Lockheed Martin F-35 Lightning II. Foto no arhīva

"Aste nolūzīs": jauno F-35 pilotiem aizliegts pāriet pie virsskaņas ātruma

85
(atjaunots 08:41 03.05.2020)
Kā aizliegums palielināt F-35 ātrumu ietekmēs ASV Gaisa spēku cīņasspējas, kuros ir aptuveni pieci simti lidmašīnu F-35? Kāpēc amerikāņi nesteidz atrisināt problēmu?

Fizelāža var salūzt gaisā, pretinieka aviācija var viegli nodarīt kaitējumu, zema efektivitāte cīņā – ASV atzina, ka piektās paaudzes iznīcinātāji F-35 Lightning II tomēr nav izstrādāti ideāli. Noskaidrojies, ka modernākās amerikāņu lidmašīnas nevar pārvietoties ar virsskaņas ātrumu, portālā RIA Novosti stāsta autors Nikolajs Protopopovs. Pagaidām Pentagons nav spēris kardinālus soļus, tikai aizliegts pārlieku palielināt F-35 ātrumu.

"Nopietna priekšrocība"

Oficiālā līmenī problēma atzīta tikai tagad, taču par to kļuva zināms jau 2019.gadā: lidmašīnas F-35B ar vertikālo pacelšanos un nosēšanos, kā arī klāja versija F-35C nevarēja saglabāt stabilu lidojumu virsskaņas režīmā. Speciālisti prognozēja, ka slodze ne tikai kaitē apšuvumam un citām korpusa daļām, bet arī izsit no ierindas antenas iznīcinātāja aizmugures daļā.

Pentagons slēdzis sāpīgo jautājumu ar atzīmi "labošana nav plānota". Nav arī brīnums – sērijveida ražošanas apstākļos kritiska trūkuma novēršana prasīs milzīgus finansiālos līdzekļus, piemēram, ieguldījumus planiera apšuvuma jauno materiālu izstrādē un izmēģinājumus.

Amerikāņu ģenerāļi parēķināja izdevumus, padomāja un vienkārši mainīja jauno lidaparātu lietošanas taktiku, ierobežojot lidojuma laiku lielā ātrumā līdz minimumam. Patiesībā tas nozīmē, ka mūsdienīgākais iznīcinātājs, ar ko tik ļoti lepojas ASV Gaisa spēki, ir zaudējis vienu no galvenajām priekšrocībām – iespēju pārtvert mērķus gaisā virsskaņas ātrumā.

Tomēr Pentagons neskumts: tā pārstāvji apgalvo, ka virsskaņas ātrums F-35 nemaz nav tik svarīgs. Piemēram, atvaļinātais lidotājs, Hudzonas stratēģisko pētījumu institūta analītiķis Braiens Klārks uzskata, ka ierobežotais lidojuma laiks lielā ātrumā, gluži pretēji, dāvās F-35 nopietnu taktisko priekšrocību.

Viņš apgalvo, ka lidojums pārāk lielā ātrumā padara lidmašīnu pamanāmu pretinieka radaros. Bez tam, tagad nevajadzēs dedzināt tonnām degvielas forsāžā, tāpēc ievērojami pieaugs lidojuma attālums. Savukārt ātruma trūkumu kompensēšot tas, ka iznīcinātājs likvidēs pretinieku, pirms tiks pamanīts.

Tiesa, pastāv arī pretējs viedoklis. Defense News eksperti ir pārliecināti: virsskaņas ierobežojums apdraud F-35 pilotus potenciālā tuvcīņā. Viņi atceras karu Vjetnamā: toreiz amerikāņi pievērsās "gaiss-gaiss" tipa raķetēm un atbīdīja otrajā plānā aviācijas lielgabalus. Rezultātā zaudējumi krasi pieauga.

Klāja aviācijai problēmu padziļina tas, ka ilgstošā reidā nav iespējams novērst nopietnus lidmašīnas bojājumus. Pieņemsim, ja vairāki F-35 zaudēs apšuvuma elementus pēc lidojuma virsskaņas ātrumā, viņi paliks angāros līdz reida beigām. Tas krasi mazina visas aviācijas bāzes grupas efektivitāti.

Taktiskais trumpis

Krievijas Nopelniem bagātais kara lidotājs Vladimirs Popovs norādīja, ka spēja uzturēt stabilu lidojumu virsskaņas režīmā ir viena no mūsdienu iznīcinātāja svarīgākajām īpašībām. Bez tās mērķu efektīva pārtveršana gaisā ir vienkārši neiespējama.

"Ja nu uzbrukumos iztērēts viss munīcijas komplekts, lidmašīnas nozīme kaujā tuvojas nullei, - piebilda eksperts. – Šajā gadījumā lidotāja galvenais uzdevums ir atrauties no vajātājiem un droši piezemēties savā aerodromā. To paveikt ir daudz vienkāršāk, ja pieejams virsskaņas režīms."

Bez tam virsskaņas ātrums ļauj ātri pārvarēt pretinieka PGA darbības sektoru un īsā laikā nonākt pretinieka atbildības zonā izlūka darbībai.

"Amerikāņi ir laiduši klajā visai lielu skaitu "trīsdesmit piekto", taču lidmašīna nav pabeigta, - atzīmēja Popovs. – Pastāv tāds jēdziens kā "resursu izmēģinājumi", kuros trūkumi tiek ofiksēti pakāpeniski. Laiks parādījis, ka konstruktori upurējuši izturību par labu nemanāmībai un nelielam svaram."

Popovs atgādināja, ka agrāk ASV Gaisa spēku galvenā trieciena lidmašīna bija F-22 Raptor. "Taču tā bija dārga, liela, grūti apkalpojama, - piebilda speciālists. – Viņiem gribējās izstrādāt efektīvāku mašīnu. Taču iznācis ir tas, kas ir: F-35 nav lietojams visos režīmos."

Eksperts norādīja, ka 5.paaudzes aparātu ideologi ASV par galveno uzsver "neredzamību" radaros. Vēl viens svarīgs nosacījums – plašs diapazons no minimāla augstuma un ātruma līdz maksimālajam. Pie tam virsskaņas ātrumā no dzinējiem tiek prasīts ekonomisks darbs bezforsāžas režīmā. Tikai pēc tam sarakstā seko kaujas līdzekļu pielietojums un manevrētspēja. Krievijā, gluži pretēji, šīs īpašības tiek uzskatītas par galvenajām, tikai pēc tam seko neredzamība un mazpamanāmība.

Negatava prece

Neskatoties uz virkni F-35 trūkumiem, amerikāņi aktīvi pārdod to saviem sabiedrotajiem. Krievijas Kara zinātņu akadēmijas profesors, politologs Sergejs Sudakovs pastāstīja, ka 2019.gadā šis iznīcinātājs tika reklamēts īpaši plaši un agresīvi.

"ASV apgalvo, ka F-35 ir mūsdienīgākais lidaparāts, - stāstīja Sudakovs. – To pozicionē kā pilnvērtīgu piekto paaudzi. Patiesībā tā ir negatava, nepabeigta mašīna, un nav nekāda pamata runāt par izrāvienu kara aviācijā. Tomēr ar šantāžu un iebiedēšanu ASV piespieda partnerus pirkt "trīsdesmit piektos". Piemēram, vairāki desmiti iznīcinātāju uzspiest Polijai, kas nemaz tik ļoti negribēja tos iegādāties."

Sudakovs atgādināja, ka gaisināts ir vēl viens Pentagona mīts – par to, ka iznīcinātājs kļūs par Krievijas ZRK S-400 "Triumf" "slepkavu" – lai izvairītos no S-300 vai S-400 kompleksa raķetes, lidmašīnai noteikti vajadzīgs virsskaņas režīms.

Eksperts ir pārliecināts, ka amerikāņiem jau sen laiks atsaukt no tirgus visus lidaparātus.

"Citādi iznāk krāpšanās, jo reklamētās īpašības neatbilst reālajām, - atzīmēja Sudakovs. – Tomēr man šķiet, ASV par to neizšķirsies. Lielākais, ko var gaidīt, - konstrukcijas nepilnību daļēja atzīšana."

"Vašingtonā saprot, ka atsaukšana radīs ķēdes reakciju, kas saistīta ar citu tipu pārdoto bruņojumu. Esmu pārliecināts, ka tuvākajā laikā Savienotās Valstis pastiprinās šantāžu un spiedienu pret sabiedrotajiem un piespiedīs saglabāt noslēgtos līgumus," piebilda eksperts.

Atgādināsim, ka F-35 Lightning II tiek ekspluatēts ASV kopš 2015.gada. Izstrādātas trīs iznīcinātāja modifikācijas: parastais, ar samazinātu pacelšanās un nolaišanās attālumu, kā arī klāja variants. F-35 programma ir atzīta par vienu no dārgākajām aviobūves vēsturē – tās labad jau iztērēti aptuveni 1,3 triljoni dolāru.

85
Tagi:
F-35, gaisa kara spēki, ASV
Pēc temata
F-35 var izmest no prāta: kura valsts pirmā iegādāsies Su-57
Bīstami krājumi. Kādās Eiropas valstīs ASV glabā savas kodolbumbas
Ķīnas mediji pastāstīja, kā Su-57 sagrūtinās ASV
ASV politikas efekts: Krievijas ieroču popularitāte aug visā pasaulē

"Sodīt Maskavu": kas notiks pēc Krievijas atslēgšanas no SWIFT

26
(atjaunots 07:58 14.04.2021)
Tagad ne tikai ASV, bet arī Eiropā draud Krievijai ar atslēgšanu no SWIFT — globālās starpbanku finanšu telekomunikācijas sistēmas.

Šoreiz stingrajiem koordinētajiem pasākumiem aicināja Eiropas Parlamentā. Ar ko tas draud un vai Krievijas finanšu sistēma ir gatava tādam scenārijam lasiet Nataļjas Dembinskas materiālā RIA Novosti vietnē.

Atkal vecā dziesma

Vispasaules Starpbanku finanšu telekomunikāciju sabiedrībai SWIFT ir pieslēgti vairāk nekā 11 000 organizāciju divsimt valstīs. Krievija ietilpst SWIFT lielāko ekspluatantu trijniekā, un ar atslēgšanu no tās valstij piedraud kopš 2014. gada. Iemesli ir dažādi - gan Krima, gan Donbass, gan Skripaļu lieta, gan situācija ar blogeru Alekseju Navaļniju. Džo Baidens apsolīja atslēgt Krieviju no SWIFT uzreiz pēc iestāšanās ASV prezidenta amatā.

© Sputnik / Алексей Филиппов

Decembrī Reuters, atsaucoties uz avotiem, kuriem ir informācija par prezidenta komandas plāniem, paziņoja par Baidena nodomu "sodīt" Maskavu par to, ka tā esot iesaistīta hakeru uzbrukumā ASV valsts iestādēm. Jaunām sankcijām jānoved pie "Krievijas nopietniem ekonomiskiem, finansiāliem vai tehnoloģiskiem zaudējumiem". Viens no variantiem ir atslēgšana no SWIFT, paziņoja Vašingtonas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra kiberdrošības eksperts Džeimss Endrjū Luiss.

Aprīlī saasinājās situācija Ukrainas austrumos — jauns iegansts. Eiropā ķērās klāt šai tēmai. Pēc Eiropas Parlamenta un Eiropas Tautas partijas vadošās frakcijas vadītāja Manfreda Vēbera vārdiem, Maskava "turpina bīstamo provokāciju kursu".

Viņš uzskata, ka, "pastiprinot militāro klātbūtni" pie robežas ar Ukrainu, Maskava pārbauda Rietumu pacietību. Tāpēc ASV un ES ir jāsniedz saskaņota atbilde. Politķis uzsvēra, ka situācijas eskalācijas apstākļos "dozēto sankciju laiks beigsies". Minot piemērus pasākumiem, kam "jākļūst par reāliem variantiem", Vēbers piedāvāja "oligarhu kontu vērienīgu iesaldēšanu", tāpat kā atslēgšanu no SWIFT.

Būs problēmas

No vienas puses, Krievijā ir sava Finanšu ziņojumu pārraides sistēma (FZPS). Tā sāka darbu 2014. gadā. Tai ir pievienotas visas Krievijas bankas un aptuveni desmits ārvalstu banku no Eirāzijas Ekonomiskās savienības (EES). Pēc atslēgšanas no SWIFT bankas pāries pie Krievijas analoga. Tomēr starptautiskajiem maksājumiem FZPS pagaidām nav pilnīgi pilnvērtīgs aizvietojums, tāpēc trieciens būs nopietns.

Eksperti norāda, ka eksporta un importa operāciju apjomi dolāros un eiro Krievijā ir būtiski, turklāt vairākās produktu grupās atrast alternatīvu nav iespējams.

"Atslēgšana no SWIFT paralizēs Krievijas banku transakcijas, — brīdina indeksu kompānijas "Beta Finanšu tehnoloģijas" galvenais stratēģis Ararats Mkrčjans. – Visvairāk cietīs lieli eksportētāji. Viņiem būs jāstrādā vienīgi ar ārvalstu bankām savas operacionālās darbības apkalpošanai. Parādīsies virkne starpnieku, kas apies ierobežojumus. No tā nopelnīs pirmkārt EAES valstu finanšu institūcijas."

Viss ir pārvarams

Tomēr jebkurā gadījumā katastrofas nebūs.

"Pati par sevi Krievijas banku atslēgšana no SWIFT nozīmē vien finanšu transakciju sadārdzināšanos un palēnināšanos starp kontrahentiem. Skaidrs, ka tradicionālās ķēdes tiks izjauktas, un to atjaunošanai būs vajadzīgs laiks. Taču vienas vai divu nedēļu laikā ir iespējams to izdarīt," norāda vadošais QBF analītiķis Oļegs Bogdanovs.

Taču eksperts piebilda: ja atslēgšanai sekos Krievijas rezidentu dolāru līdzekļu iesaldēšana, tirgos ir iespējama paniska reakcija. Būs nepieciešams ceturksnis vai divi, lai viss norimstos, bet galu galā finanšu saites tiks atjaunotas.

Nenovēršamas ir straujas valūtas svārstības. Tomēr pēc īsa turbulences perioda rubļa kurss atgriezīsies pie normas.

Paši maksās dārgāk

Tomēr otrais aspekts, kas saistīts ar Krievijas atslēgšanu no SWIFT liek domāt, ka tālāk par draudiem lieta neies. Pirmkārt, SWIFT ir privāta kompānija, kas pelna uz Krievijas banku rēķina. Tās izmanto sistēmu ne tikai starptautiskajām, bet arī iekšzemes starpbanku transakcijām. Lai SWIFT kādu atslēgtu, ir nepieciešams ES lēmums vai ASV sankcijas pret pašu SWIFT. Taču šajā gadījumā tiks skarti Krievijas tirdzniecības partneri - Eiropas un ASV bizness.

"To var uzskatīt par nepārvāramās varas apstākli, kas neļaus Krievijas uzņēmumiem un valstij apmaksāt esošās saistības. Valsts ārējais parāds ir aptuveni 450 miljardi dolāru. Tādējādi kreditoriem radīsies finansiālas problēmas. Turklāt būs apgrūtinātas operācijas ar galvenajiem tirdzniecības partneriem, kuru vidū lielākā ir Eiropas Savienība. Aicinājumi Eiropas Parlamentā ir vien tirgus populisms un nekas vairāk," uzskata uzņēmuma "Otkritij Broker" vadošais analītiķis Andrejs Kočekovs.

Grūti būs arī ASV. Pirmkārt, Vašingtonas ietekme uz SWIFT ir hipotētiska, jo tās galvenā mītne atrodas Beļģijā. Otrkārt, Krievija var atbildēt ar stingrām sankcijām pret amerikāņu bankām un politiķiem

26
Tagi:
Finanses, Krievija, Eiropa
Pēc temata
"Ekstremālas" sankcijas: ASV plāno ķerties pie Krievijas valsts parāda
"Sodīt Krieviju". Sergejs Lavrovs – par attiecībām ar ES
Peskovs: Putins neļaus ASV runāt ar Krieviju no spēka pozīcijas
ASV draud Krievijai ar sekām "agresīvo darbību" dēļ
Pentagons

Ielenkts un ļoti bīstams. Pentagons izšķīries par tehnoizrāvienu

32
(atjaunots 15:37 13.04.2021)
Kamēr Pentagons grozījās un flirtēja, lepni spogulī skatīdamies, krievi bez liekām runām biezā mežā, paturot prātā spēkavīrus, nemanāmi kļuva par citiem spēcīgāki.

Īstais brīdis teikt, ka saņemtas divas ziņas, un abas ir labas, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans.

Pirmkārt, Pentagons atzinis, ka atpaliek no saviem tiešajiem konkurentiem, kurus likvidēt, pēc paša vārdiem, varēšot apmēram pēc septiņiem gadiem. Otrkārt, tas liecina, ka vismaz septiņus gadus vēl dzīvosim – bez Trešā pasaules kara. Savienotās Valstis tak nedosies karā nonēsātās lupatās. Vismaz viņu Aizsardzības ministrija pagaidām tikai domā, ko vilkt mugurā izrāvienam.

"Ātrās reaģēšanas tehnoloģiju pārvalde patlaban meklē ultrainovācijas, kas nodrošinās izrāviena iespējas, lai stātos pretī praktiski vienlīdz spēcīgam pretiniekam un nivelēs trūkumus kopīgo misiju ietvaros," Loida Ostina resors izsludinājis "atjautības konkursu". Tas ieplānots rudenī. No kompetentajām kompānijām gaida ierosinājumus un projektus tādās jomās kā mākslīgais intelekts, 5G militārais pielietojums, kvantu, kosmiskās, hiperskaņas un kibertehnoloģijas.

Pie tam militārais budžets aug ar katru gadu. Pašreizējais – 730 miljardi. Iznāk, par velti mīlēts? Pareizāk sakot, ne par velti, tikai mīlestība tāda pavārga. Konkurenti apsteidz.

Principā, karavīri parasti izvēlas izrauties no ielenkuma. Pentagonu iejož lokā vienīgi valsts rūpes un uzmanība. Tas ir ielenkts un ļoti bīstams. To lolo un mīl. Nenoraida nevienu niķi. Pat mazuļus ļauj sist –pašapliecināšanās labad. Nu, bet, ja netiek galā arī ar mazajiem, tik un tā iegalvo, ka visā pasaulē nav neviena par to stiprāka un uzticamāka.

Patiešām, nebija gan. Tikai, kamēr Pentagons grozījās un flirtēja, lepni spogulī skatīdamies, krievi bez liekām runām biezā mežā, paturot prātā spēkavīrus, nemanāmi kļuva par citiem spēcīgāki.

Naudas nav, bet noturējās, kļuva stiprāki un izrāvās. Un te – paskat vien, pamēģini panākt, viņiem tagad ir hiperskaņa. Bet ASV pat novatorisku izrāvienu sāk tikai ātrās, pat ne reaktīvās reaģēšanas tehnoloģiju vadībai. Tāpēc "virtuālo tikšanos risinājumu meklēšanai" organizēs tikai rudenī, bet kaut kādas manāmas kustības sāksies tikai 2028. gadā. Viņiem visiem kopā vajadzētu pastrādāt pie iesaukuma varenajā amerikāņu armija un palūgt vājākus ienaidniekus mazliet pagaidīt. Citādi vēl iznāks tā, ka pēc izrāviena amerikāņi izies pie frontes līnijas, bet tur atkal neviena nebūs. Visi būs priekšā.

32
Tagi:
Pentagons
Pēc temata
Kāpēc KDLO vajadzīgs tik liels skaits militāro mācību? Kādi ir galvenie izaicinājumi?
"Mums nav izredžu": Pentagons stāsta par Krievijas armijas priekšrocību
"Nav iespējams netrāpīt": ar ko apbruņos Krievijas JKF jaunos kuģus
"Par mata tiesu": atklāti dati par gatavošanos kodoluzbrukumam

Apelsīni garšo pēc zivīm: "garais Covid" mēnešiem ilgi moka pacientus

0
(atjaunots 15:40 14.04.2021)
No hroniska noguruma 23 gadu vecumā līdz aknu un sirds bojājumiem: kādas koronavīrusa ilglaicīgas sekas fiksē ārsti un zinātnieki.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Kopējais Covid-19 slimnieku skaits Latvijā kopš pandēmijas sākuma pārsniedz 100 000 cilvēku, visbiežāk runa ir par vieglu vai vidēju slimības gaitu. Taču ārsti un zinātnieki arvien biežāk ievēro, ka daļai no pārslimušajiem, īpaši tiem, kuriem bijusi smaga slimības gaita, pēc pārslimošanas turpinās veselības problēmas. Speciālistu vidē šādu sindromu dēvē par "garo Covid", un pagaidām par to daudz vēl nav zināms. Ar ko saskaras daži pārslimojošie, noskaidroja LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens".

Infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes vadošā pētniece Ludmila Vīksna Ludmila Vīksna stāsta, ka dažos gadījumos simptomi var saglabāties ilgu laiku, bet ir pacientu grupas, kuriem simptomi parādās pēc 3-4 vai pat vairāk mēnešiem pēc slimības.

Vīksna tāpat pievērš uzmanību trešajai pacientu grupai – tie ir cilvēki ar aknu bojājumiem, kas ir īpaši bīstami, jo " aknas vispār nesāp praktiski". Pētnieki arī konstatēja, ka deviņos no desmit gadījumiem mirušajiem no Covid, kuriem agrāk nebija patoloģiju, autopsija atklāja aknu bojājumus. Bet tiem, kuri izveseļojās, normālās šūnas aizvietotas ar saistaudiem.

Kopumā pētnieki atzīme, ka aptuveni katram desmitajam pacientam ir kādas ilgstošākas sūdzības.

Pneimonologs Viesturs Šiliņš norāda, ka tiek fiksētas pneimonijas ar smagiem simptomiem, elpas nepietiekamību, ļoti nepatīkamu sauso klepu.

Kardiologs Roberts Feders brīdina par bīstamu vīrusa ietekmi uz sirdi, piemēram, Covid var izraisīt mikrotrombu veidošanos, kas var kļūt par infarkta cēloni. Tiesa, viņš norāda, ka sūdzības par sāpēm sirdī ne vienmēr liecina par sirds slimībām – dažreiz runa ir par nervu sistēmas bojājumiem.

Šo problēmu pēta arī Latvijā. Kā pastāstīja Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Guntis Karelis, klīnikā nonāk pacienti, kuri pārslimojuši pirms 4-6 mēnešiem, un ap pusi no viņiem sūdzas par galvassāpēm, atmiņas traucējumiem, koncentrēšanās grūtībām, izteiktu nogurumu. Pacientu daļai ir autonomās nervu sistēmas traucējumi, bet autonomā nervu sistēma jau atbild par visu iekšējo orgānu darbību.

COVID-19
© Sputnik / Кирилл Каллиников

"Pacientiem bieži vien bija sirdsklauves, mainīgs asinsspiediens, var būt svīšanas problēmas un tādas lietas," Karelis apraksta simptomus.

Pacientus ar hronisku nogurumu pēta arī ārzemēs, pagaidām konkrētu secinājumu nav, bet ir hipotēze, ka koronavīruss pamodina organismā snaudošos citus vīrusus, piemēram, herpes vīrusu, kas savukārt, izraisa citas saslimšanas.

Pacientu stāsti

Brigita dažreiz izjūt paniku un pēkšņas sāpes, viņa izslimoja ar koronavīrusu pagājušā gada novembrī. Līdz tam savos 23 gados viņa vienmēr bijusi veselīga, bet tagad jūtas kā ne savā ķermenī.

"Man uznāk pēkšņas sāpes kaut kādās ķermeņa daļās, un tas nav tāpēc, ka man būtu...  kaut kas sāpētu pēkšņi. Tas ir tādēļ, ka man šie te nervu gali ir kairināti. (..) Neirologs teica, ka šis  kairinājums var būt arī ilgstošs," stāsta par savām sajūtām Brigita.

Madara arī saslimusi ar koronavīrusu 2020. gada novembrī, nesen viņai parādījās ožas halucinācijas.

"Pirms divām nedēļām man parādījās ožas halucinācijas. Es, teiksim, dzeru kafiju, bet jūtu kaut kādu tādu nepatīkamu smaku, kaut kādu tā kā ķīmisku. Var būt kaut ko — es nezinu, pat grūti izskaidrot. Tad vēl pēc kāda britiņa arī garšas halucinācijas. Piemēram, apelsīns man garšo pēc zivīm vai kaut kā tamlīdzīga," stāsta Madara.

Pētnieki no ASV Neiroloģijas akadēmijas izpētījuši 800 veselības aprūpes darbiniekus, kuri pārslimojuši ar koronavīrusu, un secinājuši, ka aptuveni 600 no viņiem slimošanas laikā zaudēja ožu, un pat pēc pieciem mēnešiem pusei no viņiem oža vēl nebija atgriezusies. Šo sindromu dēvē par anosmiju, un tas ir saistīts ar nervu sistēmas bojājumiem, tomēr pētnieki cer, ka ar laiku oža atjaunosies.

Vairāki pārslimojušie pastāstīja žurnālistiem par to, ka turpina izjust bezspēku un nogurumu. Viena paciente, kas pārslimojusi decembrī, pastāstīja, ka viņai sākuši pastiprināti izkrist mati, un situācija neuzlabojās, lai gan viņa dzer vitamīnus, lieto speciālos šampūnus un ievēro ārstu ieteikumus. Otra paciente, Sabīne, ar Covid-19 saslimusi 2020. gada oktobrī, viņa pastāstīja, ka cieš no aizdusas pat pie nelielas slodzes. Sabīne vērsās pie kardiologa, kurš izrakstīja zāles. Tāpat Sabīne novērojusi pastiprinātu matu izkrišanu.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
Dzīvās rindas eksperimenta rezultāti masveida vakcinācijas centros Rīgā
Kāpēc, ja tik un tā var saslimt, izskaidro epidemiologs
Ierobežojumus Latvijā var mazināt jau pēc divām nedēļām: kādus variantus izskata