties par visu krievu pasauli, nedz prasīt no eiropiešiem pieklājīgu uzvedību, taču tagad ir vienkārši smieklīgi gaidīt no Krievijas nevīžīga mācekļa paklausību.

Krievija jebkurā gadījumā pārveidos attiecības ar Eiropu uz sev pieņemamiem nosacījumiem, un jo ātrāk ES to sapratīs, jo gludāk un ātrāk paies šis process. Eiropai tik un tā nav nekādas alternatīvas: tā nevar atļauties ne norobežoties no Krievijas, ne kļūt par tās pretinieku. Pareizāk sakot, atļauties jau var, taču tā tai būs pēdējā reize.

27
Tagi:
Vladimirs Putins, sankcijas, Krievija, Eiropas Savienība, Eiropa
Pēc temata
Vācu politologs uzskata, ka Krievija "ņirgājas" par Eiropas Savienību
Lavrovs: Eiropas Savienība pati sagrāvusi attiecības ar Krieviju
Krievijas ĀM: Eiropas Savienībai nav izdevies sarīkot Krievijai "publisku pērienu"
Eiropa iedzinusi strupceļā attiecības ar Krieviju, tikai nez kāpēc nepriecājas par to
Darbs pie datora, foto no arhīva

Latvijā sākusies gada ienākumu deklarāciju sniegšana: par ko jāatceras

0
(atjaunots 16:35 02.03.2021)
VID aicina nesteigties iesniegt deklarāciju par iepriekšējo gadu marta pirmajās dienās, jo EDS var neizturēt; tiesa, vairāk nekā 62 000 Latvijas iedzīvotāju jau ir snieguši ziņas par saviem ienākumiem; kā palīdzēt tiem, kuriem ir grūti aizpildīt deklarāciju tiešsaistē.

RĪGA, 2. marts — Sputnik. No 1. marta Latvijas iedzīvotāji var iesniegt ienākumu deklarāciju par 2020. gadu. Šo iespēju jau ir izmantojuši 62 414 cilvēki, pastāstīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme intervijā TV3.

Šajā gadā pandēmijas dēļ iesniegt informāciju par ienākumiem var tikai tiešsaistē, izmantojot EDS elektroniskās deklarēšanas sistēmu. Tā kā VID tāpat izmaksā bezdarbnieka pabalstu, dienests brīdina, ka EDS darbā ir iespējamas nelielas tehniskās pauzes, kas saistītas ar šo datu iegūšanu no šīs datu sistēmas pabalstu aprēķināšanai.

Pirmajās deklarāciju iesniegšanas dienās parasti rodas ažiotāža, kuras dēļ pastāv EDS pārslodzes risks, tāpēc VID aicina nemēģināt iesniegt ziņas par ienākumiem marta pirmajās dienās. Tiem, kuriem tas ir jādara, ir trīs mēneši līdz pirmajam jūnijam, bet tie, kuri noformē deklarāciju par 2020. gadu, lai saņemtu nodokļa atmaksu par pamatotiem ienākumiem, var iesniegt to triju gadu laikā.

VID mājaslapā sadalē Gada ienākumu deklarācija ir pieejamas ziņas un izglītojošs video latviešu valodā par to, kā pareizi aizpildīt ienākumu deklarāciju. Tāpat 9. martā VID rīkos bezmaksas tiešsaistes semināru, kur parādīs, kā pieslēgties EDS un aizpildīt deklarāciju.

Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka nodokļu atmaksas noformēšanai Latvijas iedzīvotāji var iekļaut savu vecāku, vecvecāku, kā arī laulāto attaisnotos izdevumus par ārstniecību un izglītību. No 2020. gada deklarācijā var iekļaut izglītības un ārstniecības izdevumus arī par savām māsām un brāļiem, kuriem ir noteikta pirmās vai otrās grupas invaliditāte.

VID atgādina, ka ir arī speciālā aplikācija "Attaisnotie izdevumi", kurā vēl pirms gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas var savadīt visus maksājuma dokumentus un informāciju par tiem.

0
Tagi:
Valsts ieņēmumu dienests, Latvija
Pēc temata
"Mums liek nodarboties ar uzņēmējdarbību": latviešu māksliniece par nodokļiem
Sūtījumu vērtēja pēc saviem ieskatiem: kā Latvijas Pasts no sirmgalves 72 eiro pieprasīja
"Lielais divdesmitnieks" pieņēma samita gala deklarāciju: ko tā paredz
Valsts ieņēmumu dienests draud ar sodu 42 tūkstošiem nodokļu maksātāju