Ķīnas karogs, foto no arhīva

ASV gatavojas pasludināt Ķīnai nomaksājamo parādu defoltu

102
(atjaunots 15:00 18.04.2020)
Ķīna slēpa informāciju par slimību Uhaņā, kas lika pamatus planētas mēroga krīzei, tāpēc tā jāsoda, norakstot daļu ASV parāda, kas atrodas Ķīnas Centrālās bankas rezervēs, uzskata amerikāņu politiķi.

Baltā nama atkārtotās apsūdzības pret Ķīnu par koronavīrusa epidēmiju beigušās ar prasībām nemaksāt parādus. Tā kā Ķīna ir lielākais ASV valsts obligāciju turētājs, pēc būtības, runa ir par atsevišķu defoltu. Par to, cik pamatota ir tāda iniciatīva un ko tā var maksāt ASV ekonomikai, portālā RIA Novosti stāsta Maksims Rubčenko.

Dod šu’ naudu!

"Par to, ka Pekina slēpa informāciju par slimību Uhaņā, kas aizsāka planētas mēroga veselības aprūpes krīzi, tā ir jāsoda, norakstot daļu amerikāņu parāda, kas atrodas Ķīnas Centrālās bankas rezervēs," apgalvoja senatore Marša Blekbērna no Tenesijas štata.

Viņu atbalstīja mums labi pazīstamais senators Lindsijs Grems, vairāku likumprojektu autors par sankcijām pret Krieviju un "Ziemeļu straumi 2".

"Šī ir jau trešā pandēmija no Ķīnas. Tās atnāk no tiem netīrajiem tirgiem, kur pie viņiem ir sikspārņi un pērtiķi ar vīrusu, kas pēc tam nonāk tālāk caur ēdienu," Grems klāstīja intervijā Fox News.

Viņaprāt, "visai pasaule jāizstāda rēķins par pandēmiju" un jāpiespiež Pekina "kārtīgi samaksāt". "Un es gribu sākt norakstīt daļu mūsu parāda Ķīnai, jo jāmaksā ir viņiem, nevis mums!" uzskata senators.

Blekbērna un Grems nebūt nav vienīgie politiķi, kuri vēlētos moneticēt koronavīrusa izcelsmi Ķīnā. Senators Džošs Houlijs kopā ar trim kolēģiem jau iesniedzis likumprojektu par to, ka nepieciešams izmeklēt Ķīnas darbības koronavīrusa epidēmijas laikā un izstrādāt "kompensāciju nomaksas mehānismu".

To visu pavada vērienīga propagandas kampaņa, kurā iesaistījušies augstākie valdības ierēdņi. Piemēram, trešdien Pentagona vadītājs Marks Espers intervijā telekanālam Fox News paziņoja, ka "Ķīna vēl joprojām daudz ko slēpj par Covid-19, tāpat kā epidēmijas sākumposmā".

"Ķīna varētu būt godīgāka un sniegt vairāk informācijas, lai mums būtu vieglāk tikt galā ar infekciju," piezīmēja Espers. Viņaprāt, pret Ķīnu jāvēršas ar spiedienu un "jāizsit patiesība" par vīrusa izcelsmi.

Sazvērestības teorija

Par bioloģisko noplūdi Virusoloģijas institūtā Uhaņā pirmais internetā pastāstīja institūta bijušais darbinieks Botao Sao. Viņš norādīja, ka viena no pētniecības laboratorijām atrodas 600 metru attālumā no jūras produktu tirgus, kur izcēlās epidēmija. Botao pieļāva, ka "nāvējošais koronavīruss, domājams, radīts laboratorijā" un nejauši iznests pilsētā. Īsi pēc tam viņš publikāciju nodzēsa un paskaidroja, ka hipotēze nav apstiprinājusies.

Toties versiju par vīrusa mākslīgo izcelsmi acumirklī pārtvēra Rietumu mediji un Vašingtonas ierēdņi. 17. februārī senators, republikāņu partijas loceklis Toms Kotons paziņoja, ka infekcija esot parādījusies no bioķīmiskas laboratorijas Uhaņā un apsolīja "saukt pie atbildības tos, kuri vainīgi pie nāvējošās pandēmijas izplatīšanās".

Apsūdzībām pievienojās Baltais nams. Donalds Tramps savos tvītos Covid-19 dēvē tikai par "ķīniešu vīrusu".

Savukārt ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo martā izjauca "Lielā septītnieka" valstu ārlietu ministru kopīgā komunikē parakstīšanu, jo lielākā daļa dalībnieku pieprasīja dzēst dokumentā terminu "Uhaņas vīruss".

Vienlaikus virkne autoritatīvu speciālistu noliedz tamlīdzīgas apsūdzības. Avīze The New York Times informēja: ASV padomnieka nacionālās drošības jautājumos vietnieks Metjū Potingers jau janvārī lūdzis specdienestus izvērtēt vīrusa noplūdes iespējas Uhaņas laboratorijā, taču CIP neatrada neko aizdomīgu.

ASV Štābu priekšnieku apvienotās komitejas priekšsēdētājs ģenerālis Marks Millijs norādīja: "Pastāv virkne pierādījumu tam, ka koronavīruss veidojies dabiskā ceļā."

Rutgersa universitātes ķīmiskās bioloģijas profesors Ričards Ebraits paskaidroja izdevumam The Washington Post: "Šī vīrusa genomā nav absolūti nekā, kas norādītu uz mākslīgu izcelsmi. (..) Bioloģiskā ieroča versija ir kategoriski jāizslēdz."

Ķīnas juaņas, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Демьянчук

Un tomēr ASV spītīgi klāsta savu. Pagājušajā nedēļā Teksasas un Nevadas tiesas saņēma kolektīvās prasības pret ĶTR: vairāk nekā pieci tūkstoši amerikāņu apgalvo, ka cietuši milzīgus zaudējumus tādēļ, ka ķīnieši esot pieļāvuši koronavīrusa izplatīšanos visā pasaulē.

"Mūsu prasība skar tos, kuri fiziski cietuši vīrusa ietekmes rezultātā. (..) Runa ir arī par Ķīnas komercdarbību, tirdzniecību tirgos, kur tiek realizēta savvaļas dzīvnieku gaļa," paziņoja juridiskā kompānija "Berman Law Group", prasītāju interešu pārstāve.

Amerikāņi pieprasa kompensāciju – 1,2 triljonus dolāru. Dīvaina sakritība – summa precīzi atbilst ASV obligāciju summai Ķīnas Tautas bankas bilancē.

Tiesa itin labi var aizliegt valdībai maksāt saskaņā ar šīm obligācijām "prasītāju interesēs". Ierēdņi Vašingtonā paklausīgi pildīs tiesas lēmumu.

Pašnāvnieciska misija

Prasības samaksāt kompensāciju par pandēmiju neatbilst ne juridiskajām normām, ne veselajam saprātam. To nesen atzina Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

"Dzirdam spriedelējumus par to, ka Ķīnai vajadzēs visiem samaksāt par to, ka šī infekcija ir parādījusies, ka kāds kādu it kā nav laikus informējis... Ziniet, tas pārkāpj jebkādas robežas, jebkādas normas," atzīmēja diplomāts.

Taču Vašingtonas pieredze sankciju jautājumā rāda, ka tādi sīkumi ASV gandrīz neuztrauc. Patiesībā aiz runām par Ķīnas atbildību atkal slēpjas amerikāņu kompāniju komerciālās intereses.

Lieta tāda, ka Ķīna jau gandrīz ir tikusi galā ar epidēmiju, rūpnīcas un fabrikas ātri atsāk darbu. Toties lielākā daļa Rietumu uzņēmumu stāv dīkā karantīnas dēļ. Tātad tirgi ir vaļā ķīniešu ekspansijai, un nav neviena, kas tuvāko mēnešu laikā varētu stāties viņiem pretī. Prasību izmaksāt kolosālās kompensācijas Vašingtona plāno izmantot kā instrumentu, lai neļautu Pekinai likt lietā pašreizējo stāvokli. Tāpēc ir skaidrs: tiesas ASV apmierinās visas prasības pret Ķīnas valdību. Tomēr tādos apstākļos galveno kaitējumu riskē ciest pašas Savienotās Valstis. Defolta perspektīvu dēļ Pekinai atliks tikai steigšus sākt obligāciju izpārdošanu.

Tas var pilnībā iznīcināt ASV valsts parāda tirgu – lielā piedāvājuma dēļ investori vairs nepirks jauno emisiju obligācijas. Tātad kasei nebūs iespēju finansēt rekordlielo budžeta deficītu, kā arī kolosālās programmas nacionālās ekonomikas atbalstam krīzes apstākļos.

Savukārt gadījumā, ja Federālā rezerve uzdrošināsies segt minētos izdevumus ar drukas iekārtu palīdzību, dolāra pozīcijas pasaules rezerves valūtas statusā sabruks reizi par visām reizēm.

 

102
Tagi:
Ķīna, ASV, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (716)
Pēc temata
Mediji: ASV izlūkdienests savlaicīgi brīdināja Izraēlu un NATO par koronavīrusu
Pulvera muca: globālais parāds sasniedzis 255 triljonus dolāru
Kas visus inficējis ar koronavīrusu? Covid-19 "nulles pacients"
Koronakrīze paātrinās "Lielā trijnieka" Maskava-Vašingtona-Pekina rašanos
Krituma rekords: ASV ekonomika saruks par 40%
Kiberuzbrukumi, foto no arhīva

Olimpiskais un Navaļnija skandāls: ASV un Lielbritānija glābj vērtīgāko

9
(atjaunots 18:37 21.10.2020)
ASV un Lielbritānija atkal apsūdz Krieviju, šoreiz kiberuzbrukumos Olimpiskajām spēlēm Dienvidkorejā un Japānā. Kārtējās nepamatotās insinuācijas par absurdo Maskavas noziegumu no pirmā acu uzmetiena šķiet bezjēdzīgas. Bet vai tas patiešām tā ir?

No vienas puses, ar rusofobo mediju kampaņu Rietumiem viss ir kārtībā. Incidents ar Alekseju Navaļniju nav vēl līdz galam atstrādāts. It kā nav nekādas nepieciešamības palaist jaunas pīles, sevišķi tik augstā – ārpolitikas iestāžu un galveno specdienestu vadītāju – līmenī. Bet no otras puses – iepriekšējā pieredze, ieskaitot arī situāciju ar Krievijas blogeri, liecina, ka uz kaut kādu patiešām nopietnu un Maskavai sāpīgu pasākumu ieviešanu jebkurā gadījumā var necerēt.

Tajā pašā laikā sinhronā Vašingtonas un Londonas uzstāšanās liecina par kopīgu mērķu esamību, ko vēlas panākt abas galvaspilsētas.

Bet par ko konkrēti varētu būt runa?

Atminējums, visticamāk, ir jāmeklē Tokijas un Seulas reakcijā uz izvirzītajām apsūdzībām. Japānas valdība atteicās no komentāriem, paņemot pauzi "attiecīgas informācijas" ievākšanai. Dienvidkorejas varasiestādes arī izvēlējās neko nekomentēt.

Spriežot pēc visa, abu valstu oficiālās personas un specdienesti – starp citu, galveno Rietumu sabiedroto reģionā – nebija iepriekš informēti par Amerikas un Lielbritānijas operāciju un tagad ir spiesti steigšus orientēties pēc situācijas, lai neiegāztu sevi un beigās ieņemtu maksimāli akurātu pozīciju. Kā to izdarīja, piemēram, Japānas Olimpiskā komiteja, kura paziņoja, ka neizjuta kiberuzbrukumu ietekmi tās darbībā.

Tādēļ ar augstu varbūtību galvenais jaunās pret Krieviju vērstās kampaņas mērķis, lai cik dīvaini tas nešķistu, ir nebūt ne mūsu valsts, bet gan pārējā pasaule – un pirmām kārtām paši Rietumi. Un rusofobā dienas kārtība šeit uzstājas kā ērts un ierasts instruments, nevis pašmērķis.

Informācijas un propagandas dominēšana ir svarīgākā ASV hegemonijas daļa. Savukārt Lielbritānija šajā jautājumā tradicionāli tās atbalsta, jo tieši visietekmīgāko angļu mediju kopumu abās Atlantijas okeāna pusēs mēdz dēvēt par globālo mediju meinstrīmu. Tāpat sen un labi zināms par abu valstu īpašo tuvību politiskās un specdienestu jomu sadarbībā.

Pakāpeniska Savienoto Valstu lielvalsts varenības degradācija un skaidra Apvienotās Karalistes aizkulišu ietekmes pavājināšanās starptautiskajā arēnā pēdējos gados pārtapa par ierastu realitāti. Tomēr šie procesi galvenokārt skar ekonomiskos, birokrātiskos un dažus politiskus mehānismus.

Tajā pašā laikā ir jomas, kurās abu lielvalstu pārākums līdz šim bijusi neapstrīdams. Kā jau nevar apšaubīt amerikāņu armijas virsroku NATO, tā arī neviens kontinentālās Eiropas medijs ietekmīguma ziņā nespēj sacensties ar britu Times vai amerikāņu CNN. Nerunājot jau par to, ka tieši aiz okeāna atrodas tik jaudīgu sabiedriskā viedokļa manipulācijas instrumentu, kā Twitter un Facebook, kontroles centrs.

Skarbā Vašingtonas politika pret RT vai Ķīnas izcelsmes TIkTok apliecina, ka tur lieliski apzinās šādu struktūru nozīmīgumu. Taču Savienotās Valstis jau tomēr ir pieradušas pie tā, ka ģeopolitiskajiem oponentiem ir savi ļoti nopietni mediju ietekmes resursi, un vienkārši veic pasākumus to darbības ierobežošanai pie sevis.

Daudz jūtīgāka Amerikas un Lielbritānijas specdienestu un propagandas tandēmam varētu kļūt konkurentu parādīšanās pašos Rietumos. Bet tieši tas arī tagad notiek, un Navaļnija lieta ir apliecinājums tiem nepatīkamiem un nevēlamiem procesiem.

Krievijā skandāls saistībā ar blogeri var izskatīties kā jau ierastā lieta, taču patiesībā tas ir savā ziņā unikāls, jo tas no sākuma līdz galam ir Berlīnes darbs.

Jā, Vācija izmantoja standarta rusofobo pieeju, taču tā mantojusi to no "vecākajiem partneriem".

Vācieši kontrolē Navaļniju. Viņš stāsta to, kas viņiem ir nepieciešams: no "Ziemeļu straumes 2" aizsardzības līdz pārmetumiem amerikāņiem, kuri neizrāda viņam īpašu atbalstu. Par pasaulei galveno ziņu avotu uz dažām dienām kļuva vācu izdevumi, savukārt angļu mediji bija spiesti to visu citēt un tiražēt.

Šajā kontekstā stāsts par krievu hakeriem no GIP, kuri uzbrūk Olimpiādēm, iegūst absolūti īpašu jēgu. Faktiski ar tā palīdzību amerikāņi un briti tiecas līdz galam izskalot no dienas ziņu kārtības Navaļnija tematu – jo tas, būtībā, ir viņu konkurentu projekts. Turklāt Vašingtonai un Londonai ir svarīgi kopumā atgriezt kontroli pār globālo mediju politisko telpu, kuru uz laiku sev pakļāva Eiropa ar vāciešiem priekšgalā.

Lai gan abas puses šeit izmanto mūsu valstij ārkārtīgi nedraudzīgu retoriku, pēc būtības viņu domstarpības spēlē par labu Krievijai (un daudzām citām valstīm), jo pastiprina konfliktu līmeni Rietumos un stimulē to turpmāko kritumu.

Un to faktu, ka Vācijai pirmo reizi izdevās – lai arī ne uz ilgu laiku – pārtvert kontroli pār pasaules politiskās un informācijas telpu, ir vērts uztvert nevis kā unikālu izņēmumu, bet gan kā pirmo bezdelīgu. ASV un Lielbritānijai ir jēga pamazām gatavoties mediju dominēšanas zaudēšanai, jo izaicinājumu tām tagad met ne tikai ģeopolitiskie konkurenti, bet arī tuvākie sabiedrotie.

9
Tagi:
Vācija, Lielbritānija, ASV, Krievija, kiberuzbrukums
ASV iznīcinātājs F-16

"Kaut kam gatavojas": kāpēc ASV pārkrāsojušas lidmašīnas Krievijas GKS krāsās

35
(atjaunots 20:04 20.10.2020)
Amerikāņi mācās karot ar Krieviju maksimāli reālos apstākļos. Nesen Pentagons izsludināja PSRS un Krievijā ražoto ieroču maketu partijas iepirkumu.

Mācībās pilna mēroga bruņojumu izsniegs karavīriem, kuri tēlos pretinieku. Pasūtītājs pieprasījis, lai maketi būtu izgatavoti no ļoti izturīga uretāna, kas nesalūzīs arī pēc ilggadīgiem treniņiem, portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Ienaidnieka tēls

Iepirkuma aprakstā precizēts, ka runa ir par prettanku granātmetējiem RPG-7, pārnēsājamiem zenītraķešu kompleksiem "Strela 2", Kalašņikova automātiem un ložmetējiem, Dragunova snaipera šautenēm, granātām F-1, RGD-5 un RG-42.

Tas viss jānogādā Beninga fortā – vienā no lielākajām armijas bāzēm ASV. Tajā ik gadus tiek apmācīti līdz 96 tūkstoši karavīru 85 specialitātēs. Katrs tanku un kājnieku vienību kareivis sāk dienestu Beninga fortā. Acīmredzot, Pentagons nolēmis tuvināt mācību programmu reāliem kaujas apstākļiem, kas radīsies kara gadījumā ar Krieviju.

Amerikāņi jau agrāk ir lietojuši svešu bruņojumu, tehniku, pat uniformu. Piemēram, septembra beigās viņi organizēja manevrus, kuros plaši izmantoja uzbrukuma bezpilota lidaparātus. Mērķim bija izraudzīti zenītraķešu-lielgabalu kompleksu "Pancirj S1" maketi. Savukārt daudzajās mācībās Eiropā pretinieka lomā bieži vien ir NATO kareivji formastērpos, kas aizdomīgi atgādina Krievijas "ciparu".

Tādas "maskuballes" jēga ir skaidra – atbrīvoties no bailēm pretinieka priekšā, iemācīties atpazīt ienaidnieka tehniku un kareivjus, iepazīties ar citu taktiku.

Tāda veida mācību priekšrocības ASV aptvēra jau aukstā kara gados, kad sākās programma OPFOR (Opposing Force). Armijā tika izveidotas speciālas vienības, kas mācībās tēloja Varšavas līguma valstu bruņotos spēkus.

OPFOR kareivji nēsāja padomju armijas formastērpam līdzīgu formu, rīkojās saskaņā ar domājamā pretinieka noteikumiem un aktīvi izmantoja austrumu bloka militāro tehniku.

OPFOR vienības ASV iemēģināja padomju BMP-1, ko 70. gadu beigās ASV nodeva Ēģiptes prezidents Anvars Sadats. Tās dzenāja pa poligoniem, rūpīgi izpētīja, apšaudīja no dažādiem kalibriem. Rezultātā uz kājnieku kaujas mašīnas M2 Bradley tika uzstādīts 25 mm lielgabals M242 Bushmaster, kas spēja cauršaut jebkuras padomju vieglās bruņutehnikas priekšējās bruņas.

Imitācijas un trofejas

Tomēr amerikāņiem katastrofāli trūka pretinieka tehnikas paraugu un rezerves daļu. Galu galā OPFOR tika apbruņotas ar dīvainiem "mutantiem" – vienības saņēma par padomju mašīnām nomaskētu amerikāņu tehniku.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

80. gados ASV noliktavās sakrājās aptuveni tūkstotis vieglo tanku Sheridan. Tos nolēma izmantot OPFOR interesēs. Uz šo mašīnu bāzes radīja tanku T-72, BMP-1, pašgājēja zenītiekārtu "Šilka" un pašgājējlielgabalu "Gvozdika" imitācijas. Vēlāk parādījās par T-72 un BMP-2 maskēti bruņutransportieri M113 un M2 Bradley.

Par īstu zelta laikmetu OPFOR kļuva periods pēc PSRS sabrukuma. Varšavas līguma organizācijas bijušās valstis labprāt pārdeva amerikāņiem vai pat dāvināja bez maksas militāro tehniku. Toreiz OPFOR vienības saņēma tankus T-72 un T-80U, kājnieku kaujas mašīnas BMP-2, bruņutransportierus BTR-80, zenītraķešu-lielgabalu kompleksus "Tunguska", artilērijas sistēmas un daudz ko citu.

Visa tehnika tiek izmantota. Piemēram, daļu "trofeju" pastāvīgi izmanto ASV Jūras kājnieku korpusa 1. divīzijas 3. amfībiju-trieciena bataljons Kemppendltonas bāzē Kalifornijā. Bruņutehnika tiek izmantota poligonā pastāvīgās dislokācijas vietā.

Jūras kājnieku rīcībā ir arī vairāki helikopteri Mi-24, kas saņemti no bijušā sociālistiskā bloka valstīm. Militāro mācību kursā bija iekļauts vingrinājums ar mērķi mazināt karavīru bailes no krievu šausmīgā "krokodila". Vienība sagulst līdzenā laukā, bet helikopters vairākkārt nolido minimālā augstumā un maksimālā ātrumā virs karavīriem. Aukstā kara laikā Mi-24 lomu tēloja helikopteri-amfībijas Sikorsky SH-3 SeaKing un franču Aerospatiale SA 330.

"Sarkanie" meistari

Gaisa pretinieka loma mācībās ASV parasti tiek piešķirta eskadriļai "Agresors", kas saformēta 70. gadu sākumā. Tā lido ar PSRS un Krievijas kara lidmašīnu imitācijām. Vispirms tās bija amerikāņu F-5 ar sarkanām zvaigznēm uz spārniem, bet jau 1973. gadā atveda pirmo oriģinālo MiG-21F-13, ko izraēlieši sagrāba no arābiem. Jau dažus gadus vēlāk Nevadas debesīs pacēlās MiG-21bis un MiG-23.

Pēc PSRS sabrukuma "agresoru" rokās tika modernākas mašīnas. Piemēram, 2016. gada decembrī tika nofotografēts iznīcinātāja Su-27 mācību lidojums Nevadā kopā ar amerikāņu F-16. Domājams, Su-27 nokļuvis ASV no Ukrainas. Mediji vēstīja, ka amerikāņiem ir vairākas tādas mašīnas, kā arī vairāk nekā divi desmiti frontes iznīcinātāju MiG-29. Tomēr "agresoru" parka pamatā ir Krievijas kamuflāžas krāsās "tērpti" F-5, F-15, F-16 un F/A-18.

Līdztekus "atmosfērai" šīs vienības imitē pretinieka lidmašīnu taktiku un tehniskās īpatnības. ASV Gaisa spēkos valda uzskats, ka tas ir ļoti svarīgi no psiholoģiskā viedokļa.

Jau Otrā pasaules kara laikā amerikāņi ievēroja, ka liela daļa jauno pilotu "sastingst", pirmo reizi tiekoties ar pretinieku. Zaudētās sekundes daudziem maksāja dzīvību.

Komandieri uzskata, ka regulāri treniņi ar "agresoriem" vajadzētu pilotiem padarīt ienaidnieka tēlu ierastāku.

35
Tagi:
Pentagons, ASV GS, Krievijas GKS

Trīskāršs trieciens pandēmijai: Krievijā sāk testēt trešo vakcīnu pret koronavīrusu

0
(atjaunots 20:14 21.10.2020)
Krievijā sākušies trešās vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumi, kuru izveidoja M. Čumakova vārdā nosauktajā centrā. Tās radītāji cer, ka decembrī Veselības ministrija piereģistrēs jauno preparātu un līdz gada beigām sāksies tā masveida ražošana.

Iepriekš valsts reģistrāciju izgāja arī vakcīna, kuru izstrādāja Novosibirskas zinātniskais centra "Vektor". Tāpat noslēgumam tuvojas pasaulē pirmās vakcīnas "Sputnik V" izmēģināšana. Šobrīd notiek trešais Krievijas preparāta testēšanas posms ārzemēs, no tā iznākuma būs atkarīgas vakcīnas perspektīvas starptautiskajā tirgū.

0
Tagi:
vakcīna, Krievija
Pēc temata
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes