Kravas automašīnas no koronavīrusa mirušo līķu pārvadāšanai Ņujorkā, foto no arhīva

Morgi tiek galā, slimnīcas ne. Kāpēc ASV stāv uz katastrofas sliekšņa

58
(atjaunots 12:39 18.04.2020)
Prezidents Donalds Tramps un štatu gubernatori skaidro attiecības, bet koronavīrusa pacientu skaits ASV jau tuvojas 700 tūkstošiem. Trūkst vietu slimnīcās, toties dažviet stāv tukši veseli hospitāļi ar simtiem vietu.

Ar grūtībām, šķiet, tiek galā tikai Ņujorkas morgi. Par to, kas notiek epidēmijas pārņemtajās ASV, portālā RIA Novosti stāsta Sofja Meļņičuka.

Stāvoklis ASV

Koronavīrusa rezultātā Ņujorkas štatā miruši jau vairāk nekā desmit tūkstoši cilvēku. Štata gubernators Endrjū Kuomo neslēpj šausmas. Jau vairākas nedēļas viņš apgalvo valdībai, ka viņam vajadzīgi vismaz 30 tūkstoši PMV aparātu, taču pagaidām viņš saņēmis tikai 11 tūkstošus. Baltais nams sola vēl divus tūkstošus. Un tomēr marta beigās prezidents pārmeta štata vadītājam, ka viņš krītot panikā. Toreiz Trampam šķita, ka Ņujorkai pietiktu ar četriem tūkstošiem MPV aparātu.

Dažu dienu laikā izvērsās katastrofa. Februāra beigās valstī bija tikai daži desmiti inficēšanās gadījumu, un prezidents apliecināja, ka situācija tiekot kontrolēta. 20. martā inficēto skaits tuvojās desmit tūkstošiem, bet sešas dienas vēlāk pieauga septiņkārt. ASV ieņēma līdera vietu pasaulē ar 80 tūkstošiem inficēto un pagaidām skumjo statistiku saglabā.

Patlaban, saskaņā ar Džona Hopkinsa universitātes datiem, koronavīruss diagnosticēts nepilniem septiņsimt tūkstošu amerikāņu, vairāk nekā 34 tūkstoši miruši.

Kam pilnvaras ir "absolūtākas"

Stāvoklis pasliktinās visos štatos. Federālā valdība izsludināja ārkārtas situāciju un koordinē kopējo cīņu ar epidēmiju, tomēr lēmumus uz vietas pieņem gubernatori.

Likumdošanas iniciatīvas ir dažādas. Piemēram, Alabama nākusi klajā ar likumprojektu, kas paredz "sasist dūres, nevis spiest roku" tikšanās reizē. Slēgtas valsts skolas Arizonā, Ņūdžersijā, Ohaio, Tenesijā, Vašingtonā. Subsīdijas veselības aprūpes sistēmai, palīdzība biznesam, bezdarbniekiem un citi pasākumi arī ir reģionālo valdību ziņā. Vēl vairāk, trīs štati rietumu krastā – Kalifornija, Vašingtona un Oregona – noslēguši vienošanos par kopīgām pūlēm cīņā pret epidēmiju. Trijotne apņēmusies sadarboties arī pēc karantīnas.

Austrumu piekrastē Konektikutas, Delavēras, Masačūsetsas, Ņūdžersijas un Ņujorkas gubernatori arī nolēmuši dibināt komiteju, kurā strādās veselības aprūpes un ekonomiskās attīstības jomu pārstāvji, lai apspriestu iespēju atvērt štatus un atgriezties pie normālas dzīves.

Tomēr jau dažas stundas vēlāk Donalds Tramps negatīvi novērtēja "patvaļu". "Viņi neko nevar izdarīt bez ASV prezidenta atļaujas, - viņš apgalvoja. – Prezidenta pilnvaras ir absolūtas."

Valsts Konstitūcijas 10. grozījums paredz, ka veselības aprūpes krīzes apstākļos štatiem ir tā saucamā policepower — pilnīga vara nepieciešamo pasākumu ieviešanai. Nav saprotams, par kādām tieši "absolūtām pilnvarām" runāja Tramps.

Kāpēc nav iespējams izmantot visas slimnīcas

Viena no galvenajām problēmām, ar ko saduras mediķi visā pasaulē epidēmijas karstumā, ir vietu trūkums slimnīcās. Veselības aprūpes sistēmas ir pārslogotas, slimnīcas – pārslogotas, tiek celti lauka hospitāļi.

ASV ir 6147 hospitāļi, no tiem 5198 ir tā saucamās community - nefederālās iestādes. Tās sadalītas trijās kategorijās: nevalstiskās nekomerciālās (2937), privātās (1296) un štatam vai vietējai valdībai (965) piederošas. Valstī kopā ir 924 107 vietas slimnīcās.

Privātās un valsts slimnīcas ir sadalītas nevienmērīgi. Piemēram, Filadelfija (Pensilvānijas štats), kurā ir aptuveni septiņi tūkstoši slimnieku, ir lielākā pilsēta ASV, kur nav nevienas valsts medicīnas iestādes. Pie tam tur, tāpat kā dažās citās lielpilsētās, kurās Covid-19 izplatās aizvien vairāk, bet slimnīcas stāv tukšas.

Ņujorkas Brīvības statuja, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Филиппов

Pensilvānijas administratīvajā centrā aiz nabadzības sliekšņa dzīvo aptuveni 400 tūkstoši cilvēku, tas ir, aptuveni 26% iedzīvotāju. Līdz pērnā gada septembrim viņi varēja lūgt bāzes medicīnisko palīdzību Hannemana universitātes slimnīcā ar 496 vietām. Taču tās īpašnieks bankrotējis, un ēka pašā pilsētas centrā stāv tukša.

Šo iestādi var izmantot, taču pilsētas vadībai nāksies ēkas nomāt no izputējušā īpašnieka – maksāt 27 dolārus par vietu diennaktī. Ņemot vērā nodokļus, apkalpošanas un apdrošināšanas izdevumus tas pilsētai izmaksās apmēram 900 tūkstošus dolāru mēnesī.

Losandželosas vadība pēc šīs shēmas jau nomā vietas Sentvinsenta medicīnas centrā, kurš tāpat izputēja 2018. gadā.

Valsts otrā malā, Ņūorleānā, kur inficēto skaits uz vienu iedzīvotāju salīdzināms ar dažiem Ņujorkas rajoniem – 1,5 tūkstoši uz simt tūkstošiem iedzīvotāju, pilsētas centrā tukša stāv Charity slimnīca. Bijusī valsts slimnīca gan iekļauta jaunā privātā medicīnas centra sastāvā, taču nav strādājusi kopš "Katrīnas" laikiem 2005. gadā.

Kā tiek galā morgi

Pandēmijas centrā – Ņujorkā – visiem spēkiem strādā ne tikai slimnīcas, bet arī morgi. Agrāk lielpilsētā vidēji mira 158 cilvēki diennaktī, tagad no koronavīrusa ik dienas mirst vairāki simti.

Tomēr masveida mirstībai, izrādās, varasiestādes bija gatavas labāk nekā masveida ārstēšanai. Jau 2008. gadā tika publicēts "Darba plāns gripas pandēmijas apstākļos ar nāves gadījumiem slimnīcā un ārpus slimnīcas" uz 93 lappusēm. Sliktākais scenārijs – 50 tūkstoši letālu gadījumu divu mēnešu laikā. Daļa šajā dokumentā publicēto norāžu jau stājušās spēkā. Aprīļa sākumā pilsētas ielās tika uzstādīti 45 mobilie morgi – saldētavas ar 3,5 tūkstošiem vietu. Rajona krematorijas pēc varasiestāžu rīkojuma strādās cauru diennakti vismaz līdz 30. jūnijam.

Plāna otrā daļa paredz nogādāt līķus apglabāšanai Harta salā netālu no Bronksas. Kapraču lomu iecerēts uzticēt cietumniekiem no Raikera salas. Taču arī tur Covid-19 jau diagnosticēts 200 cilvēkiem.

Ārkārtas gadījumā mirušos apglabās brāļu kapos vietējās kapsētās pa desmit līķiem, katrs – atsevišķā zārkā. Taču jāpiebilst, ka tas ir sliktākais variants, no kura, iespējams, izdosies izvairīties.

Drūmi klājas arī Čikāgā. Pilsētas vadība jau atvēlējusi papildu noliktavu diviem tūkstošiem līķu, kā arī 14 mobilos morgus.

Kas var cerēt uz palīdzību

Viens no veselības sistēmas trūkumiem – ASV pilsoņiem nav valsts vispārējās obligātās apdrošināšanas sistēmas.

Aptuveni 28 miljoniem amerikāņu (gandrīz 10% iedzīvotāju) nav nekāda medicīniskā "drošības spilvena" un slimības gadījumā viņi var vērsties slimnīcā tikai uz sava rēķina. Pie tam rēķins par koronavīrusa infekcijas ārstēšanu var pārsniegt 30 tūkstošus dolāru.

No savas kabatas, domājams, nāksies maksāt arī tiem, kuri apdrošināšanas plānu pirkuši privātā kompānijā. Vienam cilvēkam tas vidēji izmaksā 440 dolārus mēnesī, ģimenei – 1168 dolārus. Parasti kompānija sedz aptuveni 80% medicīniskās apkalpošanas izdevumu, taču ne uzreiz.

Amerikāņiem, kuri dzīvo aiz nabadzības sliekšņa, pienākas tikai pamata valsts medicīniska apdrošināšana. Tomēr daudzas slimnīcas, kas sniedz palīdzību mazāk aizsargātajiem iedzīvotāju slāņiem, nav gatavas darbam pandēmijas apstākļos. Tur nav ne izolatoru, ne speciālu aizsargkostīmu un masku medicīnas personālam. Galu galā mediķi ir tikpat apdraudēti, kā viņu pacienti.

58
Tagi:
Donalds Tramps, ASV, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (762)

"Krievi to panākuši": vispasaules totalitārā lielvalsts ir gatava

5
(atjaunots 10:58 02.12.2020)
Nesen redzējām, kā acu priekšā dzimst XXI gadsimta totalitārā lielvalsts, kur mediji strādā ar fantomiem, svītro iebildumus un pleš plašumā tēzi "nē, nekāda viltojuma nebija, Tramps melo, trampisti arī melo".

Ziņu aģentūrai "Rossija segodņa" izdevies noskaidrot, par ko ASV sodīs Krieviju nākamos četrus gadus. Pieņēmums nav acīmredzams, tomēr ticams. Aģentūras speciālisti organizēja pētījumu (ar kodētu nosaukumu "Astoņkājis 3") par Krievijai veltītajām publikācijām desmit vadošajos amerikāņu medijos pēdējo sešu mēnešu laikā.

Rezultātā kļuva skaidrs, kādā kontekstā Krievija eksistē amerikāņu medijos (tātad arī politikā), un kāda ir Krievijas loma, portālā RIA Novosti stāsta Viktors Marahovskis.

Aptuveni kļūst skaidra gan attieksme pret Krieviju, gan gaidāmie soļi.

Labā ziņa: amerikāņu mediji tur Krieviju prātā, mīl un piemin, pat intensīvāk nekā 2016. gadā, kad, šķiet, "krievu histērija" sasniedza kalngalus (medijos par ceturto daļu pieauga materiālu skaits, kuros pieminēta KF).

Skumjāka ziņa: kopš iepriekšējā pārskata (no visas sirds iesaku palasīt materiālu, kas nāca klajā 2019. gada rudenī) pagājis apmēram gads, un tā laikā nekas ne vella nav mainījies. 

No 1227 Krievijai veltītām publikācijām, kas nākušas klajā no 1. augusta līdz 15. novembrim, speciālisti saskaitījuši precīzi nulli pozitīvu ziņu. Atrastas 46 (4% no kopskaita) publikācijas, ko var uzskatīt par neitrālām ("nē, krievi nav laiduši klajā toksisku tēmturi par Trampa uzvaru"; "nē, krievi nav ietekmējuši vēlēšanu rezultātu"; "krievi noliedz, ka būtu iejaukušies vēlēšanās").

Pārējie 96 procenti – ir apstulbota vienas un tās pašas mantras iedzīšana mērķaudtorijas prātos: krievi iejaucas vēlēšanās, krievi uzlauž jūsu prātus sociālajos tīklos, krievi atbalsta Trampu, krievi izplata melus.

Apdullinošie atkārtojumi ir tik garlaicīgi un bezcerīgi, ka nav pat jēgas kaut ko pētīt: kaut kur kabinetos vai mājās sēž kaut kādi žurnālisti un redaktori, pelēka masa, kam nekas nerūp, un piecreiz dienā (piemēram, CNN – 570 publikācijas 106 dienu laikā) vēra vaļā muti, lai paziņotu:

- Putins ilgojas atbalstīt savu "bro" Trampu un iejaukties mūsu vēlēšanās;

- Krievija joprojām cenšas uzlauzt mūsu vēlēšanas;

- Krievu troļļi iespaido auditoriju;

- Sociālie tīkli nepietiekami kontrolē krievu hakeru un troļļu darbības;

- Balsojot par Trampu, tu balso pēc tumšā lorda Putina pavēles.

Protams, tam nekad nav bijis ne mazākā sakara ar Krieviju. Tas ir mediju iekšējās dzīves elements ASV – valstī ar ļoti mazizglītotām masām un nepārtrauktu elektorālo ciklu. Valstī, kur mediju lielgabali, apšaudot iekšējos ienaidniekus, nepārtraukti bārsta pār auditoriju vienas un tās pašas hipnotiskās mantras, ieaudzina dogmas, kas aicina tuvākajās vēlēšanās nobalsot par to, par ko vajag (ziniet, to dēvē par demokrātiju).

2020. gads šajā mundrajā demokrātijā ienesa vienu vienīgu jaunievedumu: gigantiskās sociālās platformas Facebool un Twitter sāka cenzūru savā mediju telpā par labu demokrātu kandidātam Džo Baidenam.

Kas sākās?

- Tika aizbāztas mutes kolektīvās apziņas izpausmēm, kas glorificēja Trampu kā "cīnītāju ar izvirtuļu mafiju" (sk. aizliegumu Qanon), toties tika dota vaļa pretējai konspiroloģijai, kas demonizēja Trampu kā Putina marioneti un balto rasistu aizbildni;

- Tika aizbāzta mute pašam Trampam ik reiz, kad viņš nāca klajā ar kādu frāzi, ko "sociālā tīkla piesaistītie neatkarīgie eksperti" novērtēja kā nepatiesību (man izdevās atrast datus par 19. oktobri: Trampam aizbāza muti 65 reizes, un trakākie gājieni ar Trampa aizvēršanu vēl bija priekšā);   

- Tika pielikts punkts pat pašu oficiozāko mediju izmeklēšanai par to, kā Baidens ar ģimeni izpriecājās Ukrainā (te Twitter un Facebook strādāja kopīgiem spēkiem un ļoti rezultatīvi – par New York Post aprakstītajiem Baidena, juniora, piedzīvojumiem liela daļa demokrātu elektorāta pat neko neuzzināja).  

Faktiski mēs vērojām, kā dzimst XXI gadsimta totalitārā lielvalsts – burtiski mūsu acu priekšā. Lielvalsts, kur mediju telpas īpašnieki vienlaikus strādā ar fantomiem (tādiem, kā bēdīgi slavenā Krievijas iejaukšanās, kuras vienkārši nebija – to 5. novembrī konstatēja ASV Kiberdrošības un infrastruktūras drošības aģentūras vadītājs Kristofers Krebss) un dzēš laukā iebildumus, kā pēc fantastiskā demokrātu balsu pieauguma par 14 miljoniem apklusina skeptiķus un pleš plašumā tēzi "nē, nekāda viltojuma nebija, Tramps melo, trampisti arī melo".

...Šo un to ir vērts atzīmēt.

Protams, Krievija nekādi nespēj ietekmēt ASV administrācijas tālākos soļus. Pirmkārt, Amerikā nav un nekad arī nav bijis nekāda "prokrieviska lobija" (pie tam jo īpaši – republikāņu partijā; pati "prokrieviskākā" politiķe ASV patiesībā bija demokrātu marģinālā prezidenta kandidāte Tulsija Habarda, kas nez kāpēc neaicināja krievus sodīt un par to saņēma "krievu aktīva" iesauku).

Otrkārt un galvenokārt, ir jāpatur prātā viena vienkārša lieta: nu jau aptuveni veselu gadu desmitu ASV elite (politiķi, mediji utt.) nenieka nezina par Krieviju. Nekādi amerikāņu politiķi nebrauc uz toksisko Krieviju, neviens nav redzējis Maskavu, Sanktpēterburgu, Jekaterinburgu, Sibīriju un Kamčatku. Neviens nav ticies ar krieviem, varbūt tikai ar kādu diplomātu kārtējā kautiņā ANO. Informāciju par Krieviju viņi saņem no dziļi patoloģiskiem kadriem no transnacionālo politisko lesbiešu un skumīgo opozicionāru pulka, brīnumainā kārtā izdzīvojuši pēc Putina nāvējošajām indēm. Protams, arī tas atrodas viņu vērības perifērijā: visi galvenie ienaidnieki meklējami pašu nācijas rindās, un ar tiem viņi cīnās vispirms.

Vai ziniet, kur te slēpjas labā ziņa.

Visu iepriekšminēto iemeslu dēļ nav vērts uzskatīt, ka pret Krieviju tiks vērsti kaut kādi īpaši izsmalcāti sodi.

Lai izmantotu kaut kādus precīzus un individuālus pasākumus pret valsti, tā ir jāiepazīst. Ja kāds no lasītājiem mēģinājis kādā datorspēlē nožmiegt kādu augsta līmeņa bosu, viņš zina: bez kārtīgas izpētes nekas neizdosies.

Tātad ASV nespēj sāpīgi iesist Krievijai (gandrīz viss, ko varēja palaist, jau ir palaists pirms daudziem gadiem). Daudz ļaunāk: viņi nespēj pat koncentrēties uzdevumam sagādāt kaitējumu Krievijai.

Ļoti vienkārši: ASV ir uzvarējusi mediju un politiskā oligarhija, kas par galvenajiem ienaidniekiem uzskata iekšējos oponentus.

Tātad nāksies piespiest pie sienas:

- ticīgos konservatorus, kuri necieš "jauno vienlīdzību", tas ir, devianto minoritāšu bezierunu privilēģijas;

- baltos vīriešus par viņu priekšstatiem par pašu pilnvērtību un dzīves veida pamatotību;

- tradicionālo enerģētiku par labu "zaļajai".

Spokainie Krievijas draudi atkāpsies otrajā plānā, un pret tiem cīnīsies ar trokšņainām, tomēr neefektīvām metodēm.

Tas nenozīmē, ka Krievijas makroprojektiem, tādiem, kā "Ziemeļu straume 2" nekas nedraud. Taču nav pamata uzskatīt, ka draudi aug augumā.

Protams, Krieviju nemīl (varbūt pat ienīst – ko citu tad sagaidīt vienīgajai valstij pasaulē, kas spēj pusstundas laikā likvidēt hegemonu, ja būs vajadzība).

Tomēr totalitāra valsts, vienalga, vai tajā ir "vadonis", vai "demokrātija", no normālas valsts atšķiras ar to, ka galvenos ienaidniekus vienmēr meklē un atrod iekšienē.

Tātad atliek tikai pacietīgi pagaidīt.

Jā, vēl var sapirkties popkornu un saulespuķu sēkliņas.

5
Tagi:
sankcijas, demokrātija, Krievija, ASV
Pēc temata
Tramps parādījis Amerikai patiesību, ko tā nespēj panest
Putinam nav iemesla sveikt Baidenu
Zenītraķešu-lielgabalu komplekss Pancir, foto no arhīva

Krievu ieroči: 2020. gada provizoriskie rezultāti

32
(atjaunots 00:02 01.12.2020)
Krievijas aizsardzības rūpniecības komplekss un Aizsardzības ministrijas bruņojuma nomaiņas programma aizejošajā gadā bija izcili stabila pat ekonomiskās turbulences apstākļos, globālo izaicinājumu un draudu fonā.

Ar koronavīrusa pandēmiju saistītā vispasaules ekonomiskā krīze nav kaitējusi Krievijas valsts bruņojuma attīstības programmai (VBA-2020), un Krievijas stāvokli starptautiskajā bruņojuma tirgū, konstatēja militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Piegādes Krievijas bruņotajiem spēkiem ir pieaugušas par 11% salīdzinājumā ar pērno gadu. Pasūtītājiem ārvalstīs "Rosoboroneksport" piegādājis militāro produkciju par 10 miljardiem dolāru, saglabājis pasūtījumus aptuveni 50 miljardu dolāru līmenī un noslēdzis jaunus līgumus par 9 miljardiem dolāru.

Neiesaistoties bruņošanās sacensībās, kopš 2019. gada Krievijas armijas un flotes bruņojuma uzlabošanai tiek atvēlēti vairāk nekā 1,5 triljoni rubļu, pie tam 70% līdzekļu paredzēti modernajiem sērijveida paraugiem. Gada laikā bruņotie spēki saņēmuši vairāk nekā 2300 jauna bruņojuma vienības.

Krievijas floti papildinājušas 35 zemūdenes un kuģi – tikai Baltijas flote vien saņēmusi sešus jaunus raķešu kuģus. Pretgaisa aizsardzības sistēmu papildinājuši četri zenītraķešu sistēmas S-400 "Triumf" pulka komplekti un seši zenītraķešu-lielgabalu kompleksa "Pancir" divīzijas komplekti.

"VBA 2020" īstenošanas gaitā modernā bruņojuma līmenis armijā un flotē sasniedzis 70%, stratēģiskajos kodolspēkos – 83%, Gaisa kosmiskajos spēkos – 75%. Krievijas valsts bruņojuma attīstības programma 2011.-2020. gg. bija pirmā pilnībā realizētā programma, tā nodrošināja jaunu un mūsdienīgu bruņojuma un tehnikas spēku masveida piegādes. Paātrinājums turpinās, nākamgad karaspēki saņems vairāk nekā 3400 militārās tehnikas vienības – pastāvīgas gatavības vienību ekipējums ar jaunajiem bruņojuma paraugiem līdz 2022. gada sākumam pārsniegs 71%.

Problēmu lokā

Līdz ar Rietumu "partneru" sankcijām un negodīgo konkurenci lielas grūtības Krievijas bruņojuma eksportā sagādāja pandēmija. Jāpiebilst, ka tiek prognozēta vispasaules bruņojuma tirdzniecības rādītāju lejupslīde 2020. gadā epidēmijas rezultātā par 10%. Tomēr Krievija ir saglabājusi līdera pozīcijas. Krievu ieroči aizņem apmēram trešo daļu pasaules bruņojuma tirgā (otrā vieta pēc ASV).

Informācija par militāri tehnisko sadarbību pārsvarā ir slēgta, tomēr zināms, ka Krievija un Turcija parakstījušas otru līgumu par ZRS S-400 piegādēm, Ēģipte pasūtījusi 500 tankus T-90MS, noslēgts līgums par daudzfunkcionālo helikopteru Mi-38T pasūtītājam ārvalstīs. Indija ir gatava samaksāt 2 miljardus dolāru par Krievijas iznīcinātājiem MiG-29 un Su-30. Augsts eksporta potenciāls ir 5. paaudzes iznīcinātājiem Su-57E, modernizētajiem helikopteriem Mi-28NE un kuģu bāzes helikopteri Ka-52K. Ļoti pieprasīts ir zenītraķešu komplekss S-300V4 "Antei 4000" un "Armata" līnijas bruņumašīnas. Pie tam aptuveni 45% Krievijas bruņojuma eksporta veido aviācija. Jāpiebilst, ka daudzfunkcionālo iznīcinātāju eksporta vērtētais apjoms pasaulē 2020.-2030. gados sasniedz 110,7 miljardus dolāru, kaujas helikopteru eksporta – 65,3 miljardus dolāru.

Mūsdienīgās tehnoloģijas kaujas ierindā

Aizejošo gadu iezīmēja krievu ieroču kvantitatīvs (sērijveida ražošana) un kvalitatīvs (militārais pielietojums) izrāviens. Dažas spilgtas iezīmes – hronoloģiskā kārtībā.

Mūsdienīgais un universālais izlūkošanas un trieciena helikopters Ka-52 "Alligator" izmēģināts kaujas apstākļos Sīrijā. Tas spēj uzņemt līdz 2,8 tonnas arsenāla un šodien "pielaiko" spārnotās raķetes ar darbības rādiusu līdz 100 km (analogu pasaulē nav). Krievijas GKS rīcībā ir aptuveni 140 "Aligatori".

ZRLK "Pancir" šogad pirmo reizi "uzkāpis" uz kara kuģa klāja – tāda ir laika prasība. Lidaparātu un citu gaisa mērķu ātruma un trieciena iespējas pastāvīgi pieaug, izmērs un pamanāmība sarūk. Ir neracionāli tērēt dārgās S-300 vai S-400 raķetes pretinieka lētajiem bezpilota lidaparātiem. Kompaktā sistēma jūrā optimāli likvidē visu veidu mērķus gaisā attālumā no 20 km līdz kuģa bortam.

Krievijas Gaisa kosmiskie spēki sākuši pirmās jaunās ZRS S-350 "Vityaz" ekspluatāciju Ļeņingradas apgabalā. Tas būtiski uzlabo PGA Rietumu stratēģiskajā virzienā. Divizionā ir 12 iekārtas, katrā no tām – 12 raķetes. Kopā 1728 raķetes ir gatavas ātri un precīzi, automātiskā režīmā likvidēt mērķus gaisā attālumā virs 120 km un līdz 30 km augstumā. Noslēdzas zenītraķešu sistēmas S-500 "Prometei" izmēģinājumi. To gaitā raķete likvidēja mērķi rekordlielā 553 km attālumā. Sistēmas S-500 Melnās jūras virzienā no Krimas hipotētiski var notriekt agresora iznīcinātājus un stratēģiskos bumbvedējus virs Bukarestes, Ankaras vai Kijevas (šajā gadījumā attālums līdz mērķim nepārsniedz 550 km).

Šogad Krievijas Jūras kara flote pirmo reizi 28 gadu laikā pieņem veselas sešas zemūdenes: četras atomzemūdenes (projekti 955A un 885M) un divas dīzeļelektriskās zemūdenes (projekti 636.3 un 677). Desmit stratēģiskie 4. paaudzes zemūdens kreiseri (trīs "Borei" un septiņi "Borei A") kļūs par Krievijas kodoltriādes pamatu jūrā tuvākajos gadu desmitos. Tie nesīs vismaz 160 raķetes "Bulava" (1600 sadalošies lādiņi pa 100-150 kilotonnām) ar maksimālo darbības rādiusu līdz 8000 km attālumā. Krievija strauji rada jaunu zemūdens floti, kas spēj aizsargāt valsts intereses jebkurā Pasaules okeāna punktā.

Sākusies 5. paaudzes iznīcinātāju Su-57 sērijveida ražošana. Jaunais iznīcinātājs spēj fiksēt mērķus gaisā un uz zemes līdz 400 km attālumā, pavadīt līdz 62 objektus (un nodot informāciju par mērķi citām lidmašīnām un bezpilota lidaparātiem). Pirmajā partijā ir 76 iznīcinātāji Krievijas Aizsardzības ministrijas vajadzībām, perspektīvā trīs Su-57 aviācijas pulki nodrošinās Krievijas GKS iespēju stabili pieaugumu.

Aizritējuši fināla izmēģinājumi pirms jaunās smagās starpkontinentālās ballistiskās raķetes "Sarmat" nonākšanas stratēģisko raķešu spēku rīcībā. Tā spēj lidot pāri abiem planētas poliem. Principiāla atšķirība – iespēja izmantot jauno SBR ar hiperskaņas blokiem kā precīzu konvencionālo ieroci. Sasniedzot atmosfērā ātrumu aptuveni 15 Mahu apmērā (7 km/sek.), bloka kinētiskā enerģija garantē kodoluzbukumam raksturīgus bojājumus bez apvidus radioaktīva piesārņojuma. Hiperskaņas manevrējošo lādiņu priekšrocība – spēja ļoti precīzi koriģēt trajektoriju un trāpīt "ābolā" tūkstošiem kilometru attālumā no starta vietas.

Ar atomenerģētisko iekārtu aprīkotā dziļūdens aparāta "Poseidon" izmēģinājumi apstiprināja aparāta unikālās īpašības un praktiski neierobežoto pārvietošanās attālumu. Stratēģiskais starpkontinentālais dziļūdens aparāts spēj pārvietoties 1000 metru dziļumā līdz 10 tūkstošu kilometru attālumā ar 100 mezglu ātrumu (185 km/h). 24 metrus garo aparātu iespējams ekipēt ar konvencionālajiem vai kodoltermiskajiem lādiņiem. Tas paredzēts aviācijas bāzes grupējumu, stratēģisko zemūdeņu bāzu, pretinieka krasta infrastruktūras likvidēšanai.

Krievija sekmīgi noslēdz hiperskaņas raķetes "Cirkon" izmēģinājumus. Tas ir efektīvs precīzs bruņojums, kam nav analogu nevienā pasaules valstī. Oktobrī Baltajā jūrā no fregates "Admiral Gorshkov" borta palaistā "Cirkon" četrarpus minūšu laikā likvidēja mērķi Barenca jūrā 450 km attālumā un apstiprināja: Krievijas arktiskās robežas un Ziemeļu jūras ceļš ir droši aizsargāts. Raķetes ātrums pārsniedz 8 Mahus, lidojuma maksimālais augstums sasniedza 28 kilometrus. Projektā paredzēts, ka raķete sasniedz 9 Mahu ātrumu (vairāk nekā 10 789 km/h), darbības rādiuss – vairāk nekā 1000 km.

Krievijas Aizsardzības ministrija pieņēmusi lēmumu par atmīnēšanas robotu "Uran 6" piegādēm BS. Daudzfunkcionālais robotehniskais atmīnēšanas komplekss paredzēts koridoru radīšanai mīnu nožogojumos un vērā ņemamu teritoriju atmīnēšanai (iepriekš tas izmēģināts Sīrijā).

32
Tagi:
Krievijas Aizsardzības ministrija, Krievijas Bruņotie spēki, krievu ierocis