Vācijas kanclere Angela Merkele, foto no arhīva

Merkele kļuvusi par nodevības upuri: Vācijai atņem triljonus

153
(atjaunots 21:19 13.05.2020)
Eiropas Komisijas vadītāja Urzula fon der Leiena draud iesūdzēt tiesā Vāciju, tās Konstitucionālo tiesu un, iespējams, Angelas Merkeles valdību, proti, cilvēku, kuram viņai jāpateicas par savu politisku karjeru.

Eiropas Savienība pilnā sparā ir ieķēpājusies īstā konstitucionālajā krīzē. Tā autoritatīvā lietišķas informācijas aģentūra Bloomberg nosauca konfliktu starp Vācijas un Eiropas Savienības vadību (kā arī starp Vācijas un Eiropas Savienības augstākām tiesu instancēm).

Tomēr, ja situācija virzīsies pa trajektoriju, ko nosaka Eiropas Savienības vadītāji, "krīze" būs pārāk mīksts termins, lai aprakstītu notiekošā ekonomiskās un politiskās sekas. Tiesa, saskatāma arī savdabīga likteņa ironija: Vācijai ir zināmas izredzes iekļūt vienā "sankciju klubā" ar Krieviju, proti, saskarties ar Eiropas Komisijas sankcijām, turklāt, lielākoties, sankciju iemesli būs līdzīgi - Eiropas Komisija dievina sankcijas par jebkuru valsts suverenitātes izpausmi.

Tieši tāpēc Eiropas Komisijas vadītāja Urzula fon der Leiena draud iesūdzēt tiesā Vāciju, tās Konstitucionālo tiesu un, iespējams, Angelas Merkeles valdību, proti, cilvēku, kuram viņai jāpateicas par savu politisku karjeru. Tā, protams, būs Šekspīra spalvas vērta politiskas nodevības epizode, bet, ja runa ir par nepieciešamību nedaudz (apmēram par kādiem diviem triljoniem eiro) aplaupīt vācu nodokļu maksātājus "Eiropas projekta" saglabāšanas vārdā, visi pieklājības noteikumi tiks droši ignorēti.

Konflikta būtību apraksta Reuters aģentūra: "Pagājušajā nedēļā Vācijas Konstitucionālā tiesa deva ECB trīs mēnešus, lai pamatotu savu obligāciju pirkumu samērīgumu (draudot ar - red. piez.) Vācijas Bundesbankas zaudēšanu, kā (ECB operāciju – red.piez.) dalībnieci, atzīmēsim, ka Bundesbanka ir viena no 19 nacionālajām centrālajām bankām, kuras ir ECB locekles. Tiesa tāpat aicināja Vācijas parlamentu un valdību apstrīdēt ECB lēmumu šajā jautājumā."

Tulkojumā no vācu juridiskās valodas latviešu politiskajā valodā tas ir: Eiropas Centrālā banka "no gaisa" drukā eiro, ar  ko pērk Eiropas Savienības dalībvalstu obligācijas, paskaidrojot ar to, ka jāizved Eiropas Savienība no ekonomiskās krīzes. "Pagaidu pasākums", kas 2015. gadā tika ieviests 2008. -2009. gada krīzes seku apkarošanai, izrādījās ne tikai permanents, bet arī sāka paplašināties koronavīrusa apstākļos, un viss būtu labi, bet ir nianse, kas arī kļuva par iemeslu šādam Vācijas augstākās tiesu instances krasam verdiktam: pēc vācu tiesnešu versijas, Eiropas Centrālā banka ir pārsniegusi savas pilnvaras un neņem vērā savu darbību ekonomiskās sekas, kas aiziet tālu ārpus monetārās politikas rāmjiem, ko saskaņā ar likumu ir tiesīga noteikt ECB.

Tiesa vispār varēja aizliegt Vācijas Bundesbankai (Vācijas Centrālajai bankai) sadarboties ar ECB šajā jautājumā, bet izvēlējās mīkstāku pozīciju un pieprasīja no ECB pamatot savu rīcību un pierādīt, ka tie atbilst likumdošanai. Jāatzīmē Vācijas tiesas lēmuma acīmredzamais politiskais zemteksts: no ECB darbībām labumu gūst galvenokārt Itālija, Spānija, Francija un citas eirozonas valstis, kuras neizceļas ar budžeta disciplīnu, bet ekonomiskos riskus pārsvarā uzņemas Vācija, kas joprojām dzīvo bailēs no hiperinflācijas, kas XX gadsimtā noveda pie varas nacionālsociālistu partiju.

Loģiski, ka šāda konfigurācija Temīdas kalpiem no Vācijas var šķist diezgan netaisnīga, un vajadzīgas korekcijas. No tās arī izriet tiesnešu aicinājums valdībai un parlamentam atrast sevī kaut daļu pašcieņas un pacīnīties par vācu nacionālajām interesēm Briselē.

Atbildē paskaidrojumu un attaisnojumu vietā, Eiropas Komisija nolēma doties pa citu ceļu un pārvērst konfliktu par savstarpēju attiecību noskaidrošanu vācu suverenitātes ziņā. Ja formulēt Briseles nostāju maksimāli rupjos terminos, tad Vācijai vēlas atgādināt, ka nekādas suverenitātes tai nav, Bundesbanka nevarēs nepiedalīties ECB darbībā, bet tiesāt ECB var tikai īpaša Eiropas tiesa, kas 2018. gadā jau ir pieņēmusi lēmumu par to, ka Eiropas Centrālās bankas rīcība ir pilnīgi likumīga. Lai kārtīgi uzšautu pa pirkstiem nepaklausīgajai vācu Temīdai, Urzula fon der Leiena nolēmusi uzstāties tiesību zinātnes stingrās skolotājas lomā un pavicināt sankciju lineālu.

ES karogs, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Астапкович

"Urzula fon der Leiena, ES izpildvaras vadītāja, svētdien ierosināja jautājumu par tiesvedības iespēju sakarā ar Vācijas Konstitucionālās tiesas lēmumu, kas deva ECB trīs mēnešus, lai attaisnotu obligāciju pirkšanu tās eirozonas stimulēšanas vadošās programmas ietvaros," ziņo The New York Times un uzsver, ka Eiropas Komisija joprojām prāto, vai būtu jāierosina pret Vāciju tā saucamā infridžmenta procedūra, proti, sankciju procedūra pret ES valsti par Eiropas likumdošanas pārkāpšanu. Saskaņā ar šādu procedūru ir jānovērš pārkāpumi vai jāsamaksā milzīgi naudas sodi. Īpašu pikantumu šai situācijai piešķir fakts, ka prasību, ko var iesniegt Eiropas Komisija, izskatīs tā pati Eiropas Savienības Tiesa, kura 2018. gadā pieņēma lēmumu par ECB rīcības likumību un kuras lēmumu Vācijas Konstitucionālā tiesa atzinusi par prettiesisku.

Izredzes uz to, ka Vācijas Konstitucionālā tiesa piekritīs pakļauties Eiropas Konstitucionālajai Tiesai, ir vienādas apmēram ar nulli. Turklāt nav īsti skaidrs, ko Eiropas Komisija panāks, ja Eiropas tiesa apmierinās tās prasību. Prasīt, lai Angela Merkele piespiestu pie sienas savas valsts tiesu, piedraudot ar sodu, ko maksās, pēc būtības, vācu nodokļu maksātāji? Prasīt to pašu no Bundestāga? Mēģināt sodīt Vācijas Konstitucionālās tiesas tiesnešus par viņu lēmumu? Katrs no šiem variantiem izskatās mežonīgi un noteikti neveicinās Eiropas Savienības saliedētību cīņā ar koronavīrusu, kā arī neradīs vienkāršo birģeru simpātijas pret Briseles ierēdņiem. Turklāt vācu vēlētājam var rasties kārdinājums nobalsot par kādu politisku spēku (vienalga, kreiso vai labo), kas patiesi izpildīs Konstitucionālās tiesas spriedumu un nebaidīsies no konflikta ar Eiropas Komisiju un ECB.

ES dalībvalstu karogi
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Eiropas mediji ziņo, ka Angelai Merkelei ir oriģināls plāns, kas ļaus visām pusēm iziet no situācijas, saglabājot seju, ja vien tās ir gatavas kompromisam. Reuters, atsaucoties uz Merkelei tuviem avotiem, ziņo, ka "pasvītrojot "gudras" atbildes nepieciešamību, kanclere Angela Merkele pirmdien paziņoja augstajiem partijas ierēdņiem, ka situācija būs "atrisināma", ja ECB iesniegs (vācu tiesas pieprasītos - red. piez.) paskaidrojumus. Problēma ir tāda, ka pašu paskaidrojumu iesniegšanas faktu Eiropas Komisija uztvers, kā zaudējumu, un nav zināms, vai Vācijas Konstitucionālā tiesa būs apmierināta ar ECB iesniegto dokumentu.

Izskatās, ka Eiropas Savienība nonākusi krustcelēs: vai nu visas konfliktējošās puses krasi atklāj sevī neredzētus radošās diplomātijas talantus un spējas atteikties no ambīcijām, vai Eiropas Savienību sagaida tāda cīņa par varu starp Briseli un Berlīni, ka eirozona (tāpat kā visa Eiropas Savienība) var vienkārši izjukt.

153
Tagi:
Vācija, sankcijas, Eiropas Komisija, Merkele
G20

Koronavīruss skāris G20 samitu. Taču Rietumi necietīs Krievijas vakcīnu

34
(atjaunots 16:13 26.11.2020)
Vladimirs Putins aicināja izrādīt humānismu, izvairīties no "neizbēgamās konkurences", tomēr izredzes uz to, ka viņa aicinājumu sadzirdēs, ir ļoti mazas, it īpaši ņemot vērā Krievijas un Ķīnas vakcīnu diskreditācijas kampaņu Rietumu medijos.

Virtuālais samits G20 akcentēja globalizācijas nāvi, neskatoties uz visiem dalībnieku pūliņiem. Tas parādīja: deglobalizācija pēckovidā pasaulē jau notikusi, RIA Novosti portālā stāsta Ivans Daņilovs.

Runa nav par kaut kādu sazvērestību pret nosacīto "amerikāņu vienpolāro pasauli" (Pax Americana izskatā) vai citiem mēģinājumiem atmodināt "bloku konfrontāciju" pēc XX gadsimta otrās puses parauga. Deglobalizācija un daudzpolaritāte jau ir reāla, lai ko par to domātu Vašingtonas vai Briseles "smadzeņu centros".

Lieta tāda, ka nepastāv vienota politiskā kārtība, tāpat kā nepastāv vienota politiskā valoda tās apspriešanai. Vēl jo vairāk nepastāv nekāds "ģeopolitiskais kamertonis" (vai pat "kamertoņi"), uz ko varētu orientēties pasaules sabiedrība.

Ir kopīgas problēmas, sākot no koronavīrusa pandēmijas un beidzot ar globālo ekonomisko krīzi, ir, bet nav un nekad arī nebūs kopīgu lēmumu. Tāpēc vien, ka globālā līmenī valstu mijiedarbības shēmā sākusies spēle ar nulles likmi, proti, jebkurus konkrētas valsts panākumus uztver kā konkurentu sakāvi, pie tam demonstrē gatavību upurēt kopīgās intereses (nerunājot jau par humāniem apsvērumiem) tikai tālab, lai kāds no ģeopolitiskajiem konkurentiem nevarētu ierakstīt savā kontā kādu imidža, politisku vai ekonomisku uzvaru.

Gribētos pieminēt dažus acīmredzamus piemērus. "Divdesmitnieku" samitā ĶTR līderis piedāvāja izveidot kādu digitālu mehānismu, kas ļautu atvērt pārvietošanos starp valstīm — tas sniegtu lielu atbalstu pasaules ekonomikai, starptautiskajai tirdzniecībai un tūrisma atjaunošanai (tas ir svarīgs faktors daudzām, arī ļoti nabadzīgām valstīm).

Sji Dziņpins ierosināja veidot starptautisku,  savstarpēji atzītu mehānismu "veselības QR kodu", kura pamatā būtu testu rezultāti. "Ceru, ka tam pievienosies pēc iespējas lielāks skaits valstu un reģionu," teica Sji Dzjiņpins.

Objektīvi tā ir laba ideja: veidot starptautisku un vispāratzītu "digitālo apliecību", lai apstiprinātu, ka konkrētais tūrists, diplomāts vai biznesmenis ir vesels un bez karantīnas var šķērsot valstu robežas (kā arī atgriezties savā dzimtenē). Tomēr izredzes īstenot tādu ieceri tuvākajā laikā un globālā līmenī ir pavisam niecīgas, lai gan šis pasākums ir nepieciešams jau tagad un praksē var būt salīdzinoši viegli īstenojams. To nedarīs, jo ieceri izvirzījis priekšsēdētājs Sji, bet no Rietumu līderu imidža viedokļa piekrist oficiālās Pekinas piedāvājumiem (it īpaši piedāvājumiem, kas uzsver augsto Ķīnas informācijas tehnoloģiju attīstību) nevar, principiāli nevar.

Vēl viens piemērs: koronavīrusa vakcīna nav pieejama nabadzīgajām pasaules valstīm, kuras bez vakcinācijas varētu kļūt par planētas "koronavīrusa perēkļiem" ar visām no tā izrietošām sekām. Vladimirs Putins savā runā uzsvēra, ka vakcīnām jābūt pieejamām visā pasaulē:

"Krievija atbalsta šī samita galvenā risinājuma projektu, kas virzīts uz to, lai efektīvas un drošas vakcīnas būtu pieejamas visiem. Bez šaubām, imunizācijas preparātiem jābūt visas tautas īpašumam. Un mūsu valsts, Krievija, protams, ir gatava piedāvāt trūcīgām valstīm mūsu zinātnieku izstrādātās vakcīnas: tā ir pasaulē pirmā reģistrēta vakcīna "Sputnik V" uz cilvēka adenovīrusu vektoru platformas, gatava arī otra Krievijas vakcīna – Novosibirskas zinātniskajā centrā izstrādātā "EpiVakKorona", jau top trešā Krievijas vakcīna.

Pandēmijas mērogs liek mums piesaistīt visus resursus un izstrādes. Mūsu kopīgais mērķis ir izveidot vakcīnu preparātu portfeļus un sekmēt visas planētas iedzīvotāju drošību. Tas, cienījamie kolēģi, nozīmē, ka darba pietiks visiem, un man šķiet, ka šoreiz ir gadījums, kad konkurence, iespējams, ir neizbēgama, bet mums pārsvarā jāņem vērā humānā rakstura apsvērumi."

Deklaratīvajā līmenī viss būs kārtībā, bet "Divdesmitnieks" kopumā nepiekritīs konkrētām darbībām, kuras (sekojot elementārajai loģikai) paredzētu veidot fondu nabadzīgo valstu iedzīvotāju vakcinēšanas finansēšanai, izmantojot vispieejamākas un efektīvākas vakcīnas, proti, Krievijas vakcīnu "Sputnik V", kas ir lētāka par amerikāņu un Eiropas analogu un kuru, atšķirībā no Pfizer vakcīnas, nevajag uzglabāt -70 grādu temperatūrā. Tā ir visnopietnākā problēma pat Amerikas medicīnas infrastruktūras apstākļos, nemaz nerunājot par attiecīgo "infrastruktūru" Dienvidamerikā, Āfrikā vai Austrumeiropā.

Pie tam no Vašingtonas un Briseles skatpunkta, problēma atkal tā pati: vakcīna nāk no Krievijas (tomēr ķīniešu vakcīna viņus arī neapmierina).

Vladimirs Putins aicināja izrādīt humānismu, izvairīties no "neizbēgamās konkurences", tomēr izredzes uz to, ka viņa aicinājumu sadzirdēs, ir ļoti mazas, it īpaši ņemot vērā Krievijas un Ķīnas vakcīnu diskreditācijas kampaņu Rietumu medijos.

Līdztekus G20 samitā nebija nekāda substantīvā dialoga (tikai pasaules līderu monologu sērija) par daudziem jautājumiem: gan PTO reformu, gan jaunattīstības valstu valūtas parādu problēmas, gan globāla protekcionisma tendence. Rietumu līderiem ir ļoti skaidra nostāja: viņi daudz runā, viņi nevienu neuzklausa, bet viņu ierosinājumu formula ir visai vienkārša: "visiem ir jādara tā, kā mēs sakām, un tad viss būs labi", un šajā ziņā Vašingtona nostāja diez vai mainīsies pēc prezidenta maiņas.

G20 samita substantivitātes trūkums uzskatāmi apliecina, ka pasaule virzās nevis uz "ģeopolitisko bloku" konkurenci, ne uz "amerikāņu pasaules" atjaunošanu (kā to cer Vašingtonā), bet uz pasauli, kurā par kaut ko vienoties var tikai divpusējo sarunu līmenī starp konkrētām valstīm. Formāli "Divdesmitnieka", tā saucamās G20 grupas pasaule vēl pastāv, bet praksē mēs tuvojamies tam, ko pazīstamais amerikāņu polittehnologs Jans Brēmers nosauca par "G-nulle pasauli": pasaulei, kurā katrs ir par sevi. Iespējams, šīs transformācijas paātrināšanās būs galvenais koronavīrusa vēsturiskais mantojums.

34
Tagi:
Vladimirs Putins, Sji Dziņpins, krīze, ekonomika, pandēmija, G20
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs aicina atcelt ierobežojumus un apvienoties pret Covid-19
"Sajaucis NATO ar tirdzniecību". Kāpēc Krievija nevēlas atgriezties G7
Kāpēc ASV pūlas atdzīvināt komunisma draudu spoku?
Džo Baidens

Baidens pārvērtīs ASV par Eiropas marioneti

22
(atjaunots 16:02 26.11.2020)
Maldīgi cerēt, ka globālistiem ir nacionāli orientētas intereses. Viņu acīs ASV ir svarīgas kā emisijas centrs un spēcīgākā armija pasaulē. Taču pati milzīgā valsts drīzāk ir slogs, ko vienkāršāk norakstīt, nevis investēt tās problēmu risināšanā.

Eiropas Padomes priekšsēdētājs Šarls Mišels ierosināja Džo Baidenam atjaunot "stabilu transatlantijas aliansi".

Ja Džo Baidens ieradīsies Baltajā namā (spriežot pēc pašreizējiem notikumiem, tamlīdzīgas izredzes kļūst aizvien neatvairāmākas), iespējams, piepildīsies arī Mišela vēlme. Liela loma ir ASV valsts sekretāra iespējamam kandidātam – Entonijam Blinkenam, rafinētam "Vašingtonas purva" produktam un "globālo alianšu atbalstītājam", portālā RIA Novosti stāsta Irina Alksnis.

Uzreiz bija skaidrs, ka Rietumeiropa priecāsies, redzot, ka ASV prezidenta krēslā sēdies tieši Džo Baidens – tās līderi viens pēc otra steigšus metās apsveikt Baidenu ar uzvaru, Vācija pat atzina, ka nav noskaņota "vēl četrus gadus strādāt ar Trampu".

© Sputnik / Брайан Смит

Nav gan īsti saprotams, kāpēc Eiropa dod priekšroku globālistiem ASV priekšgalā – tiem pašiem, ko apsēdusi ideja saglabāt status quo – vienpolāro pasauli ar Vašingronas bezierunu līdera vietu tajā. Galu galā, tādai vēlmei neatbilst suverenizācijas procesi, kas uzņem apgriezienus Vecajā Pasaulē, centieni tikt vaļā no vasaļu lomas aizokeāna valdnieka paēnā.

Varētu pieņemt, ka Eiropā tāpat virsroku ņēmuši proamerikāniskie spēki, gatavi upurēt ASV savas valstis. Tomēr fakti liecina par ko citu. Piemēram, Vācijas valdība vēlreiz apstiprināja savu viedokli – tā norādīja, ka eksteritoriālās sankcijas, ko ASV izstrādā pret "Ziemeļu straumi 2", ir nepieņemamas.

Tātad Eiropa joprojām pastāv uz sava, aizstāv savas intereses un cenšas pastiprināt savu ģeopolitisko lomu, tomēr kaismīgi atbalsta to spēku atgriešanos pie varas Vašingtonā, kas tai teorētiski būtu kategoriski nepieņemami.

Pretruna ir dīvaina. Tās atminējums meklējams četrus gadus tālā pagātnē. Ierodoties Baltajā namā, Donalds Tramps atteicās no virknes izstrādājamu un pat parakstītu starptautisko līgumu. To vidū bija slavenā Transatlantijas tirdzniecības un investīciju partnerība, kas tobrīt bija izpelnījusies visnotaļ baismīgu reputāciju. Panikas cēlēji brīdināja, ka ar tās palīdzību Amerika vienkārši izsūknēs no Eiropas resursus.

Tomēr Tramps, kurš savas prezidentūras gados izmantoja katru iespēju, lai gūtu ekonomisko labumu savai valstij, nesvārstoties atteicās no "vistas", kam šķietami vajadzēja ilgus gadus dēt zelta olas Amerikai. Pie tam viņš norādīja: patiesībā visi šie līgumi Savienotajām Valstīm nav izdevīgi. Iespējams, niknajam amerikāņu patriotam ar seno pieredzi biznesā, var ticēt.

Kremlis
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Būtu maldīgi cerēt, ka globālistiem ir nacionāli orientētas intereses. Viņu skatījumā Savienotās Valstis var būt ļoti svarīgas kā galvenais emisijas centrs un spēcīgākā armija uz planētas. Taču pati par sevi milzīgā valsts ar gandrīz 330 miljoniem iedzīvotāju drīzāk gan ir slogs, ko vienkāršāk ir norakstīt, nevis ieguldīt līdzekļus tās problēmu risināšanā.

Toties globālistu patiesās intereses un sentimentalitāte, iespējams, saistīti pavisam ar citām vietām. Tas pats Entonijs Blinkens lielu daļu bērnības aizvadījis Parīzē, viņa personību lielā mērā ietekmējis patēvs – eiropietis. Tātad šaubas par to, cik lielā mērā viņš, valsts sekretāra postenī būdams, ņems vērā vienīgi ASV nacionālās intereses, ir visnotaļ pamatotas.

Šādā kontekstā Eiropas viedoklis ir jēgpilns. Pēdējo gadu desmitu laikā tā iemanījusies panākt savu mijiedarbībā ar saknes zaudējušo amerikāņu dziļvalsti, pie tam pilda visus formālos reveransus "brīvās pasaules līderim" un vienīgajai superlielvalstij. Ko vērts jau ir Irānas kodoldarījums, ko bieži dēvē par Obamas prezidentūras triumfu, taču ES tas bija vajadzīgs daudz vairāk nekā ASV.

Vēl vairāk: ES vēl joprojām vairākos aspektos vajadzīgas ASV. Piemēram, Eiropas pūles veidot pašai savu armiju – ne tagadējo imitāciju, bet īstu militāro spēku – izskatās nenopietni. Šajā ziņā alternatīvas amerikāņiem nav un tuvākajā nākotnē nav sagaidāma. Tikai Tramps bija stingri apņēmies piespiest Veco Pasauli samaksāt par militāro "vairogu" augstāko likmi. Briselei vai Berlīnei ir daudz lielākas izredzes vienoties "pa labam" ar "Vašingtonas purvu".

Pie tam ES vēl joprojām vajadzīgs atsvars Krievijai – ģeopolitiskais, ekonomiskais, arī militārais. Citādi Maskavai parādās pārlieku labvēlīgi apstākļi rietumu virzienā, un tas nekādi nepriecē Rietumeiropu.

Galu galā veidojas paradoksāla situācija: vairākums Eiropu uzskata par ASV patēriņa materiālu, taču patiesībā vajadzētu pažēlot amerikāņus – viņiem aug risks krist par Eiropas viltības un pašmāju elites nodevības upuriem.

22
Tagi:
Džo Baidens, ASV, Eiropas Savienība
Pēc temata
Putinam nav iemesla sveikt Baidenu
Vācijas atlantiskās vienotības dēļ nāksies upurēt Eiropas Savienību
Klintone publicējusi Amerikas plānu pasaulei: labas ziņas Krievijai
Desmit sievietes, pieci krāsainie un gejs. Kas veido Baidena komandu
Eiropas Padome ēka

Eiropas Parlaments aicina ieviest sankcijas pret Turciju

0
(atjaunots 10:20 27.11.2020)
Rezolūciju ar aicinājumu ieviest sankcijas pret Turciju atbalstīja 631 deputāts, trīs nobalsoja pret to, 59 politiķi atturējās.

RĪGA, 27. novembris – Sputnik. Eiropas Parlaments pieņēmis rezolūciju ar aicinājumu ieviest sankcijas pret Turciju, ņemot vērā valsts viedokli Kipras problēmas jautājumā, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz EP preses relīzi.

"Deputāti aicināja Eiropas Padomi saglabāt vienprātību attiecībā pret Turcijas vienpusējām un nelikumīgajām darbībām un noteikt stingras sankcijas," teikts dokumentā.

Rezolūciju ar aicinājumu ieviest sankcijas pret Turciju atbalstīja 631 deputāts, trīs nobalsoja pret to, 59 politiķi atturējās.

Rezolūcijā norādīts, ka "konflikta ilgtermiņa noregulēšana būs iespējama dialoga, diplomātiskā darba un pārrunu rezultātā". Eiropas Parlamenta deputāti uzskata, ka Kipras problēmas risinājums jāpanāk, balstoties uz salā dzīvojošo turku un grieķu kopienu vienotās federācijas pamata.

"Deputāti aicina ES aktīvāk strādātu, lai stimulētu pārrunas ANO paspārnē," pauž rezolūcija.

Eiropas Savienības valstu un valdību vadītājiem ir jāizskata jautājums par attiecībām ar Ankaru gaidāmajā samitā, kas ieplānots 10.-11. decembrī.

Kipras problēma

1974. gadā, pēc mēģinājuma pievienot Kipru Grieķijai notika Turcijas bruņots iebrukums salā. Rezultātā tā sadalījās pēc nacionālās pazīmes. Aptuveni 37% Kipras teritorijas izrādījās okupēti, 1983. gadā šajā teritorijā tika pasludināta Ziemeļkipras Turku Republika. To atzina tikai Turcija.

15. novembrī Turcijas līderis Tajips Erdogans apmeklēja Ziemeļkipru – nesen apmeklējumiem atklato Varoša kvartālu Flamagustā. Atēnas un Nikosija uzskata šo soli par "bezprecedenta provokāciju". Varošu aizsargā ANO Drošības Padomes rezolūcija no 1984. gada, tā ir slēgta apmeklējumiem no 1974. gada.

Savukārt Erdogans uzskata, ka pārrunas Kipras konflikta noregulēšanai jārisina, balstoties uz divu valstu pastāvēšanas salā.

0
Tagi:
sankcijas, Turcija, Eiropas Parlaments
Pēc temata
Erdogans – pret visiem. Turcija veic ģeopolitisku eksperimentu
Redžeps Erdogans prognozē Eiropas galu
EK uzsākusi Kipras un Maltas Uzturēšanās atļauju programmu likumīguma pārbaudi