Aviācijas bāzes atomkuģis Ronald Reagan

Koronavīruss uzbrūk Rietumu flotēm un armijām

314
(atjaunots 12:53 11.04.2020)
Lielais skaits Covid-19 infekcijas gadījumu ASV un citu NATO valstu Jūras spēkos un sauszemes bruņotajos spēkos liecina par kolektīvo Rietumu vājo medicīnisko apgādi un militāro organizāciju.

ASV Aizsardzības ministrijas dati par 9. aprīli liecina, ka aviācijas bāzes atomkuģa "Theodore Roosevelt" ekipāžā ar koronavīrusu inficējušies 286 jūrnieki. Kuģis noenkurojies pie Guamas salas Klusā okeāna rietumu daļā, no 4800 ekipāžas locekļiem 1700 cilvēki ir karantīnā. Faktiski, aviācijas bāzes kuģis ir izsists no ierindas, rezerves ekipāžas mēdz būt tikai stratēģiskajām zemūdenēm.

Iepriekš vēstīts, ka divi ar Covid-19 inficēti cilvēki fiksēti aviācijas bāzes atomkuģa "Ronald Reagan" ekipāžā, kas atrodas Jokosukā (Japāna) un vēl ilgi neizies jūrā. Inficēto skaits noteikti ir pieaudzis, jo kara jūrnieki dzīvo un strādā ierobežotajās kuģa telpās. Atsevišķas kajītes nav pat visiem vecākajiem oficieriem.

6. aprīlī ASV armijā ar Covid-19 inficēti bija 1100 karavīri. Lielākais saslimušo skaits – 431 cilvēks – ir ASV Jūras spēkos. Nacionālajā gvardē (Pentagona rezerve, kas pakļauta federālajam centram un dislokācijas štatam) koronavīruss izsitis no ierindas vairāk nekā 300 cilvēkus.

Satraucoša situācija izveidojusies uz Francijas jūras spēku aviācijas bāzes kuģa "Charles de Gaulle" – 40 kara jūrnieki no 1760 ekipāžas locekļiem, iespējams, inficējušies. Šis kuģis komandēja daudzfunkcionālo grupu Atlantijā ar misiju "Foch", taču, ņemot vērā visas ekipāžas inficēšanās risku, priekšlaicīgi atgriežas jūras kara bāzē Tulonā. Misija nav izpildīta.

Nīderlandes Jūras spēku "Dolphin" tipa zemūdene marta beigās pārtrauca dežūru Ziemeļu jūrā koronavīrusa uzliesmojuma rezultātā (saslimuši 15 jūrnieki). Pēc atgriešanās Heldera bāzē visa ekipāža nokļuva karantīnā. Dežūra nav pabeigta.

Vēl viena Pērlhārbora

No militārā viedokļa, minētie fakti nav nejauša notikumu ķēdīte, tā ir Jūras spēku zemās noturības izpausme miera laikā. Spriediet paši: divi amerikāņu aviācijas bāzes kuģi noenkuroti – tas nozīmē mīnus divas aviācijas bāzes trieciena grupas ASV Jūras spēkos. Katra no tām ietver aviācijas bāzes kuģi un desmit trieciena kuģus un zemūdenes (kopējais ekipāžu skaits sasniedz 9000 cilvēkus). Tātad, līdz ar ilgstošu "Theodore Roosevelt" un "Ronald Reagan" cīņasspējas zudumu ASV zaudē iespējas demonstrēt spēku Klusā okeāna zonas svarīgākajos reģionos.

Faktiski, koronavīruss un pašreizējā situācija "izslēgusi" 20 trieciena kuģu potenciālu: tūkstoš jūras bāzes spārnotās raķetes "Tomahawk", 180 kara lidmašīnas (klāja aviācija) un 18 tūkstoši kara jūrnieku. Tā taču ir īsta Pērlhārbora. Pie tam Pentagons cenšas maksimāli slēpt ziņas par koronavīrusa nokļūšanu bruņotajos spēkos, lai neapdraudētu operatīvo drošību. Iespējams, reālais stāvoklis ASV JS ir daudz sliktāks.

Francijas aviācijas bāzes kuģa pirmstermiņa atgriešanās bāzē izjaukusi ļoti svarīgo misiju "Fozh", kuras mērķis bija būtiski paplašināt aviācijas bāzes grupas operatīvo telpu un daudzfunkcionālo iznīcinātāju Rafale cīņas iespējas, pateicoties jaunajai tālā darbības rādiusa mērķu identifikācijas elektroniskajai sistēmai (TALIOS). Tā ir nopietna izgāšanās.

Holandiešu zemūdene "Dolphin" ar inficēto ekipāžu pameta dežūras rajonu divas nedēļas pirms tās beigām. Tā ir plaisa NATO jūras aizsardzības sistēmā. Nav iespējams operatīvi aizvietot zemūdeni ar ekipāžu, reisi tiek plānoti mēnešiem uz priekšu (budžets, sagāde, jūrnieku sagatavošana). Tā nu hipotētiskais pretinieks uz divām nedēļām saņēmis rīcības brīvību Ziemeļu jūrā. Kauna lieta Nīderlandes flotei.

Visos minētajos gadījumos, ņemot vērā smago pandēmiju, ekipāžām vajadzētu aizliegt nokāpt krastā divas vai trīs nedēļas pirms iziešanas jūrā (banāla karantīna). Tiesa, koronavīruss tikai izgaismojis Pentagona un NATO izturības nepietiekamo rezervi.

"Klīstošā holandieša" gars

Īpašu uzmanību pelnījusi aviācijas bāzes atomkuģa "Theodore Roosevelt" komandiera Breta Krozjē atlaišana, kurš novēloti pauda raizes par viņam uzticētās ekipāžas likteni un lūdza palīdzību ASV JS centrālajā aparātā. Dienesta vēstulē Krozjē lūdza komandierus veikt stingrus pasākumus koronavīrusa uzliesmojuma apturēšanai. Tobrīd pozitīvs tests bija 200 jūrniekiem, aviācijas bāzes kuģis bija netālu no Guamas salas, un ekipāžas glābšana nešķita sarežģīta. Taču Pentagona vadītājs Marks Espers sākotnēji atteicās evakuēt jūrniekus. Droši vien tāpēc Krozjē satrauktās ziņas nokļuva medijos.

Mobilā laboratorija
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

ASV Jūras spēku ministrs Tomass Modlijs ļoti aizvainojoši atsaucās par kuģa komandieri, kurš uzdrošinājies "atkailināt amerikāņu flotes problēmas ķīniešu draudu priekšā". Viņš atbrīvoja kapteini Krozjē no amata par profesionālo neatbilstību. Pēc tam no amata atstādināja pašu JS ministru. Petīciju par Krozjē atjaunošanu amatā parakstīja vairāk nekā 253 tūkstoši amerikāņu.

Šis stāsts liecina par Pentagona problēmām, par nepārprotami nicīgo attieksmi pret jūrnieku – JS elites veselību. Tas nekādi nepalielina Savienoto Valstu militāro varenību, kā arī to sabiedroto un partneru drošību.

Šobrīd divi ASV aviācijas bāzes kuģi atrodas netālu no Persijas līča, - tie "savalda" Irānu. Ja "Roosevelt" un "Reagan" ekipāžas neatveseļosies, pēc dažiem mēnešiem nebūs maiņas līcī. ASV JS ierindā paliek seši aviācijas bāzes kuģi, ieskaitot arī tos, kuri patlaban ir remontā vai uzlādē reaktorus. Ar trīs grupu potenciālu visā Pasaules okeānā nepietiek, turklāt pandēmija vēl nav sasniegusi savus kalngalus.

Kad NATO galvenajā mītnē Beļģijā tika fiksēti pieci koronavīrusa infekcijas gadījumi, tika apturēta virkne alianses programmu un mācību, arī "Defender Europe 2020". Covid-19 diagnosticēts Polijas un Filipīnu ģenerālštābu priekšniekiem, Itālijā deviņi ģenerāļi nonākuši karantīnā. Cietuši arī Lielbritānijas un Grieķijas karavīri. Satraucoša situācija veidojas NATO daudznacionālajos bataljonos Latvijā un Lietuvā.

Savukārt Krievija ir saglabājusi konkrētu virusoloģiskās (epidemioloģiskās) drošības sistēmu, struktūras, kontroles instrumentus un Radioloģiskās, ķīmiskās un bioloģiskās aizsardzības spēkus. Krievijas Aizsardzības ministrija neatceļ bruņoto spēku manevrus. Krievijas Bruņotajos spēkos ir saformētas 49 mobilās sanitāri epidemioloģiskās grupas vīrusa pārnēsātāju identifikācijai. Iepriekš Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu konstatēja, ka Covid-19 infekcijas gadījumi Krievijas armijā nav konstatēti.

314
Tagi:
NATO, Eiropa, armija, ASV, koronavīruss

Ko nu iesākt? Igauņu armiju pārvarējis ģenerālis Sals

7
(atjaunots 16:36 21.01.2021)
Igaunijā noticis tas, par ko visi tur nopietni bažījās. Republikas bruņotos spēkus neitralizējis un sakāvis reālais, ne iedomātais pretinieks.

Šoziem igauņu karavīri beidzot visu ir sapratuši par valsts nacionālā karoga krāsām. Viņu karogs apzimē baltu sniegu apakšā, aukstas zilas debesis augšā un vienu treknu melnu joslu pa vidu. Pēc visiem tiem manevriem svaigā gaisā acīs tumst un zobi klab, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans.

Tapas poligonā ar vareno igauņu armiju gadījusies varena nelaime. Noticis tas, no kā visi baidījās. Armiju neitralizējis un sakāvis reālais, ne iedomātais pretinieks. Tātad tomēr iebrucis. Un ne jau kaut kur pamalē, - viņu pašu mācībās. Tur, kur igauņi paši, nu, vai pēc  vecāko brāļu scenārija lemj, ko un kā viņiem uzvarēt. Uzvar gan vienmēr vienus un tos pašus krievus.

Bet te... varbūt pandēmija iejaucās, varbūt puiši neiespringa pēc svētkiem, tomēr viņi pavisam piemirsuši, ka ģenerālis Sals dien Krievijas armijā. Jāpiebilst gan, ka pie viņiem bija -12. No krievu viedokļa tas drīzāk bija kapteinis Vēsums. Tik un tā igauņu karavīri dabūja cepures, bet izrādījās, ka tās nemaz nesilda pat tādā laikā. Bet citu viņiem nav. Tikai vieglas galvassegas ar sintētisko kažoku. Kepkas.

Tikai puteņos kļūst skaidrs, ka jēgas no tām pamaz. Ātri uzsūc valgmi, pārklājas ar ledu. Piedevām vēl tik tikko turas uz galvas – krīt nost ne tikai aktīvu kustību dēļ – to pat vējš nopūš. Nav jau gluži tā, ka igauņi būtu tādi siltumnīcas dīgsti, tomēr sals it nemaz nevairo cīņasspēju, ja ekipējums, tā sakot, neiet krastā. Varēja tak paši tos manevrus "nosačkot". Būtu vismaz pagaidījuši. Citādi tak skudriņas skrien. Nē, nekā nebija. Lūdzu, te jums būs apstākļi, tur – klajas debesis. Nē, sals veselībai par labu nenāk, tie ir tīrie meli. Krievu propaganda.

Igauņi teju vai nepameta kvazicīņas lauku. Jā, karsti gan ir igauņu puiši, bet ar nosalušām ausīm neko daudz nesakarosi. Labi, ka komandieri apžēlojās un atļāva puišiem uzvilkt kapuces, lai arī noteikumi to neparedz. Vismaz sasildījas, ja ne uzvarēja.

Pavisam cita lieta ir ausaines: siltas, uzticamas, ar dabisku kažokādu – tagad atceras tie, kam gadījies ostīt pulveri vēl padomju laikos. Paklusām gan, jo te par tādām atmiņām var pa taisno no Tapas uz etapu aiziet. It īpaši, ja ar tādām pašām skumjām atcerēsies kokardi, kas to ausaini rotāja.

Bet Igaunijā pat bez īsta sala pagadās īsti atsaldētie. Tie, kas ar Krieviju karo, paši savos kabinetos sēdēdami. Bet karavīri jau nav pie vainas. Viņiem dota pavēle. Protams, viņi gatavi pildīt jebkuru pavēli, pat nosaldēt ausis, lai vecmāmiņai iespītētu. Vecmāmiņai – ne jau ļaunākajam ienaidniekam. Ja nu kļūs kurli pašā nepiemērotākajā brīdī un nesadzirdēs ienaidnieka doto, iespējams, labāko padomu viņu dzīvītē – padodieties vai tiksiet iznīcināti.  

7
Tagi:
armija
Pēc temata
Eksperts paskaidroja, kāpēc pat NATO Baltija nevar iztikt bez Krievijas
Labs biznesa projekts: 15 gadu laikā NATO izsūknējusi no Latvijas 5 miljardus eiro
NATO karavīri Baltijā sūdzas: viņus "izseko krievi"
Ziemeļu straume 2

"Ziemeļu straume 2" noteiks Vācijas un ASV attiecību likteni

3
(atjaunots 12:46 21.01.2021)
Savā inaugurācijā Džo Baidens saņēma ne visai patīkamu dāvanu no ASV galvenā partnera — Vācijas. Tā ir rūpīgi iesaiņota un ar lentīti pārsieta problēmu kvintesence, ar kurām būs jānodarbojas jaunajai administrācijai.

Amerikas Savienotās Valstis ieviesušas sankcijas pret Krievijas kuģi "Fortūna", kas piedalās "Ziemeļu straumes 2" būvniecībā. Turklāt, pēc Vācijas mediju ziņām, ASV vēstniecība Berlīnē informēja Vācijas valdību par jaunu ierobežojošo pasākumu ieviešanu, portālā RIA Novosti stāsta Irina Alksnis.

Vācu varas iestādes uz to reaģēja ar aizvainojoši aukstasinīgu komentāru, sak, tās "ar nožēlu ņēmušas to vērā", proti, pat neizrādīja formālu satraukumu.

Šie notikumi organiski turpina citu nozīmīgu incidentu dienu iepriekš.

Bijušais ASV valsts sekretāra vietnieks un Džo Baidena ārpolitikas padomnieks vēlēšanās Nikolass Bērnss nāca klajā ar ideju: vienlaicīgi iesaldēt Amerikas sankcijas pret gāzesvadu un tā būvdarbus, lai jaunā administrācija saņemtu "iespēju konfidenciāli un apdomīgi aprunāties ar Vācijas valdību un citām iesaistītajām valstīm".

Acīmredzot Bernss rīkojās nevis pēc savas iniciatīvas, bet gan atskaņoja Vašingtonas priekšlikumu.

Taču vācieši tam vienkārši atmeta ar roku. Enerģētikas komitejas priekšsēdētājs Klauss Ernsts nosauca Vācijas enerģētikas politikas apspriešanu ar Savienotajām Valstīm par "absolūti nepiedienīgu". Viņš uzsvēra, ka "Ziemeļu straumes 2" būvniecība ir vienīgi Eiropas darīšana, tai ir visas nepieciešamās atļaujas un tāpēc tā ātri jāpabeidz.

Amerikāņu ārpolitiku pēdējo gadu desmitu laikā, kurā radās viena vienīga kļūme – Donalda Trampa prezidentūra  un ko iecerējuši atjaunot demokrāti, visbiežāk raksturo kā globālismu. Tajā ir divas galvenās un vienādi nozīmīgas sastāvdaļas – procedūrinstitucionālā un ideoloģiskā.

Par ideoloģiju atbild visliberālāko ideju apjomīgais komplekss — no LGBT progresa līdz nepieciešamībai cilvēcei atteikties no gaļas izmantošanas pārtikā ekoloģisko apsvērumu dēļ. Turklāt adeptu radikālisms, prasība uzticēties "vienīgajai pareizajai mācībai" un citādi domājošo vajāšana kļūst arvien stingrāka.

Institucionālā daļa sabiedrībai tāpat ir labi pazīstama – tā ir pārnacionālo organizāciju, dokumentu un procedūru sistēma. Populārs ir viedoklis (un tas ir pamatots), ka tieši tāpat ASV ilgus gadus stiprinājusi savu virskundzību ar mērķi uzspiest pasaulei tām izdevīgus spēles noteikumus un uz visiem laikiem stiprināt savu globālo līderību.

Taču sen jau ir skaidrs, ka kaut kas ir aizgājis greizi. Daudzas valstis iemācījušās spēlēt un uzvarēt tām netaisnīgā sistēmā. Krievija un tās veiksmīgā PTO noteikumu izmantošana savā labā ir drīzāk piemērs, nevis izņēmums. Par to runāja Donalds Tramps visus četrus gadus, bez svārstīšanas izvedot ASV no daudziem starptautiskajiem līgumiem un organizācijām: patiesībā tie nav tik izdevīgi Amerikai, kā visi pieraduši domāt.

Nav grūti uzminēt, ka nedaudziem privileģētiem ASV partneriem, kuru vidū ir arī Vācija, ir īpašie bonusi, un, kā jau kļuvis skaidrs, tie prot šos bonusus labi izmantot.

Tieši tāpēc Berlīnei bija tik neizdevīgs Tramps, kurš nekautrējās klāt vaļā visu taisnību un jauca nost visu to shēmu, ko Vācija paklusam izveidojusi savas suverenitātes atgūšanai, izmantojot Ameriku savās interesēs.

Tāpēc Vācijas valdība ar sajūsmu sagaidīja Baidenu kā jauno ASV prezidentu: tas sola vāciešiem komfortablākā attiecību formāta atgriešanos – ar propagandiskās retorikas pilnīgu sakritību un nesteidzīgu politisku procesu kuluāros, kura aizsegā var veiksmīgi virzīt Vācijas izdevīgos jautājumus.

Tas notiek arī ar "Ziemeļu straumi 2". Pēdējo mēnešu laikā ir veikti soļi, lai maksimāli pasargātu gāzesvadu no aizokeāna sankciju spiediena. Tika nomainīti tas pašas "Fortūnas" īpašnieki. Mēklenburgas-Priekšpomerānijas zemes parlaments izveidoja fondu, kam jāveicina projekta darbība.

Interesantākais ir tas, ka ar šīs struktūras palīdzību vācieši cenšas ar vienu šāvienu nošaut divus zaķus: līdztekus būvdarbu atbalstam tās nodrošina arī informatīvi ideoloģisko pavadību, jo jaunās organizācijas nosaukums ir "Klimata un vides aizsardzības fonds Mēklenburga-Priekšpomerānija", bet oficiālais mērķis –veicināt "Vācijas klimatisko mērķu sasniegšanu". Tādējādi tiek pārtverti ekoloģijas jautājumi, jo uzbrukumiem "Ziemeļu straumei 2" valsts teritorijā visbiežāk tiek izmantoti "zaļie".

Džo Baidena komanda nokļuvusi sarežģītā situācijā. Viņi nevar - kā to būtu darījis Tramps - sarīkot savam stratēģiskajam partnerim skaļu skandālu, pieņemot pret viņu radikāli stingrus pasākumus. Tas vienkārši ir pretrunā ar Rietumu vienotības atjaunošanas nostādnēm, ar kurām demokrāti atgriežas pie varas. Pie tam Berlīne demonstrē Vašingtonai visdziļāko ideoloģisko atbalstu, ko kārtējo reizi parādija sinhronā sašutumā attiecībā uz Alekseja Navaļnija aizturēšanu Krievijā.

Taču ierastās darba metodes – mazi kašķīši kuluāros un pakāpeniska spiediena palielināšana draud vilkties mēnešiem ilgi: vācieši lieliski prot organizēt starptautiski birokrātisku ķēpāšanos. Pa to laiku "Ziemeļu straumi 2" vienkārši pabeigs, un amerikāņi būs visur nosebojušies.

Rezultātā jau no Džo Baidena prezidentūras pirmajām dienām jaunā administrācija būs spiesta savā darbā izvēlēties starp kategoriski nepieņemamu trampismu un ideoloģiski pareizu, bet kategoriski neefektīvu liberālu globālismu.

Tomēr Vācijai ir savas grūtības. Nesen "Gazprom" brīdināja par riskiem "Ziemeļu straumei 2" politiskā spiediena dēļ, kas var novest pie projekta apturēšanas vai pat atcelšanas. Tas ir brīdinājums - pirmām kārtām Berlīnei, kas, tiecoties pēc neatkarības un ģeopolitiskās nostiprināšanās, nolēma izspēlēt izaicinoši antikrievisku kārti – Navaļnija saindēšanas lietu, un kārtējo reizi aizmirsusi, cik sāpīgi Krievija prot atbildēt uz šādu rīcību.

3
Tagi:
sankcijas, Ziemeļu straume 2, Krievija, Vācija, ASV
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
"Ziemeļu straume 2": kāpēc ASV liek šķēršļus gāzesvadam un ko par to domā Eiropa
ASV neatmetīs centienus kaitēt "Ziemeļu straumei 2"
"Strādā par spīti visam": "Ziemeļu straume 2" izgājusi finiša taisnē
Eksperts: "Gazprom" ir viss, lai pabeigtu "Ziemeļu straumi 2"