Tālā darbības rādiusa radiolokācijas identifikācijas un kontroles lidmašīna (TLRR) A-100

"No tāda nenoslēpsies": Krievija atradusi iespēju pieskatīt NATO

60
(atjaunots 13:22 18.04.2020)
Modernas, tehnoloģiski attīstītas, "tālredzīgas" – pirmās tālā darbības rādiusa radiolokācijas lidmašīnas A-100 "Premier" stāsies ierindā jau 2024. gadā.

Plānots, ka tās būtiski paplašinās kara aviācijas iespējas un ļaus droši kontrolēt gaisa telpu visos stratēģiskajos virzienos. Par to īpatnībām un perspektīvām portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Lidojošais izlūks

Par jauno tālā darbības rādiusa radiolokācijas identifikācijas un kontroles lidmašīnu (TLRR) A-100, kuras izstrāde tika sākta 2000. gadu beigās, runas sākās 2011. gadā. Krievijas Gaisa kara spēku komandieris ģenerālpulkvedis Aleksandrs Zeļins toreiz paziņoja, ka darbs pie lidmašīnas projekta tiks pabeigts piecu gadu laikā, taču projekts bija sarežģīts, un termiņus nācās atlikt: prototips pacēlās gaisā tikai 2017. gada beigās. Aizkavējusies arī sērijveida ražošana, jo A-100 plānots aprīkot ar jaunākajiem Krievijas zinātnieku sasniegumiem aizsardzības rūpniecībā.

"Premier" ir nākamais solis pēc A-50 un A-50U, - aģentūrai RIA Novosti pastāstīja žurnāla "Arsenal Otečestva" galvenais redaktors Viktors Murahovskis. – Lidmašīna A-100 ir aprīkota ar pilna redzesloka lokatoru, kas dažādos režīmos identificē gaisa mērķus un dažus objektus uz ūdens un zemes, kā arī palīdz pavērst pret tiem kara aviāciju, jūras un sauszemes trieciena sistēmas. Pēc būtības, tas ir multispektra lidojošais izlūks un spēj kontrolēt gaisa telpu vairāku simtu kilometru rādiusā."

© Sputnik / Алексей Никольский
Tālā darbības rādiusa radiolokācijas identifikācijas un kontroles lidmašīna A-50

"Premier" radiolokācijas stacija izmanto antenu ar aktīvu fāzēto režģi un var vienlaikus kontrolēt līdz 300 mērķus 650 kilometru attālumā. Tātad tā pārspēj amerikāņu analoga - Boeing E-3 Sentry iespējas. A-100 jaunā radiolelektroniskā aparatūra automātiski apstrādā informāciju un sagatavo mērķa rādītājus, sastāda lidojuma uzdevumu kara aviācijas lidmašīnām.

"Premier" ir būvēts uz modernizētās kara transporta lidmašīnas Il-76MD-90A bāzes. Tai raksturīga vērā ņemama celtspēja, digitālā vadības sistēma, kā arī "stikla kabīne" – elektroniskais rādītāju panelis pilota kabīnē. Lidmašīnā ir aptuveni 20 tonnas smagas radioelektroniskas iekārtas, un lidaparāts spēj sešas stundas strādāt vairāk nekā tūkstoš kilometru attālumā no bāzes.

Vajadzīgi vairāki desmiti

А-100 ir ne tikai izlūks, tā ir arī mobilais komandpunkts, kas nodrošina stabilus sakarus ar bruņoto spēku grupējumiem un vienlaikus saņem informāciju no saviem radariem un kosmiskajiem satelītiem. Tā spēj vienatnē efektīvi turpināt readioelektroknisko cīņu.

"Šī lidmašīna ir GKS pārvaldes integrētās automatizētās sistēmas elements, - atzīmēja Murahovskis. – Tā ir parādījusies savlaicīgi – A-50 tagad vairs nespēj pilnā mērā pildīt Gaisa kosmisko spēku un mūsu ārvalstu pasūtītāju vajadzības. Pat Indija savu izlūku, kas veidots uz A-50 bāzes, aprīko ar Izraēlā ražotajiem radioelektroniskajiem līdzekļiem un lokatoriem. Esmu pārliecināts, kad parādīsies A-100, tas būs pieprasīts ārvalstīs."

Eksperts konstatēja, ka Krievijas GKS vajadzīga nevis viena, bet gan vairāki desmiti tamlīdzīgu mašīnu – vairāki lidaparāti katrā GKS un PGA armijā. Turklāt dažu virzienu pastiprināšanai vajadzīgas centrālās pakļautības lidmašīnas. Murahovskis uzsvēra, ka ir ļoti sarežģīti ātri uzbūvēt lielu skaitu kompleksu. Šim nolūkam vajadzīga spēcīga kooperācija simtiem aizsardzības uzņēmumu starpā. Tiesa, aizsardzības ražošanas kompleksam citu variantu vienkārši nav – Krievijas kara aviācijai draud risks "kļūt aklai" ar novecojošajām A-50.

Patlaban Krievijas GKS rīcībā ir 14 lidaparāti A-50, vēl astoņi nodoti glabāšanā, kā arī pieci pilnveidoti A-50U. Tie visi iekļauti 144. tālās radiolokācijas aviācijas pulkā.

Pārbaude karā

Pirmās modifikācijas lidmašīna nonāca bruņotajos spēkos jau 1985. gadā. Toreiz tā bija moderna tālās radiolokācijas lidmašīna ar trīskoordināšu RLS ar pasīvo pelengācijas režīmu, saņemtās informācijas nolasīšanas un atainošanas aparatūra, digitālais skaitļošanas komplekss iznīcinātāju notēmēšanai pret gaisa mērķiem un daudz kas cits.

Modernizētās versijas A-50U izmēģinājumi noslēdzās 2009. gada nogalē. Izstrādātāji pilnveidoja pārvaldes un sakaru līdzekļus, modernizēja taktiskās ekipāžas locekļu darba vietas. Tagad visa informācija atainojas viņu priekšā šķidro kristālu displejos. Svarīgs jauninājums ir arī bufete ar iekārtām ēdiena sasildīšanai.

Kopš ekspluatācijas sākuma A-50 piedalījās plašās mācībās un bruņotajos konfliktos. Operācijas "Tuksneša vētra" laikā izlūki riņķoja virs Melnās jūras, kontrolējot situāciju Turcijas gaisa telpā. Čečenijas kampaņas gados A-50 kontrolēja situāciju Ziemeļkaukāza gaisa telpā, lai nepieļautu ieroču piegādes kaujiniekiem no ārzemēm. Tagad A-50 un to "jaunākie brāļi" A-50 izmanto aviācijas grupa Sīrijā.

60
Tagi:
NATO, Krievija

Ko nu iesākt? Igauņu armiju pārvarējis ģenerālis Sals

8
(atjaunots 16:36 21.01.2021)
Igaunijā noticis tas, par ko visi tur nopietni bažījās. Republikas bruņotos spēkus neitralizējis un sakāvis reālais, ne iedomātais pretinieks.

Šoziem igauņu karavīri beidzot visu ir sapratuši par valsts nacionālā karoga krāsām. Viņu karogs apzimē baltu sniegu apakšā, aukstas zilas debesis augšā un vienu treknu melnu joslu pa vidu. Pēc visiem tiem manevriem svaigā gaisā acīs tumst un zobi klab, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans.

Tapas poligonā ar vareno igauņu armiju gadījusies varena nelaime. Noticis tas, no kā visi baidījās. Armiju neitralizējis un sakāvis reālais, ne iedomātais pretinieks. Tātad tomēr iebrucis. Un ne jau kaut kur pamalē, - viņu pašu mācībās. Tur, kur igauņi paši, nu, vai pēc  vecāko brāļu scenārija lemj, ko un kā viņiem uzvarēt. Uzvar gan vienmēr vienus un tos pašus krievus.

Bet te... varbūt pandēmija iejaucās, varbūt puiši neiespringa pēc svētkiem, tomēr viņi pavisam piemirsuši, ka ģenerālis Sals dien Krievijas armijā. Jāpiebilst gan, ka pie viņiem bija -12. No krievu viedokļa tas drīzāk bija kapteinis Vēsums. Tik un tā igauņu karavīri dabūja cepures, bet izrādījās, ka tās nemaz nesilda pat tādā laikā. Bet citu viņiem nav. Tikai vieglas galvassegas ar sintētisko kažoku. Kepkas.

Tikai puteņos kļūst skaidrs, ka jēgas no tām pamaz. Ātri uzsūc valgmi, pārklājas ar ledu. Piedevām vēl tik tikko turas uz galvas – krīt nost ne tikai aktīvu kustību dēļ – to pat vējš nopūš. Nav jau gluži tā, ka igauņi būtu tādi siltumnīcas dīgsti, tomēr sals it nemaz nevairo cīņasspēju, ja ekipējums, tā sakot, neiet krastā. Varēja tak paši tos manevrus "nosačkot". Būtu vismaz pagaidījuši. Citādi tak skudriņas skrien. Nē, nekā nebija. Lūdzu, te jums būs apstākļi, tur – klajas debesis. Nē, sals veselībai par labu nenāk, tie ir tīrie meli. Krievu propaganda.

Igauņi teju vai nepameta kvazicīņas lauku. Jā, karsti gan ir igauņu puiši, bet ar nosalušām ausīm neko daudz nesakarosi. Labi, ka komandieri apžēlojās un atļāva puišiem uzvilkt kapuces, lai arī noteikumi to neparedz. Vismaz sasildījas, ja ne uzvarēja.

Pavisam cita lieta ir ausaines: siltas, uzticamas, ar dabisku kažokādu – tagad atceras tie, kam gadījies ostīt pulveri vēl padomju laikos. Paklusām gan, jo te par tādām atmiņām var pa taisno no Tapas uz etapu aiziet. It īpaši, ja ar tādām pašām skumjām atcerēsies kokardi, kas to ausaini rotāja.

Bet Igaunijā pat bez īsta sala pagadās īsti atsaldētie. Tie, kas ar Krieviju karo, paši savos kabinetos sēdēdami. Bet karavīri jau nav pie vainas. Viņiem dota pavēle. Protams, viņi gatavi pildīt jebkuru pavēli, pat nosaldēt ausis, lai vecmāmiņai iespītētu. Vecmāmiņai – ne jau ļaunākajam ienaidniekam. Ja nu kļūs kurli pašā nepiemērotākajā brīdī un nesadzirdēs ienaidnieka doto, iespējams, labāko padomu viņu dzīvītē – padodieties vai tiksiet iznīcināti.  

8
Tagi:
armija
Pēc temata
Eksperts paskaidroja, kāpēc pat NATO Baltija nevar iztikt bez Krievijas
Labs biznesa projekts: 15 gadu laikā NATO izsūknējusi no Latvijas 5 miljardus eiro
NATO karavīri Baltijā sūdzas: viņus "izseko krievi"
Ziemeļu straume 2

"Ziemeļu straume 2" noteiks Vācijas un ASV attiecību likteni

4
(atjaunots 12:46 21.01.2021)
Savā inaugurācijā Džo Baidens saņēma ne visai patīkamu dāvanu no ASV galvenā partnera — Vācijas. Tā ir rūpīgi iesaiņota un ar lentīti pārsieta problēmu kvintesence, ar kurām būs jānodarbojas jaunajai administrācijai.

Amerikas Savienotās Valstis ieviesušas sankcijas pret Krievijas kuģi "Fortūna", kas piedalās "Ziemeļu straumes 2" būvniecībā. Turklāt, pēc Vācijas mediju ziņām, ASV vēstniecība Berlīnē informēja Vācijas valdību par jaunu ierobežojošo pasākumu ieviešanu, portālā RIA Novosti stāsta Irina Alksnis.

Vācu varas iestādes uz to reaģēja ar aizvainojoši aukstasinīgu komentāru, sak, tās "ar nožēlu ņēmušas to vērā", proti, pat neizrādīja formālu satraukumu.

Šie notikumi organiski turpina citu nozīmīgu incidentu dienu iepriekš.

Bijušais ASV valsts sekretāra vietnieks un Džo Baidena ārpolitikas padomnieks vēlēšanās Nikolass Bērnss nāca klajā ar ideju: vienlaicīgi iesaldēt Amerikas sankcijas pret gāzesvadu un tā būvdarbus, lai jaunā administrācija saņemtu "iespēju konfidenciāli un apdomīgi aprunāties ar Vācijas valdību un citām iesaistītajām valstīm".

Acīmredzot Bernss rīkojās nevis pēc savas iniciatīvas, bet gan atskaņoja Vašingtonas priekšlikumu.

Taču vācieši tam vienkārši atmeta ar roku. Enerģētikas komitejas priekšsēdētājs Klauss Ernsts nosauca Vācijas enerģētikas politikas apspriešanu ar Savienotajām Valstīm par "absolūti nepiedienīgu". Viņš uzsvēra, ka "Ziemeļu straumes 2" būvniecība ir vienīgi Eiropas darīšana, tai ir visas nepieciešamās atļaujas un tāpēc tā ātri jāpabeidz.

Amerikāņu ārpolitiku pēdējo gadu desmitu laikā, kurā radās viena vienīga kļūme – Donalda Trampa prezidentūra  un ko iecerējuši atjaunot demokrāti, visbiežāk raksturo kā globālismu. Tajā ir divas galvenās un vienādi nozīmīgas sastāvdaļas – procedūrinstitucionālā un ideoloģiskā.

Par ideoloģiju atbild visliberālāko ideju apjomīgais komplekss — no LGBT progresa līdz nepieciešamībai cilvēcei atteikties no gaļas izmantošanas pārtikā ekoloģisko apsvērumu dēļ. Turklāt adeptu radikālisms, prasība uzticēties "vienīgajai pareizajai mācībai" un citādi domājošo vajāšana kļūst arvien stingrāka.

Institucionālā daļa sabiedrībai tāpat ir labi pazīstama – tā ir pārnacionālo organizāciju, dokumentu un procedūru sistēma. Populārs ir viedoklis (un tas ir pamatots), ka tieši tāpat ASV ilgus gadus stiprinājusi savu virskundzību ar mērķi uzspiest pasaulei tām izdevīgus spēles noteikumus un uz visiem laikiem stiprināt savu globālo līderību.

Taču sen jau ir skaidrs, ka kaut kas ir aizgājis greizi. Daudzas valstis iemācījušās spēlēt un uzvarēt tām netaisnīgā sistēmā. Krievija un tās veiksmīgā PTO noteikumu izmantošana savā labā ir drīzāk piemērs, nevis izņēmums. Par to runāja Donalds Tramps visus četrus gadus, bez svārstīšanas izvedot ASV no daudziem starptautiskajiem līgumiem un organizācijām: patiesībā tie nav tik izdevīgi Amerikai, kā visi pieraduši domāt.

Nav grūti uzminēt, ka nedaudziem privileģētiem ASV partneriem, kuru vidū ir arī Vācija, ir īpašie bonusi, un, kā jau kļuvis skaidrs, tie prot šos bonusus labi izmantot.

Tieši tāpēc Berlīnei bija tik neizdevīgs Tramps, kurš nekautrējās klāt vaļā visu taisnību un jauca nost visu to shēmu, ko Vācija paklusam izveidojusi savas suverenitātes atgūšanai, izmantojot Ameriku savās interesēs.

Tāpēc Vācijas valdība ar sajūsmu sagaidīja Baidenu kā jauno ASV prezidentu: tas sola vāciešiem komfortablākā attiecību formāta atgriešanos – ar propagandiskās retorikas pilnīgu sakritību un nesteidzīgu politisku procesu kuluāros, kura aizsegā var veiksmīgi virzīt Vācijas izdevīgos jautājumus.

Tas notiek arī ar "Ziemeļu straumi 2". Pēdējo mēnešu laikā ir veikti soļi, lai maksimāli pasargātu gāzesvadu no aizokeāna sankciju spiediena. Tika nomainīti tas pašas "Fortūnas" īpašnieki. Mēklenburgas-Priekšpomerānijas zemes parlaments izveidoja fondu, kam jāveicina projekta darbība.

Interesantākais ir tas, ka ar šīs struktūras palīdzību vācieši cenšas ar vienu šāvienu nošaut divus zaķus: līdztekus būvdarbu atbalstam tās nodrošina arī informatīvi ideoloģisko pavadību, jo jaunās organizācijas nosaukums ir "Klimata un vides aizsardzības fonds Mēklenburga-Priekšpomerānija", bet oficiālais mērķis –veicināt "Vācijas klimatisko mērķu sasniegšanu". Tādējādi tiek pārtverti ekoloģijas jautājumi, jo uzbrukumiem "Ziemeļu straumei 2" valsts teritorijā visbiežāk tiek izmantoti "zaļie".

Džo Baidena komanda nokļuvusi sarežģītā situācijā. Viņi nevar - kā to būtu darījis Tramps - sarīkot savam stratēģiskajam partnerim skaļu skandālu, pieņemot pret viņu radikāli stingrus pasākumus. Tas vienkārši ir pretrunā ar Rietumu vienotības atjaunošanas nostādnēm, ar kurām demokrāti atgriežas pie varas. Pie tam Berlīne demonstrē Vašingtonai visdziļāko ideoloģisko atbalstu, ko kārtējo reizi parādija sinhronā sašutumā attiecībā uz Alekseja Navaļnija aizturēšanu Krievijā.

Taču ierastās darba metodes – mazi kašķīši kuluāros un pakāpeniska spiediena palielināšana draud vilkties mēnešiem ilgi: vācieši lieliski prot organizēt starptautiski birokrātisku ķēpāšanos. Pa to laiku "Ziemeļu straumi 2" vienkārši pabeigs, un amerikāņi būs visur nosebojušies.

Rezultātā jau no Džo Baidena prezidentūras pirmajām dienām jaunā administrācija būs spiesta savā darbā izvēlēties starp kategoriski nepieņemamu trampismu un ideoloģiski pareizu, bet kategoriski neefektīvu liberālu globālismu.

Tomēr Vācijai ir savas grūtības. Nesen "Gazprom" brīdināja par riskiem "Ziemeļu straumei 2" politiskā spiediena dēļ, kas var novest pie projekta apturēšanas vai pat atcelšanas. Tas ir brīdinājums - pirmām kārtām Berlīnei, kas, tiecoties pēc neatkarības un ģeopolitiskās nostiprināšanās, nolēma izspēlēt izaicinoši antikrievisku kārti – Navaļnija saindēšanas lietu, un kārtējo reizi aizmirsusi, cik sāpīgi Krievija prot atbildēt uz šādu rīcību.

4
Tagi:
sankcijas, Ziemeļu straume 2, Krievija, Vācija, ASV
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
"Ziemeļu straume 2": kāpēc ASV liek šķēršļus gāzesvadam un ko par to domā Eiropa
ASV neatmetīs centienus kaitēt "Ziemeļu straumei 2"
"Strādā par spīti visam": "Ziemeļu straume 2" izgājusi finiša taisnē
Eksperts: "Gazprom" ir viss, lai pabeigtu "Ziemeļu straumi 2"