Aviācijas bāzes atomkuģis Ronald Reagan

Koronavīruss uzbrūk Rietumu flotēm un armijām

307
(atjaunots 12:53 11.04.2020)
Lielais skaits Covid-19 infekcijas gadījumu ASV un citu NATO valstu Jūras spēkos un sauszemes bruņotajos spēkos liecina par kolektīvo Rietumu vājo medicīnisko apgādi un militāro organizāciju.

ASV Aizsardzības ministrijas dati par 9. aprīli liecina, ka aviācijas bāzes atomkuģa "Theodore Roosevelt" ekipāžā ar koronavīrusu inficējušies 286 jūrnieki. Kuģis noenkurojies pie Guamas salas Klusā okeāna rietumu daļā, no 4800 ekipāžas locekļiem 1700 cilvēki ir karantīnā. Faktiski, aviācijas bāzes kuģis ir izsists no ierindas, rezerves ekipāžas mēdz būt tikai stratēģiskajām zemūdenēm.

Iepriekš vēstīts, ka divi ar Covid-19 inficēti cilvēki fiksēti aviācijas bāzes atomkuģa "Ronald Reagan" ekipāžā, kas atrodas Jokosukā (Japāna) un vēl ilgi neizies jūrā. Inficēto skaits noteikti ir pieaudzis, jo kara jūrnieki dzīvo un strādā ierobežotajās kuģa telpās. Atsevišķas kajītes nav pat visiem vecākajiem oficieriem.

6. aprīlī ASV armijā ar Covid-19 inficēti bija 1100 karavīri. Lielākais saslimušo skaits – 431 cilvēks – ir ASV Jūras spēkos. Nacionālajā gvardē (Pentagona rezerve, kas pakļauta federālajam centram un dislokācijas štatam) koronavīruss izsitis no ierindas vairāk nekā 300 cilvēkus.

Satraucoša situācija izveidojusies uz Francijas jūras spēku aviācijas bāzes kuģa "Charles de Gaulle" – 40 kara jūrnieki no 1760 ekipāžas locekļiem, iespējams, inficējušies. Šis kuģis komandēja daudzfunkcionālo grupu Atlantijā ar misiju "Foch", taču, ņemot vērā visas ekipāžas inficēšanās risku, priekšlaicīgi atgriežas jūras kara bāzē Tulonā. Misija nav izpildīta.

Nīderlandes Jūras spēku "Dolphin" tipa zemūdene marta beigās pārtrauca dežūru Ziemeļu jūrā koronavīrusa uzliesmojuma rezultātā (saslimuši 15 jūrnieki). Pēc atgriešanās Heldera bāzē visa ekipāža nokļuva karantīnā. Dežūra nav pabeigta.

Vēl viena Pērlhārbora

No militārā viedokļa, minētie fakti nav nejauša notikumu ķēdīte, tā ir Jūras spēku zemās noturības izpausme miera laikā. Spriediet paši: divi amerikāņu aviācijas bāzes kuģi noenkuroti – tas nozīmē mīnus divas aviācijas bāzes trieciena grupas ASV Jūras spēkos. Katra no tām ietver aviācijas bāzes kuģi un desmit trieciena kuģus un zemūdenes (kopējais ekipāžu skaits sasniedz 9000 cilvēkus). Tātad, līdz ar ilgstošu "Theodore Roosevelt" un "Ronald Reagan" cīņasspējas zudumu ASV zaudē iespējas demonstrēt spēku Klusā okeāna zonas svarīgākajos reģionos.

Faktiski, koronavīruss un pašreizējā situācija "izslēgusi" 20 trieciena kuģu potenciālu: tūkstoš jūras bāzes spārnotās raķetes "Tomahawk", 180 kara lidmašīnas (klāja aviācija) un 18 tūkstoši kara jūrnieku. Tā taču ir īsta Pērlhārbora. Pie tam Pentagons cenšas maksimāli slēpt ziņas par koronavīrusa nokļūšanu bruņotajos spēkos, lai neapdraudētu operatīvo drošību. Iespējams, reālais stāvoklis ASV JS ir daudz sliktāks.

Francijas aviācijas bāzes kuģa pirmstermiņa atgriešanās bāzē izjaukusi ļoti svarīgo misiju "Fozh", kuras mērķis bija būtiski paplašināt aviācijas bāzes grupas operatīvo telpu un daudzfunkcionālo iznīcinātāju Rafale cīņas iespējas, pateicoties jaunajai tālā darbības rādiusa mērķu identifikācijas elektroniskajai sistēmai (TALIOS). Tā ir nopietna izgāšanās.

Holandiešu zemūdene "Dolphin" ar inficēto ekipāžu pameta dežūras rajonu divas nedēļas pirms tās beigām. Tā ir plaisa NATO jūras aizsardzības sistēmā. Nav iespējams operatīvi aizvietot zemūdeni ar ekipāžu, reisi tiek plānoti mēnešiem uz priekšu (budžets, sagāde, jūrnieku sagatavošana). Tā nu hipotētiskais pretinieks uz divām nedēļām saņēmis rīcības brīvību Ziemeļu jūrā. Kauna lieta Nīderlandes flotei.

Visos minētajos gadījumos, ņemot vērā smago pandēmiju, ekipāžām vajadzētu aizliegt nokāpt krastā divas vai trīs nedēļas pirms iziešanas jūrā (banāla karantīna). Tiesa, koronavīruss tikai izgaismojis Pentagona un NATO izturības nepietiekamo rezervi.

"Klīstošā holandieša" gars

Īpašu uzmanību pelnījusi aviācijas bāzes atomkuģa "Theodore Roosevelt" komandiera Breta Krozjē atlaišana, kurš novēloti pauda raizes par viņam uzticētās ekipāžas likteni un lūdza palīdzību ASV JS centrālajā aparātā. Dienesta vēstulē Krozjē lūdza komandierus veikt stingrus pasākumus koronavīrusa uzliesmojuma apturēšanai. Tobrīd pozitīvs tests bija 200 jūrniekiem, aviācijas bāzes kuģis bija netālu no Guamas salas, un ekipāžas glābšana nešķita sarežģīta. Taču Pentagona vadītājs Marks Espers sākotnēji atteicās evakuēt jūrniekus. Droši vien tāpēc Krozjē satrauktās ziņas nokļuva medijos.

Mobilā laboratorija
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

ASV Jūras spēku ministrs Tomass Modlijs ļoti aizvainojoši atsaucās par kuģa komandieri, kurš uzdrošinājies "atkailināt amerikāņu flotes problēmas ķīniešu draudu priekšā". Viņš atbrīvoja kapteini Krozjē no amata par profesionālo neatbilstību. Pēc tam no amata atstādināja pašu JS ministru. Petīciju par Krozjē atjaunošanu amatā parakstīja vairāk nekā 253 tūkstoši amerikāņu.

Šis stāsts liecina par Pentagona problēmām, par nepārprotami nicīgo attieksmi pret jūrnieku – JS elites veselību. Tas nekādi nepalielina Savienoto Valstu militāro varenību, kā arī to sabiedroto un partneru drošību.

Šobrīd divi ASV aviācijas bāzes kuģi atrodas netālu no Persijas līča, - tie "savalda" Irānu. Ja "Roosevelt" un "Reagan" ekipāžas neatveseļosies, pēc dažiem mēnešiem nebūs maiņas līcī. ASV JS ierindā paliek seši aviācijas bāzes kuģi, ieskaitot arī tos, kuri patlaban ir remontā vai uzlādē reaktorus. Ar trīs grupu potenciālu visā Pasaules okeānā nepietiek, turklāt pandēmija vēl nav sasniegusi savus kalngalus.

Kad NATO galvenajā mītnē Beļģijā tika fiksēti pieci koronavīrusa infekcijas gadījumi, tika apturēta virkne alianses programmu un mācību, arī "Defender Europe 2020". Covid-19 diagnosticēts Polijas un Filipīnu ģenerālštābu priekšniekiem, Itālijā deviņi ģenerāļi nonākuši karantīnā. Cietuši arī Lielbritānijas un Grieķijas karavīri. Satraucoša situācija veidojas NATO daudznacionālajos bataljonos Latvijā un Lietuvā.

Savukārt Krievija ir saglabājusi konkrētu virusoloģiskās (epidemioloģiskās) drošības sistēmu, struktūras, kontroles instrumentus un Radioloģiskās, ķīmiskās un bioloģiskās aizsardzības spēkus. Krievijas Aizsardzības ministrija neatceļ bruņoto spēku manevrus. Krievijas Bruņotajos spēkos ir saformētas 49 mobilās sanitāri epidemioloģiskās grupas vīrusa pārnēsātāju identifikācijai. Iepriekš Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu konstatēja, ka Covid-19 infekcijas gadījumi Krievijas armijā nav konstatēti.

307
Tagi:
NATO, Eiropa, armija, ASV, koronavīruss
Vislatvijas vecāku sapulce, foto no arhīva

"Vecāku lietas" mācība: laiks atmest politkorektuma važas

1
(atjaunots 13:04 06.06.2020)
Latvijā nepastāv konflikts starp labo tautu un slikto valdību. Latvijā plosās konflikts starp latviešu un krievu nacionālajām kopienām.

Nesen es vērsos Ģenerālprokuratūrā – cenšos panākt naudas kompensācijas izmaksu par nodarīto kaitējumu. Runa ir par skandalozo "vecāku lietu", ko Valsts drošības dienests (toreizējā Drošības policija) ierosināja 2018. gada aprīlī. Īsumā atgādināšu svarīgākos faktus.

Astoņi aizdomās turamie un maskoti vīri

2018. gada 31. martā Rīgā notika Vislatvijas vecāku sapulce, ko organizēja Krievu skolu aizsardzības štābs. Aptuveni tūkstoš cilvēki sapulcējās, lai apspriestu metodes cīņā par krievu izglītības saglabāšanu.

18. aprīlī Drošības policija ierosināja kriminālprocesu pret astoņiem sapulces dalībniekiem, tostarp – pret Latvijas Krievu savienības līderi Tatjanu Ždanoku, publicistu Aleksandru Gapoņenko un mani. Vēlāk aizdomās turamo sarakstā bija iekļauts arī politiskais aktīvists Iļja Kozirevs.

Uzvaras dienas priekšvakarā, 8. maijā netālu no mājām mani aizturēja DP darbinieki. Aizturēja rupji, pielietoja spēku: trīs maskoti vīri mani nogāza uz ietves, pēc tam iemeta mikroautobusā.

Divas nedēļas pavadīju Rīgas Centrālcietumā. Pēc tam tiesa mainīja drošības līdzekli pret policijas kontroli un aizliedza pamest valsti. Veselu gadu mani naktīs apciemoja policija, pārbaudot, vai esmu mājās. Nevarēju tikties un sazināties ar saviem domubiedriem.

Man tika piešķirts aizdomās turamā statuss sakarā ar trim Krimināllikuma pantiem: darbība pret Latviju, nacionālā naida kurināšana un masu nekārtību organizācija. Līdztekus uzrunai vecāku sapulcē lietā bija iekļauta vēl viena epizode: piedalījos gājienā krievu skolu aizsardzībai ar plakātu "Katram rusofobam – kārtīgu zārku!"

2020. gada aprīlī lieta pret visiem aizdomās turamajiem bija slēgta – nebija nozieguma sastāva.

Kompensācijai par cietumā pavadīto laiku un citām man sagādātajām nepatikšanām vēlos no valsts saņemt pieticīgu četrciparu summu.

Reiz es jau saņēmu kompensāciju: kad tiesa mani attaisnoja lietā par sprāgstvielu glabāšanu. Toreiz mana prasība bija simboliska – 1 lats. Es to saņēmu, izurbu monētā caurumu un nēsāju ķēdītē kā trofeju. Paskatīsimies, kā klāsies šoreiz.

Izmeklēšana apzināti vilkta garumā

Sputnik Latvija jau vairākkārt rakstījis par "vecāku lietu". Tagad gribu pievērst uzmanību dažiem, manuprāt, būtiskiem aspektiem.

Policijas izmeklēšana ilga divus gadus. Vārds "izmeklēšana" jāliek pēdiņās, jo, pēc būtības, nekā izmeklējama nebija. Visu aizdomās turamo iedomāto noziegumu veidoja tas, ko viņi teikuši vai rakstījuši. Pie tam darījuši to atklāti un paši visu publiskojuši.

Izmeklētāja uzdevums bija ārkārtīgi vienkāršs: nopratināt aizdomās turamos un lieciniekus, nosūtīt materiālus ekspertīzei. Sertificēts eksperts noteiks, vai teiktie un rakstītie vārdi kurina etnisko naidu, aicina uz vardarbību, apdraud valsts svētos pamatus.

Ja kurina, aicina un apdraud, lieta tiek nodota prokuratūrai. Ja nekas krimināls vārdos nav atrasts, lieta ir jāslēdz. Augstākais – darbs diviem vai trim mēnešiem. Taču izmeklēšana ilga divus gadus.

Likums aizliedz man izpaust lietas materiālus, taču varu droši pieņemt, ka nekāda izmeklēšana divus gadus nenotika. Izmeklēšana tika vilkta garumā apzināti. Mērķis – pēc iespējas ilgāk ierobežot aizdomās turamo politisko un pilsonisko aktivitāti.

Manuprāt, tas ir pirmais šāda veida gadījums politiskās vajāšanas vēsturē Latvijā. VDD apgūst jaunas "mīkstas" metodes citādi domājošo apspiešanai.

Pārbaudīts, mīnu nav

No otras puses, krimināllietas slēgšana nozīmē: viss, kas tika inkriminēts mums, aizdomās turamajiem, nav noziegums. Mūsu izteikumos mēs izgājām ārpus Latvijā pieņemtā politkorektuma rāmjiem, taču nepārkāpām likumu. Iļja Kozirevs jau publicēja savā lapā Facebook savus izteikumus, ko tagad, pēc lietas slēgšanas, var apzieģelēt "Pārbaudīts, mīnu nav".

Skaidrs, ka runa nav par atsevišķiem izteikumiem, bet gan par politiskās retorikas kopējo toni. Lielākā daļa krievu politiķu un publicistu Latvijā brīvprātīgi iekaluši sevi novecojušā padomju internacionālisma važās, kas tagad vairs nedarbojas. No tādām važām ir jāatbrīvojas. Noskaidrojies, ka likums to pieļauj.

Politkorektā retorika, kas baidās pat pieminēt vārdu "latvietis" vai "latvisks" negatīvā kontekstā, veido krievu iedzīvotājiem nepareizu pašreizējās realitātes uztveri, tātad viņi nepareizi uztver arī nākotni, ko viņiem gatavo latviešu nacionālisti (Latvijas valdošie politiķi ir nacionālisti, visi kā viens).

Latvijā nepastāv konflikts starp labo tautu un slikto valdību. Latvijā plosās konflikts starp latviešu un krievu nacionālajām kopienām. Tā pamatā ir nevis emocijas, bet gan antagoniskas valsts koncepcijas. Latvieši vēlas dzīvot mononacionālā latviskā Latvijā, mēs – divkopienu valstī, kas ievērotu mūsu tiesības uz dzimto valodu un kultūru.

Kompromiss ir iespējams, taču latvieši, jūtot mūsu inteliģento piekāpību, necenšas pie tā nonākt. Tikai tad, ja ieņemsim stingru pozīciju, viņi varētu sākt dialogu.

1
Tagi:
krievu skolas, Vladimirs Lindermans
Pēc temata
Karajevs apgāzis nacionālistu iemīļoto mītu par krievvalodīgajiem Latvijā
Kam izdevīgi krāpt Latvijas tautu: izkliedēsim mītus par krievu skolām
Sojas ražas novākšana, foto no arhīva

Ķīnas graujošais trieciens globālajā ekonomiskajā karā

46
(atjaunots 14:48 05.06.2020)
Iespējams, ASV prezidents būs spiests novērsties no degošajām pilsētām un atteikties no kareivīgajiem ieteikumiem masu nekārtību dalībniekiem.

Mediji informē, ka Pekina nolēmusi izmantot gadījumu un atgādināt, ka Savienoto Valstu un Ķīnas tirdzniecības kara frontēs iestājies vien trausls pamiers un pašā Trampam neizdevīgākajā brīdī karš var atsākties ar jaunu spēku. Aģentūra Bloomberg un virkne Āzijas mediju, arī Honkongas izdevums South China Morning Post vēsta, ka Ķīnas valsts kompānijām it kā esot dots rīkojums pārtraukt lauksaimniecības produkcijas importu no ASV, portālā RIA Novosti stāsta Ivans Daņilovs.

Šis solis, ja tas patiešām ir sperts, it tiešs (un, atklāti sakot, gana rupjš) tā saucamās pirmās pārrunu fāzes laikā panāktās vienošanās pārkāpums, kas noslēgta, lai pieliktu punktu ASV un Ķīnas tirdzniecības konfliktā. Īpašu simbolisku nozīmi tam piešķirt fakts, ka tas nav vienkāršs tehnisks līgums kaut kādā atsevišķā tirdznieciskā jautājumā, - tas ir valstu vadītāju līmenī nostiprināts lēmums.

No Trampa viedokļa, tas ir svarīgs politiskais jautājums, kam ir gan ārpolitiskais, gan iekšpolitiskais aspekts. Pirmkārt, fermeri un "lauksaimniecības" štatu iedzīvotāji ir ASV tagadējā prezidenta pamata elektorāts, bet rudenī ASV gaidāmas prezidenta vēlēšanas. Tramps nevar atļauties kļūt par politiķi, kurš pievīlis savus uzticamākos vēlētājus, turklāt valstī ir papilnam citu problēmu ekonomikā, no epidemioloģiskās situācijas un rasu problēmu viedokļa. Solītā eksporta un gaidāmo finanšu ieņēmumu izgāšanās nozīmē politisku un imidža katastrofu.

Vēl svarīgāks iekšpolitiskais apsvērums – pats "pirmās fāzes darījums" ir galvenais un patiesībā arī vienīgais Republikāņu administrācijas triumfs Ķīnas frontē. Amerikāņu uzņēmēji un daļēji arī eksperti ņem vērā vecus un pragmatiskus principus, analizējot konkrētu ārpolitisko soļu panākumus, tas ir, viņus īpaši neinteresē domājamie zaudējumi miljardiem, desmitiem miljardu vai simtiem miljardu dolāru apmērā, kas nodarīti amerikāņu pretiniekiem, - vispirms viņus uztrauc jautājums, kādu naudu uz šī rēķina varēs nopelnīt amerikāņu kompānijas vai ASV Finanšu ministrija. Konkrēts piemērs: Irākā iznīcināto tanku skaits šajā pasaules ainā nevienu neinteresē salīdzinājumā ar sagrābtajās atradnēs izsūknēto naftas barelu skaitu. Šajā ziņā Trampam radās milzu grūtības: tirdzniecības karš ar Ķīnu, kas paredz tarifus un sankcijas, ir sagādājis ekonomiskos zaudējumus gan Ķīnai, gan – zināmā mērā – arī amerikāņu biznesam, toties ar papildu peļņu jautājums nav viennozīmīgs.

"Pirmās fāzes darījums" deva amerikāņu prezidentam iespēju parādīt uzņēmējiem un visiem, kuri iebilst pret ekonomisko sakaru saraušanu ar Ķīnu, ka neatkarīgi no negatīvajām sekām "Trampa metode" (tas ir, draudi, šantāža, tarifi, pārrunas, glaimi, pēc tam atkal šantāža utt.) tomēr darbojas.

ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Darījuma" kritiķi pamatoti atzīmēja, ka patiesībā Ķīna nekur nav piekāpusies, vienkārši piekritusi pirkt ASV to, ko tā jau iepriekš pirka pasaules tirgos, tātad patiesībā Tramps, kurš panāca amerikāņu sojas iegādes apjomus, nevis "uzvarēja" Pekinu (lai ko apgalvotu viņa piekritēji), bet gan vērsās pret sojas eksportētājiem no Brazīlijas, tas arī viss. Taču grāmatveža skatījumā ASV prezidenta viedoklis izskatījās tīri labi: pirms "tirdzniecības kara" Ķīna pirka mazāk, pēc tās sākuma iegādājās vairāk, tātad (saskaņā ar amerikāņu tipisko loģiku) prezidents, kurš panācis peļņas pieaugumu, ir malacis un labs stratēģis. Tagad Pekina pamazītiņām velk nost Trampam no galvas lauru vainagu, ko viņš saņēma kā amerikāņu sojas un citu lauksaimniecības produktu eksporta labākais menedžeris.

Tas paveikts neoficiāli, tomēr, no pasaules mediju viedokļa, spēks jau ir nodemonstrēts.

South China Morning Post uzsvēra: "Valsts treideriem Cofco un Sinograin pavēlēts apturēt iepirkumus, pastāstīja viens no avotiem, kuri lūdza nesaukt viņus vārdā. Viens no viņiem atklāja, ka pircēji Ķīnā atcēluši arī nenoteiktu cūkgaļas pasūtījumu skaitu ASV. Savukārt cits avots vēsta, ka privātajām kompānijām nav dota pavēle apturēt importu.

Apturēšana ir pēdējā zīme, kas apliecina: abu pasaules lielāko ekonomiku "pirmās fāzes tirdzniecības vienošanās", sasniegta ar tādām grūtībām, tagad ir apdraudēta. Laikā, kad Ķīnas premjerministrs Li Kecans apstiprināja solījumu pildīt janvārī parakstīto vienošanos, spriedze turpināja augt, ņemot vērā (amerikāņu – red.) pretestību Pekinas pūlēm padarīt stingrāku kontroli Honkongā".

Minētā soļa ārpolitiskais signāls ir acīmredzams. Trampam parādīja: ja Savienotās Valstis plāno "sodīt" Ķīnu par separātisma apspiešanu Honkongā, Ķīna vispirms vienkārši demonstratīvi iznīcinās prezidenta galveno sasniegumu ārpolitikā, pie tam nepieciešamības gadījumā to var izdarīt tieši pirms vēlēšanām, lai sagādātu pēc iespējas lielāku politisko kaitējumu. Iespējams, citi Ķīnas partneri tādu soli novērtēs ar sapratni: darījums, vismaz no elementāra veselā saprāta viedokļa, paredzēja zināmu savaldību ekonomisko un finansiālo spiediena instrumentu pielietojumā. Taču pats prezidents, kā arī abu ASV partiju pārstāvji patlaban nepārprotami plāno ieviest sankcijas pret Honkongu, noteikt tarifus Ķīnas preču reeksportam no Honkongas uz ASV, panākt Ķīnas kompāniju izspiešanu no ASV biržām un pat piemērot "individuālas" sankcijas pret Ķīnas finanšu struktūrām.

Tātad, izskatot visus faktorus kopumā, iznāk, ka Ķīna patiesībā demonstrē neticamu savaldību un importa apturēšana ir savdabīgs brīdinājuma šāviens galvā. Tiesa, Pekinai nav ne mazāko izredžu apturēt Trampu. Skaidrs, ka Vašingtonas un Plekinas pamiers tirdzniecības karā bija lemts neveiksmei, tomēr žēl, ka tā noticis ļoti nepiemērotā brīdī no pasaules ekonomikas viedokļa. Mēs pagaidām vēl dzīvojam globalizētā pasaulē. ASV un Ķīnas tirdzniecības karš ietekmēs visu valstu ekonomikas, kam ir saikne ar pasaules tirgiem.

46
Tagi:
karš, ekonomika, ASV, Ķīna